Goese stuntploeg afgeschoten PZC a v®i rljngi« KNVB: Tijd voor Jip- en Janneketaal 22 Driebanders Brasserie Ockenburgh verdwalen op Eureka-biljart Hockeyers Vlissingen omzeilen lastige klip mÊÊÊmmmm mammmmmm mam <S2? Ware Jacob in regenboogtrui Diepzeeduiker in marathon New York terugblik Titelverdediger Koeperman in Zeeland al niet in vorm maandag 4 november 2002 door Koen de Vries HEESWIJK-DINTHER - Zien de biljarters van Brasserie Oc kenburgh bij het inspelen de keu van hun tegenstanders een tikje trillen? Zijn de Europa Cup houders van Gebroeders van Wanrooij Bouwbedrijven een beetje bang voor de Goese ploeg? Vooraf willen de Braban ders het niet erkennen, maar na dat ze met 8-0 hebben gewon nen, zijn ze de eersten die het toegeven. Ze waren gespannen, want tegen de cowboys van Oc kenburgh weetje het maar nooit. Het is zaterdagavond zeven uur. De ogen van publiek, arbiters en spelers in Herberg de Speelman in Heeswijk-Dinther zijn ge richt op de toegangsdeur van de biljartzaal. Waar blijft Martin Spoormans toch? De Belg van het Goese Ockenburgh moet de strijd aanbinden met Semih Sayginer, maar Spoormans is in geen velden of wegen te beken nen. Een telefoontje leert dat hij in Schijndel, op zo'n vijf kilo meter van de speelzaal, twee banden van zijn auto heeft lek- gereden in een bussluis. Zouden ze die in België niet kennen? De heren arbiters en de spelers doen er niet moeilijk over. De wedstrijd wordt gewoon een half uurtje uitgesteld. Ook in de top van de biljart wereld is het gemoedelijkheid troef. Buiten maakt de Zweed Torbjorn Blomdahl een genoeglijk praat je met zijn aanstaande oppo nent Roland Forthomme, bin nen maken Ockenburghers John Tijssens en Ron Schumann grappen met wie maar wil. Ontspannen Ondanks het oponthoud zijn de spelers van de Goese ploeg ont spannen. Ze hebben als modale eredivisionisten niets te verlie zen tegen Van Wanrooij, dat met alleen Europa Cup-houder is maar ook de nummers één (Blomdahl) en twee (Sayginer) van de wereld in de ploeg heeft. Hoe sterker de tegenstander, hoe groter de stuntkracht. Dat blijkt als om half acht ein delijk de eerste ballen rollen. Ockenburgh komt gelanceerd uit de startblokken. Martin Spoormans staat na dertien beurten met 28-2 voor tegen Sayginer en Ron Schumann leidt na zestien beurten met 20- 14 tegen Clemie van Wanrooij (die van het bouwbedrijf). Spoormans maakt een onmoge lijk lijkende carambole door de speelbal eerst over vier banden te sturen alvorens de overige twee ballen te raken en Ron Schumann betovert de speelbal zodat die met effect en op de vol gende band met contra-effect de meest onverwachte - maar wel de goede - kanten uitschiet. Maar dan is het met de betove ring gedaan. Schumann gaat steeds krampachtiger spelen en Spoormans is helemaal de kluts kwijt. Het kan ook niet anders bij een driebander die twee ban den lekrijdt. De Belg ziet Saygi ner steeds dichterbij komen. Het wordt 30-11, 36-23 en 39- 31. Een tussensprintje brengt hem op 48-40, maar dan is de pijp leeg. Met een gelukje komt Sayginer terug tot 49-46 en dan maakt de Turk het met een serie van vier uit: 49-50. Spoormans kijkt toe en laat het gebeuren. Hij blijkt zich ver schrikkelijk geërgerd te hebben aan een aangeschoten supporter die denigrerende opmerkingen maakte en moest steeds terug denken aan zijn lekke banden. „Ik schaamde me een beetje. Ei- genlij k wilde ik niet winnen om dat ik dacht dat ik Sayginer uit zijn concentratie had gehaald. Mentaal zat ik helemaal stuk. Bij 48-44 wist ik eigenlijk al dat ik zou verliezen." Schumann houdt Clemie van Wanrooij tot 42-40 bij, maar dan moet ook hij de rol lossen. Maakte Spoormans in de laatste negentien beurten tien punten, de Rotterdammer scoorde tien uit achttien. Een abominabel gemiddelde voor een gerespec teerde eredivisiespeler. Schumann geeft een heel andere reden dan Spoormans voor zijn nederlaag. Hij heeft zich geër gerd aan het biljart van het merkEureka. 