Twee Schouwse jongens herleven PZC Giro 860 WEES! Grevelingenmeer steeds populairder onder windsurfers V LATEN JE NIET LOS. w X 14 Eerbetonen aan dichter Jacob Cats en Nobelprijswinnaar Pieter Zeeman Snuffelmarkt Doel Festival Hersenstichting ederland Geef gehoor aan de roep van de grutto 0 www.pzc.nl/recepten MOEDER (WORDEN)? STARTPROBLEMEN? Giro 860 Hersenstichting Nederland zaterdag 2 november 2002 door Huib Uil BROUWERSHAVEN/ZONNE- MAIRE - Binnenkort staan de twee meest bekende Schouwen- Duivelanders aller tijden cen traal. De eerste is de dichter Ja cob Cats, die 425 jaar geleden werd geboren in Brouwersha ven. Hij wordt op 8 november herdacht tijdens een bijeen komst in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. De tweede is Pieter Zeeman, die honderd jaar geleden de Nobelprijs werd toe gekend. Aan hem wordt aan dacht besteed tijdens een bij eenkomst op 9 november in het dorpshuis van Zonnemaire, de geboorteplaats van Zeeman. Jacob Cats is vooral als dichter bekend geworden. Toen hij te gen de tachtig jaar oud was, schreef hij een gedicht, dat werd afgedrukt in zijn verzamelde werken. Hij schonk het later aan het bestuur van de stad Brou wershaven. Jacob werd op 10 november 1577 geboren als zoon van de bierhandelaar en burgemeester Adriaen Cornelisz. Cats. Hij was nog maar anderhalf jaar oud, toen zijn moeder overleed. Toen zijn vader hertrouwde werd Jacob met zijn broertje en twee zusjes opgenomen in het gezin van een kinderloze oom en tante.Op zijn elfde vertrok Ja cob naar Zierikzee waar hij leerling werd van de Latijnse school, de voorganger van de huidige Pontesscholengemeen- schap locatie Pieter Zeeman. Cats woonde in bij de rector Dirck Kemp. Daar schreef Ja cob zijn eerste verzen. Cats ging rechten studeren in Leiden en maakte, een reis naar Frankrijk waar hij in Orléans promoveer de. Na terugkeer vestigde hij zich in Middelburg om er een praktijk als advocaat te starten. In 1605 trouwde hij met een rijk meisje uit Amsterdam: Elisa beth Valckenburgh. Toen het minder vlotte met de advoca tuur, wijdde Jacob zich met zijn broer Cornelis aan het herbedij- ken van geïnundeerde polders in het westelij k deel van het hui dige Zeeuws-Vlaanderen. On danks alle problemen heeft hij veel geld overgehouden aan de ze activiteiten. Sindsdien luid de Cats' advies: Steek uw duiten in de kluiten. Dichtkunst Behalve een huis in Middelburg en een boerderij nabij Groede bezat Cats het buiten Munni- kenhof. Daar herleefde tijdens de zomers zijn liefde voor de dichtkunst. Hij was benoemd tot pensionaris van Middelburg en in 1623 volgde zijn aanstel ling in dezelfde functie in Dor drecht. Ook daar vond hij naast zijn ambtelijke bezigheden tijd om te dichten. Langzaam maar zeker begon Cats ster te rijzen. In 1627 werd hij als buitenge woon gezant naar Engeland ge zonden om enkele netelige kwesties op te lossen. In 1629 verving hij tijdelijk de raadpen sionaris van Holland, maar een benoeming zat er nog niet in. Pieter Zeeman (1865-1943) Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland Zeven jaar later lukte dat wel, vooral dankzij steun van stad houder Frederik Hendrik. In 1618 verscheen zijn eerste eigen dichtbundel: Sinne- en minne beelden. Het werd de eerste uit een lange reeks waarmee Cats bijzonder populair werd. Cats bracht zijn laatste j aren door op zijn landgoed Sorghvliet in Den Haag, het tegenwoordige Cats- huis. Daar overleed hij in 1660. In 18 2 9 is in Brouwershaven een standbeeld ter ere van deze gro te zoon opgericht. Het is in ou derdom het derde standbeeld van ons land, na dat van Eras mus in Rotterdam en van Lau rens Janszoon Coster in Haar lem. Het duurde niet lang of het werk van Cats kreeg het zwaar te verduren. Vooral Busken Huet liet niets heel van Cats: 'Al hetgeen er onhebbelijks wezen mag in onzen landaard is weleer vleesch geworden in den per soon van Jakob Cats'. Toch is daar verandering in gekomen. De poëzie van Cats heeft een herwaardering gevonden en op nieuw is zijn werk onderwerp van studie. Zeeman De tweede beroemde zoon van Schouwse bodem is Pieter Zee man. Op zijn naam staat een standaardwerk over de spreek woorden, die aan de bijbel zijn ontleend. In Zonnemaire ging Pieter naar de dorpsschool van meester Kaïreman. Hij kon er goed meekomen en hield van een grapje. Toen zijn buurman omhoog zat met een moeilijke som met tiendelige breuken, gaf Piet in zijn beste Zeeuws het ad vies: 'Ach jo, zet der toch een kwak mit nullen achter!'