Haltburo stevent af op record LATEN JE NIET LOS. PZC Verenigingen in Hulst krijgen eenmalig dubbele subsidie Dweilbands wachten niet op carnaval Jubilerend Hosanna brengt show en revut Muziekverenigingen strijden in Terneuzen om hoogste eer Geef gehoor aan de roep van de grutto 1 Coördinator noemt terugkeer gebiedsgebonden werkwijze politie goede zaak Feestweekeinde Blaauwe Hoeve trekt veel volk Steense Ratten kiezen prins in café Lazarus Vader Abraham en Corrie Konings in Kloosterzande Regenboog neemt afscheid van oud pand met markt Lezing over zelfvertrouwen GIRO 596890 WerelE/)uders maandag 4 november 2002 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Buro Halt, dat alternatieve straffen oplegt aan jeugdige wetsovertreders, ste vent in Zeeuws-Vlaanderen dit jaar af op een nieuw recordaan tal 'klantjes'. Die conclusie durft coördinator Rudolf Dekker van Buro Halt Zeeuws-Vlaanderen nu al te trekken. Het oude record da teert van drie jaar geleden, toen de politie 160 jongeren tot acht tien jaar door verwees naar het Haltburo. Tot en met eind okto ber heeft het Haltburo dat aan tal jongeren inmiddels al weer over de vloer gehad. De ontwikkeling staat in con trast tot het teruggelopen aan tal Haltverwijzingen vorig jaar. Toen behandelde het bureau, dat gezeteld is in Terneuzen maar heel Zeeuws-Vlaanderen bestrijkt, 144 zaken. Uit het jaarverslag 2001 van Buro Halt blijkt dat het om 89 zaken zon der schade ging, zoals winkel diefstallen. Daarnaast veroor zaakten 29 jongeren schade en liepen er acht tegen de lamp voor overtredingen met vuur werk. Bovendien werden acht tien jongeren onder de twaalf jaar door verwezen naar het Stop-bureau. De terugloop vo rig jaar is volgens Dekker te wij ten aan een groot en complex aantal oorzaken. Zo vroeg de mkz-crisis om veel politie-inzet en waren er in de provincie ex tra politiemensen nodig voor de begeleiding van de kerntrans porten vanuit Borsele. De politie is de voornaamste 'le verancier' van overtreders die bij het Haltburo terecht komen. „Zonder daders en zonder pro ces-verbaal zijn er immers geen Halt-zaken en zonder politie mensen komt er geen proces verbaal", aldus Dekker. De Haltcoördinator noemt het daarnaast een goede zaak dat de politie opnieuw is omgescha keld naar een systeem waarbij agenten opereren vanuit de wij ken en dorpen. „Die gebieds gebonden politiezorg is een belangrijke factor voor de ver wijzing naar Halt. De politie agenten die hun pappenheimers onder de jeugd goed kennen en die ook bij die groep jongeren bekend is, spelen een belangrij ke rol." door Jeanette Vergouwen HULST - Het is het afgelopen weekeinde druk geweest in het verzorgings- en verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst. ■Het jaarlijkse weekeinde in het verpleeghuis werd een echt feest Voor de bewoners, de verzorgers „en de vele belangstellenden. „We komen elk jaar, ook nu er geen bekenden meer in de Blaauwe Hoeve wonen. Het is er -gezellig en je kunt er altijd wel iets leuks kopen. Zo blijven we de goede doelen steunen", ver telde een van de aanwezigen. „Zaterdagochtend om tien uur werd het weekeinde geopend. Twee dagen was het een drukte van jewelste in de grote zaal. De meeste mensen kwamen voor de gezelligheid en om eens lekker bij te praten. Anderen bewon derden de werkstukjes en de ve le gebi-eide en geborduurde spulletjes. Ook waren er volks spelen, zoals de muntenbak, vo- gelpik, touwtje trek, eendjes vissen, bibberspiraal en een tol- en een evenwichtsspel. „Het liep als een trein en we hebben lekker verkocht. Dat de opbrengst dit jaar naar de aan leg van een nieuwe wei voor de geiten gaat, sprak de mensen aan. Ik reken op vierduizend eu ro als batig saldo, daar kunnen we een prachtige wei voor aan legen", zo maakte Rob Driehuis van de organisatie de balans op. Tandsjen Bei in actie op het eigen festival in 't Oude Raedthuys. foto Wim Kooyman door Marco Hamelink WESTDORPE - Het duurt nog ruim vier maanden vor het car navalsfeest weer losbarst, maar in Westdorpe namen ze zaterdag alvast een voorproefje. In een goed gevuld cafe 't Oude Raedt huys werd voor de zesde keer het Dweilbaudfestival gehouden. Het is inmiddels een traditie geworden. Een week voor de of ficiële start van het carnavals seizoen