Angenent in tranen na winst Aanpak Orie levert zes keer goud op Postma weet wat Ritsma moet doormaken Koplopers Brabantse klagen in blubber SN&bank Exclusief bij SNS bank: drie SNS Rekeningen, één pas Elco van der Geest sterk in Moskou Dressuurploeg verslaat Duitsland Kenianen heersen op marathon Boogerd wint in Curasao Slowakije wint Fed Cup Yalentijn verrast Jaspers in finale Vincent pakt wereldtitel in 125cc Safin verslaat Hewitt Tennisser Pioline stopt ermee KNSB stuurt 14 schaatsers naar Hamar Marathonschaatser pakt totaal onverwacht nationale titel op 10 kilometer Slltllf! maandag 4 november 2002 door Peter van der Hulst UTRECHT - „Balen." Rintje Ritsma vatte zijn gevoel krach tig samen. Voor het eerst in twaalf jaar slaagde de veelvou dig Europees en wereldkampi oen allround er niet in zich te plaatsen voor de eerste wereld bekerwedstrijden van het sei zoen. Bleef Ritsma tijdens de NK af standen op de vijf kilometer nog redelijk in het spoor van de concurrentie (zesde) op de 1500 meter (elfde) kwam de Fries er niet aan te pas. „Ik ben best teleurgesteld, maar ik moet hier het positieve uit zien te halen. In Erfurt wil ik alles weer op de rails krij gen." Ritsma bereidt zich daar de komende weken voor op de rest van het seizoen. Ritsma moet jaloers hebben toegekeken hoe de rijders van Spaar Select op de 1500 meter het podium kleurden. Op het zachte ijs kwamen de robuuste slagen van de zware man uit Lemmer niet tot zijn recht. Wennemars (1.52,13) liet op in drukwekkende wijze Ritsma (1.57,18) ruim vijf seconden achter zich. Postma weet als geen ander wat Ritsma door moet maken. Het lukte hem de afgelopen twee jaar niet om zich voor de eerste wereldbekerwedstrij den van het seizoen te plaatsen. „Je komt daardoor in een ach terstandssituatie. Als je erin slaagt om je voor de WK af standen te plaatsen, kom je in een slechte groep terecht." Postma raadt Ritsma aan om vooral wedstrijden te rijden. „Dat is beter dan dat je gaat trainen." Ritsma denkt daar anders over. „Drie world cups rijden is ook vermoeiend, ook al was dat wel mijn eerste keu ze." GPD MOSKOU - Judoka Elco van der Geest (23) van Kenamju uit Haarlem heeft zaterdag het met 100.000 dollar gedoteerde Grand Prix-toernooi van Moskou gewonnen. De Nederlands en Europees kampioen versloeg in de finale van de klasse tot 100 kilo de Rus Stepkine, de nummer drie van de Olympische Spelen in 2000. Mike Nieuwenhuijs eindigde als derde in Moskou, in dezelfde klasse als Elco van der Geest. ANP door Edward Swier SINT-MICHIELSGESTEL - Ze bleven de concurrentie ver voor, maar klaagden alsof de wereld zojuist was vergaan. En dat was eigenlijk maar goed ook, want anders was er na de Superpres- tige-veldrit in Sint-Michielsge stel weinig te melden geweest. De Rabobank-ploeggenoten Sven Nijs en Richard Groenen- daal hebben het peloton de eer ste weken van het crossseizoen in een ijzeren greep. Gisteren bleef alleen Bart Wellens, ruim een minuut achter winnaar Nijs, nog in de buurt. Ook de nummer drie zag trouwens aan leiding voor een klaagzang. „Het was niet veel vandaag", mopperde Richard Groenen- daal aan de meet in zijn woon plaats. Groenendaal sprak het vermoeden uit dat de krachtsin spanning die hij vrijdag in de Koppenbergcross geleverd had, hem serieus had verzwakt. „Daar heb ik om te winnen veel moeten geven. Mijn start was vandaag goed, dat zeker. Maar dat was ook het enige positieve. Ik voelde me iedere ronde zwak ker worden, zat verkrampt op de fiets en had totaal geen macht." Dat Groenendaal niet temin Nijs als enige weerwerk kon leveren, zegt veel over de huidige verhoudingen. Groenendaal had drie rondes een voorsprong. Nijs nam daar na het initiatief over, maar in de zesde van negen rondes ging de Belg onderuit. Niet veel