Turkije wacht politieke schok PZC Israël heeft niets aan politiek circus Vloekverbod Reimerswaal is niet meer dan een gebaar Rampenoefening Islamitische AKP zal traditionele partijen verpletteren 31 oktober 1952 Litouwers zien uit naar ondernemers donderdag 31 oktober 2002 De generatie die een watersnood meemaakt, ver geet de ellende nooit meer en neemt maatrege len. De volgende generatie blijft zich de gebeur tenis herinneren uit verhalen. In de derde generatie m een ramp schuilt het gevaar. Als die niet doordrongerj blijft van de kracht van het water, is de volgende wa] tersnood al bijna geboren. Vanuit die oude wijsheid heeft de rijksoverheid de We op de Waterkeringen gemaakt. Periodiek moeten wa terschappen de waterkeringen aan een grondige in spectie onderwerpen. In Zeeland moeten dijken en dui nen een stormvloed kunnen trotseren die eens in df vierduizend jaar kan voorkomen. Als ze niet meer aar die eis voldoen, moeten ze op sterkte worden gebracht Ondanks deze technische en procedurele waarborget kan niemand garanderen dat Zeeland in de eeuwigheic een nieuwe watersnoodramp bespaard blijft. Zeewe ringen kunnen nooit volmaakt zijn. De waterstaatkun dige geschiedenis van Zeeland leert dat er geen eeuv voorbij is gegaan zonder overstromingen met slachtof fers. Zeeuwse bestuurders moeten rekening houden met eei nieuwe watersnood, hoe veilig iedereen zich ook waan achter de Deltadijken en dammen. Het is daarom goet dat de provincie, de waterschappen en Rijks waterstaa eerder dit jaar een oefening hebben gehouden om te kij ken of de onderlinge communicatie goed in elkaar zit. Niet alles verliep op rolletjes, zoals bij een oefening tf verwachten is. Waarom moet er anders ook worden ge oefend? Ernstiger is dat bijna vijftig jaar na de ramt van 1953 zich al het effect van de derde generatie bij be stuurders lijkt te manifesteren. Commissaris van de koningin W. van Gelder liet bij oefening vanwege buitenlandse verplichtingen verstel gaan, terwijl hij bij een grote watersnood toch een be langrijke rol moet spelen als coördinator. Ook gemeen tebestuurders bemoeiden zich er nauwelijks mee. De provincie is in eerste instantie vergeten de gemeen ten erbij betrekken, luidt het excuus van de Zeeuws topburgemeester D. van der Zaag, en hij maakt de pro vincie verwijten 'alles op eigen houtje' te willen doer Hij dreigt zelfs de opstelling van een actueel rampenbe strijdingsplan bij een watersnood op te schorten. Da zo'n plan er nog niet is, is veelzeggend. Zo komt het derde generatie-syndroom steeds dichter bij. Voor de inwoners van Zeeland is het van essentiee belang te weten dat hun bestuurders voorbereid zijn als het zover mocht komen. Het is schrijnend om te ziei dat dan al over een oefening een strijd ontbrandt dn vooral kinderachtig aandoet. Ook besturen onder di zeespiegel vraagt, net als de dijken, periodiek onder houd. door Hans Heijt De traditionele politieke partijen in Turkije zien de parlementsverkiezingen van komende zondag met angst en beven tegemoet. Ze worden mo gelijk weggevaagd door de isla mitisch georiënteerde Partij voor Recht en Ontwikkeling (AKP). Deze partij wordt als een bedreigende factor gezien voor de scheiding tussen kerk en staat. De meeste traditionele (rege- rings)partijen halen in de pei lingen niet de kiesdrempel van 10 procent van de stemmen. Ze zouden dan niet terugkeren in het 550 zetels tellende parle ment. dat wordt gekozen voor een periode van vijf jaar. De vo rig jaar opgerichte islamitische AKP krijgt volgens de laatste prognoses de steun van zeker 30 procent van de kiezers. Het leger, dat zich beschouwt als de hoeder van de grondwet telijke scheiding tussen kerk en staat, en westers-georiënteerde Turken kijken met argusogen naar de partij die haar wortels heeft in de politieke islam. Ook de justitie heeft weinig op met de AKP. Vorige week richtte de hoogste aanklager in Turkije zich tot het constitutioneel ge rechtshof met het verzoek de partij te verbieden. De aankla ger maakte echter niet duidelijk waarom de partij buiten de wet moet worden gesteld. Veroordeling Het is vrijwel zeker dat het con stitutioneel hof niet voor de ver kiezingen een uitspraak doet over het verbieden van de AKP. Als de partij de verkiezingen wint en toetreedt tot een