11 Beatrixschool Waterschap moet tarieven verhogen uit geldgebrek Ruimer gebruik kerk Zonnemaire mag uitbreiden Koe maakt plaats voor gans Raadsleden ontevreden met antwoorden wethouder Geluk VANDAAG TAXATIEDAG Mosselen uit Ierland nauwelijks te vinden zeeuwse almanak Storm PZC SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen deZierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 zaterdag 2 november 2002 Fracties hopen op beterschap in zierikzee A TYtnrr ni^Krnii door Famke van Loon ZIERIKZEE - Wethouder L. Geluk-Poortvliet had zich beter moeten voorbereiden op de dis- cussie over de controle op de !t bouwvergunningen. Dat vindt de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland. Onder de frac- ties heerst ontevredenheid over 1 zijn 'vage antwoorden'. A. Verseput (WD) voegt hier- n aan toe dat ook de raadsleden zelf debet zijn aan de 'oeverloze discussie over detailzaken'. Vooralsnog scharen de fracties de onduidelijke beantwoording onder de 'wittebroodsweken'. De wethouder zelf begrijpt de aantijgingen niet. Temeer om- dat de tarieven voor de controle op verzoek van de raad nog een keer worden bekeken. „Dat kunnen ze geen vaagheid noe- men. Dat is gewoon dienstbaar- heid", aldus Geluk. Deze week heeft de gemeente- n raad de plannen voor de contro- I le op de bouwvergunningen "I behandeld. Om Schouwen-Dui- J veland te behoeden voor proble- men als in Tiel, waar een dek van een parkeergarage instortte door een constructiefout, wil de gemeente vanaf volgend jaar el- ke bouwplan laten controleren. De kosten hiervan moeten be ll taald worden door degene, die 'I de bouwaanvraag indient. De twee voorstellen, die hier be- I trekking op hebben, roepen een Iberg vragen op bij de raadsle- den. Het antwoord van de wet- 'j houder is niet bevredigend, zo blijkt wanneer zij hun vragen blijven herhalen. ,Ik snap niet dat j e zo onvoorbe- 1 reid naar de raad gaat", stelt H. de Vries (GroenLinks). Ook J SGP-fractievoorzitter G. Hou- tekamer vindt dat Geluk beter haar huiswerk had moeten doen, zeker omdat Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) vooraf bij de wethouder het vragenvuur had aangekondigd. „Die vragen zijn niet afdoende beantwooi'd. En dat is zwak van de wethouder", zegt Houteka mer. Bij de coalitiepartijen wor den eveneens kanttekeningen gezet. J. Koopman (Alert!) geeft toe dat Geluk 'niet uitblonk in duidelijkheid', terwijl WD- voorman Verseput zegt het 'een slechte zaak' te vinden als er 'geen direct antwoord' gegeven wordt. Want daar draait het de fracties om: duidelijke en korte antwoorden. Verseput: „Zeg dan gewoon dat je het niet weet. Dat is geen schande." Naast duidelijke antwoorden moet een bestuurder goed zijn voor stel kunnen verdedigen, vinden de partijen. Zeker wanneer vra gen van de fracties een plan on deruit dreigen te halen. „Als je een voorstel doet, moet je hel derder kunnen zeggen wat de gevolgen zijn", stelt J. van den Berge (Christenunie). Wat wethouder Geluk betreft heeft de discussie aan duidelijk heid weinig te wensen overgela ten. „LSD heeft een antwoord gekregen waar ze niet in gelooft. Dat kan. Dan worden we het ge woon niet eens." Wél geeft de wethouder toe enigszins 'ver rast' te zijn over de vragen, die tijdens de vergadering kwamen 'opborrelen' over de tarieven. Omdat Geluk het antwoord hierop schuldig moest blijven is een besluit over dit voorstel uit gesteld. „Want dan moetje geen grote broek aantrekken en maar wat roepen. Maar dat kun je geen onduidelijkheid noemen." De fracties bestempelen de strubbelingen als onderdeel van het leerproces. Volgens W. Ren den (PvdA) komt het wel vaker voor dat 'een wethouder niet precies op de hoogte is van het hele dossier'. De PvdA'er tilt er evenals de andere