Benefietconcert voor Ambon PZC CDA wil bezuiniging op streekvervoer deels terugbrengen Ingetogen werk met eigen vormgeving Twee Zeeuwse Avonden in Stadsschouwburg Middelburg J*>'ia90t «sas» 15 Mosselsector vreest voor nieuwe tegenslag Kerstkaarten Programma Flessenpostverzameling in Biologisch Museum kunst cultuur Lezing over Houellebecq Vierde editie Zeeuwse Fotosalon in Kapelle vrijdag 1 november 2002 YERSEKE - De mosselseetor vreest een nieuwe tegenslag. De Waddenvereniging en Vogelbe scherming hebben aangekon digd bezwaar te maken tegen het opvissen van twintig mil joen kilo éénjarige mosselen van droogvallende platen in de Waddenzee. De producentenorganisatie mosselcultuur heeft een ver gunning aangevraagd voor die visserij dit najaar. Daarover is overleg geweest met de milieu organisaties. Dat is mislukt. In ruil voor het bevissen van de platen wilde de mosselsector éénjarige mosselen in diepere delen van de Waddenzee met rust laten. Dit zou eidereenden ten goede kunnen komen. De Wadden vereniging en Vogel bescherming hebben dit voor stel afgewezen. Zij willen dat de éénjarige mosselen op de platen blijven liggen, omdat die na tuurrijke, stabiele mossel- banken kunnen gaan vormen. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur is teleurgesteld. De kans is volgens hem groot dat de éénjarige mosselen van de platen waaien bij stormen, als dat met de storm van afgelopen zondag al niet is gebeurd. De mosselsector zit bovendien ern stig verlegen om jonge mosse len. Staatssecretaris Odink heeft nog geen besluit genomen over de vergunningaanvraag van de sector. Hij zal zijn beslissing on der meer laten afhangen van de schade die de storm van afgelo pen zondag heeft veroorzaakt op de mosselbanken. Die schade wordt deze week geïnventari seerd. De Waddenvereniging voerde dit voorjaar ook een pro cedure tegen mosselzaadvisse rij in de Waddenzee. Die zaak werd verloren. De visserij liep forse vertraging op. MIDDELBURG - Creativiteits centrum Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg houdt morgen en op de zaterdagen 16 en 30 november tussen 10.00 en 16.00 uur doe-dagen Kerst kaarten maken. door Claudia Sondervan Als het lukt spelen Bief, Racoon, Nnff Said, The Juke Joints, Pillars en Danny Vera zondag 3 november een nieuwe medische missie voor Ambon bij elkaar. De top van de Zeeuwse popmuziek doneert de recette van het benefietconcert in de Vlissingse sport hal Baskensburg aan een betere uitrus ting van de gezondheidszorg op Ambon. Daar woedt al jarenlang een geweldda dige machtsstrijd die de voorzieningen op het eiland zwaar ondermijnt. Ge hoopt wordt dat een volle zaal met zes tienhonderd mensen veertig- tot zestig duizend euro samenbrengt. Daarmee kan een team van het Ziekenhuis Wal cheren hospitaals op Ambon helpen om goede basiszorg te geven. Medische hulp Wanneer de nieuwe missie plaats vindt, hangt af van de situatie in de Indonesi sche archipel. Visa worden nu niet ver strekt. Op zijn vroegst na de zomer van 2003, schat initiator Ronald Elder- kamp, anesthesie-assistent in het zie kenhuis. In april dit jaar werd een werk verblijf van twee weken al na drie dagen afgebroken: door bedreigingen was het er niet meer veilig voor het Vlis singse team. Bovendien hield een vloed van zwaargewonden na een bomaan slag het team van zijn ei-genlijke wei'k: het helen van oogaandoeningen en ver waarloosde botbreuken. De frustratie bij de teamleden is een half jaar later nog groot. Wat de ploeg van het Ziekenhuis Walcheren in die paar dagen kon betekenen voor Ambo- nese patiënten, heeft de drang