Nieuw kabinet krijgt nog meer tegenwind PZC Specialist kan jaren eerder aan de slag r™aainaar Alleen OM niet blij met reactie prins op overval AANBIEDING Economie groeit vrijwel niet meer Populatie vlinders gaat achteruit Strafpunten voor jonge bestuurder zijn effectief In de bres voor Melkertiers Steeds meer onbevoegden voor de klas Stills Meldlijn illegaal vuurwerk Breekijzerverbod in Amsterdam Golf moorden op Curasao Minister stopt ottervangst LPF'er Smolders verlaat politiek Verantwoord oversteken Kabinet wijst hypotheekplan van PvdA af donderdag 31 oktober 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het nieuwe kabi net zal in nog slechtere econo mische omstandigheden van start gaan dan de huidige de missionaire regering van CDA, LPF en WD afgelopen zomer deed. Minister Hoogervorst (Fi nanciën) zei gisteren tijdens de financiële beschouwingen in de Tweede Kamer te verwachten dat het Centraal Planbureau (CPB) de groeiraming voor vol gend jaar naar beneden zal bij stellen. VOORBURG - Het aantal dagvlinders in Nederland is in 2001 opnieuw sterk achteruitgegaan. Vooral de zeldzame en be dreigde soorten doen het slecht maar ook met de al gemenere soorten gaat het niet best, zo blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Vlin derstichting. Ten opzichte van tien jaar terug zijn er 60 procent minder dag vlinders. Voor zeldzame soorten is dit 80 procent. De belangrijkste oorzaak voor de teloorgang van de vlinders is het verdwijnen en de versnippering van het leefgebied. Ook de verdroging, de toename van voedingsstoffen in het milieu en verkeerd beheer spelen de vlinders parten. De grootste klapen vallen op de heiHier is nog maar 30 procent over, in de dui nen is dat 70 procent.ANP Het CPB ging op Prinsjesdag nog uit van een economische groei van 1,5 procent van het bruto binnenlands product in 2003. Hoogervorst verwacht dat dit een een kwart of een half procent minder wordt. Dit jaar kent Nederland nauwe lijks een groei van de economie. „We mogen onze handen dicht knijpen met 0,25 procent", zei Hoogervorst. Tot dusver ging de regering nog uit van een half procent groei in dit jaar. Arbeidskosten De oorzaak van de tegenvallen de groei ligt niet alleen in de we reldeconomie, aldus Hooger vorst. De arbeidskosten in ons land zijn te hoog, waardoor de uitvoer vermindert en de econo mische groei in ons land achter blijft bij die in andere landen. Hoogervorst wil daarom nog meer inzetten op loonmatiging dan het kabinet tot dusver wil de. Het kabinet ging er op Prinsjes dag nog van uit, dat de lonen bij de overheid en de instellingen volgend jaar met niet meer zou den stijgen dan de inflatie, 2,5 procent. Maar op grond van de nieuwe en sombere vooruitzich ten denkt Hoogervorst dat 2,5 procent nog te royaal zal zijn. En in de marktsector zouden ook vakbeweging en werkge vers moeten beseffen dat een loonstijging van 3 procent ei genlijk te groot is, aldus de mi nistervan Financiën. Wat de sombere cijfers beteke nen voor de begroting van vol gend jaar is nog onduidelijk. Dat wil het kabinet bezien bij de najaarsnota begin december. Ook zal het kabinet zuinig zijn met het geld dat voor dit j aar be schikbaar is gesteld. „Elke cent die we nu laten liggen, kan door een volgend kabinet worden op geraapt." Staatsschuld Hoogervorst beseft dat het ver wachte begrotingstekort van 05 procent volgend j aar nog iets kan oplopen. Ook waarschuwt hij dat het volgende kabinet het moeilijk zal krijgen om in een regeerperiode uitzicht te hou den op een overschot. Een be grotingsoverschot van ongeveer 1 procent wordt algemeen als noodzakelijk gezien om de to renhoge staatsschuld in onge veer 25 jaar af te lossen. ANP door Sander Kuypers DEN HAAG - Het op 30 maart ingevoerde strafpun- tensysteem voor beginnende bestuurders lijkt effectief te zijn. In de eerste vijf maanden van de maatregel zijn er 41 zaken aan de orde geweest waarin jongeren een strafpunt heb ben gekregen. In totaal haal den in die periode ongeveer 100.000 mensen hun rijbe wijs. „Het lijkt erop dat deze maatregel werkt", zegt K. Spee, hoofd van het Bureau Verkeershandhaving Open baar Ministerie. „Misschien denken veel jongeren toch wel, laat ik maar voorzichtig zijn met het dure rijbewijs dat ik met mijn zuur verdien de centjes heb betaald." Spee heeft gekeken