Van Dijke zakt plaats op lijst CU Bressiaanders roeien naar record Brabantse Wal Zeeuws volgens regels Europa Jeugdbrandweer loopt voorop Auto brandt uit op A58 Jonge fietser raakt gewond Herdenkingsboek Axel later af Parasols gestolen Politie houdt grote alcoholcontrole Zeeuws Kamerlid kan leven met positie op kandidatenlijst Zeehelden in 't Spui Tarieven voet-fietsveer ramp voor studerende W-Zeeuws-Vlamingen Werk aan Clingse straat half miljoen duurder Braderie in Sas van Gent Informatiemiddag over whiplash in Goes maandag 4 november 2002 's GRAVENPOLDER - De auto van een 22-jarige Middelburg se is vrijdag rond middernacht helemaal uitgebrand op de noordbaan van de Rijksweg A58. De auto begon te stotteren ter hoogte van he viaduct over 's Grevenpolderseweg, waarna hij stilviel. De bestuurster stapte uit om bij een huis aan de 's Gravenpoldersewegte gaan bellen. Toen ze na enkele minu ten terugging, stond de auto in lichterlaaie. De brandweer van Kapelle heeft het wrak geblust maar veel schade onstond doordat kleding, studieboeken en waardepapieren verloren gingen. HULST - Bij een verkeersongeval in Hulst is gistermiddag een veertienjarige jongen lichtgewond geraakt. Op de krui sing van de Öucle Polderstraat en De Genesteplantsoen week een 7 9-jarige automobiliste uit Hulst uit voor een andere fiet ser die met grote snelheid op haar afkwam. Bij die manoeuvre merkte ze de j ongen te laat opDie viel via de motorkap van de auto op de grond. Hij liep daarbij een grote bloeduitstorting op zijn linkerzij op. AXEL - Het herdenkingsboek over de geschiedenis van Axel vanaf de Tweede Wereldoorlog rolt niet voor eind maart of be gin april van de persen. De vertraging van drie maanden heeft volgens wethouder J. van Schaik vooral te maken met het drukken van het boek. Daarnaast neemt ook het corrigeren flink wat tijd in beslag. Het boek wordt geschreven door Adrie de Kraker en Piet de Blaeij en is bedoeld als afscheidscadeau aan de inwoners van de huidige gemeente AxelAanvankelijk zou het boekwerkje ongeveer zeventig pagina's omvatten, maar inmiddels zit men al ruim over de vierhonderd bladzij den. „Niemand heefthet eigenlijk in de gaten gehad, maar een boek tot 2003 kun je nooit eerder stoppen dan op 31 december 2002. Dus als er op oudejaarsavond nog iets gebeurt, kunnen we het nog meenemen. En in maart of april hebben we dan toch nog eens iets Axels", ziet Van Schaik de positieve kant van de vertraging. Op dit moment is ongeveer de helft van het boek drukklaar, In buurgemeente Terneuzen verloopt de geschiedschrijving vanaf de vorige herindeling van 1970 tot heden een stuk voor spoediger. Daar gaat het 252 pagina's tellend manuscript nog' deze week naar de drukker. Het boekwerk komt nog voor de inwoners beschikbaar voordat de nieuwe gemeente Terneu zen per 1 januari een feit is. MIDDELBURG - Uit een achtertuin van een woning aan de Kruitmolenlaan te Middelburg zijn gistermorgen twee pa rasols weggenomen.De eigenaar wilde de parasols laten luch ten en ging naar binnen. Toen hij na een kwartier de parasols binnen wilde halen waren ze verdwenen. MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag is er in geheel Nederland een alcoholcontrole gehouden. In de Zee land werden ruim duizend bestuurders gecontroleerd. Van hen hadden er 24 te veel gedronken. De meeste bekeuringen werden rond Zierikzee uitgeschreven: vijf stuks. In Vlissin- gen, Hulst en Middelburg werden drie mensen betrapt en bij Oostburg vielen vier mensen door de man. De overige bekeu ringen werden elders uitgedeeld. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Christen- Unie-Kamerlid Leen van Dijke uit Middelburg is een plaats ge zakt op de kandidatenlijst van zijn partij voor de Kamerver kiezingen. Hij staat derde op de ontwerp-lijst die het Christen- Unie-bestuur zaterdag hekend maakte. Bij de verkiezingen in mei stond hij nog tweede. Van Dijke is desondanks niet onte vreden. „Niet de plek op de lijst is van belang", aldus Van Dijke, „maar het doel, het dienen van de christelijke politiek." Van Dijke, waarnemend frac tievoorzitter voor de Christen- Unie (CU) in de Tweede Kamer, had zich ook kandidaat gesteld als lijsttrekker. Hij moet die eer laten aan zijn collega André Rouvoet. Rouvoet geniet de voorkeur van de CU-kiesverenigingen. In een enquête koos 28 procent hem als lijsttrekker. Voormalig Kamer lid Eimert van Middelkoop haalde 24 procent en Van Dijke 19 procent. Van Middelkoop komt niet op de kandidatenlijst. Hij wil in de Eerste Kamer. Van Dijke verklaart zijn vrij lage score uit het feit dat hij jaren lang het gezicht is geweest van de RPF, de partij die twee jaar geleden met het GPV in de ChristenUnie is opgegaan. Hij is niet 'neutraal'. De veertigjarige beoogd lijst- VLISSINGEN - In bibliotheek 't Spui in Vlissingen staan op vier avonden in november Zeeuwse zeehelden centraal. Donderdag 7 november en de drie donderdagavonden daarna neemt T. van Gent zijn toehoor ders mee naar de zeventiende eeuw. Aan bod komen zeehelden Michiel de Ruyter, de gebroe ders Evertsen, LodewijkBoisot, Joost van Trappen en Abraham Crijnse. De bijeenkomsten zijn van 19.30 tot 21.30 uur. trekker Rouvoet komt ook uit de RPF. Om de GPV-aanhang te bedienen is een oud-GPV'er op twee gezet, Arie Slob die tot mei dit jaar korte tijd in de Kamer zat. Van Dijke schuift zo automa tisch door naar drie. Huidig Kamerlid Tineke Huizinga is vierde. De plekken vijf en zes worden ingenomen door Roel Kuiper, directeur van het we tenschappelijk bureau van de partij, en oud-Kamerlid Dick Stellingwerf. Scherp „Het bestuur zet in op verjon ging met een toekomstgerichte lijst", vindt Van Dijke (47), „en de keuze voor Rouvoet als lijst trekker is een goede. Hij is een denker, scherp in discussies, maar de ChristenUnie wil ook een partij zijn die dichtbij het volk staat, direct contact houdt met de kiezers. Dat zijn mijn sterke kanten." Rouvoet is ju rist, Van Dijke was timmerman en vertegenwoordiger van een bouwmaterialenhandel. Ze zit ten allebei sinds 1994 in de Ka mer. De top van de CU-lijst gaat, als het aan Van Dijke ligt, de ver kiezingscampagne tot 22 janua ri voeren als een hecht team. Bij de verkiezingen van mei dit jaar is vrijwel alles overgelaten aan lijsttrekker Kars Veling, die la ter oververmoeid raakte en on langs aan de dijk is gezet. De ChristenUnie verloor in mei één zetel en zakte naar vier Kamer leden. In de laatste peilingen staat zij op slechts drie zetels. Van Dijke beseft dat het ge dwongen vertrek van Veling de partij geen goed heeft gedaan én dat de 'gereformeerde' CDA- lijsttrekker Jan Peter Balke nende veel CU-kiezers aan spreekt. „Maar", kiest Van Dijke de aanval, „het kabinet- Balkenende heeft keuzes ge maakt, zoals voorstellen voor afschaffing van het spaarloon, van het groen beleggen en de on roerend zaakbelasting (ozb), die zeker niet de onze zijn. Het CDA neemt daar nu afstand van, maar dat is niet erg geloofwaar dig." Het team van Middelburg op het onderdeel skilopen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt SINT PHILIPSLAND - De jeugdbrandweerkorpsen uit Zeeland, negentien groepen uit negen gemeenten, doen het lan delijk altijd bijzonder goed. Dat is niet verwonderlijk. Zeeland loopt altijd een beetje voorop. Als het kunnen hanteren van hoge druk bijvoorbeeld lande lijk de norm wordt, zijn de Zeeuwen er al