op elf november organi seert de Westdorpse dweilband Tandsjen Bei een festival met collega-bands. Dit jaar gaven, naast Tandsjen Bei, Un Oop Laweit uit Philip pine, Zonder Drank Geen Klank uit Vogelwaarde, de Pink Panthers uit Goes, de Sjores Ambras Band uit Hulst en de AA Band uit Capelle aan de IJssel acte de presence. Ieder jaar wordt getracht om andere bands neer te zetten zo wel uit Zeeuws-Vlaanderen als van daai-buiten. Naast carnaval is het festival uitgegroeid tot een ander jaarlijks hoogtepunt voor de dweilbands. „Nu speel je samen met andere bands en heb je ook de tijd om anderen te bekijken. Tijdens carnaval is dat juist niet het geval", ver klaard Fred van den Abeele van Tandsjen Bei, dat dit jaar haar twintigjarig jubileum viert. Ondanks het bereiken van dit hoogtepunt was het voor de or ganiserende vereniging geen re den voor extra festiviteiten. Volgens goed carnavalsgebruik worden jubilea alleen gevierd als het deelbaar is door elf, het zottengetal. Over twee jaar, bij het 22-jarig bestaan wordt er pas gefeest bij de dweilband die ontstond uit een groep bevrien de wagenbouwers uit Westdor- pe. Vriendenkring Nog steeds bestaat meer dan de helft van de band uit leden van het eerste uur. Degenen die er bijgekomen zijn, behoren allen tot de vriendenkring of zijn fa milie. „Onder het motto samen uit samen thuis", aldus Van den Abeele. Dweilbands zijn vooral bekend als de sfeermakers tijdens car naval, maar het hele jaar door treedt Tandsjen Bei zo'n twee keer per maand op. Zo waren de Westdorpse blazers en tromme laars jarenlang de huisband van de Belgische voetbalvereniging AA Gent tijdens de thuiswed strijden. Momenteel is Tandsjen Bei druk bezig met het uitbreiden van het aantal eigen nummers. Het voorbeeld hierbij zijn de dweilbands uit Tilburg, waar het niveau volgens Van den Abeele stukken hoger ligt. „Wij gaan voorlopig eerst op weg naar de 22 jaar en de rest is nog toekomstmuziek." door Euqène Verstraeten AXEL - De Christelijke Drum fanfare Hosanna uit Axel viert het 95-jarig bestaan met een show- en revue-avond, op za terdag 9 november in de Halle in Axel. Hosanna werd op 10 november 1907 opgericht als Christelijke Muziekvereniging Hosanna. In de loop der jaren is de bezetting verschillende keren gewijzigd, van harmonie naar fanfare en sinds halverwege de jaren ze ventig in drumfanfare. De op tredens bestaan veelal uit bui tenoptredens, zoals optochten, streetparades en taptoes. Sinds dit jaar kan Hosanna ook een marsparade uitvoeren. Dit onderdeel is een nieuw feno meen in muziekland. Tijdens een officiële wedstrijd afgelo pen j uni in Axel had Hosanna de primeur om deze parade uit te voeren. Hosanna is ook het eni ge korps in Zeeland dat een marsparade uitvoert. Het korps telt op dit moment 32 spelende leden. Daarnaast zijn er negen leerlingen die een in terne opleiding volgen en te zij ner tijd het korps komen ver sterken. De opleidingen worden in eigen beheer uitgevoerd. Sinds maart van dit jaar staat Hosanna onder leiding van diri- gente Sabine de Groote. De drumfanfare treedt veelvuldig op in binnen- en buitenland. Dit jaar liep het aantal buitenland se optreden wat terug. Toch ziet de leiding de toekomst positief in, omdat er voor volgend jaar alweer verschillende uitnodi gingen voor optredens binnen zijn. Hosanna sluit het jaar traditio neel af met een uitvoering in De Halle in Axel. De laatste jaren werd dat gedaan in de vorm van een concert, waarbij dan ook een gastkorps optrad. Vanwege het 95-jarig jubileum zijn de le den aan de slag gegaan om van de slotuitvoering weer eens een bonte avond te maken, zoals dat in de jaren tachtig traditie was. In de voorbereiding is er veel werk verzet, zoals het ontwer pen en maken van decors, het instuderen van muziek en to neel, De rode draad door het programma is het verhaal val twee reizigers (gespeeld dotr J. Knöpker en F. Verschellin; die een wereldreis maken. 