Sharon paait ultrarechts Aanslagen Z-Afrika mogelijk werk van rechtsextremisten Arabische groep schaduwt politie in Antwerpen Schooltje Zuid-Italië stort in door aardbeving )nderhandelen met Psjetsjenen blijft doskou een gruwel 5 Bashir wil niet praten aver aanslag np Bali Havik Mofaz aanvaardt ministerspost Defensie leen overvloed an vis in zee Minister kraakt Britse kunst af Irak heropent grens voor Saoedi's Paus ereburger van Rome Bulgarije vernietigt raketten China pakt mensensmokkelaars op Noord-Korea eist recht maken kernwapens op vrijdag 1 november 2002 - Abu Bakar de vermeende lei- van de radicale mos- imorganisatie Jemaah slamiyah, zal tijdens ver door de politie wei te praten over de nogelijke betrokkenheid /an de beweging bij de lanslag van enkele weken jeleden op Bali. Dat heeft zijn advocaat \hmad Taufik gisteren jezegd. De Jemaah Isla- niyah wordt door de In- ionesische autoriteiten als een van de organisatoren de aanslag van 12 ok- waarbij ongeveer mensen om het leven verklaarde dat de justitie her- heeft gesteld bewijs voor betrok van de moslimor ganisatie bij de aanslag rond is en dat hij Bashir geadviseerd heeft mee te verken met het politieon- ierzoek, maar geen vra gen te beantwoorden over le aanslag op Bali. „De politie heeft gezegd dat ze aewijshebben. Wij vragen ons dat bewijs te to aldus de advocaat. 64-jarige Bashir werd 18 oktober aangehou en lag daarna ruim dagen in het zieken Hij is maandag van Solo door de politie verhoor overge naar Jakarta. hoofd van de Indone sische politie, generaal Bachtiar, meldde gisteren dat één van de drie ver dachten van de aanslag op Bali is geïdentificeerd. Bachtiar wilde de naam van de verdachte niet ont hullen. Hij stelde dat hij nog niet is gearresteerd. "Verder meldde Bachtiar dat hij hoopt dat de politie op basis van de identifica tie de man samen met de twee andere verdachten kan arresteren. AP/AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon polst sinds gis teren ultranationalistische par lementsleden over toetreding tot een nieuwe coalitieregering. Sharon zei gisteren dal hij de voor november 2003 vastgestel de verkiezingen niet zal ver vroegen en een nieuw kabinet wil formeren zonder de Ar beidsparty, die woensdagavond uit de regering stapte. Eén van de sleutelposten in zijn kabinet heeft Sharon al opge vuld. De voormalige stafchef van het Israëlische leger, Shaul Mofaz, accepteerde gisteren het aanbod van Sharon om minister van Defensie te worden. Mofaz is op Defensie de opvolger van de opgestapte leider van de Ar beidsparty, Benjamin en-Elië- zer. Als legerleider stond Mofaz be kend als een havik. Zo heeft hij onder meer opgeroepen tot de deportatie van de Palestijnse leider Arafat. Ook heeft de oud- topmilitair leiding gegeven aan twee grote operaties tegen mili tante Palestijnen op de Westoe ver. De voordracht van Mofaz zal waarschijnlijk maandag te gelijk met een motie van wan trouwen van de Arbeidsparty tegen Sharon aan het parlement worden voorgelegd. Arafat heeft negatief gerea geerd op de voorgenomen be noeming van Mofaz. „Dit zal leiden tot een nog harder beleid van Israël tegen de Palestijnen. Met Mofaz op Defensie, Sharon als premier en Yaalon als staf chef van het Israëlische leger zal het Israëlische beleid eenzijdig, hard en repressief zijn", aldus Arafat. Extreem Sharons pogingen om een nieuw meerderheidskabinet te forme ren gelden met name de zeven leden tellende fractie van Na tionale Unie-Israël Beitenu, een extreem-rechtse groepering die elk overleg met de Palestijnen afwijst, de nederzettingen in de Palestijnse