fractievoor zitters vooralsnog niet te zwaar aan. Al overweegt de WD-frac tie wel op de kwestie terug te ko men bij behandeling van de be groting Voorlopig streeft de raad in eerste instantie naar duidelijkheid. „Het doet ons zuchten. We zien dat aan en ho pen dat het binnenkort beter wordt", aldus P. Berrevoets- Ringelberg (LSD). door Rolf Bosboom GOES - Het bestuur van water schap Zeeuwse Eilanden buigt zich begin volgend jaar over de financiële zorgen. Dan moet duidelijk worden wat voorrang krijgt: een beperkte stijging van de tarieven of het snijden in de voorgenomen investerin gen. Zonder bezuinigingen gaan de waterschapsbelastin gen de komende jaren fors omhoog. In de begroting voor volgend jaar, die gisteren werd gepre senteerd, heeft het bestuur nog geen keuze willen maken. Wel is geprobeerd de verhoging van de tarieven zoveel mogelijk te ma tigen. Het resultaat is dat de ingeze- tenenomslag en de omslagen ge bouwd en ongebouwd met zes procent omhoog gaat, terwijl de verontreinigingsheffing met 6,5 procent stijgt. In de praktijk betekent dat een huishouden volgend jaar al gauw zo'n twintig euro meer aan het waterschap kwijt is. Een gezin in een woning met een getaxeerde waarde van 135.000 euro betaalt nu in totaal 295,32 euro aan Zeeuwse Eilanden. Dat wordt 314,76 euro in 2003. Het waterschap verlaat in elk geval de koers die het de afgelo pen jaren heeft gevolgd, waarbij de verhoging van de tarieven werd beperkt tot de inflatiecor rectie. Dat wordt de komende jaren als onhaalbaar be schouwd. Redenen zijn onder meer de forse loon- en prijsstij gingen. Een voorname tegenvaller is ook de stagnerende winstont wikkeling bij de Nederlandse Waterschapsbank. Het water schap krijgt daardoor, als aan deelhouder, aanzienlijk minder dividend. Onroerend goed Een grote bron van zorg vormen de kosten van het taxeren van het onroerend goed, wat één keer in de vier jaar gebeurt. De uitkomsten bepalen bij gemeen ten de onroerende-zaakbelas- ting en bij waterschappen de omslag gebouwd. Zeeuwse Eilanden heeft 'duide lijke signalen' ontvangen dat de kosten van de taxaties, waar het deels voor opdraait, momenteel.. 'werkelijk de pan uitrijzen', zo staat in de begroting. Daar komt volgend jaar zekerheid over. Volgens de huidige gegevens moeten de tarieven de komende jaren aanzienlijk blijven stij gen, met percentages van gere geld boven de tien procent. Bin nen het algemene vergadering (algemeen bestuur) gaan daar om stemmen op om eens kritisch te kijken naar de diverse groot schalige investeringen die het waterschap momenteel in uit voering heeft. Debat Dat debat wordt in januari ge voerd. Daarbij zal vooral wor den gekeken naar drie groot schalige en kostbare projecten: het waterbeheerplan (totale in vestering: 66 miljoen euro), het verbeteren van het zuiverings- beheer (55 miljoen euro) en de uitvoering van het groenstruc tuurplan (20 miljoen euro). De vraag is of de plannen wel volle dig of in het afgesproken tempo moeten worden uitgevoerd. Het is denkbaar dat het bestuur dan eerdere besluiten deels terug draait. Het waterschap heeft de afgelo pen maanden al intensief de ei gen bedrijfsvoering onder de loep genomen, om te kijken of er wel efficiënt genoeg wordt ge werkt en er geen geld wordt ver spild. De conclusie is dat er op dat punt weinig meer te halen valt. Perikelen Het dagelijks bestuur wil de fi nanciële perikelen enigszins re lativeren. Het wijst er in de be groting op dat de tarieven in vergelijking met andere water schappen 'zeer gematigd' zijn. Na het ontstaan van Zeeuwse Eilanden in 1996, door een fusie, zijn de belastingen de eerste drie jaar gelijk gehouden en sindsdien beperkt verhoogd. Zelf lijkt het dagelijks bestuur weinig te voelen voor het schrappen of