Ik liep emotionele slijtplekken op Nooit meer racen op het mooiste circuit ter wereld Nelleke van der Krogt weg bij Opsporing Verzocht zaterdag 2 november 2002 daadbestrijding omgaat en er te wei nig geld voor uittrekt. Zo lang zo'n programma doen waarin de lelijkste kant van de samenleving wordt getoond, het heeft de vieren- vijftigjarige Zeeuwse niet onberoerd gelaten. „Het heeft mijn leven beïn vloed. Vooral op het laatst van mijn werk voor Opsporing Verzocht merk te ik dat ik emotionele slijtplekken ging vertonen. Als je aan een zaak werkt, hoor je van de politie veel ach tergronden. Als dat delicten met kin deren betrof, kon ik die informatie op een gegeven moment niet meer tot me nemen. Ik nam het werk ook mee naar huis. De zaak van Sybine Janson heeft daarbij de doorslag gegeven. Ik heb toen ook die ouders gesproken. Dat heeft een enorme indruk op me ge maakt." Ook speelt voor haar mee hoe sommige daders zich naar belaagde vrouwen toe hebben gedragen. „Zo van: 'Doe niet zo moeilijk, het is maar even. Moet je nou zo janken'. En ze zeggen er ook nog bij: 'Wees blij dat ik het ben en niet zo'n vieze neger'Alsof het een cadeautje is. Dat heeft bij mij veel woede en verontwaardiging te weeg gebracht." Na tien jaar ellende vond Nelleke het tijd worden om het stokje door te ge ven, in dit geval aan opvolger Frits Sissing. Voor haar wacht een nieuwe taak: ze treedt in het voetspoor van Cees van Drongelen en wordt presen- tator/eidredacteur van Tussen Kunst en Kitsch. Ook in dit programma zal Van der Krogt een aantal vernieuwin gen doorvoeren. „Ik voel me een beetje de winterschilder van de AVRO" schatert ze. De eerste opnamen voor een nieuwe reeks zijn al begonnen. Begin volgend jaar wordt het resul taat zichtbaar voor een breed publiek Om in de tussentijd de band met de kijkers vast te houden, liet Nelleke zich met graagte overhalen om als gast van de NCRV mee te raden welke zoon bij welke vader hoorde en wil de echte werkster van modekoning Frans Molenaar maar opstaan. Dat was even wennen om iemand die jaren met moord en doodslag in de weer was geweest, nu buitelend van het lachen op het scherm te zien. Na in haar pe riode bij Opsporing Verzocht elke me dewerking aan luchtige programma's te hebben afgewezen, vond ze dat het wel weer kon. ,,Ik ben namelijk een ontzettende humordoos. Enfant terrible Nu Paul de Leeuw en de NCRV elkaar niet meer zo liggen is de reeks uitzen dingen abrupt gestopt. Nelleke van der Krogt neemt het graag op voor het 'enfant terrible' van de Nederlandse televisie. Nog voordat de commotie rond Anneke Grönloh begon, had Paul Nelleke al nagedaan in zijn pro gramma's. „Hij sprak zwaar overdre ven met omfloerste stem en sloeg allerlei politietaal uit. Dat heeft hij wekenlang volgehouden. Als je Paul goed kent, dan weet je dat hij niet ie mand is die aan het begin van het sei zoen denkt: 'Laat ik eens iemand de grond in boren'. Het kan zijn dat hij ergens een pruik heeft gevonden en na het opzetten, kijkend in de spiegel, heeft vastgesteld: 'Hé, ik ben nu net Anneke Grönloh'. Daar zit geen boze opzet bijIk vind die commotie maar overdreven." Reagerend op het stop zetten van Herberg de Leeuw moet het Van der Krogt van het hart: „Natuur lijk zit er in de wervelstorm van Pauls creativiteit weieens iets waarvan je zegt: 'Dat kan nietMaar je moet niet naar een televisieprogramma kijken als je het verschrikkelijk vindt. Zo gaat het bij mij waarschijnlijk ook. De ene helft vindt je een muts. En de an dere helft houdt van je." Jacques Cats Het is wel eens 'het grootste landelijke buurtonderzoek' genoemd: Opsporing Verzocht het in samenwerking met politie en justitie tot stand komende AVRO- programma, dat nu al twintig jaar wordt uitgezonden op Nederland 1. De eerste afleverin gen, toen nog