gebieden wil uit breiden en tegenstander is van een onafhankelijke Palestijnse staat. Sharon heeft met zijn minderheidsregering nu de con trole over 55 van de 120 Knes- set-zetels en zou met de steun van de Nationale Unie-Israël Beitenu weer over een (kleine) meerderheid in het parlement beschikken. De krant Ma'ariv schreef dat Sharon de leider van de partij, Avigdor Lieberman, de post van Buitenlandse Zaken heeft aan geboden. De gematigde Shimon Peres, lid van de Arbeidsparty, heeft een aanbod van Sharon om aan te blijven als minister van Buitenlandse Zaken afge wezen. Netanyahu Lieberman geldt als een bond genoot vah oud-premier Benja min Netanyahu, Sharons rivaal voor het voorzitterschap van de Likoed-partij. Sharon mikt er kennelijk op dat de Arbeidsparty en de rest van de oppositie geen 61 stemmen bijeen kunnen brengen om de motie van wantrouwen tegen hem aangenomen te krijgen. AP JALA LUMPUR - Als gevolg a de groeiende wereldbevol- ig en overbevissing ontstaat men twintig jaar een tekort vis voor ongeveer een mil- d mensen in ontwikkelings- vormt voor hen de belang- bron van proteïne. Dat at in een gisteren gepubli- studie van het WorldFish en de International Food Research Institute. de studie kan alleen een lke groei van het aantal vis- ;rderijen voorkomen dat de natie nog kritieker wordt. Vis ,"mt op dit moment ongeveer 7 >cent van de globale voedsel- ïrziening.RTR Een kind kijkt achter een politiecordon naar het reddingswerk bij de ingestorte school. foto Ciro Fusco/EPA van onze redactie buitenland CAMPOBASSO - In het dorpje San Giuliano di Puglia in het zuiden van Italië zijn gisteren in totaal zeker zeven mensen om het leven gekomen, onder wie zes kinderen. Ze kwamen om doordat het dak van een school instortte als ge volg van een .aardbeving. Meer dan vijftig kleuters en hun on derwijzers zitten nog vast onder het puin, aldus de plaatselijke brandweer. Hulpverleners vrezen dat het aantal doden zal oplopen. Niet ver van de kleuterschool werd een 60-jarige vrouw gedood doordat haar huis instortte. Sommige bronnen zeggen dat in totaal al zeker negen mensen zijn omgekomen. Door de aardbeving, die een kracht had van 5,4 op de schaal van Richter, was het schoolge bouw helemaal ingestort. Red dingswerkers zochten met vijf tig speciaal getrainde honden naar overlevenden. Brandweer lieden zeiden dat zij gekreun van onder het puin konden ho ren. Sommigen reddingswer kers proberen met hun blote handen het puin weg te halen. Ze hebben tot nu toe drie kinde ren levend onder het puin van daan gehaald, acht uur na de be ving. Er waren op het moment van de aardbeving weinig kin deren in het gebouw, omdat de meesten naar een Halloween- feest waren. Behalve de doden heeft de brandweer tot nu toe ongeveer twintig mensen levend onder het puin van ingestorte panden vandaan gehaald. Van acht van hen is de situatie kritiek. Een naschok zorgde aan het begin van de avond vpor nieuwe pa niek onder de bevolking. De Italiaanse regering heeft voor het gebied rond de stad Campobasso, waarbij zich het epicentrum van de aardbeving bevond, de noodtoestand uitge roepen. De beving was tot aan Rome te voelen. Naar schatting is 70 procent van de gebouwen ingestort of zwaar beschadigd. Het was de zwaarste aardbe ving in Italië sinds 1997 toen in Umbrië twaalf mensen omkwa men. Er werden meerdere na schokken gevoeld die op grote afstand werden gevoeld. In veel plaatsen renden de mensen in paniek de straat op. Scholen en andere openbare gebouwen werden onmiddellijk geëvacu eerd. De aardbeving heeft vol gens deskundigen niets te ma ken