'Een knollentuin', noemt hij de tafel en 'een flip Clemie van Wanrooij, Ron Schumann, Martin Spoormans en Semih Sayginer staan klaar voor de eerste twee duels in de wedstrijd Van Wanrooij-Ockenburgh. foto Sandra Peerenboom perkast'. „Je wordt er verschik- kelijk onzeker van, zeker als je zo weinig traint als ik." Ook de term Rolls Royce met Volkswa gen-boutjes neemt hij nog in de mond. Om het probleem te duiden roept hij de hulp in van een toe schouwer met Duits accent. Hij blijkt biljartmaker van beroep. Het heeft allemaal te maken met het afwijkende rubber in de banden, weet die. De banden van de Eureka-tafels hebben niet alleen ander rubber, het rubber heeft ook een groter op pervlak. „Elk tempo heeft zijn eigen uitwerking en daarom denken de spelers al snel dat de ballen alle kanten opschieten." Al met al is het 4-0 voor Van Wanrooij en van de Goese stunt- ploeg is weinig meer over dan een hoopje ellende. John Tijs sens heeft zich staan opwinden toen Spoormans zijn riante voorsprong prijsgaf en geeft aan dat zijn motivatie tot het nul punt gedaald is. En dat terwijl vooraf juist van hem verwacht werd dat hij tegen de in zwakke vorm stekende Arie Weijenberg voor twee punten zou zorgen. Roland Forthomme moet aan treden tegen Torbjörn Blom dahl, de beste driebander van de wereld, en maakt een nerveuze indruk. Tijssens komt er niet aan tegen Weijenburg. Ook hij ergert zich groen en geel aan de ballen die alle kanten opschieten behalve de goede. En Weijenberg toont juist een supervorm. In 29 beur ten heeft hij de vereiste vijftig caramboles bij elkaar: 50-30. Op de andere tafel worden Blomdahl en Forthomme even eens regelmatig verrast door de Eureka-banden. Maar dan op eens heeft de Zweed het gevon den. Bij een 29-27-achterstand maakt hij een serie van zestien. Vervolgens tikt hij het partijtje ontspannen uit: 50-33 in 26 beurten. Is het Eureka-biljart nu echt zo onbespeelbaar als de Ocken burghers doen geloven? Semih Sayginer heeft er wel een aardig antwoord op. „Een topspeler kan op elk biljart uit de voeten. Het Eureka-biljart is inderdaad heel moeilijk. Mijn probleem was vandaag dat ik moe was. Vanmorgen ben ik in Istanbul om zes uur op het vliegtuig ge stapt. Ik had maar drie uur ge slapen." Met andere woorden: de drie banders van Ockenburgh kun nen aardig ballen, maar het zijn geen echte toppers. Vormen de ze woorden geen mooie motiva tie om in Goes revanche te ne men? Van Wanrooij Bouwbedrijven- Brasserie Ockenburgh 8-0: Torbjörn Blomdahl-Roland Forthomme 50-33 (26), Semih Sayginer-Mcirtin Spoormcms 50-49 (49), Arie Weijen berg-John Tijssens 50-30 (29), Cle mie van Wanrooij-Ron Schumann 50-44(48). door Peter Snelders HULST - Het mannenteam van Vlissingen houdt aan sluiting met koploper Mis tral in de vierde klasse D van de hockeycompetitie. Dat dankte die ploeg aan een overtuigende 2-0-zege bij Rapide, dat op gelijke hoogte stond met Vlissingen.Olym- pia won in dezelfde klasse met 4-1 bij het altijd hard spelende Made. In de derde klasse D bij de vrouwen ein digde de derby tussen Rapide en Vlissingen in 1-1. Vlissin gen dient echter een protest in tegen deze uitslag. Mannen. Rapide-Vlissingen 0-2: Rapide verdedigde heel behoorlijk en had in doelman Jeffrey Daandels de man van de wedstrijd. Hij zorgde er in de