Ondernemers willen tweede proef PZC Poppentheater met een moraal van Porlandosi Van Gelder geeft gastcollege over duurzaamheid Middelburgse pomphouder zegeviert bij RvS Eerste spel om specerijen is gespeeld 11 Met de shovel over de snelweg Werkstraf voor ontuchtpleger VAN DER ZWAN Kijk en vergelijk Ruiten ingegooid in Vlissingen Verkeerscontrole in Middelburg Spartamet gestolen in Vlissingen Inbraak in Oost-Souburg Belgische dealer krijgt celstraf Verkoping in Westkapelle Gemeente ziet niets in herhaling nachtelijke openstelling parkeerkelders agenda Mooi cadeau van SieMatic. Nieuwe auto kopen? donderdag 31 oktober 2002 door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Pompstation- en garagehouder Leo van Liere uit Middelburg hoeft het komende jaar niet te voldoen aan de mi- lieueisen die wél voor al zijn concurrenten gelden. Dit heeft de Raad van State bepaald. Van Liere zit op de schopstoel. Zijn bedrijf in het Stationsge bied moet wijken voor de groot schalige woning- en kantoren- bouw die daar is gepland. Ondanks dit toekomstbeeld verplichtten B en W van Mid delburg de pomphouder toch om voor 1 november een kostba re vloeistofdichte vloer aan te leggen en te investeren in een dampretoursysteem op zijn af- leverzuilen. De Raad van State is niet tevre den over de houding van de ge meente. Het is namelijk zeker dat Van Liere uit het gebied moet verdwijnen. Bovendien is de grond onder het tankstation vervuild. Van de provincie moet Van Liere voor oktober 2004 de grond saneren. Een vloeistof dichte vloer mag, zo staat het in de wet, niet op vervuilde grond worden gelegd. De eis van de ge meente om morgen de vloer te leggen is dan ook niet redelijk, aldus de Raad van State. Middelburg en Van Liere liggen al jaren met elkaar overhoop. De rechtszaak die de pomphou der twee weken geleden bij de Raad van State voerde was nummer zestien in de reeks van juridische procedures. Het is de verplaatsing van het tanksta tion, en vooral de financiële af wikkeling daarvan, die de ge meente en Van Liere verdeeld houden. VLISSINGEN - Een 33-jarige man uit de gemeente Vlissin- gen is dinsdagavond bekeurd toen hij met een shovel over de A58 reed. Hij reed rond half tien ter hoogte van Oost-Sou burg. De man kreeg een boete van 86 euro. De maximumsnel heid voor een shovel is 25 kilometer per uur. Daarom is het niet toegestaan om ermee op de snelweg te rijden. WINKEL DAGELIJKS OPEN 09.00-18.00 u. ZATERDAG 15.00 u. PALINGVISSERIJ EN ZEEVISGROOTHANDEL Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadiervveg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B V (ook voor sanitair), Nansenbaan 15. teletoon 0113 - 22 12 22 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32 P telefoon 0115 - 68 06 12 tJlClTlCltll' REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118j 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 55-jarige man uit Vlissingen voor het plegen van ontucht met minderjarige meisjes 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Aan één van de slachtoffers moet hij 1.000 euro smartengeld betalen. De Vlis- singer maakte zich van 1996 tot maart 1998 schuldig aan sek suele handelingen met twee van zijn pleegkinderen. Ook zijn dochter had de man beginjaren tachtig misbruikt. VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen in Vlissingen zijn dinsdagavond ruiten van woningen ingegooid. Rond acht uur sneuvelde een raam aan de Marga Klompélaan. Twee uur la ter werden de ruiten van de woonkamer en de voordeur van een woning aan de Ferdinand Bollaan ingegooid. MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend bij een ver keerscontrole op de Nieuwe Vlissingseweg en de Stromenweg in Middelburg 62 bekeuringen uitgeschreven. Negentien brommers werden bekeurd omdat ze waren opgevoerd. Ver der kregen bestuurders van bromfietsen boetes voor het ont breken van een bromfietscertificaat, het ontbreken van ver zekeringspapieren, verkeerde plaatjes op de bromfiets, rijden zonder helm, te snel rijden en onverzekerd rijden. Acht be stuurders werden bekeurd voor het rijden door een rood stop licht, vijf reden er tegen de rijrichting in. VLISSINGEN - Aan de Hermesweg in Vlissingen is gister morgen een snorfiets gestolen. Het gaat om een grijze Sparta met het kenteken WZJ-576. De waarde van de snorfiets is een paarhonderd euro. OOST-SOUBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een woning aan de Vlissingsestraat in Oost- Souburg. Er werden twee paspoorten, autopapieren en een polstasje meegenomen. Het schadebedrag is onbekend. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Aalter (B) is gis teren in Middelburg voor het dealen in harddrugs veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zijn 31-jarige broer, eveneens afkomstig uit Aalter, kreeg achttien maanden cel opgelegd. De rechtbank achtte bewezen dat de broers vorig jaar vanuit panden in het Vlissingse drugscircuit in cocaïne en heroïne hebben gehandeld. De jongste dealer moet aan de Nederland se Staat 43.773 euro betalen. Dat bedrag heeft de man volgens de rechtbank verdiend met zijn criminele activiteiten. MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Gasthuiskerk, 19.30 uur: Zangavond van commissie Zingen in Middelburg; OOST-SOUBURG - Rode Kruisgebouw, vanaf 19.00 uur: Open huis Slank Klub. info over gezond eten; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16,00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peu- tergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloop huis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13,00-13.45 uur en 14.00-14.45 uur: Gym nastiek voor 50-plussers; WESTKAPELLE - De vrou wenvereniging Hoop op Zegen houdt zaterdag 2 november haar jaarlijkse verkoping. Die vindt plaats in verenigingsge bouw Westkapelle Herrijst op de Markt in Westkapelle. Er is van alles te koop, zoals boeken, bloemen, oliebollen, handwer ken en spulletjes van gaas en mos. De verkoop duurt van 14.00 tot 16.30 uur. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ondernemers in Middelburg willen dat de ge meente in december een tweede proef houdt met de nachtelijke openstelling van de parkeerga rages. Het college van B en W voelt daar echter niets voor. De eerste proef, afgelopen zomer, is mislukt. De ondernemers wijten dat vooral aan slechte commu nicatie. Deze zomer waren alle parkeer garages vrijdag- en zaterdag nacht geopend. Gemiddeld stonden er twintig auto's in de garages. Het experiment kostte de gemeente ongeveer twintig duizend euro. De conclusie van het college was, dat er geen be langstelling is voor parkeren in de garages. Volgens de Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) is die conclusie onjuist. „Dat die proef mislukt is, is niet te wijten aan gebrek aan belangstelling"zegt H. Boers van de vereniging. „Dat komt omdat er te weinig ruchtbaarheid aan is gegeven, vooral van de zijde van de ge meente. Boers vindt dat het ex periment slecht is voorbereid. Ondernemers hadden nauwe lijks tijd om er goed op in te springen, zegt hij. „Heel weinig mensen wisten dat de garages 's nachts open waren." Nieuwe proef De VOM vraagt nu om een nieu we proef. De reden daarvoor is dat vanaf november de hele bin nenstad afgesloten is voor auto verkeer. „Parkeren in de bin nenstad is dan uitgesloten", zegt Boers. „Als mensen dan 's avonds willen stappen of wat STREEKACTIVITEITEN willen gaan eten, moeten ze een heel eind lopenIk vind het bela- chelijk dat er niet gewoon één garage open kan. Zo'n vermo gen kost dat niet." Volgens de gemeente kost het inhuren van twee personen per nacht 650 eu ro. Boers vindt dat erg hoog. „Voor dat bedrag wil ik het zelf ook wel doen." Alle parkeerga rages worden bediend vanuit de kelder aan de Kousteensedijk. Voor het werk 's nachts wordt extern personeel ingehuurd. Dat gebeurt om organisatori sche redenen en omdat de on dernemingsraad moet instem men met het invoeren van nachtdiensten. Het maakt vol gens de gemeente voor de kosten weinig uit of er één of drie par keergarages open zijn. In alle gevallen moeten er volgens de arbonormen twee mensen wor den ingezet. Het college van B en W vindt het geen goed idee om de proef in december te herhalen. Als het experiment al herhaald wordt, moet dat gebeuren in een perio de dat het kans van slagen heeft, vindt het college. In december zijn er geen evenementen in de stad. Bovendien vindt men dat de VOM het effect van de afslui ting van de binnenstad over schat. Boers denkt dat de be hoefte aan parkeerruimte in december juist wel groot is. „Dat er geen evenementen zijn, wil niet zeggen dat er geen men sen gaan stappen en eten." Het college is wel bereid om te bekij ken of het zinvol is het experi ment in de zomer te herhalen. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het nieuwe bordspel 'Naar de Oost' werd gisteren bij de presentatie meteen uitgeprobeerd door de Middelburgse burgemeester K. Schouwenaar en leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap uit Middelburg. De deelnemers van hel spel zijn Zeeuw se koopmannen die schepen uitrusten voor de handel op de Oost. In Naar de Oost wordt de strijd om de Aziatische specerijen nagespeeld. Het nieuwe bordspel is een initiatief van de gemeente Middelburg, de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en boekhandel De Drukkerij in Middel burg. Het nieuwe spel gaat over Zee land en de oprichting van de Vereenigde Oost-Indische Compagnie in 1602. Splotter Spellen BV heeft het ontwik keld. Het spel is onder meer te koop in De Drukkerij en het Zeeuws Maritiem Mu seum aan de Nieuwendijk in Vlissin gen. foto Lex de Meester en één over het werken aan een duurzame samenleving. Twee teams van twee personen namen het per stelling tegen elkaar op. De voorstanders van de ver plichte groene stroom voor be drijven voerden op dat het slecht gaat met de fossiele brandstoffen. De overheid en de burgers zijn zich dat nauwelijks bewust en doen er daarom niks aan. Als bedrijven verplicht worden over te stappen op groe ne stroom, ontstaat een sneeuw baleffect, meenden zij. Volgens de tegenstanders zijn bedrijven hiertoe niet te verplichten. Vooral voor kleine ondernemin gen zoals eenmanszaken en buurtsupers is het een te grote investering. Het gevolg zou zijn dat de prijzen stijgen en dat de consument er uiteindelijk voor opdraait, zeiden ze. Lessen 'duurzame samenleving' moesten volgens de voorstan ders van de tweede stelling wor den ingevoerd op middelbare scholen om 'de volwassenen van morgen, nu al milieubewust te maken'. Het is goed voor de al gemene ontwikkeling en het is goed voor het milieu, vonden de voorstanders. De tegenstanders meenden dat hun opponenten het niet goed begrepen hadden. Want een duurzame samenleving is meer dan alleen milieubewust wor den, zeiden ze. Het opheffen van de armoede in de wereld valt' ook onder dat begrip. En wat' kunnen leerlingen daar nou aan doen, vroegen de tegenstanders zich afBovendien hebben scho lieren in het algemeen weinig invloed, zeiden ze. Bedrijven hebben veel meer invloed. Maar Merel, voorstander van de - stelling en debatwinnaar van de dag, liet zich niet uit het veld slaan. „Wie zit er in het bedrijf van morgen? Juist! De scholie ren van nu." Hermesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156 door Anita Hoekman KATTENDIJKE - Het idee om samen een poppen- en bewe gingstheater te beginnen, kwam bij Ireen Brakman uit Katten- dijke en Nelleke de Leeuw uit Ovezande op een dag spontaan in hen op. Er moest iets georga niseerd worden voor een af scheidsfeestje en de twee vrien dinnen wisten onmiddellijk wat het moest worden. Een opvoe ring met poppen, acteurs en klank. Het idee voor een eenma lig afscheidsfeest is ondertussen uitgegroeid tot een volwaardig poppen- en bewegingstheater Porlandosi. De naam is een verspreking van Potjandosi, en het zal het pu bliek, kinderen tot een jaar of twaalf, wel aanspreken. Zowel Ireen als Nelleke vinden het heerlijk om voor kinderen te spelen. Ireen: „Ik speel al langer pop pentheater. Ik was op een gege ven moment bij een opening een stuk op aan het voeren voor vol wassenen. Maar geen enkele volwassene bleek het aan het eind gesnapt te hebben. Maar de kinderen die mee waren geko men wel! Toen dacht ik al dat ik me beter bezig kon gaan houden met kindei-verhalen." Nelleke kan ook niet zonder de interactie met kinderen. Ze komt uit het onderwijs en weet dus ook altijd wat wel en niet kan. „We passen de voorstellin gen aan. Zijn de kinderen erg bang, dan tomen we het wat in. Zitten er een paar bij die zich niet over willen geven aan de magie, dan voeren we de span