gepresenteerd door Jaap van Meekren en Will Simon, deden veel stof opwaaien. Het programma zou buitenlanders stigmatiseren en kijkers aanzet ten tot het spelen voor eigen rech ter. Als er nu over wordt gepraat, betreft het vooral de geruchtma kende zaken die er in aan de orde komen, zoals recentelijk de moord op Rowena Rikkers, het meisje van Nulde en Maartje Pieck. Vanwege de inhoud van het pro gramma zou het geen pas geven het twintigjarig bestaan uitbun dig te vieren. Wel is er reden om op maandag 11 novemver stil te staan bij het succes van het royaal bekeken programma. Daarin wordt één op de drie behandelde zaken opgelost, wat beduidend meer is dan het landelijke percen tage van veertien procent. De oorspronkelijk uit Kloetinge af komstige Nelleke van der Krogt presenteerde het programma ge durende een reeks van jaren en voerde ook geruime tij d de eindre dactie. Zo vlak achter Spoorloos was het voor de kijkers gedurende een he le poos wel heftig schakelen om na de ontroerende beelden van adoptiekin deren die met hun biologische ouders werden herenigd, te wennen aan de keiharde werkelijkheid die daarna in Opsporing Verzocht de huiskamers binnenknalde. Schokkende confron taties met de ergste misdrijven. Moord, doodslag, verkrachting, ern stige mishandelingen. Overvallen en inbraken bij bedrijven en particulie ren. Nelleke van der Krogt had al een ra dioleven bij de AVRO achter de rug, toen haar gevraagd werd bij Opspo ring Verzocht presentator Will Simon op te volgen. „Dat leek me nou echt een programma, waarvan ik als Zeeuwse dacht: kiek dae emme wat an. En inmiddels ben ik de langstzit tende presentator van het hele zooi tje." Reconstructies Het was Van der Krogt die op een ze ker moment de bezem door de opzet van het programma haalde. De uit zending was begonnen in een tijd dat er nog maar twee televisiekanalen waren. Uitbreiding van de zenders noopte tot ingrepen om het publiek vast te houden. Reconstructies, daar moeten we naar toe, vond Van der Krogt, die daarmee onmiddellijk jus titie op haar weg vond. Het OM wilde er niets van weten. Maar Nelleke drukte door en kreeg haar zin. Besef fend, dat ze op eieren ging lopenWant het risico zat erin, dat door een onbe houwen reconstructie een zaak bij de rechter verloren zou kunnen gaan. „We mochten vooral geen sensatie veroorzaken. De feiten waren op zich al ernstig genoeg. Het doel van het programma is dan ook altijd gebleven de politie te helpen bij het oplossen van misdrijven. Niet of het nou alle Nelleke van der Krogt en haar opvolger Frits Sissing. maal wel spannend genoeg was." De presentatrice heeft in Italië ge woond, waar een soortgelijk pro gramma bestaat als Opsporing Verzocht. Daar mogen de makers he lemaal zelf weten hoe ze de onderwer pen aanpakken. „Dat leidt tot ernsti ge fouten die de rechtsgang kunnen belemmeren"weet Van der Krogt. „Je kunt met een voor dader spelende acteur richting justitie een bepaalde toon zetten, dat het misdrijf is begaan zoals het in beeld is gebi'acht. Boven dien zou je zo kunnen aangeven, dat de persoon in kwestie een beest is ter wijl hij alleen nog maar verdachte is. Van der Krogt heeft het altijd een kwestie van goede smaak gevonden om met de reconstructies niet meer te weeg te brengen dan nodig is. Als voorbeeld noemt ze het onderwerp over een verkrachting van een meisje van vij f tien j aar. „Ik kan laten zien dat het meisje van school komend op het fietspad een vent ziet staan die haar van de fiets trekt en in de bosj es sleept Maar ik film niet hoe die man boven op het meisje gaat liggen en aan haar kleding trekt. Hoe dat allemaal ge beurt kunnen we ons wel voorstellen. Ik heb nooit zin gehad om vieze ouwe lullen die zitten te kijken een beetje te gaan zitten opwinden. Waar het mij om gaat, is aan het