PZC Duivelanders klagen over stank Verwarring over kosten reclameborden AANBIEDING Gimbfêre De Zwaan krijgt in voorjaar weer kap Personeel Albert Heijn Vlissingen boos over vervolging collega's Karpetten zeer voordelig geprijsd! Geuren vermoedelijk veroorzaakt door bladeren, rioolgas en modder Auto doelwit vandalen Vlissinger krijgt werkstraf voor bedreiging vrouwen UNIEKE ACTIE Bende Graaft zeeuwse almanak Lingerie waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 31 oktober 2002 door Piet Kleemans DREISCHOR - Inwoners van Dreischor hebben bij de ge meente geklaagd over een stin kende dorpsgracht. De stank wordt vermoedelijk veroor zaakt door rottende bladeren. Inmiddels zijn monsters geno men van het grachtwater en vol gens wethouder openbare werken van de gemeente Schou- wen-Duiveland G. van de Vel- de-de Wilde heeft analyse uitge wezen dat met de kwaliteit van het water niets aan de hand is. De stank producerende gracht is een jaarlijks terugkerend on gemak. Wethouder Van de Vel de: „Dit jaar is er - onder meer door de storm - extreem veel bladval en dus ook meer stank. De wethouder voegt er meteen aan toe dat de stank een pro bleem van tijdelijke aard is. Hier was eens Capelle 10,00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Zeeuwse mosterdsoep en vegetarische groenteschotel of Zeeuwse visschotel en ijs met boerenjongens voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vanavond, 19.30-20.30 uur lezing Sandra v.d. Vijver over haar nieuwe bock Hoe ver het water kwam zaterdag 2 november 10.30-12.00 uur Zeeuwse schrijvers signeren Jan Kuipers, Cees Maas, Kees Slager en Sandra van de Vijver 13.00-16.00 uur speldemonstratie nieuwe VOC spel Naar de Oost 15.30-16.30 uur Jonatha Brooke vorige week bij Barend en Van Dorp, nu in De Drvkkery zondag 3 november 13.00-17.00 uur Koopzondag met de Kunst- en cultuur route over poëzie (folder bij onze balie) en om 14.00 uur Lurv op zondag met illustrator Jan Jutte kijk ook op www.drukkerijmiddclburg.nl „Wij kunnen daar verder niets aan doen. Het gaat vanzelf over en mensen zullen even geduld moeten hebben." De kwaliteit van het grachtwa ter is volgens Van de Velde-de Wilde uitstekend. Een paar jaar geleden was dat een stuk min der, waarop de gemeente de hulp in riep van vijver-deskun dige E. Dijst uit Dreischor. „Want de gracht is feitelijk ook niet meer dan een grote vijver", aldus Van de Velde. Dijst heeft door toevoeging van bepaalde waterplanten de biologische balans in de gracht hersteld. „En sindsdien is de waterkwali teit prima. Daar mankeert het echt niet aan." Onderdruk De stankoverlast in het multi functioneel centrum in de Zie- rikzeese wijk Malta wordt ver moedelijk veroorzaakt door vrijkomende rioolgas. Uit on derzoek door de gemeentelijke dient openbare werken is geble ken dat op het moment dat het rioolpersgemaal aan het Sas loost op het rioleringsstelsel aan de Calandweg er door onbeken de oorzaak onderdruk ontstaat. Door die onderdruk worden op bepaalde plaatsen de stankaf sluiters leeggezogen. Het rioolgas dat vervolgens doordringt heeft wat in vakter men heet 'een lage geurdrem- pel'. Vrij vertaald: het spul stinkt behoorlijk. Voor het ove rige is het rioolgas onschadelijk. Het levert geen gevaar op voor de volksgezondheid en het ver oorzaakt evenmin explosiege vaar. De gemeente hoopt het probleem voor eind dit jaar de wereld uit te helpen. Bij Water schap Zeeuwse Eilanden is geklaagd over stank rondom het Kaaskenswater. Volgens water- Advertentie ALLE PANTALONS 25 KORTING BONNETERIE HEEL VEEL PULLOVERS, VESTEN, 