Regering Israël verkeert in crisis PZC Russen melden gebruik van fentanyl bij actie Moskou H j t: ii f EU pakt fraude met medicijnen voor Afrika aan Serviërs martelden Serviërs in kampen Arbeiderspartij weg na conjïict over financiering nederzettingen Belgische astronaut op weg naar ruimtestation Dodental brand Vietnam loopt op Mondale doet mee aan verkiezing Golf bomexplosies teistert Soweto Frans-Britse top begin 2003 Vlaamse prijs naar De Wispelaere Dure vingers IRA verbreekt vredesoverleg Alles gelogen zegt professor Smalhout Politie geeft tekeningen van verdachten Bali vrij Fans Dracula op Halloween-bezoek donderdag 31 oktober 2002 van onze redactie buitenland ALMATY - De Belgische astro naut Frank De Winne is samen met twee Russische collega's in een Sojoez-raket op weg naar het internationale ruimtesta tion ISS. De raketlancering had gister ochtend plaats vanaf een ba- sis in Kazachstan. De ruimte trip gaat circa twaalf dagen duren. Het belangrijkste doel van de reis van De Winne, de eerste Belg die het ISS bezoekt, is ver wisseling van een capsule. De ze dient als 'reddingsboot' voor de bemanning van het ruimte station en moet, om in topcon ditie te blijven, elke zes maan den worden vervangen. Het is de tweede keer dat een Belg de ruimte ingaat. In 1992 vloog Dirk Frimout mee als la dingspecialist aan boord van een Amerikaanse spaceshuttle. Honderden Belgen beleefden de lancering ondanks het late tijdstip, even na vieren, mee in volkssterrenwachten en plane taria. Er was enige teleurstel ling toen door de mist op de ba sis Bajkonoer van de raket vrij snel nog nauwelijks iets te zien was en overgeschakeld werd op beelden vanuit de Sojoez. Ook de verdere belevenissen van de 41-jarige De Winne, ooit commandant van Belgische en Nederlandse F-16's die boven Kosovo vlogen, zullen op de voet gevolgd kunnen worden in België. ANP/Belga/RTR HO CHI MINH STAD - Het officiële dodental van de brand die dinsdagmiddag uitbrak in het centrum van Ho Chi Minh Stad in Vietnam is opgelopen tot zestig, maar verwacht wordt dat dat aantal nog aanzienlijk zal stijgen. Brandweermannen hebben in het gebouw ongeveer honderd lichamen geteld. Ook liggen veel mensen in zeer kritieke toe stand in het ziekenhuis. Toen de brand uitbrak waren ongeveer vijfhonderd mensen aanwezig in het gebouw, waarin behalve kantoren van inter nationale firma's ook winkels, restaurants en een disco waren gevestigd. AP WASHINGTON - De voormalige Amerikaanse vice-presi dent Walter Mondale doet mee aan de senaatsverkiezingen van 5 november. Dat melden de Amerikaanse zender ABC en het dagblad The Washington Post gisteren. De Democraat Mondale neemt in de staat Minnesota de plek in van Paul Wellstone. Deze senator kwam vorige week om het leven door een vliegtuigongeluk. Mondale (74), oud-senator, moet het opnemen tegen de Republikein Norm Coleman. Bij de verkiezingen volgende maand staan 34 van de in totaal honderd senaatszetels op het spel, evenals alle 435 zetels van het Huis van Afgevaardigden. Tot de dood van Wellstone had den de Democraten in de Senaat met 50 zetels een krappe meerderheid. De Republikeinen hebben 49 zetels. Verder is er een onafhankelijke afgevaardigde die altijd met de Democra ten meestemt. ANP JOHANNESBURG - De zwarte woonwijk Soweto bij Johan nesburg is gisterochtend opgeschrikt door ten minste negen bomexplosies. Volgens de Zuid-Afrikaanse radio vielen er ze ker een dode, een 42-jarige vrouw, en een gewonde, de echtge noot van de vrouw. De explosies deden zich voor in onder meer stations, tanksta tions, winkelcentra en een moskee. Een tiende bom kon op tijd onschadelijk worden gemaakt. DPA PARIJS - De Frans-Britse top die deze week tijdens een diplo matieke rel werd uitgesteld, is verplaatst naar begin volgend jaar. Dat heeft een woordvoerder van de Franse president Chirac gisteren bekendgemaakt. Chirac en de Britse premier Blair vlogen elkaar vorige week tijdens de Europese top in Brussel in de haren. Ze verschillen van mening over hoe het verder moet met de Europese land bouwsubsidies. Blair zou kanttekeningen hebben geplaatst bij een akkoord dat Chirac en de Duitse bondskanselier Schroder hierover hadden gesloten. AFP/RTR/ANP BRUSSEL - De driejaarlijkse Vlaamse Cultuurprijs is toege kend aan Paul De Wispelaere. De 74-jarige schrijver, essayist en criticus krijgt de prijs voor zijn volledige werk. De Wispelaere ontving in 1998 uit handen van koningin Beatrix de Prijs der Nederlandse Letteren, de hoogste onderscheiding in de Nederlandstalige literaire we reld. Vlaams minister Van Grembergen van Cultuur maakte de be kroning dinsdagavond bekend bij de opening van de jaarlijk se Boekenbeurs in Antwerpen. ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische regering van nationale eenheid is gisteren in een ernstige crisis geraakt nadat de Arbeidspartij zich had teruggetrokken uit de coalitie. De oorzaak van de ma laise is de financiering van jood se nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden. Na urenlang onderhandelen overhandigde de leider van de Arbeidspartij en minister van Defensie Ben Eliëzer zijn ont slag aan premier Sharon. Beide mannen probeerden op het laatst nog een doorbraak te for ceren, maar het gesprek eindig de in een schreeuwpartij Enkele uren later gaf het parle ment de staatsbegroting voor 2003 zijn zegen. In eerste lezing stemden 67 van de 120 Knesset- leden in met de begroting terwijl 45 tegen stemden. Alle volks vertegenwoordigers van de Ar beidspartij stemden tegen het budget. Het conflict tussen de Arbeids partij en Likoed van Sharon draaide om de financiering van kolonisten in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Ben Eliëzer wilde hiervan 150 miljoen euro gebruiken voor het scheppen van banen en de zorg voor de armen. Gedreigd Ben Eliëzer had al van te voren bekendgemaakt dat zijn partij zou terugtreden uit het kabinet als er geen oplossing zou komen voor het conflict. Sharon van zijn zijde had met het ontslag van de acht ministers van de Ar beidspartij gedreigd als zij te- LONDEN - Een computerspel letjesfanaat uit Engeland wil zijn vingers verzekeren voor maar liefst zeshonderdduizend euro. Alex Nikitin is doorge drongen tot de finale van de World Cyber Games, die deze week gehouden worden in Zuid- Korea. De 17-jarige computer- gek wil met de verzekering zijn inkomen veilig stellen. GPD door Simone van Priel DEN HAAG - Zeker 2500 Servi sche mannen die in augustus 1995 uit Kroatië waren ge vlucht, werden opgesloten in een trainingskamp van de be ruchte Servische militieleider Arkan. „Het was een concentra tiekamp", zei getuige Slobodan Lazarevic gisteren voor het Joe goslavië Tribunaal. „Het was afgrijselijk. Ik kon niet geloven dat Serviërs dit andere Serviërs I aandeden." Lazarevic werkte ruim dertig jaar voor de inlichtingendienst van het Joegoslavische Volksle ger en was begin jaren negentig gestationeerd bij het 21ste Corps van het leger van de 'Ser vische Republiek Krajina' in Kroatië. In het proces tegen Milosevic deed hij een boekje open over de politiek van Milosevic om de oorlog in Kroatië aan de gang te houden, de Serviërs te bewape nen en de Kroatische bevolking te verdrijven. Ook vertelde hij hoe met geld, vrouwen en chan tage informatie werd verkregen van VN-personeel en de Euro pese waarnemersmissie en hoe Serviërs werden gedood om de schuld de Kroaten in de schoe nen te schuiven. Lazarevic verklaarde dat in het kamp van Arkan elke dag drie Serviërs aan palen waren vast gebonden en dat die werden ge slagen door iedereen die maar langs hen liep. Anderen moesten zware rotsblokken sjouwen. Doel van dit alles was dat de Kroatische Serviërs moesten worden getraind alvorens ze weer naar het front met Kroatië zouden worden gestuurd, 'met Arkans mannen in hun rug die hen zouden doodschieten als ze niet zouden vechten.' Storm Dat de Kroatische Serviërs naar Servië vluchtten en niet terug vochten toen het Kroatische le gen de begroting zouden stem men. Eerder op de dag leek de achttien maanden oude rege ring het nog te redden. Advoca ten van beide partijen hadden een compromis bereikt waarbij een eveneredig bedrag dat be stemd is voor de nederzettingen, naar de arme delen van de be- ger op 5 augustus 1995 Operatie Storm inzette, kwam doordat er amper een leger over was om mee terug te vechten. Verster kingen kwamen niet, op de dag van het offensief waren juist twee legeronderdelen in alle stilte teruggetrokken. Telefoontjes naar de legerlei ding, de staatsveiligheidsdienst en naar president Lilic leverde drie keer hetzelfde antwoord op: „Volhouden." Lazarevic concludeerde dat de Kroatische Serviërs waren geofferd voor een hoger doel Banden Milosevic deed Lazarevic' ge tuigenis af als een aaneenscha keling van leugens. Maar in zijn kruisverhoor gaf Milosevic in direct