PZC Conflict in huurdersvereniging Paauwenburg moet weer bruisen voor de jongeren PZC Financiële situatie politie Zeeland blijft komende jaren slecht 13 Bestuurders belangenclub stappen op uit onvrede Tentoonstelling Kristallnacht Vol verwachting Noodwet nodig ter bescherming groene ruimte Greenpeace bij Covra-bezoek Kamervragen Open Universiteit Herdenking strijd om Sloedam Vandalen vernielen winkelruit Auto rijdt door na aanrijding Lokale Partij Vlissingen bezorgd weekenddiensten Afspraken over veiligheid tijdens schoolzwemmen agenda Soefidienst vrijdag 1 november 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twee bestuurs leden van de Vlissingse huur dersvereniging l'Escaut zijn opgestapt. K. Paap en H. Beek man, afkomstig van de Basco Huurdersraad, vinden dat ver eniging de directie te zeer naai de mond praat. Voorzitter C. Zuijdweg bestrijdt dit. L'Escaut is op 1 januari 2002 ontstaan uit de corporaties Bas il co en Schelde Woongroep. De J twee belangenorganisaties voor huurders gingen samen in de Huurdersvereniging l'Escaut. De twee opgestapte bestuursle- den hebben 'vanaf het begin te veel moeite gehad met culturen die botsen.' „In de nieuwe orga- nisatie ben je niet meer dan een pion van de directie", vindt ex- voorzitter Beekman van de Bas- co Huurdersraad. De huidige voorzitter van de jonge Huurdersvereniging l'Es caut, C. Zuijdweg, is verbolgen over deze uitspraak. „We zitten niet aan de leiband van de direc tie. We willen echter niet altijd en alleen maar oppositie voeren. We hebben begrip voor twee VLISSINGEN - In 't Spui in Vlissingen is vanaf zaterdag 9 november een tentoonstelling te bezichtigen over de Kristall nacht. De tentoonstelling wordt ge houden in het kader van Wal cheren Mozaïek 2002 en is opgebouwd uit grote en kleine posters tegen racisme en fascis me van de jaren zestig tot nu. Nico van Duijn van de Antira cisme Werkgroep Bravo heeft de posters in de loop der jaren ver zameld. De tentoonstelling wordt 9 no vember om 14.30 uur geopend. In 1938 werden op 9 november in heel Duitsland de joden aan gevallen. Deze nacht leidde de holocaust in en werd later be kend als de Kristallnacht. kanten. Soms dus ook voor de directie. Daarin ligt het ver schil. Wij vinden verder dat we de belangen van alle huurders moeten behartigen." Paap en Beekman verwachten echter niet dat ze 'in de nieuwe opzet iets kunnen betekenen voor huurders'. Beekman: „We hebben bij Basco altijd de kans gekregen om het beleid van de directie te controleren. Een voorbeeld: we hebben ons inge zet om bij huursverhoging géén differentiatie toe te passen. Va ker zie je dat huurders van goed kope woningen bij verhoging een iets ingrijpender verhoging krijgen. Daar hebben we tegen gestreden en onze wensen zijn erkend." Lijmpoging De twee opgestapte bestuurders (één oud-Basco-lid is in de ver eniging gebleven) zeggen dat het onderling overleg tussen de belangenorganisaties een jam merlijk verloop heeft gehad. Zuijdweg deelt die mening: „Een externe adviseur heeft nog een lijmpoging ondernomen", zegt Zuijdweg. „Maar toen de twee heren merkten dat de advi seur commentaar op hen had, zijn ze opgestapt. Ze konden uit fatsoen niet meer blijven. Ze zouden nu zo fideel moeten zijn om hun fouten toe te geven, in plaats van terug te slaan." J. van Beekhuizen, oud-direc teur Schelde Woongroep, mo menteel directielid van l'Es caut, en mededirectielid B. Baert, oud-Basco, stellen: „We hechten aan een kritische huur ders vereniging. Vandaar dat we die extern adviseur benader den. Het boterde niet tussen de belangenorganisaties. Wij von den dat ze moesten gaan kijken naar wat hen bindt, in plaats van wat hen scheidt." De lijmpoging loste niets op. Paap en Beekman beklemtonen dat daarin ook de directie een rol heeft gespeeld. „Wij dienden het verzoek in om op de agenda van het algemeen bestuur een discussiestuk op te voeren over de verhuis- en herinrichtings kosten voor huurders uit het Middengebied. Huurders die door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De politie Zee land is de penibele financiële si tuatie nog niet te boven. Ze voorziet voor de periode 2003 tot en met 2006 een tekort van bijna zes miljoen euro. Pas in 2006 blijft er geld over. En dat terwijl de politie vorig jaar nog dacht tot 2005 ruim één miljoen euro over te houden. Dat blijkt uit de begroting 2003 en de meerjarenraming 2004 tot en met 2006. De politie wijt het tekort aan sterk stijgende lasten en dalende inkomsten uit de Rijksbijdragen. De stijging van de uitgaven komt door de in 2001 afgesloten driejarige CAO. Ook de