Winkeliers slaan handen ineen Middelburg benoemt eigen stadsdichter Kinderen zien magie in poppenspel Noord-Beveland ziet brood in inzameling huisvuil door Delta VAN DER ZWAN Gevonden voorwerpen onder vuur Inbreker moet voor straf werken Aanhangwagendieven gesnapt Werkstraf voor valse aangifte Werkstraf voor ontuchtpleger Rijverbod voor drankrijder agenda Snuffelmarkt in Tholen Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk Middenstandsfederatie Tholen moet volwaardige gesprekspartner worden Eredienst Soefi Centrum in Middelburg Uitvoering Mooi cadeau van SieMatic. (S) AutoTrack.nl WINKEL DAGELIJKS OPEN 09.00-18.00 u. ZATERDAG 15.00 u. PALINGVISSERIJ EN ZEEVISGROOTHANDEL REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Ireen Brakman (links) en Nelleke de Leeuw voeren hun voorstellingen van poppentheater Porlandosi het liefst voor kinderen op: „De reacties zijn zo eerlijk." foto Willem Mieras door Anita Hoekman KATTENDUKE - Het idee om samen een poppen- en bewegingstheater te beginnen, kwam bij Ireen Brakman uit Kattendijke en Nelleke de Leeuw uit Ovezande spontaan in hen op. Er moest iets georganiseerd worden voor een af scheidsfeestje en de twee vriendinnen wisten onmiddellijk wat het moest worden. Een opvoering met poppen, acteurs en klank. Het idee voor een een malig afscheidsfeest is ondertussen uit gegroeid tot een volwaardig poppen- en bewegingstheater Porlandosi. De naam is een verbastering van Pot- jandosi, en het zal het publiek, kinde ren tot een jaar of twaalf, wel aanspre ken. Zowel Ireen als Nelleke vinden het heerlijk om voor kinderen te spelen. Ireen: ,,Ik speel al langer poppenthea ter. Ik was op een gegeven moment bij een opening een stuk aan het opvoeren voor volwassenen. Maar geen enkele volwassene bleek het aan het eind ge snapt te hebben. Maar de kinderen die mee waren gekomen wel! Toen dacht ik al dat ik me beter bezig kon gaan hou den met kinderverhalen." Nelleke kan ook niet zonder de interactie met kin deren. Ze komt uit het onderwijs en weet dus wat wel en niet kan. ,.We pas sen de voorstellingen aan. Zijn de kin deren erg bang, dan tomen we het wat in. Zitten er een paar bij die zich niet over willen geven aan de magie, dan voeren we de spanning een beetje op. Meestal lukt het ons dan wel om ze alle maal mee te krijgen en is iedereen in de zaal op zoek naar een konijn of een fee. Je hebt er natuurlijk ook wel eens 'stoe re' bij zitten. Dan ga ik eens door hun haren met een heksenbezem, werkt ook perfect." Kabouter Porlandosi is sinds een kleine vier jaar bezig en in die tijd heeft het duo drie 'stukken' voor kinderen bedacht. Voor de allerkleinsten tot een j aar of vijf is er het stuk 'Er zit een kabouter onder mijn bed'. Voor de groep van vier tot en met twaalf jaar zijn er 'Er was eens een pop- penspeelster' en 'Het betoverde bos'. Voor alledrie geldt dat Ireen en Nelleke er nauwelijks moeite voor hebben moe ten doen om de verhalen rond te krij gen. Ireen: „Ik droomde een keer over een kabouter onder mijn bed. Dus toen we een verhaal wilden maken, kwam dat weer boven." Nelleke knikt. „En ik had nog een kabouterpop liggen. Voor we het wisten hadden we het rond. Ik speel in het stuk een klein meisje Jose- fientje en Ireen is de vertelster. De kin deren leven helemaal met me mee. Ze zien me dan ook niet meer als volwasse ne, maar als Josefientje. Aan het eind komen ze me dan een handje geven." Ireen: „En het verhaal over het bos, kre gen we... toen we in een bos liepen. We begonnen spontaan bosgeesten na te doen." De verhalen staan in grote lijnen vast, maar het wordt door Porlandosi nooit hetzelfde gespeeld. Ireen: „De teksten liggen dus niet vast. We reageren op el kaar en op het publiek. Soms ontstaat er iets nieuws omdat een kind iets roept. We weten nooit precies wat de ander gaat doen. Maar dat maakt niet uit, want we voelen elkaar aan. We zitten op dezelfde energiegolf." Het duo kent el kaar ook al tien jaar, toen Ireen tap- danslessen volgde bij Nelleke. Sinds ze elkaar zeven jaar geleden opnieuw te genkwamen bij de klankgroep Nada Naga. is de vriendschap sterker gewor den. Nelleke: „Die instrumenten van Nada Naga gebruiken we ook bij de voorstellingen." Moraal In 'Het betoverde bos' speelt Nelleke een heks die een foutje maakt. Nelleke: ,Het ene kind vindt dat de heks voor die fout maar vergeven moet worden en dat ze mag blijven. Maar ik heb