Corridor tussen scholen vertraagd PZC PZC Goese koffieshop Aarden verhuist Goes richt vizier op het milieu Financiële situatie politie Zeeland blijft komende jaren slecht Indicatieorgaan gaf vorig jaar meer geld uit dan afgesproken Pontes Scholengroep moet langer wachten op gang door achterstand gemeente Dorcas zamelt voedsel in Allerzielen Greenpeace bij Covra-bezoek Kamervragen Open Universiteit Herdenking strijd om Sloedam Lokale Partij Vlissingen bezorgd Larven hardnekkig Noodwet nodig ter bescherming groene ruimte b 13 vrijdag 1 november 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bouw van een corridor die de twee complexen van de Pontes Scholengroep in Zierikzee met elkaar moet gaan verbinden, laat nog een jaar op zich wachten, aldus conrector H. van Dam. De vertraging komt door de werkachterstand op de gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening. Het ge volg is dat het budget van het drie jaar oude plan te krap dreigt te worden. De gemeente begint vandaag de wettelijke inspraakprocedure voor uitbreiding van het com plex. Het plan ligt gedurende vier weken ter inzage. Op basis van de ingekomen reacties neemt de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit, waarna ook de provincie de bestem mingsplanwijziging nog zal toetsen aan de noodzaak. Dat hele traject vergt volgens de ge meente zes tot negen maanden. De schooldirectie zelf houdt re kening met een jaar, voordat daadwerkelijk met de bouw kan worden begonnen. „Een tegenvaller", aldus Van Dam. Het grote gemis van de corridor vertaalt hij met name in de 'presentatie' van de school. Formeel is de locatie Pieter Zee man sinds de fusie augustus 1999 één gebouw, maar door de fysieke scheiding door school plein en bosschages is de prak tijk anders. „Het blijft nu toch een hoofdgebouw (de voormali ge RSG) en een dislocatie. Hoe wel we merken dat de onderlin ge integratie behoorlijk is voortgeschreden, vooral onder de docenten." In de oorspronkelijke plannen was in de verbinding nog een studiehoek en mentorruimten opgenomen. Die indeling is in middels losgelaten. De glazen corridor wordt nu in hoofdzaak een plek waar de scholieren 'wind en waterdroog' hun vrije momenten op school kunnen doorbrengen, legt de conrector uit. „Een soort overdekt deel van het schoolplein." De 'slurf' komt diagonaal tussen de twee gebouwen en wordt daarmee te vens de nieuwe hoofdingang van het totale complex. In de corridor wordt de gardero be ondergebracht. De plek die daardoor in de beide bestaande hallen vrijkomt, wordt aanslui tend op het gereedkomen van de verbinding ingericht als studie- hoek en mentorruimte. Voor fi nanciering van dat onderdeel zal opnieuw worden aangeklopt bij de gemeente, zegt Van Dam. Met het verstrijken van de tijd tussen het ontvouwen van de plannen en de daadwerkelijke uitvoering, is het verkregen ge meentelijk krediet van 1,4 mil joen euro net genoeg om de ver binding te verwezenlijken. „Ons budget hiervoor is zo lang zamerhand heel krap gewor den." Met de verbindingen tussen de twee gebouwen, verhuist het fietsenhok naar een andere plek op het terrein. Tegelijkertijd wordt aan de kant van het on dertussen gesloopte tijdelijk ge meentehuis extra parkeerruim te gecreëerd voor auto's van personeel en bezoekers. THOLEN - De Dorcas Werk groep Tholen houdt vrijdag 8 en zaterdag 9 november een voed- selactie in winkels op Tholen, en in Halsteren en Roosendaal. Vrijwilligers van de hulporga nisatie delen lijstjes uit met sug gesties voor artikelen die men sen kunnen kopen voor de hulpvragende landen. Ook ont vangen consumenten informa- tie over de landelijke voedselac- tie. De voedselpakketten gaan in eerste instantie naar een cen trale (Zeeuwse) locatie. Vervol gens transporteert