I I 1 I I I Ajax is een toonbeeld van rust Hoek kan stormloop in Katwijk niet weerstaan 13 Henk Angenent verslaat schaatstop Adriaanse kent geen rancunes Co Adriaanse 14 14 15 19 19 Amsterdammers krijgen vrije doorgang naar kop van eredivisie New York wil over tien jaar zomerspelen ©i i@©0JI© Karin Krappen toont vorm voor Embassy Michael Owen in blakende vorm Feyenoord zet Groningen opzij Arno Melaard redt een puntje maandag 4 november 2002 Arnemuiden eist periodetitel op Blunders nekken Sasse schakers Slabbekoorn test vorm op training Driebanders op een dwaalspoor £./L door Andre Hoogeboom AMSTERDAM - Met de wed strijd tegen Lyon nog in de be nen en het duel tegen Inter al in het hoofd deed Ajax tegen Wil lem II wat het moest doen. De 3- 0 in de Arena was even verdiend als voorspelbaar, maar kreeg een optimaal rendement. De Amsterdammers staan door het puntenverlies van concurrent PSV alleen aan de leiding in de eredivisie en blijven daardoor nationaal op koers naar nieuw succes. Het kwam Ajax wel goed uit al lemaal. Dat Willem II onder de maat presteerde, dat Willem II zich had aangepast aan de Am sterdammers. Mark Wotte, de trainer, had zijn ploeg met een versterkt middenveld uitgerust. Voor één keertje, zei hij. Het kwam hem duur te staan. Ajax, zeker voor rust loom, sloom en ongeïnspireerd kwam zo heel makkelijk aan de zege. Het was een aangename onderbreking van de harde strijd die op het Europese slagveld wordt ge voerd. Nieuwkomer Net zo aangenaam als het optre den van Nigel de Jong, weer een jonge nieuwkomer in de gelede ren. Door de schorsing van Chi- vu mocht de 17-jarige in de basis starten. Hij deed dat met zoveel allure dat er bij Koeman geen twijfels meer bestaan. De Jongzoon van voetbalzigeuner en eenmalig international Jerry, is nu al klaar om straks tegen In- ter de verdediging te leiden. De Jong is het nieuwste expo nent uit de Ajax-school. Rafael van der Vaart is al een arrivé. Ook hij speelde gisteren een hoofdrol, zij het alleen na rust. Terug van een knieblessure die hem acht weken aan de kant heeft gehouden, speelde Van der COLORADO SPRINGS - Het Amerikaanse Olympisch Comi té stelt New York kandidaat voor de Olympische Spelen in 2012. Dat heeft het comité za terdag bekendgemaakt. Ook San Fransisco was in de ra ce voor de kandidatuur, maar nadat de beide steden zaterdag een presentatie hadden gege ven, koos het Amerikaanse co mité met 132 tegen 91 stemmen voor New York. RTR Vaart in Lyon al een puike in- valsbeurt, die hij met een doel punt afrondde. De Heemskerker scoorde giste ren weer. Zij het pas diep in de tweede helft, toen hij was ver lost van zijn plaaggeest Danny Matthijsen. De Willem H'er liep hem dusdanig voor de voeten dat hij niet in goeden doen kwam. Dat veranderde toen Koeman zijn topper na rust naar voren schoof. Opnieuw toonde de trainer haarfijn een wed strijd te kunnen lezen als een boek. Van der Vaart werd een li nie opgeschoven, kwam naast Mido terecht Van der Meijde mocht in de kleedkamer achter blijven en werd vervangen door Witschge. De loomheid verdween gestaag. Ajax speelde een acceptabele tweede helft. Het fraaie doel punt van Van der Vaart, weer met het rechterbeen, vormde daarin het hoogtepunt en brak het geringe verzet van Willem II definitief. Het succes bezorgt de Amsterdammers ook een aange name innerlijke rust. Koeman wisselt dat het een aard heeft. Vedettes worden zonder enige vorm van uitleg naar de kant ge haald. Mido