rege ringscoalitie, dan zal leider Re- cep Tayyip Erdogan daar echter geen deel van mogen uitmaken. De AKP-voorman is eerder ver oordeeld wegens het 'aanzetten tot een islamitische opstand'. Erdogan, oud-burgemeester van Istanboel, had een gedicht voorgedragen met de daarin voor de rechter onaanvaardbare passage: 'De moskeeën zijn onze barakken, de koepels zijn hei stonden aanvankelij k voor april 2004 op de agenda. Ze zijn ver vroegd omdat de coalitierege ring van Ecevit het afgelopen jaar in rap tempo afbrokkelde. Tal van dissidenten meenden dat de door ziekte verzwakte 77-jarige premier niet langer in staat was de economische crisis het hoofd te bieden en de ruziën de partijen binnen de coalitie te houden. Over het afschaffen van de doodstraf, meer rechten voor Koerden en andere zaken die belangrijk zijn met het oog op een mogelijke toetreding tot de Eorpese Unie, waren de rege ringspartijen het oneens. IMF Aanhangers van de islamitisch georiënteerde AKP zwaaien met de nationale- en de partijvlag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Ankara. foto Murad Sezer/AP men en de gelovigen onze solda ten'. In de huidige verkiezingscam pagne benadrukt Erdogan voortdurend dat hij met de AKP een gematigde koers wenst te varen en voorstander is van een meerpartijenstaat. Daarmee heeft hij het wantrouwen bij westers-georiënteerde partijen en de militairen ten opzichte van zijn partij niet kunnen weg nemen. Verschillende tegen standers hebben gezegd dat Er dogan zijn ware gezicht pas na de verkiezingen zal laten zien. Die waarschuwing maakt op de Turkse kiezers evenwel bar wei nig indruk. De AKP scoort ver uit het best in de prognoses en heeft dat voornamelijk te dan ken aan het charisma van Erdo gan en diens belofte de armoede en werkloosheid aan te pakken. Coalitiepartijen De regeringspartijen, de Demo cratisch Linkse Partij (DSP) van premier Bulent Ecevit en de Moederlandpartij (ANAP) van Mesut Yilmaz. halen volgens de laatste prognoses nog geen 10 procent van de stemmen, onvol doende om een afvaardiging in het parlement krijgen. De derde regeringspartij, de Nationalis tische Actiepartij (MHP), haalt de kiesdrempel waarschijnlijk- wel. De parlementsverkiezingen De belangrijkste aderlating voor Ecevit was het vertrek van zijn minister van Economische Zaken, Kemal Dervis. De tech nocraat is de architect van een miljardendeal met het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) en sloot zich in augustus aan bij de centrumlinkse Republikein se Volkspartij (CHP). De CHP staat in de peilingen met 18 pro cent van de stemmen op de tweede plaats en voert een pro- westerse koers. Ondanks de grote ideologische verschillen zitten CHP en AKP min of meer op dezelfde lijn voorzover het belangrijke inter nationale kwesties betreft. Bei de partijen zijn bereid de IMF- richtlijn voor een strakke be grotingsdiscipline na te leven, al wil de AKP wel enige ruimte hebben om programma's ter be strijding van de armoede te ku- nen uitvoeren. Ook in de kwestie-Irak liggen de standpunten niet ver uit elkaar. Over hun visie op de mogelijke deelname van Turkije aan een militaire actie tegen Irak hou den CHP en AKP zich op de vlakte. Ze vinden dat vooral een zaak van het invloedrijke leger. In hun kritiek op de EU-lidsta- ten zijn de twee favorieten voor de verkiezingen zeer eensge zind. Ze vinden het onaccepta bel dat Brussel geen datum wil geven voor het openen van de gesprekken over de toetreding van Turkije. ANP Voor een portret van de vermoorde Israëlische premier Rabin vergadert de top de van Arbeiderspartij woensdag in Jeruzalem over de kabinetscrisis. Staand in het midden minister van buitenlandse zaken Peres, zittend rechts partijvoorzitter en minister van defenise Ben Eliezer. foto Gali Tibbon/EPA het beleid van de minister-pre- de premier te eisen dat er geld sident dat zijn tegenstanders wordt overgeheveld van de ne- hem hatelijk omschrijven als derzettingen in bezet gebied een 'Sharon-kloon'. Door van naar zwakke groepen in de Thomas Daumantas door Mick Salet Moet de Europese Unie in 2004 worden uitgebreid met tien nieuwe landen? Hoe denken in Nederland wonende mensen uit de kandidaat-lid staten daarover? Vandaag het woord aan Thomas Daumantas uit Litouwen. Thomas Daumantas (27) is be roepsvoetballer bij MW in Maastricht. Voor hem is het lid maatschap van de Europese UITBREIDING EU m Unie een mooie voorzet. Het is daarna aan de Litouwers zélf om te scoren. ..De werkloosheid is heel hoog, maar iedereen hoopt dat er meer werk komt als Litouwen lid wordt van de Unie. Aan de men sen zal het niet liggen, want dat zijn echt werkezels. Ze zijn goedkoper dan werknemers in landen als Nederland. Iedereen verwacht dat er daarom ook wel nieuwe bedrijven naar Litou wen zullen komen. Er is genoeg ruimte, ook voor boeren uit Ne derland. Ik heb geen verstand van landbouw, maar ik geloof dat er genoeg goede grond is. Het zal Nederlandse onderne mers niet tegenvallen. De bevol king is gastvrij en gediscipli neerd. Zo zijn we trouwens ook opgevoed. De meeste ouders en leraren in Litouwen zijn net als alle voetbaltrainers die ik ken: streng." GPD door Ad Bloemendaal Volgens de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Shimon Peres is het een kwestie van egologie. Het draait in de Is raëlische regeringscrisis niet om ideologische verschillen, maar om de ego's van Benjamin Ben-Eliezer (Arbeiderspartij) en Ariel Sharon (Likud). Geen van beiden kan er zeker van zijn dat zijn partij hem zal aanwij zen als leider bij de eerstvolgen de verkiezingen. Dat verklaart hun koppige gedrag. Met de eis van de Arbeiderspar tij geld over te hevelen van het budget van de nederzettingen naar sociaal zwakke groepen in de samenleving - een bedrag van 0,28 procent van de begroting - heeft de nu ontstane regerings crisis weinig te maken. Israëli sche commentatoren zijn vrij wel unaniem van oordeel dat de leider van de Arbeiderspartij naar een excuus heeft gezocht om een eind te maken aan de centrum-rechtse coalitie. En even unaniem voorspellen ze dat het land daarvoor een hoge economische en politieke prijs zal betalen. Voor Benjamin Ben-Eliezer is het uur van de waarheid nabij. Op 19 november houdt zijn Ar beiderspartij een interne ver kiezing om het leiderschap en in door Mieke van der Jagt Vloeken is aangeleerd, schreeuwt de papegaai van de Bond tegen het Vloegen van de borden. De gemeente Rei merswaal gaat een poging wa gen om mensen het vloeken weer af te leren. De raad besloot dinsdaga vond in meerderheid de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV) aan te passen door een vloekverbod in te voeren. Niet met het idee politie-agenten achter overtreders van het der de gebod aan te sturen, maar meer om een signaal af te ge ven in het streven naar de reconstructie van normen en waarden in de samenle ving. Reimerswaal is de eerste ge meente in Zeeland die het vloekverbod weer in de APV opneemt, maar een dergelijk verbod is niet nieuw in de Zeeuwse APV's. Eind jaren tachtig trachtte de gemeente Sint Philipsland een vloekver- de peilingen is hij hekkesluiter. Ben-Eliezers probleem is dat hij zich als minister van defensie zozeer heeft vereenzelvigd met bod op te nemen in de verorde ning, maar gedeputeerde sta ten verklaarden het besluit nietig vanwege de strijdigheid met artikel 7 van de Grondwet, dat de vrijheid van meningsui ting garandeert. Voorbeeld In de zomer van 1990 deed de gemeente Tholen, toen nog niet samengevoegd met Sint Phi lipsland, een geslaagde poging het artikel tegen het vloeken te handhaven in de nieuwe APV. Het model van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) voorzag niet meer ineen anti-vloekartikel, maar Tho len volgde het voorbeeld van de gemeente Nunspeet. Daar was het ijdel gebruik van Gods naam strafbaar, behalve als de vloeker zich kon beroepen op artikel zeven. Vloeken mocht voortaan alleen als je het echt meende. In Tholen ontstond de vreemde situatie dat een vloek bij wijze van negatieve kwali ficatie, zonder het opperwezen op het oog te hebben, wel straf baar was en een directe ver vloeking aan het adres van God niet. Toch bleek het de enige manier om een signaal in de APV te handhaven. Overi gens is het vloekverbod een jaar of vier geleden geruisloos weer uit Thoolse APV verdwe nen. Handhaving Tegenstanders van een vloek verbod voeren telkens, ook nu weer in de gemeenteraad van Reimerswaal, het argument aan dat een dergelijk verbod niet te handhaven is. Ten eer ste: wat is een vloek en wat niet. Kort geleden k wa 1 i ficeer- de