Ajax omzeilt een lastige klip PSV krijgt thuis eerherstel PZC 18 champions league Amsterdammers stunten bij Olympique Lyon: 0-2 Dortmund maakt PSV definitief kansloos voor tweede ronde Van de Leur vecht uitslag niet aan Lakers begint met nederlaag Skinheads belagen donkere speler Atkinson naar kwartfinales WK Nieuwe tegenslag biljartwereld Richard Krajicek weer in training Adriaanse in beeld als opvolger van Van Stee Vitesse mist Theo Janssen donderdag 31 oktober 2002 Groep A PSV (Ned) - Auxerre (Fra) 3-0 (1-0). 34. Bruggink 1-0,49. Rommedahl 2- 0, 64. Robben 3-0. Scheidsrechter: Fisker (Den). Rode kaart: 26. Mexes (Auxerre, 2x geel), 52. Ka po (Auxer re). Gele kaart: Bruggink, Ramzi (PSV). Aantal toeschouwers: 26.500. Borussia Dortmund (Dui) - Arsenal (Eng) 2-1 (1-1). 18. Henry 0-1,38. Gil- berto 1-1 (eigen doel), 62. Rosicky2- 1 strafschopScheidsrechter: Me- juto Gonzalez (Spa). Gele kaart: Reuter (Bor. Dortmund). Aantal toe schouwers: 52.000. 5 3 1 1 10 5 3 0 2 9 5 12 2 5 5 113 4 Dortmund 5 3 1 1 10 8-6 Arsenal PSV Auxerre Programma 12 november: Auxerre Borussia Dortmund, Arsenal - PSV. Groep B Liverpool (Eng) - Valencia (Spa) 0-1 (0-1). 34. Rufete 0-1. Scheidsrech ter: Hauge (Noo). Gele kaart: Albel- da (Valencia). Valencia 5 4 1 0 13 14-4 Liverpool 5 2 1 2 7 9-5 Basel 4 12 15 7-9 Sp. Moscou 4 0 0 4 0 1-13 Programma 5 november: Spartak Mos kou - FC Basel. 12 novenber: Valencia - Spartak Moskou, FC Basel - Liverpool. Groep C AEK Athene (Gri) - RC Genk (Bel) 1-1 (1-1). 22. Sonck 0-1, 30. Lakis 1-1. Scheidsrechter: Busacca (Zwi). Ge le kaart: Daerden (Genk). Real Madrid (Spa) - AS Roma (Ita) 0-1 (0-1). 27. Totti 0-1. Scheidsrech ter: Dallas (GBr). Gele kaart: Salga- do (Real Madrid), Tommasi, Emer son (AS Roma). R.Madrid 5 2 2 1 8 14-6 Roma 5 2 2 1 8 2-3 AEK 5 0 5 0 5 6-6 RC Genk 5 0 3 2 3 1-8 Programma 12 november: RC Genk Real Madrid, AS Roma - AEK Athene. Groep D Olympique Lyon (Fra) - Ajax (Ned) 0-2 (0-1). 9. Pienaar 0-1, 90. Van der Vaart 0-2. Scheidsrechter: Vassaras (Gri). Rode kaart: 65. Chivu (Ajax). Gele kaart: Juninho (Lyon), De Jong, Sikora, Pienaar, Ibrahimovic, Didulica, Van der Vaart (Ajax). Aan tal toeschouwers: 38.134. Inter (Ita) - Rosenborg (Noo) 3-0 (1-0). 31. Recoba 1-0,54. Saarinen 2- 0 (e.d.), 72. Crespo 3-0. Scheids rechter: De Bleeckere (Bel). Gele kaart: Cannavaro (Inter). Inter 5 2 2 1 8 10- 7 Ajax 5 2 2 1 8 5-3 Lyon 5 2 1 2 7 11- 8 Rosenborg 5 0 3 2 3 3-11 Programma 12 november: Ajax - Interna- zionale, Rosenborg - Olympique Lyon, door André Hoogeboom LYON - Met een bovenmenselij ke inspanning heeft Ajax een heldendaad verricht in Lyon. De 2-0-overwinning op Olym pique Lyon kwam tot stand met een ploeg die aan alle kanten was aangepast en bovendien een groot deel van de tweede helft met tien man moest vol brengen. De overwinning brengt niet alleen sportieve er kenning in Europa, maar ook het nodige geld in het laatje. De opstelling van Ajax oogde op zijn zachtst gezegd opmerke lijk. De trainer van Ajax nam ri sico door te beginnen met een opstelling die nog niet eerder is vertoond dit seizoen. Hij durfde het aan de 17-jarige Nigel de Jong te brengen in een Europese topwedstrijd. De jonge verdedi ger beschaamde het vertrouwen geen moment. Hij stond aan de basis van de eerste treffer en speelde een verder uiterst solide wedtrijd. De 1-0, via Pienaar, zette de toon voor het verdere verloop van de strijd, omdat Lyon vanaf dat moment