is tot nog toe de eni ge die hardop kritiek heeft dur ven leveren. Het kwam hem op een fikse reprimande te staan, maar inmiddels heeft de Egyp tenaar zich in zijn lot geschikt. Zoals ook Ibrahimovic, die gis teren op de bank moest begin nen, zich neerlegt bij de beslis singen van de coach. In andere omstandigheden zou het een kiem kunnen zijn van dreigende opstand en onrust. Maar coach Koeman houdt het gelijk aan zijn zijde en er klinkt geen enke le vorm van onvrede door uit het spelerskamp. De moordende concurrentie houdt de boel scherp, maar Koeman zei giste ren dat zijn deur altijd open staat voor ontevreden voetbal lers. „Ik heb zelfs nog niet eens een zacht klopje op mijn deur gehoord, maar misschien is de drempel gewoon te hoog." De trainer beseft ook dat het zo maaranders kan worden, als het even gaat tegenzitten. „Dan word je er misschien voor ge straft, nu niet." Ajax - Willem II3-0 (1-0). 9. Hossam 1-0, 72. Van der Vaart 2-0, 88. Pie- naar 3-0. Scheidsrechter: Jol. Gele kaart: Sektioui, Mariana (Willem II Aantal toeschouwers: 4.8.248. GPD Henk Angenent tijdens zijn winnende race op de tien kilometer. van onze sportredactie UTRECHT - De marathonschaatser Henk Angenent versloeg gisteren op het NK af standen in Utrecht de nationale top op de tien kilometer en kon na afloop zijn vreugde niet op. Met een minimale voorbereiding reed de TVM-rijder de winnende race op de ijsvloer van de Vechtse banen. door Frits Bakker KATWIJK - De verdwaasde blik van Jürgen Belpaire, net vier keer gepas seerd namens Hoek, dwaalde aan de rand van het veld nog één keer achter om. Rond de middenstip van het mooiste veld van Nederland vierden een paar honderd supporters de over winning van Quick Boys op de koplo per van de hoofdklasse (4-1). Het leek alsof de Katwijkers een kampioen schap mochten vieren, zo uitzinnig waren ze na afloop. En Hoek? Het zocht maar snel de kleedkamer op. Trainer Angelo Nijskens sprak in het voorbijgaan klare taal. „We hebben zwarte sneeuw gezien." De droomstart, door een misstap van de belangrijkste concurrent (Noord- wijk) zelfs goed voor de periodetitel, voelde op de dag van het toptreffen als een nachtmerrie. Het bericht van de troostprijs kon de pijn niet eens ver zachten. „Ik kan er eerlijk gezegd niet blij mee zijn", zei Arjan Human met een treurige blik. „Je gaat toch niet lo pen lachen als je net zo op je ballen hebt gekregen?" Niemand kon de winst van de thuis club betwisten. In de duinpan van Katwijk aan Zee speelde zich zater dag een wedstrijd af die de driedui zend toeschouwers een heerlijke middag bezorgde. Wie een hoofdrol verwachtte van Hoek kwam van een koude kermis thuis. Het aanvallende geweld kwam in de topper bijna al leen van Quick Boys, dat met de ex- profs Remco Torken en Hendrik van Beelen een wervelend spitsenduo heeft, met Maarten Bak en Peter Tim mermans twee razendsnelle vleugels en een systeem speelt dat de tegen standers de stuipen op het lijf kan ja gen. De Zeeuwen zagen bij vlagen alle hoe ken van het veld en waren na afloop zeer onder de indruk. Angelo Nijs kens: „Het moet jaren geleden zijn dat we in de hoofdklasse tegen zo'n sterke ploeg hebben gespeeld." Arjan Hu- man: „Zoals ze vandaag speelden, hebben ze een prachtig elftal." Nijs kens ,Het is wel eens goed dat we hier tegenaan lopen, dan weten we weer waar we staan." Human: „Maar ik had liever zelf wat aanvallender ge speeld, dan hadden we misschien een kans gehad." „Wij