Megavoordeel Zware slag voor Milosevic PZC Buitenlandse druk op Moskou om gas Misdaadcijfers VS na tien jaar weer gestegen Boze Chirac schrapt ontmoeting met Blair wegens ruzie EU-top Doden bij brand in centrum Ho Chi Minh Stad Noord-Korea houdt vast aan kernwapens Fiat Palestijnse parlement voor nieuw kabinet Primafoon Mars voor de republiek Eén cel is genoeg voor aanwijzen van dader Ex-geheim agent komt met belastende verklaringen Walvissen winnen van staat VS Verkiezingen in Kenia Bosnisch-Servische minister weg Slowaken stemmen over EU Vaticaan opent deel Duits archief woensdag 30 oktober 2002 HO CHI MINH STAD - Mensen brengen zich via een brandweerladder in veiligheid tijdens een grote brand in het International Trade Center in Ho Chi Minh Stad, het voormalige Saigon. Bij de brand vielen gisteren zeker 54 doden en meer dan honderd gewonden. Gevreesd wordt dat het dodental nog zal stijgen, omdat een onbekend aantal mensen gisteravond nog in het gebouw was. De brandweer kon het handels centrum, waarin kantoren, winkels en een disco zijn gevestigd, nog niet betreden. Volgens Vietnamese media bevonden zich ongeveer vijfhonderd mensen in het ge bouw toen de brand uitbrak. De oorzaak van de brand was nog niet bekend, maar de politie zei te vermoeden dat het vuur is begonnen in de Blue Disco, de populairste dansgelegenheid van de Vietnamese hoofdstad. foto AP KUALA LUMPUR - Noord- Korea heeft gisteren geweigerd het eigen project voor nucleaire bewapening op te geven. Een Japanse onderhandelaar in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur heeft dit gezegd. Japan en Noord-Korea hervat ten gisteren in Kuala Lumpur de besprekingen over normali sering van de betrekkingen. Maar de recente Amerikaanse onthulling dat Noord-Korea clandestien een kernwapenpro gramma heeft opgezet, werpt een schaduw over de bijeen komst. De Noord-Koreaanse delegatie meldde 'verschillen van opvatting te hebben' over de onderwerpen die Japan wil bespreken. Noord-Korea wil vooral met de Verenigde Staten praten over het omstreden nucleaire pro gramma, maar oud-kolonisator Japan eist in deze discussie ook een sleutelrol op. Tokio wil pas een normale relatie met Noord- Korea aanknopen, en met geld over de brug komen, als het sta linistische land het wapenpro gramma beëindigt. Noord-Korea testte in 1998 ra ketten die over Japans grondge bied gingen. AFP/ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische auto riteiten weigeren nog altijd toe te geven welk gas de elitetroe pen zaterdag hebben gebruikt bij de bestorming van het Doe- brovka-theater in Moskou. Die geheimzinnigheid is Rusland in het buitenland op kritiek ko men te staan. De Amerikaanse ambassadeur Vershbow in Moskou zei giste ren dat 'ten minste enkele slachtoffers nog zouden hebben geleefd' als Rusland wat minder geheimzinnig had gedaan over het gebruikte gas. De Duitse bondskanselier Gerhard Schro der en diens minister van Bui tenlandse Zaken, Joschka Fi scher, namen contact op met de regering van president Poetin. Ze riepen hem op de mensen rechten te respecteren en aan een vreedzame oplosing te wer ken voor het conflict met het op standige Tsjetsjenië. Minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken zei gisteren in Den Haag dat hij Rusland om opheldering over het gebruikte gas heeft gevraagd. Ambassadeur Vershbow her haalde gisteren de Amerikaanse veronderstelling, dat het gas een opiaat is. Het gaat waar schijnlijk om de stof fentanyl, die in verscheidene landen in gebruik is geweest als verdo vingsmiddel voor medische doeleinden. De Britse hoogleraar interna tionale veiligheid Malcolm Dando meldde gisteren dat de Verenigde Staten bezig zijn met de ontwikkeling van hetzelfde soort 'niet-dodelijke' wapens TEL AVIV - Het Palestijnse Be stuur van Jasser Arafat heeft een nieuwe ministersploeg. De Wetgevende Raad, het voorlopi ge Palestijnse parlement, heeft er gisteravond in Ramallah in ruime meerderheid zijn goed keuring aan gegeven. Het is de bedoeling dat het nieu we kabinet aanblijft tot 20 janu ari, de dag waarop er algemene verkiezingen moeten worden gehouden. Het vorige kabinet diende twee maanden geleden collectief ontslag in, kort voor