Gescheiden tegen wil en dank PZC Boekpresentaties met het karakter van herdenking Lege ateliers zijn vooral stil 10 Zorgtekort lezers schrijven Dure groenten Banenmarkt bij CWI in Terneuzen Activiteiten tijdens de Dag van Kunstuitleen donderdag 31 oktober 2002 door A.J. Snel Vanaf 1946, het jaar waarin ze trouwden, zijn Arie en Truus Ver west uit Kloetinge onafscheidelijk ge weest. Twee met elkaar vergroeide mensen; hij 90 jaar, zij 81Sinds begin juni van dit jaar leven ze gescheiden. Niet uit vrije wil maar omdat de sa menleving, waarin voor alles wel een wet of een regel is, niet voorziet in de mogelijkheid het echtpaar, dat met tegenslagen kampt, onder één dak te laten wonen. Verwest woont in het verzorgingshuis Poelwijck in 's-Heer Arendskerke: zijn vrouw in het ver pleeghuis Ter Valcke in Goes. Ze kla gen niet over de verzorging, daar gaat het niet om. Maar ze zouden graag sa men zijn. Zoals het hoort. Hun dochter, Olvira Verwest uit Vlaardingen, is zich ervan bewust dat haar ouders niet in een uitzonderlijke positie verkeren. ,,Het overkomt een heleboel mensen dat ze op latere leeftijd door omstan digheden van elkaar gescheiden wor den. Maar het feit dat dat vaak voor komt, maakt het nog niet minder schrijnend. De samenleving zou daar meer oog voor moeten hebben. De voorzieningen voor oudere mensen zijn nu onvoldoende." De problemen van de heer en me vrouw Verwest begonnen in mei van dit jaar. Ze zouden, zoals ieder jaar, met de caravan naar Haamstede gaan Zo richtten ze hun vakantie in toen Verwest nog bij de rivierpolitie werkte en het gezin in Overschie woonde, zo deden ze dat ook sinds de Verwesten dertig jaar geleden in Kloetinge kwa men te wonen. Omslag OlviraZe wa ren t ot het voorj aar van dit jaar nog heel vitaal. Pa sleepte in de vakantie nog met de fiets nieuwe gasflessen aan op de camping. In mei dit jaar kwam de omslag. Mijn moeder kon ineens niet goed meer lopen en dat ging heel hard achteruit. Begin juni onderzocht de neuroloog in het zie kenhuis in Goes haar. Ze kon meteen blijven. Er werd snel een diagnose ge steld: Guillain Barré; een ziekte waar door spieren niet meer werken. Impulsen aan de uiteinden van li chaamsdelen komen niet meer door. Mijn moeder had dat aan haar voeten. Ze is na het ziekenhuis naar het Goese verpleeghuis Ter Valcke gegaan om te revalideren en dat lukt goed." Veel ouderen worden door omstandigheden van elkaar gescheiden. Intussen kreeg de vader van Olvira, thuis achtergebleven, problemen met zijn gezondheid. Hij kreeg hartri- mestoornissen en hij bleek, door een tekort aan beweging, een wond op het zitvlak te hebben. Er was een ingreep nodig. Na de operatie kon hij niet naar huis. Olvira: „Het is een man die hoort bij de generatie van de traditionele rol verdeling. Hij had nooit gekookt of gewassen. Ma zette zijn kopje thee voor hem neer en roerde de suiker er ook nog door. Pa kon dus absoluut niet voor zichzelf zorgen. Hij vond een plek in het verzorgingstehuis Poel wijck in 's-Heer Arendskerke. En nu zitten mijn ouders dus op verschillen de plaatsen. Eenvoudig omdat er on voldoende tweepersoonskamers beschikbaar zijn in de huizen die mensen in hun omstandigheden op vangen. Die kamers zijn er wel, maar ze zijn schaars. Ik wil niemand tegen de schenen schoppen of een beschul digende vinger uitsteken, maar het is wel héél erg triest, zoals ze vijf maan den gescheiden zijn. Je ziet dat ze van elkaar vervreemden. Mijn moeder was onlangs bij mijn vader op bezoek en omdat die doof is, praat hij nogal hard. Op een gegeven moment wilde ma weg. 