1WINSETS T-SHIRTS LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Advertentie Week van het Zeeuwse boek t/m 9 november 50 jaar Februariramp 1953 GRATIS bij aankoop van 12,50 aan boeken het geschenk: ECHO'S VAN HET WATER door Jan Kuipers en Cees Maas Rottend blad zorgt voor een stinkende dorpsgracht in Dreischor. foto Dirk-Jan Gjeltema. Voor informatie en reservering Grand Hotel Arion Tel.: 01 18-410502 door Piet Kleemans MORIAANSHOOFD - De res tauratie van molen De Zwaan bij Moriaanshoofd vordert langzaam maar gestaag. Het monumentale bouwwerk, één van de meest gefotografeerde wiekendragers van Schouwen - Duiveland, krijgt in het voor jaar van 2003 kap en wieken weer terug. Eigenlijk had de in 2001 opge richte Stichting tot behoud van Molen De Zwaan gehoopt dat de restauratie nog in 2002 afge rond kon worden, maar dat is volgens woordvoerster Verhage van de stichting te optimistisch gebleken. Topdrukte bij de mo- lenmaker in combinatie met enige tegenvallers bij het res tauratiewerk hebben voor enige maanden vertraging gezorgd. De restauratie van de molen startte februari dit jaar met het verwijderen van de wieken. In mei werd vervolgens de kap ge demonteerd en naar de molen makerij vervoerd. Maar goed ook volgens Verhage. „Stel je voor dat de wieken en de kap er nog opgezeten hadden met die storm van zondag. Dan was het echt misgegaan. Want de wie ken waren na de storm van janu ari 1990 al niet zo best meer." RietbedekkingDe laatste jaren is de door genoem de storm beschadigde molen steeds verder in verval geraakt. De kap begon te lekken waar door het nog gave binnenwerk werd bedreigd. Plannen voor restauratie werden gesmeed en bij de toenmalige gemeente Middenschouwen stond restau ratie van De Zwaan - de enige op Schouwen-Duiveland met een rieten molenlichaam - hoog op de prioriteitenlijst. Het bijeen sprokkelen van de benodigde gelden - de kosten van restauratie zijn geraamd op bijna 320.000 euro - bleek ech ter niet zo eenvoudig. De Stich ting tot behoud van Molen De Zwaan wist subsidies los te we ken bij onder anderen de Rijks dienst voor de monumenten zorg, het Prins Bernhardfonds en de Stichting Renesse. Uitein delijk bleef er nog een gat van ruim 22.000 euro in de begro ting, maar dat probleem werd via een door de Sti chting Renes se verstrekte renteloze lening opgelost. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe regels van de gemeente voor het ge bruik van reclameborden heb ben verwarring teweeg gebracht bij verschillende vrij willigersorganisaties. Zo durft de Stichting Vlasdag in Dreischor nauwelijks reclame te makenuit angst voor een ge peperde rekening. Volgens wet houder G. van de Velde-de Wil de is die vrees ongegrond. Niet- commerciële organisaties en ideële instellingen kunnen juist gratis hun reclame-uitingen plaatsen. Volgens beleidsambtenaar C Dorst wordt het hoog tijd dat de gemeente meer bekendheid geeft aan deze handreiking naar de vrijwilligersorganisaties toe. Zij wil er voor pleiten de lijst met instellingen die recht heb ben op die gratis publiciteits- voering via de eigen internetsite van de gemeente kenbaar te ma ken. Verder dient G D Promo tions uit Wormerveer, het bedrijf dat sinds kort de recla meborden verzorgt, op de hoog te te worden gebracht van wie wel en wie niet voor het plaatsen van de borden moet betalen. Het gemeentebestuur besloot enkele maanden geleden het plaatsen van reclame-uitingen aan strakkere regels te binden. Er werden 120 locaties op Schouwen-Duiveland aange wezen voor het plaatsen van re clameborden. Bovendien werd bepaald