trokken veel te ver terug en zij mochten alles doen", stelde Human gelaten vast. „Het was beter geweest dat we vanaf het begin druk hadden gezet, want Quick Boys is achterin niet zo sterk. We verloren ook veel te veel duels en waren niet agressief ge noeg." Nijskens sprak zijn spits on middellijk tegen. „Ik kan niemand iets verwijten, de inzet was voorbeel dig." Het respect voor de tegenstander zat diep. „Voor ons was het ook uitzon derlijk wat we vandaag lieten zien", bekende Gert Aandewiel, trainer van Quick Boys. „Er stond heel veel op het spel vandaag. Ik heb tegen mijn spe lers gezegd: het wordt vandaag de dood of de gladiolen, We mochten ab soluut niet verliezen, anders was de competitie nu al bijna gelopen. En met zo'n publiek achter je, is het heerlijk voetballen." Spaarzaam Hoek had achteraf gezien maar één fase waarin het de wedstrijd had kun nen ombuigen. Leon van den Ouden (ingevallen voor de geblesseerde Mu- sa Kanu) kopte in de dertiende minuut na de rust uit een voorzet van Mare Minnaert (invaller voor Frank de Wis- pelaere) de gelijkmaker achter de Katwijkse keeper Remco Tuinenburg en in de minuten daarna kwamen er zelfs nog twee kansen op een voor sprong. Mare Minnaert kon de bal na een sier lijke slalom op links net niet voor de voeten van Rieno van Oost krijgen en Johan Mücher schoot na een vloeien de combinatie rakelings naast. Het waren spaarzame momenten voor Hoek, dat verder vooral achter de te genstander aanliep in plaats van zelf initiatieven te nemen. De thuisclub heerste vanaf de eerste minuten op het middenveld, won daar de slag en mocht verder al zijn aan dacht op de aanval richten. Het ver schil in speelwijze werd ook steeds duidelijker zichtbaar. Hoek speelde met twee centrale spitsen en hield de vleugels meestal ver terug op eigen helft. Quick Boys had vier aanvallers permanent voorin en hield de storm loop negentig minuten vol. De twee ongrijpbare vleugels speel den een kapitale rol. Peter Timmer mans liep al in de eerste helft voortdu rend langs Franky Standaert en gaf onder meer de voorzet waaruit Remco Torken koppend de 1-0 liet aanteke nen. Maarten Bak bezorgde aan de an dere kant ook Johan Mücher, die veel meer dan Gunther de Meyer thuis hoort in het centrum van de verdedi ging, een vervelende middag. Bak schoot zijn ploeg met twee goals in de tweede helft buiten bereik van Hoek. Dat was eigenlijk nog niet alles, want voor rust werd Belpaire twee keer ge red door de paal en de lat. Met tien tegen elf (omdat verdediger Eef Schoneveld na een tweede gele kaart moest vertrekken) kwam Quick Boys kort voor het einde zelfs nog op 4-iTwee invallers stonden aan de ba sis van die laatste treffer. Erwin Belt man, op het oog een blinde stormram, veroverde de bal op rechts en bedien de Jan Schaap op maat. Hoek kreeg na de wedstrijd de perio- Leon van den Ouden (rechts), die scoorde voor Hoek, duelleert met de sterke verdediger Raymond Flaton. foto Hielco Kuypers detitel toch nog in de schoot gewor pen. De troostpriljs na het verlies geeft volgend jaar recht op deelname aan de Amstel Cup. Quick Boys-Hoek 4-1 (1-0). 