Hoofdrol F rank V erlaat Succes maakt Uytdehaage rustig PZC Nieuwe kans voor Adriaanse en AZ Ijsstadion Thialf verkeert in geldnood 19 Stevens wint Eerste slag voor Vitesse in Uefa-Cupduel met Bremen: 2-1 Limburgs prestigeduel De Graafschap strikt Van Gastel Sluiter in kwartfinale Aken Van Rhee projectleider buitenland KNVB kandidaat WK jeugd 2005 WK dubbelspel afgelast vrijdag 1 november 2002 i- NICOSIA - Het duel in de Uefa Cup tussen twee Limburgse trainers is geëindigd in winst voor Huub Stevens. Diens club Hertha BSC was in de eerste wedstrijd van de tweede ronde ie met 1-0 te sterk voor HapoelNi- cosia, de werkgever van Géne Gerards. Over twee weken gaat de Cypriotische club op herkan- sing, in Berlijn. I- Hertha BSC opende in het GSP- ?- stadion, gevuld met slechts 4000 e. toeschouwers, voorzichtig. Pas na negen minuten zag Stevens 'i het eerste kansje voor zijn ploeg: i- een afstandschot van Beinlich ï- miste precisie. Spelmaker Mar- n celinho verprutste vervolgens .0 twee grote kansen waardoor de >- ruststand 0-0 bleef. Hoe langer n de wedstrijd duurde, des te gro- d ter werd de overmacht van de Duitse ploeg. Echter, tot groot genoegen van Nicosia-trainer Gerards keerde doelman Morfis alle inzetten van Hertha-spelers. En wan neer de sluitpost in Cypriotische dienst kansloos was, ketste de bal op lat of paal. „We hadden doelkansen voor drie wedstrij- den",zouHertha-middenvelder [e Beinlich na afloop zeggen, n Uitgerekend op het moment dat i- -de eilandbewoners het gelijk- l- spel wilden vierendrie minuten n in blessuretijd, scoorde Hertha alsnog. Invaller Karwan kopte een voorzet in het Nicosia-doel en voorkwam daarmee een be rt schamend gelij kspel0 -1„Her- :r tha was duidelijk de beste ir ploeg", gaf Gerards ruiterlijk n toe. Eigenlijk was het niet de vraag óf Hertha zou scoren, maar wanneer." n Paris St. Germain won in Boe- karest met 2-0 van National Boekarest, verantwoordelijk voor de uitschakeling van Hee- renveen. Leroy opende in de vijfde minuut de score voor de club uit Parijs. Een uur later werd diezelfde speler van het - ,veld gestuurd nadat hij een tweede gele kaart had gekregen, n Desondanks wist Paris St. Ger- n main zijn voorsprong te vergro- n ten. Andre Luiz bepaalde de n eindstand op 2-0 en daarmee ■- lijkt de Fransen de derde ronde r niet meer te kunnen ontgaan. ANP/SID door Egbert van der Weerd ARNHEM - Uitgerekend Frank Verlaat speelde gisteravond een hoofdrol in het Uefa-Cuptreffen tussen Vitesse en Werder Bre men. Dë Nederlander in Duitse dienst scoorde voor zijn eigen ploeg Werder Breinen en in ei gen doel, waardoor Vitesse uit eindelijk won: 2-1. Met de uitslag mocht Vitesse te vreden zijn. De derde ronde is op basis van het wedstrijdbeeld en de tussenstand van 2-1 nog in beeld. Dat is waarschijnlijk meer dan waarop bijna iedereen vooraf had gehoopt. Toch kan de eerste treffer van Frank Ver laat wel eens pijnlijker zijn dan de tweede. In Europese duels wil niemand thuis een doelpunt te gen krijgen. Aan de andere kant biedt de uit slag voldoende kansen voor Vi tesse, dat dit seizoen buitens huis sterker opereert dan in het eigen Gelredome. Eerder werd al bij verrassing de eerste ronde van de Uefa Cup overleefd. Na een mager gelijkspel thuis tegen Rapid Boekarest, won Vitesse in Roemenië 0-1. In een wedstrijd die begon als een schaakspel tussen twee ploegen die remise nastreven, zat het venijn gisteravond in de staart van de eerste helft. Twee doelpunten (1-1) braken de wedstrijd open. Na de ongeluk kige tweede treffer van Verlaat in eigen doel, wierp Vitesse het laatste halfuur de schroom van zich af. In de jacht op een derde treffer wankelde Werder opvallend en overleefde een grote kans van Bob Peeters. De lange Belg was net op tijd weer fit voor het duel, maar miste het doel met een mislukte kopbal. De voorzet van Riga Mustapha was op maat. Wat resteerde was een magere voorsprong, die de kans op een stunt in Bremen overeind