of de po litie wel goed heeft geregi streerd. Dat blijkt het geval te zijn, zegt hijEr was vooraf rekening gehouden met het toebedelen van meer straf punten. De meeste strafpun ten zijn uitgedeeld voor het veroorzaken van gevaar en hinder in het verkeer. Het gaat dan vaak om het veroor zaken van aanrijdingen. Ook voor ernstige snelheidsover tredingen zijn strafpunten uitgedeeld. De maatregel bepaalt dat van zware overtredingen na een veroordeling die onher roepelijk is of het betalen van een boete, een aantekening wordt gemaakt. Deze aante kening wordt geregistreerd. De wet bepaalt dat na drie zware overtredingen binnen vijf jaar het rijbewijs tijde lijk wordt ingetrokken. De betrokken bestuurder moet dan een rijproef en een theo- rieproef afleggen. Als de per soon hiervoor 'zakt' wordt het rijbewijs ongeldig ver klaard. De maatregel is ingevoerd om het risico dat beginnen de bestuurders ongevallen veroorzaken, te verminde ren. ANP DEN HAAG - In het voortgezet onderwijs staan steeds meer on bevoegden voor de klas. Bij verscheidene vakken wordt in middels bijna de helft van de va catures vervuld door onvol doende opgeleide mannen en vrouwen. Dat blijkt uit de nota 'Werken in het onderwijs 2003' van het ihi- nisterie van Onderwijs. Scholen slagen er door het lera rentekort steeds minder in gekwalificeerde docenten te vinden. Ze kiezen uit nood voor onbevoegden. De Onderwijsin spectie, die in deze gevallen een ontheffing moet verlenen, wordt overspoeld met aanvra gen van scholen. Het aantal ver leende ontheffingen steeg de af gelopen jaren van 3000 naar ruim 5200. Volgens het ministerie van On derwijs wordt bij bijna dertig procent van de vacatures in het voortgezet onderwijs een onbe voegde aangesteld. Woordvoer ster H. van Heijningen van de Onderwijsinspectie vermoedt dat het percentage in de vier grote steden (Den Haag, Rotter dam, Utrecht en Amsterdam) nog veel hoger is, omdat het le rarentekort daar het nijpendst is. Scholen hebben vooral moei te om voor exacte en technische vakken een voldoende gediplo meerde docent te vinden. Bij scheikunde bijvoorbeeld is bij na de helft van de nieuwe do centen onbevoegd. Andere knelpunten zijn de klassieke ta len, economie vmbo, techniek vmbo, wiskunde, natuurkunde en informatica. De Onderwijsinspectie ver wacht dat het aantal onbevoeg den in het onderwijs de komen de jaren verder toeneemt. GPD DENHAAG - Actievoerders volgen vanaf een galerij een demonstratie in het atrium van het Haagse Stad huis. De vakbond Abvakabo voerde daar gisteren actie tegen de voorgenomen bezuinigingen op de gesubsidi eerde arbeid. De vakcentrale FNV presenteerde gisteren een eigen onderzoek waaruit blijkt dat vier van de vijf gemeenten geen kans zelf zien geld te steken in gesubsidieerde ba nen. De werknemersorganisatie ondervroeg 37 grotere, randstedelijke gemeenten waar ongeveer een kwart van de Nederlandse bevolking woont. Bijna driekwart ver wacht een toename van het aantal bijstandsgerechtig den als het kabinet de bezuinigingen doorzet. Tot 2006 krijgen gemeenten 850 miljoen euro minder voor de Melketiers. foto Robin Utrecht/ANP door Monique de Knegt en Janneke Peeters UTRECHT - Door de opleiding van artsen drastisch aan te pas sen kunnen beginnende specia listen jaren eerder aan de slag en wordt het tekort aan artsen minder nijpend. Dat staat in het rapport 'De arts van straks' dat gisteren in Utrecht is gepresen teerd. Het rapport wordt onderschre ven door alle ziekenhuizen, me dische opleidingen, de artsenor ganisatie KNMG alsmede het Landelijk Centrum Verpleging en Verzorging. De meeste specialisten studeren nu pas rond hun 37ste jaar af, terwijl ze volgens de nieuwe op- leidingsweg al met hun dertig ste volleerd kunnen zijn. Het duurt nu zo lang, doordat arts- assistenten vaak jaren moeten wachten voordat zij een oplei- Advertentie) Een kleine, fijne collectie pret-a- porter van o.a. £fous,/ En... eindeloze kleding op maat van eigen ontwerp en helemaal naar van eigen ontwerpen I I 'Puur pc<-$ooKWjlt. pr Di-vriJ 9-12.30 en 13 -17. 10-17 en opaftpwA Naast het postkantoor: L Noordstraat 46. 