Ik had het nooit moeten doen Meter moet tot meer beweging aanzetten Ik slik het lekker toch niet door Geef mij maar een paracetamolletj e Behandeling erectiestoornis Ook klein glaasje heeft gevolgen Doses vitaminepreparaten onjuist Stichting zoekt beste arts Duizenden vrouwen hebben klachten door borstimplantaten opvoeding woensdag 30 oktober 2002 WENEN - Ondanks alle vooruitgang bij de aanpak van erec tiestoornissen, blijken veel behandelde mannen ontevreden over hun seksleven. Viervijfde van die mannen heeft het ge voel dat hun seksleven nog steeds niet normaal is. Dat blijkt uit resultaten van een internationaal onderzoek. Wereldwijd lijden ruim 152 miljoen mannen aan erectiestoor nissen. Van de ondervraagde mannen gaf 81 procent aan dat de erectiestoornis van invloed is op hun vermogen om van het leven in het algemeen te genieten. Zelfs met een behandeling vindt 80 procent dat zijn seksleven niet meer is zoals het was voor de stoornis. Van de mannen onder behandeling stelt 7 6 procent dat juist die behandeling de patiënt constant aan zijn aandoening herinnert. Bijna 50 procent geeft aan dat de part ner de seks als 'mechanischer' beschouwt. ANP PITTSBURGH - Kinderen wier moeder in het begin van de zwangerschap alcohol heeft gedronken, zelfs al was het in be scheiden mate, zijn op 14-jarige leeftijd kleiner en lichter dan kinderen van niet-drinkende moeders. Dat blijkt uit een on derzoek van de universiteit van Pittsburgh in de Verenigde Staten. Kinderen van drinkende moeders zijn weliswaar niet te klein of te licht, maar desondanks rechtvaardigt de uitkomst van het onderzoek de waarschuwing aan zwangere vrouwen om helemaal geen alcohol te drinken, zegt onderzoekster Nancy Day. Het onderzoek wees uit dat zelfs licht alcoholgebruik door de zwangere vrouw, ongeveer 1,5 glas alcohol per week, na jaren nog effect heeft op het kind. Kinderen van vrouwen die in de eerste drie maanden van de zwangerschap licht dronken, we gen ongeveer 1,35 kilo minder dan kinderen van vrouwen die niet dronken. Kinderen van vrouwen die veel dronken wegen tot twee kilo minder. AP DEN HAAG - Ruim vijfentwintig procent van de preparaten met vitamine A en D bevat niet de hoeveelheid vitamine die op het etiket staat vermeld. Dat blijkt uit een onderzoek van de Keuringsdienst van Waren onlangs heeft verricht bij onder meer drogisterijen. Veel mensen gebruiken deze preparaten als aanvulling op de dagelijkse voeding. Een woordvoerster van de Keuringsdienst van Waren benadrukt dat te hoge do ses alleen schadelijk zijn als de preparaten langere tijd wor den geslikt. De Keuringsdienst van Waren heeft aangekon digd de vitaminepreparaten 'nauwlettend te blijven controle ren'. GPD ROTTERDAM - Mensen die willen weten welke medisch spe cialist goed thuis is in de behandeling van hun aandoening, kunnen daarvoor terecht bij de stichting MediCoSelect. De Rotterdamse stichting heeft een eigen bestand aangelegd van topspecialisten die op een specifiek terrein meer deskundig zijn dan hun collega's. Tegen betaling van 17 tot 21 euro zoekt de stichting op ver zoek van de patiënt naar de beste arts. voor een behandeling of desgewenst een second-opinion. Nu zijn patiënten afhan kelijk van hun huisarts die vaak doorverwijst naar een arts in het regionale ziekenhuis of iemand via zijn netwerk. Het kost zowel artsen als particulieren nu veel tijd en moeite om op zoek te gaan naar topspecialisten. De Orde van medisch specialisten (OMS) vindt het initiatief prima. ANP door Nico Hoffer LELYSTAD - Tien jaar bestaat het landelijk Steunpunt voor Vrouwen met Siliconenim- plantaten (SVS). Bijna 5000 vrouwen met 'ernstige klachten' staan ingeschreven bij secretaris en woordvoerster Marlou Boots (58) in Lelystad. „Elke dag krijgen zo'n 40 vrouwen in ons land nieuwe (borst)implan- taten ingebracht. Minstens tien van hen lo pen binnen vijf jaar gegarandeerd grote ge zondheidsproblemen op. Ik wil het wel van de daken schreeuwen: Vrouwen van Neder land, doe het niet." Dertig jaar geleden kreeg Marlou Boots zelf haar eerste borstimplantaten, 'noodzake lijk' na een zwaar verwaarloosde borstont steking. „Ik had al jaren last van etterende, ontstoken borsten. Altijd pijn. De chirurg van toen bezwoer me dat hij me beter zou maken en dat ik nieuwe borsten zou krijgen die op mijn tachtigste nog fier rechtop zou den staan." Ze ging op het aanbod inDertig j aar later en achttien operaties verder weet Marlou in tussen beter. „Mijn lichamelijke gezondheid is knudde geweest, al die jaren. Chronische vermoeidheid, reumatische aandoeningen; oogklachten, maagklachten, huidproble men. ontstekingen. Ik had nooit aan die sili- conenrotzooi moeten beginnen. "Marlou noemt zichzelf een 'slechte, een stomme leerling'. ,,Ik heb nooit naar mijn eigen intu- itie geluisterd. Die zei me: doe het niet, het is te vroeg. Het kan niet, het is lichaams vreemd materiaal, begin er niet aan! Maar tóch liet ik hen ('de chirurgen') begaan, liet ik me inpakken. Waarom? Ze zeiden alle maal, stuk voor stuk, dat het kon, dat er geen risico's aan verbonden waren. En ik, stomme trut, geloofde hen. Omdat ik zo graag mijn lichaam terug wilde, weer compleet wilde zijn. Het is mijn grootste fout geweest. Nu weet ik beter, ik had op mezelf moeten ver trouwen. Dat vertel ik nu ook aan alle vrou wen die me benaderen." Tien jaar geleden plaatste Marlou Boots een oproep in kranten: 'Vrouwen met siliconen- implantaten, als u klachten heeft, meld ze.' Er kwamen veel reacties, heel veel, herin nert Marlou Boots zich. Zelfs ook van man nen die testikel-implantaten hadden laten aanbrengen of hun penis hadden laten ver groten wat 'later' tot allerlei klachten leid de. Maar vooral vrouwen reageerden. Hun 'vaak intrieste ervaringsverhalen' gevoegd bij Marlou's eigen kennis hebben haar ge sterkt in de overtuiging dat het gebruik van siliconenimplantaten 'levensgevaarlijk' kan zijn. „Wereldwijd gezien zijn er miljoenen vrou wen met grote problemen; we hebben veel internationale contacten. Elke vrouw moet uiteindelijk zélf beslissen of ze haar borsten wil laten vergroten, haar lippen wil inspui ten of haar dijen wil verstevigen. Maar ik zou het wel van de daken willen schreeuwen: vrouwen van Nederland, doe het niet. Doe het in elk geval met meteen na een borstam- putatie. Wacht minstens een jaar; breng eerst je lichamelijke conditie weer op orde. Zorg dat alle chemo- en narcosegassen uit je lichaam zijn en oriënteer je dan pas op een mogelijke borstprothese met siliconen, of met eigen lichaamsmateriaal. Laat je voor lichten, niet alleen door de plastisch chi rurg, maar zoek ook contact met gebruikers zélf, met vrouwen dus zoals wij die er uit ei gen ervaring over mee kunnen praten. En om esthetische redenen zou ik dus al hele maal nooit (meer) een siliconenimplantaat nemen, zeker niet als er nog een kinderwens is. Het is vragen om moeilijkheden, ondanks alle schone beloftes van de industrie." Tien jaar Steunpunt voor Vrouwen met Sili conen-implantaten hebben volgens Marlou Boots 'zeker wel' winst opgeleverd. „Er wordt meer wetenschappelijk onderzoek verricht, zij het nog te weinig. De plastische chirurgie en industrie hebben te veel macht, verdienen er ook kapitalen aan. De