Pleidooi voor fietspad scholieren Beurs speel-o-theek Leentjebuur trekt veel kopers in Zierikzee 7 Respect kweken op Natuurwerkdag Thuredriht breidt uit met derde huis Rijwielroute Dreischor-Zierikzee nu hartstikke link Auto-inbraken aan de kust Dieven stelen surfspullen FNV huldigt jubilarissen in Zierikzee Ritthemse kerktoren en tuin gerestaureerd Apollo wint eerste prijs Fietsenstalling Dishoek steeds meer in trek zeeuwse almanak Dorstlesser PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 4 november 2002 door Esme Soesman DREISCHOR - Ze realiseert zich heel goed dat het fietspad tussen Dreischor en Schudde- beurs er niet een, twee, drie zal komen. Toch kaart N. Dorst uit Dreischor het onderwerp op nieuw bij de betrokken instan ties aan. Eerder deze week maakte ze ge bruik van het kexmbezoek van het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland aan Dreischor om nog eens te infor- ELLEMEET - Uit auto's die za terdagmiddag geparkeerd ston den in Ellemeet en Renesse zijn verschillende spullen weggeno men. Zo werd uit de auto van een 52-jarige Duitse, die gepar keerd stond bij de strandover- gang Nieuweweg in Ellemeet, een stuk kaas, een rugtas en een jack gestolen. Toegang tot de auto werd gefor ceerd. Het schadebedrag be draagt ruim honderd euro. Een 23-jarige Duitse die haar auto had gestald op de parkeerplaats aan de Laone in Renesse ont dekte eveneens dat in haar auto ingebroken was. Haar handtas met daarin een portemonnee is gestolen. Ook haar rijbewijs, autopapieren, identiteitskaart en enkele tientallen euro's wer den ontvreemd. SCHARENDIJKE - Uit een bungalow in Scharendijke is tussen vrijdagavond tien uur en zaterdagmox-gen elf uur een tas met surfspullen gestolen. De ei genaar, een 35-jarige Duitser, mist spullen ter waarde van ruim tweeduizend euro. In de tas zaten vier surf masten en drie surf zeilen. ZIERIKZEE - FNV Bondgeno ten heeft vrijdagavond veertig jubilarissen in het zonnetje ge zet, waaronder één die zeventig jaar lid is. Verder werden drie mensen ge huldigd met een 50-jarig' lid maatschap, tien met een 40-ja- rig lidmaatschap en 26 met een 25-jarig lidmaatschap. De bij jubilea horende speldjes werden in het vakbondsgebouw aan de Lange Nobelstraat in Ziei'ikzee opgeprikt door voorzitter E. de Vries van de woonafdeling Schouwen-Duiveland. mei-en naar de mogelijkheden op dat gebied. Jaren geleden hield ze, toen nog bij de burge meester van de voormalige ge meente Brouwershaven, een eender pleidooi. Haar oudste zoon vertrok toen richting voortgezet onderwijs in Zierik zee en dat betekende dagelijks op de fiets heen en weer pende len over de onoverzichtelijke Zuiddijk en Roterijdijk bij Dreischor. Nu haar jongste zoon eveneens afstevent op de over stap naar de brugklas waagt ze de gok nog maar eens. „Het is daar hartstikke link." Reactie Niet het gemeentebestuur maar het waterschap gaat over een eventueel fietspad daar, lieten B en W in hun reactie horen. Woordvoerster S. Minneboo van het schap meldt in een reactie dat een fietspad over genoemde dijken niet op de prioriteiten lijst van het waterschap voor komt. Verdeeld over het hele ge bied waar Waterschap Zeeuwse Eilanden bemoeienis mee heeft zijn dertien fietsprojecten aan gewezen om geïdealiseerd te worden, waaronder de Weelweg en Kakkersweelweg' bij Noord- gouwe en de Bredeweg bij Sir- jansland. Daarnaast is het schap op Schouwen-Duiveland betrokken bij de aanleg van een fietspad tussen de Elkerzeese- weg en Zwaardweg tussen de N59 en Scharendijke en een stuk fietspad langs de Langen- dijk tussen Scharendijke en Den Osse. Bij de selectie van fietspaden met prioriteit spelen diverse cri teria mee, aldus Minneboo. On der meer ongevallencijfers en financieringsmogelijkheden (een bijdrage door derden) wor den in de afweging meegeno men. „We hebben ook nooit iets over problemen tussen Dreischor en Zierikzee ge hoord." Dat een fietspad vanaf Dreischor niet 'zomaar' is aan te leggen, realiseert de inwoonster van Dreischor zich heel goed. De dijk is smal en benedendijks ligt grond dat eigendom is van dei-den. Desalniettemin geeft Dorst de moed niet direct op. Ze is van plan alsnog contact met het waterschap op te nemen. Natuurliefhebbers planten eiken aan de Bettewaardsedijk bij Zierikzee. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Eiken planten op het boerenerf van Leo van Gastel uit Zie rikzee of berkjes steken in de Zeepedui- nen in Haamstede. In heel Nederland kregen mensen zaterdag tijdens de Na tuurwerkdag 2002 de kans de handen uit de mouwen te steken ten bate van natuur- en landschapsbeheer. Door mensen mee te laten werken kun nen ze, is de gedachte, ervaren hoe zin vol hun inzet is. Harry Verkaart van de Stichting Landschapsbeheer en Leo van Gastel bevestigen die gang van za ken. „Je raakt betrokken bij het na- tuurgebied. Je kweekt respect", licht Verkaart toe. Van Gastel: „En dat resul taat zie je helemaal als je regelmatig op dezelfde plek terugkomt." Ook bij Van Gastel, die woont aan de Bettewaardse dijk tussen Zierikzee en Dreischor, ver zamelen zich met en ige regelmaat leden van de Werkgroep Actief Teri-einbeheer of aanverwante organisaties. Agrariërs met veel beplanting bij hun bedrijf lopen veelal tegen het pi'obleem aan dat ze geen tijd hebben om onder houd te plegen, vertelt Van Gastel. „Daarom zie je veel kaalslag bij bedrij ven." De werkgroep gaat ééns per maand op pad, veelal om de tanden te zetten in kleine landschappelijke ele menten op grond van particulieren. „Die elementen hebben geen econo mische functie. Brengen niets op. Nu nog niet tenminste, want in de toe komst zullen ze misschien anders ge waardeerd worden. Maar door onder houd uit handen te nemen, voorko men wij misschien net dat deze elemen ten worden opgeruimd", aldus Verkaart. Van Gastel maakte zo 'n vij f tien j aar ge- foto Marijke Folkertsma leden kennis met de werkgroepleden. Het eerste project was lichtelijk experi menteel van karakter, omdat er oude - hele dikke - knotwilgen moesten wor den geknot. Van de circa dertien exem plaren op zijn erf zijn er maar een stuk of twee gesneuveld, blikt Van Gastel te rug. De overige wilgen staan nog altijd over eind. Nu komen er, bij de oprit van het terrein, ei ken bij die het landschap in de toekomst aanzienlijk zullen verfraaien. Ook de schapen van Van Gastel varen daar wel bijZij hebben er dadelijk een beschaduwde plek bij door Ab van der Sluis RITTHEM - Wethouder P. van der Maden van Vlissingen heeft het kerkbestuur van de Her vormde Gemeente in Ritthem zaterdag vijfduizend euro ge schonken. De kerk moet dan wel bereid zijn open te staan voor multi functioneel gebruik van het ge bouw, zoals culturele evene menten. Kerkvoogd Bde Graaff nam het geld dankbaar in ontvangst tij dens de officiële afsluiting van de restauratie van de kerktoren en tuin. Tijdens de drukbezochte bij eenkomst in de kerk van Rit them werd uitvoerig stil gestaan bij de geschiedenis van het dorp, de kerk en de tuin. Hoe oud de kerk precies is, valt moeilijk aan te geven. Volgens architectuurhistoricus Ronald den Broeder wordt de kerk van Ritthem voor het eerst genoemd in het midden van de dertiende eeuw. Het huidige gebouw stamt uit het einde van de der tiende eeuw. In de loop der eeuwen is de kerk een aantal malen verstevigd, dan wel uitgebouwd. Ter gelegerxheid van de restau ratie van de kerktoren en -tuin is een boekwerkje verschenen over Ritthem en de kerk met de titel 'Het best bewaarde geheim van Ritthem'. Advertentie) Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op i6 oktober is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op dinsdag 5 november per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen EPZ, Postbus 130, 4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 door Esme Soesman ZIERIKZEE - De speelgoed beurs van speel-o-theek Leen tjebuur lijkt een steeds popu lairder evenement te worden. Met de afgifte van bijna 1700 stuks speelgoed is zaterdag een 'inleverreeord' gevestigd. Ook wat belangstelling betreft had de organisatie niets te klagen. Er werden over de honderd ko pers geteld. Tafels vol puzzels, knuffels en boekjes. Het grotere materiaal als loopstoeltjes en hobbelpaar den stond in lange rijen op de grond opgesteld. Om de tafels is het druk, de rij voor de betaalta- fel is een lange. Vorig jaar gold al als topper, vertelt voorzitter L. de Raad van de speel-o- theek. Toen werden de dag voor af 1250 stuks speelgoed afgele verd. Dit jaar bleken er weer enkele honderden speelgoedar tikelen bijgekomen. Komen er doorgaans zo'n 25 mensen spullen inleveren, nu werden er