8. Remco Tor ken 1-0, 58. Leon van den Ouden 1-1, 60 Maarten Bak 2-1, 67. Maarten Bak 3-1, 89. Jan Schaap 4-1. Scheidsrechter: M. van den Herik (Ridderkerk). Rode kaart (2x geel): Eef Schoneveld (Quick Boys). Gele kaart: Frank de Wispelaere (Hoelc). Aantal toeschouwers: 3000. Hoek: Jürgen Belpaire; Johan Mücher, Gunther de Meyer, Palnck de Guchtenei- re, Franky Standaert; Wesley de Smet (75. Thomas Ragut), Björn Langeveld, Musa Kanu (40. Leon van den Ouden), Frank de Wispelaere (46. Mare Minnaert); Arjan Hu- man, Rieno van Oost. Heeft Martin van Geel ge logen tegen Henk van Stee en Co AdriaanseOf wist Van Stee wel degelijk dat Adriaanse benaderd was om het van hem over te ne menWie moetje geloven? Het is het woord van Martin van Geel tegen dat van Henk van Stee en z'n advocaat. En Co Adriaanse speelt voorlo pig de vermoorde onschuld. Maar het hele verhaal blijft natuurlijk dubieus. Dat past wel een beetje bij een club als AZ. De voorzitter, Dirk Scherin- ga, is multi-miljonair en daardoor een man met macht. Hij heeft veel te ver tellen, maar dat vind ik ook logisch. Scheringa stopt heel veel geld in AZ, dan mag je van mij wel wat zeg gen. Of-ie zich ook met de op stelling bemoeit, weet ik niet. Maar ik denk dat Scheringa dat bij Adriaanse niet hoeft te proberen. Toen Henk van Stee werd aangesteld als hoofdtrainer was hij volgens Scheringa de juiste man op de juiste plaats. Maar ook Van Stee heeft met AZ niet de resultaten be haald die je met zo'n selectie moet kunnen halen. Met zo veel potentie moet AZ ieder jaar bij de eerste zes of zeven eindigen. En alles daaronder is gewoon blamerend. De laatste jaren hebben de trai ners AZ in elk geval nog niet op het juiste spoor gekregen. Daarom ben ik benieuwd of dat Co Adriaanse wel gaat lukken. Hij heeft overal, be- halve bij Ajax dan, wat neer gezet. En Adriaanse is geen grijze muis, er gebeurt altijd wel wat. Hij heeft zich nu een jaartje stilgehouden, ivant z'n Ajax-tijd heeft er inge hakt, dat weet ik zeker. Voor- dat-ie ontslagen werd bij Ajax kon je al zien dat hij toe was aan vakantie. Die tijd heeft Adriaanse genomen en daardoor ziet hij er nu weer fit en gedreven uit. Co Adriaanse is een gedreven man, die bekend staat om de discipline. Hij is in staat een elftal op te bouwen en hij wil laten zien dat-ie het nog kan. Al denk ik wel dat hij zich in zijn tijd bij Ajax te hoog heeft ingeschat. Want Ajax, dat is toch even iels anders dan Willem II, Den Haag of Zwolle. Het was wel een slimme zet van hem om pas op zaterdag ochtend te beginnen, de dag na de wedstrijd tegen Zwol le. AZ ging gigantisch onder uit en Adriaanse begint nu met een schone lei. Ik ben echt benieuwd of hij het weer op de rails krijgt. Met Martin van Geel vormde hij bij Willem II een goed kop pel dat goede resultaten haalde. Van Geel heeft daar om, denk ik, op het juiste mo ment gewacht met het aan stellen van Co Adriaanse. En wanneer Adriaanse precies is benaderd, dat zal wel een welles-niets-verhaal zijn. Maar één ding weet ik vrijwel zeker: de soap bij AZ is nog niet voorbij. Gérard de Nooijer k\ foto Jasper Juinen Bob de Jong, Carl Verheijen en Gianni Romme beten zich stuk op de eindtijd van de laatste winnaar van de Elfstedentocht (14.01.21), die voor het eerst in een toernooi een tien kilometer reed. Het NK afstanden was vooral het toernooi van het noodlij dende Spaar Select, dat overwinningen boekte met een fenomenale Erben Wenne- mars, met de sprintster Marianne Timmer en de stayer Gianni Romme. pagina 21: Angenent in tranen na winst van onze sportredactie ALKMAAR - Voor het oog van acht cameraploegen en tiental len journalisten en fotografen keerde Co Adriaanse zaterdag na een afwezigheid van elf maanden als oefenmeester van AZ terug in het betaalde voet bal. Na een vrij simpele training