toe dat de geheime dienst van Servië banden had met die van de Krajina. „Nou en? Zelfs de Russische en de Amerikaanse geheime diensten werken sa men." Lazarevic: „Het hangt helemaal af van het niveau van samenwerking." Volgens Laza revic gebeurde in de Krajina al les in opdracht van Milosevic. „Er werd gezegd: Belgrado wil dit en dit. Belgrado betekende: u." GPD DUBLIN - Het Iers Republi keins Leger (IRA) heeft gisteren aangekondigd dat het zich te rugtrekt uit de onderhandelin gen met de internationale ont wapeningscommissie. Dit uit protest tegen de 'onaan vaardbare en onhoudbare ulti mata' die het te horen heeft gekregen. Protestantse groepe ringen en de Britse regering hebben er onlangs bij het IRA op aangedrongen zich helemaal in te zetten voor het vredesproces en zich te ontbinden.AP volking zou gaan. Maar de on derhandelingen tussen Sharon en Ben Eliëzer liepen helemaal mis. De socialistischeleider ver klaarde na afloop: „Ik heb alles gedaan om de onderhandelin gen tot een succes te maken, maar we hebben van de andere kant alleen maar lege woorden gehoord." De premier, die al ja ren een belangrijke steunpilaar van de kolonisten is, beschul digde zijn opponent ervan al leen maar partijpolitiek te heb ben bedreven. Sharon noemde het gedrag van Ben Eliëzer 'een schande'. Leden van de Likoedbeschuldi- gen Ben Eliëzer er van een crisis te willen creëien in een poging zijn populariteit binnen de Ar beidspartij te vergroten. De partij kiest volgende maand een nieuwe leider en Ben Eliëzer ligt in de peilingen achter bij zijn twee uitdagers. Zonder steun van de Arbeids partij heeft de regering-Sharon geen meerderheid meer. Sharon kan nu verder regeren met de ge- doogsteun van het ultrarechtse blok Nationale Unie/Ons Huis Israël. In Israël wordt de laatste tijd echter ook veelvuldig ge speculeerd over vervroegde ver kiezingen. ANP/AFP/DPA doorTon van Lierop BRUSSEL - De Europese Unie wil het onmogelijk maken om goedkope medicijnen voor ont wikkelingslanden, zoals aids- remmers, binnen de lidstaten opnieuw te importeren en met hoge winsten door te verkopen. Daarvoor moeten er speciale lijsten komen van partijen voor deliger geneesmiddelen voor de Derde Wereld. De verpakkingen daarvan moe ten ook een speciaal logo krij gen, om de herkenbaarheid voor douanepersoneel te vergroten. Eurocommissaris Lamy van Handel heeft daarvoor een EU- richtlijn opgesteld, waarmee de lidstaten nog moeten instem men. Lamy zegt hiermee 'crimi nele praktijken' te willen uit sluiten. De regels van de Wereldhandelsorganisatie staan volgens hem zo'n uitzon dering toe. Onderscheppen Grote fabrikanten van genees middelen tegen hiv/aids, tbc en malaria bieden aparte partijen medicamenten met kortingen tot 80 procent aan voor ontwik- van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische politie heeft gisteren composi tietekeningen verspreid van drie mannen die worden ver dacht van betrokkenheid bij de bomaanslagen op Bali eerder deze maand. De drie zijn 20, 27 en 30 jaar oud. Twee van de drie komen van Java. Volgens de politie zouden de drie behoren tot een groep waarvan misschien wel tien mensen deel uitmaken. De drie zouden de plegers van de bom aanslagen kunnen zijn maar ook degenen die tot het plaatsen van de explosieven opdracht hebben gegevenDe woordvoer der van het rechercheteam dat de aanslagen onderzoekt, sluit niet uit dat de daders nog steeds op Bali zijn. kelingslanden. Handige paral lelimporteurs onderscheppen deze echter en verkopen de me dicijnen met hoge winsten door. Eerder deze maand werd in Ne- 1 derland een grote hoeveelheid aidsremmers voor Afrika on derschept, die in eigen land doorverkocht zouden worden met fox-se winsten. Regeling In principe staat de EU parallel - impoi-t door niet officieel erken de groothandelaren toe, omdat de consument daar doorgaans baat bij heeft via lagere winkel prijzen. Lamy wil voor medica menten echter een uitzondering maken, omdat door deze herim- porten de goedkope geneesmid delen arme patiënten in ontwik kelingslanden nooit bereiken. De fannaceutische industrie heeft Lamy ook nadrukkelijk gevraagd om een speciale rege ling in het leven te roepen De Franse Eurocommissaris wil ook andere grote handelspart ners als de Verenigde Staten bij het akkoord betrekken en dit van toepassing laten zijn op meer geneesmiddelen. Overleg daarover gaat volgende maand van start in Sydney. ANP