eerste helft voor dat Rapi de in een goed resultaat kon blijven geloven. Vlissingen domineerde vrij wel de gehele eerste helft, kreeg diverse kansen en strafcorners, maar kwam niet tot scoren. Op aangeven van de sterke en snelle Pieter Liezenga scoor de Vincent Laracker 0-1. Daarna nam Rapide wat meer risico en oefende de ploeg enige druk uit. Dat was precies in de kaart van Vlis singen, want dat team coun terde naar 0-2 door een tref fer van Pieter Liezenga. Made-Olympia 1-4: De eer ste helft ging gelijk op, met kansen aan beide zijden. Door een fout in de verdedi ging kwam Olympia al vrij snel op achterstand. Daarna trok die ploeg de pas van een blessure herstelde Paul Schueler uit de aanval terug naar het middenveld en daardoor functioneerde het team beter. Schueler stond samen met Paul van Hemert en Gijs Schueler aan de basis van de gelijkmaker die door Bardo Pauwels werd ge scoord. Op aangeven van Paul van Hemert scoorde Gijs Schueler nog voor de doelwisseling 1-2Na de rust trok Olympia die stijgende lijn door en kwam halverwe ge de tweede helft op 1-3 door Gijs Schueler, die een als voorzet bedoelde inzet rechtstreeks in het doel zag verdwijnen. De jeugdige 15-jarige Jörg Neve bepaal de de eindstand op 1-4. Middelburg-Mistral 0-7: Middelburg werkte hard, maar dat was niet voldoende om de koploper te verontrus ten. Het krachtsverschil was te groot en dat drukte Mistral in de eerste helft al uit in drie treffers. Daarmee was de wedstrijd gespeeld. Na de pauze probeerde Middelburg nog iets terug te doen, maar de acties smoorden voor de cirkel van de bezoekers. Goes-Oudenbosch 0-12: Een slechte wedstrijd van een toch vrijwel compleet Goes. Het werd al snel 0-1 en vanaf dat moment begonnen de kopjes al te hangen bij de thuisploeg. Toen het 0-3 werd nam de thuisploeg nau welijks nog initiatief en liet alles gelaten over zich heen komen. Dat resulteerde in een dozijn tegentreffers. Vrouwen. Rapide-Vlissingen 1-1: Vlissingen was de betere ploeg, maar ontsnapte in de laatste minuten aan een ne derlaag toen Karin Martens oog in oog kwam met de Vlis- singen-doelvrouw en net naast sloeg. In de eerste helft kreeg Vlissingen de betere kansenmaar wist er via Kar lijn Cardon slechts één te verzilveren. Na de pauze was er wat meer evenwicht, al was het betere samenspel nog steeds van de be zoeksters. Die kregen in hun ogen echter een dubieuze strafbal tegen, die fel aange vochten werd bij de scheids rechter. Vooral dat invalster Marieke van Ommen die strafbal verzilverde accep teerde Vlissingen niet. Van Ommen stond nog aan de zij lijn toen die strafbal gefloten werd en kwam in het veld om die in 1-1 om te zetten. Vol gens Vlissingen mag een in valster niet in het veld komen om een strafbal te nemen. Daartegen dient die ploeg schriftelijk protest in. MnmnBM doorJan Dagevos Het district Zuid 1 van de voetbalbond hield de afgelopen week vier regiover gaderingen. De belangstelling van de clubs bleek minimaal. Slechts 11,5 procent van de verenigingen kwam opdagen. Het is een landelijke tendens, die zich enkele jaren geleden al heeft ingezet. De KNVB wil deze ontwikkeling een halt door Wim de Vos De toeschouwers bij de vierde wedstrijd om de Zeeuwse ATB Cup, zaterdag in Ileinkenszand, waren verbaasd. Wie was die renner in de regenboogtrui toch? Was hij wel een echte wereldkampioen? Hij reed immers na één ronde al helemaal ach teraan met grote achterstand op de rest van het deelnemersveld. Die renner was Jacky van de Klundert, broer van de ex-coureurs Nico en Peter van de Klundert. Op 15 november treedt hij in het huwelijk en zijn familie en vrienden