met de uitbarsting van de vulkaan de Etna. DPA/RTR 1 onze redactie buitenland 'ÏSKOU - Rusland is absoluut t van plan om vredesbespre- igen te gaan voeren met Tsje- ;ense rebellen. Er is op dit ment geen enkele rebellen- Ier die daarvoor in aanmer- ig komt, zei woordvoerder trzjembski van president ïtin gisteren. skqu wil Asian Maschadov, meel de leider van de separa- :en, en andere commandan- juist 'wegvagen', aldus de ordvoerder. Volgens de Rus- ihe autoriteiten staat het dat Maschadov betrokken s bij de voorbereiding van de ïeling in Moskou. itlevering persoonlijke gezant van schadov, Achmed Zakajev, woensdag op verzoek van Russische autoriteiten aan houden in Denemarken. Mos- x vraagt om. zijn uitlevering, Advertentie I Nu bij Uw eethoek de 6e stoel gratis!' Bij De Jonge Hoek van Dijke in Heinkenszand w.deiongetioeKvandijke nl omdat ook hij betrokken zou zijn geweest bij de gijzeling. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren dat het over geen enkel bewijs be schikt, dat Achmed Zakajev banden zou hebben met het in ternationale terroristennet werk Al Qaeda. Volgens Moskou bestaat er wel degelijk een innige relatie tus sen de Tsjetsjeense rebellen en het netwerk van Osama bin La den. Jandarbijev De Kremlin-woordvoerder zei verder dat zijn land ook om de uitlevering gaat vragen van een andere Tsjetsjeense 'functiona ris.' Het gaat om Zelimchan Jandarbijev, die tussen 1996 en 1997 president was van de sepa ratistische republiek. Jandar bijev bevindt zich nu waar schijnlijk in Qatar. In Rusland zijn tot nu toe zo'n veertig mensen opgepakt die mogelijk betrokken waren bij de gijzeling. Volgens woordvoerder Jastrz- jembski hebben de autoriteiten inmiddels een lid van de be wakingsdienst van het Moskou- se theater ontmaskerd als een informant van de Tsjetsjeense gijzelnemers. Welke maatregelen tegen de be waker worden genomen, zei hij niet. RTR/AFP/AP door Eelco van der Linden PRETORIA - Zuid-Afrika worstelt met de interpretatie van de tien bommen die woensdag ontploften in Sowe- to en Bronkhorstspruit en vooral chaos en angst veroor zaakten. De regering blijft voorzichtig, maar heeft het vi zier gericht op blanke rechts extremisten, ook in de eigen gelederen. Minister van Defensie Mosi- uoa Lekota zei gisteren dat hij is begonnen met een onder zoek naar extremisten die in het leger en de politie huizen. „Het is een groep die het liefst een rassenoorlog zou ontkete nen", aldus Lekota. Maar Le kota zei geen bewijzen te heb ben voor een link tussen de groep en de aanslagen van de ze week. Lekota waarschuwde voor kleine aantallen extremisten clie tegen de democratie zijn en behalve in het leger en de poli tie vooral te vinden zijn in de boerengemeenschap, de amb tenarij en sommige kerken. „Ze zijn een kleine minder heid, maar kunnen uiterst de structief zijn." Hij zei er ver trouwen in te hebben dat de meerderheid van de vier mil joen Afrikaners niet in de ra cistische val zullen trappen. Te oordelen aan de reacties Politieagenten zoeken naar sporen van de bomaanslag in Soweto. van gisteren, hoeft de minister zich geen zorgen te maken. Blank Zuid-Afrika, van ui terst links tot uiterst rechts, putte zich uit in het veroorde len en distantiëren. Maar ook was er de overeenstemming dat onvrede en frustratie on der de Afrikaners groeiende is. Oorzaken hiervan zijn onder meer de vele moorden op boe ren, de bevoordeling van zwarten bij banen, waardoor velen geen toekomst meer zien voor hun kinderen, en de ach terstelling van de Afrikaanse taal. De vooraanstaand Afrikaner columnist Max du Preez be schouwt de