Twijfel over aanpak wachtlijsten Kasteeltuinen in fruitteeltmuseum AANBIEDING Gimbrère Karpetten zéér voordelig geprijsd! Afscheid van echte schoolmeester Personeel Albert Heijn Vlissingen boos over vervolging collega's Verhuurbedrijf haalt reclameborden weg 20 KORT|Ne UNIEKE ACTIE Ben de Graaft ijl Werk aan het spoor yll van 1-7 november zeeuwse almanak Lingerie Auto vernield in Goes Gemeenten verdeeld over extra bijdrage aan maatschappelijk werk Brasseriemenu I Zeeuwse mosterdsoep en vegetarische groenteschotel of Zeeuwse visschotel en ijs met boerenjongens voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vanavond, 19.30-20.30 uur lezing Sandra v.d. Vijver over haar nieuwe boek Hoe ver het water kwam door Inqrid Huibers KAPELLE - Hoewel de elf Bevelandse kastelen en de hun omringende siertuinen niet meer bestaan, zijn de gebouwen en tuinen vaak minutieus vastgelegd op tekeningen en gravures. De veelal oorspronkelijk classicistisch ingerichte kasteeltuinen staan centraal in een expositie die vanaf vandaag in het fruitteelt museum in Kapelle is te zien. De met begroeide sierbogen en romantisch gietijze ren tuinmeubilair ingerichte expositieruimte vertelt het verhaal van de tuinen rondom de buitens en kas telen in Nisse, Heinkenszand, Kruiningen, Kapelle, Ellewoutsdijk, Baarland en 's-Heer Hendrikskinde ren. De opkomst en ondergang van de huizen en tuinen is via verschillende panelen goed te volgen. De kastelen en buitens, vaak al aangelegd in de veertiende eeuw, kennen een roerige geschiedenis. Sommige kastelen raken in de zestiende eeuw in verval doordat adellijke families naar de zuidelijke Nederlanden trekken. De middeleeuwse huizen die wel bewoond blijven, wor den in de loop der eeuwen steeds aangepast aan de ei sen van de moderne tijd. Daarbij raakt het in zwang om uitgebreide siertuinen aan te leggenlusthoven vol met beelden, kunstig gesnoeide bomen waaronder ook fruitbomen en fraaie perken. Aan de tuin is af te lezen hoe vermogend de kasteelheer is. In het begin overheerst in de kasteeltuinen de classi cistische stijl, waarbij het groen in rechte, strenge vormen wordt aangeplant. In de zeventiende eeuw worden de Franse, zwierig barokke tuinen populair. De rond 1700 levende tuinarchitect Daniel Marot ont wierp onder meer de tuin van het buiten Watervliet in Heinkenszand. Het verhaal over de kastelen en buitens wordt door spekt met afbeeldingen uit het boek De Verstandige Hovenier uit 1669 van de hand van J. van der Groen, hovenier van stadhouder Willem III. Zo is te zien hoe het inleggen van de wijngaarden in zijn werk gaat en worden verschillende manieren om te enten afge beeld. Ook hangt er een prachtige plaat met als titel: 'Twee bequame voorbeelden, hoedanigh men een boomgaert zal beplanten'. De tentoonstelling is nog te bezoeken tot met zaterdag 11 januari. Het fruitteeltmuseum is open van woens dag tot en met zaterdag tussen één en vijf uur. Speci aal voor schoolklassen die de expositie willen bezoe ken is er buiten in de tuin een doolhof uitgezet. Verder mogen de kinderen zelf maquettes maken. Advertentie ALLE PANTALONS 25 korting BONNETERIE HEEL VEEL PULLOVERS, VESTEN, TWINSETS T-SHIRTS LANGE DELF 16 MIDDELBURG (Advertentie tapTff&parket Vlissingen, Koudekerkseweg 9. 0118 - 418 414, www.bendegraaff.nl door Rob Paardekam GOES - Hij heeft een zwak voor mavo-leerlingen, vind zichzelf een echte schoolmeester en vraagt veel van zijn leerlingen. Conrector Kees de Koning (60) van het Sint Willibrordcollege in Goes neemt morgen afscheid. Hij werkte 38 jaar op de katho lieke scholengemeenschap. De Kooning vervulde in al die tijd drie verschillende functies. Naast docent economie was hij decaan en conrector. Die laatste twee functies heeft hij enkele j a- ren samen gedaan, maar het bleek nauwelijks te combine ren. „De ene keer moet je een leerling bestraffend toespreken en even later heb je een gesprek over zijn of haar toekomst", ver telt De