PZC Tarie ven waterschap onder druk 11 Doseerpaal stemt schap ondanks alles tevreden Werk aan schoner Veerse Meer Ierse mosselen zijn nauwelijks te vinden Geding over bomen in tuin Biezelinge loopt met sisser af Bestuur moet kiezen uit snijden in uitgaven of verhogen belastingen Gewonde bij botsing Mogelijk studie dodelijk ongeval VANDAAG TAXATIEDAG Politie pakt drietal voor vernielingen zeeuwse almanak Storm BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 2 november 2002 door Rolf Bosboom GOES - Het bestuur van water schap Zeeuwse Eilanden buigt zich begin volgend jaar over de financiële zorgen. Dan moet duidelijk worden wat voorrang krijgt: een beperkte stijging van de tarieven of het snijden in de voorgenomen investeringen. Zonder bezuinigingen gaan de waterschapsbelastingen de ko mende jaren fors omhoog. In de begroting voor volgend jaar, die gisteren werd gepre senteerd, heeft het bestuur nog geen keuze willen maken. Wel is geprobeerd de verhoging van de tarieven zoveel mogelijk te ma tigen. Het resultaat is dat de in- gezetenenomslag en de omsla gen gebouwd en ongebouwd met zes procent omhoog gaat, terwijl de verontreinigingshef fing met 6,5 procent stijgt. In de praktijk betekent dit dat een huishouden volgend jaar al gauw zo'n twintig euro meer aan het waterschap kwijt is. Een gezin in een woning met een ge taxeerde waarde van 135.000 euro betaalt nu in totaal 295,32 euro aan Zeeuwse Eilanden. Dat wordt 314,76 euro in 2003. Het waterschap verlaat in elk geval de koers die het de afgelo pen jaren heeft gevolgd, waarbij de verhoging van de tarieven werd beperkt tot de inflatiecor rectie. Dat wordt de komende jaren als onhaalbaar be schouwd. Redenen zijn onder meer de forse loon- en prijsstij gingen. Een voorname tegen valler is ook de stagnerende winstontwikkeling bij de Ne derlandse Waterschapsbank. Het waterschap krijgt daar door, als aandeelhouder, aan zienlijk minder dividend. Een grote bron van zorg vormen de kosten van het taxeren van het onroerend goed, wat één keer in de vier jaar gebeurt. De uitkomsten bepalen bij gemeen ten de onroérende-zaakbelas- ting en bij waterschappen de omslag gebouwd. Zeeuwse Ei landen heeft 'duidelijke signa len' ontvangen dat de kosten van de taxaties, waar het deels voor opdraait, momenteel 'wer kelijk de pan uitrijzen', zo staat in de begroting. Daar komt vol gend jaar zekerheid over. Volgens de huidige gegevens moeten de tarieven de komende jaren aanzienlijk blijven stij gen, met percentages van gere geld boven de tien procent. Bin nen de algemene vergadering van onze regioredactie NW- EN ST JOOSLAND - Een 49-jarige man uit de gemeente Middelburg is gisteravond rond half zeven gewond geraakt bij een aanrijding op de Langeweg in Nieuw- en Sint Joosland. De automobilist reed over de Langeweg vanuit de richting Lewedorp. Hij week naar links uit om een voor hem rijdend voertuig in te halen; maar botste daarbij op de tegemoetkomende auto van een 32-jarige man uit de gemeente Borsele. De 49-ja- rige man is met onbekende ver wondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Beide auto's raakten bij het on geval beschadigd. De politie wil graag in contact komen met de automobilist die door de 49-ja- rige werd gepasseerd. Tel: 0900- 8844. (het algemeen bestuur) gaan daarom stemmen op om eens kritisch te kijken naar de diver se grootschalige investeringen die het waterschap momenteel in uitvoering heeft. Dat debat wordt in januari ge voerd. Daarbij wordt vooral ge keken naar drie grootschalige en kostbare projecten: het wa- terbeheerplan (totale investe ring: 66 miljoen euro), de verbe tering van het zuiveringsbeheer (55 miljoen euro) en de uitvoe ring van het groenstructuur plan (20 