MKB wijst loonsverhogingen af Politieke correctheid verdwijnt -Vl 1 (fUAte Medewerkers Strukton aangehouden na treinongeval Remkes en Donner botsen met oppositie over politiemacht 3 liddenstand heeft geen geld tenzij lasten worden verlicht an der G. ^ychiatrisch [iderzocht je Leeuw ijst voorstel CRV af Gelderse politie ontmantelt drugsnetwerk taat moet procedure sielverzoek aanpassen ferl»'!# wm Kraakpand ontruimd Een op drie bedrijven loost illegaal Twee doden bij ongeval met kraan Politie op zoek naar identiteit man Kwaliteit speciaal onderwijs slecht Tien jaar voor doden echtgenote vrijdag 1 november 2002 s onze redactie binnenland LFT - In de komende CAO- lerhandelingen is volgens J5-Nederland geen enkele ute voor loonsverhogingen, een als het kabinet met enke- istenverlichtende maatrege- op voor werkgevers over de g komt, wil de organisatie r middelgrote en kleine on- nemingen met de vakbonden ten over meer salaris. aar dan wel alleen in de inci- STERDAM - De kans is i/cot dat Volkert van der G., ndacht van de moord op Pim tuyn, zal worden onderwor- 3 aan een gedragskundig on- De advocaten van de jarige Harderwijker hebben Qir geen bezwaar tegen, meld- i ;én van hen, B. Böhler, giste- r<- Openbaar Ministerie (OM) ft van meet af aan al te ken- 4 gegeven dat zo'n onderzoek •iselijk is. De verdediging *de destijds eerst kijken hoe teaak zich zou ontwikkelen. 4 november, wanneer de .k opnieuw pro forma zal •rkomen voor de rechtbank Amsterdam, zal bespro- i worden in welke vorm dit •derzoek gegoten moet wor- jlal worden verdachten van istige delicten naar het Pieter Uncentrum in Utrecht ge- jurd, waar deskundigen hen "urende zeven weken obser- en. Of Van der G. de gang jr Utrecht zal maken is voor- nog onduidelijk, rechtbank kan ook andere de onderzoeksopdracht Het onderzoek zal er ver- 1 'edelijk toe leiden dat de ik-Van der G. pas volgend r inhoudelijk kan wordenbe- ^ideld. ANP JbVERSUM - Paul de Leeuw jit niet akkoord met het voor- van de NCRV om de omstre- aflevering van Herberg de over prins Claus op in te zetten, zo heeft W. advocaat van De ^uw, gistermiddag laten we- presentator houdt vast aan ri eis een band van de ge uitzending in handen Het kort geding dat Leeuw tegen zijn ex-werk- !rer aanspande, gaat vanmid- 2 dan ook gewoon door. i NCRV bood de komiek een tussenop- aan. Om 'mythevor- tegen te gaan stelde de roep voor de uitzending op prnet te zetten, zodat Paul de auw mensen kan overtuigen 1 zijn goede bedoelingen. Een ld zou dan niet meer nodig betoogde de NCRV. NCRV besloot de uitzending 1 Herberg de Leeuw van vrij- 11 oktober (vijf dagen na overlijden van prins Claus) chrappen, omdat enkele pas- in het programma volgens niet strookten met de die op dat moment heerste ederlandDe Leeuw spande volgens een kort geding aan, dat hij zich door de commo- rond het programma aange- voelt in zijn goede naam en GPD onze redactie binnenaland N HAAG - De Nederlandse it moet een einde maken aan huidige asielaanvraagpro- ure voor mensen in aan- Dat heeft het ge- in Den Haag gisteren gens het hof worden asiel kers in die procedure ten on- ite van hun vrijheid beroofd s dat in strijd met het Euro- s Verdrag tot bescherming de Rechten van de Mens. hof deed uitspraak in een ;er beroepszaak die was aan- pannen door het Nederlands isten Comité voor de Men- en de Vereniging en -juristen Ne (VAJN). die op Nederlands ndgebied in een aanmeld- trum (ac) asiel aanvragen, dentele sfeer. Vakbonden moe ten gezien de slechte economi sche situatie genoegen fiemen met eenmalige verhogingen-* zo dat de stijgende salarissen niet doorwerken op zaken als pensi oenen. Die drijven de loonkos ten namelijk nog verder op", zei MKB-voorzitter H. de Boer gis teren. Hij wil hierover tijdens het najaarsoverleg tussen socia le partners en het kabinet cen trale afspraken maken. Per saldo mag de bruloloonkos- tenstijging volgens MKB niet DEN HAAG - De weerzin tegen moslims onder de Nederlandse bevolking neemt toe. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijks Universiteit Groningen (RUG) onder 2023 Nederlanders die hun voorkeur of antipathie te gen andere bevolkingen moes ten aangeven. Volgens de onderzoeker, psy choloog J. van Oudenhoven, hebben de gebeurtenissen van 11 september in de Verenigde krijgen in beginsel nu binnen 48 uur antwoord op hun aanvraag. Tot voor kort was dit binnen 24 uur. De organisaties hadden be zwaar gemaakt tegen deze ver lenging. Het hof heeft nu geoordeeld dat mensen 48 uur op onrechtmati ge wijze van hun vrijheid wor den beroofd. „Asielzoekers worden onder meer gefouil leerd, hun mobiele telefoon wordt afgenomen en alle num mers genoteerd. Ook mogen de mensen het aanmeldcentrum niet verlaten. Doen ze dit toch, dan wordt hun asielverzoek in getrokken of geweigerd", licht persraadsheer A. Arpeau toe. De VAJN is zeer tevreden met de uitspraak. Volgens de procureur in deze zaak, mr. P. Dietz de Loos, is het onwaarschijnlijk dat de staat teruggrijpt naar de 24 uur-procedure. ANP boven de inflatie uitkomen. De Boer: „De inflatie is momenteel 2,25 procent. Als we uitrekenen wat we straks kwijt zijn aan za ken als stijgende ziektekosten premies, de Wet Poortwachter, pensioenen en wachtgelden, dan blijft er weinig tot niks over voor loonsverhoging. Nullijn Wegens de teruggang van de economie riep MKB eind vorig jaar de vakbonden ook al op ge heel af te zien van een looneis. Staten een grote rol gespeeld. „Ik heb de mensen deze zomer geënquêteerd. Daarbij kwam naar voren dat heel vaak Tur ken, Marokkanen, Irakezen, Iraniërs en bewoners van ande re moslimlanden werden ge noemd. Soms zeiden mensen zelfs 'moslims' of 'islamieten' als ze werd gevraagd met welke bevolkingsgroepen ze het minst „De economische situatie is sindsdien alleen maar verslech terd; de roep om het aanhouden van de nullijn is dus nog urgen ter", stelt de voorzitter. De vakcentrale FNV spreekt van de 'traditionele herfstbood- schap' van De Boer. Een FNV- zegsman noemt de uitspraken van de MKB-voorzitter ook on verstandig. „Waarom nu on wrikbare piketpaaltjes de grond in slaan? Terwijl we als sociale partners nog volop in overleg zijn over een breed ak- op hadden." Volgens Van Ou denhoven is de politieke cor rectheid in Nederland vrijwel verdwenen. „De mensen zeggen gewoon waar het op staat, wat ze vroe ger niet zo gauw deden. De angst voor vreemdelingen neemt toe. Persoonlijk vind ik dat jammer, maar aan de andere kant is het goed om te weten. koord; over onder meer lonen, WAO, pensioenen en spaar loon," Volgens De Boer dreigen vele werknemers in de WW te belan den als de vakbonden niet be reid zijn hun looneisen te mati gen. De vakcentrales FNV en CNV hebben eind september in gezet op een maximale loons- stijging van 3,5 procent. Het CNV heeft daarna aangegeven genoegen te nemen met een eenmalige loonsverhoging als de siuatie in een bedi'ijf(stak) te Dan kun je er immers als samen leving ook iets aan doen." Op merkelijk in het onderzoek was de voortgaande stijging van de populariteit van Duitsers. Ston den die van de acht gemeten Eu ropese landen steevast op de laatste plaats wat populariteit betreft, inmiddels staan ze vijf de. België staat opnieuw num mer één, zoals ook in de voor nijpend wordt en de pensioen fondsen in de problemen ko men. CNV-voorzitter D. Terpstra noemt het onzin dat er geen en kele ruimte is voor loonsverho gingen. „De conjunctuur zit in derdaad tegen, maar niet in alle sectoren evenveel." Terpstra sluit niet uit dat er een aanbeveling over de ontwikke ling van de lonen wordt gedaan in een najaarsakkoord. „Maar daarin moet wel ruimte voor maatwerk blijven." ANP gaande onderzoeken van Van Oudenhoven in 1994 en 1996. „Met dat volk hebben we het meest, voelen we verwantschap. Al was het omdat we hun taal spreken." Amerikanen werden een tikje minder populair bij de Neder landers. „Dat gebeurt altijd als daar een Republikeinse presi dent zit, daar heeft de Neder lander het niet zo mee op. De harde, vaak arrogante opstel ling