houdt. De derde ronde zou voor de ge plaagde ploeg van trainer Mike Snoei een meevaller zijn. In de competitie draait het niet en staat Vitesse momenteel zelfs tiende. Werder Bremen is welis Bob Peeters (rechts) probeert Victor Skripnik van Werder Bremen van de bal te zetten. foto Jerry Lampen/RTR waar geen grootse ploeg, maar staat wel nummer vier in de sterke Bundesliga. Wat trainer Mike Snoei niet wil de, gebeurde toch en al in de eer ste helft. Uitgerekend Frank Verlaat, de Nederlander in Duitse dienst, maakte de onge wenste tegentreffer. Belangrij ker dan scoren was volgens Snoei het voorkomen van tegen treffers. Daarin leek Vitesse aanvanke lijk vrij gemakkelijk te slagen. Voor rust ging het mis bij de eni ge kans, die eigenlijk geen kans was. Een hoekschop van de Bra ziliaan Ailton, verlengd bij de eerste paal, belandde voor de voet van Verlaat. Hij kroop weg bij Stefanovic en mikte makke lijk de gelijkmaker binnen: 1-1. Zoals Werder Bremen optimaal van die ene mogelijkheid profi teerde, deed Vitesse dat enkele minuten eerder ook. Een vlijm scherpe pass van de sterke Ev- geniy Levchenko bracht de sta tische verdediging van Werder voor onoverkomelijke proble men. Matthew Amoah glipte weg en scoorde met een venijni ge schuiver: 1-0. Verlaat moet ter plekke een déj a vu van j ewel- ste hebben gekregen. In zijn laatste jaar als Ajacied kwam hij Amoah tegen, als huurling in het shirt van Fortuna Sittard. Twee treffers van de Ghanees beslisten toen het duel in Lim burgs voordeel. Verlaat besliste gisteravond de wedstrijd in Arnhems voordeel. Zijn pijn werd grotendeels verzacht door de belangrijke eerste treffer, die Werder hoop biedt op de volgen de ronde. Vitesse putte er net zo veel moed uit. Vitesse (Ned) - Werder Bremen (Dui) 2-1 (1-1). 37. Amoah 1-0, 43. Verlaat 1-1, 63. Verlaat 2-1 (eigen doelpunt) Scheidsrechter: McCurry (Sch). Ge le kaart: Rankovic, Hofs (Vitesse), Ernst, Skripnik, Daun (Werder Bre men). Aantal toeschouwers: 20.000. Vitesse: Jevric; Cornelisse, Stefano vic, Zeman en Frankel; Mustapha (78. Hofs), Rankovic (73. Ja?issen), Levtsjenko en Claessens; Amoah en Peeters. Werder Bremen: Borel; Baumann, Verlaat, Krstajic en Skripnik; Stal- teri, Lisztes, Ernst en Micoud; Ail ton (60. Daun) en Charisteas. GPD DOETINCHEM - Jean Paul van Gastel heeft tot het einde van het seizoen een contract getekend bij eredivisieclub De Graafschap. De oud-speler van Feyenoord en Willem II was na zijn vertrek deze zomer bij het Italiaanse Como transfer vrij. Zijn salaris wordt betaald door een groep sponsors van De Graafschap. Van Gastel maakt volgende week zaterdag waarschijnlijk zijn debuut in de thuiswedstrijd tegen Excel sior. De wedstrijd van zondag tegen Heerenveen komt voor de 30-jarige middenvelder te vroeg. Van Gastel sloot zich enkele weken bij de club uit Doetinchem aan om zijn conditie op peil te houden, De Graafschap wordt getraind door Peter Bosz, met wie Van Gastel bij Feyenoord heeft samengespeeld. De club staat zeventiende in de eredivisie met drie punten uit ne gen wedstrijden. GPD AKEN - Raemon Sluiter heeft in Aken met de grootste moeite de kwartfinale van de tennischallenger bereikt. De als eerste geplaatste Rotterdammer zegevierde pas in de tiebreak van de derde set over de Fin Tuomas Ketola: 6-7 6-3 7-6 (tiebreak 7-4)In de kwartfinale ontmoet Sluiter de Zwitserse veteraan Mare Rosset. Dat wordt een duel met een pikant tintje. De olympisch kampioen van 1992 heeft namelijk onlangs een contract getekend met de Zwitserse tennisbond voor de func tie van Daviscupcaptain. Sluiter is Nederlands Daviscup- fighter nummer één. Zwitserland speelt in februari tegen Ne derland in de eerste ronde van de Daviscup wereldgroep. ANP ZEIST - De voetbalbond KNVB heeft Will van Rhee aange steld als projectleider buitenland. Van Rhee was bijna tien jaar manager wedstrijdzaken. Bert van Oostveen zal per di rect deze funtie van hem overnemen. De KNVB wil de buiten