miljoen euro). De vraag is of de plannen wel volledig of in het afgesproken tempo moe ten worden uitgevoerd. Het is denkbaar dat het bestuur dan eerdere besluiten deels terug draait. Het waterschap heeft de afgelo pen maanden al intensief de ei gen bedrijfsvoering onder de loep genomen, om te kijken of er efficiënt genoeg wordt gewerkt. Onder de noodbruggen worden de caissons uitgegraven, zodat schoon water het Veerse Meer kan instromen. door Mieke van der Jaqt KATS - Toen op 4 mei 1960 de twee laatste caissons in de Zandkreekdam werden gevaren, dacht iedereen dat het Veerse Gat - een jaar later zou het Veer se Meer heten - voorgoed van de Oos- terschelde was gescheiden. Er klonk een luid en opgelucht applaus, want nooit meer zou het water de mensen op het land rondom het Veerse Gat bedrei gen zoals het in de rampnacht van fe bruari 1953 had gedaan. Nu de techniek vele stappen vooruit heeft gemaakt en de inzichten op het gebied van milieu zijn veranderd, moe ten de twee caissons het veld ruimen. De Combinatie Zandkreekdam heeft inmiddels al een paar meter zand rond de caissons weggegraven. Zodra het bedrijf Mos klaar is met een aantal be- malingsputten, graven de machines verder tot een diepte van veertien me ter. Als de betonnen bakken zijn verwij derd, komen er twee kokers voor in de plaats, die het schone water van de Oosterschelde met het minder frisse in het Veerse Meer zullen verbinden. Bij elk tij kan er zo veertig kubieke meter water per seconde van de ene naar de andere kant stromen. Zo hoopt Rijks waterstaat de kwaliteit van het Veerse- Meerwater te verbeteren. Om een behoorlijke bouwput te kun- Op de wand van de caissons is de datum van fabricage nog te lezen. nen maken, heeft de Combinatie Zand kreekdam stalen damwanden geslagen aan weerskanten van de dam en rond om de plek waar de betonnen kokers, die tachtig meter lang zijn, komen te liggen. Onder twee stalen noodbruggen wordt de hele dam afgegraven. Inmid dels zijn de gravers al een eind, een deel van het zand is gebruikt om oprillen te maken voor het bouwverkeer en de rest wordt in een depot bij de directiekeet gestort. Rechte weg Uitvoerder Jan Struyk legt uit dat al dat zand weer gewoon op z'n plek wordt teruggelegd als de kokers een maal liggen. „Dan is de dam weer ge woon een dam, zijn de bruggen weg en wordt het weer een rechte weg tussen Zuid- en Noord-Beveland. Voor het foto's Willem Mieras zicht blijven alleen de damwanden langs de in- en de uitlaat zitten. Ook komt er een bedieningsgebouw aan de kant van het Veerse Meer. Dat regelt de bewegingen van een betonnen schijf, die ervoor moet zorgen dat het water peil in het Veerse Meer kan worden be heerst." Het werk is naar verwachting ergens middenin het jaar 2004 klaar. Echt lek ker schoon kan het Veerse-Meerwater van het doorlaatmiddel niet worden. Daarvoor wordt het nog te veel gevoed door voedselrijk water uit de omlig gende landbouwgebieden. Toch is de verwachting dat het water in de recrea tiepias tussen de eilanden minder hard zal stinken in de zomer. KERKWERVE - Een verkeers ongeluk op de N59 bij Kerkwer- ve donderdagavond waarbij een 54-jarige man uit Zierikzee om het leven kwam, geeft mogelijk aanleiding tot een nader ge rechtelijk onderzoek. Het ongeluk vond donderdag avond vlak voor zeven uur plaats. Een 23-jarige bestuur der van een vrachtauto uit de Friese gemeente Tytjerk- steradeel reed vanaf een uitrit achteruit de N59 op. De 54-jari- ge bestuurder van de personen auto die vanuit de richting Zie rikzee kwam aanrijden, botste in volle vaart tegen de vrachtau to die op dat moment dwars op de weg stond. De bestuurder van de personenauto was op slag dood, een 21-jarige passa gier die naast hem