PZC Roeiers krijgen nieuw clubhuis 7 Ritthemse kerk krijgt geld voor breder gebruik Brandweerman Mol bij afscheid onderscheiden Thuredriht breidt uit met derde huis Negen parochies fuseren in Zeeuws-Vlaanderen Scaldis over paar maanden verlost van slechte accommodatie Veerdienst even uit de vaart Inschrijfavond de Vierschaar Heer Hendrik op de planken Bevrijding Walcheren herdacht op Sloedam Man slaat om zich heen zeeuwse almanak Dorstlesser BEVELANDEN/THOLEN maandag 4 november 2002 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De fusie van de parochies in de Kanaalzone is uniek voor Nederland. De Inter- parochieële Vereniging (IPV) Midden-Zeeuws-Vlaanderen zegt dat in het Regioblad. Dat negen geloofsgemeenschappen tegelijk een fusie aangaan, is nooit eerder voorgekomen. ,,Iets om trots op te zijn", aldus de IPV. Nu de algemene ledenvergade ring de notitie 'Houvast door sa menwerking' met algemene stemmen heeft aanvaard, is de voorgenomen fusie weer een be langrijke stap dichterbij geko men. In die notitie staan name lijk afspraken en regels over het toekomstige reilen en zeilen van de nieuwe gefuseerde parochie na 1 januari 2003. In de beleidsnotitie is gekozen voor het eerst presenteren van een schets van de organisatie van de nieuwe parochie. Het is niet gelukt om tegelijk ook een pastorale visie gereed te heb ben. Die zal waarschijnlijk half volgend jaar gestalte krijgen. De parochies die bij de fusie zijn betrokken zijn H. Gregorius in Axel, H. Maria Hemelvaart in Philippine. H. Maris Hemel vaart in Sas van Gent (met de geloofsgemeenschap H. Pastoor van Ars in Zandstraat), H. An- tonius van Padua in Sluiskil, Emmaiis in Terneuzen (met de geloofsgemeenschap H. Kruis in Hoek), O.L. Vrouw Visitatie in Westdorpe en H. Maria Hemel vaart in Zuiddorpe. De fusiebesprekingen begon nen zo'n zes jaar geleden en op zondag 5 januari 2003 wordt de nieuwe parochie feestelijk inge zegend. Dat gebeurt tijdens een regionale viering. Hoe, wat en waar worden nog nader bekend gemaakt. In het Meulengat in Sluiskil wordt donderdag 28 november vanaf 19.00 uur al vast een feestelijke contact avond gehouden in het kader van de fusie. Daar worden de nieuwe parochiebestuurders voorgesteld en wordt de naam van de nieuwe parochie ont huld. door Mieke van der Jagt GOES - Als alles meezit is de Goese roeivereniging Scaldis met Kerstmis uit de kou. Dat werd wel tijd want de vereni ging doet het al jaren met een krottig oud loodsje, zonder be hoorlijke sanitaire voorzienin gen. De Goese wethouder D. van Ewijk schonk zaterdag pannen- bier, want het hoogste punt van de constructie van een nieuw clubhuis, werd afgelopen week bereikt. Scaldis kan, ondanks de slechte huisvesting, worden be schouwd als een bloeiende ver eniging. Er zijn 105 leden, waar van 24 jeugdleden, en de club spant zich in om bij te dragen aan het streven naar breedte sport. Roeien is een bij uitek geschikte sport voor gehandi capten en ook ouderen kunnen Advertentie veilig en gezond tot op hoge leeftijd de roeispanen hante ren. Bovendien kunnen roeiers zich, zonder organisatorische pro blemen, beperken tot recreatief roeien, wat niet wegneemt dat er ook bij Scaldis goede wed strijdroeiers zijn. Die nemen regelmatig deel aan wedstijden in het Nederland. Scaldis kan de roeiers van el ders alleen nooit zelf uitnodi gen, vanwege de slechte accom modatie. Er zijn geen aparte kleedkamers voor mannen en vrouwen en de kleedruimte is, samen met de kantine gehuis vest in een tochtig aanbouwtje. Kantine en kleedruimte worden van elkaar gescheiden door een kast. Dat het zo lang geduurd heeft voordat er wat aan de accom modatie kon worden gedaan, is vooral