Kik droomt van Twickenham Leven Wisse in teken van limiet PZC Er is hoop voor nationale topdrie in de Europacup Talent ziet kansen bij Oemoemenoe 18 ATB-koers Stelleplas wil landelijke status Motorcoureur sterft tijdens rally De Bruijn in tweede ronde GP MVV botst met shirtsponsor Nandrolon-geval in Brits voetbal Goede start Maarten Lafeber Utrecht-Zwolle op 13 november Gokken op Wimbledonzege baby Henman Serena Williams kleuterleidster vrijdag 1 november 2002 door Jan-Jaap Corré VLISSINGEN - De vierde wedstrijd van het Zeeuwse ATB-seizoen vindt morgen plaats bij camping Stelleplas in Heinkenszand. Het is voor het eerst dat daar een ATB-koers wordt ge houden, maar de organisatie wil nu al meer. „In de toe komst proberen we een natio nale wedstrijd te worden, zo dat toppers als Bart Brentjcs naar Zeeland komen", vertelt organisator Ko de Meulmees- ter. Het initiatief om een wedstrijd bij Stelleplas te houden, werd genomen door De Meulmeester en Jan Schrier. Beide zijn lid van Toer- en trimclub (TTC) Lewedorp. „Er zijn binnen de TTC verscheidene mountain- bikers", vertelt De Meulmees ter. „Stelleplas is een mooie lo catie, dus de link was snel gelegd. Daarbij is het een goed plaats voor een parkoers. Er zijn drassige, maar ook harde stukken en er is een dijk. Ik rijd zelf ook mountainbikewed strijden en ik denk dat Stel leplas zeker niet onderdoet voor wedstrijden als Rotter dam en Oss. We hebben nog nooit een landelijke ATB-wed- strijd in Zeeland gehad en ons streven is dus om dat nu wél te realiseren." „Het eerste overleg met de wie lerbond heeft al plaastgevon- den en de bond stond er welwil lend tegenover. Het financiële plaatje hebben we ook al rond. Ik heb goede hoop dat het rond komt," besluit De Meulmeester optimistisch. Kenneth Kik: „Ik wil hogerop, maar dan wel met Oemoemenoe." foto Lex de Meester LIWA - De Duitse motorcoureur Michael Seefeldt is gisteren tijdens de tweede etappe van de rally van Dubai door nog on bekende oorzaak om het leven gekomen. De 36-jarige rijder was aanvankelijk als vermist opgegeven, maar na een uitge breide zoekactie werd zijn lichaam in de woestijn gevonden,! Seefeldt lag naast zijn motor in. het zand, er waren geen spo ren van een ongeval. De Duitser is vermoedelijk bevangen ge raakt door de hitte. De organisatie had geen noodoproep via de radio ontvangen. Wel bleek de deelnemer een vuurpijl te hebben afgestoken om de aandacht te trekken. SID OSS - Jean-Paul de Bruijn heeft gisteren de tweede ronde be reikt in de Grand Prix driebanden van Oss. De biljarter uit Hulst schudde in de eerste schifting Beemsterboer van zich af. De Bruijn bereikte na 39 beurten de benodigde 50 carambo-! les, terwijl de score van zijn opponent op 39 stokte. De hoogste serie van de Hulster biljarter was zes caramboles, terwijl zijn opponent een serie van elf op tafel legde. Vandaag speelt De Bruijn zijn partij in de tweede ronde. MAASTRICHT - Touroperator Vacansoleil wil niet langer de shirts sieren van eerstedivisieclub MW. De shirtsponsor heeft een meningsverschil met de voetbalclub betreffende be talingen enerzijds en verplichtingen anderzijds. Sprake van een ontbinding van het contract tussen beide partners is er (nog') niet, maar de sponsornaam moet van de tenues af. ANP] LONDEN - Het Engelse topvoetbal zit opgescheept met de eerste dopingaffaire met nandrolon. De Engelse voetbalbond FA heeft bevestigd dat er een zaak is, maar dat deze nog niet is afgerond. Naam en club worden dan ook nog geheim gehou den. Volgens ingewijden gaat het om een speler uit de Premier League. Het in de test aangetroffen product was norandroste- ron waarin zich het verboden steroid nandrolon bevindt. In het internationale topvoetbal baarden dopingaffaires met| nandrolon de laatste jaren opzien, onder anderen rond de Ne