een paar jaar mee bezig. Zo verwacht Arco Kunst uit Sint Philipsland, dat binnen kort ook de hulpverlening een belangrijke plaats gaat inne men in de landelijke jeugd brandweer. Tijdens de Zeeuwse kampioenschappen, zaterdag in Sint Philipsland, zat die hulp verleningsnorm er al helemaal in. Junioren, van twaalf tot zes tien jaar, en adspiranten, van veertien tot achttien, deden vier verschillende 'banen'. Op al die banen werd een ander onder deel van hun kennis, inzicht en vaardigheden getest. Zo moest er bijvoorbeeld in teamverband een fiets in elkaar woi'den ge sleuteld, de groepen moesten met z'n vijven in een bigsac zak- lopen, met zijn vijven skilopen, blind een cirkel vormen en een brand met slachtoffers blussen en afwikkelen. Er was een ko nijn als slachtoffer, waarvoor dierenambulance moest worden gebeld, maar ook een gewonde man, bij wie de sleutel van een brandend pand uit zijn zak moest worden gehaald, voordat hij in de ambulance op weg was naar het ziekenhuis. Volgens Arco Kunst zaten er problemen bij die volwassen brandweerlie den ook weieens over het hoofd zien. Tevredenheid De kwaliteit van het geleverde werk stemde tot grote tevreden heid. Bij de Junioren won Brui- nisse, op de voet gevolgd door Westerschouwen I. Met bijna 200 punten afstand werd Mid delburg I derde. Bij de adspiran ten won Sint Philipsland, met Middelburg en Vlissingen op de tweede en derde plaats. Er gin gen ook nog wat trofeeën in an dere handen over. De Dikke To rentrofee voor de beste bevel voerder, ging bij de junioren naar Westerschouwen i en naar de adspiranten van Vlissingen. De Vliegende Hollandertrofee, voor de beste pompbediening, was bij de jongeren voor Goes en bij de ouderen voor Wester schouwen. De Schouwse Trofee ten slotte, voor het beste afleg- systeem, de manier waarop de zaak technisch wordt afgewik keld, was voor de junioren van Westerschouwen I en voor de adspiranten van Vlissingen. door Wilma Valk BRESKENS - De volumeknop van de radio ging ieder uur iets omhoog, de spanning steeg ten top en de geur van zweet en de odorant werd met de minuut indringender. In fitnesscen trum Way of Life in Breskens deden tien mannen zaterdag ochtend een poging het natio nale record indoor roeien te verbeteren. In totaal moest er honderd ki lometer geroeid worden. Het record voor fitnesscentra stond sinds vorig j aar op 5 uur 11 minuten en 9 seconden en daar wilden de heren uit Bres kens onder blijven. Acht lange weken was er getraind en vooral de techniek besproken: „Vorig jaar roeiden we 500 meter en dan werd er gewis seld, we hadden dan 7 tot 8 mi nuten om te herstellen. Nu roeien we 30 seconden en heb ben maar een dikke vier minu ten om uit te blazen. Het schijnt dat we het zo langer kunnen volhouden. We gaan dan ook dertig seconden heel diep; de spieren verzuren niet, maar het is wel dertig secon den afzien," vertelt Johan de Meester. Johan is met zijn 45 jaar de oudste van de tien deelnemers, 25 jaar ouder dan de jongste, maar afzien doen ze allemaal. Een team van helpers zit naast het roeiapparaat om de rie men rond de schoenen vast en ook weer los te maken. „We hebben hier ook op geoefend," vertelt Leny de Meester. „Er is nog een extra lus aan het klit tenband genaaid om beter te kunnen trekken.Ondanks al le hulpmiddelen kregen de helpers blaren op hun handen, maar toonden geen vermoeid heid. Rusttijd De roeiers benutten hun rust tijd om af en toe eens van T- shirt te wisselen of een banaan of stukje druivensuiker te eten en dan was de tijd weer om. Dan was het alweer tijd om op tamelijk spectaculaire wijze de man op de roeimachine af te lossen. Iemand telt af, de roei er rolt over de vloer en binnen