kosten op het gebied van verbindingen en automatise- ring nemen toe. Dat heeft onder meer te maken met de opzet van onder andere een gezamenlijke meldkamer en een gezamenlijk i rekencentrum. De kosten druk- ken met name op de begrotingen REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl moeten verhuizen omdat hun huis gesloopt wordt, krijgen 2622 euro. Dat is te weinig, vin den wij, en daarover wilden wij overleggen." Dat punt is nooit op de agenda gekomen. Paap: „Van Beekhui zen reageerde dat het niet be handeld moest worden, omdat het sociaal statuut al lang was ondertekend door alle partijen en dat daarin ook het bedrag was vastgesteld. Wij stonden perplex. Het kan en mag niet ge beuren dat een directielid zich met de agenda van de huurders- vereniging bemoeit. Ik besloot toen dat ik op moest stappen. Buiten de vereniging kan ik meer betekenen voor de huur ders dan in de vereniging." Handtekening Van Beekhuizen erkent dat hij zijn mening over het agenda punt heeft gegeven. „Ik vond dat de andere bestuurders ook recht gedaan moest worden. De overeenkomst was gepasseerd en er moest naar de toekomst worden gekeken. Alle partijen hadden hun handtekening on der het sociaal statuut gezet." Beekman vindt echter dat de huurdersvereniging toen haar ware gezicht liet zien. „Er werd naar de directie geluisterd. Als je weet dat er over de hoogte van de tegemoetkoming in de ver huiskosten onvrede heerst on der huurders, moet je daar iets mee doen. Dan moet je er als vereniging over willen praten en dan moet desnoods het contract worden opengebroken." Paap en Beekman vinden dat het bedrag van 2622 euro'ons in juli 200i, als onderdeel van het sociaal statuut, door de strot is geduwd'. Paap zegt dat destijds onder protest is getekend. „Dat protest sloeg op het bedrag. Wij hielden vast aan ruim 3400 eu ro." Paap deelt mee dat er bij de Klachtencommissie van l'Es caut momenteel een klacht ligt van huurders over de manier waarop het sociaal statuut tot stand is gekomen. Volgende week volgt de uitspraak. Van Beekhuizen verzekert dat de di rectie het advies van de klach tencommissie 'zeer ter harte zal nemen'. „Als duidelijk wordt dat we iets niet goed hebben ge daan, zullen we terugkomen op onze fouten." van 2003 en 2004. Daarna zullen die kosten dalen. Verder wordt in 2003 de huis vesting flink duurder. Dat komt door de toename van het aantal vierkante meters en hogere las ten voor de schoonmaak, ener gie en belastingen/heffingen. Uit de meerjarenbegroting blijkt dat vanaf 2003 tot en met 2005 jaarlijks een tekort wordt verwacht van respectievelijk 1,7, 3,7 en 1,4 miljoen euro. Pas in 2006 houdt de organisatie 0,8 miljoen euro over. In de afgelopen jaren zijn veel aspiranten begonnen met de op leiding tot politieagent. In 2003 volgen gemiddeld dertien men sen de opleiding. De laatste zul len in 2 00 5 de politie versterken. Daarmee loopt de politie voor uit op de uitstroom van perso neel. In 2005 en 2006 verlaten 51 medewerkers het korps. De kos ten van de Tijdelijke Ouderen Regeling (TOR) blijven voor het grootste deel ten laste van de po- itie Zeeland. Daarom zal de po litie niet alle vacatures invullen. DEN HAAG - Het kabinet komt met een noodwet om de groene ruimte te beschermen. Minister Veerman van Landbouw heeft dit toegezegd. Hij deed dat in een debat met GroenLinks-Kamerlid A, van den Brand. Die had ontdekt dat het Structuurschema Groene Ruimte al twee jaar geen rechts geldigheid meer heeft. Volgens Veerman en zijn collega Kamp van Ruimtelijke Ordening is de groene ruimte goed beschermd via gemeentelijke bestem- mings- en provinciale streek plannen. Zij willen toch voor alle zeker heid de zaak volledig dichttim meren met een noodwet die met terugwerkende werking van kracht zal worden. J. Sanders, planologisch medewerker van de provincie Zeeland, ziet hoe dan ook in Zeeland geen gevaar voor een ongewenste aantasting van natuurgebieden. Het streekplan, waarin het Struc tuurschema Groene Ruimte is verwerkt, biedt volgens hem voldoende garanties. VLISSINGEN - De komst van Sinterklaas beheerst de schappen en etalages in alle winkels. Snoepgoed van chocolade en marsepein kan al naar hartelust worden ingeslagen, net als het speelgoed voor het kinderfeest. Dit Vlissingse jongetje vindt het de hoogste tijd dat zijn schoen eens wordt gevuld. Zal hij de vertrouwde pepernoten, speculaasbrokken, muizen met fondantvulling en zakken met eu ro's pakken, of toch maar de chocolade-Sinterklaas? foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Paauwenburg is voor jongeren geen bruisen de woonomgeving. De