om te helpen enkel aangewakkerd bij ortho pedisch chirurg Patrick Klop, oogarts Cees Strous en operatieassistenten Sjoukje Kuyper en Annemarie Quin- ten. Alle obstakels ten spijt. De toe hoorder wordt moedeloos van de reeks problemen die ze ontmoetten, maar niet de artsen en assistenten. Zeker nu De Vlissingse oogarts Cees Strous onderzoekt een Ambonese patiënt, tijdens de eerste medische missie in april dit jaar. Ope ratie-assistente Annemarie Quinten kijkt toe. foto Mobiele Artsen Vlissingen-Ambon. ze gezien hebben wat er aan helend werk te verzetten is. „We hebben heel nuttige dingen gedaan," zegt Klop. „Maar zo blijft het een druppel op een gloeiende plaat." Kwartiermaker Waar het team dringend om verlegen zit, is steun van overheden, zodat visa niet op het laatst nog geregeld moeten worden. En om een 'kwartiermaker', een deskundige die alles in het hospi taal kan voorbereiden opdat het me disch team meteen aan het werk kan. Die de patiënten naar het ziekenhuis krijgt en ook lokale artsen en verpleeg kundigen zodat ze kunnen profiteren van de kennis van het Vlissingse team. Zoiemand moet wel de taal spreken en uiterst diplomatiek kunnen omgaan met de heikele verhoudingen op Am- bon. Hoe neutraal het team zich ook op stelt, verdenkingen dat de zorg vooral naar christelijke of moslimmensen of protégées van het machtscentrum in Jakarta gaat, blijven rondwaren. „Een collega is net terug van zijn jaar lijks bezoek aan Sumatra. Daar werkt het als een goed geolied apparaat. Zus ters doen er de intake van patiënten en verzorgen de nabehandeling, dan kun je ook vanhieruit contact houden", ver telt Klop,Maar op Sumatra is het rus tig, afgezien dan van Atjeh." Dozen vol verband- en afdekmiddelen, lenzen, schroeven en platen liggen nog op Ambon. Elderkamp heeft nog eens 36 kuub gereedstaan voor verzending. Operatietafels, kinder- en gynaecologi sche bedden, handschoenen, gips, veel al losgekregen bij fabrikanten. De kans dat invloedrijken de medische waren voor zichzelf willen aanwenden is alom aanwezig, dus houdt de lokale bewaar der de opslag, waar alles sinds april ligt, potdicht. „Alles ligt er door elkaar. Als je er komt, moet je opnieuw beginnen met inventariseren, inrichten", vertelt Klop. „Alles ligt daar op zijn gat. Je zou denken dat de autoriteiten inmiddels ervaring hebben met bomaanslagen, maar het is of niemand weet wat te doen. De reguliere gezondheidszorg ligt plat. Mensen hebben een enorm wan trouwen jegens ziekenhuizen. Specia listen hebben een mager salaris en heb ben belang bij behandelingen, zo wordt geredeneerd," voegt Strous toe. Wat het team uiteindelijk wil achterla ten, is vooral kennis en een goede basis zorg. „Nu moet je op Ambon geen blin dedarmontsteking krijgen. Ik wil daar niet geopereerd worden", tekent Klop aan. De motivatie die de specialisten bij hun Ambonese collega's aantroffen was pijnlijk gering. Vooral omdat het om 'aangewezen vrijwilligers' ging, ver moedt Strous. „Maar natuurlijk zijn er artsen die wel willen bijleren. De ver pleegkundigen waren heel enthousiast en deden hun uiterste best." „Samenwerking is belangrijk. Als Ne derlandse arts trek je zo driehonderd patiënten aan, dat straalt af op een Am bonese arts. Al help je maar tien of twintig patiënten, dan is relevantie van je werk geen vraag meer. Bovendien is het een fantastisch eiland", verzucht Klop. „Als er maar geen oorlog was." Benefietconcert Mobiele Artsen Vlis- singen-Ambon, zondag 3 november in sporthal Baskensburg, Vlissingen: 14.00 Zaal open 15.00-15.40 uur Nuff Said 16.05 - 16.45 uur Pillars 