veertig geteld. En het aantal kopers ligt normaal rond de zeventig. Ook dat aantal blijkt dus gegroeid. „We horen vaak van mensen die net weer de nieuwe boeken van speel goedzaken hebben gekregen: Het lijkt net of ze van de gulden een euroteken hebben ge maakt", constateert De Raad. Dat verklaart misschien voor een deel de toegenomen belang stelling. Tijdens de speelgoedbeurs kan voor een euro een puzzel of boekje worden gekocht. Een speelgoedkasteel kost slechts Voor kinderen was de beurs een waar speelparadijs. tweeeuro. Voor luttele bedragen koopt M. de Boed voor zijn zoon een hobbelpaard, loopwagentje en stapelblokken in. De bijna twee jaar oude Jurian lijkt de gang naar het Multi functioneel Centrum (MFC) so wieso te waarderen. Het is daar een waar speelparadijs. En, be vestigt pa De Boed, het is een be taalbare plek om inkopen te doen. Voor ongeveer eenderde van de nieuwwaarde wordt het tweedehands spul geprijsd. Maar de verkopende partij heeft het wat dat betreft voor het zeg gen, stelt De Raad. „Je moet zoeken naar een balans tussen ergens van af willen en het ma ken van een goede prijs." Nieuw speelgoed Driekwart van de opbrengst van een verkocht voorwerp is be stemd voor diegene die het speelgoed ingeleverd heeft. Een door Esme Soesman RENESSE - De Stichting Va kantiehuis Thuredriht heeft er een derde woning bij. De stich ting heeft een huis gekocht op Beachpark in Renesse, vlakbij de twee al langer in bezit zijnde bungalows. De voorkeur ging uit naar nieuwbouw, maar dat bleek niet haalbaar te zijn. Om dat er veel vraag is naar de huis jes heeft de stichting tot aan koop van een bestaande woning besloten. De vakantiehuizen van de Stichting Thuredriht - Thure driht en Crayestein genaamd - zijn bedoeld voor gezinnen met een kind met een levensbedrei gende ziekte. Zij kunnen een weekje bijkomen in één van de woningen aan de Rampweg in Renesse.In de winter kunnen sinds vorig jaar MS-patiënten (multiple sclerose) - die door leeftijd veelal minder vakantie- tijd gebonden zijn - in de huizen terecht. Daardoor zijn de huizen nu praktisch het hele jaar rond volgeboekt. Voor het derde huis moest geld worden ingezameld en een lap grond worden gevonden om op te bouwen. Dat laatste is (nog) niet gelukt, meldde B. Schot van de stichting zatex-dag op de mos seldag die jaarlijks voor spon sors wox'dt georganiseerd. Om dat de vraag naar een plaatsje in één van de vakantiehuizen groot is, is besloten tot aanschaf van een nabijgelegen vakantie woning. Op zo'n vierhondex'd meter af stand van de twee andere wo ningen ligt - richting Korte Moermondsweg - een volledig ingerichte, in goede staat verke rende vakantiebungalow. Er moet nog het één en ander ver bouwd worden om de woning volledig toegankelijk te maken voor rolstoelgebruikei-s, maar de verwachting is dat het huisje rond mei volgend jaar in ge bruik kan woi'den genomen. Evenals de twee andere exem plaren is ook deze woning be stemd voor kankerpatiëntjes en - in de stille periode - voor men sen met MS. Inclusief verbou wing denkt de stichting zo'n 250.000 euro aan het huis kwijt te zijn. Dat geld woi'dt door vele partijen opgebracht, bleek uit het door Schot gepi-esenteerde overzicht van gulle gevers over 2002. Zo heeft een Duits echtpaar dat een huwelijksjubileum te vieren had 1100 euro ingezameld voor de stichting. Acties van kerke lijke organisaties, serviceclubs van heinde en verre en andere instanties levex-den over het af gelopen jaar in totaal zo'n 40.000 euro op. En er staat, liet E. Verwest van Ladies' Circle Schouwen-Duiveland weten, nog het één en ander op stapel. Deze serviceclub heeft een cd in de maak waax'aan verschillende Zeeuwse artiesten (waaronder Marion van Iwaarden) hun bij drage leveren. Het schijfje dat "Liefs uit Zeeland" gaat heten wordt gesteund door de leden van Bief, die overigens zelf niet meespelen. De bedoeling is 10.000 cd's te produceren, die voor vijftien euro per stuk ver kocht zullen gaan worden. La- dies' Circle zoekt nog sponsors om de productie rond te krijgen. Dan komt de volledige op brengst dadelijk ten goede van de Stichting Thuredriht en het nieuwe huis. BROUWERSHAVEN - Brass band Apollo uit Brouwershaven heeft zaterdag in Terneuzen bij het Concexdconcours van KN- Fm afdeling Zeeland de eerste prijs behaald in de derde