PZC Lafoma bouwt megasportpark PZC 11 Zeeuws-Vlaanderen viert Halloween Gezin betaalt komend jaar drie procent meer aan waterschap Raad stemt in met verdere ontwikkeling van Koegorspolder Postbode Van Dale doet laatste ronde Welzijnscentrum Sas komt aan Oostkade Uitverkoren projectontwikkelaar maakt 50-meterbad onderdeel van plan Gemeenten duur voor waterschap 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Heel fijn Noodwet voor groene ruimte I X^JÊ Hieuw wan Iglo ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 1 november 2002 door Jan Jansen TERNEUZEN - Een gemiddeld Zeeuws-Vlaams gezin met een eigen woning is volgend jaar een kleine drie procent meer kwijt aan waterschapslasten dan in 2002. De stijging pakt iets lager uit dan het waterschap Zeeuws- Vlaanderen in de voorjaarsnota nog aannam. De cijfers in dat stuk leidden een half jaar geleden nog tot op schudding in de algemene ver gadering, die aanvankelijk de voorgestelde stijging ferm af wees. Onder druk van het be stuur, dat verwaarlozing van waterschapstaken in het voor uitzicht stelde, kwam de verga dering daar later op terug. In de begroting heeft het be stuur wel rekening gehouden met het verzet tegen de lasten verhoging. Er zijn wat minder investeringen geraamd en de personeelsformatie is afge slankt. Daarnaast vallen de kosten van de zuiveringsinstal latie in Hulst mee en helpt een lagere rente om enkele tienden procenten van dé lastenstijging af te knabbelen. Doelmatiger In de toekomst zit wellicht nog een verdere kostenbeperking in het vat. Het waterschap maakt volgens bestuurder E. Wijffels serieus werk van het onderzoek naar een doelmatiger werkwij ze, waar de algemene vergade ring om vroeg. Een speciaal aangestelde ambtenaar heeft al gesprekken gevoerd met tal van collega's. Wat het oplevert, blijkt over enkele maanden; Wijffels durft er geen voorspel ling over te doen. De lastenstijging met drie pro cent is een gemiddelde van de drie belastingcategorieën waaraan bewoners van het wa- terschapsgebied geld kwijt zijn: de ingezetenenomslag, de om slag gebouwd en de verontreini gingsheffing. De eerste stijgt met 6,7 procent, de tweede met 3,2 procent, de derde maar met 0,9 procent. Burgers en buiten lui hebben alleen met deze cate gorieën te maken. Voor boeren en andere grondeigenaren ziet het tari evenplaat je er minder gunstig uit. Zij krijgen ook een 'omslag ongebouwd' voor de kiezen en die stijgt met maar liefst 9,5 procent. In die stijging dreunt nog de wa teroverlast van2001na. Het wa terschap werd daardoor op kos ten gejaagd en moest heel wat investeringen begroten om het water voortaan beter weg te kunnen werken. Omdat boeren daarvan de noodzaak inzien, is betrekkelijk weinig protest ver nomen tegen de lastenstijging. Volgens het waterschap zijn de tarieven inmiddels gebaseerd op de kostprijs. Die lijn volgend komt ook de tarief stijging tot en met 2007 uit op zo'n drie pro cent per jaar. Een lastige klip die het schap moet omzeilen is dat vanaf 2005 de bijdrage van het Rijk aan onderhoud van de zee wering vervalt. Dat scheelt jaarlijks 660.000 euro. TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen moet flink dokken voor belas tinggegevens van de gemeenten. Volgend jaar staat het schap ze ker al een nabetaling van ruim 1,3 miljoen euro te wachten. Dat bedrag komt bovenop de vaste jaarlijkse kosten van 120.000 euro. Het gaat om de ge gevens over de waarde van wo ningen en andere gebouwen. Gemeenten laten de taxaties doen, waterschappen en het Rijk moeten betalen voor die ge gevens. Volgens het waterschap Zeeuws-Vlaanderen lopen de kosten daarvan uit de hand. Als de gemeenten niet in staat blij ken, de gegevens te leveren te gen een bepaald plafondbedrag, neemt het Rijk de taak wellicht over. ■i door Peter Oggel TERNEUZEN - De gemeente raad heeft donderdag aan het begin van de avond met 21 stem men voor en 1 stem tegen het licht op groen gezet voor de ver dere ontwikkeling van de Koegorspolder. Alleen D66- voorman