hadden als onderdeel van het vrijgezellen feest onder meer deelname aan een ATB- -wedstrijd georganiseerd. „We hebben geprobeerd hem met een smoes mee te lokken naar Heinkenszand. Dat is gelukt en daarom zal hij nu mee doen. Tenminste, hij zal rondrijden want het is al behoorlijk wat jaren geleden dat hij gefietst heeft", gaf broer Nico van de Klundert als uitleg. Jacky van de Klundert was ooit actief bij de nieuwelingen, junioren en reed ook nog een paar seizoenen bij de amateurs. Hij bleek niet al te snel te zijn en stopte daarom al snel met de actieve wielersport. Zater dag keerde hij dus voor even terug op de fiets. Even, inderdaad. Na twee rondjes stapte hij al af voor een eerste ravitaille ring en dat deed hij daarna nog een paar maal. Nadat hij vier ronden had gereden met on der meer een bos bloemen in de rugzak van zijn regenboogtrui (geleend van Adri van der Poel) werd hij door zijn supporters ont haald en werd hij als een ware winnaar ge huldigd door zijn aanstaande echtgenote Jacqueline. „Jij bent de allergrootste; jij bent voor mij de grote winnaar", mocht zij van de microfinist via de geluidsinstallatie haar 'ware Jacob' huldigen. Daarna zon derden de mannen en de vrouwen van het ludieke gezelschap zich af om het vrijge zellenfeest van het aanstaande bruidspaar elders voort te zetten. toeroepen. De bond heeft daarom een pro jectgroep in het leven geroepen, die ervoor moet zorgen dat de vergaderingen weer boeiender worden. Liesbeth Kole (32), die afkomstig is uit Middelburg en als mana- gement-assistente werkzaam is op het dis trictskantoor in Breda, is één van de leden. Hoe ben je met dit project in aanraking ge komen Kole: „Het district Zuid I is projectbureau en ik ben ervoor gevraagd. De groep be staat uit twee mannen en drie vrouwen. D at la atste is natuurlij k best wel b ij zonder. De KNVB is toch een mannenwereldje, al heb ik daar niet zo'n moeite mee. Ik werk wel graag met mannen. Die zijn altijd héél direct. Als er iets niet deugt, krijg je het me teen te horen." Is er bewust voor een dergelijke samenstel ling gekozen? Kole: „Nee, dat is toeval, maar het is na tuurlijk wel leuk. En misschien is het ook wel goed. Het is best verfrissend. Vrouwen kijken soms toch iets anders tegen bepaal de zaken aan. Wij vinden bijvoorbeeld de brieven die de KNVB verstuurt nogal for meel van karakter. Dat kan in onze ogen veel simpeler. Je moet de brief zo schrijven dat het de mensen aanspreekt, zeg maar in de Jip- en Janneketaal." Waarom zijn tal van vergaderingen zo wei nig boeiend? Kole: „Het nodigt niet uit, het is taaie kost. Ik geef het eerlijk toe, hoor. Als ik zo'n ver.- gadernummer krijg, lees ik het amper. Soms gaat het ook over reglementswijzi gingen, waarbij het woordje 'de' in 'een' moet worden veranderd. Dat spreekt na tuurlijk niet aan en heeft niet bepaald de interesse van de clubs. We hebben met de projectgroep nu interviews en enquêtes ge houden en daar kwam één duidelijke zaak naar voren: de agenda's van de vergaderin gen zijn onleesbaar. Dat moet dus anders? Kole: „Volgens de projectgroep is aan het taalgebruik wel wat te doen, dat kan een voudiger, maar dan ben je er natuurlijk nog niet. Met dat alleen trekje de clubs nog niet over de streep. Een van de voorstellen is nu om clusterbijeenkomsten met clubs te organiseren." Clusterbij eenkomsten? Kole: „Dan praat je in kleinere groepjes over echte voetbalzaken. Dan kan bijvoor beeld ook de indeling van de D 3 van een be paalde club aan de orde komen. De erva ring is dat mensen in zo'n kleine groep wat makkelijker praten. In Zeeland bestaat zo'n systeem al een beetje