Cammaert komt uit struikgewas Tsjetsjenië is Poetins blinde vlek Integratie allochtoon is moeilijk te meten Voor burgerarrest gelden strikte regels Marinier wordt militair topadviseur VN 30 oktober 1952 Letten zijn ambivalent over Europa De Nederlandse generaal-majoor der Mariniers Patrick Cam- maert (52) verplaatst eind november zijn bureau van de Eritrese hoof dstad Asmara naar New York. Daar wordt hij de belangrijkste militair adviseur bij de Verenigde Naties (VN). ,,Het is een zeer eervolle benoeming. Er waren meer kandida ten, de sollicitatiegesprekken waren pittig. door Hans Leber Patrick Cammaert leidde in 1992 en 1993 een VN-missie in Cambodja, waar vier strij dende partijen een vredesak koord tekenden. Cammaert en zijn vele honderden mariniers waren nog niet aangekomen of de Rode Khmer, een van de strij dende partijen, zette een streep door het akkoord. „We hebben daar onder moeilijke omstan digheden goed werk verricht, er waren vijandigheden direct te gen ons gericht." Cammaert verblijft inmiddels al twee jaar in Asmara, de hoofdstad van Eritrea. Hij is daar commandant van de VN- operatie Unmee, die de strijden de partijen aan de grens tussen Ethiopië en Eritrea uit elkaar moet zien te houden. Aan de operatie, die internationaal als een succes wordt beschouwd, deden het eerste half jaar ook Nederlandse mariniers mee. ,De gevoeligheden in het gebied zijn enorm. In deze functie heb je diplomatieke en politieke an tennes nodig." Cammaert wordt binnenkort de directe adviseur voor vredes missies van secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties. Hij is in korte tijd de tweede Nederlander die de hoge post bij de VN bekleedt. Zijn voorganger Van Kappen, even eens marinier, was het in de ja ren negentig. Voor de VN zijn op dit moment tussen de 55.000 en 65.000 militairen van 43 natio naliteiten actief rond vijftien verschillende brandhaarden over de hele wereld. Cammaert is betrokken bij zowel de voor bereiding van de uitzending als de daadwerkelijke inzet van troepen. Alleen al door de vele nationaliteiten van de troepen een ingewikkelde klus. „Je bent en blijft Nederlander, kent de kwaliteiten en de cultuur van andere legers niet. Ook in VN- verband geldt: je bent zo sterk als je zwakste schakel." Bij de VN moet Cammaert zorg dragen voor de uitvoering van het zogeheten Brahimi-rapport; snellere en effectievere inzet van VN-eenheden. Er ging in het verleden ook wel eens wat misZo had VN in de eerste jaren van de oorlog in voormalig Joe goslavië, van 1992 tot 1995, wei nig in te brengen. Het debacle in Srebrenica ligt nog vers in het geheugen. „Het verleden heeft uitgewezen dat de VN goed toe gerust en robuust moet kunnen optreden; de VN trekt daar le ring uit" aldus Cammaert. „En er gaan ook veel dingen goed. Na een moeizame start hebben we de zaak in Sierra Leone on der controle, bijvoorbeeld." De generaal is bij het Korps Ma riniers een geliefd leider in het veld. In zijn nieuwe 'kantoor baan' is het met dat werk ge daan. „Zo verlopen carrières. Ik zit vierendertig jaar bij de baas. Je begint op tactisch niveau, vervolgens is er het operationele niveau en dan is dit een mooie voortzetting. Ik zit graag in het veld, maar je kunt niet tot in het oneindige onder de struiken zit ten." Nederlandse militairen staan volgens Cammaert internatio naal te boek als 'goede lui met goede spullen'. De recente be- door Simone van Priel Volgens het Sociaal-Cul tureel Planbureau waren er in 2001 nog 460.000 al lochtonen die na een jaren lang verblijf in Nederland amper een woord Neder lands hadden geleerd en vol ledig buiten de maatschappij leefden. Ze zijn geïsoleerd doordat ze geen werk hebben of met pensioen zijn of door dat ze alleen met landgeno ten omgaan. Een jaar later hadden vol gens een ruwe