17.15 -18.15 uur Juke Joints 18.45 - 19.45 uur Racoon 20.15 - 21.15 uur Danny Vera 21.45-23.00 uur Bief door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het CDA in de Tweede Kamer wil een deel van de bezuiniging op het streekver voer schrappen. Het Kamerlid C. Eurlings heeft daarvoor deze week een wijzigingsvoorstel in gediend tijdens de algemene fi nanciële beschouwingen. Eurlings wil door verschuivin gen binnen begrotingen de kor ting op het busvervoer alvast te rugbrengen met 25 miljoen euro. Hij heeft dit geld 'gevon den' door onder meer een extra bezuiniging door te voeren op het personeelsbestand van Rijkswaterstaat. In de begro ting van Verkeer en Waterstaat moet Rijkswaterstaat 'slechts' vier procent inleveren door de doelmatigheid te verhogen. Rijkswaterstaat neemt daarmee een uitzonderingspositie in bin nen Verkeer en Waterstaat. Andere onderdelen moeten nog eens negen procent in perso neelsbudget terug. Met zijn wij zigingsvoorstel maakt Eurlings een einde aan de uitzonderings positie van Rijkswaterstaat. Het amendement van het CDA komt volgende week dinsdag in stemming. Eurlings rekent op steun van een Kamermeerder heid, van zijn eigen partij, WD, LPFenSGP. Het voorstel van Eurlings maakt slechts een deel van de korting op het openbaar vervoer goed. Minister De Boer van Ver keer en Waterstaat wil volgend j aar zestig milj oen euro bezuini gen, dat is 5,5 procent van het totale subsidiebudget. De be zuiniging loopt in 2006 op tot bijna twaalf procent. Als vol gende week de begroting van Verkeer en Waterstaat wordt behandeld, gaat Eurlings pro beren die korting verder terug te brengen. Het busvervoer zal niet hele maal aan bezuinigingen kunnen ontsnappen, aldus het CDA- Kamerlid. De doelmatigheid kan naar zijn mening nog wor den verbeterd. „Maar", stelt hij als uitgangspunt, „het streek vervoer moet kwalitatief op peil kunnen blijven als alternatief voor de auto." Zeeuws provinciaal bestuurder J. Hennekeij uitte eerder bij de presentatie van de begroting van Verkeer en Waterstaat zwa re kritiek op de korting op het openbaar vervoer. Volgens hem toonde de rij ksoverheid zich een slechte partner, omdat nog niet zo lang geleden de verantwoor delijkheid voor het streekver voer bij de provincies is gelegd. Hij heeft in Den Haag gelobbyd om de bezuiniging van tafel te krijgen. hij een deel van zijn verzame ling zien en vertelt hij daarover. Daarna gaat hij tot vier uur met de hele groep naar het strand om samen te zoeken naar voorwer- door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - Wim Kruis wijk uit Zandvoort is op woens dag 13 november te gast in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Hij struint graag rond op het strand op zoek naar flessenpost, briefjes in aange spoelde flessen. De speurtocht van Kruiswijk is niet tevergeefs geweest. Hij is inmiddels in het bezit van meer dan driehonderd flessen. Tussen 14.00 en 14.45 uur laat pen. Maximaal dertig kinderen van zes tot en met twaalf jaar kun nen komen luisteren naar het verhaal van Kruiswijk en mee doen aan de speurtocht op het strand. Zij moeten zich vooraf aanmelden. Laarzen, speelkleren en een plastic tas zijn onontbeerlijk voor deze ac tiviteit. door Anita Tournois TERNEUZEN - Reliëftaferelen van maanlandschappen, vul kaanuitbarstingen, kraters, rotsachtige gebergten en andere facetten van de natuur in zach te, bijna zoetige pastel- en aar- dekleuren vormen het kenmerk van de schilderijen van Jo Fas- saert. De beelden in keramiek van Lut Brackx combineren diezelfde zachtheid en hang naar oertaal. Het