gebruik- sters zelf worden nog altijd teveel gene geerd. Maar de wetgeving is, Europees ge zienin elk geval iets verbeterdIn november vorig jaar zijn in Brussel nieuwe richtlijnen aangenomen, bijvoorbeeld een langere be denktijd voor wouwen die het aangaat, een verbod op misleidende reclame, een plicht tot betere voorlichting We zijn er nog lang niet; een verbod op siliconen-implantaten krijgen we er waarschijnlijk nooit door heen, maar we moeten wel blijven vechten voor meer veiligheid, meer voorlichting en dan vooral door een onafhankelijke, kriti sche instantie." „Veilige implantaten9 Volgens mij bestaan ze niet, het is altijd lichaamsvreemd materi aal. Ik vertrouw niks meer. Wat mezelf be treft: ik ben op deze weg gezet om er iets mee te doen. Alle ervaringen, pijn en verdriet van mijn eigen leven heb ik positief kunnen om zetten in steun aan andere vrouwen. Ik ben geen slachtoffer meer, maar overlevende. Als slachtoffer zit je in de verdomhoek en dat verdom ik." GPD Het Steunpunt voor Vrouwen met Siliconenim plantaten (SVS) is bereikbaar via telefoonnum mer 0320-264.566. Malou Boots, verminkt door een borstim- plantaat: „De chirurg bezwoer me dat ik nieuwe borsten zou krijgen die op mijn tach tigste nog fier rechtop zouden staan." fotoTom van Dijke/GPD door Paul van Dijk Niet gauw zal ik propaganda maken voor een medicijn. Toch wil ik hier de vlag uithan gen voor paracetamol. Waar om? Gisteren werd ik om drie uur 's nachts gebeld door een van mijn patiënten. Nog niet he lemaal wakker, luisterde ik naar haar verhaal: „Mijn vader (66 jaar) logeert een paar dagen bij mij. Hij heeft enorme buik pijn en spuugt bloed." Als ik vraag of het veel is, zegt ze: „Het komt er met golven uit." Snel schiet ik mijn kleren aan, neem geen tijd om mijn tanden te poetsen, en rijd meteen naar de familie. De buitenlamp is er aangestoken en de deur staat op een kier. Dat betekent dat het serieus is. Ik loop door naar de slaapkamer en zie dat de man boven een emmer hangt terwijl hij met een hand zijn buik vast houdt. Een blik in de emmer laat een aardige plas bloed zien met een paar grote stolsels. Terwijl ik zijn bloeddruk op neem vraag ik welke medicijnen hij gebruikt. „Niets dokter", zegt hij. „Ik ben kerngezond. Alleen voor mijn rug heb ik de laatste weken wat brufen ge slikt. Mijn dochter had het hier toch liggen." De ziekenauto was er binnen tien minuten. Met een infuus werd hij vervoerd naar het zie kenhuis, waar men de diagnose maagbloeding bevestigde. Had deze meneer paracetamol gebruikt voor zijn rugpijn, dan was hij nooit in het ziekenhuis terechtgekomen. Hij had lekker kunnen doorslapen die nacht. Er is een merkwaardige misvat ting over pijnstillers. Vaak ko men er mensen op het spreekuur met de vraag of ik iets heb tegen de pijn. „Ik hou er niet van om al I die paracetamol te slikken. Hebt u iets beters", zeggen ze dan. Als ik uitleg dat alles wat ik voorschrijf vele malen slechter is voor je lijf dan paracetamol, geloven ze dat niet. Mensen den ken dat een recept van de dokter meer veiligheid tegen bijwer kingen garandeert dan wanneer ze zelf paracetamol halen. Dat is een grote misvatting! Je kan be ter zes paracetamolletj es op een dag slikken, dan één pil die je krijgt van de dokter. Als je pijn hebt die om een pijn stiller vraagt, neem dan para cetamol. Want pijnstillers die je van de dokter krijgt (en die je voor een deel ook zelf in de win del kunt kopen) zijn meestal de zogenaamde NSAID's. Deze af korting betekent Non Steroidal Anti Inflammatory Drugs. De bekendste middelen uit deze groep zijn: diclofenac, ibupro- fen en