1 vertrekken uit Axel en doen ve: schillende landen aan. Uit landen zullen de leden van o fanfare muziek laten horen. U; uitvoering op zaterdag 9 nt- vember in De Halle begint tuj 19.30 uur. SINT JANSTEEN - Carnaval vereniging De Steense Ratte uit Sint Jansteen kiest zaterd^ 9 november in café Lazarus prins voor hel komende zottct feest. De presentatie van deze verki; zing is handen van de vrouweliii ke raad van TwelfTevens wei den ook de leden van de ra?; van elf vooi-gesteld. Tijdensi voorproefje op carnaval zor? de band Gewoon Jansen voc carnavalsmuziek. Een disjm- key zorgt voor moderne accew ten. Er verschijnt als attract! een special guest op het podium; Het Steense zottenfeest begu. om 20.30 uur. KLOOSTERZANDE - In wooi zorgcentrum Antonius it Kloosterzande treden woens dag 6 november Vader Abrahan en Corry Konings op. Het optreden is in het kader vas het eeuwfeest van het zorgcen trum. De bewoners van Antoni us mochten meebeslissen ova het hoogtepunt van de festivi teiten en zij kozen voor deze ar tiesten. Vader Abraham be treedt om 14.00 uur het podiuir Corrie Konings om 15.30 uir Voor en tussen deze show draait dj Patrick afgestemd muziek. door Jean-Lou de Gucht HULST - Het college van B en W van Hulst wil verenigingen die activiteiten organiseren voor jongeren en ouderen een ex traatje bieden in de vorm van -een eenmalige verhoging van de subsidie met honderd pro cent. Naast sport- en muziekvereni gingen komen onder meer ou derenbonden, feestcomités, Koninginnedagcomités en car navalsverenigingen in aanmer king voor het douceurtje. Scou ting 't Jagertje en de stichting Jeugdvakantiewerk krijgen zelfs een eenmalige verhoging van 2500 euro. In totaal is een bedrag van 55.000 euro gemoeid met de subsidieverhoging. De eenmalige geste van de ge meente is een zoethoudertje voor de al jaren geleden aange kondigde verhoging van subsi dies. Het CDA en Progressief Hulst hebben de laatste j aren herhaal- di'uk en de verkoop liep als een trein. Voor de mensen was het wel de laatste keer dat ze toch nog een beetje de sfeer van De Regenboogschool in Hulst kon den opsnuiven. Toch houdt de voormalige ZMLK-school een ondex-wijsbestemming. Het ROC Westerschelde, dat nu zijn intrek heeft in het Houtenkwar tier in Hulst, trekt binnenkort naar de Tabakstraat. door Edy de Witte HULST - De verhuizing van de ZMLK-school De Regenboog van Hulst naar Terneuzen werd zaterdag door de ouderrraad van de school aangegrepen om in het nu leeggstaande gebouw voor de laatste keer een grote rommelmarkt te houden. De school is onlangs na 27 jaar onderwijs in Hulst verhuisd naar Terneuzen. Omdat de 75 leerlingen afkomstig zijn uit heel Zeeuws-Vlaanderen, is Terneuzen gekozen vanwege de centralere ligging. Zaterdag kregen de koopjesja gers op de afscheidsrommel- markt in de voormalige locatie aan de Tabakstraat een gx-oot aanbod aan spulletjes voorge schoteld. Vanuit het onderwijs zelf wei-den onder meer boeken van oude methodes en allerlei ontwikkelingsmateriaal zoals puzzels en inlegplankjes aange boden. Ook gingen enkele kas ten in de verkoop. Daarnaast bx-achten de ouders van de kin deren nog de nodige spullen in. M. Dobbelaar van de ouder raad: De opbrengst, zo'n 1200 'euro, komt nu ten. goede aan de school in Terneuzen. Een offici ële bestemming voor het geld -hebben we nog niet gevonden. Dit gebeurt in samenspraak met de directie." Directeur P. Geilleit van De Re genboog was zeer te spi-eken over de inzet van de ouderraad en het enthousiasme van alle leerkrachten om ook een hel pende hand toe te steken. „Het was vooral 's morgens lekker delijk gevraagd om een herzie ning van het subsidiebeleid. Uitstel van nieuwe plannen leidde tot verhitte discussies in de raad. In een brandbrief aan de ge meentebesturen van Hulst en Hontenisse hebben de muziek verenigingen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen zich onlangs be klaagd over de te lage subsidies. Bijna alle verenigingen krijgen minder dan de helft van het be drag waarop ze volgens een lan delijke richtlijn recht hebben. Met de gemeentelijke hei-inde ling inhet achterhoofd willen de amateurmusici voor 2003 een vei'hoging van het subsidiebe drag met 50 procent. De gemeente Hulst werkt op dit moment aan een nieuw subsi diebeleidsplan dat in de loop van volgend jaar wordt inge voerd. Het huidige subsidiebe leid is hoognodig aan vervan ging toe omdat het verouderd is. Bovendien wijkt het beleid van de gemeenten Hulst en Honte nisse te veel van elkaar af. Met het oog op de herindeling zou dat een onwerkbare situatie op leveren. Uitgangspunt