van Bush in de strijd tegen terrorisme heeft ook zeker een rol gespeeld." GPD ZUTPHEN - De politie van Gel derland heeft een omvangrijk netwerk van drugskoeriers op gerold. Behalve 38 koeriers van 19 tot 23 jaar en zes ronselaars zijn vier Nigeriaanse leiders aangehouden. In totaal heeft de politie de vin ger kunnen krijgen achter 240 drugstransporten sinds 2000. De Gelderse jongeren werden in het Arnhemse uitgaansleven geronseld voor transporten van harddrugs. Ze kregen hun op drachten van een viertal Nigeri- anen dat is aangehouden. Het gaat om een Nigeriaan (22) uit Bemmel, Wenen (26), Den Bosch (34) en Amsterdam (29). Volgens de politie hadden de Ni- gerianen een netwerk van jon geren uit Arnhem en omgeving die de drugs verspreidden over heel Europa. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De demissionaire ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Zaken) hebben gisteren harde kritiek te verduren gekregen van de oppo sitiepartijen in de Tweede Ka mer. Zo kreeg Remkes tijdens een spoeddebat over de politie het verwijt dat hij met grootse vei ligheidsplannen komt zonder duidelijk te maken waar dat van wordt betaald. De bewindslie den wezen de kritiek van de hand. De oppositiepartijen vinden dat het ministerie van Justitie niet aan de slag mag met de plannen uit de begroting, voordat duide lijk is waar het onlangs gelan ceerde nationale veiligheids plan van wordt betaald. Volgens Donner zijn in de Miljoenenno ta de benodigde euro's voor de plannen wel degelijk terug te vinden. Dat staat wat hem be treft los van de begroting van Justitie. Remkes geeft de Twee de Kamer er de schuld van dat er niet over de veiligheidsplannen kan wovden gesproken. De Ka mer vindt het onderwerp im mers controversieel en wil er dus niet met het demissionaire kabinet over in debat. De oppositiepartijen staan ove rigens niet alleen in hun kritiek. De beheerders van de politie korpsen lieten in een briei oan de Tweede Kamer weten da» ze de toezegging van Remkes dat er 4000 agenten bijkomen niet haalbaar vinden. Met de 700 miljoen euro die het kabi net beschikbaar heeft gesteld, zouden volgens de korpsbe heerders hooguit 2000 extra agenten kunnen worden aange steld. De PvdA'er J. Stekelenburg, waarnemend voorzitter van het korpsbeheerdersberaad en bur gemeester van Tilburg, wijst in de brief vooral op het probleem van de normvergoeding per agent. Die is volgens hem te laag. ANP ■k. nanl tl h Sr- Is-'i- AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft gistermiddag een kraakpand ontruimd op de hoek van de Weteringstraat en de Lijnbaans gracht. ME-ers kregen de volle laag (verf) toen ze het kraakpand betreden. Uiteindelijk konden ze via het dak naar bin nen. Er werden acht krakers gearresteerd we gens huisvredebreuk en openlijke geweldple ging- Robbert Slagman/ANP Advertentie) lp j 3QOSSE iMTËKtewS' lan65traat 2-4, arnëmuidew, TfcX, 0118-601273 gecnw h*wmc, t/m ?atf*oag en vmimwosd. Groeiende weerzin tegen moslims, Duitsers populairder door Hans Leber De oplegger van de vrachtauto werd 250 meter meegesleept door de internationale trein. door Ischa Willems VEENENDAAL - De spoorwegpolitie heeft gisteren twee medewerkers van Strukton Railinfra aangehouden. De twee waren bezig met onderhoud op de plek waar eerder op de dag een interna tionale trein tegen een personenauto botste en daarna op de oplegger van een vrachtwagen. Daarbij kwam een 39-ja- rige automobilist uit Veenendaal om het leven. Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD), waar de spoorwegpolitie on der valt, verdenkt de twee spoorwer- kers van 'gevaar veroorzaken voor het verkeer op een spoorweg'. De onder houdsmedewerkers zitten voor ver hoor vast op het politiebureau in Ede. Ze brengen daar in elk geval de nacht door. Volgens de KLPD hebben diverse ge tuigen verklaard dat de slagbomen op de overweg omhoog stonden, Ook de vrachtwagenchauffeur die bij het on geval was betrokken, heeft volgens zijn werkgever tegen de politie verklaard dat de halve spoorbomen omhoog wa ren en de lichten niet knipperden. De auto van de omgekomen man uit Veenendaal, die de vrachtwagen tege moet kwam, werd op de overgang ge schept door de trein van Amsterdam naar het Zwitserse Chur. Na de auto schepte de trein de oplegger van de vrachtwagen en sleurde die 250 meter mee. De vrachtwagenchauffeur en de trein machinist bleven ongedeerd. De 130 passagiers, van wie er een gewond raakte, werden met bussen verder ver voerd. foto Hans van Oort/ANP Voorzitter Pieter van Vollenhoven van de Raad voor Transportveiligheid nam een kijkje op de plaats van het ongeluk. Hij noemde het ongeval 'zeer merk waardig'. „Twee auto's die tegelijker tijd door dichte bomen zouden rijden, lijkt me uitgesloten", aldus Van Vollen hoven. De Raad voor Transportveiligheid en een afdeling van Railned onderzoeken de oorzaak van het ongeval. De uit komst daarvan valt pas over enkele weken of zelfs maanden te verwachten. ANP LELYSTAD - Rond de 30 procent van de bedrijven overtreedt de regels voor lozingen op oppervlaktewater. De meeste over treders lozen meer of ander afval dan volgens de vergunning is toegestaan. Dat bleek uit onderzoek van het expertisecen trum rechtshandhaving van het ministerie van Justitie, in op dracht van Rijkswaterstaat. De meest voorkomende overtredingen kunnen weliswaar worden opgespoord, maar handhaving van de regels is onvol doende. Het rapport toont aan dat bedrijven die in de fout gaan twee keer zoveel overtredingen toegeven dan de contro leurs op eigen kracht boven tafel krijgen. Opmerkelijk is dat juist bedrijven met gecertificeerde milieuzorgsystemen als grootste overtreders uit de bus komen. Om de naleving van de regels beter te maken, heeft het depar tement een speciale controledienst opgericht. ANP CUIJK - Twee mannen zijn gisteren tijdens het opbouwen van een grote kraan in het centrum van Cuijk om het leven geko men. Door nog onbekende oorzaak viel de kraan om. De drie mannen die bovenin aan het werk waren, kwamen daardoor vast te zitten in de neergestorte wrakstukken. Twee van hen overleden vrijwel ter plaatse. De derde is zwaar gewond over gebracht naar een ziekenhuis. ANP DEN HAAG - De politie van Den Haag weet nog steeds niet wie de man is die op 18 september bewusteloos op een fietspad bij het Centraal Station (CS) werd gevonden. De man werd naar een ziekenhuis gebracht, lag daar langdurig in een coma. en ontwaakte weer. Hij kan echter niet meer praten en rea geert nergens op. Voorzover bekend is de onbekende niet het slachtoffer van een misdrij f De man was door zwervers wel eens bij het CS gezien. Hij bleek onbekend bij de daklozenopvang. Door het verspreiden van een foto hoopt de politie nu alsnog achter de identiteit van de onbekende man te komen. ANP DEN HAAG - De kwaliteit van het onderwijs in speciale ba sisscholen is onder de maat. Kinderen krijgen wel meer aan dacht en ondersteuning, maar de lesstof is verouderd en vol doet niet meer aan de huidige eisen. Bovendien worden de vorderingen van de leerlingen onvoldoende bijgehouden. Slechts een klein aantal scholen voldoet wel aan de eisen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Onderwijs Inspectie onder de 361 scholen voor speciaal onderwijs. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 54-jarige man uit Huizen veroordeeld tot tien jaar celstraf wegens het doden van zijn echtgenote. De man wurgde op 25 januari vorig jaar het slachtoffer (51) met een elektriciteits- snoer Hij begroef haar in de achtertuin ingekapseld in beton In februari van dit jaar werd het stoffelij k overschot van Wen- dela aangetroffen na tips van misdaadverslaggever P. de Vries. De officier van justitie eiste vijftien jaar. Het slachtoffer had op de bewuste dag een afspraak met haar man om over de op handen zijnde scheiding te praten. Hij wilde haar geen alimentatie betalen en bekende, in een vlaag van verstandsverbijstering, zijn vrouw te hebben gewurgd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3