ingetogen werk met een uitgesproken ei gen vormgeving is te zien in Ga lerie Contrast& in Terneuzen. Een fascinatie voor natuur krachten is duidelijk voelbaar bij het zien van de schilderijen van Fassaert. Zij vormen een belangrijke inspiratiebron. Het werk op doek lijkt keramiek. Maar deze kunstschilder uit Sint Jansteen maakt gebruik van een speciaal mengsel, dat uit krijtwit, vermengd met an dere materialen bestaat. Zijn reliëfwerken, die soms uit wel tien lagen kunnen bestaan, wor den met dit mengsel minutieus en perfectionistisch opgebouwd en ogen daardoor zeer fijntjes. Op de lagen worden bollige uit stulpingen aangebracht, grove of kleine korrels ingewerkt, in kervingen gemaakt of sporen gegraveerd. Zo ontstaat veel structuur en krijgt het werk een extra dimensie. De composities blijven daaren tegen steeds puur en eenvoudig; ronde en rechte vormen tonen wolken, een zon, erupties, aard lagen of korsten. Ingetogen kleuren als zand, beige, oranje, zalm, roze, grijs en vooral veel wit variëren in tint. In een vier luik, bestaande uit twee grotere en twee kleinere werken, zien we halverwege het werk een golfbeweging die doorloopt. Deze grens is aangebracht met verschillende tinten boven el kaar. Een ander werk toont een ge kartelde cirkelvorm, met rand jes in verschillende kleurtj es in een overwegend licht schilderij Het zou een zon kunnen zijn, die door de wolken breekt. Kleur, vorm, materiaalgebruik en de speciale techniek maken dat men deze werken niet zo maar voorbij gaat en men op ontdek kingstocht kan zonder de expo sitieruimte te verlaten. turel wit met neventinten. De beelden doen denken aan dwer gen of trollen. Ook een gelijke nis valt te maken met gekken voor een tehuis. We herkennen mannen, vrouwen en kinderen, veelal naakt uitgebeeld. Toch zijn borsten en mannelijk ge slacht nooit prominent aanwe zig. De meeste figuren zitten, vaak op bankjes, lezend, troos tend, starend of beminnend. De bankjes zijn niet altijd van ke ramiek maar soms van ijzer. De lichamen zijn altijd uit pro porties. Of het hoofd is te groot of te klein, de romp te gedron gen, de voeten te breed of de be nen te lang. Hun houding en ge laatsuitdrukking - ogen, oren, neus en mond worden subtiel dan weer uitvergroot aangege ven - is van een zekere gelaten heid en berusting, al herkent men emoties als verdriet, teder heid, geborgenheid, contact. Opvallend zijn de gaten in som mige figuren. Zo is er een vrouw waar de buik een holte vormt, waarin eenzelfde wezentje ge borgen zit en staat voor zwan ger- of moederschap. Een soort oerpaard op hoge benen, met een berijder, heeft een grote ronde mond, die de opening vormt naar het hele lijf en waar men in kan kijken. Drie hoofden op elkaar met bovenop een klein kroontje vormen een soort to tem. Brackx toont met haar werk een grote liefde en teder heid voor de mens in al zijn on volkomen- en kwetsbaarheid. Tentoonstelling t/m half novem ber, Galerie Contrast&, Blok ken 3 4, Terneuzen. Ope7iingstijden: di. wo. en zo. middag van 14.00 17.00 uur en op afspraak. Engel Reinhoudt treedt op tijdens de Zeeuwse Avonden in de Stadsschouwburg in Middelburg. foto Lex de Meester Keramiek van Lut Brackx en schilderijen van Jo Fassaert in Galerie Contrast. foto Peter Nicolai door Frans Doeleman MIDDELBURG - Onder het motto Zeeland op z'n best wordt zowel vanavond als zaterdag een Zeeuwse Avond gehouden in de Middelburgse Stads schouwburg. Het evenement, dat gepresenteerd wordt door Huib Eversdijk, is weliswaar een initiatief van gezamenlijke personeeslverenigingen, maar is toegankelijk voor