dat het kunststof bor den moeten zijn in driehoek- of sandwich vorm. Ze mogen rond lantaarnpalen en bomen wor den geplaatst. De gemeente wil G D maakt zelf gebruik van de mogelijkheid de aandacht te vestigen op deze wijze van publiciteitsvoering. hiermee wildgroei van illegale en vaak ontsierende reclame uitingen tegengaan. Om tegemoet te komen aan de grote behoefte aan publiciteits voering in de zomermaanden, staat de gemeente in die periode twintig extra reclameborden toe. Die verruiming is vooral be doeld om activiteiten als Vlas dag, BurghseDag, Brouwse Dag en andere regionale festivitei ten bekend te maken. Voorheen moest bij de gemeente vergun ning worden aangevraagd voor elke plaatsing van reclamebor den. Aan het verlenen van die vergunning hing telkens een prijskaartje van 68 euro voor de legesheffing. De gemeente heeft echter de hele rompslomp rond aanvragen, vergunningverle ning en plaatsing van reclame borden uit handen gegeven aan schapswoordvoerster S. Minne- boo heeft de stank hoogstwaar schijnlijk een natuurlijke oorzaak. Door de storm van zondag is de modder op de bo dem van het Kaaskenswater waarschijnlijk omgewoeld waardoor stank vrijkomt. Er zijn inmiddels water- en bodemmonsters genomen. Be gin volgende week wordt de uit slag van dat onderzoek ver wacht. door Jacques Cats VLISSINGEN - Medewerkers van Albert Heijn aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen zijn warme supporters geworden van twee Amsterdamse colle ga's voor wie een strafvervol ging dreigt omdat ze een over valler te hard zouden hebben aangepakt. Zij zijn collectief verontwaardigd over de opstel ling van justitie. „Als zelfs prins Bernhard zich ermee bemoeit en zegt dat hij bereid is de eventue le boete voor die jongens te be talen is er toch iets goed mis", zegt er een. De medewerkers weten wat het is: er wordt ook in de Vlissingse AH-vestiging met enige regel maat veel last ondervonden van bepaalde klanten die willen winkelen zonder te betalen. On langs nog raakte een mede werkster gewond toen zij een dievegge probeerde tegen te houden. De vrouw wilde de kas sa passeren zonder af te reke nen. Toen een personeelslid haar daar op aansprak begon de vrouw te slaan en te schoppen. Zij bedreigde het personeel met een zakmes en maakte zich ver volgens uit de voeten. Een me dewerkster die de vluchtende vrouw probeerde tegen te hou den werd in haar arm gestoken. Zij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Officieel mag het personeel van het Vlissingse filiaal zich tegen over de pers niet uitlaten over de situatie die nu is ontstaan. De chef verwijst voor een reactie resoluut naar de landelijke woordvoerder José Mes. „Het is hartverwarmend dat er zoveel mensen uit het hele land reage ren", meldt zij. Niet alleen veel collega's leven mee, ook het pu bliek stuurt adhesiebetuigin gen. Veiligheid Albert Heijn investeert veel in opleiding van personeel hoe om te gaan met overvallen en agres sie. Uitgangspunt van het beleid is volgens Mes dat de veiligheid van medewerkers en klanten voorop staat. „Het is dus niet de bedoeling dat onze medewer kers achter overvallers aan gaan, want dan loopt hun vei ligheid gevaar." Het optreden van medewerkers is erop gericht escalatie te voorkomen. Dat is niet altijd uit te sluiten als er bij de kassa meningsverschillen ontstaan over niet afgerekende boodschappen. Daarom wordt er veel in de preventieve sfeer gedaan. Zo ziet het personeel er nauwlettend op toe dat het pu bliek met mandjes gaat winke len. En wanneer wordt waarge nomen dat iemand een artikel in zijn