Verbinding gebouwen vertraagd PZC Indicatieorgaan gaf vorig jaar meer geld uit dan afgesproken PZC Historische Spelen op zoek naar honk Kunstenares vertelt over haar werk Financiële situatie politie Zeeland blijft komende jaren slecht Burgemeester van Taganrog vermoord 13 Larven hardnekkig Pontes Scholengroep moet langer wachten op corridor door achterstand gemeente Cursus over liturgie in de eredienst agenda Herbestratingen in Bruinisse Greenpeace bij Covra-bezoek Kamervragen Open Universiteit Zorgen over expansiedrift Delta vrijdag 1 november 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Acht Maart team Schouwen-Duiveland houdt donderdag 14 november in de grote zaal van het MFC een feestelijke middag rond kunst en levensbeschouwing, met als centrale gast beeldend kunste nares Hannelieke van de Beek uit Leersum. Een bijeenkomst half november lijkt wat vroeg voor eeri organi satie die zich specifiek bezig- houdt met de viering van de In ternationale Vrouwendag op 8 maart. Volgens voorzitter Jessi ca Stein heeft dat te maken met het feit dat enkele jaren geleden de Stichting Vrouw, Geloof en Samenleving is opgegaan in het Acht Maartteam. In de geest van die groepering wordt minstens één keer per jaar een extra bijeenkomst ge organiseerd. Hannelieke van de Beek was afgelopen zomer een van de exposanten op de Kunst- schouw. Zij exposeerde in de Hervormde Kerk in Burgh. Twee bestuursleden van het Acht Maart Team raakten en thousiast over het werk en de wijze waarop de kunstenares erover vertelde. Belangrijkste drijfveren voor Van de Beek zijn het verbeelden van eigen emo ties, haar boosheid en haar reac ties op het nieuws. Tijdens de bijeenkomst in het MFC vertelt ze hoe haar kunstwex'ken tot standkomen. Symboliek, litur gie, lezen en associatief denken spelen daarbij een belangrijke rol. Zij maakt gebruikt van een veelheid aan materialen zoals verf, papier, hout, lood, steen, glas en zand. Van de Beek stu deerde af aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kun sten in Den Haag, richting mo numentale textiel. Daarnaast legde zij zich toe op fotografie. Zij bewerkt foto's met olieverf om de sfeer te veranderen, voegt beelden toe, laat dingen weg of krast in de emulsie. De activiteiten van het Acht Maartteam hebben altijd een multicultureel tintje, wat dit keer tot uiting komt in een mu zikaal intermezzo en diverse theesoorten die beschikbaar zijn. Om misverstanden te voorko men, benadrukt Stein dat de bijeenkomst niet uitsluitend be doeld is voor vrouwen, maar dat ook mannen welkom zijn. De bijeenkomst begint om 13.30 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bouw van een corridor die de twee complexen van de Pontes Scholengroep in Zierikzee met elkaar moet gaan verbinden laat nog een jaar op zich wachten, aldus conrector H. van Dam. De realisatie is ver traagd door de werkaehter- stand op de gemeentelijke afde ling ruimtelijke ordening. Het gevolg is dat het budget van het drie jaar oude plan te krap dreigt te worden. De gemeente begint vandaag de wettelijke inspraakprocedure voor uitbreiding van het com plex. Het plan ligt gedurende vier weken ter inzage. Op basis van de ingekomen reacties neemt de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit, waarna ook de provincie de bestem mingsplanwijziging nog zal toetsen aan de noodzaak. Dat hele traject vergt volgens de ge meente zes tot negen maanden. De schooldirectie zelf houdt re kening met een jaar, voordat daadwerkelijk met de bouw kan worden begonnen. Tegenvaller ,,Een tegenvaller", aldus Van Dam. Het grote gemis van de corridor vertaalt hij met name in de 'presentatievan de school Formeel is de locatie Pieter Zee man sinds de fusie augustus 1999 één gebouw, maar door de fysieke scheiding door school plein en bosschages is de prak tijk anders. „Het blijft nu toch een hoofdgebouw (de voormali- weekenddiensten CENTRAAL ALARMNUMMER 112 2 en 3 november 2002 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Speelman, Zierikzee, tel. (0111) 412080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. Tandartsen: G. W. G. den Broeder, Oude Haven 51, Zierikzee, tel. (0111) 413388. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ge RSG) en een dislocatie. Hoe wel we merken dat de onderlin ge integratie behoorlijk is voortgeschreden, vooral onder de docenten." In de oorspronke lijke plannen was in de verbin ding nog een studiehoek en mentorruimten opgenomen. Die indeling is inmiddels losge laten. De glazen corridor wordt nu in hoofdzaak een plek waar de scholieren 'wind en water- droog' hun vrije momenten op school kunnen doorbrengen, legt de conrector uit. „Een soort overdekt deel van het schoolplein." De 'slurf' komt diagonaal tussen de twee ge bouwen en wordt daarmee te vens de nieuwe hoofdingang van het totale complex. In de corridor wordt de garderobe on dergebracht. De plek die daar door in de beide bestaande hal len vrijkomt, wordt aansluitend op het gereedkomen van de ver binding ingericht als studie- hoek en mentorruimte. Voor fi nanciering van dat onderdeel zal opnieuw worden aangeklopt bij de gemeente, zegt Van Dam. Met het verstrijken van de tijd tussen het ontvouwen van de plannen en de daadwerkelijke uitvoering, is het verkregen ge meentelijk krediet van 1,4 mil joen euro net genoeg om de ver binding te verwezenlijken. „Ons budget hiervoor is zo lang zamerhand heel krap gewor den." Met de verbindingen tus sen de twee gebouwen, verhuist het fietsenhok naar een andere plek op het terrein. Tegel ij kerti j d wordt aan de kant van het ondertussen gesloopte tijdelijk gemeentehuis extra parkeerruimte gecreëerd voor auto's van personeel en bezoe kers. De decorstukken van Stichting Historische Spelen, waaronder die voor het theaterspektakel Dijkval, worden ergens anders opgeslagen. foto Marijke Folkertsma Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De Stichting Historische Spelen Zierikzee raakt eind deze maand definitief haar onderkomen aan de Korte Nobelstraat kwijt. Tot op he den is nog geen nieuw honk gevonden, al zijn er wel ideeën. Zo loopt script schrijver en regisseur C. Möhlman warm voor vestiging in de houtloodsen aan de Vissersdijk. Daarvan is voorals nog echter geen sprake. Het zou ideaal zijn, meent Möhlman. De loodsen zijn centraal gelegen in Zie rikzee, waar toch zo'n dikke tweehon derd vrijwilligers wonen die bij de stichting zijn betrokken. „Ik vind dat wij in de stad thuishoren. Maar ja, dat zullen wel meer organisaties vinden", constateert hij. Desalniettemin zijn er aardige argumenten aan te voeren om te verkassen naar de Vissersdijk. De houtopslagruimte van weleer zal - deels - weer gevuld worden met hout, zij het dan nu in de vorm van decorstuk ken. Voor belangstellenden kan zicht op de bezigheden van de decormakers een leuke attractie vormen. Een aan vulling wellicht op alles wat er al te zien zal zijn, dankzij de Stichting Museum haven Zeeland. De loodsen worden deels verhuurd aan deze stichting. Een ander deel wordt in gebruik genomen als kantoor. Bovendien, voert Möhlman aan, ondervindt zijn stichting veel steun van de Stichting Renesse, die via een dochterconstructie eigenaar is van de houtloodsen. Mocht er ooit sprake zijn van een verhuizing die kant op, meldt voorzitter R. Geluk van de Stich ting Historische Spelen op haar beurt, dan zal dat pas op langere termijn zijn. Nu is nog niet duidelijk wat er precies allemaal in de loodsen