de Wetgevende Raad de minis ters naar huis zou sturen. De Raad was ontevreden over het tempo waarin een overeengeko men hervorming van het be stuursapparaat zich voltrok. Dat de parlementsleden gister avond akkoord gingen met de nieuwe ministerraad was op merkelijk, omdat er niet veel is veranderd. Voor de meeste afge vaardigden leek de omstandig heid dat het nieuwe kabinet maar een paar maanden mee hoeft, uiteindelijk de doorslag te geven. President Arafat heeft het aan tal bewindslieden terugge bracht van 21 naar 19, en er zijn vijf nieuwe gezichten. GPD als het gas dat de Russen ge bruikten. Het gaat onder meer om een 'kalmerende' stof, die is bedoeld om mensen uit te scha kelen zonder hen te doden „Wat in Moskou is gebeurd, is een voorbode van wat nog gaat komen", aldus Dando. Er is vol gens hem sprake van een revolu tie in de biowetenschappen. „Het is een voorbeeld van de rotzooi die we misschien aan het creëren zijn." Een grote meerderheid van de Russen staat achter de manier waarop de autoriteiten een ein de hebben gemaakt aan de gij zeling Uit een peiling onder 1600 Russen blijkt dat 85 pro cent 'positief' tot 'zeer positief' staat tegenover het optreden van Poetin tijdens de crisis. Slechts 10 procent zegt zeer af keurend te staan tegenover het optreden van Poetin. DPA/AF- P/RTR Advertentie Motorola V70 Nokia 5210 Mil im o/HQ Geen aansluitkosten 3 maanden gratis i-mode Gratis 2® batterij Extra korting op Is factuur Uw totale voordeel 249,90 opent je wereld ANKARA - Leden van de Jannisaries, een historisch legeror- kest, marcheren door Ankara. Op de achtergrond een portret van Kemal Ataturk, stichter van de Turkse natie. In Turkije werd gisteren de Dag van de Republiek gevierd. foto Burhan Ozbilici/AP van onze redactie buitenland SYDNEY - Een bijna onzicht baar schilfertje hoofdroos of een spatje zweet van een handpalm kunnen een crimineel fataal worden. Deze mogelijkheid is het gevolg van de vooruitgang in het 'DNA-vingerafdruk'-onder- zoek. De Australische DNA-ex- pert Ian Findlay heeft een tech nologie ontwikkeld waarmee mensen kunnen worden geïden tificeerd via slechts één li chaamscel. Findlay presenteerde zijn pri meur gisteren op een weten schappelijke conferentie in Sydney. Hij stelt dat het met zijn techniek mogelijk is mensen met zeer grote accuratesse te identificeren via achtergeble ven celmateriaal op 'moeilijke' oppervlakken als papier, textiel en plastic. „Wij gebruiken deze techniek bij voorbeeld om na te gaan wie een bepaald document in handen hebben gehad, waar door vast te stellen is welke weg dat stuk heeft afgelegd", aldus de onderzoeker. Zelfs het dragen van rubber handschoenen zou criminelen niet helpen omdat cellen door de poriën van dit materiaal heen kunnen. „Je zou een ruimtepak moeten dragen om te voorko men dat je sporen achterlaat", aldus Findlay. Bij het huidige DNA-onderzoek zijn twee- tot vijfhonderd cellen nodig. Daarbij kan het voorko men dat de onderzoekers cellen gebruiken die van meer dan één persoon afkomstig zijn. Met de techniek van Findlay is dat uit te sluiten. Het kan overigens nog wel enige tijd duren voor de nieuwe methode echt gebruikt wordt. „We hebben laten zien dat het kan, maar waar het om gaat is of de rechtbank het als bewijs accepteert." En juist omdat het maar om één cel gaat, zouden rechters daar wel eens moeite mee kunnen hebben omdat je dan overal al lerlei DNA kunt verzamelen, zei een forensisch deskundige van de mensenrechtenorganisatie Justice Action. ANP door Simone van Priel DEN HAAG - Een voormalig agent van de geheime dienst van het Joegoslavische leger heeft gisteren in het proces tegen Milosevic explosieve verklarin gen afgelegd over de Servische ex-president. Hij verklaarde dat de rebellerende Serviërs in Kroatië en Bosnië werden be wapend en betaald door Belgra do en dat vredesbesprekingen in opdracht van onder anderen Milosevic absoluut móesten mislukken. De rechters van het Joegosla- vië-tribunaal kregen van ex- agent Slobodan Lazarevic te horen hoe begin jaren negentig vrachtwagens, die officieel hulpgoederen voor de bevolking vervoerden, vol wapens vanuit Servië arriveerden in de 'Servi sche republiek Krajina' in Kro