achter de feiten aan moest hollen en dat niet deed met bijster veel in telligentie. Ajax speelde zonder echte vleugelspitsen, zoals aan vankelijk wel de bedoeling leek van Koeman. Niet zonder geluk De voorsprong kwam min of meer voort uit de overrompelen de strategie die Ajax hanteerde en Lyon voor grote en uiteinde lijk onoverkomelijke proble men stelde. De Amsterdammers voeren vervolgens ook niet zon der geluk, want ze begonnen wel de greep op de wedstrijd te ver liezen. Voorin verliep de samen werking tussen Ibrahimovic en Mido moeizaam. Dat was een te genvaller, maar niet beslissend. Lyon was dreigend, drong aan, zette de Amsterdammers onder druk, maar werd pas echt ge vaarlijk nadat Chivu was be gonnen te schutteren, even voor rust. De Roemeen probeerde de bal lichtzinnig weg te werken, waardoor Govou nog kon voor zetten en Anderson wist te sco ren. De aanvoerder van Ajax wist de bal nog uit het doel te houden, maar die was de lijn wel dik gepasseerd. Zowel de grens rechter als de scheidsrechter zag niets en liet doorspelen. Ajax ontsnapte daardoor aan een gelijkmaker op een psycho logisch vervelend moment. Maar het werd nog veel verve lender voor Ajax. Chivu, tot voor kort de ster van de ploeg, maakte gisteravond zijn duur ste fout van het seizoen. Non chalant leverde de aanvoerder de bal in bij Vairelles. Om zijn fout te corrigeren maakte hij een overtreding op dezelfdespe ler en kreeg onmiddellijk rood. Een veel te zware straf van de Griekse arbiter Vassaras. Over twee weken, in het beslissings duel in Groep D is Chivu er daarom niet bij. Het was overi gens zijn tweede rode kaart bin nen een week. Ook tegen RKC werd hij uit het veld gestuurd. Van der Vaart Even daardoor had Koeman net Van der Vaart ingebracht, juist om de druk voor Didulica te ver minderen. Uiteindelijk moest ook de herstelde vedette zich tot het uiterste inspannen, in de slag gaan om het balbezit van Lyon te ontregelen. Dat lukte deels, maar de middenvelder met het neusje voor de goal, ging ook nadrukkelijk op jacht naar succes. En dat kreeg hij, want zelfs een negentig procent fitte Van der Vaart weet het net feil loos te vinden. Uiteindelijk verandert er niets aan de opdracht van Ajax na de zege op Lyon. Over twee weken moeten de Amsterdammers winnen van Internazionale. Met de wetenschap dat alles moge lijk is in een poule waarvan het slotakkoord pas op de laatste wedstrijddag gespeeld wordt. GPD Olympique Lyon: Coupet; Muller, Edmilson, Cacapa en Brechet; Dhorasoo, Juninho, Violeau (62 Vairelles) en Carriere(81Luyindula Anderson en Govou. Ajax: Didulica; Trabelsi, Bergdol- mo, Chivu en Maxwell; Galasek, De Jong, Pienaar en Sikora (66. Yakubu Hossam (57. Van der Vaart) en Ibrahimovic (79. Van der Meyde) Ajacied Nigel de Jong (voorgrond) vecht een luchtduel uit met zijn directe tegenstander Sidney Govou. foto Lionel Cironneau/AP van onze sportredactie DORTMUND - PSV was gister avond volledig afhankelijk van Duitse hulp, die echter niet werd geboden. Borussia Dort mund moest op eigen veld van Arsenal verliezen om PSV nog een theoretische kans te geven op plaatsing voor de tweede ronde van de Champions Lea gue. Het gebeurde niet, de Duit sers wonnen zelfs: 2-1. AI kort na rust wisten beide ploegen in Dortmund dat het goed zat. Want omdat PSV in Eindhoven tegen Auxerre de ei gen kansen levend hield en 2-0 maakte, waren Dortmund (bij minstens een remise) en Arsenal allebei verzekerd van de