De compositietekeningen zijn niet alleen in Indonesië, maar ook in het buitenland verspreid In Australië hebben politie en justitie de jacht geopend op ver- I meende leden van de radicale moslimgroep Jemaah Isla- miyah. Invallen Australische media meldden gisteren twee invallen, afgelo pen weekeinde en woensdag, in woningen van Australiërs van Indonesische afkomst in Syd ney en Perth. Voor zover bekend zijn er geen arrestaties verricht. Australië houdt Jemaah Isla- miyah verantwoordelijk voor de bloedige aanslagen op Bah. Die aanslagen kostten ongeveer 190 mensen het leven. De licha men van twee Nederlandse slachtoffers zijn geïdentifi ceerd. AFP/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische au toriteiten hebben gisteren een eind gemaakt aan de gissingen over het gas dat zaterdag in Moskou bij de bevrijdingsac tie is gebruikt. Het gas is geba seerd op fentanyl, zo maakte het ministerie van Gezondheid bekend. Fentanyl is een synthetisch opiaat dat in verscheidene landen in gebruik is geweest als een verdovingsmiddel voor medische doeleinden. Een te hoge dosis kan de bloedcircu latie en de ademhaling ver lammen en tot de dood leiden. Volgens minister Joeri Sjevtsjenko van Gezondheid zijn bij de actie geen chemi sche substanties gebruikt die onder de chemische-wapens- conventie vallen. De Ameri kaanse ambassade suggereer de al eerder dat dit opiaat is gebi'uikt. Verschillende landen hadden er bij de Russische regering op aangedrongen de samenstel ling van het mysterieuze goed je bekend te maken. Het aantal gegijzelden die als gevolg van het gas zijn overleden, is opge lopen tot 119, nadat gisteren weer twee mensen in een zie kenhuis overleden. De Russische autoriteiten hebben meer dan dertig men sen laten arresteren op ver- denldng van het bieden van hulp aan de Tsjetsjeense gij zelnemers, zo meldt de BBC. Onder de arrestanten zijn 'ver- scheidene Russische veilig heidsfunctionarissen', aldus een anonieme regeringsbron tegen de Britse zender. De op gepakte personen zouden de Tsjetsjenen tijdens de gijze lingscrisis onder meer infor matie hebben verschaft over de plannen van de veiligheids tippen om de gijzeling te be ëindigen. De Deense politie heeft gister ochtend de Tsjetsjeense politi cus Achmed Zakajev aange houden. Hij is tot 12 november in voorlopige hechtenis ge plaatst om te voorkomen dat hij Denemarken verlaat. Zak ajev had als persoonlijk gezant van de Tsjetsjeense president Asian Maschadov deelgeno men aan het Tsjetsjeens we reldcongres dat de afgelopen dagen in Kopenhagen is ge houden. Hij is vice-premier in de rebellenregering van Ma schadov. De naam van Zakajev staat op een lijst van terroris ten die het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken dinsdag publiceerde. Hij zou betrokken zijn geweest bij de gijzelingsactie in Moskou en bij terreuracties tussen 1996 en 1999.RTR/ANP/AFP Vrienden dragen de portretten van twee dertienjarige musicalacteurs die stierven bij het gijze lingsdrama inhet Moskouse theater. foto Misja Japaridze/AP DEN HAAG - De Russen liegen over het gas dat commando's hebben gebruikt om een einde te maken aan de gijzelingsactie in Moskou. Dat zegt anesthesioloog prof. B. Smalhout. Het Russische ministerie van Gezondheid verklaar de gisteren dat een substantie is gebruikt die is afgeleid van fentanyl. „Die stof kan helemaal niet worden verwerkt in een gas", zegt Smal hout. Het pharmaceutische bedrijf Janssen-Cilag, dat fentanyl ontwikkelde, heeft ook nog nooit gehoord van de gasvormige toepassing van de stof. Volgens een woordvoerder van de Neder landse vestiging van het bedrijf wordt het al leen maar in vloeibare vorm in ampullen en in pleisters geleverd. Fentanyl wordt gebruikt als pijnstiller tijdens operaties. De stof wordt toe gediend aan patiënten om de pijn van de opera tie te verminderen. Het is zo'n driehonderd keer sterker dan morfine. GPD SIGHISO ARA - Inwoners van de Roemeense stad Sighisoara slepen een heks naar het stadsplein nadat ze in een martelkamer tot bekentenis is gedwongen. Het middeleeuwse heksenproces maakt deel uit van een toeristisch programma in dt Karpaten. Vanwege Halloween wordt de regio druk bezocht door Dracula-fans. Het programma omvat ver der een excursie naar de schuilplaatsen van de bloeddorstige graaf en een miss Transsylvanië-verkiezing. foto Bogdan Cristel/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5