. In 1877 ging Pieter naar de Ho gere Burgerschool in Zierikzee. Aanvankelijk was hij geen uit blinker. Maar vanaf de vierde klas ging het uitstekend. Wis-, natuur- en sterrenkunde waren zijn favoriete vakken. In die ja ren deed hij veel aan sterren kunde en nam in 1882 een sterk noorderlicht waar. Hij meldde zijn bevindingen hetgeen leidde tot een vermelding in het Engel se weekblad Nature. De docent Schuringa zag wel wat in de pi- Jacob Cats (1577-1660) entere Piet. De latere professor schreef over zijn oud-leraar: 'Toen ik eindexamen had ge daan, schreef hij een brief aan mijn ouders. Ik heb die nooit mogen lezen, maar ik herinner mij dat ik die tijd mijn vader te gen mijn moeder hoorde zeggen: 'Het schijnt wel dat Schuringa vindt, dat hij nog wel eens pro fessor zou kunnen worden'. Om wis- en natuurkunde aan de universiteit te kunnen studeren, moest Pieter eerst Latijn en Grieks leren. In 1885 ging hij in Leiden studeren en promoveer de er acht j aar later. Hij werd as sistent bij de hoogleraren Ka- merlingh Onnes en Lorentz en was vervolgens lector. In 1900 werd Zeeman buitengewoon hoogleraar en in 1908 gewoon hoogleraar in Amsterdam. In 1896 deed Zeeman de ont dekking die hem wereldbe roemd zou maken, namelijk de magnetische splitsing van spectraallijnen. Deze ontdek king werd het Zeeman-effect genoemd en is van groot belang geweest voor de atoomweten schap, die onder andere de ruimtevaart mogelijk maakte. In 1902 kreeg Zeeman de Nobel prijs toegekend, samen met Lo rentz. Zeemans grote wens, een nieuw laboratorium, werd in 1923 vervuld. Aanvankelijk heette dit Physica, maar werd later als huldeblijk omgedoopt in het Zeeman-laboratorium. Een borstbeeld van Pieter Zeeman werd door de gemeente Amsterdam geschonken aan Zonnemaire en staat nu dichtbij zijn geboortehuis. door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Het Grevelin- gengebied mag zich verheugen in een nog steeds groeiende po pulariteit. Het jaarlijks aantal bezoekers is gestegen van dik een miljoen in 1998 naar ruim 1,3 miljoen in 2001. Dat blijkt uit het jaarverslag over 2001 van gebiedsbeheerder Natuur- en Recreatieschap De Greve- lingen. Het schap heeft de in druk dat de groei zich ook dit jaar heeft voortgezet. Vooral het aantal surfers neemt toe. Het strand Grevelingendam en het surfgebied Kabbelaarsbank zijn met meer dan 91.000 en ruim 117.000 bezoekers de grootste trekpleisters. Gebied De Punt raakt ook steeds meer in trek en dat geldt zowel voor het badstrand aan De Punt Oost als het surfgebied bij De Punt West. Dat heeft volgens direc teur J. Lodders van het Greve- lingenschap veel te maken met het feit dat er nog gratis gepar keerd kan worden, terwijl voor het parkeren vlakbij Kabbe laarsbank en strand Grevelin gendam parkeergeld verschul digd is. Het aantal toeristen en recrean ten dat de Grevelingen per boot bezoekt is de laatste jaren rede lijk stabiel. Na een dip in het aantal passages van de Greve- lingensluis in 1998 - toen de teller net onder de 45.000 bleef steken - schommelt het bezoe kersaantal nu rond de 50.000 per jaar. Verreweg de drukste maanden zijn juli en augustus met respectievelijk 1492 en 1423 passages. De parkeer- en liggelden lieten over 2001 een stijging met 19 procent zien ten opzichte van 2000. De 'winst' is volgens het jaarverslag voor een