bomaanslagen niet als het begin van een ras senoorlog, maar houdt wel re kening met een terreurcam- pagne die lang en hardnekkig kan zijn. Hij waarschuwde de regering ook voor een nog aan zienlijk restant van degenen die in 1994 klaar waren om on der generaal Constand Viljoen een oorlog te ontketenen. foto Kim Ludbrook/RTR Viljoen, die uiteindelijk zou kiezen voor deelname aan de verkiezingen en daarmee een cruciale bijdrage leverde aan de uiteindelijk vreedzame om wenteling, zei onlangs dat hij had kunnen rekenen op 50.000 manschappen. Het was naar zijn zeggen een goed georgani seerde en gedisciplineerde groep. Veel leden kwamen uit het leger en de politie, en de meesten ervan zitten daar waarschijnlijk nog steeds. GPD LONDEN - Hun werk wordt beschouwd als het beste wat de hedendaagse Britse kunst te bieden heeft, maar niet door mi nister Howells van Cultuur. Die vindt het werk van de vier kunstenaars die zijn genomineerd voor de prestigieuze Tur ner Prize waardeloos. „Als dit het beste is wat Britse kunstenaars kunnen maken, dan is de Britse kunst verloren. Het is koude, ongeïnspireerde, conceptuele rotzooi", schreef Howells. De Turner Prize wordt gezien als een van de belangrijkste prijzen voor-beeldende kunst in Europa. De kunstenaars die dit jaar zijn genomineerd voor de Turner Prize zijn Fiona Banner, Keith Tyson, Liam Gillick en Catherine Yass. De win naar wordt op 8 december wordt bekendgemaakt. AP ARAR - Irak heeft gistei'en de grens met Saoedi-Arabië ge opend. Dat was voor het eerst sinds de Tweede Golfoorlog. De stap is een van de vele tekenen dat Bagdad zijn relaties met de oude vijand van de oorlog van 1990-1991 wil verbeteren. Getuigen zagen bij Arar honderd Saoedische handelsfunctio narissen en zakenmensen naar Irak gaan. Zij waren op weg naar Bagdad waar vandaag een tiendaagse handelsbeurs be gint. Het is de grootste Saoedische delegatie die naar Irak reist sinds twaalf jaar. RTR ROME - Paus Johannes Paulus II is ereburger van de stad Ro me. Burgemeester Veltroni overhandigde hem gisteren sym bolisch de sleutel van de stad. Het ereburgerschap is uiting van de liefde van de bewoners van de Italiaanse hoofdstad voor het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk, zei de burge meester, een voormalig communist. Sinds zijn eerste bezoek als student in 1946 is de paus van de stad gaan houden, zei hij in een kort dankwoord. Als bisschop van Rome heeft hij tijdens zijn 24-jarig pausschap meer dan driehonderd parochies in de hoofdstad bezocht. EPD/RTR SOFIA - Bulgarij eheef t al zijn raketten uit het tijdperk van de Koude Oorlog vernietigd. Dat heeft de regering gisteren be kendgemaakt. De vernietiging van de raketten moet de toetreding van Bul garije tot de Navo dichterbij brengen. Het land hoopt op de top die de Navo volgende maand houdt in de Tsjechische hoofdstad Praag te worden uitgenodigd om lid te worden. De Verenigde Staten betaalden de vernietiging van de raketten. In totaal zegt Bulgarije ruim honderd raketten voor de korte en middellange afstand te hebben vernietigd. De VS zullen dit naar verwachting binnen een week verifiëren. AP PEKING - De Chinese autoriteiten hebben een grote slag ge slagen tegen de omvangrijke mensensmokkel in het land. In samenwerking met de Japanse kustwacht zijn 42 mensen aangehouden die de afgelopen jaren zo'n 730 Chinezen naar Japan smokkelden. Onder de arrestanten is ook de leider van de smokkelbende, aldus de Engelstalige The China Daily gisteren. De totale bende zou uit honderd mensen bestaan. De Chinese mensensmokkel haalde in 2000 de wereldpers toen 