stelde hij de pers op de hoogte van een van zijn belangrijkste voornemens. Hij wil de relatie met de media nu eindelijk eens goed houden. Of het hem gaat lukken, weet hij zelf nog niet. Adriaanse is im mers al 55 jaar en op die leeftijd is het lastig om nog te verande ren. Proberen gaat hij het wel. Ver verwijderd van de planeet voetbal evalueerde de teleurge stelde Co Adriaanse afgelopen jaar vaak in de Franse Alpen zijn periode bij Ajax. Uitkij kend over de witte bergtoppen constateerde de oefenmeester dat hij weinig rancune tegen over de beleidsmakers in Am sterdam koestert. „Ze moeten in het belang van de club handelen en ze hadden me vaak gewaar schuwd", aldus Adriaanse. De schuldvraag liet hij in het midden. „Misschien lag het aan mij en misschien aan jullie, maar ik werd voortdurend ver keerd uitgelegd. Ik heb Marco van Basten nooit willen beledi gen. Ik wilde alleen maar duide- lij k maken dat j e als topvoetbal- Ier niet meteen een toptrainer bent. Maar toch word ik ver keerd begrepen. Na zijn ontslag in november vo rig jaar wilde Adriaanse even niets meer met voetbal te maken hebben. „Ik was teleurgesteld en verdrietig. Ik had als trainer de top bereikt, maar kon me niet bandhaven. Bovendien was ik enorm beschadigd. Ik had echt nooit meer verwacht dat een Nederlandse club me nog wilde hebben." ANP doorSven Remijnsen BRIDLINGTON - Karin Krap pen greep gisteren net naast een finaleplaats bij de Winmau World Masters in het Engelse Bridlington. De 28-jarige dart ster uit Vlissingen verloor in de halve finale met 4-3 van Trina Gulliver uit Engeland. Gulliver kwam goed weg tegen Krappen. De Zeeuwse speelster kwam in de best-of-sevenpartij met 2-0 voor. Doordat ze in de derde leg een dubbel miste, kwam Gulliver terug tot 2-1. Vervolgens liep Krappen uit naar 3-1, maar Gulliver vocht zich wederom terug. Het werd 3-2 en uiteindelijk zelfs 3-3 De laatste leg moest zode beslis sing brengen. Krappen had drie pijlen om de wedstrijd uit te gooien op 74. Ze miste echter. Daarop greep Gulliver, die een score van 90 nodig had, wel haar kans. Ze won met 4-3 en plaats te zich voor de eindstrijd. Daar in trof ze Karen Smith, die de Nederlandse Francis Hoense- laar met 4-2 had verslagen, Gul liver won de finale met 4-1 Ondanks de nederlaag keek Krappen met voldoening terug op haar toernooi. „Ik was hier nooit verder gekomen dan de eerste ronde, dus dit is een pri ma verbetering. Ik heb ook aar dig wat punten verdiend voor de wereldranglijst." Krappen kreeg gisteren ook te horen wie in januari haar tegen stander zal zijn in de eerste ron de van de Embassy. Bij de loting werd ze gekoppeld aan Francis Hoenselaar, met wie ze onlangs nog Europees kampioen bij de koppels werd. „Maar onderlinge rivaliteit tus sen ons is er niet en die zal er ook niet komen", verzekert Krap pen, die de resterende maanden haar handen vol heeft met het spelen van wedstrijden en het voorbereiden op de Embassy. „En met lol maken, want dat is voor mij net zo belangrijk om goed te kunnen presteren." Co Stompé wacht bij de Embas sy Darts een loodzware eerste ronde. De Amsterdammer werd gekoppeld aan de Engelsman Martin Adams. Adams, als vier de geplaatst, was begin dit jaar nog halve finalist in Frimley Green. Raymond van Barneveld, twee de op de plaatsingslijst, moet het in de eerste ronde opnemen tegen de Engelsman Matt Clark. De Embassy begint op 5 j anuari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13