'Die man schreeuwt zo', zei ze. Dat wijst er volgens mij op dat ze uit elkaar groeien. Mensen die zo lang zijn samengeweest, die zo een eenheid vormen. Dat is toch verschrikkelijk." Olvira woont in Vlaardingen en haar zus in Overschie. Ze hebben de afgelo pen vijf maanden wat heen en weer naar Zeeland gereden om hun ouders zoveel mogelijk bij elkaar te brengen. En om steeds te zien hoe die opnieuw gescheiden werden. Naar huis terug kan het echtpaar niet meer. In korte tijd zijn de Verwesten hun onafhanke lijkheid kwijtgeraakt en ze beleven de teloorgang van hun zelfstandigheid ieder op een andere plek. Olvira: „Ze staan in Goes op drie plaatsen ingeschreven. Goes, dat is verreweg het beste. Het zijn mensen die altijd heel actief zijn geweest en die heel veel sociale contacten onder hielden. ,Dae moet je zover.dat kan in hun omgéving laten, op ee'h redelijke afstand van hun vrienden en kennis foto Mechteld Jansen sen. Ze staan her en der heel hoog op de lijst en de leiding van de tehuizen waar ze zijn ingeschreven denkt heel hard mee om het probleem op te los sen. Maar er is eenvoudig geen plaats. Het is heel hard om te moeten consta teren, maar in feite komt het erop neer dat andere mensen dood moeten gaan voor mijn ouders een plek krijgen om de tijd die ze nog hebben samen te kunnen zijn. Niemand kan zeggen hoe lang de huidige toestand voortduurt. Je staat daar normaal nooit' bij stil, als alles z'n gang gaat. Maar opeens word je geconfronteerd met een maat schappelijk probleem dat echt om een oplossing schreeuwt. Mensen die een leven lang hard hebben gewerkt en die altijd voor iedereen hebben klaarge staan, die hebben toch recht op een behoorlijk onderkomen waar ze sa men kunnen zijn. Dit is zó triest. En niet alleen voor mijn ouders hoor. Het is een algemeen probleem." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. PinrnHp Roos vergeet voor de teler: in- koop plantmateriaal, kosten grond, beregening, meststoffen, gewasbescherming, registratie en administratie PLUS trans port, koeling, verpakking en personeel. Deze kosten zijn voor de groenteteler voor zes weken tot soms wél vier maanden of langer! En het gaat niet om die euro kos ten die noodzakelijk zouden zijn, maar een teler heeft nog meer en langer kosten en die wordt maar 0,44 euro in de han den gegooid! Roos vindt dat er gens de marge vandaan mag- /moet komen. Ja, de agrarische sector kan mens wel baas ja! Kijk naar melk, vlees, groente, aardappelen, eieren, enz. enz. In de PZC van 22-10 stond een artikel over pincodedieven die geholpen werden door de spie gels boven de kassa van super markten. Deze dieven zijn mijns inziens duidelijk nog op het be ginnerspad. Meer gevorderden - en met name criminele gangs - zijn al lang in het bezit van af- leesapparatuur, waarmee ze de pincodes van de blauwe balk op de pas kunnen aflezen. Wij wa ren in Spanje - gezegend in de vakantieperiode met vele bus ladingen criminelen uit Oost- Europa - binnen twintig minu ten na de diefstal voor vele dui zenden euro's kwijt: keurig ge pind via betaalautomaten! Van al onze passen, inclusief die van Mastercard, waarvan we zelf absoluut de pincode niet weten, had men de pincode in deze kor te periode kunnen breken. Groot probleem is, dat de ban ken c.q. Interpay en ook credit cardmaatschappijen weten dat het pincodesysteem via de blau we balk zo lek als een mandje is, doch dit niet zullen toegeven. Men houdt vol dat de dieven kennelijk ook de pincodes heb ben kunnen meestelen om ener zijds uitbetaling aan getroffe nen te voorkomen en anderzijds zich in te dekken voor de hoge kosten, die gemoeid zijn met de ontwikkeling van een beter sys teem. J. Goudswaard Vogelstraat 34 Middelburg Directeur T. Roos denkt de teler en de consument uit te moeten leggen waarom het gerecht vaardigd is om tot deze grote prijsverschillen te komen (PZC, 30-10). Hij voert als kosten aan: transport, koeling, verpakking en personeel. Ze hebben daar bijvoorbeeld bij een krop andij vie bijna een euro voor nodig (dit is dus voor maximaal een week). Snijbloemen- en siervruchten-'. kwekerij Elshout Langeweg 16b Bruinisse TERNEUZEN - Wie op zoek is naar (ander) werk kan zaterdag 9 november zijn licht opsteken op een banenmarkt bij het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) in Terneuzen. Op de banenmarkt kunnen mensen terecht bij adviseurs van het CWI, maar ook informa tie inwinnen bij diverse werkge vers, zoals Stoffels Cleaning, Verpleeghuis Ter Schorre, Hou tepen Schilderwerken, de Zeeuwse Verwarmingsunie en andere bedrijven met vacatures. Ook werken uitzendbureaus mee aan de markt. Het CWI veiwacht in totaal meer dan dertig bedrijven te kunnen presenteren. Ook Belgi sche CWI's geven acte de pre sence. De markt in Terneuzen begint om 10.00 uur en eindigt om 