58 Chinezen dood werden aangetroffen in een truck die vanuit Nederland arriveerde in het Britse Dover. RTR/ANP van onze redactie buitenland ANTWERPEN - Om discrimi natie van Marokkaanse straat jongeren door de politie in Ant werpen te voorkomen, gaat de Arabisch Europese Liga (AEL) agenten schaduwen. Het ex treemrechtse Vlaams Blok stelt dat de AEL daarmee privé-mili- ties wil vormen en pleit voor een verbod op de organisatie. De Antwerpse burgemeester Detiè- ge staat de AEL-actie toe, zo lang de groepering zich niet be wapent. De AEL reageerde eerder deze week op uitgeleide rapporten van de Antwerpse politie, die extra controles gaat uitvoeren om de straatcriminaliteit te be strijden. Volgens de belangen organisatie van Noord-Afrika nen neemt de politie daarmee vooral Marokkaanse jongeren op de korrel, wat een vorm van discriminatie zou zijn. De AEL, die vooral actief is in de Vlaam se havenstad, kondigde daarop de oprichting van bewakings- comité's aan voor de eigen jeugd. Het Vlaams Blok reageerde daar weer op door te pleiten voor een verbod op de AEL. Blok-leider Dewinter en AEL-voorman Jahjah, die eerder in een televi siedebat de degens kruisten, kunnen eikaars bloed inmiddels wel drinken. Eerder probeerde Dewinter vergeefs te bewijzen dat Jahjah zich in het verleden i n Libanon schuldig zou hebben gemaakt aan terrorisme. Bewapenen Een woordvoerder van de AEL ontkent dat zij gewapende be- wakingsgroepen wil oprichten, maar wel controle zal uitvoeren op de politie tijdens straatraz zia's 'om te voorkomen dat met ons gebeurt wat in de Tweede Wereldoorlog ook gebeurde met de joden'. Burgemeester Detiège zegt dat de wet het AEL-leden niet ver biedt toezicht te houden op de politie, 'mits zij zich niet bewa penen en het werk van de politie niet hinderen'. In politiekringen bestaat het vermoeden dat Blok-sympathi- santen de plannen voor meer straatcontroles hebben laten lekken, om de spanning verder op te voeren. Diverse Vlaamse krantencommentatoren haal den gisteren fel uit naar Jahjah, die op zijn beurt door de aange kondigde controles op de politie de spanning nog verder laat op lopen. Eerder kreeg Jahjah, die stelt dat de integratie van migranten in België volledig mislukt is, veel kritiek op zijn voorstel om het Arabisch als vierde officiële landstaal in te voeren in België, na het Nederlands, Frans en Duits. ANP MOSKOU - Noord-Korea heeft het recht om kernwapens te ont wikkelen, omdat de Verenigde Staten de soevereiniteit van het land bedreigen. Dat heeft de ambassadeur Pak Ui Chun van Noord-Korea in de Russische hoofdstad Moskou gezegd, aldus het persbureau Interfax. „Wij vertelden de Amerikaanse gezant ondubbelzinnig dat ge zien de toenemende nucleaire bedreiging van de VS, wij het recht hebben om niet alleen een nucleair wapen te bezitten, maar zelfs een zwaarder wapen om onze soevereiniteit en be staansrecht te verdedigen", al dus de Noorcl-Koreaanse diplo maat. Pak Ui Chun verwerpt echter de Amerikaanse claim dat Noord- Korea al dergelijke wapens ont wikkelt. Hij noemde de beschul digingen van Washington 'on gegrond'. Pak zei verder dat zijn land het conflict met de VS graag wil oplossen 'door over leg, niet door afschrikking'. Pyongyang bekende eerder deze maand tegenover een Ameri kaanse gezant in het geheim te werken aan een nucleair wapen. Dat is in strijd met een overeen komst die beide landen in 1994 sloten. De VS hebben dit verdrag in middels geannuleerd, maar ook duidelijk gemaakt de kwestie op een vreedzame wijze te wil len oplosser^. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5