derlandse internationals Edgar Davids, Frank de Boer en Jaap Stam. SID ROME - Maarten Lafeber startte gisteren uitstekend in het! Italiaans Open. De golfer uit Zeist opende met een ronde in 681 slagen en vond zichzelf terug op de veertiende plaats in het klassement. Toch stond hij ver, zeven slagen, achter op de lei der. De Engelsman Ian Poulter, winnaar van dit Open in 2000, had slechts 61 slagen nodig voor de eerste ronde. Hij speelde elf onder par en haalde vijf slagen van het baanrecord van de Olgiate golfcourse bij Rome af. Rolf Muntz en Robert-Jan Derksen kwamen met een opening in 71 slagen in de midden moot terecht. Guido van der Valk, neoprof uit Lelystad, kwam binnen in 75. ANP ZEIST - De eredivisiewedstrijd tussen FC Utrecht en FC Zwolle is verplaatst naar 13 november. Afgelopen zondag werd het duel afgelast wegens de storm. De wedstrijd wordt in de avonduren gespeeld en begint om 20.00 uur. ANP door Jan-Jaap Corré MIDDELBURG - Hij is geboren in Curasao en woont al dertien jaar in Nederland. Hier kwam Kenneth Kik (19) in contact met rugby en hij was naar eigen zeg gen meteen verliefd op die sport. Dit seizoen speelt de flanker voor het eerst vast in het senio renteam van het Middelburgse Oemoemenoe en hij denkt nog ver te kunnen komen met de vereniging. Zijn rugbyhart ligt bij Oemoe menoe. Kenneth Kik is hét ta lent van de Middelburgse ver eniging en kan uitgroeien tot een dragende speler binnen het seniorenteam. Het zal iedereen die de vereniging een warm hart toedraagt dan ook als muziek in de oren kl i nken dat Kik de twee deklasser absoluut niet wil ver laten. „Tuurlijk wil ik hogerop," klinkt het. „Maar dan wel met Oemoemenoe. We hebben hier veel talent bij de Colts (zeven tien- en achttienjarigen) rond lopen en als dat doorstroomt naar het seniorenteam, kunnen we zeker hogerop. Dat zal misschien niet op heel korte ter mijn gebeuren, maar op de wat langere termijn behoort dat in mijn ogen tot de mogelijkhe den." De reden dat Kik niet uitkijkt naar een andere club komt door de sfeer bij Oemoemenoe. „Ik heb echt een binding met de LONDEN - Rose Elizabeth Henman is nog maar net begon nen met ademhalen en het zal nog jaren duren eer bekend is of zijn ooit zal tennissen. Toch kunnen gokkers bij de Britse bookmakers al geld inzetten op een triomf in Wimbledon van haar in de toekomst. De wed kantoren betalen dan 250 tegen 1. Rose Elizabeth is afgelopen weekeinde geboren. Zij is de dochter van Tim Henman, de beste tennisser van Groot-Brit- tannië, Alle sportliefhebbers in het Verenigd Koninkrijk hopen elk jaar op een triomf op Wim bledon van 'Tiny Tim'. In de aanloop en tijdens het klassieke tennistoernooi loopt de Hen- man-koorts hoog op. Tot hij is uitgeschakeld, is er sprake van Henmania. Tim Henman reikte op Wimbledon nooit verder dan de halve finales. De Britse bookmakers openden vorig jaar ook weddenschappen op de toekomstige tennispresta- ties van Jaden Gil, de zoon van de Amerikaan Andre Agassi en de Duitse Steffi Graf. Beiden behaalden vele triomfen in de grandslams van het tennis. Op de Wimbledonzege van Jaden Gil konden gokkers reeds vóór zijn geboorte bedragen inzet ten. In de sport is het wel voorgeko men dat kinderen (bijna) even grote sportprestaties leveren als (één van) hun ouders. Enkele voorbeelden zijn de Amerikaan Taylor Dent en de Australiër Sandon Stolle in het tennis; de Engelsman Damon Hill en de Canadees Jacques Villeneuve in de Formule 1; Jelle Nijdam in de wielersport en Jordi Cruijff in het voetbal. RTR LOS ANGELES - Serena Wil liams heeft een tweeweekse onderbreking van de tennis wedstrijden gebruikt om haar debuut als actrice te maken. De nummer één van de tennis wereld speelde naast Damon Wayans een strenge kleuterleid ster in de tv-comedy 'My Wife and Kids' bij de zender