publiek over te brengen in wat voor een doodsangst dat kind heeft verkeerd. Maar het is ook bedoeld om de kijkers duidelijk te maken hoe die scène eruit moet heb ben gezien op het moment dat er mis schien passanten op die dijk achter die bosjes reden.In de nagespeelde situaties worden delictplegers onher kenbaar in beeld gebracht. Een in de reconstructie voor dader spelende ac teur wordt niet recht in het gezicht ge filmd, want dan ontstaat het risico dat het publiek naar dié man gaat lopen uitkijken. „Verder moet je in je tek sten uitkijken dat je niet te veel zegt" geeft Nelleke aan. „Advocaten volgen niet voor niets onze programma's op de voet." Het was jaren geleden amusant om te zien hoe politiemensen als houten klazen in het programma zaten en zich daar overgaven aan een taalge bruik zoals dat in processen-verbaal wordt gebezigd. Van der Krogt heeft er hard aan gewerkt om die koddige bijwerking uit te bannen.,Ik vond dat ook verschrikkelijk. We betreden niet meer een pand, maar we gaan gewoon naar binnen." Zij had er voorts de hand in dat politiemensen niet langer in prethemden en met een ringetje in neus of oor in beeld verschenen. Of ze hadden een Mickey Mouse stropdas aan, speciaal voor de uitzending ge kocht door een zoon of dochter. „Leuk hoor", reageerde Van der Krogt bij die aanblik, „maar het haalt alle aan dacht van de zaak weg.Bovendien kwam er commentaar op van het pu bliek: 'ze lijken meer op de composi tietekening dan de dader zelf'. De politie Zeeland maakt met enige regelmaat gebruik van dat 'nationale buurtonderzoek'. Dat gebeurt vooral ais een zaak in het slop zit. In de afge lopen twee j aar werd er zeven keer een beroep gedaan op het AVRO program ma. In drie gevallen leidde dat tot een ontknoping van Zeeuwse zaken. Het is bekend dat de behandeling van een onderwerp in de uitzending ook reac ties oplevert waar de politie niets aan heeft. „Het bezorgt ons vaak meer werk", geeft politiewoordvoerder A.Don toe. „Maar we hebben het er graag voor over. Het is immers geble ken dat er goede resultaten worden geboekt." Het zijn vooral ouderen die naar Op sporing Verzocht kijken. Om ook meer jongeren te bereiken wordt nu ge streefd naar een samenwerking met de landelijke treinkrant Spits. Er zijn besprekingen geweest om via Omroep Zeeland een regionale variant van Opsporing Verzocht te vervaardigen. Die liepen echter op niets uit. In de afgelopen tien jaar heeft Van der Krogt duidelijke veranderingen zien voltrekken in het misdadige wereldje. Van de negen in Opsporing Verzocht foto Roland de Bruin/GPD behandelde onderwerpen gingen er aanvankelijk zeven over overvallen op benzinestations. Later is er een verschuiving gekomen richting su permarkten. Daarna zijn in misdaad zaken vooral particulieren doelwit geworden. „En nu is geweld op straat harder geworden en individueler ge richt. Het is niet alleen meer een tasje wegtrekken maar beuken en steken. En na één verkeerd woord wordt er ge schoten." De presentatrice heeft haar betrok kenheid nooit onder stoelen of banken willen steken. Soms gaf ze zelfs duide lijk aan hoe erg ze het misdrijf vond, om vervolgens de vurige wens uit te spreken dat de dader maar gauw ge pakt zou worden. „Dat is dan allemaal helemaal spontaan gegaan", kijkt Van der Krogt terug. „Dat was van te voren nergens opgeschreven. Ik zou het mijn bek niet uit krijgen. Maar af en toe kon ik mij inderdaad nauwe lijks beheersen." De uitwerking is overigens niet verkeerd, vindt ze. „Kijkers thuis voelen zich meer bij een zaak betrokken als de presentator zich ook zo meelevend opstelt. Ze worden daar dan in meegenomen. Zo bevorder je, dat je met het hele land betrokken raakt bij het veiligheidsge voel. Het mag toch niet waar zijn, dat kinderen niet meer alleen van school naar