Ouderen mijden praathuisjes PZC Giro 860 0 Thermphos brandt Europese regels af 6^ LATEN JE NIET LOS. STARTPROBLEMEN? Ongewenste bezoekers maken puinhoop van beusjes Werkstraf voor bedreiging Boete voor oplichting Hoogbejaarde vrouw geschept Hersenstichting Nederland Geef gehoor aan de roep van de grutto www.pzc.nl/recepten t WerelEquders De Westerschelde VffAALVOORVOG^8 MOEDER (WORDEN)? Giro 860 Hersenstichting Nederland door Esme Soesman BRUINISSE - In het praathuisje aan de Havendijk in Bruinisse liggen uit getrapte peuken op een besmeurde grond. Niet van ons, geeft het clubje mannen aan dat elkaar eind van de middag treft in het 'beusje'. Volgens een nooit hardop uitgesproken regel wordt er niet gerookt in het Bruse kot. Behalve dan door 'de burgemeester' ofwel Johannes Bal (93), die dat voor recht dankt aan zijn eerbiedwaardige leeftijd. Maar het is allang niet meer alleen grijs en eerbiedwaardig wat zich meldt in de her en der in de provincie neergeplante praathuisjes. In Colijns- plaat oefent het glazen erkertje een bijzondere aantrekkingskracht op jongeren uit. Zodanig dat nu gezocht wordt naar het creëren van een hang plek specifiek voor de jeugd. De ge meente Schouwen-Duiveland con stateerde onlangs in de begroting eveneens dat 'bepaalde groepen men sen' deze huisjes gebruiken, wat tot overlast en ongewenste situaties leidt. De oorspronkelijke doelgroep laat het als gevolg daarvan in sommige praat huisjes afweten. Die ongewenste bezoekers zijn toeris ten, weten de mannen van Bru. Vooral in de zomer is het namelijk raak. Maar ook jongeren uit het dorp, eikennen ze, weten het praathuisje te vinden. Ze laten hun sporen na in de vorm van rommel, de stank van urine en inge kraste inscripties op de muren. Alles is uiteindelijk terug te voeren op de ge meentelijke herindeling van zoveel jaren terug, meent Jewannes de Kap per. Die net als zijn praatgenoten („we hadden het over echtscheidingen, we wilden ze net gaan turven") een bij naam draagt. Voor de herindeling had Bruinisse de beschikking over een grote pot geld. Die centen zijn op de grote hoop gegaan en dat zie je terug aan het slecht onderhouden groen en bijvoorbeeld aan de manier waarop er met het Bruse beusje wordt omge sprongen. Emmertje sop Daags na nieuwjaar is De Kapper zelf maar met een emmertje sop naar het ontmoetingskot getogen. En Lange Jan, die steevast last had van pijn in z'n nek, heeft onlangs een plankje te gen het in het dak geplaatste ventila- tierooster gespijkerd („we roken hier toch niet"). Maar er is dringender on derhoud nodig, wijzen de praathuis- gangers op een raam dat uit de spon ning hangt. En dat euvel is echt niet van gisteren. De gemeente moet het hier eens in de week komen schoon maken, vindt Henk Kik. Ook moet er regelmatig iemand langs komen om de boel te inspecteren. Vroeger werd dat door de havenmeester gedaan. „Nu hebben we een vliegende haven meesteres, die vier havens onder haar hoede heeft. Dan doe je dat er niet meer even bij." Op het Sas in Zierikzee staat een praathuis dat vooral aan een bushok denken doet. Een deur ontbreekt, evenals - binnen althans - een bank of stoel. Jaren geleden oogde hetzelfde hok als een gezellige huiskamer, waar zelfs een kleedje over de tafel niet ont brak. Daar is, vertelt overbuurman Bram Versluis, met het overlijden van bijna de hele praathuisbemanning van weleer een einde aan gekomen. Raadsel Nu is het beusje door toeristen en jeugdigen ontdekt. Stappers op zater dagavond komen er even uitblazen en in de zomer is het praathuis van tijd tot tijd een favoriete picknickstek. Ouderen laten zich er bijna nooit meer zien. Waar zij zijn gebleven is ook Ver sluis een raadsel. Het is een beetje de vraag van de kip of het ei. Want dat jongeren dan vervolgens een leeg staand hok spontaan in gebruik ne men, is volgens Versluis ook niet onlo gisch. Probleem is dat er een grote kloof prijkt tussen de geneugten van jong en oud. Zo zijn met de ingebruik name van 't Sas door de jongere gene ratie zelfs