Delta ligt dwars bij gasstation Fusie parochies in Kanaalzone is uniek EPZ Bevrijding door Canadezen herdacht KOM WERKEN BIJ DE LEUKSTE GARAGE VAN NEDERLAND! Honderdjarige geniet van alles wat beweegt De burgemeester kan de boom in Man op pad met verkeersbord zeeuwse almanak Dorstlesser Dronken man aangehouden Hulstenaar slaat om zich heen in uitgaansleven Axel drapeert nieuwe woonwijk nu maar om gewraakt bouwsel heen Veerdienst even uit de vaart ZEEUWS-VLAANDEREN door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De fusie van de parochies in de Kanaalzone is uniek voor Nederland. De Inter- parochieële Vereniging (IPV) Midden-Zeeuws-Vlaanderen zegt dat in het Regioblad. Dat negen geloofsgemeenschappen tegelijk een fusie aangaan, is nooit eerder voorgekomen. „Iets om trots op te zijn", aldus de IPV. Nu de algemene ledenvergade ring de notitie 'Houvast door sa menwerking' met algemene stemmen heeft aanvaard, is de voorgenomen fusie weer een be langrijke stap dichterbij geko men. In die notitie staan name lijk afspraken en regels over het toekomstige reilen en zeilen van de nieuwe gefuseerde parochie na 1 januari 2003. In de beleidsnotitie is gekozen voor het eerst presenteren van een schets van de organisatie van de nieuwe parochie. Het is niet gelukt om tegelijk ook een pastorale visie gereed te hebben. Die zal waarschijnlijk TERNEUZEN - Een negentien jarige man is zaterdagmorgen in Terneuzen aangehouden toen hij met een verkeersbord inclu sief paal over straat liep. De politie zag hem rond kwart over vijf in de Axelsestraat. Op het politiebureau bleek dat de man tevens drie bordjes met het opschrift WC in zijn broekzak had. Die had de man gestolen in horecagelegenheden in Terneu- half volgend jaar gestalte krij gen. De parochies die bij de fusie zijn betrokken zijn H. Gregorius in Axel, H. Maria Hemelvaart in Philippine, H. Maris Hemel vaart in Sas van Gent (met de geloofsgemeenschap H. Pastoor van Ars in Zandstraat), H. An- tonius van Padua in Sluiskil, Emmaüs in Terneuzen (met de geloofsgemeenschap H. Kruis in Hoek), O.L. Vrouw Visitatie in Westdorpe en H. Maria Hemel vaart in Zuiddorpe. Viering De fusiebesprekingen begon nen zo'n zes jaar geleden en op zondag 5 januari 2003 wordt de nieuwe parochie feestelijk inge zegend. Dat gebeurt tijdens een regionale viering. Hoe, wat en waar worden nog nader bekend gemaakt. In het Meulengat in Sluiskil wordt donderdag 28 november vanaf 19.00 uur al vast een feestelijke contact avond gehouden in het kader van de fusie. Daar worden de nieuwe parochiebestuurders voorgesteld en wordt de naam van de nieuwe parochie ont huld. Advertentie 'Malen de '-tfaap PRESENTEERT de eigen bestek dagen maandagen 4,11,18 en 25 november vrijdagen 15 en 29 november Eet met uw eigen bestek en u krijgt gratis een glas huiswijn, huisbier of fris naar keuze. Bovendien krijgt u gratis een kom soep van de dag (tomaal of groente). Reserveren gewenst: bel 0118 - 594423. Adres: Vrouwenpolderseweg 55a Serooskerkc. Voor het stadhuis van Mid delburg staat nu alweer ge ruime tijd een bijzonder kunstobject. Een maquette van het middeleeuwse Mid delburg, geflankeerd door twee stoelen met een drukge- voelig zitvlak: gaat daar ie mand op zitten, dan begint onder de stoel een straaltje water lopen. Middelburgse hondjes, die over het algemeen toch niet bekend staan om hun liefde voor openbare kunst, kunnen dit speci fieke ontwerp wel te waarde ren. Dorstige hondjes, mits niet te groot, hebben er een namelijk een luxueus, fraai gelegen drink fonteintje aan. SAS VAN GENT -In de Genste- straat in Sas van Gent is in de nacht van zaterdag op zondag een 34-jarige Belgische man aangehouden wegens openbare dronkenschap. De beschonken man had problemen gehad in een café en was er door de uitba ter uitgezet. Hij was niet