Dorcas de 1- dozen naar Oost-Europa. Dor- cas International zorgt dat het I' voedsel bij de allerarmsten te- I rechtkomt. Het gaat hoofdzakelijk om ou dere mensen die medisch gezien niet zonder voedselhulp kun nen. In 2001 verstuurde de Thoolse werkgroep 356 dozen met etens waren. YERSEKE - In de rooms katho- lieke parochiekerk Heilige An- na aan de Lange Ville in Yerseke wordt zaterdag 2 november ter gelegenheid van Allerzielen een speciale eucharistieviering ge houden. Pastoor D. Kemper gaat voor in de eredienst, waaraan het oude- renkoor Vredelust uit Yerseke haar medewerking verleent. De dienst begint om 19.00 uur. De gemeente Goes moet de komende twaalf jaar nog ongeveer 115.000 kuub slib uit de verschillende waterpartijen baggeren. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil haar milieubeleid de komende jaren uitbouwen en beter onder de aandacht brengen. Daarvoor is een milieubeleidsplan opge steld, dat binnenkort in de in spraak wordt gebracht. Het plan bevat een groot aantal door Jeffrey Kutterirtk VLISSINGEN - De politie Zee land is de penibele financiële si tuatie nog niet te boven. Ze voorziet voor de periode 2003 tot en met 2006 een tekort van bijna zes miljoen euro. Pas in 2006 blijft er geld over. En dat terwijl de politie vorig jaar nog dacht tot 2005 ruim één miljoen euro over te houden. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffanter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Dat blijkt uit de begroting 2003 en de meerjarenraming 2004 tot en met 2006. De politie wijt het tekort aan sterk stijgende lasten en dalende inkomsten uit de rijksbijdragen. De relatief ster ke stijging van de uitgaven komt volgens de organisatie door de effecten van de in 2001 afgesloten driejarige CAO. Ook de kosten op het gebied van verbindingen en automatise ring nemen toe. Dat heeft onder meer te maken met de opzet van onder meer een gezamenlijke meldkamer en een gezamenlijk rekencentrum. De kosten druk ken met name op de begrotingen van 2003 en 2004. Daarna ver wacht de politie dat die kosten flink zullen dalen. Verder stijgen in 2003 de kosten voor huisvesting van de politie aanzienlijk. Dat komt door de toename van het aantal vier kante meters en hogere lasten voor de schoonmaak, energie en belastingen/heffingen. Uit de meerjarenbegroting blijkt dat vanaf 2003 tot en met 2005 jaar lijks een tekort wordt verwacht van respectievelijk 1,7, 3,7 en 1,4 miljoen euro. Pas in 2006 houdt de organisatie 0,8 mil joen euro over. In de afgelopen jaren is een groot aantal aspiranten begon nen met de opleiding tot politie agent. In 2003 volgen gemid deld dertien mensen de opleiding. De laatste zullen in 2005 de politie versterken. Daarmee loopt de politie voor uit op de uitstroom van perso neel. In 2005 en 2006 verlaten 51 medewerkers het korps. De kos ten van de Tijdelijke Ouderen Regeling (TOR) blijven voor het grootste deel ten laste van de po litie Zeeland. Onder meer om die reden zal de politie de perso neelskosten terugdringen door niet alle vacatures in te vullen. ambities en voornemens. Een van de ideeën is het opstellen van een geluidsbeleidsplan, waarin de gemeente aangeeft hoe zij geluidshinder in de toe komst zoveel mogelijk wil te gengaan of voorkomen. De gro te zorgen die leven over de gevolgen van de toename van het goederenvervoer per spoor, mede door de aanleg van de Westerschelde-containertermi- nal, spelen daarbij een belang rijke rol. Er loopt daarnaast een project om huizen die nu al te veel wor den belast door verkeerslawaai, beter te isoleren. Inmiddels zijn 174 woningen aangepakt, ter wijl er 58 resteren. Die worden de komende jaren aangepakt. Verder hecht de gemeente aan het zoveel mogelijk aanbrengen van stil asfalt, zoals momenteel