landse projecten nog serieuzer aanpakken omdat de vraag hiernaar met de dag groeit. Van Rhee is privé al veel bezig ge weest met de ontwikkeling van het voetbal in Suriname. De KNVB heeft hem daarom voor de functie als projectleider be naderd. ANP ZEIST - De KNVB heeft zich bij de wereldvoetbalbond Fifa kandidaat gesteld voor de organisatie van het wereldkampi oenschap onder 20 jaar in 2005. De bond hoopt hiermee het jeugdvoetbal in Nederland een impuls te kunnen geven. „De steden waar tijdens het WK wordt gespeeld, zullen verplicht worden om rond de wedstrijden allerlei activiteiten voor de jeugd te organiseren", zei algemeen directeur Harry Been. Het WK voor de jeugd wordt om de twee jaar georganiseerd. Been verwacht dat de Fifa het evenement voor 2 005 in decem ber van dit jaar zal toewijzen. In 2001 was Argentinië gast heer. De eerste volgende wereldtitelstrijd is in 2003 in de Ver enigde Arabische Emiraten. ANP PARIJS - Het wereldkampioenschap dubbelspel is afgelast. Dit tenniskampioenschap zou volgende week plaats hebben in Bangalore in India. De organisatoren konden geen sponsor vinden nadat het succesvolle Indiase duo Leander Paes/Ma- hesh Buphati (drie grandslamtitels) uit elkaar ging na onder linge twist. Vorig jaar ging het dubbeltoernooi ook al niet door. Toen waren de terroristische aanslagen van 11 septem ber in de VS de oorzaak. RTR van onze sportredactie HEERENVEEN - Ijsstadion Thialf in Heerenveen verkeert in financiële problemen. Al maandenlang betaalt Thialf rekeningen niet, of na lang aandringen slechts gedeelte lijk. De betalingsproblemen wor den voornamelijk veroorzaakt door de uit de hand gelopen kosten van de baanvernieu- wing vorig jaar. De kosten daarvan waren aanvankelijk begroot op 16 miljoen gulden, maar al snel bleek dat de wer kelijke kosten de 17 miljoen gulden overtroffen. Volgens onbevestigde berichten is er uiteindelijk ruim 20 miljoen gulden uitgegeven. Thialf torst ook een grote hy pothecaire schuld met zich mee. Uit gegevens van het ka daster blijkt die schuldenlast 7,44 miljoen euro te bedragen. Opmerkelijk is dat bierbrou werij Interbrew in september nog te hulp is geschoten met een lening van 1,36 miljoen eu ro. Ook staat de brouwerij borg voor een lening die Staal Ban kiers aan het ijsstadion heeft verleend. Door de financiële problemen is de verbouwing van de voor malige sauna bij de ijshal ook in het slop geraakt Het was de bedoeling dat er een kliniek voor plastische chirurgie zou komen die per 1 september dit jaar open zou gaan. De chirur gen zouden de ruimte van Thi alf huren. Schuldeisers beginnen inmid dels hun geduld te verliezen. Gedupeerde ondernemers spreken hun ergernis uit over de gang van zaken. Zij vertel len dat Thialf lacherig reageert wanneer er over openstaande rekeningen wordt gebeld. In middels lopen er diverse incas soprocedures. Sommige be drijven, waaronder koeltech- nisch bedrijf Boukens uit Enk huizen, overwegen beslag te la ten leggen of het faillissement aan te vragen. Er zijn ook zorgen over het ma nagement van de ijsbaan. Di recteur Marijke Migo is al geruime tijd ziek thuis. De honneurs worden waargeno men door commerciële man van Thialf, Fokke van der Meulen. Migo's partner Joop van Bekkum bemoeit zich ech ter ook met de gang van zaken. Hij is hoofd van de project groep die nieuwe plannen voor Thialf maakt. Van Bekkum, die vanuit Luxemburg diverse bv's bestiert, is niet onomstreden bij bedrijven die zaken doen met Thialf. GPD Ook een olympisch kampioen begint weer op nul door Martijn van Beeten UTRECHT - Als Europees- en wereld kampioen en met tweemaal olympisch goud plus eenmaal zilver begint Jo- chem Uytdehaage vandaag op het NK afstanden in Utrecht aan een nieuw schaatsseizoen. Als bekende Nederlan der, met nieuwe prikkels en andere doelen. „Het olympisch goud maakt me rustig." Uytdehaage heeft zijn weg gevonden endaar wijkt hij niet vanaf. Ookniet bij TVM, de commerciële ploeg met