tweede ronde. Desondanks hielden bei de ploegen het niet bij de 1 -1 die bij rust op het bord stond. Dort mund kwam na een dik uur op voorsprong uit een strafschop van Rosicky. Doelman David Seaman van Arsenal had Jan Koller neergehaald. Sleutelwedstrijd Internazionale verschafte zich in groep D een goede uitgangs positie voor het bereiken van de tweede ronde. De Italianen wonnen in het eigen Giuseppe Meazza stadion met 3-0 van Ro senborg, dat daarmee over twee weken klaar is in de Champions League. Na vijf wedstrijden staat Inter samen met Ajax bovenaan in de stand, met acht punten. Over twee weken volgt de sleutel wedstrijd tussen beide koplo pers, in Amsterdam. Olympique Lyon staat na de thuisnederlaag tegen Ajax (0-2) een punt achter op de twee. Als de Fransen over twee weken in Noorwegen win nen van Rosenborg, zijn zij ze ker van de tweede ronde. In dat geval wordt Ajax of Inter ver oordeeld tot het spelen in de Uefa Cup. Real Madrid bereikte de tweede ronde ondanks een nederlaag op eigen veld tegen AS Roma (0-1). Het winnende doelpunt kwam op naam van Totti. Doordat Genk AEK op 1-1 hield, gaat de Spaanse titelverdediger door dank zij het betere onderlinge resultaat in vergelijking met de Grieken: 2-2 in Madrid, 3-3 in Athene. Ook tegen AS Roma heeft Real een betere balans door de 0-3 in Rome. Valencia haalde de volgende fa se met meer overtuiging, door Liverpool in eigen huis te ver slaan. Dat was opmerkelijk. Li verpool heeft de laatste tijd zo veel zelfvertrouwen vergaard dat de fans al aan de Engelse ti tel durven denken. Trainer Gé- rard Houllier, die Emile Heskey en Steven Garrard weer kon op stellen na een blessure, legde de lat nog iets hoger. ,,De Cham pions League weer eens winnen is het ultieme doel." Aanvallend Door even iets recht te zetten te gen Valencia (na de 2-0-neder- laag in Spanje) kon een stap in die richting van de felst begeer de cup worden gezet. De Spaan se opponent was niet onder de indruk van de Engelse retoriek en voetbalde ook op Anfield Road fris als altijd: aanvallend. Trainer Rafael Benitez zag die durf beloond.Doelman Dudek was tien minuten voor rust kansloos. Rufete, een andere voortdurend opkomende plaag, schoot via Hyypia raak: 0-1. Na rust werden de Spanjaarden weliswaar teruggedrongen maar ze hielden de rug be kwaam recht. In groep C deerde de vijandige sfeer in Santiago Bernabeu het bezoekende AS Roma niet in het minst. De Italianen waren in de stromende regen opmerkelijk actief en vielen aan waar moge lijk. Het besluit was even veras send als effectief. Roma dook re gelmatig gevaarlijk op in de buurt van Iker Casillas. De Ma- drileense doelman moest na een halfuurtje buigen voor een inzet van Totti. Die scoorde in de re bound nadat een schot van Montella nog kon worden ge blokkeerd. Real viel daarna uit alle macht aan, met Ronaldo en Raul als scherpste speerpunten. Figo en Zidane zetten de lijnen uit. Tot doelpunten leidden de inspanningen niet, omdat de be slissende pass of voorzet steeds uitbleef. Hatelijke nul Genk smaakte tegen AEK Athe ne het genoegen van de eerste goal in de Champions League. De Belgische topschutter Wes ley Sonck haalde de hatelijke nul na vier duels weg. Lang duurde de vreugde van de Belgi sche kampioen niet. Vassilios Lakis herstelde acht minuten later het evenwicht. Het bete kende het vijfde gelijke spel van AEK op rij en de uitschakeling van Genk. ANP Arnold Bruggink (rechts) wordt na zijn