de dragers van het nabij gelegen kerkhof, die wachttijden voorheen in het praathuisje over brugden, verdwenen. Met een ronde langs de beusjes die Schouwen-Dui veland rij k iswil de gemeente in kaart brengen wat er aan de overdekte plek ken scheelt. Met simpele ingrepen kan er wellicht, denkt wethouder A. van der Wouden, veel verbeterd worden. Hij denkt aan het verplaatsen naar een aantrekkelijker - en daardoor wellicht ook beter zichtbaar - plekje. „Ik denk zelf dat je het beheer ook meer bij de eigenlijke gebruikers moet neerleggen. Misschien kunnen er sleutels worden verspreid onder aan spreekpunten binnen zo'n groep. "Dat is een insteek die in ieder geval op Tholen lijkt te werken. W. Reingoudt (78) uit Sint Philipsland is één van de sleutelbewaarders die el ke Thoolse kern heeft. Dat gaat prima zo, geeft hi] aan. Jongeren zitten wei eens in de buurt, maar kunnen niet binnen. En nadat de politie laatst een paar ruiteningooiers in de kladden heeft gevat, blijft het zelfs in de omge ving van het praathuis betrekkelijk rustig. Ook P. Bijl uit Tholen-stad bevalt het sleutelsysteem goed. Hij is beheerder voor de ochtendploeg (,,'s middags zit er wat ander volk hier"), wat in de praktijk betekent dat hij 's ochtends rond een uur of half negen de deur opendoet. Hij veegt de boel uit of zeemt eens een raampje. Vergeleken met jaren terug, toen er nog geen goed slot in de deur zat, is de huidige gang van zaken een verademing. „Iedereen zat er toen, het was zo'n rommel. Nee, dit gaat erg goed." Maar toch zijn de oudjes van de ochtendploeg niet meer in zulke groten getale aanwezig als weleer. „We zijn eigenlijk maar met z'n tweeën over." De Kapper uit Bru ziet vooralsnog weinig heil in het sleutelsysteem. Er zijn zoveel verschillende groepen die, elke groep op haar eigen vaste tijd, ge bruik maken van het beusje; dat zou te chaotisch worden, verwacht hij. Het praathuis mag daarnaast, vinden de Bruenaren eensgezind, door iedereen gebruikt worden. Als de boel maar niet wordt verruïneerd. En daaraan kan de gemeente een flinke steen bij dragen. „Bru is nu toch een beetje een vergeten dorp." Volgens Versluis doet goed onderhoud inderdaad grote wonderen. Het beusje aan 't Sas is pas nog helemaal in de verf gezet. „Het ziet er heel mooi uit. En de bank is eruit gehaald, volgens mij zitten er nu veel minder vaak jon geren." Tot meer ouderen heeft die op knapbeurt tot dusverre echter niet ge- leid. De Sasbewoner heeft daar niet echt een verklaring voor, maar hij is dan ook geen 'echte'. In tegenstelling tot z'n vrouw heeft hij, ook tijdens de hoogtijdagen, nooit gek veel met het beusje op gehad. „Er zaten te weinig schippers bij en ik ben geen Zierikzee- enaar. Mijn hart ligt eigenlijk op Noord-Beveland." Praathuisjes krijgen vaak bezoek dat veel rotzooi achterlaat, zoals hier in het beusjein Colijnsplaat. foto Dirk-Jan Gjeltema donderdag 31 oktober 2002 door Jeffrey Kutterink HEINKENSZAND - Fosfor- producent Thermphos Interna tional in Vlissingen loopt te hoop tegen nieuwe regelgeving van de Europese Unie. Het bedrijf mag geen restafval van afnemers meer gebruiken om fosfor of fosfaten te hei-win nen. Het bedrijf kan daardoor minder milieuvriendelijk wer ken dan het zou willen. Directielid J. Groenink zei dat gistermiddag tijdens een sym posium in Heinkenszand over innovatief duurzaam onderne men in de Zeeuwse havens. Het congres was georganiseerd door de Port Promotion Council Zee land. Groenink schetste in zijn bij drage dat Thermphos al een aantal jaren bezig is met duur zaam ondernemen, onder meer door het terugwinnen van af valstoffen van afnemers. Maar sinds 1 augustus mag Thermphos door nieuwe EU-re- gels bijvoorbeeld geen vervuild fosforzuur innemen. Groenink: „Dan moeten bedrijven het af val dus weer storten en dat is MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 37-jarige Vlissinger tot veertig uur werk straf en drie weken voorwaar delijke celstraf. Problemen in de relatie hadden ertoe geleid dat de Vlissinger