Boeren moeten op water wachten PZC PZC Van dansende beren tot de schoen van de reus Middelburg zet bloemetjes buiten Wolk ballonnen bij opening Colours Oud-Vossemeer ziet toekomst somber in 13 Kiel voor swath is gelegd Waterschap stelt beslissing over project op Tholen uit Feestweek in Maria-Oord TOPVEIUNG Gast neemt auto mee Politie arresteert brommerdieven Meisje valt tegen paal Stroomstoring door graafwerk Klucht in De Zaete in Yerseke zaterdag 2 november 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Middelburg moet in 2006 worden verkozen tot groenste stad van Neder land. Het college van B en W wil volgend jaar met de voorberei dingen op de wedstrijd begin nen. Bewoners van de stad worden opgeroepen om him bij drage te leveren. Voor de stad is deelname aan de competitie een goede manier om publiciteit te trekken, zegt wethouder L. Luitwieler. De winnende gemeente mag bij voorbeeld een bord bij de ge meentegrenzen zetten waarin bezoekers gewezen worden op de titel. Verder mag de groenste stad van Nederland meedoen aan de internationale competi tie, waarin steden in Europa met elkaar de strijd aanbinden. Middelburg is al een groene stad, vindt Luitwieler. „Als je in het voorjaar een wandelingetje maakt over de bolwerken, ziet dat er toch schitterend uit?", zegt hij. Bewoners worden via de wijktafels aangespoord om te helpen. „Die moeten de bloeme tjes buiten zetten.De gemeente is volgens Luitwieler zelf al be zig om de stad nog groener te maken. „Het groen in Middel burg wordt niet minder", zegt hij. „Dat wordt alleen maar meer." Behalve het uiterlijk van de stad speelt de visie op het gemeente lijk groen een belangrijke rol bij de beoordeling door de jury. Luitwieler is niet bang dat de manier waarop Middelburg met bomen omgaat, een negatieve rol speelt. Afgelopen zomer ont stond opschudding toen de ge meente een groot aantal bomen in het voormalige sportpark Nadorst kapte. „Dat staat daar los van", vindt de wethouder. „Het is wel duidelijk dat we be woners beter moeten uitleggen wat er gebeurt en waarom het gebeurt." Het Schouwse Dreischor is in 2000 verkozen tot groenste dorp van Nederland en later zelfs tot een van de groenste dorpen van Europa. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden neemt voorlopig geen beslissing over de invoering van het zoetwaterplan op Tholen. De reden is de toenemende zorg over de blauwalgenbloei in het Volkerak-Zoommeer. Thoolse agrariërs hebben de handen ineengeslagen om een zoetwatervoorziening op het ei land te realiseren. Zoet water is vooral van belang om gewassen te kunnen beregenen. Het gaat om het gebied rond Oud-Vosse- meer en Tholen-stad. Het wa terschap heeft zijn medewer king aan het plan toegezegd, nadat duidelijk was dat het overgrote deel van de boeren be reid was eraan mee te betalen. Het bestuur van het waterschap is tot de conclusie gekomen dat het nu nog geen definitief be sluit kan nemen over het zoet waterplan, maar dat moet uitstellen tot de algemene ver gadering van februari volgend jaar. Zeeuwse Eilanden wil eerst nader advies van Rijkswater staat, de beheerder van het Volkerak-Zoommeer, over de gevolgen van het blauwalgpro- bleem. Gedeputeerde Staten hebben het waterschap ook gevraagd nog geen beslissing te nemen over het inlaten van zoet water op Tholen. Binnenkort is er overleg tussen Zeeuwse Eilan den, de provincie, Rijkswater staat, landbouworganisatie ZLTO en de Zeeuwse Milieufe deratie over de kwestie. De afgelopen \ijd is duidelijk geworden daj het probleem met HANSWEERT - Ter gelegen heid van het twintigjarig be staan van het gebouw van zorgcentrum Maria-Oord in Hansweert, is er van maandag 4 tot en met vrijdag 8 november een feestweek. Maandag zijn er muzikale op tredens van de personeelsleden (14.00 uur) en muziekvereni ging Scheldegalm (19.15 uur). Eduard Rijsdijk vertoont dins dag dia's over Hansweert in vroeger tijden. De dag daarna geeft het Seniorenkoor Maria- Oord om 14.00 uur een uitvoe ring. Op donderdag treedt het Nieuwe Wachtkoor uit Hans weert op (14 uur). De feestweek wordt afgesloten met een buffet. Advertentie •HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' 3 december in de Concert- Gehoorzaal te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage Tel. 0118-627639/06-23360501 w.hetmiddelburgsvellinghuls.nl REDACTIE BEVELAIMDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de blauwalg in