Raad houdt vast aan ziekenhuis PZC Verbouwing hofje begonnen 11 Vreugde over spekcheque Burgemeester van Taganrog vermoord Enige supermarkt Veere sluit deuren Verkeerssituatie op Langevielebuitenbrug Middelburg onveilig Vlissingse wethouder noemt één nieuw topziekenhuis toekomstmuziek Notenbomen voor tweede keer expres vernield Nieuw van Iglo £n nu? Gratis kaas fondue! W 1/ 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Heel fijn WALCHEREN vrijdag 1 november 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De voltallige Vlissingse gemeenteraad vindt dat het college van B en W zich moet blijven inzetten voor be houd van een ziekenhuis op Walcheren met een volwaardige afdeling klinische kinderge neeskunde. Dat was een van de conclusies gisteravond in de ge meenteraadsvergadering van Vlissingen. De tijd is wel aangebroken dat iedereen uit zijn schuttersputje komt. ,,Want anders blijven we in de loopgravenoorlog zitten", sprak fractievoorzitter E. Wal- rave-Troost van de PvdA beel dend. Betrokkenen in de zieken zorg moeten met elkaar in alle openheid overleggen. „Daar voor is iemand nodig geworden die het gesprek begeleidt", vul de zij aan. De WD steunde haar KOUDEKERKE - Voor de tweede keer dit jaar zijn noten bomen aan de Perduinsweg bij Koudekerke omgezaagd. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft geen enkel idee wie achter het vandalisme zit. De schade bedraagt zo'n duizend euro. In april werden in het weekein de zeven notenbomen net boven de boompalen op een halve me ter afgezaagd. Tijdens de storm van afgelopen zondag braken tien notenbo men af. Medewerkers van het waterschap merkten dat de bo men tot halverwege de stam wa ren ingezaagd. De storm deed vervolgens de rest. Het waterschap heeft de vernie lingen aangegeven bij de politie. Het schap vraagt eventuele ge tuigen zich te melden bij het kantoor in Goes. mening en vond het zinvol om daarvoor een onpartijdige ge- spreksvoorzitter aan te wijzen. Wethouder L. Poppe-de Looff zegde toe met alle partijen 'in het belang van de patiënten' het initiatief tot gesprek te nemen. Het pleidooi van Walrave- Troost voor openheid kon op steun van de raad rekenen. Zij vatte samen: de provincie roept van een afstandje 'schande aan de Walcherse politiek'. Vervol gens wijzen medische specialis ten van het Ziekenhuis in Vlis singen erop dat hun eigen Raad van Bestuur niet sterk genoeg optreedt in de fusieverwikke lingen met Goes. „En dan laten ook zorgverzekeraars zich in eens horen." De raadsleden gingen terug in de tijd om de problemen waar mee het ziekenhuis te kampen heeft helder te krijgen en om be grip voor de situatie te krijgen. Walrave-Troost: „Want ik ge loof wel in de zorg van de Raad van Bestuur. Zij heeft te maken met een tekort aan personeel en er is veel concurrentie onder zie kenhuizen. Patiënten mogen immers zelf kiezen naar welke specialist ze gaan. Maar dan nog zou de Raad van Bestuur wel prettiger kunnen communice ren over hun probleem." Fusie Rond 1998 hoorde een aantal raadsleden voor de eerste keer dat de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen te maken zouden krijgen met een tekort aan spe cialisten. Een oplossing van dat gebrek zou liggen in de fusie. „Dat was één van de conclusies uit het rapport van de commis sie-De Beer", herinnerde Wal rave-Troost zich. In die commissie waren afge vaardigden van de gemeenten, provincie en zorginstellingen betrokken. Namens Walcheren zat de toenmalige Middelburgse wethouder J. van Dijk-Sturm in de klankbordgroep. Walrave- Troost: „Er is aan ons vanaf het begin niet goed doorgegeven wat er in die klankbordgroep door Edith Ramakers ROSTOV AAN DE DON - De burgemeester van de Russische stad Taganrog, S. Sjilo, is woensdag doodgeschoten voor het flatgebouw waar hij woon de. Taganrog heeft een steden band met Vlissingen. De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele is geschokt door het bericht. Vorige week bracht ze nog een werkbezoek aan Taganrog. „We hadden een ontzettend goed contact." De burgemeester van Taganrog werd twee keer in zijn rug ge schoten nadat hij uit zijn auto was gestapt en naar de flat liep. Zijn chauffeur wilde hem nog helpen, maar raakte bij die actie zelf gewond. Taganrog ligt aan de Zee van Azov en is één van de grootste havensteden in het zuiden van Advertentie) de lekkerste vriesverse soepen Hèt alternatief om lekker verse soep te eten! Probeer het nu gratis! Tijdelijk aankoopbedrag retour op bank- of giro! Zie de actieverpakkingen of www.uniekaas.nl voor meer info. UnieKaas Kaasfondue is o.a. ver- krijgbaar bij Albert Heijn en C1000.