naproxen. Het is een groep geneesmidde len die bovenaan staat in de top tien van de meest geslikte pillen in Nederland. Het zijn echter geen ongevaarlijke medicijnen. Behalve buikpijn en misselijk heid is een maagzweer of een maagbloeding geen zeldzame complicatie. Bij mensen met astma kan deze groep medicij nen benauwdheidsklachten ge ven. Bij ouderen wordt de nier functie geremd en kan oedeem (opgezette enkels) ontstaan. NSAID's beïnvloeden ook het stollingssysteem, waardoor mensen die bloedverdunners gebruiken ontregeld raken. Waarom zoveel nadruk op de bijwerkingen van NSAID's? Artsen zijn het erover eens dat het voor veel patiënten beter is om paracetamol te slikken dan een NSAID. Met name geldt dit voor oudere patiënten en chro nische gebruikers. Alleen als er sprake is van een actieve ontste king, zoals bij sommige mensen met reumais een NSAID de eer ste keus. Opvallend is ook dat mensen denken dat paracetam ol een minder sterke pijnstiller is dan een NSAID. Die indruk wordt vooral gewekt omdat pa racetamol bij bijna iedereen in huis aanwezig is. Men veronder stelt dat de pijnstiller die de dokter op recept uitschrijft, veel sterker is. Paracetamol in vol doende hoeveelheid ingenomen doet echter meestal niet onder voor een NSAID. De moraal: bij pijnklachten heeft paracetamol de voorkeur boven brufen, diclofenac en dergelijke. Paracetamol heeft vrijwel geen bijwerkingen. Een volwassene mag tot acht tablet ten per dag gebruikenDrie keer twee tabletten is meestal een ef fectieve dagdosering, Bij chro nisch gebruik zijn 6 tabletten per dag de grens. Een chronisch gebruiker van NSAID's kan in overleg met de huisarts omschakelen naar pa racetamol. Hij of zij zal daar meestal met een instemmende glimlach op reageren GPD paul van Dijk is huisarts door Petra Dircks DEN HAAG - Hij weegt slechts 28 gram, maar heeft een grote invloed op je dagelijkse bezig heden. Tenminste, dat is wel de bedoeling van de PAM, de Per soonlijke Activiteiten Meter. Een nieuw hebbedingetje voor de (te weinig) bewegende mens. We bewegen te weinig. En dat is niet goed. Ruim vijftig procent van alle Nederlanders heeft te weinig beweging, blijkt uit on derzoeken. Dat je meer moet be wegen, wéét iedereen. Maar het in de praktijk brengen, da's wat anders. Goede voornemens van meer sporten ten spijt. Toch hoef je het niet zo ingewikkeld te maken. Iets meer aandacht voor dagelijkse activiteiten als traplopen, fietsen en de tuin wieden en je hebt een goed be wegingsniveau. En hoe weet je of je voldoende doet? Met de PAM. Althans dat stellen de ma kers van deze Persoonlij ke Acti viteiten Meter (PAM) die sinds kort op de markt is. PAM is een klein apparaatje van 28 gram, dat 58 bij 43 millimeter meet en 12 millimeter dik is. Het is ont wikkeld door (ex)sporters en in spanningsfysiologen. In eerste instantie voor tijdens het spor ten zelf. Maar nu is de PAM op de markt voor de 'gewone' man en vrouw. Want het registreert alle dagelijkse activiteiten en zet die om in punten. Aan de hand van een tabel kun je zien hoe je scoort wat bewegen be treft. PAM is bedoeld om inzicht te krijgen in hoeverre je beweegt, want vrijwel iedereen denkt dat hij meer beweegt dan m werke lijkheid het geval is. En PAM moet motiverend werken. Vol gens de makers is het uiterst simpel en zijn gebruikers en thousiast. Mede omdat je met een bij de PAM geleverd modem via de computer contact maakt met de PAM-homepage op in ternet waarop ook persoonlijke adviezen volgen. Coach Of het werkelijk zo werkt, de PAM maar eens een maandje ge test. Installeren en contact ma ken met de PAM-homepage op