voorlichter Teunis Bunt van de Bond tegen het Vloeken 'Sapperdeflap' als een vloek. Hij deed dat op etymologische gronden. Sapperdeflap, op een oog een onschuldige uiting van Pipo's verbazing, zou volgens Bunt zijn afgeleid van Sacre nom de Dieu. Het zou best eens kunnen dat de gerechtsdienaren die de APV moeten handhaven, niet over voldoende etymologische kennis beschikken om eventu ele bastaardvloeken te herlei den tot hun oorspronkelijk be tekenis. Dan is er, ten tweede, nog de vraag of het menens is of niet. samenleving probeerde Ben- Eliezer alsnog zijn huid te red den. Sharon staat er binnen zijn par tij iets beter voor, als is het alles behalve zeker dat de Likud hem zal aanwijzen voor een nieuwe termijn als leider. In feite is oud premier Benjamin Netanyahu, die zich politiek gezien aan zijn rechterkant heeft opgesteld, on der de vaste aanhang iets popu lairder. Dat verklaart meteen waarom Sharon het zich een voudig niet kon veroorloven om als gebaar aan de Arbeiderspar tij geld te onttrekken aan het budget voor de nederzettingen. Zijn achterban zou gehakt van hem hebben gemaakt en mas saal naar het Netanyahu-kamp zijn overgelopen. Kardinale keuzen De conclusie is dat nieuwe ver kiezingen opnieuw weinig zul len oplossen als het gaat om de kardinale keuzen waarvoor het land staat op het gebied van vei ligheid, vredespolitiek en eco nomie. De gisteren ontstane cri sis is er dan ook een waarop de Israëlische kiezers niet zaten te wachten. Een commentator van het populaire dagblad Yediot Acharonot schreef deze week: „Als het dagelijks leven een strijd is om te overleven, heeft niemand zin in een politiek cir cus." GPD Het komt naar alle waar schijnlijkheid maar zeer zel den voor dat vloekers echt het opperwezen een kwaad hart toe dragen. Maar wie op z'n duim slaat en een grote knoop weggeeft, kan zich er achteraf gemakkelijk op beroepen dat hij de Schepper van dit onge luk de schuld geeft en zich ver volgens verschoond weten door artikel zeven van de Grondwet. Signaal De reformatorische fracties in de Reimerswaalse gemeente raad, die het voorstel om het vloekverbod in te voeren de den, zijn zich ervan bewust dat het verbod niet te handhaven is. Het moet worden gezien als een signaal; als een poging om de mentaliteit of misschien wel het spraakgebruik, te verande ren. Net als de papegaai van de Bond tegen het Vloeken, moet het artikel mensen aan het denken zetten. Misschien is af leren dan wel net zo makkelijk als aanleren. SNEL - Ook de Fransen be schikken nu over een vliegtuig dat sneller is dan het geluid, namelijk de Dessault 452, de zogenoemde Mystère II. Het toestel werd gevlogen door de Amerikaanse testpiloot ma joor Davies. De bereikte snel heid - in duikvlucht - bedroeg 1250 kilometer per uur. CHAPLIN - President Vincent Auriol van Frankrijk heeft woensdagavond Charly Chap lin en zijn wouw in het Elisée ontvangen. Chaplin werd be vorderd tot officier in het le gioen van eer. Voor de presi dent en een aantal genodigden werd de film Limelight ge draaid. POSTKANTOOR - De slic/j- tmg Voor het Kind zal van 17 november tot 31 december p« autobus een rondreis door Ne derland maken om de verkoop van kinderpostzegels te be vorderen. Plet rijdende post kantoor zal in Zeeland op 21 november Vlissingen bezoe ken en op 22 november Mid delburg. MANNEN - Dinsdag zal te Sint-Annaland in de Neder lands hervormde kerk het veertigjarig bestaan worden herdacht van de plaatselijke mannenvereniging De Here is onze banier. De herdenkings rede wordt uitgesproken door predikant Lans. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OoslsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail' redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail. redtem@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdagtijdens kantoorurer zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk' maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties. Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes. Tel. (0118) 484321 Fax. (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri| Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnemenien)adrninistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Behoort tot UJGgGTIGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4