zat, raakte lichtgewond. Justitie bekijkt of een nader onderzoek moet vol gen of de chauffeur van de vrachtwagen met het achteruit de weg op rijden een strafbaar feit heeft gepleegd. Advertentie Kunst Antiek Yerseke ZEEUWS VEILINGHUIS 10-14 uur Locatie: Paardenmarkt 19 door Rolf Bosboom GOES - Een lange reeks onge vallen en storingen, veel erger nis, problemen met het beheer, nog altijd te veel verkeer én vernietigende kritiek van de politie. Desondanks is het wa terschap 'overwegend positief' over de veelbesproken doseer- installatie bij Goes, zo staat in een voorlopige evaluatie. De doseerinstallatie, de eerste in de provincie, is bedoeld om het sluip verkeer door De Poel te weren. Daarvoor is nabij Hotel Goes een beweegbare blokkade in de weg aange bracht. Deze gaat om de dertig seconden even omlaag, zodat er één auto per keer kan passe ren. Verkeerslichten regelen de situatie. Als het druk is, kan de wachttijd flink oplopen, wat automobilisten ertoe moet be wegen volgende keer een ande re route te nemen. Sinds de ingebruikname in april zijn er talrijke incidenten geweest. Vooral door onbe kendheid met de situatie maakte menig bestuurder hardhandig kennis met de wegblokkade In de evaluatie staat echter alleen een over zicht van de politie over de pe riode april-augustus. Toen werden er zeven ongevallen geregistreerd, waarbij één lichtgewonde viel. Het schiet- indicent in juli, waarbij een re- gelkast van de installatie door twee kogels werd doorboord, blijft onvermeld. Kwetsbaar Volgens Zeeuwse Eilanden is de doseerinstallatie 'meedo genloos in het beperken van Politie en gebruikers vinden het niets, maar het waterschap is overwegend tevreden over de doseer installatie in Goes. foto Willem Mieras het autogebruik, maar kwets baar, zodat er geregeld storin gen en schade optreden'. Ove rigens blijkt uit de evaluatie dat de installatie toch fiiet zo onbarmhartig is. Het aantal auto's is gedaald van 3500 tot zo'n 2000 per etmaal, terwijl het streven slechts enkele hon derden was. De laatste maan den is het aantal auto's weer gestegen tot circa 3000per dag, wat wordt toegeschreven aan het werk aan de Sloeweg. Het beheer verloopt bepaald niet vlekkeloos. Na problemen in de beginperiode is besloten dat het beveiligingsbedrijf Securicor alle storingsmeldin gen ontvangt. Buiten kantoor uren treft een medewerker van het bedrijf maatregelen en stelt de installatie bijvoor beeld buiten werking. Securi cor heeft echter nog regelmatig hulp nodig bij storingen. Bo vendien komen via de meldka mer van de politie ook sto ringsmeldingen binnen bij het waterschap. Een ander probleem is het fe nomeen 'volgen'. Steeds meer mensen ontdekken dat direct achter de eerste auto een twee de en soms zelfs een derde schadevrij kan doorrijden. De politie zegt geen tijd te hebben om daarop te controleren. Ver der wordt de 'filelus' die in het wegdek ter hoogte van Hotel Goes is aangebracht door steeds meer automobilisten misbruikt. Zij gaan er met hun auto op staan, zodat de wacht- rij sneller wordt weggewerkt. Fietspad De politie is niet te spreken over de doseerinstallatie, meldt de evaluatie. Zij vindt dat het obstakel maar beter kan worden verwijderd, omdat die zijn doel voorbij zou schie ten. De veiligheid van de fiet sers in De Poel, een van de belangrijkste redenen om de installatie te plaatsen, is vol gens de politie meer gediend met de aanleg van een vrijlig- gend fietspad. Volgens Zeeuwse Eilanden vallen, op basis van de opgeda ne ervaringen, 'duidelijke con clusies' te trekken. „Terugkij kend naar deze voorlopige evaluatie is de balans overwe gend positief." In het voorjaar van 2003, nadat er een ver keerstelling in het gebied is ge houden, volgt een