later NEW YORK - Keniaanse atle ten hebben gisteren de 33e edi tie van de marathon van New York gedomineerd. Bij de man nen won Rodgers Rop in 2 uur, 8 minuten en 7 seconden. Bij de vrouwen was zijn landgenote Joyce Chepchumba in 2.25.56 de snelste. Rop won dit jaar ook al de mara thon van Boston. In New York bleef hij 24 seconden achter op het parkoersrecord, dat de Ethi opiër Tesfaye Jifar vorig jaar op 2.07.43 bracht. Gisteren hield Rop zijn landgenoten Christop her Cheboiboch en Laban Kip- kemboi achter zich. DPA/AFP was de hiërarchie hersteld en nam Nijs vijftien tellen afstand. Ook de winnaar jammerde. De start volgorde, die rekening houdt met het land van her komst en daardoor de sterkere Belgen naar de tweede of derde startrij verwijst, was opnieuw reden van zijn toorn. „Als ik hier niet gewonnen had, was ik niet geklopt door Groenendaal. Nee, dan had de UCI (de wereldwie- lerbond) mij verslagen. Die ver zint die krankzinnige siartop- stelling, zorgt dat ik zeker twintig seconden moet goedma ken." Nijs - zes zeges op acht starts - is traditiegetrouw de eerste maanden van het seizoen super. Onder het mom 'pakken wat je pakken kan' hoopt hij reeds voor de jaarwisseling zoveel ge wonnen te hebben. GPD WILLEMSTAD - Michael Boo gerd heeft zaterdag in Willem stad de eerste Amstel C ura^ao Classic gewonnen. De wed strijd, georganiseerd door de oud-renners Leo van Vliet en Erik Breukink, moet het toetje op het wielerseizoen worden De bedoeling was dat alle win naars van een wereldbekerwed strijd, aangevuld met enkele Nederlandse toppers, het op Curasao zouden opnemen tegen een aantal renners uit Midden- Amerika. Maar onder andere de Belg Museeuw en de Italiaanse wereldkampioen Cipollini had den geen interesse in een betaa i de vakantie op de Antillen. Bettini was in de slotfase van de wedstrijd over negentig kilome ter ontsnapt met Boogerd. De Nederlander versloeg zijn me devluchter in de sprint. ANP MASPALOMAS - De Slowaak se tennissters hebben zich giste ren verzekerd van de Fed Cup. De ploeg versloeg in Maspalo- mas Spanje met 3-1. Het beslissende derde punt kwam van het racket van Janet- te Husarova, die Arantxa San chez Vicario versloeg: ö-O 6-2. Daarvoor had Daniela Hantu- chova het tweede punt voor Slo wakije binnengeslagen door van Conchita Martinez te win nen (6-7 7-5 6-4). AFP ZUIDLAREN - De Nederlandse dressuurploeg heeft bij het concours hippique in Zuidlaren de wedstrijd tegen Duitsland met overmacht gewonnen. De Nederlandse formatie behaal de over de diverse onderdelen 703,09 procent. De Duitsers kwamen niet verder dan 661,65 procent. De basis voor de zege in de tweedaagse wedstrijd werd zater dag al gelegd. Na de Prix St. Georges en de Grand Prix had Nederland een klein gat geslagen. Gisteren liep de voor sprong verder op. De Kür Intermediaire I leverde een zege op voor Christa Laarakkers uit Winschoten. Vervolgens eindig de de Kür Grand Prix in een groot Nederlands machtsver toon. Anky van Grunsven schreef met Gestion Salinero het onderdeel op haar naam. ANP OSS - Biljarter Gerwin Valentijn heeft zaterdag verrassend de Grandprix driebanden in Oss op zijn naam geschreven. Hij was in de finale te sterk voor de favoriete Dick Jaspers. In 28 beurten maakte de winnaar de 50 caramboles vol. Zijn tegen stander bleef op 40 steken. De hoogste serie van Jaspers in de finale was negen. Valentijn maakte 'slechts' vijf punten op rij Jaspers toonde eerder op zaterdag in de halve finales in Oss nog een grootse vorm. Hij versloeg Frans van Kuijk in een par tij tot 50 caramboles in slechts vijftien beurten. Een gemid delde van 3,333 punten komt zelden voor in deze sport. Van Kuijk verloor desondanks maar nipt. Met 44 caramboles in vijftien beurten speelde hij bijna drie gemiddeld (2,933). ANP VALENCIA - Arnaud Vincent werd gisteren de eerste Franse wereldkampioen in de 125cc. De 27-jarige lichtgewicht stuurde zijn Aprilia op het circuit van Valenacia naar de twee de plaats in de Grand Prix van de Europese Gemeenschap, de zestiende en laatste GP in het seizoen. Die klassering was ruim voldoende voor de wereldtitel. ANP/RTR PARIJS - Marat Safin heeft het tennistoernooi van Parijs op zijn naam geschreven. De Rus, als derde geplaatst, rekende gisteren in de finale koelbloedig af met Lleyton Hewitt. Safin stond tegen de Australische nummer één van de wereld geen set af: 7-6, 6-0 en 6-4. ANP PARIJS - De Franse tennisser Cédric Pioline stopt ermee. Hi] nam gisteren in Parijs afscheid van de fans. Zijn laatste partij de dubbelfinale met de Braziliaan Gustavo Kuerten, verloor hij. Pioline begon zijn loopbaan in 1989. Hij bereikte twee keer de finale van een Grand Slam. In 1993 stond hij in de eindstrijd van de US Open, vier jaar later op Wimbledon. Zijn beste klassering op de wereldranglijst was vijfde. AFP UTRECHT - De commissie top sport van de KNSB heeft voor de wereldbekerwedstrijd in Ha- mar op 9 en 10 november veer tien schaatsers geselecteerd. De selectie geldt ook voor de wereldbekerwedstrijd in Erfurt 1516 en 17 november)maar de commissie behoudt zich het recht voor wijzigingen aan te brengen. 1500 meter mannen: Jochem Uytde- haage, Ids Postma, Erben Wenne mars, Martin Hersman, Mark Tui- tert. Reserve: Gianni Romme. 5000 meter mannen: Jochem Uytde- haage, Carl Verheijen, Gianni Rom me, Ids Postma, Bob de Jong. Eerste reserve: Rintje Ritsma. 1500 meter vrouwen: Annamarie Thomas, Renate Groenewold, Bar bara de Loor, Marja Vis, Elma de Vries. Reserve: Helen van Goozen. 3000 meter vrouwen: Renate Groe newold, Marja Vis, Barbara de Loor, Jenita Huizebosch-Smit, Elma de Vries. Reserve: Helen van Goozen. GPD Erben Wennemars hijgt uit nadat hij zijn derde titel op de Nederlandse kampioenschappen afstanden in Utrecht heeft veroverd. foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie UTRECHT - Een kat in het nauw maakt rare sprongen. De ploeg van Spaar Select dreigt door financiële problemen uit el kaar te vallen, maar de schaatsers rijden de concurrentie zoek. Tijdens het NK af standen veroverden Erben Wennemars (drie keer goud), Marianne Timmer (tweemaal) en Gianni Romme (een keer) het leeuwendeel van de titels. Vooral Erben Wennemars maakte veel indruk met zijn prestaties. De geboren Dalfsenaar was oppermachtig op de 500, 1000 en 1500 meter. „Het gaat echt goed. Dit seizoen is nu al beter dan vorig jaar." Wennemars verwees daarmee naar het olympisch seizoen waarin hij naast alle prijzen greep. In Salt Lake City werd hij teleurstellend tiende op de 500 meter en vijfde op de 1000 meter. „Dat jaar won ik geen enkele wedstrijd", keek het 27-jari- ge lid van Spaar Select terug. „Nu heb ik drie wedstrijden gereden en win ik er drie. Nou, dat is lekker hoor." Achter de successen van Spaar Select staat Jac Orie, de trainer die dit seizoen overkwam van TVM. In tegenstelling tot zijn voorganger Peter Mueller, motiva- tiecoach, benadert Orie de sport vooral wetenschappelijk. „Ik zit meer achter de computer, dan ik op het ijs sta." Hij zweert bij testen („een voorwaarde voor goede prestaties"), schema's en duide lijkheid. De nieuwe aanpak leverde in ie der geval al zes gouden medailles op. „Of ik beter ben dan mijn voorganger? Dat durf ik niet te zeggen", aldus Orie. „Ik ben anders. Doe 't op mijn eigen ma nier." De coach heeft ervoor gezorgd dat Wen nemars zijn techniek flink heeft aange scherpt. De drievoudig Nederlands kam pioen had op de Vechtsebanen veel rust; in zijn slagen. „Vorig jaar waaide ik elke bocht uit. Ik had altijd een onzeker ge voel, wilde