Kooning. „Ik kan die za ken wel scheiden, maar de leer lingen hebben daar vaak meer moeite mee." Ondanks het feit dat hij de func tie van decaan de mooiste in de school vindt, besloot hij deze taak op te geven om verder te gaan als conrector. Hij weet nog precies hoe hij in 1979 in deze functie werd benoemd. „Er wer den enkele kandidaten voorge dragen door het docententeam en er waren echte verkiezingen. Dat maakte je erg kwetsbaar, want als je maar twee of drie stemmen kreeg, was het niet leuk om de volgende dag weer aan het werk te gaan. Tegen woordig gaat het anders en be paalt de schoolleiding wie er conrector wordt." De Kooning was conrector voor de brugklas sen en de mavo. Voor de leerlin gen van deze laatste afdeling heeft hij altijd een zwak gehad. „Ze zijn over het algemeen veel opener dan anderen. Je weet door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Verhuurbe drijf Bo-Rent in Middelburg haalt zelf de omstreden recla mes van de gevel. De bestuurs rechter stelde gisteren de gemeente Middelburg in het ge lijk. De partijen stonden maandag voor de rechter omdat de recla me illegaal zou zijn. „We kunnen niet anders", zegt advocaat H. van Eyck van Heslinga. „Als wij het niet doen, doet de gemeente het en dan krijg je weer discussie over de kosten." Volgens de advocaat worden de borden binnen twee weken ver wijderd. Op de beslissing van de bestuursrechter is geen beroep mogelijk. De gemeente Middelburg vindt de reclame aan de gevel van het verhuurbedrijf te schreeuwerig. Voor bedrijven op de Mortiere gelden strengere regels dan voor Advertentie Voor informatie en reservering Grand Hotel Arion Tel.: 01 18-410502 bedrijven elders in de stad. Door l die regels hoopt het gemeente bestuur dat het bedrijventer- rein een hoogwaardige uitstra- ling krijgt. De advocaat voerde tijdens de zitting aan dat het verbod van de gemeente Middelburg niet op 1 bestaand beleid is gebaseerd, i maar de rechter was het daar niet mee eens. Advertentie Gewijzigd treinverkeer In opdracht van de overheid werkt Railmfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 1 t/m 3 nov Arnhem-Nijmegen Arnhem-Tiel 1 t/m 3 nov Den Haag C-Leiden C 2 nov Alkmaar-Amsterdam C Alkmaar-Haarlem Naar Texel 2 en 3 nov Eindhoven-Roermond 2 en 3 nov Zutphen-Winterswijk 5 nov (Syntus) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Vertrekkend conrector Kees de Kooning: „Als je leerlingen in tien minuten iets kan bijbrengen, moet je er geen twintig minuten over doen." foto Willem Mieras wat je aan ze hebt." De vertrek kende conrector omschrijft zichzelf als een echte school meester, omdat hij zo graag ver telt. „Soms moest ik mezelf de mond snoeren." Juist omdat hij zo graag aan het woord is, zegt De Kooning dat hij, net als veel andere oudere docenten, soms best moeite heeft gehad met het nieuwe onderwijs, dat veel meer de nadruk legt op zelfstandig werken. „Je moest altijd een goede mix zien te vinden tussen het geven van instructies en de leerlingen zelfstandig laten werken." De Kooning zegt veel van zijn leerlingen en zichzelf te vragen. Zo hanteerde hij een rap tempo, want als je de leerlingen in tien minuten iets bij kan brengen, moet je er volgens hem geen twintig minuten over doen „Je moet als school concurreren met vrijetijdsbestedingen als baantjes, uitgaan, televisie kij ken en sport", legt hij uit. „Dus moet je de scholieren leren zo ef ficiënt mogelijk met tijd om te gaan." Het gevolg was dat er in de les sen van De Kooning met altijd tijd was voor een lolletje of an dere zaken buiten de lesstof„Ik heb weinig lessen door mijn vin gers laten glippen", aldus de conrector. „Als je dat te vaak doet, verliezen leerlingen hun interesse." De Kooning zegt met gemengde gevoelens te stoppen. „Ik weet niet of het de start van een para dijselijke levensfase of het be gin van een eindeloze verveling wordt." Aan de Open Universi teit wil hij modules cultuurge schiedenis gaan volgen en ver der