internet gaan eenvoudig. Ik moet de PAM eerst een week om voordat de 'coach' via internet vertelt hoe het er voor staat. Ik De PAM is een nieuw hebbedingetje voor de te weinig bewegende mens. foto Jan Verhoeff/GPD vul de vragenlijst in met onder meer gewicht, lengte en favorie te activiteiten en klik de PAM aan de broekband. De eerste te leurstelling is er al na een half uur. Ben brood wezen halen op de fiets en vergeten de PAM aan de schoen te klikken. Hoeveel punten loop ik nou mis? Zonde, dus plak ik een stickertje op mijn stuur met: PAM. Opdat ik het niet weer vergeet. Toch ge beurt dat nog vele malen. Verder merk ik weinig van de PAM. De eerste dagen kijk ik re gelmatig naar de score, maar dat valt tegen. Volgens de be denkers van de PAM leid je tot 30 punten een zittend leven. Van 30 tot 40 punten beweeg je licht en van 40 tot 60 punten is de sco re 'matig'. Na een dag met op en neer fiet sen naar het station, een wande ling van 15 kilometer in redelijk tempo, thuis nogal wat trappen lopen, staat de PAM op 48. Ma tig heet dat! En een dag met onder meer 12 kilometer hard lopen (tempo van rond de 10 ki lometer per uur) levert maar 47 punten op. Ook matig. Na een lange dag stevig meehelpen ver huizen staat de PAM op 54Weer dat vermaledijde 'matig'. En ik ben kapot. Wat moet een mens dan wel niet doen om 'actief' (60-80) of 'in tensief' (80-100) te scoren? Op de internetpagina van PAM kunnen gebruikers via een fo rum ervaringen delen. Een van de meest gehoorde klachten is hier dat de kwalificaties wel erg streng zijn. Gedeelde smart is halve smart. Maar hoe de be denker van dit alles aan een ge middelde dagscore van 78 komt, is mij een raadsel. Maar, zo laat Erik Damen van PAM weten, de tabel wordt aan gepast. „We zijn bij het indelen van de scores wel streng ge weest. Als je 30 punten scoort per dag is dat al actief en 45 pun ten is echt heel goed." Tips Het is de bedoeling dat je regel matig je PAM-score laat uitle zen via de computer. 'Jou per soonlijke coach' vertelt dan hoe het ervoor staat en geeft tips al naar gelang de door jou zelf in gevoerde doelstellingen. Maar veel meer dan 'het gaat goed' krijg ik niet te horen Terwijl ik toch duidelijk had ingevoerd dat ik twee kilo wilde afvallen door meer te bewegen. En dat 'mijn coach' zegt dat ik me uit stekend aan mijn eetdoel houd, vind ik vreemd. Wat weet hij/zij nou wat ik op mijn bord heb? Omslachtig Na een maand doe ik de PAM af. Ik vind het allemaal te omslach tig. Het is een leuk hebbedinge tje, maar ik weet heus wel dat de trap nemen beter is dan de lift pakken en dat naar het werk fietsen meer punten oplevert dan in de auto stappen. En of ik voldoende punten haal of niet, hoef ik niet iedere dag te weten. Voor wie dat wel wil en daar door (iets) meer gaat bewegen, is de PAM mooi meegenomen. GPD De Persoonlijke Activiteiten Meter is alleen via internet te bestellen en kost 149 euro. door Annie de Vreugd De Nederlandse Vereniging van Diëtisten is met een campagne begonnen om over gewicht bij schoolkinderen te gen te gaan. Eén op de acht kin deren is te dik en beweegt te weinig. Er worden teveel snacks gegeten en te weinig groenten en het kroost zit massaal achter de computer en de televisie. Eigen lijk weten we dat allemaal wel. Maar in de haast van alledag schenken we te weinig aandacht aan ons eetpatroon. Eten is gezond, daarvan groeien kinderen. Kinderen die slecht eten ontwikkelen zich minder goed. Een kind dat in de ogen van zijn ouders niet genoeg of niet gevarieerd genoeg eet, wekt dan ook snel bezorgdheid. Met in het achterhoofd de grote aan dacht in de media