en dat werkt, want daar is de opkomst 80 procent. Er is veel meer discussi e Hoe nu verder? Kole: „Het is de bedoeling dat we als pro jectgroep voor de voorjaarsvergadering met een uitgewerkt voorstel komen of mis schien wel met twee voorstellen. Het laat ste woord is dan aan de clubs. Die moeten stemmen." van onze sportredactie NEW YORK - Zoals altijd zijn er bij de marathon van New York professionele atleten en recreanten. Onder die laatste categorie moet zeker de Engelsman Lloyd Scott geschaard worden. Hij moet zich gisteren als een stratenmaker op zee hebben gevoeld. Of hij de marathon heeft volbracht, was gisteren nog niet bekend. Eén ding lijkt zeker: gewonnen heeft hij niet. foto Richard Drew/AP Tsjecholev nam het in Goes op tegen Gordijn. foto archief PZC door Roeland van Vliet Het EK dammen dat morgen in Domburg begint heeft een revolu tionair systeem: er wordt gespeeld in knock-outronden. Het WK van 1960 had een minstens zo opmerkelijk sys teem. Nederland had de organisatie en er werd gespeeld over 24 ronden in 23 verschillende steden. 'Veertien deelne mers, 182 partijen en ruim tienduizend zetten' rekende de toenmalige damver- slaggever voor. Goes (in de Korenbeurs) en Vlissingen (in het Scheldek wartier) waren ook op genomen in het etappeschema van de dammarathon. Goes was standplaats twaalf, Vlissingen nummer dertien. Toen had de eerste schifting onder de WK-deelnemers dus al plaatsgevon den. De regerend wereldkampioen Koeperman - de Rus won in 1956 en verdedigde zijn titel in drie volgende jaren met succes - was de te kloppen man. Kandidaten om hem het serieus moeilijk te maken waren zijn landge noot Tsjecholev, de Surinamer Sen a Kaw, de Canadees Deslauriers en de Senegalees Baby Sa. De Nederlanders die meededen, waren Bom, Dukel en Gordijn. De Jong, op dat moment Ne derlands kampioen, was er niet bij. In Goes heeft Koeperman het moeilijk. De inleiding van het artikel in de PZC van een dag later heeft zeker ook be trekking op hem: 'Stilte heerste in de ruime beurszaal, waar de sigaretten- en sigarenrook al na een kwartier was te snijden. Rook, die niet alleen door de toeschouwers werd veroorzaakt, maar ook door de matadoren van de 100 vel den, van wie sommigen de ene sigaret na de andere rookten alsof hun leven er van afhing. Misschien was dat ook wel zo...' Koeperman won nog wel van Bom, maar het was op het nippertje. De pas negentienjarige Tsjecholev walste met alle gemak over Gordijn heen. Het verschil tussen de twee Russen was in Goes al duidelijk. De volgende ochtend meldden de dam mers zich op het Vlissingse gemeente huis. Zij kregen allen een pop in Zeeuwse klederdracht. Met name de twee Russen waren zeer ingenomen met dit geschenk. 'Tevoren had burge meester mr. B. Korff in een humoris tisch, in het Frans uitgesproken speechje vooral de Canadees Deslauri ers aan het lachen gemaakt. De Heer Kolff vertelde het spel van zijn grootva der te hebben geleerd en gaf een "tech nische" beschouwing van zijn eigen dampartijen.' Die avond was Tsjecholev net zo sterk als in de voorgaande twaalf rondes, hij versloeg Dukel. Koeperman, die met wit speelde, werd echter tot remise ge dwongen door de Surinaams kampioen Ken a Saw. Twee weken later, op 13 no vember 1960, werd Tsjecholev wereld kampioen dammen. Tijdens de laatste ronde in Haarlem had hij aan zijn remi se tegen opnieuw Dukel genoeg om Koeperman te onttronen. Baba Sy werd tweede, Koeperman kwam niet verder dan een derde plek. In Goes en Vlissingen was al te zien geweest dat de oudere Rus zijn vorm niet had. aSBMwSS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22