wil hij de zeeën aan vrije tijd die hem staan te wachten invul len met culturele reizen, fietsen, lezen en tuinieren. Dolblij stapte ze de Hunke- möller uit. Zo makkelijk is het doorgaans niet een fri vool setje te kopen als je be hept bent met 'grote oren', maar ze was geslaagd. Het is immers de Week van de Lin gerie en ze wilde zichzelf, en haar bijslaap ook wel een beetje, verwennen. Eenmaal thuisgekomen, haalde ze het rode kanten setje uit de tas en hield het voor het gezicht van haar we derhelft. Die reageerde enig zins verbaasd. „Goh.... Ik wist helemaal niet datje daarvan hield..." „Waarvan schat?" „Van kamperen...." Zeeuwse schrijvers signeren Lurv op zondag met illustrator voriee week bij Barend en Van'Dorp, nu in De Drvkkery zondag 3 november 13.00-17.00 uur Jan Kuipers, Cees Maas, Kees Slager en Sandra van de Vijver 13.00-16.00 uur speldemonstratie nieuwe VOC spel Naar de Oost De Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (SM- WO) heeft de vijf Bevelan dse ge meenten in totaal om 165.000 euro per jaar extra gevraagd. Met dat geld kan de stichting 2,3 arbeidsplaatsen erbij krijgen. Dat is volgens de organisatie hard nodig, aangezien de wachtlijsten steeds langer wor den. Medio dit jaar stonden daar 144 mensen op, met een gemid delde wachttijd van 85 dagen. Daarnaast heeft SMWO om nog eens 2,25 arbeidsplaatsen ge vraagd, om de schuldhulpverle ning efficiënt te kunnen aan pakken. Voor de gemeenten is dat alles wat al te gortig, zo bleek giste ren in het algemeen bestuur van het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterscheldere gio, waarin zij zijn vertegen woordigd. De gemeenten be amen dat er iets moet gebeuren aan de wachtlijsten, maar vin den tegelijk dat de SMWO ook op diverse punten orde op zaken moet stellen. Tekort Zo bestaat de indruk dat er effi ciënter kan worden gewerkt. Ook is er kritiek op de manier waarop SMWO jaarlijks haar begrotingen presenteert. Tel- Advertentie t/m 9 november 50 jaar Februariramp 1953 GRATIS bij aankoop van 12,50 aan boeken het geschenk: ECHO'S VAN HET WATER door Jan Kuipers en Cees Maas Kees Slager Hier was eens Capelle 10,00 vanavond vanaf 17.30 uur BEVELANDEN/THOLEN Kasteeltuinen staan centraal in een expositie in het fruitteeltmuseum van Kapelle. foto Willem Mieras donderdag 31 oktober 2002 door Jacques Cats VLISSINGEN - Medewerkers van Albert Heijn aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen zijn warme supporters geworden van twee Amsterdamse colle ga's voor wie een strafvervol ging dreigt omdat ze een over valler te hard zouden hebben aangepakt. Zij zijn collectief verontwaardigd over de opstel ling van justitie. „Als zelfs prins Bernhard zich ermee bemoeit en zegt dat hij bereid is de eventue le boete voor die jongens te be talen is er toch iets goed mis", zegt er een. De medewerkers weten wat het is: er wordt ook in de Vlissingse AH-vestiging met enige regel maat veel last ondervonden van bepaalde klanten die willen winkelen zonder te betalen. On langs nog raakte een mede werkster gewond toen zij een dievegge probeerde tegen te houden. De vrouw wilde de kas sa passeren zonder af te reke nen. Toen een personeélslid haar daar op aansprak begon de vrouw te slaan en te schoppen. Zij bedreigde het personeel met een zakmes en maakte zich ver volgens uit de voeten. Een me dewerkster die de vluchtende vrouw probeerde tegen te hou den werd in haar arm gestoken. Zij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Officieel mag het personeel van het Vlissingse filiaal zich tegen over de pers niet uitlaten over de situatie die nu is ontstaan. De chef verwijst voor een reactie resoluut naar de landelijke woordvoerder José Mes. „Het is hartverwarmend dat er zoveel mensen uit het hele land reage ren", meldt zij. Niet alleen veel collega's leven mee, ook het pu bliek stuurt adhesiebetuigin gen. Veiligheid Albert Heijn investeert veel in opleiding van personeel hoe om te gaan met