in staat zelfstandig te lopen en werd aangehouden. HULST - Een twintigjarige man uit Hulst is gisterochtend vroeg rond kwart over zes uur op de Houtmarkt in Hulst aan gehouden nadat hij eerder die avond in de Cloosterstraat Kloosterzande drie personen had mishandeld. De Hulstenaar had rond vier uur in de Cloosterstraat een glas bier naar een zestienjarige Belg gegooid, maar miste de man. Toen de Belg verhaal ging halen, kreeg hij een vuistslag in het ge zicht. Een zeventienjarig meisje uit de gemeente Hontenisse dat zich om de jongen bekommerde, kreeg een vuistslag op haar wang. Een zestienjarige jongen uit Axel die bij de Belg en het meisje hoorde, kreeg een kop stoot en brak hierbij vermoede lijk zijn neus. De onderlip van de Belg was gescheurd, deze werd door een arts gehecht. Het meisje hield er een pijnlijke wang aan over. De twintigjarige man uit Hulst kreeg een dag vaarding uitgereikt. Een 22-ja- rige Rotterdammer bemoeide zich met de aanhouding en wil de deze verhinderen. Hij gaf geen gehoor aan de opdracht door te lopen, waarop hij ook werd aangehouden. Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 16 oktober is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op dinsdag 5 november per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen .epz.nl Ook de Canadese ambassadeur woonde de mars bij. foto Charles Strijd EPZ, Postbus 130, 4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 door Frank Gijsel OOSTBURG - Een lang lint van ruim twaalfhonderd wande laars trok gisteren door West- Zeeuws-Vlaanderen. De 29e Canadese Bevrijdingsmars van Advertentie Word wegenwacht bij de ANWB. Kijk op anwb.nl of bel 070-3147444 ANWB Hoofdplaat naar Knokke ter herdenking van de bevrijding van West-Zeeuws-Vlaanderen in 1944 kreeg een speciaal tintje door de aanwezigheid van am bassadeur S. April van Canada en zijn echtgenote. Rond het middaguur werd de ambassadeur, de militair atta ché voor de Benelux, kolonel Whitty, en honderd militairen uit het Limburgse Brunssum door het gemeentebestuur van Oostburg ontvangen. Burge meester E. Brommet stond stil bij de vele offers die gebx-acht waren tijdens de drie weken du rende bevrijding van het gebied door de Canadezen. „Vandaag wordt de afstand van 33 kilome ter op één dag afgelegd. Het Ca nadese bevrijdingsleger deed er drie weken over om zich door Zeeuws-Vlaanderen naar de Belgische kust te vechten. Vijftig leerlingen van de derde klassen van het Zwin College legde het laatste gedeelte van de route vanaf Oostburg tot in Knokke af. Ze werden vergezeld door de Canadese militairen en scholieren uit Brunssum. De Oostburgse leerlingen hebben in de afgelopen periode vijfhon derd euro ingezameld voor het Kingori-project van SO W-ker ken in Oostburg en Zuidzande. Het geld is bedoeld voor de bouw van een ziekenhuis in Tanzania. Het bedrag werd 's middags voor het vertrek op het bordes van het gemeente huis aangeboden aan Ph. Beu kenhorst en J. van Dronkelaar- Kessy van de SOW-kerken. Bur gemeester Brommet deelde prompt mee dat zijn gemeente het bedrag zou verdubbelen. D. Lannoy, organisator en wet houder van Knokke-Heist, deelde mee dat het evenement duidèlijk in de lift zit. „We heb ben ongeveer honderd deelne mers meer dan volgend jaar. Het leeft weer onder de inwoners. Een mooie ontwikkeling is ook dat steeds meer mensen uit Zeeuws-Vlaanderen van start gaan." maandag 4 november 2002 SSHHB I door Eugène Verstraeten AXEL - Delta Nutsbedrijven is op geen enkele wijze bereid ook maar één eurocent mee te beta len aan een verplaatsing van het gasontvangststation aan de Buitenweg in Axel. Het energiebedrijf heeft dat la ten weten, nadat de gemeente Axel al verschillende malen had gevraagd of Delta bereid is fi nancieel bij te dragen aan een verplaatsing. „We zijn wel te leurgesteld