WNF opent het vuur op stropers w Helden handelen spontaan PZC Van Middelkoop 1 komt waarschijnlijk! terug op Binnenhof Centraal-Europa spil in doorvoer van beschermde dieren en planten Maltezen hopen op meer vrijheid 1 november 1952 vrijdag 1 november 2002 doorWessel Penning Eimert van Middelkoop, alom gewaardeerd poli ticus uit Berkel en Rodenrijs, wordt misschien lijsttrekker van de ChristenUnie. Uit een enquête bleek vorige week dat de leden hem zien als de opvolger van de weggestuur de Kars Veling. Over een paar weken zal Van Midelkoop diens Kamerzetel al inne men. Bij de verkiezingen van 15 mei vergaarde Tineke Hui- zinga meer voorkeursstem men dan Van Middelkoop. Bovendien verloor de Chris tenUnie een zetel, terwijl vast op winst was gerekend. Zo viel Van Middelkoop bui ten de boot. „In de politiek moet je niet te veel zelfmede lijden hebben. Ik weet hoe democratie werkt. Maar het kostte me wel tijd om af te kicken," zegt hij. „Ik was Binnenhof-verslaafde ge worden. Dacht dat daar het begin én het einde van de we reld lag." „Frappant was dat ik begin dit jaar voor het eerst in mijn politieke loopbaan niet vreesde voor mijn zetel. Bo vendien beleefde ik mijn fi nest hour als voorzitter van de commissie die de parle mentaire enquête over Sre brenica voorbereidde. Ik kreeg er zelfs applaus voor. E en p a ar weken later word j e dan afgedankt. Het voelde alsof ik in een rijdende trein zat en er opeens aan de nood rem werd getrokken. Ik had een langere remweg nodig dan gedacht. Ik heb een 'sab batical' genomen. Ben gaan hardlopen in de polder. Iede re dag tien kilometer. Van Middelkoop is verbijs terd over de perikelen rond regeringspartij LPF. „Het was ontluisterend. Alsof de barbaren onder ons waren gekomen. Dat deed pijn. Ik ben niet alleen partijmanne tje, maar ook volbloed parle mentariër. Ik weet dat ij kwaliteit van de democrat^ valt af te meten aan de waaj; dering van het volk voor <j parlementariërs. In veel laj. den worden volksvertege£ woordigers als zakkenvi^ Iers gezien. Gelukkig kon Nederlandse Kamer wel tijd rekenen op respect. T„ deze zomen" j „O, wat had ik toen graj^ mijn ervaring ingezet. EL had trouwens niet alleen r maken met de LPF. De he^ van de Kamer werd ververs- Dat is voor geen enkel ins^ tuut goed. Als je de macv van de volksvertegenwooj. diging in stand wilt houde- dan moet het institution^ geheugen van die Kamer iq tact blijven. Ook omdat ij regering, die je moet contrj. leren, wel gewoon een beroy. kon doen op de kennis van ij; topambtenaren." Van Middelkoops wens o^ zijn ervaring weer in de Kg mer aan te wenden kan si^ worden vervuld. „Zes wek(c geleden hoorde ik al dat b£ niet goed ging met Velir( Dan denk je: Als dat ni. goed afloopt, heeft dat gevq gen voor mijToen kwam oij nog de kabinetscrisis. Wj een eventueel lijsttrekkej schap betreft moet ik me i( even wazig uitlaten. Ik h<( het bestuur gezegd dat ik ij partij graag wil dienej Linksom of rechtsom. Me., zeg ik er niet over. Het woo., is nu eerst aan het bestuur. Van Middelkoop wil nog wj iets kwijt over Veling, de a>( gezette leider. Hij vindt de aj faire een 'nederlaag voor politiek'. „Dit zou twint, jaar geleden niet zijn gr beurd. Dat heeft te makt- met de dwang van de medi- Wij waren er juist zo tevr den over dat Kars de med. veel opzocht, maar mi: schien word je zo ook een g«, vangene van de buis. Ga., het even niet goed, dan wo). je afgerekend op uitstralin. op uiterlij khedenGPD door Runa Hellinga De Oostenrijkse douane nam vorige week 60 kilogram gesmokkelde kaviaar in beslag. Dat gebeurde op de dag dat het Wereldnatuurfonds (WNF) zijn Centraal-Europese