ook al eens iemand horen roepen dat ze maar opge hangen moet worden!" Ireen: „In elk verhaal zit een moraal. De kinderen le ren er dus ook nog iets van. Bij de heks is de moraal dat iedereen wel eens een foutje maakt en dat je iemand moet ver geven." Nelleke: „Voor kinderen spelen is ge weldig. Het is zo puur. De reacties zijn zo eerlijk. We hebben ook eens voor ver standelijk gehandicapten gespeeld. Dat was helemaal fantastisch. In het bos werken we met opblaasbare bloe men. Alle kinderen zien dat het op blaasbare zijn, maar bij die groep riep iedereen 'aaaaaah' toen we ze opblie zen. Dat is pas magie." KRUININGEN - De PvdA in Reimerswaal wil niet dat de ge meente nog langer veel geld kwijt is aan de behandeling van gevonden voorwerpen. Dit werk is uitbesteed aan de politie, maar per gevonden voorwerp krijgt de gemeente wel een re kening gepresenteerd. Volgens de PvdA moet degene die het gevonden voorwerp komt ophalen de kosten betalen. Hij of zij zou blij moeten zijn dat het eigendom weer terug is. De spul len die niet worden opgehaald, moeten worden verkocht, zo dat de opbrengst ten goed kan komen aan de gemeentekas. Burgemeester A. Vebree vindt het idee sympathiek, maar denkt dat de gemeente blijft zitten met een hoop rommel, die bij verkoop nauwelijks iets oplevert. MIDDELBURG - Een negentienjarige man uit Hansweert is gisteren door de Middelburgse politierechter voor twee wo ninginbraken en een autokraak veroordeeld tot 90 uur taak straf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De de licten werden 4 juni dit jaar in Goes gepleegd. Hij slaagde er niet in om spullen uit de woningen te halen. Uit de auto werd een sporttas met kleding en schoeisel gestolen. Aan de wo ningbouwvereniging Stichting 't Beest moet de verdachte 250 euro schadevergoeding betalen. GOES - Twee mannen van 24 en 29 jaar uit de gemeente Rei merswaal zijn in dinsdagnacht betrapt bij het stelen van een aanhangwagen aan de Van Hertumweg in Goes. Een getuige heeft de daders na de diefstal achtervolgd en de politie gebeld Deze kon ze even later aanhouden. MIDDELBURG - Voor het doorrijden na een ongeval en het doen van een valse aangifte is gisteren in Middelburg een 62- jarige inwoner van Goes veroordeeld tot vijftig uur werkstra f De man raakte 21 december vorig jaar met zijn auto op de Phi- lipsdam een tegenligger, maar reed vervolgens door. Zes da gen later deed hij aangifte van bedreiging. Hij zou achterna zijn gezeten door jongeren in de auto. Hij vertelde te zijn ge stopt, waarna ze de ruit van zijn auto met een knuppel en een ijzeren staaf stuk zouden hebben geslagen. De politierechter hechtte geen waarde aan de verklaring van de Goesenaar. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 55-jarige man uit Vlissingen voor het plegen van ontucht met minderjarige meisjes 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Aan één van de slachtoffers moet hij 1000 euro smartengeld betalen. De Vlis- singer maakte zich van 1996 tot maart 1998 schuldig aan sek suele handelingen met twee van zijn pleegkinderen. Ook zijn dochter had de man beginjaren tachtig misbruikt. MIDDELBURG - De politierechter in Middleburg heeft gis teren een 50-jarige inwoner uit Oosterland veroordeeld tot een rij verbod van een j aarwaarvan de helfyt voorwaardeli j k Bovendien moet de man een boete van 600 euro betalen. De man was tijdens de proeftijd van een eerdere veroordeling we gens dronken rijden opnieuw betrapt op hetzelfde vergrijp. STREEKACTIVITEITEN BAARLAND - Dorpshuis Cameroniart, 19.30 uur: Discussieavond verkeerssitu atie rondom Baarland; GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur. Line Dance door Country Club The Southern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; 's-HEERENHOEK - Jeugdhoeve, 19.30 uur- Informatieavond over de toekomst van de mantelzorg; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12,00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; SINT-ANNALAND - Wellevaete, 20.00 uur: Vergadering gebiedscommissie wa terschap; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Rondvaart op de Oosterschelde. 