Ondernemers willen tweede proef Eur°pese PZC Giro 860 Kasteeltuinen in fruitteeltmuseum 0 A over restafval at LATEN JE NIET LOS. 12 Gemeente ziet niets in herhaling nachtelijke openstelling parkeerkelders TheriïipllOS brandt Hoogbejaarde vrouw door auto geschept agenda Hersenstichting Nederland Qi Geef gehoor aan de roep van de grutto www. pzc. n I /rece pte n <!tJl t> WerelD)uders 0e Westerschelde vnMLVOOBV0GBS MOEDER (WORDEN)? STARTPROBLEMEN? Giro 860 Hersenstichting Nederland donderdag 31 oktober 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ondernemers in Middelburg willen dat de ge meente in december een tweede proef houdt met de nachtelijke openstelling van de parkeerga rages. Het college van B en W voelt daar echter niets voor. De eerste proef, afgelopen zomer, is mislukt. De ondernemers wijten dat vooral aan slechte commu nicatie. Deze zomer waren alle parkeer garages vrijdag- en zaterdag nacht geopend. Gemiddeld stonden er twintig auto's in de garages. Het experiment kostte de gemeente ongeveer twintig duizend euro. De conclusie van het college was, dat er geen be langstelling is voor parkeren in Volgens de Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) is die conclusie onjuist. „Dat die proef mislukt is, is niet te wijten aan gebrek aan belangstelling", zegt H, Boers van de vereniging. „Dat komt omdat er te weinig ruchtbaarheid aan is gegeven, vooral van de zijde van de ge meente." MIDDELBURG- Een negentig jarige vrouw uit Middelburg is gistermiddag rond zes uur in haar woonplaats aangereden. Een 22-jarige automobiliste uit Middelburg reed over de Vrij landstraat in de richting van de Schroeweg. Toen de negentigjarige vrouw bij de voetgangersoversteek plaats overstak, remde de auto mobiliste. De auto van de Middelburgse gleed vervolgens door. Hierdoor schepte ze de vrouw en haar rol- lator. De vrouw werd met verwondin gen in het gezicht met de ambu lance overgebracht naar het zie kenhuis. Boers vindt dat het experiment slecht is voorbereid. Onderne mers hadden nauwelijks tij dom er goed op in te springen, zegt hij. „Heel weinig mensen wisten dat de garages 's nachts open waren." De VOM vraagt nu om een nieu we proef. De reden daarvoor is dat vanaf november de hele bin nenstad afgesloten is voor auto verkeer. „Parkeren in de bin nenstad is dan uitgesloten", zegt Boers. „Als mensen dan 's avonds willen stappen of wat willen gaan eten, moeten ze een heel eind lopen. Ik vind het bela chelijk dat er niet gewoon één garage open kan. Zo'n vermo gen kost dat niet." Volgens de gemeente kost het inhuren van twee personen per nacht 650 eu ro. Boers vindt dat erg hoog. „Voor dat bedrag wil ik het zelf ook wel doen." Extern personeel Alle parkeergarages worden be diend vanuit de kelder aan de Kousteensedijk. Voor het werk 's nachts wordt extern perso neel ingehuurd. Dat gebeurt om organisatori sche redenen en omdat de on dernemingsraad moet instem men met het invoeren van nachtdiensten. Het maakt vol gens de gemeente voor de kosten weinig uit of er één of drie par keergarages open zijn. In alle gevallen moeten er volgens de arbonormen twee mensen wor den ingezet. Het college van B en W vindt het geen goed idee om de proef in december te herhalen. Als het experiment al herhaald wordt, moet dat gebeuren in een perio de dat het kans van slagen heeft, vindt het college. In december zijn er geen evenementen in de stad. Bovendien vindt men dat de VOM het effect van de afslui ting van de binnenstad over schat. Boers denkt dat de be hoefte aan parkeerruimte in december juist wel groot is. „Dat er geen evenementen zijn, wil niet zeggen dat er geen men sen gaan stappen en eten." Het college is wel bereid om te bekij - ken of het zinvol is het experi ment in de zomer te herhalen. Kasteeltuinen staan centraal in een expositie in het fruitteeltmuseum van Kapelle. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers KAPELLE - Hoewel de elf Bevelandse kas telen en de hun omringende siertuinen niet meer bestaan, zijn de gebouwen en tuinen vaak minutieus vastgelegd op tekeningen en gravures. De veelal oorspronkelijk clas sicistisch ingerichte kasteeltuinen staan centraal in een expositie die vanaf vandaag in het fruitteeltmuseum in Kapelle is te zien. De met begroeide sierbogen en romantisch gietijzeren tuinmeubilair ingerichte expo sitieruimte, vertelt het verhaal van de tui nen rondom de buitens en kastelen in Nisse, Heinkenszand, Kruiningen, Kapelle, Elle- woutsdijk, Baarland en 's-Heer Hendriks kinderen. De opkomst en ondergang van de huizen en tuinen is via verschillende panelen goed te volgen. De kastelen en buitens, vaak al aan gelegd in de veertiende eeuw, kennen een roerige geschiedenis. Sommige kastelen ra ken in de zestiende eeuw in verval doordat adellijke families naar de Zuidelijke Neder landen trekken. De middeleeuwse huizen die wel bewoond blijven, worden in de loop der eeuwen steeds aangepast aan de eisen van de moderne tijd. Daarbij raakt het in zwang om uitgebreide siertuinen aan te leg gen, lusthoven vol met beelden, kunstig ge snoeide bomen waaronder ook fruitbomen en fraaie perken. Aan de tuin is af te lezen hoe vermogend de kasteelheer is. Zwierig In het begin overheerst in de kasteeltuinen de classicistische stijl, waarbij het groen in rechte, strenge vormen wordt aangeplant. In de zeventiende eeuw worden de Êranse zwierige barokke tuinen populair. De rond 1700 levende tuinarchitect Daniel Marot ontwierp onder meer de tuin van het buiten Watervliet in Heinkenszand. Het verhaal over de kastelen en buitens wordt doorspekt met afbeeldingen uit het boek De Verstandige Hovenier uit 1669 van de hand van J. van der Groen, hovenier van stadhouder Willem III. Zo is te zien hoe het inleggen van de wijngaarden in zijn werk gaat en worden verschillende manieren om te enten afgebeeld. Ook hangt er een prach tige plaat met als titel: 'Twee bequame voor beelden, hoedanigh men een boomgaert zal beplanten'. De tentoonstelling is nog te bezoeken tot met zaterdag 11 januari. Het fruitteeltmu seum is open van woensdag tot en met zater dag tussen één en vijf uur. Speciaal voor schoolklassen die de expositie willen bezoe ken is er buiten in de tuin een doolhof uitge zet. Verder mogen de kinderen zelf maquet tes maken. door Jeffrey Kutterink HEINKENSZAND - Fosfor- producent Thermphos Interna tional in Vlissingen loopt te hoop tegen nieuwe regelgeving van de Europese Linie. Het be drijf mag geen restafval van af nemers meer gebruiken om daaruit fosfor of fosfaten te her winnen. Het bedrijf kan daar door minder milieuvriendelijk werken dan het zou willen. Directielid J. Groenink zei dat gistermiddag tijdens een sym posium in Heinkenszand over innovatief duurzaam onderne men in de Zeeuwse havens. Het congres was georganiseerd door de Port Promotion Council Zee land. Thermphos maakt ele mentair fosfor en fosforderiva- ten, fosforzuur en natrium-tri- polyfosfaat. Fosfor en fosforderivaten wor den hoofdzakelijk gebruikt bij de productie van pesticiden, farmaceutische producten en vlamvertragers. Fosforzuur wordt ingezet in de metaalbehandeling en als toevoeging in voedsel en soft- drinks. Natrium-tri-polyfos- faat wordt toegepast in indu striële reinigingsmiddelen. Groenink schetste in zijn bij drage dat Thermphos al een aantal jaren bezig is met duur zaam ondernemen, 'al zijn de in dat kader genomen maatrege len nooit zo benoemd'. Behalve besparen op energie en grond stoffen, probeert het verzelf standigde onderdeel van het Hoechst-concern ook te zoeken naar andere grondstoffen. Eén van de alternatieven voor fos faaterts, is het