Bouw wijk begint in nieuwe jaar DE LEEST PZC Problemen asielzoekers zijn onbekend Terneuzen trekt miljoenen uit voor bioscoopcomplex Bij Zoutedijk Kloosterzande Tentoonstelling kleindieren Sas wil ouderenadviseur Regio geliefd bij allochtone starters Terneuzen pakt groen aan Kamervragen Open Universiteit Kerk zonder toren is slechts schuur Hondenbelasting in nieuw Terneuzen heet hangijzer Rommelmarkt profiel Informatieavond veiligheid tunnel I ZEEUWS-VLAANDEREN Jeugd Biervliet wil skateterrein OPPliüU V/ EEN MOOI GEUIT Mill' EEN VOLLEDIGE EEOTHEjI STEUNZOLEN Kinderen uit het centrum en uit het dorp wachten tot de playbackshow begint. foto Camile Schelstraete door Euqëne Verstraeten ZUIDDORPE - De mensen hebben vaak geen idee van de problemen van asielzoekers. Dat was gisteren een veel ge hoorde uitspraak tijdens de open dag in het asielzoekers centrum in Zuiddorpe. Vluchtelingen presenteerden er hun land van herkomst door middel van foto's, gebruiks voorwerpen, kleding, muziek instrumenten en kunst. En na tuurlijk kregen de bezoekers er ook tekst en uitleg bij. Er waren ook allerlei activiteiten, zoals schminken, disco, een playbackshow en een demon stratie djembé. Dat zijn Afri kaanse percussie-instrumen ten. Opvallend was dat ook veel Zuiddorpse kinderen een kijkje kwamen nemen. Ze werden door hun leeftijdgeno ten door het asielzoekerscen trum rondgeleid. „Misschien is deze open dag wel wat mosterd na de maal tijd", beaamde hoofd wonen Charles Biessner van COA cluster Zeeland, „omdat de opvang in Zuiddorpe toch bin nen afzienbare tijd sluit. An derzijds zou je het ook als een teken van erkenning kunnen zien dat we hier nog anderhalf jaar kunnen blijven. Sinds de opening van het asielzoekers centrum, zo'n tien jaar geleden is er geen open dag meer ge houden. Dus is het leuk dat we nu toch de nieuwgierigheid van de mensen kunnen bevre digen." Spanningen „Met het asielzoekerscentrum hier in Zuiddorpe is op zich niets mis", vertelt een echt paar uit Angola. „Maar wij zit ten hier nu wel al meer dan drie jaar met ons gezin op een klein kamertje. Dat zorgt voor de nodige spanningen. Er is ook weinig in de buurt. Als we een brood willen kopen, moe ten we vijf kilometer fietsen." Een echtpaar uit Iran, dat net als het Angolese stel de bezoe kers in de hal verwelkomt, knikt instemmend. Ook zij verblijven al anderhalf jaar in Zuiddorpe en wachten nog steeds op een beslissing op hun asielaanvraag. „Voor zo'n lan ge tij d zij n de kamertj es toch te klein. Het ergste is nog dat je helemaal niets mag doen. We willen graag werken, maar dat mag niet. Omdat we grote pro blemen hadden, zijn we uit ons land gevlucht. Maar ook hier krijgen we te maken met aller lei problemen. Daar willen we de bezoekers van deze open dag over vertellen. Want men sen hebben daar vaak geen idee van." door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - Als het aan B en W van Hontenisse ligt, start begin volgend jaar de ont wikkeling van een nieuwe woonwijk bij de Zoutedijk in Kloosterzande. Volgens wethouder B. Pauwels is er het college alles aan gele gen om de plannen voor het nieuwe woongebied aan de zuidwestzij de van Kloosterzan de af te ronden voor de herinde ling op 1 januari. De termijn waarbinnen bezwaarschriften kunnen worden ingediend, loopt vandaag af. De bezwaar schriften die zijn binnengeko men, zijn volgens Pauwels niet onoverkomelijk. Als de raad in december akkoord gaat met het voorstel, kan het terrein bouw klaar worden gemaakt en be gint de nieuwe gemeente Hulst met de uitgifte van de bouw grond. In de nieuwe wijk worden 21 percelen bouwgrond verkocht. Negentien vrijstaande percelen AXEL - Kleindierenvereniging