iedereen. Medewerking verlenen Engel Reinhoudt, Cees Hoogesteger, het Westkapels Kwartet en het Bruus Visserskoor. Naast een toneelstukje staan er enkele verrassingen op het program ma. Geboren en getogen Zeeuw Huib Eversdijk is al ruim 25 jaar actief in de Haagse politiek en staat tevens bekend als een boeiend verteller, zo nodig in 'onversneden' Bevelands dia lect. Hij introduceert de arties ten. Zoals Engel Reinhoudt, die inmiddels ruim een kwart eeuw zijn Zeeuwse liedjes brengt met vaak een humoristische bena dering van grote en kleine vraagstukken. De in Kapelle geboren Cees Hoogesteger zit vijftig jaar in het vak en houdt het publiek be zig met zingen, spelen op de ac cordeon, een beetje goochelen en verhaaltjes vertellen. Het Westkapels Kwartet - de accor- deonistes Corrie Janse en Jozien Slabber en de zangers Piet van Rooyen en Piet van Rooyen - be staat dertien jaar en brengt bal lades en liederen uit een ver ver leden, ook wel aangeduid als smartlappen. Het Bruus Vis serskoor, onder leiding van Jaap Knuist, zingt onder meer vissersliederen. Peter Provoost, Maijke van de Perk en Peter Willeboordse spe len in 'Wasschappels' dialect een zelf geschreven sketch. Bei de Zeeuwse Avonden beginnen om 20.00 uur. MIDDELBURG - De oor spronkelijk uit Middelburg afkomstige essayist en verta ler Martin de Haan (1966) houdt op uitnodiging van de Stichting Literaire Activi teiten Zeeland op dinsdag 12 november in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een lezing over Michel Hou ellebecq. Sinds Sartre en Camus heeft geen enkele Franse schrijver interna tionaal zoveel in de publi citeit gestaan als Houelle becq. In 1991 schreef Houellebecq: „Elke samenleving heeft haar zwakke punten, haar wonden. Leg je vinger op de wond, en druk goed hard. Spit de onderwerpen uit waarover niemand wil ho ren. De achterkant van de faqade. Leg de nadruk op ziekte, lelijkheid, verval. Praat over de dood en over de vergetelheid. Over afgunst, liefdeloosheid, frustratie. Wek afkeer op, dan zit je goed." Dat is precies wat de schrij ver heeft gedaan in boeken als Elementaire deeltjes en Platform. Vorige week nog werd Houellebecq door een Parijse rechtbank vrijge sproken van smaad. In een interview had hij vorig jaar de islam de 'stomste gods dienst van allemaal' ge noemd. De Haan wil in zijn lezing aantonen dat Houelle- becqs boeken niet gelezen kunnen worden als een een duidige politieke stellingna- me. Ze zijn ideologisch zowel als stilistisch meerstemmig. De Haan is vertaler van Hou- ellebecqs boeken. Aanvang: 20.00 uur. KAPELLE - De afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Verenigingen houdt van 20 november tot en met 13 december de vierde Zeeuwse Fotosa lon. Dat gaat gebeuren in het gemeentehuis van Ka pelle. In totaal worden zestig fo to's tentoongesteld van vier Zeeuwse verenigin gen van amateurfotogra fen: Fotogroep Schou- wen-Duiveland, Foto groep Goes, Fotoclub De Draadontspanner uit Souburg en Fotoclub Val- kenisse. Op de expositie tonen de clubs hun beste werk. Het publiek kan kennisnemen van foto werken in kleur en zwart wit. Sinds vijf jaar werken Zeeuwse fotoclubs samen om door middel van work shops en excursies de cre ativiteit en vakkundig heid van de leden te vergroten. Op de jaarlijk se fotosalon wordt het re sultaat van die inspannin gen getoond. De Kapelse wethouder van cultuur L. Nieuwen- huijse opent de expositie op dinsdag 19 november om 20.00 uur. De salon is tijdens werkdagenge- opend voor publiek. De toegang is gratis. (Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15