Ouderen mijden praathuisjes PZC Middelburg stelt stadsdichter aan Eerste spel om specerijen is gespeeld Het Nut draagt deel archief over aan gemeente Zierikzee ,11 VAN DER ZWAN Postzegelbeurs Discussiemiddag over gezondheidsonderzoek Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl Mooi cadeau van SieMatic. Ongewenste bezoekers maken puinhoop van beusjes Rijverbod voor drankrijder Met de shovel over de snelweg Belgische dealer krijgt celstraf Werkstraf voor ontuchtpleger Aanhangwagendieven gesnapt donderdag 31 oktober 2002 PALINGVISSERIJ EN ZEEVISGROOTHANDEL WINKEL DAGELIJKS OPEN 09.00-18.00 u. ZATERDAG 15.00 u. Praathuisjes krijgen vaak bezoek dat veel rotzooi achterlaat, zoals hier in het beusje in Colijnsplaat. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - Postzegelvereni ging Schouwen-Duiveland houdt zaterdag een postzegel- beurs in het scoutinggebouw in Zierikzee. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Gemeen schappelijke Geneeskundige Dienst (GGD) Zeeland houdt woensdag 13 november in het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee een discus siemiddag over een preventief gezondheidsonderzoek voor ou deren. Mensen van 55 jaar en ouder kunnen zich aanmelden bij de GGD voor deze regelmati ge medische controle. Vooruitlopend op de invoering van het preventieve gezond heidsonderzoek zijn vierhon derd ouderen op Schouwen- Duiveland de afgelopen weken verzocht een vragenlijst over dit onderwerp in te vullen. De re sultaten van deze enquête wor den gepresenteerd tijdens de discussiebijeenkomst in het MFC. Tijdens deze middag kan ook mondeling gereageerd wor den op de uitkomsten van de vragenlijsten. De GGD hoopt met de schrifte lijke beantwoording en met de reacties tijdens deze bijeen komst meer inzicht te krijgen in hoe er over aard en opzet van een periodiek preventief ge zondheidsonderzoek wordt ge dacht. De GGD wil met dit onderzoek aansluiten op de ontwikkeling van het overheidsbeleid oude ren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Daarbij dienen zij in staat te worden gesteld ook zo veel mogelijk de regie over hun eigen leven te voeren. Ou deren worden geacht zelfred- zaam te zijn en een preventieve houding te ontwikkelen ten aanzien van de periode waarin zij te maken kunnen krijgen met toenemende ongemakken van het ouder worden. Belangstellenden die aan de discussie over het preventief ge zondheidsonderzoek willen meedoen, dienen zich voor 9 no vember aan te melden bij de GGD. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Chawwa Wijnberg is voor één jaar be noemd als stadsdichter van Middelburg. Zij begint in janu ari. Eind volgend jaar zal wor den geëvalueerd of Middelburg zijn stadsdichter houdt. „Het moet een traditie worden", zegt Wijnberg. Met het aanstellen van een stadsdichter volgt Middelburg het voorbeeld van Groningen. De bedoeling is dat de gemeente Wijnberg betaalt voor maxi maal vier gedichten per jaar. „Ik ben twee jaar geleden in Mid delburg komen wonen. Ik vind het een ontzettend mooie stad en geniet er dus veel van. Dat heeft al een aantal gedichten opgeleverd. Nadat ik ben aangezocht als stadsdichter heb ik er speciaal één geschreven, waarmee ik me als zodanig kon presenteren. Dat is 'Middelburg, een rondje om' geworden. Daarin benader ik de stad van buitenaf. In vol gende gedichten wil ik steeds verder tot het centrum doodrin- gen." Om stadsdichter te worden moesten kandidaten in ieder ge val aan twee critieria voldoen. Ze moesten landelijk poëzie hebben gepubliceerd en in de stad Middelburg wonen. Wijn berg debuteerde in 1989 met de bundel Aan mij is niets te zien. Vorig jaar verscheen Matses Monsters. Komend voorjaar hoopt Wijnberg een nieuwe bundel te presenteren. „In Mid delburg natuurlijk. Ik broed verder op allerlei plannen om de functie van stadsdichter inhoud te geven. Ik wil de stad iets te ruggeven. In januari heb ik een gesprek met de wethouder.Zelf had hij het idee om een gedicht te zetten op de achterkant van het frietkot op de Markt. Dat is natuurlijk mooi. Hebben ze vanuit het