huis kunnen fietsen. Al is daar niet een, twee, drie een oplossing voor te vinden, toch is het goed dat we op zijn minst saamhorigheid tonen. En dat we het niet langer pikken dat de politiek zo halfbakken met de mis België dreigt de Formule 1 van Francor- champs kwijt te raken als gevolg van een verbod op tabaksreclame, dat in juli 2003 van kracht wordt. De middenstand en de horeca in de streek reageren geschokt. „Veertig procent van onze inkomsten valt weg als de Grote Prijs van Wallonië ophoudt te bestaan." Over het Formule 1-circuit van Francor- champs ligt een deken van mist en regen. De straten in het Ardense dorp zijn uitgestor ven. Het gezicht van winkelier Christian Beauvoix staat op onweer. „Francorchamps assassiné, vermoord", citeert hij een vetge drukte krantenkop. „Nooit meer zullen Schumacher, Coulthard en de anderen ra cen op het mooiste circuit ter wereld", som- bert Beauvoix. In het dorp in de Waalse Ardennen, inge klemd tussen Spa en Malmédy, dreunt de klap nog steeds na. Afgelopen maandag werd bekend dat de Fl-teams niet in België willen racen als er op het circuit van Fran corchamps geen reclame meer gemaakt mag worden voor sigarettenmerken als Marl boro en West, de grote sponsoren van de au tosport. Een definitieve beslissing over het schrappen van de Gi-and Prix van België - die in 2003 aan zijn vijftigste editie toe is - valt op vrijdag 13 december als de interna tionale autosportfederatie FIA vergadert in Parijs. „Op vrijdag de 13e. Als dat geen slecht voorteken is", zegt Beauvoix. Nee, niemand in Francorchamps die er nog fiducie in heeft. Met uitzondering van ma dam Pire, de uitbaatster van l'Auberge du Crouly. In de lokale krant verkondigt ze dat Toyota enkele weken geleden haar hele ho tel heeft afgehuurd met het oqgojp de Grand Prix van 2003. „En ik heb nog geen annule ring ontvangen. Dat is een goed teken, niet waar?" Beauvoix, eigenaar van een tijdschriften- annex souvenirswinkel vol gepropt met memorabilia, miniatuur- sportautootjes en ansichtkaarten, schudt het hoofd. „Alleen wie in sprookjes gelooft, acht het nog mogelijk dat het Formule 1- circus hier volgend jaar neerstrijkt.Schul dige is in zijn ogen de politiek. „België moet zo nodig het braafste jongetje van de klas zijn door tabaksreclame bij sportevene menten al met ingang van 1 augustus 2003 te verbieden, in plaats van in 2006 zoals de rest van E uropaMaar hoe moet het nou met ons? Met de middenstand? Veertig procent van onze inkomsten valt weg als de Grand Prix van België ophoudt te bestaan." Inferno Francorchamps ligt in de gemeente Stave- lot, met 6.500 inwoners een klein stadje in de Ardennen, ongeveer zestig kilometer ten zuiden van Maastricht. Eigenlijk gebeurt er door het jaar niet veel. Met uitzondering van 1989 toen een bus vol toeristen de steile toegangsweg afdenderde en zich met een geweldige klap in het bankfiliaal onderaan de helling boordeAcht doden en veertig ge wonden vielen te betreuren. In 1998 was het opnieuw raak. Dit keer was het een vrachtwagen geladen met gevaarlij ke stoffen die voor een inferno zorgde door de waarschuwingsborden op de Haute Le- vée te negeren en met volle vaart tegen de gevel van Hotel d'Orange te knallen De vrachtwagen en de halve straat vloog in brand. De balanstwee doden en 71 gewon den. De inwoners van Stavelot praten er niet Het circuit van Francorchamps. graag over. Liever verhalen ze over aange- namedingen, zoals het jaarlijkse carnavals feest, als Stavelot wordt bevolkt door ge maskerde figuren met lange rode neuzen. „Heeft u ze niet gezien, zegt een vrouw die net inkopen heeft gedaan bij de plaatselijke bakker„Ze hangen overal; die witte hoof den. Dat zijn onze Blanc Moussis, onze Wit te Monniken." „Ach", verzucht ze, „ik hoop dat ze naar deze streek blijven komen, de