Traffic-pro- gramma presenteerde. Traffic is bedoeld als wereldwijd wapen tegen de smokkel van bedreigde planten en dieren. Een afzon derlijk programma voor Cen- traal-Europa is hard nodig, zegt Attila Steiner, leider van Traffic in de regio. „Het is van groot belang dat de controle verbetert in deze regio. Over eenpaar jaar zijn veel Cen traal-Europese landen lid van de Europese Unie en vormen de buitengrens. Verboden dieren, planten en dierlijke producten die hier eenmaal zijn gearri veerd, kunnen dan zonder pro blemen elders in Europa wor den verkocht." Centraal-Europa is de afgelo pen tien jaar een belangrijke re gio geworden voor de dooi'voer van beschermde dier- en plan tensoorten, maar het is in toene mende mate zelf ook slachtoffer van illegale strooppraktijken. Daarbij gaat het vooral om vo gels en reptielen, maar ook om kaviaar en zeldzame bloembol len. Vorig jaar ontdekte de Elon- gaarse douane twaalfduizend diepgevroren vogels in een koel- truck die op weg was naar Italië. De lading bestond voor een deel uit soorten die in Hongarije niet beschermd worden, zoals kwar tels en leeuweriken, en voor een deel uit strikt beschermde soor ten als roofvogels en wulpen. De dieren waren de oogst van maandenlange illegale stroop praktijken van Italiaanse jagers in Hongarije. De meeste vogels waren bestemd voor Italiaanse restaurants, de rest zou waar schijnlijk zijn opgezet. Wetgeving Het vormt een groot probleem dat de wetgeving nog niet in overeenstemming is met de richtlijnen van de Europese Unie. Dieren die in het ene land beschermd zijn, zijn dat in het andere niet. Balkanlanden als Roemenië, Bulgarije en Turkije lopen achter met hun regelge ving. Aan de andere kant, voegt Steiner eraan toe, zijn sommige landen in bepaalde opzichten zelfs verder dan de Unie. Als voorbeeld noemt hij Slowa kije. „Roofvogels mag je alleen maar houden als ze uit de fok af komstig zijn. Zo'n vogel heeft een certificaat. Het gebeurt vaak, ook in West-Europa, dat in het wild gevangen vogels bij een broedpaar worden onderge schoven en als eigen fok worden aangemeld. In Slowakije kan dat niet meer. Daar wordt van alle beschermde fokdieren en him jongen een DNA-monster genomen. Dat zou eigenlijk overal verplicht moeten wor den." Landen als Hongarije, Slowa kije en Slovenië hebben hun wetgeving goed op orde, maar hebben te kampen met een ge brek aan kennis en geld. Doua neambtenaren zijn niet opge leid om bedreigde diersoorten en dierproducten te herkennen en hebben er ook niet altijd de apparatuur voor. Toch is de diersmokkel wel een probleem dat door de autoritei ten in Centraal-Europa wordt onderkend, zegt Steiner. „Zij reageren dan ook zeer positief op het Traffic-project. Een aan tal landen uit de regio heeft trouwens zelf voorgesteld om een dergelijk programma te starten." Medewerking Maar de man in de straat ziet vaak niet in dat het belangrijk is om bedreigde diersoorten te be schermen. „Italiaanse jagers kunnen bijvoorbeeld alleen maar op zo'n grote schaal stro pen in Centraal-Europa, omdat ze medewerking krijgen van plaatselijke vakgenoten. Iedere buitenlandse jager die in Hon garije een jachtvergunning krijgt, moet met een Hongaarse collega op stap, juist om het stropen tegen te gaan. Maar jachtverenigingen knijpen een oogje dicht, of houden zich ge woon niet aan de regels." Aan de kaviaar op je bord is niet af te lezen of die al dan niet afkomstig is van illegaal gevangen steur. foto AP Dat loont, want de straffen voor de handel van bedreigde dier soorten zijn in de meeste landen mild, terwijl de winsten hoog zijn. De waarde van de lading diepgevroren vogeltjes was