ning een beetje op. Meestal lukt het ons dan wel om ze allemaal mee te krijgen en is iedereen in de zaal op zoek naar een konijn of een fee. Je hebt er natuurlijk ook wel eens 'stoere' bij zitten. Dan ga ik eens door hun haren met een heksenbezem, werkt ook perfect." Porlandosi is sinds een kleine vier jaar bezig en in die tijd heeft het duo drie 'stukken' voor kin deren bedacht. Voor de aller kleinsten tot een jaar of vijf is er het stuk 'Er zit een kabouter on der mijn bed'. Voor de groep van vier tot en met twaalf jaarzijner 'Er was eens een poppenspeel- ster' en 'Het betoverde bos'. Voor alledrie geldt dat Ireen en Nelleke er nauwelijks moeite voor hebben moeten doen om de verhalen rond te krijgen. Kabouter Ireen: „Ik droomde een keer over een kabouter onder mijn bed. Dus toen we een verhaal wilden maken, kwam dat weer boven." Nelleke knikt. „En ik had nog een kabouterpop lig gen. Voor we het wisten hadden we het rond. Ik speel in het stuk een klein meisje Josefientje en Ireen is de vertelster. De kinde ren leven helemaal met me mee. Ze zien me dan ook niet meer als volwassenen, maar als Jose fientje. Aan het eind komen ze me dan een handje geven." Ireen: „En het verhaal over het bos, kregen we... toen we in een bos liepen. We begonnen spontaan bosgeesten na te doen." De verhalen staan in grote lij nen vast, maar het wordt door Porlandosi nooit hetzelfde ge speeld Ireen: „De teksten liggen dus niet vast. We reageren op el kaar en op het publiek. Soms ontstaat er iets nieuws omdat een kind iets roept. We weten nooit precies wat de ander gaat doen. Maar dat maakt niet uit want we voelen elkaar aan. We zitten op dezelfde energiegolf." Het duo leerde elkaar tien jaar geleden kennen, toen Ireen tap- danslessen volgde bij Nelleke. Sinds ze elkaar zeven jaar gele den opnieuw tegenkwamen bij de klankgroep Nada Naga, is de vriendschap sterker geworden. Nelleke: „Die instrumenten van Nada Naga gebruiken we ook bij de voorstellingen." In 'Het betoverde bos' speelt Nelleke een heks die niet alleen met het verkeerde been uit bed is gestapt maar ook een foutje maakt. Nelleke: „Het ene kind vindt dat de heks voor die fout maar ver geven moet worden en dat ze mag blijven. Maar ik heb ook al eens iemand horen roepen dat ze maar opgehangen moet wor den!" Ireen: „In elk verhaal zit een moraal. De kinderen leren er dus ook nog iets van. Bij de heks is de moraal dat iedereen wel eens een foutje maakt en dat je iemand moet vergeven." Magie Nelleke: „Voor kinderen spelen is geweldig. Het is zo puur. De reacties zijn zo eerlijk. We heb ben ook eens voor verstandelijk gehandicapten gespeeld. Dat was helemaal fantastisch. In het bos werken we met opblaasbare bloemen. Alle kinderen zien dat het opblaasbare zijn, maar bij die groep riep iedereen 'aaaa- aah' toen we ze opbliezen. Dat is pas magie." Advertentie door Miriam van den Broek MIDDELBURG - 'Moeten scho lieren elke week een uur werken aan een duurzame samenleving en 'Moeten bedrijven verplicht worden groene stroom te ge bruiken' Over deze stellingen hebben scholieren van scholen gemeenschap Nehalennia in Middelburg gisteren gediscus sieerd. Ze deden dat tijdens een speciale ochtend over duurza me ontwikkeling waarbij com missaris van de koningin W. van Gelder een gastcollege gaf. De themaochtend werd gehou den omdat Nehalennia Noorse leerlingen op bezoek heeft. Voor het uitwisselingsproject houden de Noren en de Nederlandse leerlingen zich de hele week be zig met economie- en aardrijks- kundeprojecten. Eén van die projecten was deze themaoch tend over 'Duurzame ontwikke ling in de wereld, Europa en ZeelandVan Gelder sprak over het toekomstige waterbeleid en trad op als deskundige en jury lid bij discussies en debatten. Voor scholieren uit VWO-6 was het hoogtepunt van de dag een debat tussen de jongeren zelf. Twee stellingen stonden ter dis cussie. Eén over groene stroom Advertentie Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic Keukenideeënboek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden. Met veel ideeën en praktische tips Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom, 't Liefst een SieMatic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11