wijk heeft een nieuwe impuls no dig, vindt Caroline Hoek, op bouwwerker in Paauwenburg van de Vlissingse Welzijns- stichting Palladium. Zij komt werkuren en geld tekort om al haar plannen te realiseren. Eén van haar eerste activitei ten is de poëziemiddag voor kinderen tot 13 jaar, op zondag 10 november. De kinderen worden voorgele zen en kunnen zelf gedichten schrijven en voordragen. Ver der ligt er veel leesmateriaal. De activiteit begint om twee uur en wordt georganiseerd in het kader van Walcheren Mo zaïek, een multiculturele ma nifestatie. Het comité heeft aan scholen en buurthuizen op Walcheren gevraagd iets met het thema poëzie te doen. „Ik grijp alles aan wat zich voordoet om de Paauwenburgers, jong en oud, op de been te krijgen", lacht Caroline Hoek. De Middel burgse is sinds juni aangesteld in de functie van opbouwwer ker in de wijk Paauwenburg. Een functie voor 23 uur per week. Zij nam de functie over van Peter Gillessen, die dat zelfde werk nu in het Midden gebied doet. Fusie De stichting Palladium is be gin dit jaar ontstaan uit een fu sie van de Adviesgroep P20, Opbouwwerker Caroline Hoek: „Ik grijp alles aan om de Paau wenburgers op de been te krijgen." foto Lex de Meester het Sociaal Cultureel Werk (SCW), Welzijn voor Ouderen, Mae Uku en de Stichting An- tillianen Arubanen en Moluk- kers (SAAM). Dat veroorzaak te veel onwennigheid bij het personeel, want sinds de fusie moeten zij zowel het sociaal cultureel werk voor jong en oud als het opbouwwerk rege len. Het team bestaat uit vier opbouwwerkers in de wijken Middengebied, Groot-Lam- merenburg, Oost-Souburg en Paauwenburg, twee jongeren werkers in Oost-Souburg en het Middengebied, één multi cultureel medewerker, één ouderenwerker en één mede werker die de opvoedonder- steuning en het speelprojeet regelt. Palladium is betrokken bij culturele en sportieve activi teiten zoals Technica 10, de or ganisatie van Speelstad en de opzet van de brede school in het Middengebied van Vlissin gen. De wijk Paauwenburg was voor Hoek compleet onbe kend. Pas nu krijgt zij daar een beetje een beeld van. De op bouwwerker woont onder meer vergaderingen bij van de wijkraad, het wijkoverleg, het bestuur van het wijkcentrum Open Hof en de redactie van de wijkkrant Klaver Vier. „Paau wenburg is een té rustige wijk, een beetje ingedut. Een aantal zaken moet nodig nieuw leven worden ingeblazen." Zij doelt daarmee onder meer op het geringe activiteiten aanbod, maar ook op de uit straling van het Open Hof en het naastgelegen buurthuis De Paraplu. „Dat er weinig ge beurt in het buurthuis heeft te maken met het overheersen de aantal gekleurde wijkbe woners dat er komt. Ik wil een aantal multiculturele acti viteiten opzetten zodat ieder een graag in het buurthuis komt." Het Open Hof en De Paraplu zijn volgens Hoek niet meer van deze tijd. Zij zou de bui tenkant graag zien met een glazen gevel en een gezellig terras. „Vooral De Paraplu is binnen net een donker hol. Dat moet nodig frisser en fleuriger worden." BORSSELE - Milieuorganisatie Greenpeace geeft maandag' acte de présence bij de Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) in Borssele om aan bezoekende Kamerleden 'het hele verhaal' van het Nederlandse kernafval te vertellen, De Kamerleden die zich op de hoogte komen stellen van de opslag van radioactief afval bij de Covra, krijgen door Greenpeace een tentoonstelling voorgeschoteld. De milieuorganisatie wil met name duidelijk maken dat directe opslag van kernafval bij de Covra beter is dan opwerking in Frankrijk. Volgens Greenpeace wordt daarbij te veel radioactief afvalwater in zee wordt geloosdCovra heeft de afgelopen j aren nieuwbouw gepleegd om het opgewerkte afval uit Frankrijk op te kunnen slaan. DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van het CDA is be zorgd over de sluiting van de Zeeuwse vestiging van de Open Universiteit. Drie Kamerleden willen van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, C. van Leeuwen, weten of hij op de hoogte is van het voornemen van de Open Universiteit om het studiecentrum in Zeeland te sluiten. Ver der vragen ze hem of die sluiting negatieve gevolgen heeft voor de studenten. ARNEMUIDEN - Op de Sloedam worden morgen de slacht offers herdacht die in de strijd om de Sloedam in mei 1940 en eind oktober/begin november 1994 sneuvelden of zwaarge wond raakten. De plechtigheid begint om 11 uur. Medewer king wordt verleend door Inter Scaldis en Arne's Genoegen. Bij de drie monumenten worden kransen en bloemen gelegd door de gemeente Middelburg, de provincie Zeeland, Britse en Franse vertegenwoordigers, de Heemkundige Kringen van de Bevelanden en Walcheren, de scholen van Arnemuiden, Scouting Arnemuiden en de Stichting Steun aan bevrijders van Walcheren. Ook particulieren kunnen bloemen leggen. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht twee inwoners van Vlissingen, een man uit Breda en een Middelburger aan gehouden in een woning in de Zusterstraat in Middelburg. Zij werden verdacht van het vernielen van een winkelruit in de Gravenstraat. Een 19-jarige man uit Vlissingen heeft bekend. MIDDELBURG - De politie is op zoek naar een automobilist, die woensdagavond laat op de Schroeweg in Middelburg is doorgereden na een aanrijding. De onbekende bestuurder verleende geen voorrang aan een 31-jarige Middelburgse au tomobilist, die over de Sloeweg-noord reed in de richting van de stad. Op de rotonde volgde een botsing, waarbij beide voer tuigen licht beschadigd raakten. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen maakt zich zor gen over de toekomstige tarieven voor elektriciteit nu Delta NV bezig is met overname-onderhandelingen met Remu. Mocht deze overname doorgaan dan voorziet de partij een ta riefsverhoging, terwijl de prijzen nu landelijk gezien nog gunstig zijn. 2 en 3 november 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel (0118) 412233. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. zon. 0.00-24.00 uur: P. Scheeren, Badhuisstraat 46, tel. (0118) 471017. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: J. L. F. Wortelboer, Korendijk36, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: P. de Doelder, Korte Burg 3, tel. (0118) 639933. Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0.00-24.00 uur: J H. Vervloet, Roozenburghlaan 20, Mid delburg, tel. (0118) 627664. zon. 0.00-24.00 uur: J. Visser, Roozenburghlaan 20, Middel burg, tel. (0118) 627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Se- rooskerke. Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur. P. K. Noorlander, Middelburgsestraat 94, door Britta Janssen VLISSINGEN - Het Sportfond- senbad in Vlissingen heeft met vijftig Walcherse scholen af spraken gemaakt over veilig heid, verantwoordelijkheid en aansprakelijkheid tijdens het schoolzwemmen. Aanleiding hiervoor is de verscherping van de wet en recente verdrinkings- gevallen bij andere zwembaden in Nederland. „We hebben deze afspraken ge maakt met alle scholen waarvan de kinderen hier schoolzwem men. Daardoor weet je waar je aan toe bent", verklaart J. Key- mel van het Sportfondsenbad. Hij benadrukt dat het werk niet gedaan is nu de afspraken er zijn. „We gaan het protocol ie der jaar toetsen en eventueel bijstellen aan de omstandighe den van die tijd. Wanneer we bijvoorbeeld overgaan naar het nieuwe zwembad, kan datv in vloed hebben op de regels zoals die nu zijn vastgesteld." Het opstellen van deze proto collen is Keymel goed bevallen. „Een volgende stap is dat we af spraken gaan maken met ande re gebruikers van ons zwembad. Daarbij kun je denken aan zwemverenigingen. Koudekerke, tel. (0118) 551231. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Meljs- kerke, tel. (0118) 561760. Tandartsen: Walcheren: A. P. de Looff, Badhuisstraat 140, Vlissin gen, tel. (0118)413881. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 20.00- zat. 20.00 uur:H. Klompe, tel. (0118) 471140. zat. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon, 21,30 uur: A. de Putter, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat57, Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur- Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke': Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, Oost-Souburg, tel. (0118) 461593. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Dauwendaele, Roozenburg- laan 18, Middelburg, tel. (0118) 627471. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. STREEKACTIVITEITEN: BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen, Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; DOMBURG Schuttershof, 14.00 uur: Herdenking bevrijding; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Kerk Gereformeerde Gemeente Marnix- plein, 19.30 uur: Koor- en samenzang- avond; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00- 11.30 uur: Badminton voor 50-plussers, MIDDELBURG - Het Soefi Centrum Middelburg houdt zondag 3 november een infor mele Eredienst in het gebouw De Vier Elementen in Middel burg aan de Breeweg 100 in Middelburg. Vanaf 10.50 uur spreekt M. Belt over de zoek tocht naar God in de schepping'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13