atië. Leger en politie van de Servische republiek werden contant betaald door een 'be taalmeester' uit Belgrado. La zarevic kan het weten: als agent van de geheime dienst van het Joegoslavische leger was hij be gin jaren negentig in de Krajina gestationeerd. Lazarevic' getuigenis is belang rijk voor de aanklagers, die moeten bewijzen dat Milosevic de hand had in de oorlogen in Bosnië en Kroatië en daarom verantwoordelijk was voor de oorlogsmisdaden die Servische (para-)militairen op grote schaal pleegden. Ze moeten hiertoe bewijzen dat Milosevic controle had over het Joegosla vische Volksleger. Formeel lag die zeggenschap bij de Joego slavische president Lilic, maar Lazarevic meldde gisteren schamper dat Lilic bekend stond als de 'postbode die de boodschappen van Milosevic overbracht.' Over Milosevic werd daarentegen gesproken als 'de Baas'. Lazarevic onthulde hoe de Kro- atisch-Servische delegaties zich voorbereidden op interna tionale besprekingen. Vier keer was hij zelf bij besprekingen aanwezig als tolk-delegatielid, en vier keer was de procedure hetzelfde. „Vierentwintig uur voor de bijeenkomst gingen we naar Belgrado. Daar kregen we instructies van het kabinet van Milosevic, het militaire com mando en de staatsveiligheids dienst. De instructies leken alle maal op elkaar: ga met niets akkoord. Als er geen reden meer is om tegen te zijn, teken dan al leen onder de voorwaarde dat het parlement ook akkoord gaat." Toen de aanklager vroeg wat de gedachte achter dit beleid was, antwoordde Lazarevic: „Er heerste in Joegoslavië politieke en economische onrust. Zolang het oog van de mensen op Kroa tië was gericht, zouden ze daar geen aandacht voor hebben. Het was zeer duidelijk dat Belgrado geen bestand wilde in Kroatië. Intussen toonden de Serviërs zich bij de besprekingen van hun vriendelijkste kant." Om te voorkomen dat de spanningen wegebden, zetten Serviërs inci denten met soms dodelijke af loop op die vervolgens aan Kroatische 'terroristen' werden toegeschreven. GPD SAN FRANCISCO - De Amerikaanse overheid moet per di rect een onderzoek met sonarmetingen staken voor de kust van de staat Californië. Het gebruik van de sonar, om de zee bodem goed in kaart te brengen, is een gevaar voor de walvis sen in de buurt, zo oordeelde de rechter. Dierenbeschermers hadden de Amerikaanse staat voor de rechter gedaagd. Ze houden de onderzoekers verantwoorde lijk voor de recente dood van zeker twee walvissen. Hun ori ëntatie zou in de war zijn geraakt door de echopeilingen. Ze spoelden dood aan op een strand in Mexico. Volgens Ameri kaanse media zal de staat hoger beroep aantekenen. DPA NAIROBI - Op 27 december gaan de Kenianen naar de stem bus. Dit hebben de autoriteiten in Nairobi gisteren bepaald. Bij de verkiezingen kiezen de Kenianen een nieuw parlement en een nieuwe president. De al '24 jaar regerende president Daniel arap Moi (78) treedt af en heeft het parlement ontbonden. Hij is niet meer herkies baar. Mois partij, de Keniase Nationale Afrikaanse Unie (KANU), heeft de 42-jarige zakenman Uhuru Kenyatta voorgedragen als presidentskandidaat Hij is de zoon van van Jomo Kenyat ta, die het Oost-Afrikaanse land van de onafhankelijkheid in 1963 tot zijn dood in 1978 bestuurde. Hij moet het opnemen tegen de kandidaat van de oppositie, Mwai Kibaki, een vroe gere vice-president en minister van Financiën. RTR SARAJEVO - De Bosnisch-Servische minister van Defensie Slobodan Milic en bevelhebber generaal Novica Simic zijn afgetreden. Hun besluit volgt op onthullingen over de illegale levering van militaire goederen vanuit het Servische deel van Bosnië aan Irak. Kortgeleden werd bekend dat de internationale vre desmacht in Bosnië, SFOR, bewijzen had gevonden dat het Bosnisch-Servisch bedrijf Orao, dat volgens Washington banden heeft met Irak, illegaal wapens en onderdelen daar van heeft geëxporteerd. DPA/AFP/ANP BRATISLAVA - Slowakije zal in juni volgend jaar een refe rendum houden over de voorgenomen toetreding tot de EU. Dat heeft vice-premier Pal Csaky gisteren bekendgemaakt. Slowakije behoort tot de tien landen die op de nominatie staan om te worden uitgenodigd om in 2004 toe te treden tot de EU. Volgens opiniepeilingen steunt