openingstreffer tegen Auxerre gefeliciteerd door Mateja Kezman. Links Dennis Rommedahl. foto Vincent Jannink/ANP Eindhovenaren na 3-0-zege kansrijk voor deelname aan Uefa Cup door Henk van Weert EINDHOVEN - Het Uefa Cup toernooi lonkt voor PSV. Het laatste restje hoop op de tweede ronde Champions League lekte gisteravond snel weg uit het Philips Stadion. Borussia Dort mund tegen Arsenal lang voor tijd de tweede ronde veilig. PSV behoudt uitzicht op een plek in het Uefa Cup-toernooi door een goede 3-0-overwinning op Auxerre. Het gaf de burger moed dat PSV de strijd met Auxerre overtui gend besliste, ook al was het op het laatst met elf tegen negen. Na twee oorwassingen in eigen huis, tegen Arsenal en Borussia, mocht er gerust eens flink ge wonnen worden. Met de 3-0-ze- ge verschafte PSV zich eerher stel. De Eindhovenaren staan nu op een punt voorsprong in de on derlinge strijd met Auxerre om de derde plaats, die recht geeft op een kaartje voor het troost- oernooi. Beide teams stuiten over twee weken op ploegen die verder gaan in de Champions League. PSV gaat naar Arsenal, dat in thuiswedstrijden helemaal dizzy geraakt is. Auxerre ont vangt thuis Dortmund en zal nu eindelijk eens moeten aanval len. De Fransen moeten winnen. Elk ander resultaat betekent plaatsing voor PSV. Zo wordt het nog een spannende nastoot. Kopie Lange tijd was de eerste helft een kopie van de wedstrijd in Frankrijk. PSV mocht gerust het initiatief hebben. Auxerre bewaakte trouw de stellingen voor doelman Fabien Cool. De Fransen kunnen dat goed. Ze liepen zo geordend over het veld dat Arnold Bruggink en Mateja Kezman nauwelijks te bereiken waren. Alleen op de flanken kon PSV, sporadisch, doorbreken. Arjen Robben behield op links de dreiging die hem tegen NEC zo kenmei'kte. Het paste ook in het beeld van de eerste ontmoeting dat PSV me teen een paar kansen miste. Bruggink kon de bal in de 8e mi nuut niet het doel in glijden. Even later miste hij ook een tweede kans. In de 18e minuut kreeg hij geen penalty toen hij met de bal aan de voet op Cool stuitte. De actie van Bruggink leek verdacht veel op een Schwalbe. Hij kreeg er geel voor van de Deen Frisk. De Franse centrale verdediger Philippe Mexes moest in de 26ste minuut van het veld, na twee gele kaarten. Hiddink overwoog even een extra spits of middenvelder in te zetten, maar een keus hoefde hij niet te ma ken, omdat PSV snel scoorde. Kezman schoof de bal in de 34ste minuut, via een Frans been, in de voeten van Brug gink. De schaduwaanvaller plaatste de bal beheerst in de hoek,1-0. Scoren meteen na rust, vaak doet een tegenstander dat, maar gisteravond lukte het PSV, net als vorige week tegen Dort mund. De tweede helft was nog geen drie minuten oud of PSV BEEKBERGEN - Turnster Verona van de Leur gaat de uitsla) van de EK-toestelfinale vloer niet aanvechten bij het Hof vat Arbitrage voor Sport (CAS) in Lausanne. De Waddinxveensi werd afgelopen voorjaar bij de Europese titelstrijd in hei Griekse Patras van een gouden medaille beroofd, na een ver. keerde inschatting van een Fins jurylid. Het betreffende jury lid oordeelde dat Van de Leur tijdens haar vrije oefening me haar voet buiten de lijnen zou zijn gekomen. Nederlandse te levisiebeelden wezen later het tegendeel uit. De aftrek var ééntiende strafpunt bleek uiteindelijk het verschil tusse goud en brons. GPD LOS ANGELES - De Los Angeles Lakers heeft de opening* wedstrijd in de Amerikaanse