15.00 uur. Atelier van Bert Frijns. foto Leo van Kampen door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Voor veel mensen heeft de werkplaats van een kunstenaar iets ma gisch. Daar worden meesterwerken en mis lukkingen geboren, daar is een schepper aan het werk, daar moet iets interessants te zien zijn. De Middelburgse fotograaf Leo van Kampen biedt zaterdag, tijdens de Dag van de Kunstuitleen, iedereen de gelegen heid zijn nieuwsgierigheid te bevredigen. Hij heeft de ateliers van twaalf Zeeuwse kunstenaars gefotografeerd. De foto's zijn zaterdag te zien in kunstcen trum deWillem3 in Vlissingen. Van Kampen heeft ze twee jaar geleden gemaakt, in op dracht van de Stichting Kunstuitleen Zee land. Het zijn er twaalf, omdat het een ka lender moest worden. Dat is er niet van gekomen, zodat het werk nu op een andere manier aan het publiek w.ordt getoond. Met veel gevoel voor sfeer en licht heeft Van Kampen vastgelegd waar Guido Lippens, Bert Frijns, Jan van Munster, Janpeter Muilwij kPaul en Menno de Nooijer, Bregje de Heer, Annelies Planteijdt, Ben Sleeuwenhoek, ArieBerku- lin, Kees Wijker, Annemarie van Sprang en Birthe Leemeijer hun werk maken. „Ik liep al jaren met het idee in mijn hoofd kunstenaars te portretteren door middel van een foto van hun atelier", zegt Van Kampen. „De vraag van de kunstuitleen was vrij vaag geformuleerd. 'Kun je iets doen met kunstenaars in hun atelier?' Ik vond het wat obligaat ze te fotograf eren ter wijl aan ze aan het werk waren. Het leek me aardiger het conceptueel, seriematig aan te pakken. Ik wilde weten of er een relatie is tussen het atelier waar een kunstenaar werkt en de dingen die hij maakt. Volgens mij ben ik in die opzet wel geslaagd." Antwoord Waarbij moet worden bedacht dat Van Kampen het antwoord overlaat aan de kij ker. Hij heeft twaalf plekken gefotografeerd die door de nadrukkelijke afwezigheid van de kunstenaar vooral stil overkomen. Wie een beetje is ingevoerd in de Zeeuwse kunst, zal bij veel van de foto's kunnen raden om wiens atelier het gaat. Schepper Niet altijd is dat mogelijk. Een kunstenares als Birthe Leemeijer (inmiddels niet meer woonachtig in Middelburg) bedenkt haar werk meer dan dat zij het met haar handen in elkaar knutselt. Dus is uit de situatie rond haar werktafel niet op te maken wat daar ontstaat, laat staan wie de schepper is. Dat in tegenstelling tot bijvoorbeeld het atelier van Guido Lippens, met de schildersezel prominent tussen enkele van zijn schilderij - enMisschien dat de foto van het atelier van glaskunstenaar Bert Frijns de bedoeling van Van Kampen het duidelijkst weergeeft. Door zich te concentreren op het invallende zonlicht refereert de fotograaf aan het be langrijkste kenmerk van diens vazen: de fascinerende transparantie. door Ernstjan Rozendaal OUWERKERK - De achtste Week van het Zeeuwse Boek is gisteren begonnen met een dub bele boekpresentatie in het Mu seum Watersnood 1953 in Ou- werkerk. Een toepasselijke locatie vanwege het onderwerp van beide boeken. Dat onder werp, de watersnood van 1953 en de nasleep ervan, maakte van het evenement iets anders dan een doorsnee boekpresentatie. Het werd een indrukwekkende herdenkingsbijeenkomst. Het Zeeuwse boek floreert. Na literatuur, kinderboeken en spannende boeken is het het bestverkochte geni'e in de Zeeuwse boekhandel. Dat ver klaart ook het succes van de Week van het Zeeuwse Boek, die dit jaar voor de achtste keer wordt gehouden. Net als de na tionale Boekenweek duurt die tien dagen, dus tot en met zater dag 9 november. Het geschenk dat de Zeeuwse boekhandela ren dit jaar uitdelen, heeft een oplage van achtduizend exem plaren. Het gaat om Echo's van het wa ter door Jan Kuipers en Cees Maas Zij boden het eerste exemplaar van hun boek in Ou- werkerk aan burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland aan. Onderwerp is de manier waarop de laatste vijftig jaar met de ramp is omgegaan. Volgens Kuipers bevat het boek een koor van stemmen van oog getuigen, verslaggevers en dichters, ieder met zijn eigen beeld van de ramp. Maas wees de aanwezigen, on- Kees Slager (rechts) overhandigt Ria Geluk en Stoffel van Mourik het boek over hun oude