bij de rondweg om Nieuw-West gebeurt. Op bodemgebied ver gen vooral de waterpartijen de komende jaren de aandacht. Onlangs is daarvoor een bag- gerplan opgesteld. Aangezien de uitvoering ervan kapitalen vergt, is een beroep gedaan op subsidies. In totaal moet in de periode tot 2014 ongeveer 115.000 kuub slib worden ver wijderd. Zo'n 50.000 kuub moet naar verwachting naar een er kende verwerker afgevoerd. Tanks Het is ook de bedoeling te stimu leren dat oude brandstoftanks, die zich nog her en der onder de grond bevinden, alsnog worden opgeruimd. Via publicaties wil de gemeente eigenaren wijzen op de gevaren die niet gesaneer de tanks met zich meebrengen. Binnenkort moet verder het ge meentelijk rioleringsplan wor den geactualiseerd. Er zijn ideeën voor de aanleg van schoonwaterriolen in de Marco ni- en Bessestraat. In de nieuw bouwwijk Ouverture wordt een duurzaam waterplan uitge voerd en komen er natuurvrien delijke oevers langs de Grote Waterleiding. Ook is het de be doeling de regentonnenactie, die de afgelopen jaren met suc ces is gehouden, te herhalen. Als het gaat om het Milieu-edu catiecentrum De Bevelanden (MEC) wil het gemeentebestuur nagaan of het mogelijk is tot een uitbreiding te komen. Gezien het toenemende gebruik ervan vindt Goes dat noodzakelijk, maar daarover is wel overleg nodig met de gemeenten die er aan meebetalen. Verder wil Goes een inventarisatie maken van de flora en fauna in waarde volle gebieden, om een beter in- archieffoto Willem Mieras zicht te krijgen in 'de mogelijke rijkdom hiervan'. Het milieubeleidsplan geeft verder aan dat het duurzaam bouwen wordt zoveel mogelijk gestimuleerd, dat in samenwer king met de woningbouwver eniging volgend jaar opnieuw een groot aantal woningen van een zonnecollector wordt voor zien en dat het streven blijft een windmolenpark in de Wilhelmi- napolder neer te zetten. Binnen de eigen organisatie wordt het milieubewust werken, dat wat in het slop was geraakt, weer opgepakt. In het plan wordt de noodzaak benadrukt van het zo breed mo gelijk onder de aandacht bren gen van Goese initiatieven op milieugebied. Alle denkbare kanalen worden benut om de 'milieucommunicatie', zoals dat wordt genoemd, vorm te geven. door Ingrid Huibers GOES - Koffieshop Aarden ver huist van de Vlasmarkt in Goes naar een pand aan de Grote Markt. Op dit moment wordt Grote Markt nummer 7 ver bouwd. Koffieshopeigenaar Gerard Aarden verwacht begin volgend jaar zijn nieuwe zaak te kunnen openen. De verhuisplannen van Aarden werden twee jaar geleden al be kend, toen hij daartoe een ver zoek indiende bij het college van burgemeester en wethouders. Die wilden wel meewerken, waarop Aarden aankondigde snel tot actie over te willen gaan. Toch duurde het een jaar voor dat het pand aan de Grote Markt, waar voorheen fotowin kel Verschoore was gevestigd, werd aangekocht en vervolgens nog een jaar voordat met de ver bouwing werd begonnen. Vol gens Aarden moest er eerst 'fi nancieel gespaard' worden en is het bedrijf 'er nu aan toe' om te verhuizen. Bestemmingsplan Het college van B en W heeft in de tussentijd een bestemmings plan voor de binnenstad ge maakt waarin de geplande kof fieshop aan de Grote Markt is opgenomen. Nu is het alleen nog zaak dat met oog op de brand veiligheid voor het nieuwe pand een gebruiksvergunning wordt afgegeven. Ook heeft Aarden Grote Markt nummer 7 wordt het nieuwe onderkomen van koffieshop Aarden foto Willem Mieras een nieuwe drank- en horeca- vergunning nodig. In de nieuwe koffieshop mag niet meer dan 150 vierkante me ter voor horecadoeleinden wor den ingericht. Hoewel het pand aan de Grote Markt op zich gro ter is, is die beperking volgens Aarden geen probleem. „De meeste klanten komen toch al leen maar afhalen, slechts