ongeveer 70 procent van de Slowaken het lidmaatschap van de EU. De steun voor een Slowaaks lidmaatschap van de NAVO, waar de Slowaak se regering eveneens naar streeft, is veel minder breed en schommelt rond de vijftig procent. AP VATICAANSTAD - Het archief van de ambassade van het Va ticaan in Berlijn over de periode 1922-1939 wordt vanaf 1 ja nuari 2003 toegankelijk. Dat heeft het Vaticaan gisteren be kendgemaakt. Het archief is voor historici interessant, omdat de latere paus Pius XII in die periode ambassadeur van het Vaticaan (nuntius) in Duitsland was. Diverse historici en joodse critici beschuldigen Pius XII ervan gezwegen te hebben over de jodenvervolging tijdens de Twee de Wereldoorlog. AFP/DPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het nieuws dat de misdaad in de Verenigde Staten voor het eerst sinds tien jaar weer toeneemt, is voor De mocratische senatoren reden te meer zich te verzetten tegen po gingen van de regering-Bush om geld voor gemeenschapsza ken over te hevelen naar ter reurbestrijding. „We moeten beide doen", zei se nator Charles Schumer. „Men sen beter beschermen tegen ter roristen terwijl ze minder veilig worden voor misdadigers is contraproductief." Volgens het jaarlijkse misdaad rapport van de FBI is het aantal geweldsdelicten in 2001 toege nomen. Meer moorden, roof overvallen, verkrachtingen en diefstallen zorgden voor een stijging van de misdaadindex met 2,1 procent in vergelijking met het jaar ervoor. De meeste deskundigen zien de verslechte rende economie als de belang rijkste oorzaak. Het aantal moorden is vorig jaar toegenomen tot 15.980, 2,5 pro cent meer dan in 2000. Ver krachtingen deden zich iets minder dan 1 procent vaker voor en het aantal berovingen steeg met 3,7 procent. Gevallen van zware mishandeling namen met een half procent af, tot het laagste aantal sinds 1987. Al met al werden in 2001 op de 100.000 inwoners 4160 misdrij ven gemeld, vergeleken met 4124 in 2000. Eerder dit jaar rapporteerde het ministerie van Justitie juist een afname van geweldsmisdrijven, met uitzondering van moord. De cijfers van het ministerie zijn echter gebaseerd op gesprekken met mensen die zich slachtoffer noemen, maar niet noodzakelij kerwijs naar de politie zijn ge stapt De FBI betrekt zijn cijfers van de 17.000 over het land ver spreide politie- en recherche diensten. Ondanks de stijging blijft het aantal misdrijven nog altijd 18 procent lager dan tien jaar gele den en 10 procent lager dan in 1997. De FBI heeft de slachtoffers van de terreuraanslagen op de VS niet meegeteld. AP vari onze redactie buitenland PARIJS - De Franse regering heeft gisteren laten weten dat een Brits-Franse topontmoe ting begin december is uitge steld. Beide partijen hebben meer tijd nodig om zich voor te bereiden, aldus een woordvoer der. Britse media hadden al gemeld dat de Franse president Chirac afgelopen vrijdag tijdens de EU-top in Brussel een fikse ru zie had met de Britse premier Blair. Downing Street erkende gisteren dat de twee leiders 'in gespierde taal van mening wis selden'. De geschrapte bijeen komst had op 3 december in Frankrijk moeten plaatsvinden. Blair zou tijdens de top in Brus sel kanttekeningen hebben ge plaatst bij het akkoord over de Europese landbouwsubsidies dat Chirac en de Duitse bonds kanselier Schroder donderdag waren overeengekomen. Blair zou tot woede van de Franse president hebben aangedron gen op de mogelijkheid dat het akkoord, dat voorziet in het na genoeg bevriezen van de subsi dies na 2006, kan worden open gebroken na een tussentijdse evaluatie. Chirac was naar eigen zeggen nog niet eerder zo grof bejegend. Blair laakte de Franse houding ten aanzien van de protectionis tische landbouwpolitiek onder meer door op de problemen van ontwikkelingslanden te wijzen. Blair zou hebben gezegd dat de Franse zorg over Afrika wel erg 'hol klinkt' indien Parijs zich te gen landbouwhervorming blijft verzetten. Dat verzet blokkeert volgens Blair de Europese markten voor producten uit ontwikkelingslanden. Chiracs woede zou nog zijn toegenomen toen later bleek dat Schroder ook openstond voor aanpassing van het akkoord. AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5