basketballeague (NBA) verlo ren. De titelverdediger ging voor eigen publiek met 87-82 od deruit tegen de San Antonio Spurs Shaquille O'Neal werdb: de Lakers zichtbaar gemist. De superster herstelt van e« operatie aan de rechter grote teen. Kobe Bryant was nu top scorer van de Lakers met 27 punten. RTR ZAGREB - Een donkere voetballer van de Kroatische clu Dinamo Zagreb is aangevallen door een groep skinheads. D zeventienjarige Louis Arcanga Ramas Colon uit Hondura werd lastig gevallen toen hij in de tram wilde stappen. ,,D skinheads sloegen een fles tegen mijn hoofd kapot en hehbe me diverse keren geslagen", aldus Colon in de krant Jutara List. ,,Ik ben bang en wil niet langer in Zagreb blijven." DPI DOHA - Vanessa Atkinson heeft bij de wereldkampioen schappen squash in Doha de kwartfinales bereikt. De num mer zes van de wereld won in de tweede ronde overtuigen! van de Deense Ellen Petersen: 9-4 9-0 9-3. Atkinson speelt i de strijd om een plaats in de halve finales tegen de winnare van de partij tussen de Australische titelverdedigster Sara Fitz-Gerald en de Egyptische Omneya Abdel Kawy. ANP OSS - Het driebandenwereldje heeft opnieuw een opdoffe moeten incasseren. Het invitatietoernooi dat in juli 2003 ii Sint-Willebrord zou worden gehouden is geschrapt, omdat d sponsor zich heeft teruggetrokken. Daarmee is tegelijk ooi het open EK bandstoten, dat aansluitend zou worden gehou den, van de baan. „De sponsor is ermee gekapt, omdat wij on als Willebrordse biljarters niet volledig konden en wilden schikken in de eisen van 't Pleintj e"is de uitleg van Dick Jas pers. GPD ALMERE - Richard Krajicek is weer in training en zal voor 9! procent zeker in Australië zijn rentree in het tenniscircuit ma. ken. Het is de bedoeling dat hij voor de Australian Open ir Melbourne één of twee toernooien speelt om wedstrijdritmi op te doen. De Muiderberger, dit jaar kwartfinalist op Wim bledon, raakte aan zijn linkervoet geblesseerd tijdens de eer ste ronde van de US Open in New York tegen de Tsjech Jir Novak. Begin september onderging hij in Rotterdam een ope ratie aan de linkervoet. ANP stond op 2-0. Een goede combi natie tussen Robben en Kezman en een goede voorzet van de Joe goslaaf leidden ertoe dat Rom medahl met de bal aan de voet voor Cool stond. De Deen tilde de bal handig over de doelman. Dat was iets te veel voor de ge moedsrust van de halve aanval ler Kapo. Hij gaf Hofland een klap en mocht ook inrukken. Het had direct gevolgen voor de wedstrijd, maar indirect ook voor de twee laatste wedstrij den. Auxerre moet tegen Dort mund twee kemspelers missen en daar wordt PSV niet slechter van. Robben maakte er voor de statistiek in de 64ste minuut 3-0 van. Het was zijn eerste Europe se doelpunt. PSV: Waterreus; Bögelund, Faber, Hofland en Bouma; Rommedahl, Van Bommel (65. Van der Schaaf), Vogel (79. Lucius) en Robben (70. Ramzi); Kezman en Bruggink. Auxerre: Cool; Radet, Boumsong, Mexes en Jaures; Lacuer (81. Sirieix Mathis, Faye en Fadiga (87. Gon zales); Kapo en Benjani (27. Grichl- ing). GPD door Theo Brinkman ALKMAAR - Anderhalf jaar na zijn aanstelling bij AZ, kreeg Henk van Stee gisterochtend te horen dat de club hem niet lan ger wil als hoofdtrainer. Hij was nauwelijks verrast. „Dit had ik al een paar weken eerder ver wacht", zegt Van Stee, die al bij na een maand op gespannen voet leefde met de clubleiding. De belangrijkste kandidaat om Van Stee op te volgen is Co Adri aanse. De