PZC Haltburo stevent af op record LATEN JE NIET LOS. Ineens had ik die zeurende pijn in mijn handen Blauw kroontje mooiste in Oosterland Spannende dag voor muzikanten Geef gehoor aan de roep van de grutto 10 Coördinator noemt terugkeer gebiedsgebonden werkwijze politie goede zaak Fancy-fair in Middelburg Ontmoeting voor vrouwen in kerk Middelburg Man op pad met verkeersbord Dronken man valt van trap Bingo in Goes >1 GIRO 596890 v WerelDjuders artrose maakte Jolien Kleefkens, klokkenrestaurateur, werkloos maandag 4 november 2002 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Euro Halt, dat alternatieve straffen oplegt aan jeugdige wetsovertreders, ste vent in Zeeuws-Vlaanderen dit jaar af op een nieuw recordaan tal 'klantjes'. Die conclusie durft coördinator Rudolf Dekker van Buro Halt Zeeuws-Vlaanderen nu al te trekken. Het oude record da teert van drie jaar geleden, toen de politie 160 jongeren tot acht tien jaar door verwees naar het Haltburo. Tot en met eind oktober heeft het Haltburo dat aantal jonge ren inmiddels al weer over de vloer gehad. De ontwikkeling staat in con trast tot het teruggelopen aan tal Haltverwijzingen vorig jaar. Toen behandelde het bureau, dat gezeteld is in Terneuzen maar heel Zeeuws-Vlaanderen bestrijkt, 144 zaken. Uit het jaarverslag 2001 van Buro Halt MIDDELBURG - Wijkvereni- ging 't Zand/Stromenwijk houdt op zaterdag 9 november een fancy-fair in wijkgebouw de Vergulde Baars in de Baars jesstraat in Middelburg. De fan cy-fair duurt van 10.00 tot 14.00 uur. blijkt dat het om 89 zaken zon der schade ging, zoals winkel diefstallen. Daarnaast veroor zaakten 29 jongeren schade en liepen er acht tegen de lamp voor overtredingen met vuur werk. Bovendien werden acht tien jongeren onder de twaalf jaar door verwezen naar het Stop-bureau. De terugloop vorig jaar is vol gens Dekker te wijten aan een groot en complex aantal oorza ken. Zo vroeg de mkz-crisis om veel politie-inzet en waren er in de provincie extra politiemen sen nodig voor de begeleiding van de kerntransporten vanuit Borsele. Politie De politie is de voornaamste 'le verancier' van overtreders die bij het Haltburo terecht komen. „Zonder daders en zonder pro ces-verbaal zijn er immers geen Halt-zaken en zonder politie mensen komt er geen proces verbaal", aldus Dekker. De Haltcoördinator noemt het daarnaast een goede zaak dat de politie opnieuw is omgescha keld naar een systeem waarbij agenten opereren vanuit de wij ken en dorpen. „Die gebieds gebonden politiezorg is een belangrijke factor voor de ver wijzing naar Halt. De politie agenten die hun pappenheimers onder de jeugd goed kennen en die ook bij die groep jongeren bekend is, spelen een belangrij ke rol." MIDDELBURG - Contactgroep De Ochtenden houdt dinsdag 26 november een ontmoetingsoch tend voor vrouwen in de Mid delburgse Ontmoetingskerk. De bijeenkomst duurt van 9.00 tot 11.30 uur en staat in het te ken van geloofsopbouw en toe rusting. O. Milders spreekt over jonge ren, seksualiteit en opvoeding. Hij is werkzaam in de wereld van de christelijke muziek en wercl ais jeugdleider geconfron teerd met vragen, misvattingen en problemen van jongeren. Milders wil ouders stimuleren in gesprek te gaan met hun kin deren over deze onderwerpen. Er is een crèche voor kleine kin deren aanwezig. 195 vogeltjes waren te bezichtigen op de vogeltentoonstelling van De Kolibrie. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman OOSTERLAND - In kooi 194 zit een klein kleurig vogeltje z'n bezoekers belangstel lend te observeren. Een schatje, denkt de leek. Een prijsvogeltje, constateren inge wijden. Het blauw kroontje van W. Zoete- meijer uit Tholen werd donderdag uitgeroe pen tot algemeen kampioen tijdens de vo geltentoonstelling van vogelvereniging De Kolibrie in Oosterland. Van alle 195 deelnemers aan het jaarlijks festijn sleepte hij met een einduitslag van 93 de meeste punten in de wacht. Maar het was een spannende strijd, vertelt A. de Vlieger uit Nieuwerkerk. Hij is ringcommissaris bij De Kolibrie en bracht zelf afgelopen week 22 vogeltjes in. Doordat verschillende ge vleugelde deelnemertjes 92 punten wisten te behalen, was er in ieder geval wat de alge mene kampioenstitel betreft - sprake van een nek-aan-nekrace. Het blauw kroontje van Zoetemeijer werd algemeen en derby kampioen. In die laatste klasse zetten vogel kwekers hun in hun ogen beste vogel in. De Vlieger: „Dan gaat het opeens om je eigen kennis. Heb je het wel of niet goed inge schat. Wat weet je er van. De vogeltentoonstelling is een aardig grote onderneming. Vorige week woensdag al le verde iedereen z'n vogeltjes in dorpshuis Oosterhof