ABC. De opnames werden gemaakt in Burbank, Californië. Komende week pakt zij het rac ket weer op tijdens het WTA- Masters van Los Angeles. Sere na Williams is daar de grote fa voriete. DPA club. We zijn een vriendenploeg en ook het complex straalt ge zelligheid uit. Zeker sinds we twee jaar geleden een nieuw clubhuis kregen." Naast actief rugby spelen doet de jongeling nog meer voof zijn club. „Ik be heer de website van Oemoeme noe. Ik werd gevraagd om dat te doen en dat zag ik wel zitten. Ik krijg ook vaak leuke reacties van allerlei mensen." Pril-Oranje Waar Kik minder over te spre ken is, is het beleid van de Ne derlandse rugbybond. „De mensen van de bond weten in mijn ogen nauwelijks wat er binnen de verenigingen leeft. Ik speelde enkele jaren geleden in pril-Oranje, maar toen ik daar te oud voor was geworden, kwam er vervolgens nooit meer iemand van de bond kijken. De nieuwe bondscoach Robbie Al len vind ik daarentegen heel goed te werk gaan. Hij is van Ierse afkomst en gaat alle clubs in Nederland langs. Zo probeert hij een idee te krijgen van het Nederlandse rugby. Hij is ook al bij ons geweest en ik denk dat de manier die hij gekozen heeft een hele goede is." Dat rugby in Curasao niet beoe fend wordt, vindt de student aan de Zeevaartschool jammer. „Ze kunnen daar nou eenmaal geen gras betalen. De enige mo gelijkheid die dan nog over blijft, is het beach-rugby. In Ne derland wordt dat ook gespeeld. Zo hebben wij elk jaar in juni een beach-rugby toernooi op Ameland. Ik speel weieens met de gedachte om het in Curagao te introduceren, maar dat is na tuurlijk niet makkelijk. Vorig jaar is de ex-trainer van Tovaal, Alfred Verdonk, naar Curacao verhuisd. Misschien kan ik sa men met hem nog eens iets op zetten." Een voorbeeld in de rugbysport heeft Kikniet echt. Wel heeft hij veel respect voor alles wat Arno Sijbel heeft bereikt. „Arno is natuurlijk dé Zeeuwse rugbyer. Hij is aanvoerder geweest en heeft met Nederland tegen En geland gespeeld in hét stadion. Dat is binnen de rugbywereld Twickenham. Mijn grote droom, is om daar nog eens met het Ne derlands team te spelen. Tegen Engeland spelen is ook prach tig. Daar wordt rügby met de paplepel ingegoten, terwijl het hier een relatief kleine sport is. Dat komt ook doordat de jeugd voor een wedstrij d gelij k een he le dag of soms nog meer kwijt is. Voor mij was dat nooit een pro bleem. Ikleefde voor de sport en als wij dan eens een verre uit wedstrijd hadden, bijvoorbeeld in Friesland, dan gingen we ge woon 's avonds met de tegen standers stappen en de volgende dag weer naar huis." Eer Zondag staat voor Kik en zijn ploeggenoten de derby tegen het nog ongeslagen Tovaal op het programma. Toch ziet de Mid delburger kansen voor zijn team. „We staan dan wel achter ze op de ranglijst, maar ik zie de kansen fifty—fifty. Wij zijn vaak slow-starters in de competitie, dus ik denk dat we nog wel kun nen stijgen op de ranglijst. Vast staat dat het duel tegen Tovaal een speciale wedstrijd is. Het gaat om de eer van beste ploeg van Zeeland," weet Kik. Het Nederlandse clubvoetbal wordt in Europa vaak bespot en nauwelijks serieus genomen. Dat dat lang niet altijd terecht is bewezen gisteravond Ajax en PSV nog maar eens in de Champions League. door Leon ten Voorde 'S-GRAVENHAGE - Voormalig voetbaltrainer Aad de Mos sprak afgelopen maandag in het televisieprogramma Voetbal In- site de verwachting uit dat geen enkele Nederlandse club de tweede ronde van de Cham pions League zou halen. Dat analyse doemscenario kan nog altijd uitkomen, maar tegelijkertijd ligt de weg naar succes ook nog wagenwijd open voor de drie nationale toppers. Ajax heeft na de 2-0-zege op de Franse kampioen Olympique Lyon over veertien dagen alles in eigen hand tegen Internazio- nale. PSV boekte een knappe zege op de