te wijten aan planologi sche problemen. De gemeente wilde de roeivereniging aan vankelijk liever huisvesten bij de ingang van het Goese Meer. Dat stuitte op problemen en op onthoud, waarna toch werd ge kozen voor oplossing op de huidige lokatie aan de Westha- vendijk. De hele operatie kost bijna an derhalve ton. Het gebouw moet volledig toegankelijk zijn voor rolstoelers en de loods en de aanbouw moeten van asbestda- ken worden ontdaan. De ge meente Goes heeft de helft bijgedragen en er zijn van ver schillende kanten kleinere sub sidies toegezegd. Een kleine 40.000 euro moet Scaldis nog zelf bijeen zien te krijgen met acties en giften. De leden gaan zelf aan de slag om de boel af te werken en in te richten, als het gebouw eenmaal wind- en wa terdicht is opgeleverd. Komend voorjaar wil de roeivereniging de nieuwe kantine in gebruik Tvlolen de Ifaap PRESENTEERT de eigen bestek dagen maandagen 4,11,18 en 25 november vrijdagen 15 en 29 november Eet met uw eigen bestek en u krijgt gratis een glas huiswijn, huisbier of fris naar keuze. Bovendien krijgt u gratis een kom soep van de dag (tomaat of groente). Reserveren gewenst: bel 0118 - 594423. Adres: Vrouwenpolderseweg 55a Serooskerke. KHIfiHHli BRESKENS - De veerdienst Breskens-Vlissingen is gister ochtend ongeveer anderhalf uur uit de vaart geweest. De oorzaak was een storing die zich even voor half elf voordeed aan de brug bij de aanlegsteiger. Rond het middaguur was het euvel verholpen en kon er weer gevaren worden. Volgens een woordvoerder van de PSD is er alles bij elkaar één overtocht uitgevallen en heeft het verkeer verder weinig last ondervon den. De wachtenden op het veerplein in Breskens waren overigens niet te spreken over de informatie die ze kregen over het voorval. De tekstborden aan de toegangsweg naar de veerha ven meldden namelijk dat de af vaart 'normaal' was. Toen de automobilisten op het veerplein stonden, bleek pas dat de veer dienst uit de vaart was. Sommi gen besloten niet te wachten tot het defect was verholpen en maakten rechtsomkeer. BERGEN OP ZOOM - Stichting de Vierschaar uit Bergen op Zoom houdt morgen een in schrijf- en informatieavond voor mensen die mee willen werken als speler of figurant in haar volgende productie: Schande van Sanne. Het stuk wordt gedurende drie seizoenen opgevoerd. Wie zich inschrijft bindt zich daarom in principe voor drie jaar De informatie avond wordt gehouden in de Hofzaal van het Markeizenhof en begint om 19.00 uur. Het hoogste punt van het nieuwe clubhuis werd zaterdag bereikt. foto Willem Mieras door Ab van der Sluis RITTHEM - Wethouder P. van der Maden van Vlissingen heeft het kerkbestuur van de Her vormde Gemeente in Ritthem zaterdag vijfduizend euro ge schonken. De kerk moet dan wel bereid zijn open te staan voor multi functioneel gebruik van het ge bouw, zoals culturele evene menten. Kerkvoogd B. de Graaff beloofde dat. Hij nam het geld dankbaar in ontvangst tijdens de officiële afsluiting van de restauratie van de kerk toren- en tuin. Tijdens de drukbezochte bij- Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 16 oktober is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op dinsdag 5 november per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 eenkomst in de kerk van Rit them werd uitvoerig stil gestaan bij de geschiedenis van het dorp, de kerk en de tuin. Hoe oud de kerk precies is, valt moeilijk aan te geven. Volgens architectuur historicus Ronald den Broeder wordt de kerk voor het eerst ge noemd in het midden van de dertiende eeuw. Het huidige ge bouw stamt uit het einde van de dertiende eeuw. In de loop der eeuwen is de kerk een aantal malen verstevigd, dan wel uitgebouwd. Vooral de fundering baarde het kerkbe stuur zorgen, gelet op de bouw van twee steunberen die de to ren ondersteunen. De voltooide restauratie heeft geen bijzonde re onthullingen aan het licht ge bracht. Ter gelegenheid van de restau ratie is een boekwerkje versche nen over Ritthem en de kerk met de titel 'Het best bewaarde ge heim van Ritthem'. 