1 ruiken ze geschiedenis zien ze misschien de oude rijkdom schepen, hun bolle zeilen horen ze koetsjes op de keien de hon den en hun mensen zijn ze hier geboren en weten ze tot welke kliek of club, de Lange Jan, of't kerkje, ze behoren de mensen en hun dieren lopen om en om de stad waar ze ook gaan, het centrum in de drukke handel op de markt, de middeleeuwse speelse Kuiperspoort., de chi que Dam het zingen van de Lange Jan zullen ze altijd ho ren en het bolwerk ligt verstild als groene buitenbladen om de bloem van oude stad. Zondag, tijdens de Kunst Cul tuurroute Middelburg zal Etus- ka Benschop om 17.00 uur in sociëteit de Vergenoeging een performance verzorgen naar aanleiding van een gedicht van Wijnberg. door Rob Paardekam WISSENKERKE - Burgemees ter en wethouders van Noord- Beveland willen de inzameling van huishoudelijk afval in de toekomst laten uitvoeren door de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD). De overname zou begin volgend jaar al een feit moeten zijn. Delta Nutsbedrijven heeft be gin dit jaar het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwij de ring Zeeland (OLAZ) overgeno men. Daarnaast wil Delta de af valinzameling voor de Zeeuwse gemeenten gaan verzorgen Daartoe is de Zeeuwse Reini gingsdienst opgericht. Aan alle gemeenten in de provincie is een offerte aangeboden. De ZRD wil het afval vanaf 1 ja nuari 2003 ophalen. Aan ge meenten wordt voorgesteld een contract te sluiten voor een pe riode van tien jaar. Om het ge heel extra aantrekkelijk te ma ken krijgen de gemeenten een éénmalige bonus van 59 euro per woonhuisaansluiting. Het tarief dat de ZRD berekent voor de inzameling bedraagt 42 euro per aansluiting per jaar. Het college van Noord-Beve land voelt wel iets voor het uit besteden van de afvalinzame ling. In zee gaan met de ZRD zou ten opzichte van nu een korting van zeven euro per aansluiting opleveren. Bovendien menen B en W dat er goed sociale voorwaarden wor den geboden voor de overname van het personeel. Andere za ken die de gemeente over de streep hebben getrokken, zijn het feit dat zij invloed kan uit oefenen op de ZRD en het vaste bedrag voor tien jaar. Dat zal al leen worden verhoogd met het inflatiepercentage. Het college wil het voorstel snel in de gemeenteraad aan de orde stellen, zodat de huisvuilinza- meling begin volgend jaar dooi de ZRD kan worden uitgevoerd. Via diverse gemeentelijke infor matiebronnen zullen de inwo ners op de hoogte worden gebracht van eventuele wijzi gingen in het ophaalschema. THOLEN - De Stichting Thool- se Evenementen en Promoties i houdt zaterdag 2 november een snuffelmarkt in gemeenschaps centrum Meulvliet in Tholen- stad. Het evenement duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Advertentie donderdag 31 oktober 2002 Hermesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156 l door Rolf Bosboom THOLEN - De detailhandel op Tholen gaat zich nauwer orga niseren. Het is de bedoeling dat er een vernieuwde Midden standsfederatie komt die, meer dan in het verleden, een vol waardige gesprekspartner is voor diverse partners. Het plan kwam gisteravond naar voren tijdens een bijeen komst in Tholen voor onderne mers. Daar werd besproken wat er is gebeurd sinds vorig j aar no vember, toen het onderzoek van adviesbureau MKB-Reva naai de detailhandel in de gemeente werd gepresenteerd. Uit het onderzoek werd onder meer duidelijk dat Tholen de detailhandel in drie kernen zou moeten versterken: Sint-Maar tensdijk, Tholen en Sint-Anna- land. Op die manier kan worden voorkomen dat de eigen inwo ners uitwijken naar West-Bra bant. Naar aanleiding van het rapport hebben de gemeente, de Middenstandsfederatie, de Ka mer van Koophandel en de Stuurgroep Tholen 2005 de handen ineengeslagen om zich gezamenlijk sterk te maken voor een goede toekomst van de detailhandel. Een belangrijk knelpunt dat MKB-Reva constateerde, was de beperkte samenwerking tus sen de ondernemers. Inmiddels is de Middenstandsfederatie klaar voor een 'herstart'. Er komt een andersoortig bestuur, waarin uit elke kern iemand is vertegenwoordigd. Er wordt ge streefd naar een onafhankelijke voorzitter en secretaris. Het nieuwe bestuur moet hét aanspreekpunt worden bij alle zaken die de detailhandel en de 's-HEER ARENDSKERKE - Brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke geeft zaterdag 2 november haar jaarlijkse uit voering in het Heer Arendshuis. Vanaf 19.30 uur zal een gevari eerd programma ten gehore worden gebracht. horeca aangaan. De bedoeling is een volwaardige gesprekspart ner te worden, zodat de onder nemers eerder en beter worden betrokken bij zaken die voor hen van belang zijn. Ook zijn