definitieve evaluatie. De conclusie is dat er op dat punt weinig meer te halen valt. Het dagelijks bestuur wil de fi nanciële perikelen enigszins re lativeren. Het wijst er in de be groting op dat de tarieven in vergelijking met andere water schappen 'zeer gematigd' zijn. Na het ontstaan van Zeeuwse Eilanden in 1996, door een fusie, zijn de belastingen de eerste drie jaar gelijk gehouden en sindsdien beperkt verhoogd. Zelf lijkt het dagelijks bestuur weinig te voelen voor het schrappen of uitstellen van investeringen. Het wil liever de financiële reserves inzetten om de stijging van de tarieven te matigen, al is de spaarpot op dit moment niet echt rijkelijk ge vuld. De begroting komt maandag 18 november aan de orde in de al gemene vergadering. De com missie middelen spreekt er woensdag 6 november over. door Rob Paardekam en Piet Kleemans YERSEKE - Consumenten die kennis willen maken met mos selen uit Ierland, zullen goed moeten zoeken. In Zeeland is nauwelijks een vishandelaar te vinden die de onlangs geïntro duceerde delicatesse verkoopt. Het Verbond van de Nederland se Visdetailhandel (VNV) be sloot onlangs zelf Ierse mosse len op de markt te brengen. Ze moeten concurreren met de Zeeuwse mossel, die schaars en te duur zou zijn. Afgelopen maandag werd de Ierse mossel door het VNV gepresenteerd. S. Paardekooper van visspeci- aalzaak De Paardevisser in Vlissingen laat een resoluut 'nee' horen als hem wordt ge vraagd naar de Ierse mossel. „Ik heb een prima mosselleveran cier, dus zolang ik geen klachten krijg van de klanten hou ik het bij de Zeeuwse mossel." Ook in de Fishshop in Vlissingen zijn voorlopig geen Ierse mosselen te krijgen. „Ik heb er wel van ge hoord", zegt R. van Dam. „Maar gezien heb ik ze nog nergens. Ik denk dat ze vooral in de Rand stad worden verkocht." De beide handelaren sluiten niet uit dat ze ooit aan de Ierse mossel beginnen. „Zeg nooit nooit. Als ze echt heel goed blij ken te zijn, moet je wel", zegt Paardekooper. Van Dam zegt in principe niet onwelwillend te genover het nieuwe product te staan. „Maar ze moeten wel goed van kwaliteit en betaal baar zijn." Ook enkele andere vishandelaren in Zeeland laten weten (voorlopig) geen brood te zien in de Ierse mossel. Visscher Seafood in Goes en Vishandel Vink in Colijnsplaat zeggen vol doende Zeeuwse mosselen te hebben en houden het daar ook bij. Hangmossel Vishandelaar Ko Hogerheijde uit Zierikzee koos in j uli dit j aar resoluut voor de hangcultuur- mossel. Hij vond dat prijs die toen voor de bodemcultuurmos- sel gevraagd veel te hoog: er moest tegen de negen euro voor een kilo worden neergeteld. In middels is de prijs van de bo- demcultuurmossel gezakt naar rond de €3,75 per kilo. Nog steeds aan de dure kant, maar in de ogen van Hoogerheide accep tabel. „Daarom vind ik het nu ook niet nodig om goedkopere Ierse bodemcultuurmosselen te gaan verkopen. Ik denk niet dat daar op Schouwen-Duiveland markt voor is." Het is de ervaring dat mens in de regel kiest voor wat bekend en vertrouwd is. Bij de mossel ligt dat wat genuanceerder. De één zweert bij hangcultuurmosse- len, onder meer omdat daar ge garandeerd geen zand in zit, maar de ander blijft de voorkeur geven aan de bodemcultuur mosselen, waarvan de smaak naar verluidt iets pittiger is dan die van de hangcultuurmossel. Hoewel de hangcultuurmossel de laatste jaren aan populariteit heeft gewonnen, hebben de lief hebbers van de op de traditione le wijze geteelde mossel nog steeds de overhand. BERGEN OP ZOOM - De politie in Bergen op Zoom heeft drie jongeren aangehouden in de leeftijd van zeventien tot en met negentien jaar. Het drietal wordt verdacht van een reeks van vernielingen en diefstallen in Steenbergen, Bergen op