on geveer 1,3 miljoen euro. Meestal blijft het bij inbeslagname van de gewraakte dieren of bij een boete. De zwaarste straf die Steiner zich kan herinneren, een voor waardelijke gevangenisstraf, werd anderhalf jaar geleden in Hongarije opgelegd aan een Ita liaanse jager Die had vier zeld zame roofvogels gesmokkeld. Meestal blijft het echter bij een inreisverbod voor buitenlandse stropers. Ook in sommige West-Europese landen wordt volgens hem te weinig aan het probleem ge daan. „De Italiaanse autoriteiten moeten natuurlijk optreden als een restaurant verboden vogels serveert, maar dat gebeurt nauwelijks. En kaviaar wordt door de meeste mensen gewoon als lekkernij gezien, terwijl de steur een ernstig bedreigde vis is. Het probleem bij kaviaar is, dat er een kleine legale vangst is, en je kunt aan die eitjes na tuurlijk niet zien of de vis vol gens de regels is gevangen of niet." Een van de belangrijkste doelen van Traffic is om een informa tienetwerk op te bouwen over de methodes en de routes die de smokkelaars gebruiken. Dat is belangrijk, want de ervaring leert dat er tot nu toe erg weinig samenwerking is tussen de douanediensten van de verschillende landen. „Het is vaak aan tips van organisaties zoals het WNF te danken dat smokkelaars überhaupt worden betrapt." GPD Vicky Grech door Mick Salet Moet de EU in 2004 worden uitgebreid met tien nieuwe landen? Hoe denken in Neder land wonende mensen uit de kandidaat-lidstaten daarover? Vandaag het woord aan Vicky Grech uit Malta. UITBREIDING iU „Het is jammer dat we niet alles kunnen delen, want zou het niet geweldig zijn als we jullie wat van ons mooie weer zouden kunnen geven?" Vicky Grech, 28 jaar, studeert aan de universiteit van Amster dam en bekijkt de uitbreiding van de Europese Unie van de zonnige kant. „Ik hoop dat het straks wat makkelijker wordt om in het buitenland te stude ren. Meer vrijheid om van het ene naar het andere land te gaan. Minder beperkende regel tjes. Niet alleen voor mij en an dere studenten op Malta, maar ook andersom. Misschien ko men er dan ook Nederlandse studenten naar onze universi teit in Valletta. Dat lijkt me leuk." Malta hoort nog niet bij de Eu ropese Unie, maar Vicky voelt zich al wel helemaal Europe aan. „Dat komt door de Franse en Italiaanse, maar natuurlijk vooral de Engelse invloed op ons leven. Malta is een Britse kolo nie geweest en Engels is de tweede officiële taal. Ik heb het gevoel dat sommige mensen daarom ook niet snappen dat Malta nog geen lid van de Euro pese Unie is. Ze denken: Malta? Dat hooi'de er toch al bij?" GPD door Mick Salet Het was die avond rustig in Rotter dam. Tot student Frederik de Liagre Böhl (27) zijn viiendin hoorde roepen dat er iets gruwelijks gebeurde. „Het was een mooie zomeravond. Mijn vriendin hoorde dat er iets aan de hand was op sti-aat. Ik keek naar beneden en zag hoe vijf mannen een oude man en een hond mishandelden. Ik hoorde die hond piepen en die man gillen. Hij lag weerloos op de gi-ond en één van die mannen stond di-eigend met een stoeptegel boven zijn hoofd. Ik stormde op mijn blote voeten naar buiten en vloog één van die mannen aan. 