er ideeën om campagnes te hou den, om de Tholenaren te bewe gen hun inkopen binnen de ge meente te (blijven) doen. De Kamer van Koophandel on dersteunt de Middenstandsfe deratie. De Kamer ijvert ook, zo zei J. Bruurs, voor regelmatig overleg tussen het midden- en kleinbedrijf en het gemeentebe stuur. Hij constateerde verder dat de afgelopen tijd 'volop initiatie ven en plannen' op het gebied van de detailhandel en het toe risme zijn ontstaan en vond dat de gemeente er voor moet zor gen dat de ambities waar moge lijk ook kunnen worden waar gemaakt. Wethouder K. Heijboer gaf aan dat de gemeente 'ernst maakt met het wel en wee van de mid denstand in de gemeente'. Voor de drie kernen waar de detail handel moet worden versterkt, wordt druk gewerkt aan plan nen. In Tholen-stad moet het probleem van de slechte bereik baarheid van de supermarkten worden opgelost door de reno vatie van het bedrijventerrein Noord. Om op korte termijn al soelaas te bieden, wordt ge dacht aan een noodwinkel voor de C1000, voor maximaal vijf jaar. Voor het havengebied van Sint- Annaland is een structuurvisie gereed, waarbij de versterking van de detailhandel eveneens aandacht krijgt. In Sint-Maar tensdijk leven ideeën voor ver plaatsing van de Spar-super- markt. Verder is een visie in voorbereiding op het gebied langs de Sport laan. waar moge lijkheden voor detailhandel zouden moeten komen. delburg komen wonen. Ik vind het een ontzettend mooie stad en geniet er dus veel van. Dat heeft al een aantal gedichten opgeleverd. Nadat ik ben aan gezocht als stadsdichter heb ik er speciaal één geschreven, waarmee ik me als zodanig kon presenteren. Dat is 'Middel burg, een rondje om' geworden. Daarin benader ik de stad van buitenaf. In volgende gedichten wil ik steeds verder tot het cen trum doodringen." Om stadsdichter te worden moesten kandidaten in ieder ge val aan twee critiena voldoen. Ze moesten landelijk poëzie hebben gepubliceerd en in de stad Middelburg wonen. „Zo veel zijn dat er niet", zegt Wijn berg relativerend. Zij debuteer de in 1989 met de bundel Aan mij is niets te zien. Vorig jaar verscheen Matses Monsters. Komend voorjaar hoopt Wijn berg een nieuwe bundel te pre senteren. „In Middelburg na tuurlijk. Ik broed verder op allerlei plannen om de functie van stadsdichter inhoud te ge ven. Ik wil de stad iets terugge ven. In januari heb ik een ge sprek met de wethouder. Dan moet ik op een rijtje hebben wat ik wil doen. Zelf had hij het idee om een gedicht te zetten op de achterkant van het frietkot op de Markt. Dat is natuurlijk mooi. Hebben ze vanuit het stadhuis iets om op uit te kij ken." Bolwerk Wijnberg zou graag zien dat haar gedicht 'Middelburg een rondje om' ergens op het bol werk van Middelburg een plek krijgt. Ze gaat op zoek naar sponsors om dat mogelijk te ma ken. Het gedicht luidt als volgt: Het bolwerk is er voor de honden ze trekken mensen aan de riem Advertetitie Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic Keukemdeeënboek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden, Met veel ideeën en praktische tips. Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft Cadeau in onze showroom 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudlo Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B V (ook voor sanitair). Nansenbaan 15. telefoon 0113 - 22 12 22 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89. telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop. Kennedylaan 32. ^fclAPUI Qtli telefoon 0115 68 0612 JlLlUallt MIDDELBURG - Het Soefi Centrum Middelburg houdt zondag 3 november een infor mele Eredienst in het gebouw De Vier Elementen in Middel burg aan de Breeweg 100 in Middelburg. Vanaf 10.50 uur spreekt M. Belt over de zoektocht naar God in de schepping. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Chawwa Wijnberg is voor één jaar be noemd als stadsdichter van Middelburg. Zij begint in janu ari. Eind volgend jaar zal wor den geëvalueerd of Middelburg zijn stadsdichter houdt. „Het moet een traditie worden", zegt Wijnberg. „Ik ben in ieder geval ontzettend vereerd dat ze mij hebben gevraagd." Met het aanstellen van een stadsdichter volgt Middelburg het voorbeeld van Groningen. De bedoeling is dat de gemeente Wijnberg betaalt voor maxi maal vier gedichten per jaar. „Ik ben twee jaar geleden in Mid- N»y De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27