van het nieuwe plan is dat er met grotere stich tingen en verenigingen 'presta- tie-afspx-aken' gemaakt wor den. De hoogte van de subsidie wordt afhankelijk gemaakt van product en prestatie. Bij kleine re verenigingen vindt de aan vraag en afhandeling van de subsidie in één handeling plaats. Of de muziekverenigingen ge noegen nemen met de eenmalige vei-hoging en het nieuwe subsi diebeleidsplan afwachten, is niet duidelijk. Zij beraden zich nog op een eventuele reactie. HULST - De afdeling Hulst van het Katholiek Vrouwen Gilde (KVG) houdt vandaag een bij eenkomst in restaurant De Vest. E. Stompff verzox-gt voor de le den een lezing over kernkwali teiten. Hiex-bij x-icht ze zich op het herkennen, ex-kennen en be vestigen van de kwaliteiten die wij als mens in ons dragen en die bijdragen om met meer zelf waardering en zelfvertrouwen in het leven te staan. De bijeen komst begint om 20.00 uur. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Eindelijk was het zover. Het concertconcours voor fanfares, harmonieën en brassbands 2002 werd in Zeeuws-Vlaanderen gehouden. Zaterdag gonsde het in de hal van het Scheldetheater, klon ken schrille tonen in de repeti tielokalen en was de spanning voelbaar in de grote zaal. Twaalf korpsen deden mee aan het concoui-s, een vex-plichte toetsing die elke muziekvereni ging één keer in de vier jaar moet afleggen. In de foyer, waar alle muzikanten zich laafden aan koffie of iets fris, heerste een uitgelaten sfeer Zij die de proef achter de rug hadden, konden hun geluk niet op en de anderen zaten soms met ge kromde vingers. „Eerst nog even warmblazen en repeteren, ik word stik nexveus", zucht een klai'inettiste. Overal in het Scheldetheater hoorde je tonen, roffels en zenuwachtig pratende muzikanten. De jury (de hei-en Koops, Jansen en Oosteiman) had het druk. El ke groep speelde een verplicht werk en een keuzewerk. Nauw gezet volgden de juryleden de partituur. Na elk optreden wer- den punten gegeven. Gelet werd op intonatie, klankvorming, klankbalans, techniek, axdicu- latie, ritmiek, samenspel, dyna miek, nuancering en muzikale uitvoering. Een eerste prijs werd gegeven als de gx*oep 80 punten of meer haalde en bij meer dan 85 punten zat er een promotie in naar een hogere af deling. Vlijt en Volharding uit Oost Souburg (Vaandelafdeling) be haalde de meeste punten 86,92 en kreeg een wimpel. Harmonie Concordia uit Tholen behaalde 85,42 punten en promoveert van de eerste naar de afdeling uit muntendheid. Uitslag: Apollo Bi-ouwershaven 80,83 punten 1ste pi'ijs, Euterpe 's-Gravenmoer 80,25 punten lste prijs, Concordia Ouddorp 75 punten 2de prijs, Concordia Tholen 85,42 punten lste prijs en promotie, Middelburgs Mu- ziekk. 80 punten lste prijs, Voorwaarts Koudekerke 83,17 punten lste prijs, Apollo Goe dereede 82 punten lste px-ijs, Sint Jan Sint Jansteen 82 pun ten lste prijs, O.N.D.A. Middel burg 78,58 punten 2de prijs, Jon. Sted. Hai-monie Hulst 80,42 punten lste prijs, Vlijt en Volhaxxling Oost - Souburg 86,92 punten 1 ste prijs wimpel en Kon. Harmonie St. Cecilia Schijndel 83 punten lste prijs. Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! O Ik word lid voor€(minimaal 18,15 p.j.) O ll< machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening. I I I I I I l l I I I O Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd. Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar Vogelbescherming Nederland, Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist Kijk op www.vogelbescherming.ni of bel 030-6937744 Vogelbescherming Q5; NEDERLAND Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot overgelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en gebor- genheid. Jong leven dat al eindig lijkt voor- C dat het is begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing kunnen we deze weeskinderen wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WercldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WercldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer houvast en toekomst geelt. Noodzakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152,1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info^cvvereldouders.nl www.wereldouders.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36