lijstaanvoerder van de Franse competitie Auxerre (3-0). Een vervolg in de Cham pions League is weliswaar voor bij, maar de Eindhovenaren mogen door de eerste Europese zege wel weer hopen op een plek in de Uefa Cup. En zelfs de heersende Uefa Cup winnaar Feyenoord zit nog in de race, al kan het met de Rotter damse club nog alle kanten op. Van alles (de Champions League tot iets (de Uefa Cup) tot hele maal niets (uitschakeling). Fey enoord verkeert de komende pe riode in grote onzekerheid, maar de club leeft tenminste nog. Met die gegevens in de hand, wordt nog eens bewezen dat je de Nederlandse topdrie niet te vroeg moet afschrijven. Met een goede visie en een goede oplei ding kim je nog altijd een heel eind komen, zelfs in de wereld van het grote geld. Het is typisch Nederlands om na een paar I mindere resultaten te gaan roe- pen dat het voetbal in eigen land I niets meer voorstelt. Nog geen jaar geleden meldden bijna alle 1 zogenaamde kenners dat een 1 Nederlandse club nooit meer een Europacup zou winnen. Niet veel later versloeg Feye- noord grootmachten als Glas- gow Rangers, Internazionale en Borussia Dortmund en in mei had de Rotterdamse club in het de eigen Kuip de Uefa Cup ini handen. Zeven jaar geleden waren alle j insiders ervan overtuigd dat een Nederlandse club nooit meer de beste van Europa kon worden. Vervolgens tikte de superlich- ting van Ajax bijna twee jaar lang elke tegenstander in de we reld van de mat. Nog wat cijfers waar een klein land trots op mag zijn: in de af gelopen tien jaar stond er vier keer een Nederlandse club in een Europese finale: Ajax in 1992 (Uefa Cup), Ajax in 1995 en 1996 (beide jaren Champions League) en Feyenoord in 2002 (Uefa Cup). Vier van die drie fi nales leverden een zege op, al- j leen Ajax moest het in 1996 af leggen tegen Juventus. Gisteren presenteerde de Euro pese voetbalbond Uefa de rang lijst van tien jaar Champions League-voetbal. Op die ranking staat Ajax op een keurige vijfde plaats, samen met Manchester United, de grootste en rijkste! club van de wereld. Feyenoord-trainer Bert van I Marwijk heeft gelijk als hij stelt dat het voor een Nederlandse club bijna onmogelijk is om structureel tot de top van Euro pa te gaan behoren. Aan de an dere kant: dat lukt zelfs clubs als Real Madrid, Barcelona, AC j Milan en Bayern München niet. j Uiteraard heeft de Nederlandse j top als handicap dat de financi ële middelen in dit land beperkt zijn en dat de vaderlandse com petitie niet sterk en interessant genoeg is voor de beste voetbal lers van de wereld. Maar dat wil niet zeggen dat de topdrie nooit meer kan stunten in Europa. We moeten alleen wat geduld heb ben, maar dat is onlosmakelijk verbonden met de grootte ('kleinte') van een land en de sterkte van de competitie. GPD Atlete gooit alles in de strijd om Olympische Spelen te halen door Koen de Vries BEUNINGEN - De komende anderhalf jaar staat het leven van Anjolie Wisse in het teken van een limiet: 4 minuten, 5 se conden en tachtig honderd sten. De atlete uit 's-Heer Hen drikskinderen moet de 1500 meter binnen die tijd afleggen om zeker te zijn van deelname aan het WK van 2003 in Parijs en de Olympische Spelen van 2004 in Athene. Wisse gooit heel haar ziel en zaligheid in de strijd om haar ultieme doel, deelname aan de Olympische Spelen, te berei ken. Ze zegde kortgeleden haar baan als onderwijzeres op en trad als semi-professional toe tot het Atletiekwereld Run ners Team. Bij die ploeg krijgt ze onder meer de kans op hoog testages te gaan. Half decem ber maakt ze voor het eerst kennis met dat fenomeen want dan reist ze af naar Kenia, waar ze op 2300 meter hoogte kan trainen. Omdat ze al opge nomen is in de olympische kernploeg van de atletiekbond kan ze ook trainen op Papen dal en gebruikmaken van alle faciliteiten