4331 CE M-.ddetburg - tel. 0118-681112 dingsplek krijgen. Alleen al door de zesjarige basisopleiding beter te laten aansluiten op de vervolgopleiding tot specialist kan zeker drie jaar tijdwinst worden geboekt. De verande ringen gaan volgens de opstel lers van het rapport niet ten koste van de kwaliteit van de medische zorg. Adempauze De vervolgopleiding zelf moet volgens het rapport worden op gedeeld in modules. Na twee jaar kan een arts het diploma basisspecialist halen. Daarna kan hij of zij zich twee tot drie jaar specialiseren op een be paald terrein. Maar artsen kun nen er ook voor kiezen om een adempauze in te lassen om bij voorbeeld een kind te krijgen. Op dit ogenblik is tweederde van de medische studenten vrouw. Vrouwelijke artsen krij gen hun eerste kind gemiddeld op hun 37ste, zeven jaar later dan het landelijke gemiddelde. Voor hen moet het gemakkelij ker worden zorgverlof op te ne men en de studie later weer op te pakken. De basisopleiding zal worden gesplitst in een driejarigbachel or- en een driejarig masterge- deelte. Zij-instromers, zoals verpleegkundigen met werker varing, kunnen de eerste drie jaar overslaan en mogen zich na een vierjarige master-opleiding arts noemen. Beroepsgroep „Theoretisch is het allemaal heel mooi", vertelt Elemi Breet- velt (26), co-assistent in het Leids Universitair Medisch Centrum „Maar de houding van de beroepsgroep moet eerst drastisch veranderen." Volgens Breetvelt zien de opleidingen niet in waarom de studie ook sneller kan. De beleidsmensen studeerden immers zelf ook pas op late leeftijd af. „Zij zien niet wat onze bezwaren zijn." Top ambtenaar Nico Oudendijk van het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport toont zich daarentegen in zijn nopjes met de voorstellen: „De OOSTERHOUT - De anonieme meldlijn voor illegaal vuur werk van de regiopolitie Midden- en West-Brabant krijgt een landelijk vervolg. De sinds kort ingestelde algemene misdaadmeldlijn (0800- 7000) begint een campagne voor het melden van illegale op slag van, of handel in vuurwerk. De Brabantse vuurwerklijn, die al enkele jaren een succes is, gaat op in de landelijke. Vorig jaar onderschepte het Brabantse vuurwerkteam in to taal 27.000 kilogram verboden vuurwerk. ANP AMSTERDAM - In Amsterdam is het binnenkort verboden 's nachts een breekijzer te vervoeren. De gemeente wil met dit verbod in de Algemene Plaatselij ke Verordening (APV) vooral fietsendiefstal en ook andere vormen van diefstal bemoeilij ken. Ook het bezit van betonscharen en valse sleutels is 's nachts niet langer toegestaan. Het college van burgemeester en wethouders legt de gemeen teraad een serie aanpassingen in de APV voor om onveiligheid in de hoofdstad beter te kunnen aanpakken. Ook komt er een verbod op hinderlijk drankgebruik en moet voortaan ook in horecagelegenheden waar geen alcohol wordt geschonken een leidinggevende aanwezig zijn. De gemeenteraad beslist later dit jaar over de aanpassingen in de APV. ANP WILLEMSTAD - Op Cura?ao is in de eerste tien maanden van dit jaar een recordaantal van 41 moorden gepleegd. Volgens de politie van Curagao gaat het in zeker 27 gevallen om afre keningen in het criminele circuit. Vorig jaar kwamen negen tien personen op het eiland door geweld om het leven. Volgens minister-president Ys wordt Cura?ao het toneel van een drugsoorlog tussen rivaliserende bendes. Hierbij zijn in veel gevallen illegale vreemdelingen, met name Colombia- nen, betrokken. Ys pleit als partijleider van de grootste regeringspartij PAR voor een visumplicht voor Colombianen. Tegenstanders me nen dat dit funest is voor het toerisme uit Colombia. ANP DEN HAAG - Tijdens de vangst van otters in Letland en Wit- Rusland voor uitzetting in het Overijsselse natuurgebied de Weerribben zijn vier otters omgekomen. De vangstwerk zaamheden zijn onmiddellijk gestopt. Dit heeft minister Veerman van Landbouw aan de Tweede Kamer laten weten. Het ministerie denkt dat het overlijden van de otters te wijten is aan de manier waarop de dieren gevangen worden, aan de narcose, tijdelijke opvang en het transport. Het uitzetten van otters in de Weerribben gaat intussen ge woon door. De herintroductie verloopt goed. ANP TILBURG - Het LPF-Tweede-Kamerlid Smolders stapt uit de politiek uit teleurstelling over de koers die zijn partij de af gelopen maanden heeft gevolgd, zo liet hij gisteren weten. Smolders ziet in de LPF niets meer terug van de ideeën van Pim Fortuyn. Het Kamerlid was erbij toen Pim Fortuyn op 6 mei op het me diapark