P. van Nieuwenhuij- zen stemde tegen. Met het besluit is een belangrij ke stap gezet naar verwezenlij king van een omvangrijk depot voor de opslag en verwerking van verontreinigd slib en de aanleg van een windmolenpark. Daar komen 22 molens. Het besluit betekent dat er nu verder kan worden gewerkt aan de totstandkoming van een nieuw bestemmingsplan voor de Koegorspolder. Naar ver wachting moet de gemeente raad van Terneuzen daar in april een besluit over nemen. In de plannen voor de Koegors polder zit ook de bouw van een mestverwerkingsfabriek. Daar over valt pas in de eerste maan den van 2003 een definitieve be slissing. Gisteravond heeft de raad echter in ruime meerder heid opnieuw duidelijkheid ge maakt die fabriek af te wijzen. Het actiecomité 'Houdt woon omgeving Koegorspolder leef baar' roept omwonenden van de Koegorspolder op waardever mindering van hun woningen op korte termijn als planschade al te claimen bij de gemeente. Voorzitter J. Jongepier: „Vol gens onze berekeningen worden woningen minstens 30 procent minder waard. De gemeente zal dat moeten betalen." C Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Sarah Bernhardt noemen haar ouders haar wel eens, naar de legendarische negen- tiende-eeuwse actrice. Van wege haar grandioze gevoel voor drama. Minuscule pijn tjes, onbetekenende zeertjes en kleine ongemakjes pre senteert ze met een tragiek die haar weerga niet kent. Vinden haar ouders tenmin ste. Een hartelijke kus, een welgemeende knuffel en hier en daar een pleister moeten de klus doorgaans wel ge klaard krijgen, vinden zij. Ze wordt er wel eens boos om. Gisteren kwam ze met een triomfantelijke grijns van de computer vandaan. Wappe rend met een briefje van haar tante. Die had uit een internet- nieuwsgroep een louterend berichtje opgediept. Uit Amerikaans onderzoek was gebleken dat mensen met rood haar meer pijn voelen dan mensen met andere haarkleuren. Roodharigen zouden zelfs 20 procent meer narcose nodig hebben dan anderen. En haar tante kon het weten, die is immers zelf arts. Innig tevreden schudde ze haar roodblonde lokken en verdween weer. Tante wordt bedankt. £n nu? Gratii kaa&- tcndue! Nieuw van UnieKaas: verse kaasfondue. Lekker en makkelijk. Probeer het nu gratis! Tijdelijk aankoopbedrag retour op bank- of giro! Zie de actieverpakkingen of www.uniekaas.nl voor meer info. UnieKaas Kaasfondue is o.a. ver- krijgbaar bij Albert Heijn en C1000.; MHfeHK mflejc hn-ör, -■ door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Het nieuwe multifunctionele welzijnscen- trum in Sas van Gent komt aan de Oostkade te staan en niet op de plek van het huidige cultu reel centrum De Speye. Dat besluit is gisteravond in grote meerderheid genomen door de gemeenteraad van Sas van Gent. Alleen de fractie van Gemeentebelangen Groot Sas (GGS) stemde tegen. Voorzitter F. van Hulle van de GGS-fractie zei dat zijn groepe ring zich had laten leiden door signalen uit de Sasse bevolking en door gebruikers van het huiT dige cultureel centrum, die hun vraagtekens zetten bij het plan om de locatie van De Speye aan de Wilhelminalaan te verlaten. „Een goed cultureel centrum staat voor ons buiten kijf", be toogde Van Hulle, „maar wij hebben twijfels over de manier waarop nu met de financiën wordt omgegaan." GGS doelde daarmee op de kosten voor het nieuwe welzijnscentrum, die begroot zijn op ruim zes miljoen euro. De fractie stelde voor het huidi ge gebouw van De Speye te ver bouwen en het huidige gemeen tehuis aan de Westkade geschikt te maken voor instellingen die een plaats is toegedacht in het nieuwe centrum. Dat zijn het lo ket voor diensten van de nieuwe gemeente Terneuzen en de heemkundige kring. Het voor malige hervormde kerkje aan de Oostkade kon in de ogen van GGS een uitstekende nieuwe toekomst tegemoet gaan als ma ritiem museum. Parkeren De andere oppositiepartij in de Sasse gemeenteraad, de PvdA, koos dit keer niet de zijde van GGS. Fractievoorzitter R. de Meyer noemde het plan om te kiezen voor de