een enkeling blijft echt zitten." De gemeente Goes gedoogt sinds 1998 officieel nog twee gelegen heden waar softdrugs mag wor den verkocht: Aarden en High Life, gevestigd op de hoek van het Schuttershof en de Wijn gaardstraat. Beide koffieshops mogen maar een beperkte voor raad softdrugs in huis hebben en moeten streng toezien op de_ leeftijd van hun klanten. Burge meester D. van der Zaag voor ziet geen problemen bij de vesti ging van een koffieshop op een zo prominent locatie als aan de Grote Markt. Aarden spint daar garen bij Hij is blij zijn huur pand aan de Vlasmarkt te kun nen inruilen voor een eigen pand op een 'A-locatie' aan de Grote Markt. BORSSELE - Milieuorganisatie Greenpeace geeft maandag acte de présence bij de Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) inBorssele om aan bezoekende Kamerleden 'het hele verhaal' van het Nederlandse kernafval te vertellen. De Kamerleden die zich op de hoogte komen stellen van de opslag van radioactief afval bij de Covra, krijgen door Greenpeace een tentoonstelling voorgeschoteld. De milieuorganisatie wil met name duidelijk maken dat directe opslag van kernafval bij de Covra beter is dan opwerking in Frankrijk. Volgens Greenpeace wordt daarbij te veel radioactief afvalwater in zee wordt geloosd. Covra heeft de afgelopen jaren nieuwbouw gepleegd om het opgewerkte afval uit Frankrijk op te kunnen slaan. DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van het CDA is be zorgd over de sluiting van de Zeeuwse vestiging van de Open Universiteit. Drie Kamerleden willen van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, C. van Leeuwen, weten of hij op de hoogte is van het voornemen van de Open Universiteit om het studiecentrum in Zeeland te sluiten. Ver der vragen ze hem of die sluiting negatieve gevolgen heeft voor de studenten. ARNEMUIDEN - Op de Sloedam worden morgen de slacht offers herdacht die in de strijd om de Sloedam in mei 1940 en eind oktober/begin november 1994 sneuvelden of zwaarge wond raakten. De plechtigheid begint om 11 uur. Medewer king wordt verleend door Inter Scaldis en Arne's Genoegen. Bij de drie monumenten worden kransen en bloemen gelegd door de gemeente Middelburg, de provincie Zeeland, Britse en Franse vertegenwoordigers, de Heemkundige Kringen van de Bevelanden en Walcheren, de scholen van Arnemuiden, Scouting Arnemuiden en de Stichting Steun aan bevrijders van Walcheren. Ook particulieren kunnen bloemen leggen. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen maakt zich zor gen over de toekomstige tarieven voor elektriciteit nu Delta NV bezig is met overname-onderhandelingen met Remu. Mocht deze overname doorgaan dan voorziet de partij een ta riefsverhoging, terwijl de prijzen nu landelijk gezien nog gunstig zijn. ZIERIKZEE - Het gaat de verkeerde kant op met de bestrij ding van de emelt op het sportcomplex Den Hogen Blok van Zierikzee en Mevo, aldus beleidsmedewerker sportzaken D. de Vos van de gemeente Schouwen-Duiveland. Nadat eerder deze week was geconstateerd dat de velden twee en drie nog steeds ernstig waren aangetast door de larf van de langpoot mug, blijken nu ook de overige grasmatten - behalve het hoofdveld - onder het ongedierte te lijden. De gemeente heeft gisterochtend de velden vier, vijf en het trainingsveld met gif besproeid, waardoor het terrein tot en met maandag niet mag worden gebruikt. Trainingen voor de jeugd zijn afgelast. Van de geplande wedstrijden komend weekeinde gaat alleen het onderlinge duel tussen de E1 van Zierikzee en Mevo niet door, aldus secretaris N, Timmerman van Zierikzee. De overige wedstrijden kunnen dankzij het rustige thuisprogramma van beide verenigingen worden afgewerkt op het hoofdveld. door Rolf Bosboom GOES - Het Regionaal Indica