drie seconden zat de volgende op zijn plaats. Het vliegwiel mocht voor een geldige re cordpoging immers niet stil staan! Uiteindelijk werd de ldok ge stopt op 5 uur, 1 minuut en 52 seconden. Gejuich alom. Daarna ver trokken de mannen in Bres kens, getraind door Ingeborg Modde, met een bloemetje weer huiswaarts, de een om te rusten, maar een ander ging met de hond lopen en de vol gende moest nog boodschap pen doen, het was weer een ge wone zaterdagmiddag. door Fred Rabout GROEDE - Het voet-fietsveer dat na de opening van de Wes- terscheldetunnel in maart 2003 tussen Breskens en Vlissingen voor een verbinding zal zorgen houdt de gemoederen met name in West-Zeeuws-Vlaanderen danig bezig. Dat bleek nog maar eens tijdens het goed bezochte politieke forum dat de Dorps vereniging Groede in café De Wulpenhoek in het kader ge meenteraadsverkiezingen had georganiseerd. Het wordt volgens de aanwezi gen een grote ramp voor de stu derende jeugd, mensen met een baan aan de overkant, de spor ters en sportverenigingen en ook het culturele leven van de West-Zeeuws-Vlaming. Een van de vragenstelsters had zelfs beslag weten te leggen op de voorlopige prijzen wat abonne menten betreft. Een voetgan gersabonnement komt op 585 euro. Met de fiets komt daar nog een keer 195 euro bij. Voor de jeugd en de 65 plussers zijn die bedragen respectievelijk 320 en 195 euro terwijl een bromfietser per jaar als 325 euro voor zijn voertuig kwijt is buiten de 585 euro abonnement, Het wordt voor ouders met stu derende kinderen aan de over kant wel een heel erg dure busi ness zo vond men. Daarbij komt dan nog de vaartijden. De eerste boot zou pas om half acht vanuit Breskens vertrekken. Ook de mensen die de schouwburg in Middelburg bezoeken zullen op het late uur via Vlissingen niet meer terug naar Zeeuws-Vlaan deren kunnen. Vrijwel alle poli tieke partijen zeiden toe zich in te zullen zetten om bedragen en vaartijden binnen de perken te houden. Enkele gaven zelfs de toezegging dat wat hun betreft met gemeentelijke bijdragen de zaak te subsidiëren maar er was ook kritiek op de gedeputeerden ondermeer. Hun mening was dat het een stuk openbaar vervoer is net zoals in de rest van Neder land en ze voelden zich in de steek gelaten door het provinci aal bestuur. „Zeeuws-Vlaande ren is toch ook Zeeland. Zit de gedeputeerde daar voor alle Zeeuwen of voor een gedeelte", klonk er vanachter de tafel van de adspirant bestuurders van de nieuwe gemeente Sluis. Ergernis in Groede is er ook wat betreft het 'Slijkstraatje' waar in het culturele erfgoed zich be vindt. In de zomermaanden blijkt dit afgesloten te zijn waardoor aanwonenden zich maar met moeite naar hun hui zen kunnen begeven. Volgens de op dit moment geldende regels is het index-daad in drukke pe- xlodes voor auto's afgesloten maar het mag eveneens voor die geldende regels geen problemen opleveren voor mensen die aan dit straatje woonachtig zijn of er hun achteruitgang hebben werd kenbaar gemaakt. door Jean-Lou de Gucht CLINGE - De werkzaamheden aan de 's-Gravenstraat in Clinge vallen ruim een half miljoen eu ro hoger uit dan gepland. De ge meente Hulst wijt dit aan prijs stijgingen en kosten voor de herinrichting van het dorps plein die niet waren begroot. De eerste fase van de x-econ- structie, het gedeelte tussen de Blomweg en de Woestijnestraat, werd in maart afgerond. De re constructie had als doel het vrachtverkeer uit de kern te we ren en de snelheid van het ver- keer te drukken. Het karwei stond al jaren op de verlanglijst van de Clingenai'en. De tweede fase betreft het deel van de 's- Gravenstraat tussen de Woestij- nestraat en de Molenstraat. De bedoeling is dat het gebied rond