terugwinnen van afvalstoffen van afnemers van Thermphos. Fosfor „Die gebruiken fosfor in hun productieproces, maar vaak worden niet alle stoffen ge bruikt", aldus Groenink. „Het afval van dat bedrijf bevat dus vaak nog fosfor dat we in onze fabriek kunnen terugwinnen." De directie heeft zich tot doel gesteld om binnen vijf jaar 20 procent van de fosfaaterts te vervangen door alternatieve grondstoffen. Het terugwinnen van fosfor uit afvalstromen draagt daartoe vijf procent bij. Maar sinds 1 augustus mag Thermphos door nieuwe EU-re- gels bijvoorbeeld geen vervuild fosforzuur innemen. Groenink. „Dan moeten bedrijven het af val dus weer storten en dat is minder milieuvriendelijk." Als Thermphos het afval wil inne men, moet het concern voortaan een vergunning voor afvalver werking aanvragen. En daar heeft het grote bezwaren tegen. „Thermphos produceert hoog- zuivere stoffen. Het bedrijf wil niet bekend staan als afvalver werker. Het gaat om het imago van de onderneming." Hoewel de provincie bereid is de Euro pese regels minder strikt te handhaven dan zou moeten, is dat volgens Thermphos geen1 oplossing. De klanten zijn voor al in het buitenland gevestigd. Van de 300 miljoen euro omzet per jaar, behaalt Thermphos circa 3 miljoen euro in Neder land. Toch bood gedeputeerde T. Pop- pelaars aan om samen met het bedrijf te zoeken naar oplossin gen voor problemen op het ge bied van duurzaam onderne men. Groenink: „We kunnen geen dure lobbyisten in Brussel betalen. Wel zullen we via bran cheorganisaties proberen de po litici in Brussel op andere ge dachten te brengen. Bij Thermphos werken nu we reldwijd 900 mensen, van wie 430 in Vlissingen. Behalve de hoofdvestiging in Nederland heeft Thermphos productieves tigingen in Nederland, Duits land, China en Argentinië. I STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur Vergadering Gemeenteraad; Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en i tjgj j*/ het geven van voorlichting. Geef daarom gul. ERSENSTICHTING NEDERLAND Qjrg QgQ 'Eerst was het drie keer in de week fitness. Nu is het drie keer in de week spoelen Steur, i de Nierstichting. g Giro 88.000 S Telefoon: 035-697 80 60 www.nierstichting.nl NIERSTICHTING Nuttig en nodig Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vnj en zelfstandig laten leven Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! J Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.| J Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaapd bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening IIIIIL J Ik betaal met de acceptgiro die mi| wordt toegestuurd. I I I Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar Vogelbescherming Nederland. k Antwoordnummer 1974. 3700 W8 Zeist Kijk op www.vogelbeschermlng.nl Vogelbescherming Of bel 030-6937744 N KDKRLAND feMi GIRO Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- dat al eindig lijkt voordat het is vast en toekomst geeft. Nood- begonnen. Door middel van sj- zakelijke steun die ons als opvang, liefde en scholing 4? JRl ,Jl WereldOuders nooit los laat. kunnen we deze weeskinderen 7 U toch ook met! VsK^' WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: infoto wereldouders.nl www.wereldouders.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 iv vogelbescherming.nl Stop dan met roken Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (onge boren) kind. Dit zijn de feiten: y- Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwangere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moe ders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op lucht weginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) [j==HD E FACTO NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360 48.16 - www.hersenstichting nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34