uitstellen van in vesteringen. Het wil liever de fi nanciële reserves inzetten om de stijging van de tarieven te mati gen, al is de spaarpot op dit mo ment niet echt rijkelijk gevuld. De begroting komt maandag 18 november aan-de orde in de al gemene vergadering. De commissie middelen spreekt .er woensdag 6 november over. SEROOSKERKE - In het Schouwen-Dui- velandse Prunjegebied - onderdeel van natuurontwikkelingsplan Tureluur - gaat de wacht wisselen. De runderen gaan op stal voor de winter waarna de ganzen be zit van het gebied kunnen nemen. De be- grazing van het Prunjegebied werkt uit stekend, zegt D. Fluijt van gebiedsbe- heerder Staatsbosbeheer. Ganzen houden van kort gras en daar hebben de witbonte, roodbonte en Limousin-runderen wel voor gezorgd. Tijdens de wintermaanden is het gebied voor de runderen te nat en drassig. De kudde, ruim 160 dieren, keer half juni volgend jaar pas weer terug in de nieuwe natuur van de Prunje en het deel van Plan Tureluur tussen Bootsweg en Heerenkeet. Een deel van de Prunje wordt al voor het derde achtereenvolgende jaar begraasd, een ander deel van het tweede jaar. In het stukje Tureluur langs de Schouwen-Duivelandse zuidkust tussen de Bootsweg en de Heerenkeet gingen de runderen voor de eerste keer op zoek naar sappig gras. Daar laat het resultaat van de begrazing nog te wensen over, volgens Fluijt. „Maar in De Prunje ziet het er allemaal veelbelo vend uit." foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De kerk in Zonnemaire neemt wel een prominente plek in het dorp in, maar het aantal bewoners voor wie de zondagse kerk gang nog belangrijk is, wordt steeds kleiner. Toch vindt de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Zonnemaire dat dit gebouw nog wel degelijk een functie heeft als plaats van sa menkomst. Dat is de reden voor het besluit de kerk voor meer activiteiten dan alleen de wekelijks eredienst te gaan ge bruiken. Een eerste poging hiertoe wordt gedaan met een klein schalig festival rond het oogst feest. In veel andere kerken wordt op woensdag 6 novem ber een dankdag voor de oogst gehouden. De hervormde ker- keraad in Zonnemaire wil op andere wijze aandacht beste den aan dit thema. Dat gaat gebeuren op vrijdag 8, zater dag 9 en zondag 10 november met een expositie van foto's en beelden, muziek- en zangop tredens en een kerkdienst met veel muzikale begeleiding. Het festival met als titel 'Oogstpalet van klank en kleur' wordt vrijdagavond om 19.15 uur geopend door vice- voorzitter K. Mandemaker van de dorpsraad Zonnemaire. Aansluitend verzorgt harmo nievereniging Nut en Uitspan ning een concert in de kerk. Op alle drie de dagen staat cle kerk open voor bezoekers van de expositie. Langs de wanden prijkt op posterformaat het werk van fotografe Marieke Mandemaker uit Dreischor. Zij presenteert haar werk in verschillende thema's. In het blok portretten prijken foto's van diverse ouderen op Schou wen-Duiveland en van beken de dorpsbewoners. Als persfo tografe maakte Mandemaker ook een keuze uit haar archief en stelde op basis daarvan een serie mediamomenten samen waar ze zelf goede herinnerin gen aan bewaart. Verder toont ze enkele foto's die zi] destijds maakte van bekende popar tiesten. Een specifieke presen tatie krijgen de zwart-wit fo to's. van professionele jazz- dansers. Mandemaker presen teert op het maximale poster formaat. In de kerk prijken verder de beelden van Marianne van Rijswijk en Lotti van Nus, bei den uit Zonnemaire. Van Nus werkt met materialen als klei, lood en paverpol. Zij geeft de voorkeur aan abstracte vorm geving. Van Rijswijk maakt van dezelfde materialen juist figuratieve beelden. Zij is één van de cursisten van de work shops die Van Nus met regel maat geeft in haar atelier. Op