het Volkerak- Zoommeer ernstiger is en langer duurt dan verwacht. Zo is er een massale vogelsterfte in het ge bied geweest. Als de ontwikke ling zich voortzet, kan het zoet waterproject in de knel komen, aangezien het waterschap tij de- lijk stopt met de inlaat van zoet water als er blauwalgen of an dere verontreinigingen in het water zitten. Blauwalgen kun nen een giftige stof afscheiden, met mogelijk schadelijke gevol gen voor het ecosysteem. De kans op het voorkomen van blauwalg is het grootst in de zo mer en dat is juist de periode waarin de landbouw het zoete water het hardst nodig heeft. Vanwege het uitstel van het pro ject hoeven de betrokken agra riërs volgend jaar de extra bij drage aan het waterschap nog niet te betalen. Na anderhalf jaar was het gisteren tijd om het Goese ontmoetingscentrum voor jongeren Colours officieel te openen. door Mieke van der Jagt GOES - Colours is eindelijk open. Meer dan anderhalf jaar nadat de gemeenteraad van Goes een groep jonge ren een alternatief toezegde voor een te sluiten koffie shop, kon wethouder D. van Ewijk gistermiddag een grote hoeveelheid ballonnen oplaten; in verschillende kleuren, natuurlijk. Ze deed dat door een gordijn voor het Colours-pand aan de Wijngaardstraat los te knip- pen. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voordat het pand, een multicultureel ontmoetingscentrum, kon worden geopend. Een groep jongeren voelde zich begin vorig jaar op etnische gronden op straat gezet, toen de koffieshop Wayne's World, waar ze elkaar ontmoetten, werd gesloten op grond van de verordening dat in Goes maar twee koffieshops mochten draaien. De jongeren hadden sterk de indruk dat ze vanwege hun achter grond - 'wij zijn allemaal bruintjes' - uit andere koffie shops en uit de horecagelegenheden in de stad werden geweerd. Ze lieten dat de uitbaters op schrift verklaren en togen naar de politiek, die zich wat ongemakkelijk voelde onder de beschuldiging van racisme. De gemeen teraad bood een alternatief aan: geen koffieshop maar een ontmoetingscentrum waarbij jeugdwerk, ZCAD en arbeidsvoorziening zouden worden betrokken. Geschikt pand Het duurde even voordat een geschikt pand was gevon den, maar de voormalige waterbeddenzaak aan de Wijngaardstraat bleek, met wat aanpassingen, een goe de keus. De groep ging aan het werk, maar met de ande re partijen boterde het niet altijd even goed. Niet ieder een hield zich aan de afspraken, niet duidelijk was wie waarvoor verantwoordelijk was en er ontstonden on derlinge wrijvingen. Daar kwam bij dat de gebeurtenis sen in Volendam de gemeente Goes niet bepaald soepel maakte met betrekking tot de brand voorschriften. Al les moest pico bello brandwerend worden gemaakt, voordat de groep verder kon. Uiteindelijk heeft Colours een prachtige ruimte gekre gen. Helder is wie de verantwoordelijkheden dragen: niet meer het collectief, maar de betaalde krachten in het samenwerkingsverband van organisaties. De parti cipatie van de groep wordt gewaarborgd door verschil lende werkgroepen die uiteenlopende activiteiten op zetten en uitvoeren. Een aantal jongeren van het eerste uur is nog steeds dagelijks bij Colours betrokken. De ontmoetingsruimte is woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 13.00 open. Op woensdag en donder dagmiddag wordt geen alcohol verkocht en op die da gen is Colours om 23.00 uur dicht. Op vrijdag en zater dag is de tent tot middernacht open. Eerder deze week werd Colours officieus ingewijd met een avondje voetbal-kijken. Alle dertig bezoekers wa ren voor Ajax. door Jacques Hendriks BERGEN OP ZOOM - De foe tus van een bigget je met dub bel achterste, foto's van reuzen en dwergen, rondzoemende miniatuurdraaimolens en een dansende beer. Een bezoekje aan de zolder van het Markie zenhof in Bergen op Zoom maakt duidelijk dat het alle maal met kermis te maken heeft. Een bescheiden verzameling van kermisminiaturen en -at tributen was er al jaren. Maar vanaf morgen is er op het Mar kiezenhof een volwaardige, permanente expositie te be zichtigen. Op speelse wijze le ren we dat de kermis in feite aan de basis stond van circus, dierentuin, cinema en volks theater, maar ook dat de voor vaderen van onze tandartsen tot het 'kermisvolk' behoor den. 