nieu we ploeggenoten als Rintje Ritsma en Gerard van Velde. Zijn pad heeft nog steeds hetzelfde patroon, alleen zijn sommige steentjes dit seizoen iets an ders gekleurd. Uytdehaage is olym pisch kampioen, nog meer dan drie jaar. „De afgelopen week liep het niet lekker in de trainingen. Dan zeg ik te gen mezelf dat ik twee olympische ti tels heb, d7at ik toch echt iets moet kunnen. Het geeft rust om te weten dat het wel goed komt." „Niemand moet de fout maken de Jo- chem Uytdehaage van dit moment te vergelijken met de Jochem Uytdehaage van Salt Lake City. Vorig jaar op het NK afstanden werd ik vijfde op de vijf kilometer, plaatste ik me met de hak ken over de sloot voor de wereldbeker. En op de 1500 meter werd ik vijftiende. Als ik nu op de vijf kilometer het podi- um haal en op de schaatsmijt vijfde word, ben ik dik tevreden. Een titel zou me net zo blij maken als olympisch goud. Die zou namelijk totaal onver wacht zijn." Dat vraagt om een nadere uitleg. „Drie jaar lang hebben we getraind voor het snelle ijs van Salt Lake City. De omschakeling naar buitenbanen of se- I" mi-overdekte pistes verliep matig. Op snel ijs was ik de beste van de wereld, op een buitenbaan stond ik niet eens in de toptien. Die omschakeling wordt de l grootste uitdaging in het komende sei- zeen." I „Inderdaad, ook een beetje met het oog no de Spelen van 2006 in Turijn. Daar Jochem Uytdehaage: „Ik kijk alleen naar mijn eigen prestaties." zal het niet zo hard gaan als in Salt La ke. Veel toeschouwers zullen verwach ten dat ik in Utrecht wel even ga win nen, maar dat gaat ze nog tegenvallen. Ik kom altijd laat op gang in een sei zoen en mijn eerste echte piek ligt pas in december, tijdens het NK allround. In Assen, op een trage baan." Vrijheid Een nieuwe cyclus van vier seizoenen is ingezet en even laat Uytdehaage de teugels vieren. „Tot Turijn constant presterendat is onmogelij k. Dan ben j e over twee jaar opgebrand. Liever nu één stap terug en straks twee vooruit. Dus heb ik mezelf van de zomer meer vrijheid gegeven voor andere zaken. Een paar dagen naar de Tour de France, een bezoek aan de Formule 1Dat soort dingen." „Onlangs hadden we een trainings wedstrijd in Utrecht. Normaal gespro ken had de hele dag in het teken ge staan van mijn ritten. Nu heb ik naar mij n vriendin gekeken, die de tien kilo foto Jaap de Boer/GPD meter liep tijdens de marathon van Amsterdam. Warme kleren aan, lekker meefietsen. Kan echt geen kwaad. Daarna naar Utrecht, omkleden en die wedstrijd rijden. Het is een nieuwe be nadering." Juist in dat mentale aspect, de afwisse ling van ontspanning en concentratie, ziet Uytdehaage een nieuwe uitdaging. „Het spel om allerlei mogelijke valkui len uit te schakelen intrigeert me. Het ijs op en gaan, wat er ook gebeurt. Pro cesbeheersing, je heel bewust zijn van waarmee je bezig bent. Op dit moment is het tijd om prioriteiten te stellen. Ach, mijn appartement is niet opge ruimd. Maar ga je daar harder van schaatsen?" Uytdehaage geeft niet veel prijs over de details van zijn voorbereiding. Het egoïsme van de topsporter? „Ja, zo kun je dat zien. Ook de naam van mijn men taal begeleider houd ik voor mezelf. Ten eerste omdat hij onderdeel uit maakt van de vijf procent die ik privé wil houden. Maar ook omdat ik door die details een voorsprong kan nemen op de concurrentie. Ik praat wel eens met Pieter van den Hoogenband en dan hebben we het over zijn zwempak. Het is nog niet zo dat ik naar de fabrikant stap om een schaatspak te laten maken, maar ik heb er wel wat aan." Belang Het mag geen verrassing heten dat Uytdehaage leiding geeft aan de nog in oprichting zijnde atletencommissie voor schaatsers,Ti j dens de eerste ver gadering sloeg ik iets te hard met mijn vuist op tafel. Ben ik meteen benoemd tot voorzitter. Wij proberen de schaat sers een stem te geven, hadden al een belangrijk aandeel in de vaststelling van selectiecriteria. Het is wel vreemd. Ik heb mijn eigen wensen, maar