gaat gebeuren. Daarnaast moet de boel nog worden ge restaureerd. Over de verhuizing die de stichting binnen een paar weken wacht, is Geluk echter helder. „Af spraak is afspi-aak. Wij zijn dagir eind november weg." De kostuums van de stichting zijn al on der dak. Tijdelijke opslag van decor stukken moet, vernacht Geluk, op kor te termijn zijn te regelen. Omdat het openluchtspel Dijkval komend jaar op nieuw wox'dt opgevoerd, is het beschik baar hebben van een werkplaats min der urgent dan wanneer een nieuwe productie in de maak is. Naar een nieu we werkplaats wordt dus gewoon ver der uitgekeken. De voormalige gemeentewerkplaats aan de Korte Nobelstraat gaat 2 decem ber over in handen van projectontwik kelaar Faasse Faasse in Goes. Op de grond die nu nog eigendom is van de gemeente Schouwen-Duiveland, wordt de Nobelhof, een woningbouw project van negen woningen, ontwik keld. Begin volgend jaar woi'dt naar ver wachting begonnen met de sloop- en saneiïngsactiviteiten op het terrein. In april wordt dan, als alles volgens plan verloopt, gestart met de bouw. ZIERIKZEE - De Werkgroep Vorming en Toerusting van de hervormde en gereformeerde kerken op Schouwen-Duive land en Tholen houdt twee bij eenkomsten over de betekenis van de liturgie in de eredienst. De cursusbijeenkomsten wor den gehouden op 5 en 19 novem ber. Gastspreker Mar van der Veer gaat in op de mogelijkheden ge meenteleden te beti-ekken bij de invulling van de Eredienst. De avonden beginnen om 19.45 uur in het Hervormd Kerkcentrum aan het Havenplein in Zierik zee. STREEKACTIVITEITEN: OOSTERLAND - Dorpshuis Oosterhof, 19.30-23.00 uur: Vogeltentoonstelling; SIRJANSLAND - Hervormde kerk, 19.45 uur: Hervormingsavond; door Rolf Bosboom GOES - Het Regionaal Indica tieorgaan (RIO) voor de Ooster- schelderegio geeft dit jaar meer geld uit dan was afgesproken met de gemeenten. Het extra personeel dat vorig jaar t ijdelijk was aangetrokken, is blijvend ingezet, zonder dat daarvoor toestemming was. „Dat is een stomme fout geweest", aldus voorzitter A. Verbree. Het extra personeel was destij ds nodig om de wachtlijsten en de administratieve achterstand bij het RIO, dat onder meer bepaalt of mensen in aanmerking ko men voor thuiszorg of opname in verpleeg- of verzorgingshuis, weg te werken. De gemeenten, die het indicatieorgaan finan cieren, hebben nadrukkelijk ge zegd dat het om tijdelijke inzet ging. De betrokken mensen zijn echter ook dit jaar blijven wer ken. De 'fout' werd pas in mei ontdekt, waarna het RIO-be- stuur aan de bel trok bij het Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio, waarin de gemeenten zitting hebben. Het bestuur van het Samenwer kingsverband liet deze week weten moeite te hebben met de gang van zaken. Wethouder C. Schippers van de gemeente Noorcl-Beveland verwees naar eerdere incidenten bij het RÏO. Medio 1999 verhuisde de orga nisatie bijvoorbeeld op eigen houtje naar een veel duurder kantoor en kregen de gemeen ten achteraf de rekening gepre- senteerd. Schippers: „Nu wor den we weer voor een voldongen feit geplaatst." RIO-voorzitter Verbree zei dat de zaken niet vergelijkbaar zijn. „Tot medio 2001 is het heel be roerd gelopen bij het RIO, maar dat is nu allemaal opgelost. Er is een gestroomlijnde organisatie ontstaan en er wordt hard ge werkt." De kwestie met het tij delijk personeel is het bestuur domweg ontgaan. „We leefden in de veronderstel ling dat het een pei'manente subsidie was. Maar we belaze ren de kluit absoluut niet. Des tijds bij de huisvesting zat er wel wat achter." Problemen Volgens Verbree is er in de prak tij k ook geen weg meer terug, omdat de organisatie anders in de problemen komt. Dat bete kent een extra uitgave voor de gemeenten van