Zoom, Halsteren, Roosendaal, Oud-Vossemeer en Hoogerhei de. De jongens zouden de misdrij ven hebben gepleegd in de pe riode van augustus tot en met oktober van dit jaar. Het drietal heeft inmiddels diefstallen bij een transportbedrijf, vernielin gen van bushokjes, diefstallen van vlaggen, en vernielingen aan en inbraken in auto's be kend. De politie sluit niet uit dat meer aanhoudingen volgen. door Rob Paardekam MIDDELBURG - Soms zijn twee partijen het meer met el kaar eens dan ze zelf denken. Dat bleek gisteren bij de Mid delburgse bestuursrechter, waar de gemeente Kapelle en bewoner G. Korsuize uit de Gil denstraat in Biezelinge tegen over elkaar stonden. Het gaat allemaal om de tuin van Korsuize. Volgens woning bouwvereniging RWS, waar de man zijn huis van huurt, ligt die er zeer slordig bijOmwonenden hebben er zelfs al over geklaagd. Om het rooien en snoeien van enkele bomen mogelijk te ma ken, vroeg de RWS met succes een kapvergunning aan bij de gemeente Kapelle. Korsuize eiste gisteren bij de bestuurs rechter dat de vergunning onge daan wordt gemaakt. Volgens hem zijn de bomen nog goed van kwaliteit. Zijn dochter liet de rechter weten dat de bo men emotionele waarde hebben en er bovendien vogels in neste len. Ruzie R. Thiry van de RWS benadruk te dat de woningbouwvereni ging Korsuize niet in de wielen wil rijden. „Maar ieder nuchter mens zal constateren, dat dit echt niet kan", zei hij, doelend op de slordige tuin van Korsui ze. Overigens hadden de twee partijen in de jaren tachtig van de vorige eeuw ook al een keer ruzie over de tuin. Toen stelde de kantonrechter Korsuize in het gelijk. Naarmate de zitting vorderde, bleken beide partijen bijna op één lijn te zitten. Korsuize pre senteerde een offerte van een boomverzorgingsbedrijf voor het snoeien en rooien van bomen in zijn tuin. Hij toonde zich be reid deze werkzaamheden te la ten uitvoeren. Daarmee voldoet hij aan vrijwel alle eisen van de RWS. Bestuursrechter T. Damsteegt vroeg zich af waarom Korsuize dan naar de rechter is gestapt voor een voorlopige voorzie ning. De man antwoordde dat hij niet wil dat de RWS elke keer aan zijn deur staat. „Ik wil deze werkzaamheden laten uitvoe ren, maar daar moet het dan ook bij blijven. Ze moeten later niet nog een keer komen, omdat één boom nog iets te lang is en er een stuk af moet." Thiry zei dat niet te kunnen beloven. „Dan moe ten we het eerst zien. Volgens de rechter is dat een zorg voor later. „Er is nu geen probleem", constateerde hij. „Als de RWS wil dat u nog meer snoeit of rooit, moeten ze op nieuw een vergunning aanvra gen." Er bestaat ook een stilte na de storm, zo bleek dezer dagen. Bomen en borden bleven kaarsrecht staan en je kon weer onbelemmerd naar de waterkant. Daar lag de zee er zachtjes kabbelend bij. Een onwezenlijke aanblik, verge leken bij afgelopen zondag. Misschien dat de labrador die op het strand van Zoute- lande van het baasje de ruim te had gekregen, daardoor wel in een extra dartele bui verkeerde. De hond rende van hot naar her, maar keer de wel telkens trouw terug om zijn beheerder te laten zien hoe blij hij wel was. Tot dat een gebeurtenis het dier afleidde. Enkele jongelui wa ren even verder op het strand verdiept in een partijtje jeu de boules. De ballen lagen er net fraai bij toen de hond zich ermee ging bemoeien. Bij zo veel ballen konden de jonge lui er wel eentje missen, zal het beest hebben gedacht en hij jatte er in z'n vaartje gre tig eentje weg. Op afstand zag het baasje het staaltje van spelverruwing afkeu rend aan. En toen hond het even later weer op de uitrus ting van een sportvisser had begrepen, stak er zowaar even een stormpje op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51