Ter Verbetering houdt morgen en zondag een tentoonstelling van zo'n 350 dieren in het Gre- goriuscentrum aan de Walstraat in Axel. Geïnteresseerden kunnen de konijnen, cavia's, sierduiven, dwerghoenders en grote hoen ders vanavond vanaf 19.30 uur bekijken. Zaterdag is het cen trum van 10.00 uur tot 22.00 uur geopend, zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur. en vier percelen met twee- onder-een-kap-woningen. De bouwgrond zal volgens Pauwels binnen de kortste keren zijn uit gegeven. „Er kan immers al ge ruime tijd niet meer gebouwd worden in Kloosterzande." Mensen met een economische en sociale binding met de kern krijgen voorrang op projectont wikkelaars. Appartementen In de toekomst komen nieuwe huizen in Kloosterzande vooral op 'inbreilocaties', zegt Pau wels. Op dit moment wordt er onderhandeld over de bouw van appartementen aan de Hulster- weg, op de plaats waar nu zaal Van Leuven is gevestigd. Het is de bedoeling dat de apparte menten in de stijl van het oude gemeentehuis worden ge bouwd. Als Pauwels kijkt naar andere gemeenten in Zeeuws-Vlaande- ren, is hij niet ontevreden over wat er in Hontenisse nog alle maal mogelij kis. „Binnenkort is er inbreiding in Walsoorden mo gelijk, een jarenlange wens van het college. In Lamswaarde is er ook nog ruimte voor acht wo ningen. En in Vogelwaarde kun nen we nog zo'n tien woningen bouwen." Pauwels ziet niets in het splitsen van een aantal grote percelen bouwgrond in Vogelwaarde, zo als onlangs is geopperd door de partij Groot Hontenisse. De grootte van die kavels, zo'n 1100 tot 1800 vierkante meter, is de fractie al jaren een doorn in het oog. Nog geen enkele kavel is sinds de exploitatie van het plan, enkele jaren geleden, ver kocht. „We houden vast aan het bestemmingsplan", zegt Pau wels. „Dat was trouwens ook een eis van de provincie." vrijdag 1 november 2002 SAS VAN GENT - Veel ouderen hebben moeite met allerle: praktische zaken. Daarom willen de ouderenbonden en dt Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) in Sas van Gent begin nen met een nieuw project: de ouderenadviseur. Deze advi seur werkt als vrijwilliger en moet de steun en toeverlaat zijr van ouderen. De ouderen kunnen bij hem of haar terecht mei vragen over voorzieningen, diensten en financiële zaken. De adviseur kan andere instanties inschakelen naargelang de vraag en de behoefte. SWO Sas van Gent wil graag enkele ouderenadviseurs vinder die bereid zijn deze taak op zich te nemen. De adviseurs moe ten goed kimnen luisteren en formuleren en moeten sociaa! betrokken zijn. Kennis van sociale wetgeving en voorzienin gen voor ouderen is welkom. Belangstellenden kunnen zich melden bij de Sasse stichting. TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen is geliefd bij allochtone startende ondernemers. Van de 192 buitenlandse starters ir Zeeland heeft tweederde het afgelopen jaar een eigen zaak ir Zeeuws-Vlaanderen geopend. Koplopers zijn Terneuzen mei 32 ondernemingen en Hulst met 25 bedrijven. Dit blijkt liil cijfers van de Kamer van Koophandel in Zeeland. Van alle al lochtone starters in Nederland is het afgelopen jaar 1,6 pro cent gevestigd in Zeeland. Landelijk komt dertig procent van de buitenlandse starters uit de mediterrane landen (Zuid-Eu ropa, Turkije en Marokko). In Zeeland is dat aantal bedui dend lager: 12 procent. Waar in Nederland de meeste buiten landse starters in de adviesdiensten en bouw te vinden zijn richten de Zeeuwse allochtone ondernemers zich voorname lijk op horeca en detailhandel. In Zeeland zijn in 2001 1261 ondernemers een bedrijf gestart. In de gemeente Schouwen-Duiveland begonnen de meeste ondernemers (153), in de gemeente Hontenisse slechts 23. De meeste Zeeuwse starters zijn tussen de dertig en 34 jaar. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat de komende maanden het openbaar groen in de gemeente ingrijpend aan pakken. De renovatie van perken en bossages is nodig om de kwaliteit van de groenvoorzieningen in de gemeente op peil te houden en te verbeteren. De werkzaamheden bestaan aller teerst uit het vervangen van zieke beplanting en versleten plantsoenen. Daarnaast worden verschillende groenvoorzie ningen aangepakt, zodat de sociale veiligheid en de verkeers veiligheid verbeteren. De werkzaamheden worden uitgevoerd vanaf komende maand tot begin april volgend jaar. Alle woonkernen in de ge- meent ekomen daarbij aan de beurt. In totaal wordt er geklust op zón veertig locaties. Wie precies wil weten waar het groen wordt aangepakt kan een kijkje gaan nemen bij de centrale balie op het stadhuis. De groenrenovatieplannenliggen daar nog twee weken ter inzage. DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van het CDA is be zorgd over de sluiting van de Zeeuwse vestiging van de Open Universiteit. Drie kamerleden willen van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, C. van Leeuwen, weten of hij op de hoogte is van het voornemen van de Open Universiteit om het studiecentrum in Zeeland te sluiten. Ver der vragen ze hem of die voorgenomen sluiting negatieve ge volgen heeft voor de studenten die hoger onderwijs aan de Open Universiteit volgen. De kerktoren is een herkenningspunt voor het dorp, vindt Algemeen Belang. foto Camile Schelstraete door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Terneuzen krijgt voor een prikje een bio scoop met minstens 900 stoelen, een appartementencomplex met 36 woningen en ruim dui zend vierkante meter winkel areaal erbij. Kosten: zo'n 3,4 miljoen euro. Volgens wethouder K. van der Hoofd (stadsontwikkeling) is dat altijd beduidend minder dan wanneer de gemeente zelf het project van de grond had moeten tillen. Nu is het project gelanceerd door de vof La Belle- vue, een samenwerkingsver band tussen de Terneuzense Woonstichting Clavis, bouwbe drijf Delta uit Middelburg en bioscoopexploitant Merral Theaters. De raad van Terneu zen toonde zich - de SGP-fractie uitgezonderd - zeer verheugd met het initiatief van de markt partijen. Zonder hen had de ge wenste bioscoopvoorziening REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wellicht nog langer op het ge meentelijke wensenlijst je ge staan. De SGP-fractie was om twee redenen tegen het project. Allereerst uit principieel oog punt en ten tweede, omdat frac tievoorzitter P. Hamelink de 3,4 miljoen euro toch nog altijd een fors bedrag vond om aan een marktpartij te gunnen, die ei genlijk zelf volledig het project zou kunnen bekostigen. Bij verschillende andere frac ties leefden vragen die zijde lings met de bouw van de bioscoop en het appartemen tencomplex te maken hadden. Zo werd gevreesd voor een af scheiding van het restant van de Vlooswijkstraat en de Nieuwe- diepstraat. Wethouder Van der Hoofd wees de raadsleden er nog eens op dat het plan van La Bellevue opgezet is om de Kop van de Noordstraat een fraaier uiterlijk te geven. „Natuurlijk zouden we ook de rest van het nabijgelegen binnenstadgebied willen verfraaien, maar dat kan financieel niet. We moeten er gens een begin maken. Wat de verdere planuitwerking betreft, daarover zullen we uitgebreid met de bewoners van de Vloos- wijkstraat en omgeving van ge dachten wisselen. Tevens zullen we ervoor zorgen dat het com plex zo in de omgeving wordt in gepast dat er zo min mogelijke donkere gaten vallen." Overigens ziet het er naar uit dat de bioscoop pas