in Oosterland. Donderdag volgde de keuring waarna in al lerijl keuringsrapporten en een catalogus met alle gegevens moesten worden opge- steld. Vrijdag en zaterdag kon tot ver op de avond een bezoek aan het dorpshuis worden afgelegd. Belangstellenden konden een blik werpen op de agapornis fischeri pastelserie, de roodkop lichtgroen paarsborst of de agaat geel mozaïek type 1Alleen de namen maak ten het rondje vogeltentoonstelling al boei end. Met op de kooien gebonden rozetten werden de kampioentjes voor het publiek in de schijnwerpers gezet. Behalve Zoetemeij er vielen nog een aantal mensen in de prij zen. Het stammenkampioenschap werd in de wacht gesleept door J. van Alphen uit Oude Tonge. Hij bracht de agapornis fische ri lichtgroen wildkleur in. A. de Vlieger uit Nieuwerkerk won het Bondskruis met een gloster consort. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Eindelijk was het zover. Het concertconcours voor fanfares, harmonieën en brassbands 2002 werd in Zeeuws-Vlaanderen gehouden. Zaterdag gonsde het in de hal van het Scheldetheater, klon ken schrille tonen in de repeti tielokalen en was de spanning voelbaar in de grote zaal. Twaalf korpsen deden mee aan het concours, een verplichte toetsing die elke muziekvereni ging één keer in de vier jaar moet afleggen. In de foyer, waar alle muzikanten zich laafden aan koffie of iets fris, heerste een uitgelaten sfeer. Zij die de proef achter de rug hadden, konden hun geluk niet op en de anderen zaten soms met ge kromde vingers. „Eerst nog even warmblazen en repeteren, ik word stik nerveus", zucht een klarinettiste. Overal in het Scheldetheater hoorde je tonen, roffels en zenuwachtig praten de muzikanten. Jury De jury (de heren Koops, Jansen en Oosterman) had het druk. El ke groep speelde een verplicht werk en een keuze werk. Nauw gezet volgden de juryleden de partituur. Na elk optreden wer den punten gegeven. Gelet werd op intonatie, klankvorming, klankbalans, techniek, articu latie, ritmiek, samenspel, dyna miek, nuancering en muzikale uitvoering. Een eerste prijs TERNEUZEN - Een negentien jarige man is zaterdagmorgen in Terneuzen aangehouden toen hij met een verkeersbord inclu sief paal over straat liep. De po litie zag deze inwoner van de ge meente Sas van Gent rond kwart over vijf in de Axelse- straat. Op het politiebureau bleek dat de man tevens drie bordjes met het opschrift WC in zijn broekzak had. Die had de man gestolen in horecagelegen heden in Terneuzen. werd gegeven als de groep 80 punten of meer haalde en bij meer dan 85 punten zat er een promotie in naar een hogere af deling. Vlijt en Volharding uit Oosl Souburg (Vaandelafdeling) be haalde de meeste punten 86,92 en kreeg een wimpel. Harmonie Concordia uit Tholen behaalde' 85,42 punten en promoveert van de eerste naar de afdeling uit muntendheid. Uitslag: Apollo Brouwershaven' 80,83 punten 1ste prijs, Euterpe 's-Gravenmoer 80,25 punten lste prijs, Concordia Ouddorp 75 punten 2de prijs, Concordia Tholen 85,42 punten lste prijs en promotie, Middelburgs Mu- ziekk. 80 punten lste prijs, Voorwaarts Koudekerke 83,17 punten lste prijs, Apollo Goe dereede 82 punten lste prijs. Sint Jan Sint Jansteen 82 pun ten lste prijs, O.N.D.A. Middel-, burg 78,58 punten 2de prijs, Jon. Sted. Harmonie Hulst 80,42 punten lste prijs, Vlijt en Volharding Oost-Souburg 86,92 punten lste prijs wimpel en Kon. Harmonie St. Cecilia Schijndel 83 punten lste prijs. MIDDELBURG - Een 79-jarige man uit Burg-Haamslede is gis termorgen omstreeks half zes in het Middelburgse uitgaanscen trum aangehouden. De man was in beschonken toe stand van een trap gevallen, hij werd door ambulance-perso neel onderzocht. Hij had een lichte hoofdwond Toen hij weigerde een taxi in te stappen werd hij aangehouden en overgebracht naar het bu- GOES - De buurtsoos Goes- Zuid houdt vrijdagavond 8 no vember een bingo-avond in buurthuis de Pit. Er worden van 20.00 tot 22.00 uur vijf ronden en een superronde gespeeld. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! O Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.j.) O Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tc wederopzegging af te schrijven i i I van mijn bank/girorekening. I I I I I I I IIL_ Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar. Vogelbescherming Nederland, Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist Kijk op www.vogelbescherming.nl of bel 030-6937744 Vogelbescherming NEDERLAND Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot overgelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en gebor- genheid. Jong leven dat al eindig lijkt voor- dat het is begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing kunnen we deze weeskinderen wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer houvast en toekomst geeft. Noodzakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereldouders.nl www.wereldouders.nl Het opgeven van een hobby of verlies van een baan of bedrijf is voor veel reumapatiënten erg pijnlijk. Klokken restaurateur Jolien Kleefkens (49) weet er helaas alles van. "Ik kreeg van de een op andere dag artrose, een jaar later was ik werkloos. Ik moest mijn leven compleet opnieuw inrichten, een nieuw doel voor iedere dag vinden. Ik ben degene die het uurwerk van de toren van Nijkerk repareer de. Nu kan ik niet eens een ritsluiting inzetten." "Mijn handen waren mijn instrumenten" Oude klokken restaureren, dat was het voor Jolien Kleefkens. "Ik wilde altijd van een stukje nietszeggend materiaal iets moois maken. Ik hield van an tiek. Mijn handen waren de in strumenten waarmee ik een op het eerste gezicht oude klok weer tot leven bracht." Toen zij trouwde en kinderen kreeg stopte Jolien met het werk. Later pakte ze haar vak weer op. De kinderen waren het huis uit en Jolien kon weer voldoende aandacht aan haar "werk en hobby" besteden. Ze vond werk bij een antiekres taurateur. "Daar kreeg ik de mooiste en kostbaarste klok ken in handen. Ook de ge meente Nijkerk kende mijn naam en vroeg mij die klok van de toren van Nijkerk te repare ren. Wat een uitdaging! Vijf jaar heb ik gewerkt om er weer een juweeltje van te maken." Alles ging goed. Tot Jolien een zeurende pijn in haar handen opmerkte. "Ik ging naar de dokter, omdat het met mijn werk belangrijk is dat je ge concentreerd bent en geen af leidende pijn voelt. In eerste instantie dacht ik aan een psy chische oorzaak. Maar ik her kende wel de symptomen van een aantal vrienden die ook reuma hebben." De constate ring van de arts was vernieti gend voor haar beroep. Jolien Kleefkens leed aan een van de vele vormen van reuma: artrose. Artrose maakt veel kapot Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. In Nederland zijn er maar liefst 650.000 mensen die lij den aan artrose. Zowel mannen als vrouwen, in elke leeftijd maar vooral boven de 45 jaar. Nog altijd is er niet veel be kend over oorzaak en ontwik keling van artrose. Artrose komt wel het meest voor aan knie en heup. Eerst wordt het gewrichtskraakbeen aangetast, later de aangrenzende botlaag en de andere weke delen. Daardoor wordt het steeds pijn lijker de gewrichten te bewe gen. Het enige wat helpt is ver mindering van belasting van het gewricht. Voor Jolien Kleef kens betekende het, dat zij haar beroep moest opgeven. "Kracht zetten ging niet meer. Velen denken dat klokken ma ken zeer verfijnd werk is. Maar je moet wel degelijk sterk zijn om bijvoorbeeld gaten te bo ren." Het leven van de klok kenrestaurateur veranderde compleet. "Ik moest opletten hoe ik dingen vastpakte. Een fles of pot openmaken was er niet meer bij. Alles moest ik opnieuw leren. Heel onwerke lijk! Ik moest dingen uitstellen en hulp vragen. Dat is een van de moeilijkste dingen om te leren." Artrose wordt nu intensief onderzocht Dankzij het Reumafonds dat vijf miljoen gulden beschik baar stelde, kon een artrose- onderzoek van start gaan. Het onderzoek is voor Nederland ongekend groot en intensief en duurt tien jaren. Via speci fieke selectie doen 1000 pa tiënten mee. Zij en de ontwik keling van hun klachten wor den tien jaar lang bestudeerd. "Dit onderzoek kan meer in zicht zal geven in wat mensen met een beginnende artrose kunnen doen of juist moeten laten," zegt prof.dr. Hans Bijls- ma, hoofd afdeling Reumatolo gie en Klinische Immunologie bij het Utrechts Medisch Cen trum (UMC). Helaas komt dit artroseonder- zoek voor Jolien Kleefkens te laat. Bij haar zet de artrose door. Het blijft niet langer beperkt tot de handen, maar openbaart zich ook in andere gewrichten. Ondanks dat pro beert Jolien wel vol goede moed te blijven. "Ik heb nog vele interesses. Ik zit nu op een cursus kunstgeschiedenis en een literatuurkring." Zij is voor anderen een voorbeeld, een van die patiënten met zo'n opvallend moedige mentali teit. Het Reumafonds steunt hen met vele initiatieven. Steun het Reumafonds Het Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschap pelijk onderzoek in Nederland. Andere activiteiten zijn: voor lichting, aangepaste vakan ties, individuele hulp en finan cieel steunen van de meer dan honderd patiëntenverenigin- gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. „ss,,,. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (co.io pm) www.reumafonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10