Oostkade 'een verstandig voorstel'. „In de dis cussie over de Wilhelminalaan hebben wij destijds al aangege ven dat deparkeerproblematiek eigenlijk richtinggevend zou moeten zijn. Tot onze spijt heb ben we daar gelijk in gekregen", doelde hij op het argument van de parkeerproblemen, zoals ook het college dat gebruikte om de ommezwaai naar de Oostkade te maken. De woordvoerders van de WD, D66 en CDA maakten niet al te veel woorden meer vuil aan de kwestie. „Dit hadden we eigen lijk veel eerder moeten verzin nen", stelde CD A-fractievoor zitter R. Bruggeman vast. door Raymond de Frel RETRANCHEMENT - Als heuse kidnappers crosste een vijftal postbodes gisteroch tend door Retranchement. Zij maakten jacht op hun collega Piet van Dale, die nietsver moedend zijn dagelijkse ronde deed. De Cadzandenaar was na een dienstverband van veertig jaar voor het laatst op pad. En dus zetten zijn colle ga's hem in het zonnetje. Van Dale werd door de 'ont voering' totaal overdonderd. Zijn laatste rondje werd ab rupt afgebroken en overgeno men door een collega, waarna lovende woorden, bloemen en andere presentjes hem ten deel vielen. Opeens moest hij de ra dio te woord staan, hing de schrijvende pers aan zijn lip pen en werd Van Dales dagin deling helemaal overhoop ge gooid. „Je gaat zo mee uit eten", deelde vestigingsmana ger Anton Swennen hem mee. Halverwege zijn allerlaatste ronde werd Piet van Dale verrast met bloemen en hing ineens Omroep Zeeland aan de lijn. foto Camile Schelstraete „Ja, dat kan dus niet. Ik moet eerst mijn honden nog uitla ten", reageerde Van Dale. De 59-jarige postbode is een begrip in West-Zeeuws- Vlaanderen. Met uitzondering van Breskens, IJzendijke en Biervliet bezorgde hij in iedere West-Zeeuws-Vlaamse plaats pakketjes en brieven. Op post code sorteren? Ben je malVan Dale selecteerde op naam. „Dat heb ik altijd gedaan, ik kende toch iedereen", aldus Van Dale. De Cadzandenaar onderging alle verrassingen op een voor hem kenmerkende, rustige wijze. Op de vraag of hij zijn werk zal missen, volgde een bevestigend noch ontkennend antwoord. Maar een opsom ming van vrijetijdsbestedin gen laat eigenlijk niets te ra den meer over. „Het is tijd om te stoppen, hè. Nu kan ik meer gaan tennissen, hardlopen en fietsen", vulde hij zijn toe komst alvast in. En vooral dat laatste trekt Van Dale. In zijn beginjaren als postbode hield hij zijn condi tie al fietsend onder werktijd bij, maar na verloop van tijd moest de post met de auto wor den bezorgd „Ik heb altijd een hekel aan die bestelwagen ge had. Ik zat veel liever op de fiets", vertelt Van Dale. „Vroe ger fietste ik veel in Frankrijk, nu ga ik weer trainen voor hal ve marathons." door Wout Bareman TERNEUZEN - DeTerneuzense projectontwikkelaar Lafoma BV gaat het megasportpark in de wijk Oude Vaart in Terneuzen verwezenlijken. De sportac commodatie (twee sporthallen, een overdekt en een openlucht zwembad en een restaurant) moet medio 2006 gereed zijn. Lafoma vervult ook de harte- wens van de gemeenteraad Ter neuzen door één van de 25-me- terbaden te vervangen door een volwaardig wedstrijdbad van 50 meter. Dat vergt een extra in vestering van 1 miljoen euro. De raad werkte het voorstel zonder al te veel hindernissen af. En dat was, gezien de discus sie die de afgelopen weken in Terneuzen zelf, maar ook in de fusiegemeenten Axel en Sas van Gent oplaaide, voor menigeen een verrassing. Het voorstel om het project te gunnen aan Lafo ma, dat voor 15,6 miljoen in schreef (de gemeente heeft in totaal 20,8 miljoen euro be schikbaar), kreeg steun van PvdA, GroenLinks, Christen- Unie, TOP, CDA én de WD'ei- De Zeeuw. De WD-fractie viel in twee stukken uiteen: de raadsleden P. Broekhuysen en V. van der Laan stemden tegen. Ook de SGP-fractie was, om principiële redenen, tegen. D66'er P. van Nieuwenhuijzen vond de gang van zaken rond de Europese aanbesteding zó schimmig dat hij het college voorstelde de komende twee weken orde op zaken te stellen om vervolgens met een nieuw, helder