toeristen. Er is hier zoveel moois te zien, buiten het circuit. En wij moeten ook leven. foto Olivier Hoslet/EPA Het werk ligt hier echt niet voor het opra pen. Ook burgemeester Thierry de Bouron- ville praat vol trots over de grote toeristi sche attracties in zijn gemeente. Zoals de eeuwig ruisende watervallen van Coo, de eeuwenoude Benedictijnenabdij en natuur lij k het circuit. Bouronville, een Waalse li beraal, haalt fel uit naar de Franstalige groenen in de Belgische regering. Zij zijn volgens hem de hoofdschuldigen aan het Francorchamps-debacle. Nee, niet de Vlamingen. „Die gunden Fran corchamps sowieso het licht in de ogen niet", zegt hij, „sinds de baas van de Formu le 1, Bernie Ecclestone, in 1985 het circuit van Zolder, in Belgisch-Limburg, verruilde voor dat in Wallonië. Dat zit zo: van 1973 tot en met 1984 werden de Belgische Formule 1-wedstrijden op het circuit van Terlamen in Zolder gereden. Na het vertrek van de Grote Prijs van België ging het met Terlamen ras bergaf. Pas sinds 1997, toen een nieuwe ploeg de exploitatie overnam, lij kt het enige gesloten racecircuit van Vlaanderen er weer langzaam bovenop te krabbelen. Dit jaar was Terlamen zelfs wereldnieuws toen het WK Wielrennen neerstreek in Zolder. Maar of er ooit nog Formule 1 gereden wordt, zoals de nieuwe exploitanten graag zouden willen? Het lijkt onwaarschijnlijk. En ook de komst van de Grote Prijs voor motoren lijkt, als gevolg van het verbod op tabaksreclame, niet waarschijnlijk. „Als de Vlamingen zichzelf in de vingers willen snijden, ze doen maar. Maar de Walen moeten één front vormen. Als de groenen vóór een wetsvoorstel hadden gestemd van de senatoren Jean-Marie Happart en Phi lippe Monf ils om bij wijze van uitzondering drie dagen per jaar tabaksreclame toe te la ten op het racecircuit, had Francorchamps gered kunnen worden", fulmineert de bur gemeester. „Dit verlies is niet alleen assez grave voor de Belgische autosport, maar ook funest voor de economie van deze streek." De Grand Prix is een belangrijke bron van inkomsten voor Stavelot en omgeving. De laatste week van augustus zitten hotels tot in een omtrek van zeventig kilometer vol; de campings puilen uit. De Formule 1 is big bu siness. Uit een studie bleek enkele jaren ge leden dat de races de streek jaarlijks zowat 25 miljoen euro opleveren en werk bieden aan ongeveer zevenduizend mensen. Directeur Francis Hourant van de Benedic tijnenabdij van Stavelot en het racemuse um, waar racewagens en motoren te zien zijn die ooit glorieerden op het circuit van Francorchamps, ziet de toekomst somber in. „Ik heb mijn hoop gevestigd op de ver kiezingen. Volgend jaar juni gaan de Belgen naar de stembus. De volgende regering be slist of er van 2004 tot 2006 opnieuw gere den kan worden op het circuit van Francor champs. Maar de anti-tabakslobby in België is machtig." Hourant vreest dat Stavelot de Formule 1 definitief kwijt is. En dat zijn abdij, die net ingrijpend is gerestaureerd (kosten: 15 mil joen euro) over vijf, zes jaar vergeten is. „Toeristen komen naar het museum omdat ze het circuit kennen; ze kijken naar de races op televisie. Als dat straks verleden tijd is, is dit museum over enkele jaren ook verleden tijd." Hourant wil graag geloven dat de Formule 1 in 2004 terugkeert naar België. „Ik zou wil len dat het zo was. Niet alleen voor het wel varen van deze streek maar ook voor de sport zelf. Coureurs als Michaël Schuma cher roemen Francorchamps als één van de mooiste circuits ter wereld. Misschien hoopte politiek België dat dat Francor champs zou redden. Het heeft niet mogen zijn." Opimerkelijk: de voorverkoop voor de Grote Prijs van België 2003 gaat intussen - tegen beter weten in - gewoon door. Pascale Thewissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25