club zou de voormalig Ajax-trainer maandag al willen presenteren. Bijna negentien maanden na zijn aanstelling (als opvolger van Gerard van der Lem) is het voor Henk van Stee alweer af gelopen. Zoals ook het verblijf van zijn voorgangers Van der Lem, Van Hanegem en Vonk in Alkmaar tot een vroegtijdig ein de kwam. Van Stee is gewogen en te licht bevonden. Dat mag worden op gemaakt uit de officiële verkla ring van AZ, waarin staat dat het bestuur een verbetering van de prestaties niet mogelijk acht. Niet op korte termijn en ook niet op lange termijn. „De combina tie van functies van technisch directeur, hoofdtrainer en hoofdscout is uitgewerkt", schrijft het bestuur in de pers verklaring. Aan de prestaties kan het nau welijks gelegen hebben. Die wa ren niet geweldig, maar ook niet slecht. Zeker niet als in aanmer king wordt genomen dat de club voor het lopende seizoen niet hoger mikte dan een plek in de middenmoot. Waarschijnlijker is het dat Van Stee te weinig aanzien had bij de spelers. Een deel van de spelersgroep zegt dat de jonge trainer, die niet kan bogen op een grootse carrière als speler en trainer, al een tijd niet meer serieus werd geno men. Gespannen voet De afgelopen weken leefde Van Stee op gespannen voet met het bestuur, naar nu blijkt. „Na de wedstrijd eind september tegen Groningen zijn er dingen ge beurd die een spanningsveld hebben gecreëerd", blikt Van Stee terug. „Wat er toen is ge beurd, houd ik voor me, in het belang van de club en van me zelf. Maar ik heb sindsdien vier weken niet mezelf kunnen zijn. In die weken voerde Van Stee meerdere gesprekken met de clubleiding. Daarin werd hem al te verstaan gegeven dat de club eraan dacht om hem een andere functie te geven. Vandaar dat de boodschap van gisterochtend hem nauwelijks verraste. „Al is het moment natuurlijk altijd onverwacht. Ik had net de trai ning voorbereid en zou zoals al tijd het veld opgaan, maar dal hoefde niet meer. Ik ben twee weken op vakantie gestuurd. Daar komt het eigenlijk op neer", zegt Van Stee. Het ontslag van Van Stee als trainer wil niet zeggen dat hij vertrekt bij AZ. De club heeft Van Stee aangeboden om 'direc teur technische zaken' te wor den. Of Van Stee op dat aanbod ingaat, moet de komende dagen blijken.De training werd giste ren geleid door assistent Martin Haar en Luc Nijholt, de trainer van de A-junioren. Zij zullen ook vandaag weer voor de groep staan en morgenavond op de bank zitten bij de uitwedstrijd tegen FC Zwolle. GPD HOENDERLOO - Een in- valbeurtje, meer zit er voor Vitesse-speler Theo Janssen vanavond niet in tegen Werder Bremen. De regisseur van de Arnhem se ploeg is herstellende van een griepaanval, die hem vier dagen aan bed heeft gehouden. Janssen beperkte zich gis termiddag in Hoenderloo tot wat loopwerk. Hij is nagenoeg hersteld, maar pas vandaag wordt beke ken of de 21-jarige mid denvelder fit genoeg is om plaats te nemen op de bank. Tijdens de afslui tende training haakte Aleksandar Rankovic vroegtijdig af. De Joego slaaf kreeg gisteren plot seling last van buikklach ten. Indien Rankovic gewoon kan spelen, dan begint trainer Mike Snoei vanavond in het Gelredo- me met dezelfde elf die vier weken geleden voor een stunt zorgden bij Ra pid Boekarest (0-1). Vermoedelijke opstelling: Je une; Cornelisse, Zeman, Ste- fanovic, Frankel; Mustapha, Rankovic, Levchenko, Claes- sens; PeetersenAmoah. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44