~ besproken is. Dat valt de ex- wethouder als onze afgevaar digde te verwijten." Ook Poppe- de Looff wees naar die periode. „Er is vanaf dat moment te wei nig communicatie geweest." In het rapport van de commis- sie-De Beer werd ook in het vooruitzicht gesteld dat Zee land gediend zou zij n met een op termijn nieuw topziekenhuis ergens langs de A5 8Dat is echt toekomstmuziek", reageerde Poppe-de Looff. „Ik wil die dis cussie niet al dichtspijkeren, want die moeten we eens gaan voeren. Maar de vraag moet dan zeker gesteld worden of het niet beter is om twee ziekenhuizen (naar huidig voorbeeld) met ba sisvoorzieningen boven de Wes- terschelde te handhaven in plaats van te kiezen voor één hoogwaardig ziekenhuis." Rusland. Grote ondernemingen in de stad zijn de laatste jaren overgegaan in andere handen. Dergelijke overnames zijn in Rusland vaak aanleiding tot huurmoorden. Van Dok-van Weele: „De burgemeester maakte een vrolijke, zeker geen angstige indruk. Ik geloof niet dat hij zich bedreigd voelde. We hebben nog veel gesproken over projecten die we gezamenlijk zouden oppakken. Nu moeten we een condoleance sturen naar Taganrog." Behalve ondernemers worden ook veel politici in Rusland slachtoffer van huurmoorde naars. Dinsdag werd in Nachodka, in het verre Oosten van Rusland, een liberale politi cus doodgeschoten, die tegelij kertijd zakenman was. Vorige maand werd de gouverneur van de regio Magadan in Moskou op straat doodgeschoten. door Britta Janssen VEERE - Veere heeft vanaf zaterdagmiddag 14.00 uur geen supermarkt meer. Het was al enige tijd bekend dat supermarkt Attent Veere zou sluiten, de vraag was alleen wanneer. De dichtstbijzijnde plaats voor de Veerenaren om hun boodschappen te doen, wordt nu Middelburg. Tegen de wil van eigenaar A. van der Hoofd in gaat de supermarkt verdwijnen. Hij wilde zijn supermarkt uit breiden, zodat hij zijn klan ten een groter assortiment kon aanbieden. Dat was no dig om de winkel rendabel te houden. Uitbreiding op de huidige locatie op de Markt was niet mogelijk, daarom wilde Van der Hoofd een nieuw pand betrekken. De gemeente kwam met een nieuwbouwplan voor een winkel met daarboven wo ningen aan het Oranjeplein, maar de kosten hiervoor wa ren te hoog voor de onderne mer. Verdere onderhandelin gen met de gemeente hadden geen resultaat. De super markt in Veere heeft bijna vijftig jaar bestaan. Bezorgdienst Werkeloos wordt Van der Hoofd niet door de sluiting. „Ik heb nog een supermarkt in Serooskerke en van daar uit wil ik ook een boodschap- penbezorgdienst opzetten voor mijn voormalige Veerse klanten", vertelt Van der Hoofd. Op maandag en don derdag kunnen mensen hun boodschappenlijstje via de telefoon, per e-mail of fax aan de ondernemer kenbaar maken. De boodschappen worden dan op dinsdag en vrijdag kostenloos bezorgd. „Ik vind dat ik deze service verplicht ben aan mijn vroe gere vaste klanten." A. Veldkamp, voorzitter van de Stadsraad Veere, vindt de sluiting van de supermarkt een groot verlies voor de stad. „Het is een desastreuze zaak. Niet alleen voor de inwoners van Veere, maar net zo goed voor de toeristen. Er gaan nu geruchten dat er een andere supermarkt zal komen in Veere en onze hoop is daarop gevestigd." Mocht er inder daad een andere supermarkt komen, dan nog zal het een tijd duren voordat de mensen daar ook daadwerkelijk te recht kunnen. Tot die tijd zal er wel iets geregeld moeten worden. Veldkamp: „Maan dag komen wij bijeen voor een beraad over dit pro bleem. We zullen kijken wat we kunnen doen. Misschien dat mobiele Veerenaren de andere inwoners op sleep touw kunnen nemen?" Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Wethouder Albert de Vries hangt in de armen van Remco van den Berg van de Stichting Griffioen de Wijk. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis door Ab van derSluis MIDDELBURG - Tradities zijn er om in stand te houden; daar helpt geen wethouderswisse ling aan. En dus ging de relatief nieuwe wethouder Albert dé Vries (Welzijn) van Middelburg gistermiddag met zijn voetjes de lucht in. Verantwoordelijk voor de esca pade was Remco van den Berg van de Stichting Griffioen de Wijk. Hij ontving een speciale spekcheque van duizend euro voor alle ideeën die de stichting de afgelopen jaren gehonoreerd zag. De Stichting Griffioen de Wijk ontvangt vrijwel elk jaar een spekcheque. De gemeente reikt de 'openbare schouderklopjes' uit aan particulieren, verenigin gen en stichtingen die met bijzondere projecten de leef baarheid in een straat of wijk bevorderen. Voor het nieuwe ge meentebestuur aantrad, tilde Van den Berg wethouder Joan van Dijk steevast op als vreug deuiting. Gisteren moest een verbouwereerde De Vries eraan geloven. Dit jaar waren elf projecten ge nomineerd. Zes exvan vielen in de prijzen. De Stichting Zomer feesten Nieuwland kreeg vijf honderd euro voor de organisa tie van het dorpsfeest. „De cheque is een extra stimulans om volgend jaar een nieuw dorpsfeest te organiseren, maar is met name bedoeld om een nieuw initiatief uit te voeren, het organiseren van een schilde rijententoonstelling van wijlen de heer Joosse van oude boerde rijen in de omgeving", aldus De Vries. Buurtfeest Mevrouw S. van Keulen ontving 450 euro voor het organiseren van een buurtfeest in de wijk Reyershove. Het project dient als voorbeeld voor andere wij ken in Middelburg, zei de wet houder. Biljartvereniging Mid delburg, die zestig oudere leden heeft en speelt in het pand van de ouderenstichting, kreeg 500 euro. De leden regelen onder el kaar financiën en aanschaf van telapparaten en nieuwe ballen. Het geld kan gebruikt worden om nieuw materiaal te kopen. De Vereniging van Huiseigena ren 'De Populier' nam het initia tief om een grote vlaggenmast te kopen voor op het dak van het appartementencomplex. Dat leidde ertoe dat meer mensen in de buurt besloten te vlaggen. De jury vond het geen hemelschok- kend idee, maar wel een initia tief dat navolging verdient. Vijfhonderd euro ging naar W. Marteijn-Hulsteijn uit Arne- muiden. Zij organiseert een fo to-expositie van Amemuidse wouwen in klederdracht. De tentoonstelling van ongeveer tachtig foto's zal op verschillen de plekken te zien zijn, zoals in bejaardencentra, een bank, wachtkamers en in het Arne- muids Museum. Poëzie De afdeling wijkbeheer nomi neerde de Stichting Griffioen de Wijk, die eerder al een cheque van 250 euro had gekregen voor het idee om de saaie huisjes van energiebedrijf Delta van poëzie te voorzien. De Vries noemde het opvallend dat de stichting al vijf jaar lang met allerlei leuke ideeën komt. „De oeuvreprijs van duizend euro is een symbo lisch, maar verdiend dankjewel aan de mensen van de stichting voor hun jarenlange inzet, be trokkenheid en inventiviteit. Maar het is ook een apart dank jewel richting Remco van den Berg, die jarenlang als trek paard en inspirator van een gro te groep actieve bewoners goed is geweest voor vele, aangename verrassingen." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Woongoed Middel burg is begonnen met de verbouwing van het veelbesproken hofje Onder de Toren. De woningen bij de Lange Jan worden drastisch verbouwd tot Woonwinkel. Mensen die op zoek zijn naar een huur- of koopwoning kunnen volgend najaar te recht in het hofje. In de Woonwinkel is na de verbouwing, behalve Woongoed, ook Orisant Make laardij te vinden. Daarnaast kunnen be langstellenden er informatie krijgen over hypotheken en verzekering en is plek ingeruimd voor horeca, waar men sen een kopje koffie kunnen drinken. Bij de verbouwing van Onder de