overvallen en agres sie. Uitgangspunt van het beleid is volgens Mes dat de veiligheid van medewerkers en klanten voorop staat. „Het is dus niet de bedoeling dat onze medewer kers achter overvallers aan gaan, want dan loopt hun vei ligheid gevaar." Het optreden van medewerkers is erop gericht escalatie te voorkomen. Dat is niet altijd uit te sluiten als er bij de kassa meningsverschillen ontstaan over niet afgerekende boodschappen. Daarom wordt er veel in de preventieve sfeer gedaan. Zo ziet het personeel er nauwlettend op toe dat het pu bliek met mandjes gaat winke len. En wanneer wordt waarge nomen dat iemand een artikel in zijn kleding verstopt wordt die daar direct op aangesproken. Politie De woordvoerder van Albert Heijn Nederland kan geen cij fers geven hoe vaak vestigingen worden belaagd. „We zien al leen dat het aantal overvallen is gestabiliseerd. Maar de agressie is wel toegenomen in de win kels. Dat uit zich in verbaal en in non-verbaal geweld." De grote re steden hebben er meer last van. Ook de ligging van een win kel kan een rol spelen. Omdat ook andere supermarkten met geweld in hun winkels te maken hebben, doet Albert Heijn in brancheverband een oproep richting politiek. Er wordt ge pleit voor een nauwe samen werking om veiligheidsmaatre gelen aan te scherpen en er voor te zorgen dat de politie snel ter plaatse is. „In sommige gevallen kan dat wel wat vlugger"meent de woordvoerster. GOES - Een auto die gepar keerd stond aan de Schu- manstede in Goes is in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar beschadigd. De voorruit werd ingeslagen en de ruitenwissers en de antenne werden afgebro ken. door Rolf Bosboom GOES - De Bevelandse gemeen ten zijn niet zomaar bereid ex tra geld uit te trekken om de wachtlijsten bij het algemeen maatschappelijk werk weg te werken. Met name Borsele en Noord-Beveland hebben daar grote aarzelingen bij. In elk ge val moet het maatschappelijk werk eens goed de eigen organi satie onder de loep nemen. kens zit daar een fors tekort in, voor volgend jaar bijvoorbeeld 158.000 euro. Meestal wordt dat voor een belangrijk deel in het loop van het jaar weggewerkt, maar dit jaar zal dat zeker niet gaan lukken. De gemeenten draaien daar dan voor op. „De begrotingssystematiek is niet deugdelijk", zei secretaris F. Witkam. „Die moet volledig op de schop." Verder vinden de gemeenten dat zij te weinig inzicht hebben in wat er met het geld gebeurt. Daar moet meer duidelijkheid over komen. Ook storen zij zich eraan dat er bij SMWO naar verhouding veel geld opgaat aan zogeheten 'overheadkos ten': 26 procent, terwijl 15 pro cent als normaal wordt be schouwd. Dat betekent dat er meer zou kunnen worden be steed aan het 'echte' werk. Zo lang over al die zaken onduide lijkheid bestaat, hoeft SMWO niet op extra geld te rekenen, zeiden wethouder F. Tollenaar van Borsele en zijn Noord-Be- velandse college C. Schippers. De bestuurders van de overige gemeenten deelden hun kritiek, maar vonden wel dat er iets moet gebeuren aan de wacht lijsten. Zij pleitten ervoor - als hun gemeenteraden daarmee tenminste akkoord gaan - in to taal 165.000 euro beschikbaar te stellen, deels voor het weg werken van de wachtlijsten en deels voor de schuldhulpverle ning. De verdeeldheid binnen het Sa menwerkingsverband leidde tot een ongemakkelijke situatie. Secretaris Witkam wees Tolle naar en Schippers erop dat als zij niet meegaan, de wachtlijs ten in hun gemeenten groter zullen worden dan elders op de Bevelanden. Bovendien zou het betekenen dat de andere ge meenten dan een groter deel van de 165.000 euro zouden moeten betalen. Dat was voor Borsele en Noord-Beveland reden om de zaak nog eens te overwegen. Ui terlijk medio november geven zij uitsluitsel. Zes maanden lang staat ons q restaurant in het teken van j- de culinaire werelddelen November: Europees wild Op de zaterdagen ^dineren met entertainment

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25