woonplaats Capelle. foto Dirk-Jan Gjeltema der wie veel mensen die destijds de watersnood hebben meege maakt, erop dat in de delta van de Ganges de laatste twintig jaar meer mensen zijn verdron ken dan de laatste tweehonderd jaar in Zuid-West-Nederland. „Ons past enige nederigheid. Ik wil niet het leed van 1953 relati veren, want elke dood van een mens is voor de naaste een fe- bruariramp, maar laten we niet vergeten wat aan de andere kant van de wereld plaatsvindt. Als ik in de krant lees dat het ene dorp ruzie krijgt met het andere dorp over waar de koningin een krans moet leggen, voel ik me plaatsvervangend beschaamd. Denk eens aan Bangladesh, Daar zullen ze nooit kransen ge noeg hebben." Een tweede boek dat werd ge presenteerd was Hier was eens Capelle van Kees Slager, een uitgave van Uitgeverij Den Boer/De Ruiter in samenwer king met de Zeeuwse boekhan dels en de Stichting Ooggetui gen van de Twintigste Eeuw Zeeland. Aan de hand van ver halen van ooggetuigen heeft Slager het dagelijks leven gere construeerd zoals dat tot 1953 werd geleefd in het Duivelandse gehucht Capelle en hoe dat door het water werd verzwolgen. „Ik wilde inzoomen, van huis tot huis en van deur tot deur", aldus Slager. Meer dan veertig van de honderd inwoners verdronken in 1953, maar bijna vijftig jaar na dato heeft Slager over heel Nederland verspreid nog dertig ooggetuigen teruggevonden. In zijn boek meldt hij ook dat het officiële dodencijfer van de ramp met één moet worden ver meerderd tot 1836. In Capelle verdronk namelijk een baby die niet werd meegeteld omdat hij nog niet bi] de burgerlijke stand was aangegeven. Slager overhandigde de eerste exemplaren van zijn boek aan! Ria Geluk en Stoffel van Mou-, rik, beiden oud-inwoners van Capelle. Ze toonden zich ge roerd en nog steeds verontwaar-1 digd dat Capelle destijds niet herbouwd mocht worden en de doden niet ter plekke konden worden begraven. Van Mourik: „Ik ben blij dat Capelle door een boek als dit uit de vergetelheid wordt gehaald." Slager noemde zijn boek een 'papieren monu mentje voor het laatste verdron ken dorpje van Zeeland'. MIDDELBURG - In Vlissingen staat de Dag van de Kunstuit leen in het teken van de fotogra fie. Behalve de foto's die Leo van Kampen heeft gemaakt van ate liers van Zeeuwse kunstenaars zijn nog de exposities van Erwin Olaf en die over zeemeerminnen te zien. Verder portretteert Remco van den Bosch kleuters in pakken die van alles te maken hebben met een fantastische dierenwereld. Van Stijn Kriele, die drie maanden heeft gewerkt in de gaststudio van de Willem3 zijn fotowerken van het Zeeuw se landschap te zien Bezoekers kunnen met een ei- gen foto meedoen aan een wed strijd. Iedereen kan een foto in leveren, aan het eind van de dag worden drie winnaars gekozen. De Kunstuitleen in Vlissingenis zaterdag geopend van 10 tot 17 uur. tussen 13 en 14 urn- geeft Nico Out uitleg over het getoon de werk van de fotografen Het landelijke thema van de Dag van de Kunstuitleen is dit jaar Kunst en Wonen. De Kunst uitleen in Goes heeft daarop in gespeeld met de tentoonstelling 'Different Views' van Eric Roest. Hij presenteert zijn eigen werk in een huiselijke entoura ge. Tevens zijn van hem reis-im- pressies te zien. (zaterdag van 10-17 en zondag van 13 tot 17 uur). De expositie van Roest is te zien tot begin december. Ook de Stichting Kunstuitleen Zeeland aan de Balans in Mid delburg hanteert het thema Kunst en Wonen. Bas en Mar de Jager van de gelijknamige meu belzaak uit Kapelle is gevraagd dat onderwerp te verbeelden in een installatie. Die is vanaf 1 oktober al te zien en blijft te aanschouwen tot en met 8 no vember. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur, maar niet in de weekeinden en dus ook niet op de Dag van de Kunstuitleen. Kunstuitleen De Resolutie in Middelburg biedt op het mid denplein van De Drukkerij za terdag (van 9 tot 17 uur) oudere werken aan met een korting van tien procent. In de Brasserie wordt nieuw werk gepresen teerd. De Kunstuitleen Terneu zen is zaterdag geopend van 10 tot 15 uur. Daar loopt het pro ject 'Het gezicht van de Kunst uitleen Terneuzen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26