Toren wordt de karakteristieke uitstraling van de woningen behouden. Aan de buiten kant blijft het aanzien vrijwel gelijk. De grondige verbouwing vindt vooral plaats aan de binnenzijde, waar één grote, doorlopende ruimte ontstaat De bin nenplaats blijft bestaan. De bomen die op het binnenterrein staan, worden geïn tegreerd in het bouwplan. Woongoed Middelburg kocht het hofje in 2000 terug van projectontwikkelaar Van de Bos. Die laatste kocht het pand in 1996 om het te slopen en er winkels en appartementen te bouwen. Na felle pro testen verdween dat plan in de ijskast. MIDDELBURG - De fracties van SGP en GroenLinks in de Middelburgse gemeenteraad maken zich zorgen over de ver keersveiligheid op de Langevie lebuitenbrug. De twee partijen zeggen voortdurend klachten te krijgen over automobilisten die zich niet houden aan het een richtingverkeer. De SGP en GroenLinks hebben het college van B en W schriftelijke vragen gesteld over de verkeerssituatie op de Langevielebuitenbrug. In het voorjaar is eenrichting verkeer ingestelde op de Lange vielebuitenbrug, behalve voor fietsers en lijnbussen. Dat is duidelijk met verkeersborden aangegeven. Alleen het verkeer dat vanaf de Tangent komt, mag van de brug gebruik maken. De fracties stellen dat er voort durend auto's rijden op de Lan gevielebuitenbrug tegen de stroom in. Dat euvel deed zich niet alleen voor in het begin, maar ook tijdens de zomer- en de herfstvakanties. Ook enkele weken geleden, toen het kruis punt Langevielesingel/Poe- lendaelesingel was afgesloten, reden er auto's over de brug in de verkeerde richting. De SGP en GroenLinks stellen dat fietsers en automobilisten, die de stad uit willen rijden, telkens weer opschrikken van deze spookrij ders. Ook voor fietsers is het wennen dat zij - komend Vanaf de Langevieleweg - niet met goed fatsoen linksaf kunnen slaan naar het tunneltje onder de Tangent. Volgens de twee po litieke partijen werken de ver keerslichten niet op de kruising Langevielenbuitenbrug/Tan- gent/Zandstraat. „Fietsers die naar de stad willen, steken de Tangent dan nogal eens in etap pes over. Zij wachten dan mid den op die weg. Soms stoppen auto's om hen door te laten." Suggesties De SGP en GroenLinks willen weten of het college bekend is met de verkeerssituatie op de Langevielebuitenbrug en welke maatregelen B en W willen ne men om de verkeersveiligheid te vergroten. Ook vragen de twee fracties naar het aantal onge vallen op en rond de brug in het afgelopen half jaar. Zij doen in hun schriftelijke vragen een aantal suggesties om de ver keersveiligheid te verbeteren. Als voorbeeld noemen zij: het schilderen van pijlen op het wegdek (naar links en rechts) aan het einde van de Langevie leweg en een bord dat naar het centrum verwijst. Een ander idee is het aanleggen van een fietsopstelstrook op het wegdek van de Langevielebuitenbrug voor fietsers die naar het tun neltje willen. De karakteristieke uitstraling van het hofje Onder de Toren in Middelburg blijft behouden. foto Ruben Oreel Sarah Bernhardt noemen haar ouders haar wel eens, naar de legendarische negen- tiende-eeuwse actrice. Van wege haar grandioze gevoel voor drama. Minuscule pijn tjes, onbetekenende zeertjes en kleine ongemakjes pre senteert ze met een tragiek die haar weerga niet kent. Vinden haar ouders tenmin ste. Een hartelijke kus, een welgemeende knuffel en hier en daar een pleister moeten de klus doorgaans wel ge klaard krijgen, vinden zij. Zewordterweleensboosom. Gisteren kwam ze met een triomfantelijke grijns van de computer vandaan. Wappe rend met een briefje van haar tante. Die had uit een inter- netnieuwsgroep een loute rend berichtje opgediept. Uit Amerikaans onderzoek was gebleken dat mensen met rood haar meer pijn voelen dan mensen met andere haarkleuren. Roodharigen zouden zelfs twintig procent meer narcose nodig hebben dan anderen. En haar tante kon het weten, die is immers zelf arts. Innig tevreden schudde ze haar roodblonde lokken en ver dween weer. Tante wordt bedankt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11