afde ling. De brassband onder leiding van dirigent J. Knuist behaalde zo wel met het verplichte als het vrije keuzewerk een score van 80,38 punten. Deelnemers kre gen als verplicht werk het uit drie delen bestaande Three Ba gatelles van A. Waignein voor geschoteld. Als vrije keuzenum mer kwam de Brouwse brass band met A Sunrise Impression van J. de Haan over de brug. MHI door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Steeds meer mensen weten de weg te vinden naar de bewaakte fietsenstal ling bij Dishoek. Dat blijkt uit een evaluatie van het Water schap Zeeuwse Eilanden. Dit jaar zijn ongeveer veertig pro cent meer fietsen gestald dan in 2001. Uit een enquête blijkt dat vooral de betere bewegwijze ring, bordjes ter plaatse en de introductie van een strippen kaart bijdroegen tot meer be waakte stallers. De bewaakte fietsenstalling aan de Strandweg bij Dishoek ging in 2001 voor het eerst open. In dat jaar stalden 1530 mensen er hun fiets. Per dag varieerde dat van nul tot 132 fietsen op de drukste dag van de zomer. Uit een in dat jaar gehouden evalu atie kwam naar voren dat dui delijke verwijsborden ontbra ken, dat de openingstijden niet goed aansloten op het strandbe- zoek en dat de stalling niet uit nodigend genoeg was. Het waterschap voerde aanpas singen door. De openingstijd werd veri-uimd naar zeven urn- 's avonds. Ook konden mensen dit jaar een 5-of 1-strippenkaarten kopen. Het stallen werd daar door goedkoper dan het jaar ei"vooi". Ook plaatste het water schap nieuwe bewegwijzerings borden en kwamen er bij de stal ling zelf ook extra borden. Een ander punt uit de evaluatie was dat de communicatie verbeterd moest worden. Dit jaar kwam er meer infox'matie in de vorm van folders bij campings, fietsver huurbedrijven en de VW. De aanpassingen hebben hun vruchten afgeworpen, conclu deert Zeeuwse Eilanden tevre den. Maar liefst veertig procent meer mensen zetten hun fiets neer in de bewaakte fietsenstal ling. Opvallend is dat vooral de wat oudere mensen gebruik ma ken van de voorziening. De helft van hen is met vakantie, de ove rige vijftig procent is inwoner van Walcheren. De helft van de gebruikers komt naar de strandopgang vanwege het strandhuisje of omdat de cam pingvlakbij ligt. De topdag was 28 juli. Op die dag kwamen maar liefst 211 mensen hun fiets brengen. Uit de in augustus gehouden enquête blijkt ook dat vooral jongeren hun fiets ergens onbe waakt neerzetten. De gebrui kers van de bewaakte stalling vinden de prijs (65 eurocent per dag) normaal of zelfs goedkoop. De introductie van de strippen kaart is een goede zet geweest. Mensen die hun fiets in een on bewaakte stalling neerzetten, vinden de prijs juist te hoog. Ook ligt de onbewaakte stalling dichterbij het strand, Volgens de politie heeft de aan wezigheid van een bewaakte fietsenstalling er zelfs toe geleid dat vandalisme op het parkeer terrein en de directe omgeving van de stalling is afgenomen. Advertentie 'Malen de '-K'oop de eigen bestek dagen maandagen 4,11,18 en 25 november vrijdagen 15 en 29 november Eet met uw eigen bestek en u krijgt gratis een glas huiswijn, huisbier of fris naar keuze. Bovendien krijgt u gratis een kom soep van de dag (tomaat of groente). Reserveren gewenst: bel 0118 - 594423. Adres: Vrouwcnpolderseweg 55a Scrooskerke. foto Marijke Folkertsma kwart gaat naar speel-o-theek Leentjebuur die van de op brengst nieuw speelgoed koopt. Overgebleven spul kan de eige naar weer mee naar huis nemen of cadeau doen aan kinderen in Polen. Dit jaar werd tijdens de speelgoedbeui's zo'n 1600 euro omgezet, waarvan een kwax-t ten goede komt van Leentje buur. Vorig jaar leverde hetzelf de evenement de speel-o-theek zo'n vierhonderd gulden op. Voor het stadhuis van Mid delburg staat nu alweer ge ruime tijd een bijzonder kunstobject. Een maquette van het middeleeuwse Mid delburg, geflankeerd door twee stoelen met een drukge- voelig zitvlak. Gaat daar ie mand op zitten, dan begint onder de stoel een straaltje water te lopen. Middelburgse hondjes, die over het algemeen toch niet bekend staan om hun liefde voor openbare kunst, kunnen dit specifieke ontwerp wel waarderen. Dorstige hondjes, mits niet te groot, hebben er een namelijk een luxueus, fraai gelegen drinkfonteintje aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27