elke keer testen of ik 't nog kon. Nu heb ik vertrouwen in een pro gramma." Achteraf heeft hij te lang ge werkt met Peter Mueller, concludeerde Wennemars. „Desondanks ben ik Muel ler erg dankbaar. Dankzij hem kon ik doorgaan tot het zuur uit mijn oren kwam. Dat is ook een gave. Als hij zei: ren door een muur, dan deed ik dat ik. Die naam werd dit weekeinde door de schaatsers van Spaar Select veelvuldig in de mond genomen. Niet alleen door Wennemars, ook door Timmer, Romme, Tuitert en Hersman. Dat laatste duo plaatste zich gisteren dankzij een sterke 1500 meter voor de WB-wedstrijden in Hamar en Erfurt. ANP door Peter van der Hulst UTRECHT - Als winnaar van de Elfstedentocht van 1997 is Henk Angenent toch heel wat gewend, maar zelfs een gelou terd schaatser kan het te kwaad krijgen. Angenent viel gisteren huilend in de armen van zijn vrouw Sanne toen hij besefte dat niemand zijn tijd op de tien kilometer had geëvenaard. Sinds zijn zege in de Tocht der Tochten koesterde de agrariër uit Woubrugge een nieuwe droom: nationaal kampioen worden. De marathonschaatser verwezenlijkte die opmerkelijk genoeg tijdens de NK Afstan den, nota bene een langebaan- wedstrijd. „Ik ben geloof ik vijf of zes keer tweede geworden tij dens het NK marathon. Ik was bang dat ik straks afscheid moest nemen zonder nationale titel." Begeleid door zijn zoon Boyd betrad Angenent trots het pers centrum van de Vechtsebanen in Utrecht. „Wat gaat pappa hier doen?", wilde het kind van zijn vader weten. „De mensen ver tellen wat hij denkt." Terwijl Angenent zijn verhaal deed, verliet de zoon de veilige schoot van zijn vader en staarde naar de televisie. „Pappa, pappa, pappa", wees hij telkens naar de beeldbuis waarop de herhaling van zijn vaders race was te zien. Modeverschijnsel Marathonschaatsers op de lan- gebaan, ze zijn meer dan een kortstondig modeverschijnsel geworden. Nadat Gretha Smit vorig seizoen met zilver op de 5000 meter een succesvolle olympische campagne had ge voerd, volgden Jenita en ook Angenent haar voorbeeld. Al lijkt het in het geval van Ange nent een uit de hand gelopen grap. Later in het seizoen wil hij een aanval doen op het we relduurrecord. Trainer Pascal Vergeer regelde op een verloren maandagavond in Heerenveen een wedstrij d voor hem en daar mee kwam de bal aan het rollen. Angenent plaatste zich voor het NK en reed vrijdagavond de ze vende tijd op de vijf kilometer, genoeg voor deelname aan de tien kilometer. Tussendoor schaatste hij ook nog even de marathon van Groningen. Som migen verklaarden hem voor gek. „Maar ik ben beter uit de wedstrijd van Groningen geko men dan dat ik er in ging. Na de vijf kilometer vanvrijdag was ik helemaal dood." In een recht streeks duel versloeg Angenent streekgenoot Bob de Jong (tweede) en in de laatste rit kwa men ook Carl Verheijen (derde) en Gianni Romme niet aan zijn tijd. Diezelfde Verheijen liet eerder in de week nog weten geen seri euze concurrentie van Ange nent te verwachten. Voor een marathonschaatser zouden de vijf en tien kilometer te specia listisch zijn. Jenita Hulzebósch en Angenent logenstraften die woorden. Op dezelfde onbevangen wijze waarop Gretha haar successen vierde, begroette Huizebosch haar nationale titel op de vijf ki lometer. „Maar ga mij nu niet met Gretha vergelijken. Zij is een klasse apart. Technisch schaatst zij veel beter. Ik heb een paar jaar geleden mijn enkel ge broken en ben zwanger geweest. Ik ben nu pas een beetje op de weg terug. Ik moest van heel ver komen, heb een paar jaar stilge staan, terwijl Gretha is doorge gaan." GPD Pinnen van drie verschillende soorten rekeningen? Het kan met één en dezelfde pas. Meer weten? Bel gratis 0800 -18 80 of kijk op snsbank.nl Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21