voor anorexia nervosa, obesitas en boulimia kijkt de ouder ongerust naar zijn spruit als die weer eens zit te kniezen voor zijn bordje ge zondheid. Een ander maakt zich juist zorgen omdat zijn kind al les zo lekker vindt en teveel eet. Het is jammer dat de campagne zich vooral op de kinderen richt en de volwassenen buiten schot houdt. Want het is vanuit het kind bekeken wel heel erg onge loofwaardig als moeder voor elk wissewasje de auto pakt en het kind met de fiets naar school moet. Het is ook niet te verko pen dat vader later thuis komt en bij de televisie even snel een frietje weghapt, terwijl het kind zijn bordje groenten aan tafel leeg moet etenAls het om ge zond eten gaat, is het goede voorbeeld van de ouders van cruciaal belang. Eetproblemen zijn veelal aangeleerde verkeer de gewoonten die heel moei zaam zijn af te leren. Bij baby's zien we zelden eet problemen. Baby's groeien heel hard en hebben dus altijd hon ger. In de loop van het tweede le vensjaar is de eerste groeispurt voorbij en gaan peuters minder eten. Bovendien begint de peu ter nu aandacht te krijgen voor het feit dat er dingen zijn die hij lekker vindt en dingen die hij niet lust. Hij wordt al een heel persoontje en merkt dat zijn ou ders reageren als hij eten uit spuugt. Logisch dat de eerste eetproblemen in deze leeftijds fase ontstaan. Eten is één van die dingen waar ouders geen macht over hebben en waar ze in een machtsstrijd getrokken kunnen worden. „Ik slik het lekker puh toch niet door." De allerbeste remedie te gen gezeur aan tafel over vieze broccoli is het te negeren en zelf lekker verder te eten. Hoe meer aandacht voor niet eten, hoe leuker het in de ogen van het kind wordt. Juist de (over)bezorgdheid van ouders voor hun kniesoren ver oorzaakt nogal eens het eetpro bleem. De commercie stort zich met volle overgave op deze ou derlijke bezorgdheid door groe ne ketchup, vleesburgers in al lerlei vormpjes en speeltjes bij de hamburger op de markt te brengen. En met succes. De kmderen zap pen en snacken wat af en de ou der hoopt stiekem dat alles met de groeispurt wel goed komt Weinig gevarieerd eten gaat ook ten koste van de smaak. Smaak verkommert als kinderen steeds hetzelfde eten of elk hapje over laden met appelmoes of ket chup. En dat is jammer, want dan missen ze als ze groot zijn heel veel lekkers. Het is wijs toch steeds een klein bloem koolroosje op het bordje te leg gen als teken dat groenten erbij horen. Het lijkt beter te werken als kinderen een hapje weer mo gen uitspugen als blijkt dat ze het echt niet lusten dan het kok halzend door te laten slikken. Ze hebben dan in ieder geval ge proefd. Aanmoedigen iets nieuws te proeven is iets anders dan dwingen het bordje leeg te eten. De sfeer aan tafel is uiterst belangrijk om eetproblemen te voorkomen. Het bord op schoot bij de televisie is minder leuk dan met z 'n allen rond een gezel - lig gedekte tafel. Aan tafel mag het kind ook meepraten over de belevenissen van de dag. Als kinderen niet mogen praten aan tafel, zullen ze proberen ertus sen te komen door niet te eten. „Eet nu toch eens door! Dan krijg je zo een toetje." Ja, dat toet j e als het kind bra af dooreet Daarmee geeft de ouder impli ciet aan dat eten inderdaad geen pretje is. Als een toetje of een snoepje beloofd wordt als belo ning voor het leegeten van het bord, wordt daarmee aangege ven dat snoep en toetjes veel lekkerder zijn dan groenten en vlees. En daar wilden we nu juist vanaf, ons kind zou samen met ons toch gevarieerd gaan eten? GPD Annie de Vreugd is orthopedagoge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9