in Hilversum werd neergeschoten. Hij ging achter de vermoedelijke dader, Volkert van der G.aan. Met zijn mobie le telefoon leidde hij politieagenten naar de plek waar zij Van der G. konden aanhouden. ANP arts van straks is nodig voor de zorg van morgen. Met de patiënt in een centrale positie. De over heid is er alles aan gelegen om de veranderingen snel op de rails te zetten." GPD door Rennie Rijpma AMSTERDAM - Met zijn har tenkreet leek prins Bernhard de stem van het volk te vertolken. De 91-jarige prins reageerde gisteren ontstemd over de ver volging van twee Albert Heijn- medewerkers, omdat die met geweld een overvaller hadden overmeesterd. Premier Balkenende toonde be grip voor Bernhards boosheid. Hij meent dat diens uitlatingen 'binnen de grenzen van zijn be wegingsvrijheid' zijn gebleven. Ook de politieke partijen kun nen leven met de reactie van de prins. De LPF is zelfs blij met het signaal van Bernhard. Minder gelukkig is het Open baar Ministerie in Amsterdam met diens bemoeienissen. Hij zou zich terughoudender moe ten opstellen, meent persofficier van justitie M. Bloos. „Iedereen die iets over deze zaak zegt, moet zich realiseren dat hij of zij niet alle feiten kent", reageerde Bloos. Twee medewerkers van een Al- bert Heijnvestiging in Amster dam achtervolgden een man die DORDRECHT - In Dordrecht is een nieuw soort oversteekplaats voor voetgangers aange legd. Bij het verkeerslicht voor voetgangers ligt een detectieplaat die vijf seconden na be treden de verkeersregelinstallatie ter plekke aanstuurt. Blijft iemand minder dan vijf seconden op de gele plaat staan, dan gaat het voetgangerslicht niet op groen. Op deze manier wordt voorko men dat wandelaars in het voorbijgaan op een knopje voor het voetgangerslicht drukken, maar niet wachten tot het licht op groen gaat. Auto's staan dan voor niets voor een rood stop licht. Volgens de gemeente Dordrecht wordt de plaat nog nergens anders in Nederland gebruikt. Het systeem komt uit Nieuw-Zeeland, waar het al langer wordt toegepast. In Dordrecht is een kruispunt voorzien van de detectieplaten. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Het demissionai re kabinet ziet niets in de beper king van de hypotheekrente-af trek zoals de PvdA die deze week opgenomen heeft in haar verkiezingsmanifest voor de komende kabinetsperiode. De PvdA wil op voorspraak van kandidaat-lijsttrekker Wouter Bos de aftrek van de hypotheek rente voor mensen met hoge in komens (boven de 47.745 euro) verminderen. Als het aan de so ciaal-democraten ligt mogen de hoogste inkomens straks de ren te slechts tegen een belastingta rief van 42 procent aftrekken en niet meer tegen 52 procent. Mensen die al een hypotheek hebben, worden ontzien. Staatssecretaris Van Eijck (Be lastingen) maakte gisteren dui delijk dat het kabinet niet wil tornen aan de aftrek. ANP Advertentie) hun supermarkt had overvallen. Bij de overmeestering liep de j overvaller onder meer een ge broken neus op. Dat de mede werkers voor hun actie worden vervolgd, wekte de woede van prins Bernhard. Hij heeft begrip voor het gebruikte geweld. „Goed zo, goed zo", liet hij door De Telegraaf optekenen over het ingrijpen van het personeel. Op 10 januari moeten de Albert Heijnmedewerkers zich verant woorden voor de politierechter. Het OM legt hun openlijke ge weldpleging met letsel tot ge volg ten laste. Hierop staat maximaal zes jaar celstraf, maar een politierechter kan hooguit een jaar cel opleggen. De overvaller staat 14 novem ber terecht, ook voor de politie rechter. Zijn advocaat liet giste ren weten dat de man 2000 euro schadevergoeding eist van zijn overmeesteraars. Over de actie van de twee zei hij tegen zijn ad vocaat: „Het leek of de hele Ku Klux Klan achter me aanzat." Volgens mr. F. Soriano had zijn cliënt geluk dat de politie op tijd kwam. „De medewerkers van de Albert Heijn zaten bovenop hem en bleven beuken tot de po litie kwam", aldus de advocaat. Ook nadat zijn cliënt in de boei en was geslagen, zou hij nog een schop hebben gekregen. Maar advocaat C. Korvinus van de AH-medewerkers weer spreekt dit laatste. ANP pagina 9: woede over vervolging ALLE PANTALONS 25 KORTING BONNETERIE HEEL VEEL PULLOVERS, VESTEN, TWINSETS T-SHIRTS 20 KORTING moDE *T WA15TRAAJ199VUSSNGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3