in totaal 106.000 euro per jaar. Schippers nam de kwestie echter zo hoog op, dat hij daar vooralsnog niet mee ak koord ging. Het aantal indicatieaanvragen ZIERIKZEE - Het gaat de vei'keerde kant op met de bestrij ding van de emelt op het sportcomplex Den Hogen Blok van Zierikzee en Mevo, aldus beleidsmedewerker sportzaken D. de Vos van de gemeente Schouwen-Duiveland. Nadat eer der deze week was geconstateerd dat de velden twee en dxie nog steeds ernstig waren aangetast door de larf van de lang pootmug, blijken nu ook de overige grasmatten -met uitzon dering van het hoofdveld- onder het ongedierte te lijden. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft gisterochtend de vel den vier, vijf en het trainingsveld met gif gesproeid, waardoor het terrein tot en met maandag niet mag worden gebruikt. Trainingen voor de jeugd zijn afgelast. Van de geplande wedstrijden komend weekeinde gaat alleen het onderlinge duel tussen de El van Zierikzee en Mevo niet door, aldus secretaris N. Timmerman van Zierikzee. De overi ge wedstrijden kunnen dankzij het rustige thuisprogï-amma van beide verenigingen worden afgewerkt op het hoofdveld. BRUINISSE -In de Schipperslaan in Bruinisse kan geduren de circa acht weken geen doorgaand verkeer plaatsvinden wegens herbestratingswerkzaamheden. Het werk wordt van af maandag 4 november gefaseerd uitgevoerd. De duur van het karwei is mede afhankelijk van de weersomstandigheden. Begin december wordt begonnen met het aanpassen en herbe- straten van het voetpad langs de Dorpsweg tussen de Padjes en de Molenweg. Deze wei'kzaamheden duren, met een onder breking in de kerstvakantie tot de tweede helft van januari. BORSSELE - Milieuorganisatie Gi'eenpeace geeft maandag acte de présence bij de Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) in Borssele om aan bezoekende Kamerleden 'het hele verhaal' van het Nederlandse kernafval te vertellen. De Kamerleden die zich op de hoogte komen stellen van de opslag van radioactief afval bij de Covra, krijgen door Greenpeace een tentoonstelling voorgeschoteld. De milieuorganisatie wil met name duidelijk maken dat directe opslag van kernafval bij de Covra beter is dan opwerking in Frankrijk. Volgens Greenpeace wordt daarbij te veel radioactief afvalwater in zee wordt geloosd. Covra heeft de afgelopen jaren nieuwbouw gepleegd om het opgewerkte afval uit Frankrijk op te kunnen slaan. DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van het CDA is be zorgd over de sluiting van de Zeeuwse vestiging van de Open Universiteit. Drie Kamerleden willen van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, C. van Leeuwen, weten of hij op de hoogte is van het voornemen van de Open Universiteit om het studiecentrum in Zeeland te sluiten. Ver der vragen ze hem of die vooxrgenomen sluiting negatieve ge volgen heeft voor de studenten die hoger ondeiwijs aan de Open Universiteit volgen. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen maakt zich zor gen over de toekomstige tarieven voor elektriciteit nu Delta Nuts NV bezig is met overname-onderhandelingen met Remu. Mocht deze overname doorgaan dan voorziet de partij een tariefsverhoging, terwijl de prijzen nu landelijk gezien nog gunstig zijn. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De politie Zee land is de penibele financiële si tuatie nog niet te boven. Ze voorziet voor de periode 2003 tot en met 2006 een tekort van bijna zes miljoen euro. Pas in 2006 blijft er geld over. En dat terwijl de politie vorig jaar nog dacht tot 2005 ruim één miljoen euro over te houden. Dat blijkt uit de begroting 2003 en de meerjarenraming 2004 tot en met 2006. De politie wijt het tekort aan sterk stijgende lasten en dalende inkomsten uit de Rijksbijdragen. De relatief sterke stijging van de uitgaven komt volgens de orga nisatie door de effecten van de in 2001 afgesloten driejarige CAO. Ook de kosten op het gebied van verbindingen en automatise- ring nemen toe. Dat heeft onder andere te maken met de opzet van onder andere een gezamen lijke meldkamer en een geza menlijk rekencentrum. De kosten drukken met name op de begrotingen van 2003 en 2004. Daarna vernacht de poli tie dat die kosten flink zullen dalen. Verder stijgen in 2003 de kosten voor huisvesting van de politie aanzienlijk. Dat komt door de toename van het aantal vier kante meters en hogere lasten voor de schoonmaak, energie en belastingen/heffingen. Uit de meerjarenbegroting blijkt dat vanaf 2003 tot en met 2005 jaar lijks een tekort wordt verwacht van respectievelijk 1,7, 3,7 en 1,4 miljoen euro. Pas in 2006 houdt de organisatie 0,8 miljoen euro over. In de afgelopen jaren is een groot aantal aspiranten begon nen met de opleiding tot politie agent. In 2003 volgen gemid deld dertien mensen de opleiding. De laatste zullen in 2005 de politie versterken. Daarmee loopt de politie voor uit op de uitstroom van perso neel. In 2005 en 2006 verlaten 51 medewerkers het korps. De kos ten van de Tijdelijke Ouderen Regeling (TOR) blijven voor het grootste deel ten laste van de po litie Zeeland. Onder meer om die reden zal de politie de perso neelskosten terugdringen door niet alle vacatures in te vullen. bij het RIO blijft toenemen, on der meer door de vergrijzing. Dat maakt het ook noodzakelijk dat de huidige personeelssterk te in elk geval overeind blijft. Uit de diverse vergelijkingen die zijn gemaakt met indicatie organen elders in het land blijkt dat in de Oosterscheldex-egio al efficiënt wordt gewerkt: het aantal adviseurs ligt onder het landelijk gemiddelde, maar de 'productie' per adviseur ligt be duidend hoger. Het is de bedoeling dat in de loop van volgend jaar de vier Zeeuwse indicatieorganen fu seren tot één organisatie. De veiwachting is dat door de sa menvoeging meer menskracht beschikbaar komt voor het ech te indicatiewei'k. Op die manier moet het mogelijk zijn de wachtlijsten en administratieve achterstanden binnen de per ken te houden. door Edith Ramakers ROSTOV AAN DE DON - De burgemeester van de Russische stad Taganrog, S. Sjilo, is woensdag doodgeschoten voor het flatgebouw waar hij woon de. Taganrog heeft een steden band met Vlissingen. De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele is geschokt door het bericht. Vorige week bi'acht ze nog een werkbezoek aan Taganrog. „We hadden een ontzettend goed contact met el kaar", zegt ze. De burgemeester van Taganrog werd twee keer in zijn rug ge schoten nadat hij uit zijn auto was gestapt en naar de flat liep. Zijn chauffeur wilde hem nog helpen, maar raakte bij die actie zelf gewond. Taganrog ligt aan de Zee van Azov en is één van de grootste havensteden in het zuiden van Rusland. Grote ondernemingen in de stad zijn de laatste jaren overgegaan in andere handen. Dergelijke overnames zijn in Rusland vaak aanleiding tot huurmoorden. Van Dok-van Weele: „De burgemeester maakte een vrolijke, zeker geen angstige indruk. Ik geloof niet dat hij zich bedreigd voelde. We hebben nog veel gesproken over projecten die we gezamenlijk zouden oppakken. Nu moeten we een condoleance sturen naar Behalve ondernemers worden ook veel politici in Rusland slachtoffer van huurmoorde naars. Dinsdag werd in Nachodka, in het verre Oosten van Rusland, een liberale politi cus doodgeschoten, die tegelij kertijd zakenman was. Vorige maand werd de gouver neur van de regio Magadan in Moskou op straat doodgescho ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35