's HEER HENDRIKSKINDE REN - De toneel vereniging Heer Hendrik uit 's Heer Hendriks kinderen speelt op 8,16,22 en 23 november het stuk Debuut voor een Dode in het Heer Hendrik huis. De vereniging speelt voor het eerst een griezelstuk in twee bedrijven onder regie van Ada de Feiter. De voorstellingen beginnen tel kens om 20.30 uur maar toe schouwers moeten minstens een kwartier eerder aanwezig zijn. Brandweerman C. Mol uit Baarland nam zaterdag afscheid. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZ AND - Ervaren, vrijwillige brandweerlieden zijn hun gewicht in goud waard, maar op hun 55ste moeten ze eruit. Dat geldt ook voor C. Mol uit Baarland, die zaterdag na bij na dertig jaar afscheid nam van het korps van Borsele. Dat gebeurde in het gemeen tehuis in Heinkenszand, maar niet nadat burgemeester J. Gelok Mol de versierselen van een koninklijke onderschei ding bij hem had opgespeld. Mol werd benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau en er was een groot gezelschap van brandweermensen uit heel Zeeland en zelfs daarbui ten om hem daarmee te felici teren. Cees Mol begon in 1973 bij de vrijwilliger brandweer in zijn woonplaats Baarland. Daar voerde hij sinds 1980 het bevel over de groep. In 1988 werd hij lid van de Zeeuwse club van bevelvoerenden en ging zich ook inzetten in de wedstrijd commissie. Alom gewaar deerd werd zijn werk als pro vinciaal wedstrijdleider, waarin hij zorgde dat brand weerwedstrijden, hoogtepun ten in het werk van iedere brandweerman, soepel verlie pen. Gelok sprak bij de uitreiking van de onderscheiding zijn waardering uit voor het vrij willigerswerk van brand weerlieden in het algemeen en dat van Mol in het bijzonder. De onderscheidene deed het er al die tijd allemaal bij, hij werkt de hele week bij de Van der Peijl Groep in Goes. VLISSINGEN - Honderden inwoners en tientallen oud strijders hebben afgelopen weekeinde stilgestaan bij de be vrijding van Walcheren in no vember '44. Dat gebeurde tijdens sobere plechtigheden op Sloedam, za terdag, en gisteren in Vlissingen op de Commandoweg. Verte genwoordigers van gemeenten en veteranen legden kransen. Op de Sloedam bij Arnemuiden werden zaterdagochtend om elf uur de gesneuvelden en gewon den herdacht die in mei 1940 en eind oktober/begin november in 1944 vielen. Burgemeester A. van Dok-van Weele legde gisterochtend een bloemenkrans bij het monu ment van de commando's no. 4 en de herdenkingssteen van de 52ste Lowland Division aan de Commandoweg, de plaats waar de geallieerde troepen landden. foto Ruben Oreel HULST - Een 20-jarige man Hulstenaar is gisterochtend in zijn woonplaats aangehouden wegens mishandeling. De Hulstenaar had de voor gaande nacht in Kloosterzande een glas bier naar een 16-jarige Belg gegooid, maar miste de man Toen de Belg verhaal ging halen, kreeg hij een vuistslag in het gezicht. Een 17-jarig meisje uit de gemeente Hontenisse dat zich om de jongen bekommerde, kreeg een vuistslag op haar wang. Een zestienjarige jongen uit Axel die bij de Belg en het meisje hoorde, kreeg een kop stoot en brak hierbij vermoede lijk zijn neus. De onderlip van de Belg was gescheurd. Het meisje hield er een pijnlijke wang aan over. Een 22-jarige Rotterdammer wilde de aan houding verhinderen. Hij gaf geen gehoor aan de opdracht door te