belangrijk deel op het conto van mooi weer te schrijven. Opvallend is het hoge aantal bezoekers van Strand Grevelingendam in juli 2001. Bijna 12.000 zonaanbid- ders waren er toen te vinden te gen ruim 7800 bezoekers in au gustus. De grote belangstelling voor het Greveiingengebied van toerist, en recreant heeft ook zijn keer- - zijde. In 2001 werden door gulle gevers donaties gedaan aan het Grevelingenschap in de vorm van afgewerkte olie, een ijskast, een stapel autobanden en zelfs een complete caravan. Opmerkelij k is verder het steeds verder dalen van het aantal fu ten in het gebied. Ooit was de Grevelingen het grootste futen-1 gebied van Noord-West Europa, maar dat is geweest. Een paar jaar geleden overwinterden er tussen de 10.000 en 13.000 futen in het Greveiingengebied. In het najaar van 2001 werd er slechts 1850 geteld. Lepelaar Ronduit spectaculair is volgens het jaarverslag daarentegen de toename van populatie van de geoorde fuut. In ruim tien jaar tijd vervijfvoudigde het aantal geoorde futen in het Grevelin-1 gengebied. Ook zijn er steeds meer kleine zilverreigers en doodaarsen te vinden. De lepe- j laar voelt er zich ook goed thuis, maar het aantal aalscholvers is afgenomen. THOLEN - In sport- en gemeen- schapscentrum Meulvliet in Tholen wordt vandaag een snuffelmarkt gehouden. Er staan tientallen kraampjes met zowel gebruikte als nieuwe1 waren. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. GOES - Op het Sint Willibrord- college in Goes vindt vandaag het vijfde Goese Doel Festival plaats. Er zijn optredens van onder meer Kboemm, Melt Down en Deo Volente. De opbrengst wor den voedselpakketten voor Oost-Europa gemaakt. Het fes tival begint om 19.45 uur en duurt tot middernacht. Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - v v_hersenstichting.nl "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen We doen vaKKS" dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en /cBfi .'H jfy1 het geven van voorlichting. Geef daarom gul. lS Hersenstichting Nederland oer, Kom Houtsvuur.'-1 ÜO 48.16 - www htiMnslicNing.r.i uIlU OOU Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven, Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! O Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.j.) O Ik machljg Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening. IIIIIIIIIII Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd. Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar: Vogelbescherming Nederland, k Antwoordnummer 1974, 370ÓWB Zeist Kijk op www.vogelbeschermlng.nl Vogelbescherming of bel 030-6937744 NEDERLAND GIRO Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Middcn-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven dat al eindig lijkt voordat het begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing 67 kunnen we deze weeskinderen 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- vaSf en toekomst geeft. Nood- zakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! is va WereiI>)uders WereldOuders, voorheen Stichting On/.e Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 I'D Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereldouders.nl www.wereldouders.nl De Westei schelde VITAftLVOORVOGO? Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming N E 1) E R L A N O Telefoon 030-693 77 77 'ogelbescherming.nl Stop dan met roken Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (onge boren) kind. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwangere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moe ders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op lucht weginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto. 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) □HP E FACTO NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360 48.16 - www hersenstichting.nl p'ilipijf'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 54