die de bond kan bieden. Mislukking Wisse, die twee jaar geleden van de 800 meter overstapte naar de 1500 meter, nam kort geleden de beslissing om alles op de atletiek te zetten. Afgelo pen zomer verbeterde ze haar persoonlijk record op de 1500 meter met ruim vijf seconden (tot 4.09.03), waardoor ze mocht deelnemen aan het EK in München. Hoewel dat toer nooi op een mislukking uitliep, besefte ze dat er nog veel meer in het vat zit. Even leken haar ambities ge blokkeerd toen bleek dat de at letiekbond onvoldoende geld had om alle kernploegleden fi nancieel te kunnen bijstaan en Wisse uit de boot viel. Een tele foontje van het managements- bureau Global Sports Commu nications van Jos Hermens bracht de oplossing. Het Atle tiekwereld Runners Team, ge sponsord door een atletiekblad met een internetsite en enkele andere ondernemers, wilde Wisse eventueel de helpende hand toesteken. Ze hapte on middellijk toe. Anjolie Wisse, hier aan de start van de 1500 meter van het afgelopen EK in München, heeft haar pij len gericht op de Olympische Spelen. foto Olaf Kraak/AN P „Aan het begin van het jaar werd ik aan mijn keelamande- len geopereerd, waardoor ik een deel van de voorbereiding op het seizoen misliep. Toch verbeterde ik mijn pr met vijf seconden. Komend seizoen hoop ik op een betere opbouw. In de winter wil ik veel duurlo- pen doen, soms wel honderd kilometer per week. Daarna stap ik geleidelijk over op tem potrainingen." Haar leeftijd - Wisse is 26 - ziet ze niet als een belemmering om verder te komen. „In de atle tiek pieken vrouwen op de 1500 meter zo rond hun dertig ste. Een Amerikaanse had op haar 26e een pr van 4.05. Op haar dertigste loopt ze nu 3.57. En er zijn veel voorbeelden van atletes die na hun 26e steeds sneller gaan. Bovendien heb ben momenteel vooral vrou wen succes die als junior veel kilometers hebben gemaakt. Dat heb ik destijds niet ge daan. Die achterstand kan ik ook nog eens inlopen." De vijftienvoudig Nederlands juniorenkampioen en natio naal seniorenkampioen op de 800 meter van 2000 gaat zich op eigen verzoek niet voor de volle honderd procent richten op atletiek. Ze heeft naast de trainingen afleiding nodig, vindt ze. Wisse, tegenwoordig woonachtig in Beuningen bij Nijmegen, gaat part-time hand- en spandiensten verle nen in de praktijk voor fysio therapie van haar vriend, waar voornamelijk topsporters be handeld zullen worden. De limiet van 4.05.80 is pas in 2004 keihard. Wanneer ze al in 2003 al onder deze grens blijft, is dat mooi meegenomen, maar consequenties voor de Olympi sche Spelen heeft dat niet. „Die limiet moet ik per se in 2004 lopen. En als ik in 2003 erboven blij fmag ik misschien toch naar het WK. Dan ben ik een overleg-geval. Als ik als enige Nederlandse atlete 4.07 loop, mag ik waarschijnlijk ook mee." Voordat Wisse naar Kenia af reist, zal ze waarschijnlijk nog aan een Zeeuws cross je deelne men. Ze is net hersteld van een slepende beenblessure die ze kort na het EK opliep en wil in alle anonimiteit en rust haar vorm testen. Die zal nog niet al te best zijn na zo'n lange perio de van stilstand. Zuurstof Plet leven van een topatleet is onzeker, weet Wisse inmid dels. Eén blessuretje en de hele seizoenplanning kan in de prullenbak. En ook hoogtesta ges zijn onzekere ondernemin gen. Doel is om extra rode bloedlichaampjes te kweken zodat het lichaam meer zuur stof kan opnemen. In de regel lukt dat wel, maar de uitwer king is per atleet verschillend. „Bij sommigen werkt het hele maal niet, anderen krijgen na dat ze tien dagen thuis zijn een dip en bij anderen werkt het wel drie a vier weken. Ik heb nog geen idee hoe het bij mij zit. Als het goed bevalt, zal ik vaker op hoogtestage gaan en anders is het misschien de laat ste keer geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18