oktober vorig jaar twee vrou wen, onder wie zijn ex, had bedreigd. Ook had hij zijn ex- partner lastig gevallen met tele foontjes en had hij zich hinder lijk opgehouden in de buurt van haar woning. Op een keer had hij de voordeur dichtge schroefd. De verdachte zei gis teren zelf het slachtoffer te zijn. Daarbij zou de nieuwe vriend van zijn ex zich niet onbetuigd hebben gelaten. De schade claims van de slachtoffers wer den niet-ontvankelijk ver klaard. minder milieuvriendelijk." Als Thermphos het afval wil inne men, moet het concern voortaan een vergunning voor afvalver werking aanvragen. En daar heeft het grote bezwaren tegen. „Thermphos produceert hoog- zuivere stoffen. Het bedrijf wil niet bekend staan als afvalver werker." Hoewel de provincie bereid is de Europese regels minder strikt te handhaven dan zou moeten, is dat volgens Thermphos geen oplossing. De klanten zijn vooral in het bui tenland gevestigd. Van de 300 miljoen euro omzet per jaar, be haalt Thermphos circa 3 mil joen euro in Nederland. Toch bood gedeputeerde T. Poppe- laars aan om samen met het be drijf te zoeken naar oplossin gen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 58- jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad wegens oplichting veroordeeld tot 500 euro boete. De verdachte heeft twee j aar ge leden AMEV Nederland NV voor ruim duizend euro getild door vervalste dokters- en tand artsrekeningen en nota's van kleding en schoenen in te die- nen.De Middelburger heeft de schade terugbetaald. MIDDELBURG- Een negentig jarige vrouw uit Middelburg is gistermiddag rond zes uur in haar woonplaats aangereden. Een 22-jarige automobiliste uit Middelburg reed over de Vrij landstraat. Toen de negentigja rige vrouw bij de voetgangers oversteekplaats overstak, remde de automobiliste, maar ze gleed door. Hierdoor schepte ze de vrouw en haar rollator. De vrouw werd met verwondingen in het gezicht naar het zieken huis gebracht. Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bi| kinderen We doen j-y dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en M het geven van voorlichting Geef daarom gul Hersenstichting Nederland lal 10,2511 CO 'i-Gravcnbago 0: Giro 860 'Eerst was het drie keer in de week fitness. Nu iè het drie keer in de week spoelen Steun n deNit-rstiditiug. J Giro 88.000 I Telefoon:035-697 80 60 NIERSTICHTING www.nierstichting.nl Nuttig en nodig Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. -*r Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! O Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.J.) O Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks I i i tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening. IIIILII Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar Vogelbescherming Nederiand. k Antwoordnummer 1974. 3700 WB Zeist yr<A\_ Kijk op www.vogeibeschemiing.nl Vogelbescherming Of bel 030-6937744 NEDERLAND GIRO Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven dat al eindig lijkt voordat het is begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing 4 kunnen wc deze weeskinderen 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- vast en toekomst geeft. Nood- zakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! .Wtc WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PI) Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereIdouders.nl vww.wereldoiiders.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 h vogelbescherming.nl Stop dan met roken Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (onge boren) kind Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel vodr, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwangere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moe ders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op lucht weginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) DEFACTO NEDERLANDSE KANKERBESTRIIDING Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederiand finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12