lopen, waarop hij ook werd aangehouden. door Esme Soesman RENESSE - De Stichting Va kantiehuis Thuredriht heeft er een derde woning bij. De stich ting heeft een huis gekocht op Beachpark in Renesse, vlakbij de twee al langer in bezit zijnde bungalows. De voorkeur ging uit naar nieuwbouw, maar dat bleek niet haalbaar te zijn. Om dat er veel vraag is naar de huis jes heeft de stichting tot aan koop van een bestaande woning besloten. De vakantiehuizen van de Stichting Thuredriht - Thure driht en Crayestein genaamd - zijn bedoeld voor gezinnen met een kind met een levensbedrei gende ziekte. Zij kunnen een weekje bijkomen in één van de woningen aan de Rampweg in Renesse, die speciaal voor dat doel zijn aangepast. In de win ter, tussen 9 november en 1 april, kunnen sinds vorig jaar MS-patiënten (multiple sclero se) -die door leeftijd veelal min der vakantietijd gebonden zijn - in de vakantiehuizen terecht. Daardoor zijn de huizen nu praktisch het hele jaar rond vol geboekt. De behoefte om een derde huis in gebruik te nemen, is inmid dels een paar jaar oud. Maar er moest geld worden ingezameld en er moest een lap grond wor den gevonden om op te bouwen. Dat laatste is (nog) niet gelukt, meldde B. Schot van de stich ting zaterdag op de mosseldag die jaarlijks voor sponsors wordt georganiseerd. Omdat de vraag naar een plaatsje in één van de vakantiehuizen groot is, is besloten tot aanschaf van een nabijgelegen vakantiewo ning. Op zo'n vierhonderd meter af stand van de twee andere wo ningen ligt - richting Korte Moermondsweg - een volledig ingerichte, in goede staat verke rende vakantiebungalow. Er moet nog het één en ander ver bouwd worden om de woning volledig toegankelijk te maken voor rolstoelgebruikers, maar de verwachting is dat het huisje rond mei volgend jaar in ge bruik kan worden genomen. Evenals de twee andere exem plaren is ook deze woning be stemd voor kankerpatiëntjes en - in de stille periode - voor men sen met MS. Inclusief verbou wing denkt de stichting zo'n 250.000 euro aan het huis kwijt te zijn. Dat geld wordt door vele partijen opgebracht, bleek uit het door Schot gepresenteerde overzicht van gulle gevers over 2002. Zo heeft een Duits echtpaar dat een huwelijksjubileum te vieren had 1100 euro ingezameld voor de stichting. Acties van kerke lijke organisaties, serviceclubs van heinde en verre en andere instanties leverden over het af gelopen jaar in totaal zo'n 40.000 euro op. En er staat, liet E. Verwest van Ladies' Circle Schouw en-Duiv eland weten, nog het één en ander op stapel. Deze serviceclub heeft een cd in de maak waaraan verschillende Zeeuwse artiesten (waaronder Marion van Iwaarden) hun bij drage leveren. Het schijfje dat "Liefs uit Zeeland" gaat heten wordt gesteund door de leden van Blofdie overigens zelf niet meespelen. De bedoeling is 10.000 cd's te produceren, die voor vijftien euro per stuk ver kocht zullen gaan worden. La- dies' Circle zoekt nog sponsors om de productie rond te krijgen. Dan komt de volledige op brengst dadelijk ten goede van de Stichting Thuredriht en het nieuwe huis. Voor het stadhuis van Mid delburg staat nu alweer ge ruime tijd een bijzonder kunstobject. Een maquette van het middeleeuwse Mid delburg, geflankeerd door twee stoelen met een drukge- voelig zitvlak: gaat daar ie mand op zitten, dan begint onder de stoel een straaltje water te lopen. Middelburgse hondjes, die over het alge meen toch niet bekend staan om hun liefde voor openbare kunst, kunnen dit specifieke ontwerp wel waarderen. Dorstige hondjes, mits niet te groot, hebben er een namelijk een luxueus, fraai gelegen drink fonteintje aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23