over dit standpunt", aldus wethouder A. van Waes. „We gaan Delta nu een brief schrijven dat we het gasstation dan maar gaan inpassen in de nieuwe woonwijk. Ik vind het standpunt niet verstandig van Delta, maar daar ga ik verder niet over." BRESKENS - De veerdienst Breskens-Vlissingen is gister ochtend ongeveer anderhalf uur uit de vaart geweest. De oorzaak was een storing die zich even voor half elf vooi'deed aan de brug bij de aanlegsteigex-. Rond het middaguur was het euvel verholpen en kon er weer gevaren worden. Volgens een woordvoerder van de PSD is er alles bij elkaar één overtocht uitgevallen en heeft het verkeer verder weinig last ondervon den. De wachtenden op het veex'plein in Breskens waren overigens niet te spreken over de informatie die ze kregen over het voox-val. De tekstborden aan de toegangsweg naar de veerha ven meldden namelijk dat de af vaart 'normaal' was. Toen de automobilisten eenmaal op het veerplein stonden, bleek pas dat de veerdienst uit de vaart was. Sommigen besloten niet af te wachten tot het defect aan de brug was verholpen en maakten rechtsomkeer. De aanwezigheid van het gas ontvangststation van Delta en de Gasunie is een rotte plek in de nieuw te ontwikkelen woonwij k Buitenweg in Axel. De gemeen te zou het gasstation het liefst kwijt willen, maar met de ver- plaatsing is bijna een miljoen euro gemoeid. Daarvoor heeft de gemeente het geld niet en Axel vindt ook dat Delta een steentje moet bijdragen. Nu het enex-giebedrijf dat niet wil, blijft Axel bij het eerste plan om het station in de wijk in te passen door geluidwerende maatrege len te treffen. In het plan Buitengebied is de bouw van ongeveer zestig wo ningen voorzien. De wijk kan echter nog flink worden uitge breid als Axel overeenstemming kan bereiken over een verplaat sing van het busbedrijf Cito. „De onderhandelingen met Cito zien er hoopgevend uit", aldus Van Waes. „Ik denk dat het wel goed komt, maar niet voor 31 december. We zullen in ieder ge val een beroep doen op de subsi- diepot van de provincie. We kunnen 40 tot 50 procent subsi die krijgen, maar dat betekent ook dat er nog een substantieel deel van de gemeente bij moet." door Ab van derSluis VLISSINGEN - Ze is geboren in het Zeeuws-Vlaamse Biervliet, maar woont als sinds de jaren dertig van de vorige eeuw in Vlissingen. Gisteren vierde S. P. Schillemans-Vermeulen haar honderdste verjaardag in zorgcentrum Scheldehof, waar ze sinds 1984 verblijft. Mevrouw Schillemans-Ver meulen is de oudste van vijf kin deren. Twee van haar broers zijn nog in leven. Haar oudei-s had den een grote boerderij. In haar jeugd molk ze de koeien en ver zorgde ze de paarden. In 1928 trouwde ze. In de crisisjaren verhuisde het echtpaar Schillemans naar Vlissingen, waar haar man werk kon krijgen als schilder bij de Scheldewerf. Mevrouw Schille mans was huisvrouw en zorgde voor haar enige dochter. Het ge zin woonde in de Meidoornlaan. Tijdens de Tweede Wereldoor log moest de familie met enige regelmaat onder de trap de bo terhammen opeten, vanwege de vele bombardementen. In 1944 werd het oorlogsgeweld te erg en evacueerde vader, moeder en dochter naar Serooskerke. Na de bevrijding keerde de fa milie terug naar Vlissingen. Tot in 1953 tijdens de Watersnood ramp het water tot aan de dak goot kwam te staan. Weer moest het gezin evacueren, maar nu bleef het dichter bij huis in de Scherminkelstraat. Toen het water weg was, werd het huis opgeknapt. „De mosselen en kreukels zaten aan de muren", weet de 71-jarige dochter zich nog te herinneren. Een verhui zing naar de Verkuijl Quakke- laarstraat en later de Irislaan volgde. In 1984 kon de honderdjarige een kamer krijgen in het pas ge bouwde Scheldehof. Ze werd ja ren gekweld door hevige aange- zichtspijnen, maar is nu verlost van de aanvallen. Sindsdien