zaterdagochtend 8 novem ber wordt de expositie in de kerk muzikaal omlijst door or gelspel van J. van 't Veer-van Dijke. Dik de Koning en Julia Bognar brengen 's middags vanaf 15.00 uur gitaarspel, 's Avonds vanaf 20.00 uur is er een optreden van de groep 'De Meissen'. Dat zijn drie vrou wen uit Walcheren die Zeeuw se liedjes ten gehore brengen. De kerkdienst op zondagoch tend draagt het stempel van een oogstdienst. Er staat dan een grote tafel met producten van het land en de leden van meisjesclub De Zonnestraal tjes bezorgen na afloop van de dienst bakjes fruit bij de oude re bewoners van het dorp. Op de zondagmiddag wordt het Flaes-orgel nog bespeeld door organist Th. Faber uit Zierik- door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Beatrixschool in Zierikzee krijgt er zo snel mo gelijk een extra lokaal bij. Een meerderheid van de gemeente raad van Schouwen-Duiveland vindt dat voor deze groep bij zondere leerlingen een uitzon dering mag worden gemaakt op de procedures. De fracties van het CDA, dat een eigen oplos sing voor het probleem heeft, en Leefbaar Schouwen-Duiveland hadden de kwestie nog eens wil len onderzoeken. De Beatrixschool komt een lo kaal tekort om alle 33 leerlingen onderdak te bieden zoals het hoort. Volgens M. de Pagter-ten Kate (ChristenUnie) bivakkeert nu een aantal kinderen noodge dwongen op de gang. Het colle ge van Schouwen-Duiveland wil dit probleem snel oplossen. Door de komst van de basis school in Noorderpolder is een aantal verhuizingen voor de scholen niet uitgesloten. Daar om moet de Beatrixschool het voorlopig stellen met een (tijde lijk) noodlokaal. Wordt echter de normale weg gevolgd, dan kunnen de leerlin gen pas in augustus 2004 hun in trek in het nieuwe lokaal ne men. En dat vindt het college te laat. De Beatrixschool geeft les aan zeer moeilijk lerende kinde ren uit de hele regio (Tholen, Be- velanden, Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee) en is de enige school in zijn soort in het gebied zonder 'confessione le grondslag'. Een uitzondering is daarom volgens het gemeen tebestuur gerechtvaardigd. Maar niet alle fracties zijn het daar mee eens. N. de Danschut- ter zet namens zijn CD A-fractie grote vraagtekens bij het plan. In 2006 zal De Meie, die aan de Beatrixschool grenst, misschien verhuizen naar het pand van de Theo Thijsenschool, die naar de rand van Noorderpolder zal verkassen. Wanneer De Meie en de Theo Thijssenschool nu al van pand wisselen blijft in het huidige gebouw van De Meie ruimte over om de extra leerlin gen van de Beatrixschool op te vangen. Volgens De Danschut- ter zijn met deze ruil de scholie ren van drie scholen in één keer geholpen. De fracties van VVD en LSD zien wel brood in dit al ternatieve plan van het CDA en willen alle oplossingen nog eens rustig bekijken. Demagogisch Het plan van het CDA is echter tegen het zere been van wethou der J. van Felius (onderwijs). Nogmaals benadrukt de wet houder dat het om een bijzonde re groep leerlingen gaat, die acuut een lokaal nodig hebben. Hij ziet niets in het plan met leerlingen 'door Zierikzee te sle pen'. Deze reactie doet De Danschut- ter haast ontploffen en noemt het een 'demagogische opmer king'. Na een korte schorsing van de raadsvergadering weet Van Felius de WD-fractie als nog aan zijn zijde te krijgen. D. Meulblok (VVD) verklaart vanwege het 'spoedeisende ka rakter' toch het voorstel van het college te steunen waarmee een ruime meerderheid zich achter de versnelde uitbreiding van de Beatrixschool schaart. Advertentie Kunst Antiek Yerseke ZEEUWS VEILINGHUIS 10-14 uur Locatie: Paardenmarkt 19 door Rob Paardekam en Piet Kleemans YERSEKE - Consumenten die kennis willen maken met Ierse mosselen, zullen goed moeten zoeken. In Zeeland