medio 2005 in gebruik kan worden geno men. Aan de herinrichting van het gebied zitten nogal wat ha ken en ogen. Zo is een deel van de grond waar het complex op moet verrijzen, vervuild. Er za ten ooit enkele kleine bedrijven. De bodemvervuiling is van dien aard dat sanering noodzakelijk is. Dat kan veel tijd vergen. HULST - In de voormalige Re- genboogschool aan de Tabaks traat in Hulst wordt morgen een rommelmarkt gehouden. De rommelmarkt in het gebouw aan de Tabakstraat begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Naast de verkoop van tweede hands nog goed bruikbare spul letjes draait geregeld het rad van fortuin. De bezoekers kun nen verder enveloppen trekken en kaartjes kopen met verjaar- dags en kerstgroeten. Naam: Bart Houwer Leeftijd: 66 Woonplaats: Hulst Partij: Lijst Pim Fortuyn Hulst Functie: eigenaar van gelijkna mig koeriersbedrijf Rekent op: twee zetels Sterke punten: vasthoudend, rechtvaardig, doortastend Zwakke punten: die heb ik niet Meestgebruikte zinsnede: „Kan niet, bestaat niet." Belangrijkste programmapun ten: respect voor de burger Andere aandachtspunten: van Hulst weer een bruisende stad maken zoals vroeger en de dorpskernen meer betrekken bij beleid Verkiezingsmotto, -leus: „Lijst 8 voor openheid en daad kracht." Tarief Westerscheldetunnel?: hetzelfde reductietarief als nu met de veren. Auto's moeten van mij voor anderhalve euro door die tunnel mogen en de gemeen ten moeten zich daar hard voor maken Grootste ergernis: minachting van de burger door ambtenaren. Ik heb er een hekel aan als ze met de rug naar me toestaan als ik aan het loket sta. TERNEUZEN - De lokale partij Gemeentebelangen Kanaalzo ne houdt op maandag 4 novem ber een informatieavond over de veiligheid in de Westerschel detunnel. Commandant J. Meijering van de Kanaalzonebrandweer licht de ontwikkelingen, investerin gen en problemen toe. Aanslui tend is er gelegenheid om vra gen te stellen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in „GoMen Tulip Hotel l'Escaut: door Sheila van Doorsselaer LAMSWAARDE - Algemeen Belang maakt zich in zijn ver kiezingsprogramma hard voor het behoud van de kerktorens in alle dorpen van de nieuwe ge meente Hulst. De torens zijn zo karakteristiek voor een dorp dat ze kost wat kost bewaard moeten blijven, vindt Algemeen Belang. „Een kerk zonder toren is slechts een grote schuur." Van verre is elk dorp herken baar aan de torenspits. Nu de kerkbanken steeds leger en le ger worden, maakt Algemeen Belang zich zorgen om het voortbestaan van de torens van de gebedshuizen en dus het ba ken van elk dorp. De kerk in Os- senisse sloot in de zomer van 1998 de deuren en is nu opge kocht door projectontwikke laars om er appartementen in te vestigen. „Dat is op zich een goede ontwikkeling, maar wat Zeeuws- Vlaanderen wacht op 20 november verkiezingen voor de drie nieuwe gemeenteraden en het waterschapsbestuur. In de weken voor de stem busgang brengt de PZC in een speciale rubriek nieuws over politieke par tijen, verkiezingspro gramma's, herindelings zaken, profielen van lijsttrekkers en bijeen komsten in de regio. mi als de ontwikkelaar de toren maar lastig vindt en hem weg wil hebben? Dat mag nooit ge beuren. Nu niet en in de toe komst ook niet", zegt H. Fas- saert, voorzitter van Algemeen Belang. De partij wil daarom dat er een regeling getroffen wordt voor het behoud van de torens. De nieuwe gemeente en de provincie moeten hier geld voor vrijmaken. Fassaert: „Een kerk zonder toren is slechts een grote schuur. De toren van de Corneliuskerk in Lamswaarde is AB-bestuurs- lid J. Vinke een goed voorbeeld dat onderhoud nodig is, wil de toren behouden blijven. „Ik zou niet graag