'Hé, doe normaal!' Meteen kwamen de andere vier op me af. Ze sloegen en schopten. Mijn witte hemd zag al gauw rood van het bloed. Ik probeei'de op te staan, maar ze gooiden me tegen een au to. Ik dacht dat ze me dood wilden schop pen. Voor mijn gevoel duurde het een uur, maar in werkelijkheid kwam er na een minuut al iemand naar buiten en sloegen ze op de vlucht. Die oude man zei dat ik zijn leven gered had. Ik kon niet meer opstaan. Ze hadden me in mijn been gestoken en een gat in mijn hoofd geslagen. In het ziekenhuis schrok ik 's nachts steeds wakker. Ik kon alleen maar janken. Niet van de pijn, maar van het idee dat mensen mij dood wilden slaan. Waarom? Alleen omdat ik die oude man en die hond wilde helpen? Het duurde een paar weken eer mijn been genas en de blauwe plekken verdwenen, maar ik had geen last meer van slape loosheid. Ik neem dat niemand kwalijk, maar waarom kwam er niet eei'der ie mand naar buiten om te helpen? Zelf deed ik het zonder na te denken. Intuï tief. Wat zou je zelf doen? Dat is voor veel mensen dé vraag in de week dat René Steegmans is begraven en er onrust ontstond over twee médewerkers van Al- bert Heijn die hardhandig een winkeldief overmeesterden. Student Frederik de Liagre Böhl en kapper Iwan van IJzendoorn wisten wat ze deden. Twee verha len uit de praktijk. Dan zeggen ze dat je eerst 112 moet bel len, maar tegen de tijd dat je iemand aan de lijn krijgt, is het leed al geschied. Mis schien was het handiger geweest als ik had geroepen dat ik foto's ging maken. Dan zouden ze er waax'schijnlijk vandoor zijn gegaan. Misschien was het handiger geweest om er samen met iemand anders op af te gaan. In je ééntje doe je zo weinig tegen vijf man. Maar dat is wijsheid ach teraf. Ik handelde zonder stil te staan bij de risico's. Niet omdat ik een held ben of een vechtersbaas, maar omdat ik het niet aan kon zien. De politie heeft de daders niet gepakt. Daar ben ik het allerziekst van. Na acht maanden moest ik op het bureau komen om in fotoboeken te kijken. Na een week zou ik ze waarschijnlijk nog wel hex'kend hebben, maar na acht maanden? Ik weet dat ze allen een snor hadden en dat het geen jonge jongens waren, maar hun ge zichten kan ik me niet meer voor de geest halen. Ik hoorde wel waaróm ze die man en die hond te pakken hadden genomen. Die man liet het dier uit voor een vrouw die kanker had. Dat hondje was een keer tegen één van de mannen opgesprongen. Om wraak te nemen kwam hij die avond met vier andere mannen terug. Ik weet dat ze me dood hadden kunnen slaan, maar toch ben ik blij dat ik iets ge daan heb. Als ik toe had staan kijken hoe ze die man en die hond dood hadden ge slagen, had ik daar mijn hele leven last van gehad. GPD door Mick Salet Kapper Iwan van IJzendoorn (24) uit Uden herinnert zich scherp wat er april van dit jaar gebeurde: hij nam het op voor een mishandeld meisje. „Ik ben geen held, maar die vrijdagmid dag móést ik wel wat doen. Er kwam een meisje de zaak binnen. 'Ik ben geslagen Ze was in paniek. We hadden haar nét ge knipt. Ze was naar haar auto gelopen en kreeg daar zomaar een vuistslag in haar gezicht. Ik hep naar buiten en daar stond de dader. Die had ik een half uur eex'der geknipt. Ik vroeg hem twee keer waarom hij had geslagen. Opeens haalde hij uit. Ik kon de klap nét ontwijken. In een re flex gaf ik hem een trap in zijn zij. Hij haalde een grote bako uit zijn jas. Ik ren de de zaak in. Hij kwam achter me aan en sloeg me overal met die sleutel. Ik pakte een rieten stoel en hield die met de poten omhoog ter afweer, maar hij bleef slaan. Ik vluchtte naar het keukentje. Hij trap te de deur in. Ik drukte op de alarnïknop. De sirene begon te loeien en meteen werd de man stil. Alsof hij bij zinnen kwam en dacht: 'Wat ben ik aan het doen?' Hij keek me nog even dreigend aan, maar hij liep daarna de zaak uit. Het meisje en de kapstei's waren ge vlucht. Ze hadden de politie gebeld, maar die kwam nét nadat de man in zijn auto vluchtte. Op het politiebureau mex-kte ik pas goed hóé ik was geraakt. Mijn halve lijf deed pijn. Ik had een her- senschudding, mijn arm was bijna zwart geslagen en ik had