kleding verstopt wordt die daar direct op aangesproken. Politie De woordvoerder van Albert Heijn Nederland kan geen cij fers geven hoe vaak vestigingen worden belaagd. „We zien al leen dat het aantal overvallen is gestabiliseerd. Maar de agressie is wel toegenomen in de win kels. Dat uit zich in verbaal en in non-verbaal geweld." De grote re steden hebben er meer last van. Ook de ligging van een win kel kan een rol spelen. Omdat ook andere supermarkten met geweld in hun winkels te maken hebben, doet Albert Heijn in brancheverband een oproep richting politiek. Er wordt ge pleit voor een nauwe samen werking om veiligheidsmaatre gelen aan te scherpen en er voor te zorgen dat de politie snel ter plaatse is. „In sommige gevallen kan dat wel wat vlugger", meent de woordvoerster. GOES - Een auto die gepar keerd stond aan de Schu- manstede in Goes is in de nacht van dinsdag op woensdag be schadigd. De voorruit werd in geslagen en de ruitenwissers en de antenne werden afgebroken. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 37-jarige man uit Vlissingen tot veertig uur werkstraf en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf. Problemen in de relatie hadden ertoe geleid dat de Vlissinger oktober vorig jaar twee vrou wen, onder wie zijn ex, had bedreigd. Ook had hij zijn ex lastiggevallen met telefoontjes en met het zich hinderlijk op houden in de buurt van haar wo ning. Op een keer had hij de voordeur dichtgeschroefd. „Die voordeur was ook nog van mij." De ver houdingen waren volledig ver stoord. De verdachte zei giste ren zelf het slachtoffer te zijn. Advertentie WW 'f: „Het is precies andersom ge weest." Daarbij zou de nieuwe vriend van zijn ex zich niet on betuigd hebben gelaten. Raads man E. Smit repte over een civiele zaak met een strafrech telijke component. „Ze willen mijn cliënt zowel privé als zake lijk treffen. Hij is belaagd. Het is puur een civiele kwestie." De strafpleiter vroeg om vrij- 1 spraak. De schadeclaims van de t slachtoffers werden niet-ont- vankelijk verklaard. Advertentie) n opdracht v. d werkt tapijt&parkef Vlissingen, Koudekerkseweg 9, 0118 - 418 414, www.bendegraaff.nl Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 1 t/m 3 nov Arnhem-Nijmegen Arnhem-Tiel 1 t/m 3 nov Den Haag C-Leiden C 2 nov Alkmaar-Amsterdam C Alkmaar-Haarlem Naar Texel 2 en 3 nov Eindhoven-Roermond 2 en 3 nov Zutphen-Winterswijk 5 nov (Syntus) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. foto Dirk-Jan Gjeltema het bedrijf G D Promotions. Daarmee loopt de gemeente de inkomsten aan leges mis, maar hoeft zelf geen mensen meer in te zetten voor de controle op de reclamevoering. Het bedrijf uit Wormerveer verzorgt de plaat sing van de borden. Dolblij stapte ze de Hunke- möller uit. Zo makkelijk is het doorgaans niet een fri vool setje te kopen als je be hept bent met 'grote oren', maar ze ivas geslaagd. Het is immers de Week van de Lin gerie en ze wilde zichzelf, en haar bijslaap ook wel een beetje, verwennen. Eenmaal thuisgekomen, haalde ze het rode kanten setje uit de tas en hield het voor het gezicht van haar we derhelft. Die reageerde enigszins verbaasd. „Goh....Ikwisthelemaalniet datje daarvan hield..." Waarvan schat?" „Van kamperen...." Advertentie Zes maanden lang staat ons restaurant in het teken van de culinaire werelddelen November: Europees wild Op de zaterdagen l dineren met entertainment De nieuwe 3-signs® van G&D Promotions bv i.s.m. ESB, Bergen op Zoor Eliüü www.gdpromotions.nlJ® nTS - fioi 07 37 0164 259 634

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31