'Het grootste kermismu- seum van de Benelux', noemen de betrokkenen het zelf vol trots. De kermis (kercmisse) stamt al uit de Middeleeuwen, toen er een jaarmarkt werd gehouden ter gelegenheid van de jaar lijkse kerkwijding. In de eerste ruimte van het mu seum keren we terug op die jaarmarkt, dankzij decors en poppen van de Bergse decor bouwer Ton Verheezen, die de lijven van die poppen helemaal in de Filipijnen liet maken. We zien onder meer een processie, een 'dansende' beer met tam boerijn en twee troubadours, die de smartlap Deerne Katrij- ne hoorbaar zingen. Maar ook een tandarts annex kwakzal ver, die tussen het kiezen trek ken door een 'wonderdrankje' verkoopt. De volgende ruimte is het fraaie rariteitenkabinet, waar diverse musea en academische centra spullen voor leverden. We zien foto's van Siamese tweelingen, een wulps dansen de Dikke Dame, dwergen en reuzen. Daarnaast de originele rechterschoen van de Reus van Rotterdam, opgezette dieren en foetussen op sterk water, onder meer van een biggetje met een dubbel achterste. „Al les is in langdurig bruikleen, daar zit geen limiet aan", aldus Willy Michielsen van het Mar kiezenhof. Ruimte drie is gevuld met mi niaturen van (werkende!) draaimolens, een achtbaan en een Hollandsche gebakkraam, houten paarden en natuurlijk het gerestaureerde stadsorgel Lammerientje. Volgend jaar april komt daar nog een vierde ruimte bij, over de cinemato- graafde voorloper van de bio scoop. Magie Het is vooral een reis in de verre geschiedenis, die je maakt op deze zolder. De enige link met de duizelingwekkende attrac ties en decibellen van het he den is de tijdloze magie van de kermis. Bergen op Zoom viert de ope ning uitbundig. Vandaag en morgen draait (vanaf 11.00 uur) op de grote binnenplaats en tegenover de ingang van het Markiezenhof een nostalgi sche kermis. Onder de arcade kunnen be zoekers twee dagen lang een deel van de van het Nederlands centrum voor volkscultuur in Utrecht geleende tentoonstel ling Kunst op de Kermis - Ker mis in de Kunst bezichtigen. Burgemeester P. van der Vel den verricht zondagmiddag om 14.00 uur de officiële ope ning van het kermismuseum. Een van de wanddoeken die een onderdeel zijn van de expositie over de kermis in Bergen op Zoom. foto Dick de Boer VLISSINGEN - De kiel voor de eerste small waterplane area twinhull (swath) is symbolisch gelegd door gedeputeerde J. Hennekeij (vervoer). Dat gebeurde bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Het schip krijgt de naam Prinses Maxi ma en gaat dienst doen als fiets/voetveer op het traject Vlis- singen-Breskens. Het tweede schip gaat Prins Willem- Alexander heten. Beide Swaths moeten begin 2004 in de vaart komen. In de pe riode tussen het openstellen van de Westerscheldetunnel (14 maart) en de oplevering van de swaths wordt gebruik ge maakt van de bestaande PSD-schepen als fiets/voetveer. Van een echte kiellegging was overigens geen sprake, omdat het schip rust op twee torpedovormige drijvers. De symbolische handeling bestond uit het neerlaten van de eerste onderdelen van de drijvers in gereedstaande mallen. VLISSINGEN - Een onbekende man, die voor een paar dagen een kamer had gehuurd in een woning aan de Badhuisstraat in Vlissingen, is er met de auto van zijn gastheer vandoor. De kamerverhuurder merkte gisterochtend dat er een klok was gestolen. Ook zijn jas, met daarin een portefeuille met meer dan dui zend euro en de autosleutels waren weg. Later bleek dat de gast ook de auto had meegenomen. Het gaat om een donker blauw metallic Alfa Romeo 156 met kenteken TV-SP-05. De waarde is onbekend. VLISSINGEN - De politie heeft vier Vlissingers aangehou den op verdenking van diefstal van een brommer. Zij hebben een proces-verbaal gekregen. De politie kreeg om half één donderdagnacht een tip dat de vier op het Stationsplein in Vlissingen bezig waren een brom fiets te stelen. Een 16-jarige jongen kon direct op het plein worden aange houden. Een 19-jarige man en een 17-jarig meisje werden om 1.40 uur aangehouden in de Cornelis Lampsinsstraat en gis terochtend om 10.50 uur werd een 18-jarige man in Sterken- burg gearresteerd. Na verhoor is het viertal weer in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - Een Middelburgse meisje - leeftijd onbe kend - is gistermiddag op het bruggetje van de Elzenlaan in Middelburg met haar hoofd tegen een houten paal gevallen. Voor onderzoek is zij met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Het slachtoffer zat achterop een scooter en verloor haar evenwicht. Ze viel van de scooter te gen de paal. DREISCHOR - Het Schouwen-Duivelandse Dreischor heeft gistermorgen van kwart voor tot kwart over acht zonder stroom gezeten. Ook de Zierikzeese wijk Malta werd door de stroomstoring getroffen. De storing werd veroorzaakt door graafwerk in op dracht van waterschap Zeeuwse Eilanden aan een sloot in het poldergebied. Daarbij werd een leiding geraakt, met de sto ring als gevolg. Via een 'stroomomleiding' bleef de overlast beperkt tot een half uur. De beschadigde kabel is inmiddels gerepareerd. foto Willem Mieras door Sanne Schelfhout OUD-VOSSEMEER - Oud- Vossemeer maakt zich zorgen over de toekomst. Want het dorp mag de komende vijfentwintig jaar amper nog groeien van de gemeente Tholen. Dat staat in de toekomstvisie 'Bestemming Tholen', die volgende week in Sint-Annaland ter discussie staat. De gemeente gaat uit van zoge heten 'A- en B-kernen'. Tholen- stad, Sint-Philipsland, Sint- Annaland en Sint Maartens- dijk/Scherpenisse behoren tot de A-categorie. In die plaatsen wordt behoud en versterking van voorzieningen gestimu leerd. In dorpen als Oud-Vosse meer, Poortvliet en Stavenisse moet het vooral rustig blijven, daar staat het wonen centraal. Sommige inwoners van Oud- Vossemeer vrezen dat met dit beleid het dorp langzaam dood bloedt. J. Roggeband van de Plusmarkt laat weten dat de toekomstvisie veel dorpsgeno ten bezighoudt. „Vooral voor de ouderen is het een hard gelag dat de dynamiek steeds verder uit het dorp verdwijnt. Ze ver tellen hier in de winkel verhalen over vroeger toen Oud-Vosse- meer nog een zelfstandige ge meente was. Kennelijk had de gemeente destijds veel geld en kon er heel wat. Toen de kern begin jaren zeventig bij Tholen kwam, werd het geld op de grote hoop gegooid. Dat zijn de men sen nog niet vergeten. Het komt allemaal weer naar boven nu deze plannen er liggen." Volgens Roggeband zijn er net als in veel andere dorpen ook in Oud-Vossemeer veel winkels verdwenen. „En dat gaat nog verder. De Rabobank is nog één dag open, het is de vraag hoe lang dat nog duurt. Wij zijn in elk geval niet van plan om dicht te gaan hoor, we gaan zelfs uit breiden. Het postagentschap is hier al ondergebracht en men sen bellen ons zelfs voor tablet jes want vanaf 18.00 uur zijn ze aangewezen op de huisartsen post in Bergen op Zoom. Dan doen wij niet moeilijk en doen de deur wel even open. Op die manier proberen we de boel zo leefbaar mogelijk te houden." Duurder Net als Roggeband vreest ook J. Boers van de Middenstandsver eniging voor een verdere terug loop van voorzieningen. „Het is treurig, maar we moeten niet. vergeten dat de inwoners het er ook zelf naar hebben gemaakt. Ze rijden bijvoorbeeld liever naar de Gamma dan bij de plaatselijke doe-het-zelf-win- kel spullen te kopen. Want dat is een stuk duurder. Dat is voor de winkeliers niet vol te houden." Volgens Boers is het niet goed dat de gemeente vier kernen 'met een hoofdletter' gaat profi leren. „Wij pleiten juist voor een spreiding van de voorzieningen. Zo blijft er in elk geval in elk dorp iets overeind. De gemeente gaat veel te ver in het centralise ren van voorzieningen in Tho len-stad. Kijk alleen al naar de bouw van het gemeentehuis in deze plaats. Geen goede ont wikkeling. Waarom kan dat ge bouw niet naar Poortvliet ko men?" Boers voelt op zich wel iets voor het multifunctioneel maken van de dorpshuizen, zoals De Vos- senkuil. „Daar zit wel toekomst in, maar nogmaals: het vergoei- lijkt niet dat andere voorzienin gen allemaal wegtrekken." Tijdens het slotdebat van Be stemming Tholen, woensdag 6 november in De Wellevaete in Sint-Annaland, zal een flinke delegatie van Oud-Vossemeer aanwezig zijn. YERSEKE - De toneelvereni ging Kom t'r us ni kiek'n uit Yerseke speelt op de zaterdagen 2 en 9 november de klucht 'Van Je familie mö'j 't mè aen' in par tycentrum De Zaete in Yerseke. Zaterdag 16 november wordt hetzelfde stuk opgevoerd in dorpshuis De Wemel in Wemel- dinge. Het verhaal gaat over een stel dat in huis gaat klussen om de baas te imponeren. Met hun vier linkerhanden krijgen ze hulp van buren en familie, zoge naamde handige bliksems die een andere agenda hanteren. De verbouwing leidt tot hilarische situaties, waarbij ook kleinvee in de weg loopt. De voorstellingen in Yerseke be ginnen telkens om 19.30 uur en worden gevolgd door het tradi tionele bal met live muziek. Het optreden in Wemeldinge begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53