de kerk een duidelijk dorpshart wordt. Dit gebeurt met speciaal hiervoor gekozen bestratings- matex-ialen en motieven.Alle kruisingen zullen licht ver hoogd en gemarkeex-d worden uitgevoex'd. Om het steenachtig kax-akter van de straat te door breken zullen er veel bomen en heggen worden geplant. Op het plein komt sfeerverlich ting, zoals die is gebruikt in de binnenstad van Hulst. van onze regioredactie BERGEN OP ZOOM - Is de Bra bantse Wal Brabants of Zeeuws? Dat is de uiteindelijke inzet van een discussie tussen het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de provincies Bra bant en Zeeland en de water schappen. Het lijkt een tamelijk bizarre discussie, maar het is een uit vloeisel van een besluit van de Europese Commissie. Europa wil namelijk een beleid formu leren op basis van de zogeheten stroomgebieden van de grote ri vieren. Voor Zuid-Nederland zijn dan de stroomgebieden van de Maas, de Rijn en de Schelde van belang. Indeling in stroom gebieden, legt de Brabantse ge deputeerde L. Verheijenuit, kan uiteindelijk ook gevolgen heb ben voor de administratieve grenzen. Het Rijk en de px-ovincie Zee land vinden dat de Brabantse Wal afwatert op de Schelde. En dat betekent dat nieuwe plan nen voor de waterhuishouding moeten worden vastgesteld door de Nederlandse overheden die over de Schelde gaan. Dat zijn de provincie Zeeland en het waterschap Zeeuwse Eilanden. Aangezien water van hoog naar laag loopt, zou het logisch zijn dat het water van de Brabantse Wal naar de Schelde in Zeeland gaat. De provincie Brabant is het daar niet mee eens. „De Bra bantse Wal watert af op de Maas", zegt gedeputeex-de Ver- heijen. Immers, het water van de Brabantse Wal komt in het Schelde-Rijnkanaal terecht en via het kanaal in het Zoommeer-. „Er is geen verbinding tussen het Zoommeer en de Schelde maar wel tussen het Zoommeer en de Maas. Dus watert de Bra bantse Wal af op de Maas." Als dat zo is, dan blijft de pro vincie Brabant samen het wa terschap het Scheldekwartier het bevoegde gezag voor de Bra bantse Wal. Komt het ministerie met een aanwijzing, waarbij de Brabantse Wal officieel afwa tert op Zeeland, dan zou dat uit eindelijk tot gevolg kunnen hebben dat de Brabantse Wal Zeeuws wox-dt. „Dat moet je niet doen, want de mensen daar hebben niets met Zeeland. Ze doen hun bood schappen in Bergen op Zoom of Roosendaal en niet in Hulst", zegt de Brabantse gedeputeer de. Actueel wordt de discussie pas echt na 2009 want dan moe ten de Nederlandse overheden plannen voorleggen voor de in richting van de stroomgebie den. SAS VAN GENT - In zorgcen trum de Redoute in Sas van Gent wordt op woensdag 6 no vember een rommelmarkt en bx-aderie gehouden. Er is naast de verkoop van twee dehands spullen ook een spelle tjesfestijn op de braderie. De Redoute is vanaf 10.00 tot 17.00 uur voor het publiek geopend. verkeersongevallen, waar-bij ie mand van achter wordt aange reden, zijn oorzaak van whip lashes. Tijdens de bijeenkomst, die gratis is te bezoeken, is er in formatie over medische en over juridische zaken. De bijeen komst duurt van 14.00 tot 16.30 uur. In Bergen op Zoom is in zie kenhuis Lievensberg al op woensdag 6 november een whiplashbijeenkomst, van 10.00 tot 12.00 uur. GOES - De Whiplash Stichting Nederland houdt op zaterdag 16 november een informatiemid dag voor whiplashpatiënten in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Het whiplash-syndroom ont staat als het hoofd een heftige slingerbeweging maakt ten op zichte van de romp en treft jaar lijks tussen de vijftien- en der tigduizend mensen. Vooral bij Auck van Weert in actie op het roeiapparaat. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25