moet ervoor zorgen dat het algemeen belang wordt gediend. Ooit was ik ook de nummer twintig van Nederland en dat ben ik niet vergeten. Het is de nuchterheid van de kampioen. Van de man die vorige week pannekoe ken at bij zijn ouders, met uitzicht op zijn Jochem Uytdehaage-plantsoen. „Dat blijf ik leuk vinden. Pas riep een buurman naar enkele voetballende kinderen dat ze voorzichtig moesten zijn met het gras. Lachen. Hoe ik toen in Utrecht ben ontvangen, dat was prachtig. Maar ja, in lieerde stonden twaalfduizend man Gerard van Velde toe te juichen. Daar zijn Utrechters toch te nuchter voor. Misschien moeten we na Turijn maar een huldiging rege len op het Domplein. Oeps, als dat maar niet arrogant overkomt." GPD door Jochem Lippmann ALKMAAR - Na een ongelijk gevecht met Arie van Eijden en Leo Beenhakker vertrok Co Adriaanse vorig jaar december als een gebroken man bij Ajax. Ver verwijderd van het mooie maar soms ook wrede voetbal wereldje evalueerde de geboren Amsterdammer in alle rust de missie die van hem een groot en door iedereen gerespecteerd trainer moest maken. Bijna een jaar na zijn ontslag begint Adriaanse morgen bij AZ, de ambitieuze club waar Dirk Scheringa het bewind voert. De ochtend na de uitwed strijd vrijdag bij FC Zwolle zal Adriaanse zijn beweegredenen voor de terugkeer motiveren. Het kan bijna niet anders dan dat de oefenmeester met een contract tot de zomer van 2005 na afloop van de eerste werkdag bij zijn nieuwe werkgever de naam van Martin van Geel vaak in de mond gaat nemen. Champions League In dienst van Willem II mondde de goede samenwerking tussen oefenmeester en directeur uit in een eindklassering als tweede in de eredivisie en een daarbij ho rend ticket voor de Champions League. AZ beschikt, zeker na het betrekken van het nieuwe stadion, over veel betere finan ciële mogelijkheden dan de Til- burgers. Dus waarom zou het duo het huidige AZ niet kunnen transformeren tot de club die ruim twintig jaar geleden de strijd met de vaderlandse top drie aanging? Zo makkelijk gaat het in de op portunistische wereld van het voetbal echter niet. Adriaanse, die in 1983/1984 al eens trainer van AZ was, moet slagen bij een club waar trainers als Willem van Hanegem, Gerard van der Lem en Henk van Stee de afge lopen jaren in de ogen van voor zitter Scheringa faalden. Die drie liepen zich stuk op dezelfde problemen. Ze kregen de verou derde spelersgroep maar niet aan de gang. Preses Daarbij konden ze niet functio neren onder een preses die als een van de weinige rijke Neder landers het zakenblad Quote liet weten dat hij te laag in de top-500 van gefortuneerde landgenoten stond. Wil de eigenzinnige Adriaanse Co Adriaanse slagen bij AZ dan zal Scheringa zich ver van het voetballende gedeelte van zijn club moeten houden. Anders wacht de oud trainer van Ajax ongetwijfeld hetzelfde lot als zijn zeven voor gangers in de laatste dertien jaar in Alkmaar. Aan directeur Martin van Geel de taak als in- termediar tactisch tussen hoofdtrainer en voorzitter te la- Salarissen Het reorganiseren van de huidi ge selectie zal ongetwijfeld de belangrijkste taak van Adri aanse worden. Buskermolen, Wijker, Opdam, Van Galen, Moens en Huiberts verdienen al jaren salarissen die ze bij een andere club nooit zullen krijgen. Het enorme jaarin komen van een deel van hen komt niet tot uitdrukking in hun prestaties. Als AZ wil uit groeien tot een structurele subtopper dan zal het onder Adriaanse anders moeten. Of presteren of plaatsmaken voor nieuwelingen. De nieuwe uitdaging van Adri aanse is een loodzware opgave. Meer dan bij een andere club dreigt een nieuwe teleurstel ling. Bij AZ valt voor hem echter ook veel te winnen. Slaagt hij net als bij Willem II, dan krijgt hij misschien nog een keer de kans ergens als bondscoach of bij een topclub in binnen- of buitenland te tonen waartoe hij volgens zichzelf al jaren in staat is. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37