voorstel voor de dag te komen. Broekhuysen en Van der Laan steunden hem, maar de drie stonden alleen. Stofkam Met een 50 meter-wedstrijdbad hadden B en W geen enkele moeite. Wethouder P. Hame- linck: „We hebben dat juridisch laten toetsen en hoeven daar voor niet terug naar de drie laatst overgebleven bedrijven DEN HAAG - Het kabinet komt met een noodwet om de groene ruimte te beschermen. Minister Veerman van Landbouw heeft dit toegezegd. Hij deed dat in een debat met GroenLinks-Kamerlid A. van den Brand, die had ontdekt dat het Structuurschema Groene Ruimte al twee jaar geen rechts geldigheid meer heeft. Provincie-ambtenaar J. San ders ziet in Zeeland geen gevaar voor aantasting van natuurge bieden. Het streekplan biedt volgens hem genoeg garanties. Advertentie GEMEENTE TERNEUZEN, van de aanbesteding." De VVD- 'er Broekhuysen voorspelde dat het college zich daarin wel eens lelijk kon vergissen. „Ik denk dat we dan pas écht een pro bleem hebben." De fracties waren benieuwd of B en W de twijfels bij de buurgemeenten hadden weggenomen. Gister ochtend nog had wethouder Ha- melinck een gesprek met burge meester J. Mulder van Axel, nadat hij eerder burgemeester P. van den Baar van Sas al had bijgepraat. Hij wees erop dat de twee buurgemeenten al in april uitgebreid waren geïnformeerd en dat ze een week geleden nog aanvullende informatie hadden ontvangen. Axel drong aan op een second opinion in de kwes tie rond de Europese aanbeste ding, die volgens de 'afvallers' Grontmij en HBG niet volgens de regels was verlopen. Maar volgens Hamelinck was de uit komst van een stofkam-onder zoek door een gerenommeerd juridisch adviesbureau vol doende. Lek Burgemeester R. Barbé ver klaarde dat het college de afge lopen dagen regelmatig met gekromde tenen de krant open sloeg. ,Er is een lek, dat is zeker. Maar het verschrikkelijk verve lende van de zaak is dat maar de helft van het verhaal is gelekt. Daardoor zijn zeer onplezierige misverstanden gerezen." Barbé doelde op een verslag van de se lectiecommissie, waarin het ad- viesbureeau Bravenboer Scheers (Grontmij) 'onbe trouwbaarheid' zou zijn verwe ten. Barbé fel: „Dat strookt absoluut niet met de werkelijk heid. De commissie heeft alleen vastgesteld dat er geen vertrou wen was in de door het bedrijf geboden oplossing voor een aantal zaken. Niet meer en niet minder. De Grontmij had en heeft het volste vertrouwen van ons college. De vele opdrachten in verleden en heden getuigen daarvan." Een onderzoek naar het 'lek' op het stadhuis, waar door tal van vertrouwelijke stukken plotseling openbaar werden, komt er niet. Maar het is, verzekerde Barbé, wel een les voor de toekomst. Advertentie dé lekkerste weesverse soepen door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Overgewaaid uit de Verenigde Staten lijkt het Halloweenfeest ook in Zeeuws- Vlaanderen steeds vastere voet aan de grond te krijgen. Niet al leen in Westdorpe, ook in andere plaatsen in de streek waaronder Koewacht, Terneuzen en Hulst trokken gisteravond kinderop tochten door de straten. Halloween is van oorsprong een Keltisch feest. De Nederlandse variant op de Halloweenop- tochten is het feest van Sint Maarten, gebaseerd op de legen de van Martinus (Maarten). Die werd geboren in het jaar 316 in het huidige Hongarije. Op een koude winterdag zag Maarten een arme man zonder jas de sneeuw zitten. Hij sneed z'n ei gen mantel doormidden en gaf de arme man een helft tegen de kou. Sint Maarten stierf op 11 november 397 en op de feestdag van deze heilige werd het ge bruikelijk om kinderen iets te geven. Het feest van Sint Maar ten is een echt kinderfeest. Ze maken traditioneel zelf een lampion van papier, karton, een uitgeholde suikerbiet of een pompoen. Als het donker is gaan ze daarmee in optocht langs de huizen. Aan de deur zingen ze een liedje en in ruil krijgen ze een kleine attentie. Net zoals Sint Maarten, die de helft van zijn mantel aan de arme man gaf. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39