gaat het goed met haar. „Ze ge niet van alles wat beweegt", zegt haar dochter. „Ze moet, als ze met Scheldehof een dagje weggaat, alles zien. Ze is ge zond, sterk en geniet van het le ven." Haar verjaax-dag werd gevierd samen met haar twee broers, drie kleinkinderen en de twee achtei'kleinkinderen. Burge meester A. van Dok-van Weele van Vlissingen kwam haar gis- termiddag feliciteren. S. P. Schillemans-Vermeulen foto Ruben Oreel goede contacten met De Stelt- kluut en dat moet ook straks in de nieuwe gemeente zo blij ven", betoogde Mulder. „Ik ben ook blij om te zien dat er ook veel jeugd is die een handje wil helpen." De jongste deelnemer was za terdag de zesjarige Sebastian, die samen met de zevenjarige Michelle de takken met een boomzaagje te lijf ging. Het was voor hen nog een hele toer om een tak af te zagen, maar daar zaten ze niet mee. „Het gaat er om dat je er lol in hebt", aldus Michelle. Op elf plaatsen in de hele pro vincie werkten in totaal 166 deelnemers zich behoorlijk in het zweet. Door het fraaie na jaarsweer, het werd wel vijf tien graden, werd er op ver schillende plaatsen zelfs in T- shirts gewerkt. Op vijf plaat sen werden in totaal wel zo'n 150 knotwilgen van hun zware takkenlast ontdaan door 't Duumpje, De Steltkluut, Na- tuurvereniging Tholen, Land schapsverzorging Walcheren en KNNV Beveland. In de Zeepduinen werkten Na tuurmonumenten en de Neder landse Jeugdbond voor Na tuurstudie (NJN) samen aan het meer open maken van het duinlandschap van Schouwen. De Werkgroep Actief TexTein- beheer plantte eiken en snoei de elzen bij Zierikzee, de NJN Midden-Zeeland dunde bos sen in de Manteling en op Wal cheren trok een groep van der tig kinderen het duingebied van Oranjezon in. Gewapend met spades gingen ze de Ame rikaanse vogelkers te lijf. Deze uitheemse boomsoort zou an ders het gebied helemaal over woekeren. De heemtuinwex'k- groep uit Goes tenslotte maai de op de Holandse Hoeve een stuk vegetatie om er een bloemrijker geheel terug te krijgen. De coördinatie van de dag was in handen van Stich ting Landschapsbeheer Zee land. door Eucjène Verstraeten AXEL - „De burgemeester kan wat ons betreft de boom in." Met die woorden nodigde coör dinator Lucien Calle burge meester J.F. Mulder van Axel zaterdag uit om de opening te verrichten van de jaarlijkse Natuurwerkdag. Gehesen in een klimgordel en dubbel gezekerd aan een touw klauterde Mulder gezwind de boom in op het erf van de fami lie De Bont aan de Oude Zee dijk, om middels het afzagen van een tak de natuurwerkdag te openen. Er waren twee tak ken gemarkeerd. Eentje op een hoogte van een metertje of vier 'voor sportieve bux-gemeesters' en eentje op bijna zeven 'voor atletische burgemeesters', al dus Calle. De Axelse burgeiwa- der ging voor het applaus en voor de hoogste tak. Niet bang uitgevallen deelnemers aan de natuurwerkdag mochten ove rigens, als ze dat wilden, tot in het topje van de boom klimmen naar pakweg dertien meter hoogte. Er hadden zich zo'n 45 deelne mers aangemeld om aan de Ou de Zeedijk te komen helpen met het knotten van wilgen, uitdunnen van bosjes, bomen opsnoeien en het maken van houtrillen. Maar er was ook tijd voor ontspanning. Lucien Calle ging voorop bij twee ex cursies over het erf. Hij had in de aanwezige poelen enkele amfibiefuiken uitgezet en daarin zaten onder meer kik- kers en salamanders gevangen Nadat iedereen een kijkje had genomen in de fuiken, kregen de dieren uiteraard weer de vrijheid. Veel jeugd Burgemeester Mulder sprak zaterdag zijn waardering uit voor het vele werk dat de vrij willigers van natuurbescher- De atletische burgemeester Mulder zaagt op zeven meter hoogte de eerste tak van de dag af. mingsvereniging De Stelt- foto Wim Kooyman kluut verzetten. „Wij hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33