is nauwe lijks een vishandelaar te vinden die de onlangs geïntroduceerde delicatesse verkoopt. Het Verbond van de Nederland se Visdetailhandel (VNV) be sloot onlangs zelf Ierse mosse len op de markt te brengen. Ze moeten concurreren met de Zeeuwse mossel, die schaars en bovendien te duur zou zijn. Af gelopen maandag werd de Ierse mossel door het VNV gepresen teerd. S. Paardekooper van visspeci- aalzaak De Paardevisser in Vlissingen laat een resoluut 'nee' horen als hem wordt ge vraagd naar de Ierse mossel. „Zolang ik geen klachten krijg van de klanten hou ik het bij de Zeeuwse mossel." Ook in de Fishshop in Vlissingen zijn voorlopig geen Ierse mosselen te krijgen. „Ik heb er wel van ge hoord", zegt R. van Dam. „Maar gezien heb ik ze nog nergens. De beide handelaren sluiten niet uit dat ze ooit aan de Ierse mossel beginnen. „Zeg nooit nooit. Als ze echt heel goed blij ken te zijn, moet je wel", zegt Paardekooper. Van Dam zegt niet onwelwillend tegenover het nieuwe product te staan. „Maar ze moeten wel goed van kwali teit en betaalbaar zijn.Ook en kele andere vishandelaren in Zeeland laten weten (voorlopig) geen brood te zien in de Ierse mossel. Visscher Seafood in Goes en Vishandel Vink in Co- lijnsplaat zeggen voldoende Zeeuwse mosselen te hebben en houden het daar ook bij. Vishandelaar Ko Hogerheijde uit Zierikzee koos in juli dit jaar resoluut voor.de hangcultuur- mossel. Hij vond dat prijs die toen voor de bodemcultuurmos- sel gevraagd - er moest tegen de negen euro voor een kilo betaald worden - veel te hoog. Inmiddels is de prijs van de bodemcultuur- mossel gezakt naar zo rond de 3,75 per kilo. Nog steeds aan de dure kant, maar desalniettemin in de ogen van Hoogerheide ac ceptabel. „Daarom vind ik het nu ook niet nodig om goedkope re Ierse bodemcultuurmosselen te gaan verkopen. Ik denk niet dat daar op Schouwen-Duive land markt voor is." Het is de ervaring dat de mens in de regel kiest voor wat bekend en vertrouwd is. Voor wat be treft de mossel ligt dat wat meer genuanceerd. De een zweert bij hangcultuurmosselen, onder meer omdat daar gegarandeerd geen zand in zit, maar de ander blijft de voorkeur geven aan de bodemcultuurmosselen waar van de smaak naar verluidt iets pittiger is dan die van de hang- cultuurmossel. Hoewel de hangcultuurmossel de laatste jaren aan populariteit gewon nen heeft hebben de liefhebbers van de op de traditionele wijze geteelde mossel nog steeds de overhand. Er bestaat ook een stilte na de storm, zo bleek dezer dagen. Bomen en borden bleven kaarsrecht staan en je kon weer onbelemmerd naar de waterkant. Daar lag de zee er i zachtjes kabbelend bij. Een onwezenlijke aanblik, verge leken bij afgelopen zondag. Misschien dat de labrador j die op het strand van Zoute- j lande van het baasje de ruim- I te had gekregen, daardoor j wel in een extra dartele bui j verkeerde. De hond rende van hot naar her, maar keer- de wel telkens trouw terug om zijn beheerder te laten I zien hoe blij hij wel was. Tot dat een gebeurtenis het dier afleidde. Enkele jongelui wa ren even verder op het strand verdiept in een partijtje jeu de boules. De ballen lagen er net fraai bij toen de hond zich ermee ging bemoeien. Bij zo veel ballen konden de jonge lui er wel eentje missen, zal het beest hebben gedacht en hij jatte er in z'n vaartje gre tig eentje weg. Op afstand zag het baasje het staaltje van spelverruwing afkeu rend aan. En toen hond het even later weer op de uitrus ting van een sportvisser had begrepen, stak er zowaar even een stormpje op. Cineast en maker van de film 'Bladeren door Zonnemaire' Andries Meijsen prijkt in de serie 'Mensen' die fotografe Marieke Man demaker exposeert in de hervormde kerk. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57