gekneusde ribben. Ik voelde me vx-eselijk, maar kreeg geluk kig te horen dat ze de man meteen gepakt hadden. Een getuige had het kenteken van zijn auto genoteeixl. Hij zat bijna ze ventig dagen vast en is toen veroordeeld. Wegens het voorarrest kwam hij onmid dellijk na de rechtszaak vrij. Mijn kap sters vrezen dat hij terug zal komen, maar ik geloof dat hij zijn lesje heeft ge leerd. Wél heb ik extra veiligheidsmaat regelen genomen. Ik heb er een paar da gen niet van kunnen wei'ken, maar kon het van me af praten. Dat is een voordeel van mijn vak: je pi'aat de hele dag. Maar soms spookt het nog wel eens door mijn hoofd: ik had dood kunnen zijnMaar als ik niks had gedaan, dan had ik me een boerenlul gevonden. Achteraf denk ik wel eens: stel dat hij een mes of een pistool had gehadOf dat ik zó woest was gewox'den dat ik hem het zie kenhuis in had geslagen! Zou ik dan, net als die medewerkers van Albert Heijn- voor moeten komen? Ik vind dat schan daal! Je mag niet voor eigen rechter spe len, maar als ze jóü bedx-eigen, moeten ze niet zeuren als ze een paar klappen krij gen. De zaak ziet er weer keurig uit, maar het geval kostte me wel düi'zenden euro's. Ik ben nog steeds bezig om alles vergoed te krijgen. Maar dat geld staat in geen ver houding tot de gezondheid van dat meis je. Ik kreeg van haar meteen een bloem stuk, maar ze hoeft mij niet eeuwig dankbaar te zijn. Ik ben helemaal geen held, en als ik eerlijk ben, weet ik niet of ik in alle gevallen in zou grijpen. Die vrij dagavond voor mijn dexu? Ja. Maar een zaterdagavond voor een café in Oss? Dat durf ik niet te zeggen. AANKONDIGING - Een 45- jarige schilder uit Hamburg, Ernst Stade, heeft aange kondigd dat hij drie mensen zal vermoorden en daarna zelfmoord zal plegen. De Duitse politie waarschuwde per radio tegen deze man die reeds getracht had een 34-ja- rig dienstmeisje te vermoor den. AANRIJDING - Een met paax'd bespannen wagen, ge laden met appels en peren en bestuurd door de heer S.R, werd te Rilland tussen de Tweede Weg en de boerderij van de heer Blok door een zware vrachtauto aangere den. De wagen werd total vex-nield, terwijl de heer R u, wendige kneuzingen opliep BESCHERMING - In Si van Gent werd de eerste bij eenkomst gehouden om r, bevolking te wijzen op hj belang van de organisat, van de bescherming burge, bevolking in oox'logstijd. Als spreker trad op de hei Verwaaij van de sticht.it BBB te 's-Gravenhage, d; zijn uiteenzetting verduid lijkte met het vertonen va enkele filmpjes. Helaas vej te betreuren dat niemai] zich opgaf, om een taak in BBB te vervullen. Student Frederik de Liagre Böhl foto Harmen de Jong/GPD Kapper Iwan van IJzendoorn foto Harmen de Jong/GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc.nl Temeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Temeuzen Tel. (0115) 645769 Fax, (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (01 11)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl I nternetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzcnl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/mVnjdag gedurende dehpeningstijden, zaterdags tof 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoo' zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100.. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk' maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentieweien. Tarieven kunnen tijdens kantoorurer worden opgevraagd Voor gewone advertenties- Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor o (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienslen en j Behoort tot LUGQBDGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4