tieorgaan (RIO) voor de Ooster- schelderegio geeft dit jaar meer geld uit dan was afgesproken met de gemeenten. Het extra personeel dat vorig jaar tijdelijk was aangetrokken, is blijvend ingezet, zonder dat daarvoor toestemming was. „Dat is een stomme fout geweest", aldus voorzitter A. Verbree. Het extra personeel was destij ds nodig om de wachtlijsten en de administratieve achterstand bij het RIG, dat onder meer bepaalt of mensen in aanmerking ko men voor thuiszorg of opname in verpleeg- of verzorgingshuis, weg te werken. De gemeenten die het indicatieorgaan finan cieren, hebben nadrukkelijk ge zegd dat het om tijdelijke inzet ging. De betrokken mensen zijn echter ook dit jaar blijven wer ken. De 'fout' werd pas in mei ontdekt, waarna het RIO-be- stuur aan de bel trok bij het Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio, waarin de gemeenten zitting hebben. Het bestuur van het Samenwer kingsverband liet deze week weten moeite te hebben met de gang van zaken. Wethouder C. Schippers van de gemeente Noord-Beveland verwees naar eerdere incidenten bij het RIO. Medio 1999 verhuisde de orga nisatie bijvoorbeeld op eigen houtje naar een veel duurder kantoor en kregen de gemeen ten achteraf de rekening gepre senteerd. Schippers: „Nu wor den we weer voor een voldongen feit geplaatst." RIO-voorzitter Verbree zei dat de zaken niet vergelijkbaar zijn. „Tot medio 2001 is het heel be roerd gelopen bij het RIO, maar dat is nu allemaal opgelost. Er is een gestroomlijnde organisatie ontstaan en er wordt hard ge werkt." De kwestie met het tij delijk personeel is het bestuur domweg ontgaan. „Wc leefden in de veronderstelling dat het een permanente subsidie was. Maar we belazeren de kluit ab soluut niet. Destijds bij de huis vesting zat er wel wat achter." Volgens Verbree is er In de prak tijk ook geen weg meer terug, omdat de organisatie anders in de problemen komt. Dat bete kent een extra uitgave voor de. gemeenten van in totaal 106.000 euro per jaar. Schippers nam de kwestie echter zo hoog op, dat hij daar vooralsnog niet mee ak koord ging. Het aantal indicatieaanvragen bij het RIO blijft toenemen, on der meer door de vergrijzing. Dat maakt het ooknoodzakelijk dat de huidige personeelssterk te in elk geval overeind blijft. Uit de diverse vergelijkingen die zijn gemaakt met indicatie organen elders in het land blijkt dat in de Oosterschelderegio al efficiënt wordt gewerkt: het aantal adviseurs ligt onder het landelijk gemiddelde, maar de 'productie' per adviseur ligt be duidend hoger. Het is de bedoeling dat in de loop van volgend jaar de vier Zeeuwse indicatieorganen fu seren tot één organisatie. De verwachting is dat door de sa menvoeging meer menskracht beschikbaar komt voor het ech te indicatiewerk. Op die manier moet het mogelijk zijn de wachtlijsten en administratieve achterstanden binnen de per ken te houden. DEN HAAG - Het kabinet komt met een noodwet om de groene ruimte te beschermen. Minister Veerman van Landbouw heeft dit toegezegd. Hij deed dat in een debat met GroenLinks-Kamerlid A. van den Brand, die had ontdekt dat het Structuurschema Groene Ruimte al twee jaar geen rechts geldigheid meer heeft. De Raad van State heeft onlangs op basis daarvan de uitbreiding van een hotel in Soest goedgekeurd. Vol gens Veerman en zijn collega Kamp van Ruimtelijke Orde ning is de groene ruimte on danks deze uitspraak goed beschermd via gemeentelijke bestemmings- en provinciale streekplannen, maar willen toch voor de zekerheid een noodwet met terugwerkende kracht. Volgens J. Sanders, pla nologisch medewerker van de provincie Zeeland, biedt het streekplan, waarin het Struc tuurschema Groene Ruimte is verwerkt, voldoende garanties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31