stadhuis iets om op uit te kijken." Bolwerk Wijnberg zou graag zien dat haar gedicht 'Middelburg een rondje om' ergens op het bol werk van Middelburg een plek krijgt. Ze gaat op zoek naar sponsors om dat mogelijk te maken. Het gedicht luidt als volgt: Het bol werk is er voor de honden ze trekken mensen aan de riem ruiken ze geschiedenis zien ze misschien de oude rijkdom schepen, hun bolle zeilen horen ze koetsjes op de keien de hon den en hun mensen zijn ze hier geboren en weten ze tot welke kliek of club, de Lange Jan, of't kerkjeze behoren de mensen en hun dieren lopen om en om de stad waar ze ook gaan, het centrum in de drukke handel op de markt, de middeleeuwse speelse Kuiperspoort, de chi que Dam het zingen van de Lange Jan zullen ze altijd ho ren en het bolwerk ligt verstild als groene buitenbladen om de bloem van oude stad. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het nieuwe bordspel 'Naar de Oost' werd gisteren bij de presentatie me teen uitgeprobeerd door de Middelburgse burgemeester K. Schouwenaar en leerlingen van de Christelijke Scholenge meenschap. De deelnemers van het spel zijn Zeeuwse koopmannen die sche pen uitrusten voor de handel op de Oost. In Naar de Oost wordt de strijd om de Aziatische spe cerijen nagespeeld. Het nieuwe bordspel is een ini tiatief van de gemeente Middel burg, de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en boekhandel De Drukkerij in Middelburg. Het nieuwe spel gaat over Zeeland en de oprich ting van de Vereenigde Oost-In dische Compagnie in 1602. Splotter Spellen BV heeft het ontwikkeld. Het spel is onder meer te koop in De Drukkerij en het Zeeuws Maritiem Museum aan de Nieuwendijk in Vlissin- gen. foto Lex de Meester door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in Zie rikzee schenkt een deel van haar oudste archiefstukken aan het gemeentearchief van Schou wen-Duiveland. H. Doeleman van de Koninklijke Zeelandia in Zierikzee zal de archiefstukken maandagmiddag officieel over handigen aan wethouder J. van Felius. De verloren gewaande archief stukken zijn de oudste die het j Nut in Zierikzee in bezit heeft. Afgelopen zomer werd het ge deelte van ongeveer twee strek kende meter teruggevonden op I de zolder van een pand van dc I Koninklijke Zeelandia in de Korte St. Janstraat. De gemeen- te ziet de stukken van 't Nut als een van de belangrijkste aan winsten voor het archief. De stukken stammen uit 1797. Volgens archiefmedewerker A Abelmann schuilt het belang niet alleen in de ouderdom, maar ook in het feit dat het Zie- rikzeese Nutsdepartement een van de oudste afdelingen van Zeeland en zelfs van Nederland was. Van de departementen uit Zeeland is alleen het departe ment in Middelburg ouder. In het Zierikzee van de negentien de en begin twintigste eeuw speelde het Nut een belangrijke rol in het sociaal-culturele leven van de stad. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie Ny De autosite voor heel Nederland Advertentie Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic Keukenideeënboek denkt met u mee Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden. Met veel ideeën en praktische tips. Al Jaren de mooiste en meest uitgebreide gids Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom 't Lefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg. Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 22 12 22 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop. Kennedylaan 32, Cf/^JUf OH/1 telefoon 0115-68 06 12 vJlClvWllIv MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld noemde gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter een 50-jarige inwoner uit Oosterland hardleers. De man, die het rijbewijs voor zijn werk niet kan missen, ging binnen zijn proeftijd opnieuw voor dronken rijden in de fout. De officier eiste een jaar rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk en zeshonderd euro boete. De verdachte werd 18 januari dit jaar in zijn woonplaats achter het stuur van een bedrijfsauto betrapt. Uit de blaastest kwam een score van tweeënhalf keer zoveel dan toegestaan. De politierechter vond dat verdachte zijn kansen had verspeeld en nam de eis van de officier over. VLISSINGEN - Een 33-jarige man uit de gemeente Vlissin- gen is dinsdagavond bekeurd toen hij met een shovel over de A58 reed. Hij reed rond half tien ter hoogte van Oost-Sou burg. De man kreeg een boete van 86 euro. De maximumsnel heid voor een shovel is 25 kilometer per uur. Daarom is het niet toegestaan om ermee op de snelweg te rijden. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Aalter (B) is gis teren in Middelburg voor het dealen in harddrugs veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zijn 31-jarige broer, eveneens afkomstig uit Aalter, kreeg achttien maanden cel opgelegd De rechtbank achtte bewezen dat de broers vorig jaar vanuit panden in het Vlissingse drugscircuit in cocaïne en heroïne hebben gehandeld. De jongste dealer moet aan de Nederland se Staat 43.773 euro betalen. Dat bedrag heeft de man volgens de rechtbank verdiend met zijn criminele activiteiten. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 55-jarige man uit Vlissingen voor het plegen van ontucht met minderjarige meisjes 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Aan één van de slachtoffers moet hij 1000 euro smartengeld betalen. De Vlis- singer maakte zich van 1996 tot maart 1998 schuldig aan sek suele handelingen met twee van zijn pleegkinderen. Ook zijn dochter had de man begin jaren tachtig misbruikt. GOES - Twee mannen van 24 en 29 jaar uit de gemeente Rei- merswaal zijn in de nacht van dinsdag op woensdag betrapt bij het stelen van een aanhangwagen aan de Van Hertumweg in Goes. Een getuige heeft de daders na de diefstal achter volgd en belde de politie. door Esme Soesman BRUINISSE - In het praathuis je aan de Havendijk in Bruinisse liggen uitgetrapte peuken op een besmeurde grond. Niet van ons, geeft het clubje mannen aan dat elkaar eind van de mid dag treft in het 'beusje'. Volgens een nooit hardop uitgesproken regel wordt er niet gerookt in het Bruse kot. Behalve dan door 'de burgemeester' ofwel Johannes Bal (93), die dat voorrecht dankt aan zijn eerbiedwaardige leef tijd. Maar het is allang niet meer al leen grijs en eerbiedwaardig wat zich meldt in de her en der in de provincie neergeplante praathuisjes. In Colijnsplaat oefent het glazen erkertje een bijzondere aantrekkingskracht op jongeren uit. Zodanig dat nu gezocht wordt naar het creëren van een hangplek specifiek voor de jeugd. De gemeente Schou wen-Duiveland constateerde onlangs in de begroting even eens dat 'bepaalde groepen mensen' deze huisjes gebruiken, wat tot overlast en ongewenste situaties leidt. De oorspronke lijke doelgroep laat het als ge volg daarvan in sommige praat huisjes afweten. Die ongewenste bezoekers zijn toeristen, weten de mannen van Bru. Vooral in de zomer is het namelijk raak. Maar ook jonge ren uit het dorp, erkennen ze, weten het praathuisje te vinden. Ze laten hun sporen na in de vorm van rommel, de stank van urine en ingekraste inscripties op de muren. Alles is uiteinde lijk terug te voeren op de ge meentelijke herindeling van zoveel jaren terug, meent Je- wannes de Kapper. Die net als zijn praatgenoten („we hadden het over echtscheidingen, we wilden ze net gaan turven") een bijnaam draagt. Voor de herin deling had Bruinisse de be- schikking over een grote pot geld. Die centen zijn op de grote i hoop gegaan en dat zie je terug aan het slecht onderhouden groen en bijvoorbeeld aan de manier waarop er met het Bruse beusje wordt omgesprongen, Daags na nieuwjaar is De Kap per zelf maar met een emmertje sop naar het ontmoetingskot ge togen. En Lange Jan, die stee vast last had van pijn in z'n nek, heeft onlangs een plankje tegen het in het dak geplaatste venti- latierooster gespijkerd („we ro ken hier toch niet"). Maar er is dringender onderhoud nodig, wijzen de praathuisgangers op een raam dat uit de sponning hangt. En dat euvel is echt niet van gisteren. De gemeente moet het hier eens in de week komen schoonmaken, vindt Henk Kik. Ook moet er regelmatig iemand langs komen