daar naar de kerk gaan, er zit van alles los aan die toren." In geval van de Willi- brorduskerk in Ossenisse heeft de projectontwikkelaar bedon gen dat hij subsidie krijgt voor het onderhoud van de toren. Het college van Hontenisse legt dit voorstel binnenkort aan de raad voor. De spits van de Snis blijft dus overeind en als het aan Al gemeen Belang ligt, gebeurt dat met allemaal. door Eugène Verstraeten AXEL - Over de tarieven voor de hondenbelasting in de nieu we gemeente Terneuzen is het laatste woord nog lang niet ge zegd. Dat bleek gisteren tijdens de Axelse raadsvergadering, waar het overgrote deel van de raad grote moeite had met het toe komstig tarief. Het argument van wethouder A. van Waes dat de hondenbelasting straks in de nieuwe gemeenteraad alsnog kan worden aangepast weer hield het CDA en de PvdA ervan tegen te stemmen. De WD, die altijd al tegen hondenbelasting was, bleef dat standpunt trouw en stemde wel tegen. Het probleem waar de Axelse politici tegenaan hikken, is dat de Axelse hondenbezitters die er twee of meer huisdieren op nahouden straks flink dieper in de beurs moeten tasten. In de nieuwe gemeente moet voor een honden 45 euro worden betaald. Dat is maar een lichte verhoging in vergelijking met het huidige Axelse tarief. Een tweede hond kost echter meteen 102 euro, meer dan een verdubbeling dus. „Wij willen dat het tarief voor de eerste hond ook voor de twee de hondt geldt", stelde A, Kes- beke (CDA). Enkel P. Dieleman (Christen Unie) zei het wel best te vinden. Hij pleitte in het ver leden al voor een hoger tarief. Wethouder Van Waes adviseer de de raad met klem om toch met het voorstel in te stemmen. Im mers, als Axel een gat in de ver ordening schiet heeft de nieuwe gemeente straks helemaal geen verordening. „Zorg dat u straks in de nieuwe gemeenteraad komt en dan heeft u alle vrijheid om het tarief te wijzigen", aldus Van Waes. Zij betoog vond gehoor en de raad ging akkoord met het voor stel. TERNEUZEN - Met de skate boards onder de arm stapte een groep kinderen uit Biervliet gis termiddag het Terneuzense stadhuis binnen. Missie: wet houder E. Kerckhaert overtui gen van de noodzaak van een skateterreintje in hun dorp. Zo'n driehonderdvijftig hand tekeningen van buurtbewoners zetten hun verzoek kracht bij De tienjarige skatefreak Glenn Duysserinck sprak, in het bij zijn van tien vrienden, Kerck haert toe. „Geachte meneer... 'huppeldepup'. Wij kunnen op dit moment alleen maar skaten, steppen en rondhangen op straat. Met alle risico's van dien. Zou de speelweide aan de Braakmanlaan misschien ver hard kunnen worden? Ook wil len wij graag skatetoestellen als een funbox en quarterpipe. En als de gemeente nog geld te veel heeft, het liefst ook een grind- box." Kerckhaert nam de toe lichting en de handtekeningen in ontvangst, maar stelde de skaters toch enigszins teleur. „Een skatevoorziening in Bier vliet is iets nieuws en dat kost veel geld. Zoveel heb ik niet meer, maar ik vind wel dat er iets moet gebeuren. Denken jul lie eens na over een andere vorm of locatie." Advertentie Natuurlijk bij: DE TANDPROTHETISCHE KLINIEK WESTDORPE voor ziekenfonds en particulierverzekerden Steeland 5 Westdorpe 0115-451280 Kunstgebit ten/reparaties klaar terwijl u wacht specialist in prothese technieken Advertentie KOUDE VOETEN? Met SPEEDHEAT vloerverwarming zou het niet moeten. Ook onder vast tapijt en losse vloerkleden. Bel 0117-451800 of kijk op www.speedheat.nl Plaatsing door heel Nederland. Advertentie schoen aanpassingen podologie pe9 Erkend door ziekenfonds en particulier verzekeraars. Zuidzandsestraat 11Oostburg, tel.: 0117 - 45 46 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41