om de boel te in specteren. Vroeger werd dat door de havenmeester gedaan. „Nu hebben we een vliegende havenmeesteres, die vier havens onder haar hoede heeft. Dan doe je dat er niet meer even bij." Op het Sas in Zierikzee staat een praathuis dat vooral aan een bushok denken doet. Een deur ontbreekt, evenals - binnen al thans - een bank of stoel. Jaren geleden oogde hetzelfde hok als een gezellige huiskamer, waar zelfs een kleedje over de tafel niet ontbrak. Daar is. vertelt overbuurman Bram Versluis, met het overlijden van bijna de hele praathuisbemanning van weleer een einde aan gekomen. Picknickset Nu is het beusje door toeristen en jeugdigen ontdekt. Stappers op zaterdagavond komen er even uitblazen en in de zomer is het praathuis van tijd tot tijd een favoriete picknickstek. Ou deren laten zich er bijna nooit meer zien. Waar zij zijn geble ven is ook Versluis een raadsel. Het is een beetje de vraag van de kip of het ei. Want dat jongeren dan vervolgens een leegstaand hok spontaan in gebruik nemen, is volgens Versluis ook niet on logisch. Probleem is dat er een grote kloof prijkt tussen de ge neugten van jong en oud. Zo zijn met de ingebruikname van 't Sas door de jongere generatie zelfs de dragers van het nabij gelegen kerkhof, die wachttij den voorheen in het praathuisje overbrugden, verdwenen. Met een ronde langs de beusjes die Schouwen-Duiveland rijk is, wil de gemeente in kaart bren gen wat er aan de overdekte plekken scheelt. Met simpele in grepen kan er wellicht, denkt wethouder A. van der Wouden, veel verbeterd worden. Hij denkt aan het verplaatsen naar een aantrekkelijker - en daar door wellicht ook beter zicht baar-plekje. „Ik denk zelf dat je het beheer ook meer bij de ei genlijke gebruikers moet neer leggen. Misschien kunnen er sleutels worden verspreid onder aanspreekpunten binnen zo'n groep." Dat is een insteek die in ieder geval op Tholen lijkt te werken. Sleutelbewaarders W. Reingoudt (78) uit Sint Phi- lipsland is één van de sleutelbe waarders die elke Thoolse kern heeft. Dat gaat prima zo, geeft hij aan. Jongeren zitten weieens in de buurt, maar kunnen niet binnen. En nadat de politie laatst een paar ruiteningooiers in de kladden heeft gevat, blijft het zelfs in de omgeving van het praathuis betrekkelijk rustig. Ook P. Bijl uit Tholen-stad be valt het sleutelsysteem goed. Hij is beheerder voor de ochtend ploeg (,,'s middags zit er wat an der volk hier"), wat in de prak tijk betekent dat hij 's ochtends rond een uur of half negen de deur opendoet. Hij veegt de boel uit of zeemt eens een raampje. Vergeleken met jaren terug, toen er nog geen goed slot in de deur zat, is de huidige gang van zaken een verademing. „Ieder een zat er toen, het was zo'n rommel. Nee, dit gaat erg goed." Maar toch zijn de oudjes van de ochtendploeg niet meer in zulke groten getale aanwezig als wel eer. „We zijn eigenlijk maar met z'n tweeën over. De Kapper uit Bru ziet voorals nog weinig heil in het sleutel systeem. Er zijn zoveel verschil lende groepen die, elke groep op haar eigen vaste tijd, gebruik maken van het beusje; dat zou te chaotisch worden, verwacht hij. Het praathuis mag daarnaast, vinden de Bruenaren eensge zind, door iedereen gebruikt worden. Als de boel maar niet wordt verruïneerd. En daaraan kan de gemeente een flinke steen bijdragen. „Bru is nu toch een beetje een vergeten dorp." Volgens Versluis doet goed on derhoud inderdaad grote won deren. Het beusje aan 't Sas is pas nog helemaal in de verf ge zet. „Het ziet er heel mooi uit. En de bank is eruit gehaald, vol gens mij zitten er nu veel minder vaak jongeren." Tot meer oude ren heeft die opknapbeurt tot dusverre echter niet geleid. De Sasbewoner heeft daar niet echt een verklaring voor, maar hij is dan ook geen 'echte'. In tegen stelling tot z'n vrouw heeft hij, ook tijdens de hoogtijdagen, nooit gek veel met het beusje op gehad. „Er zaten te weinig schippers bij en ik ben geen Zie- rikzeeënaar. Mijn hart ligt ei genlijk op Noord-Beveland." Advertentie Hermesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33