schatting zo'n honderdduizend van hen vrijwillig een cursus 'Neder lands Als Tweede Taal' (Nt2) gevolgd. Begin dit jaar waren er nog achtduizend potentië le cursisten, die door gebrek aan personeel en kinderop vang nog niet konden begin nen. Van de cursisten die op de wachtlijsten stonden of al aan een programma waren begonnen, haakte 35 procent af. Volgens Y. Akkerman van de Taskforce Inburgering, de organisatie die namens een aantal ministeries toeziet op betere integratie van alloch tonen, ligt dat aan de eenzij digheid van de taalcursus sen. „Mensen krijgen door hun eigen gedrag te weinig prikkels om Nederlands te spreken", zegt hij. „Om de confrontatie met dit land te vermijden, zoeken ze met een schotelantenne naar tv-pro- gramma's in het land van herkomst, nemen een kind mee om te tolken als ze naar de dokter moeten." Daarom wordt de taalles nu gecombineerd met prakti sche vaardigheden om werk te vinden, onderwijs te vol gen of vrijwilligerswerk te doen, aldus Akkerman. Voor ouders met kinderen op de basisschool is er een pro gramma waarmee ze leren meepraten over het leven op school en over de prestaties van hun kinderen. Maar hoe meet je inburge ring? Het aantal afhakers on der de nieuwkomers, mensen dus die net in Nederland zijn gearriveerd en verplicht moeten inburgeren, was in het eerste kwartaal van dit jaar nog twintig procent. En aan het eind van de rit had zestig procent nauwelijks een woord Nederlands ge leerd en kon maar een kwart zich in een winkel of bij de dokter redden. Het deed toenmalig minister Van Box tel van Grotestedenbeleid en Integratie onder meer beslui ten het niveau aan te passen, maar ook om meer de nadruk te leggen op sancties. Want voor het gegeven dat eenvijf de van de nieuwkomers de cursus niet volgde of voortij dig verliet, was gebrek aan kinderopvang maar één van de oorzaken. Officieel moe ten gemeenten afhakers en spijbelaars een boete opleg gen, maar begin dit jaar bleek 75 procent van de ge meenten dat nog niet te doen. Omdat de inburgering voor 'oudkomers' vrijwillig is, worden cursussen in elke ge meente anders geregeld. Maar ook in de contracten die met deze groep allochto nen wordt gesloten, kunnen al sancties worden vastge legd. Zo is er de afspraak dat mensen een borg van enkele honderden euro's moeten storten die ze alleen terug krijgen als ze de cursus afma ken. „Maar een positieve benade ring kan ook", zegt Akker man. „In Rotterdam krijgt een groep vrouwen taal en computerles. De computers krijgen ze mee naar huis als ze klaar zijn." GPD woensdag 30 oktober 2002 De Marokkaanse ouders van de verdachte van de moord op René Steegmans uit Venlo, wekten alom afschuw toen ze voor de televisie hun zoon in bescherming namen en de moeder naar de wil van Allah verwees. Onmiddellijk klonk de zoveel ste roep om verplichte inburgering van allochtonen die al ja ren wel fysiek, maar niet met hun hoofd in Nederland wonen. Hoe meetje integratie? door Bas Raven RIJSWIJK - De twee medewerkers van een Albert Heijn-vestiging in Amsterdam die worden vervolgd voor het gebruik van ge weld tegen een winkeldief, hebben de regels voor het plegen van een burgerarrest over treden. Dat stelt het Openbaar Ministerie (OM). Volgens die regels mogen burgers zich al leen verdedigen als het verweer in verhou ding staat tot het geweld dat de verdachte toepast. In het Wetboek van Strafvordering is vast gelegd dat iedere burger bevoegd is een ver dachte aan te houden als deze op heterdaad wordt betrapt op het plegen van een straf baar feit. Voorwaarden daarvoor zijn echter wel dat de verdachte zo spoedig mogelijk wordt overgedragen aan de politie en dat er bij de aanhouding geen onnodig geweld wordt gebruikt. „Bij het burgerarrest mag de verdachte worden beetgepakt en in bedwang worden gehouden", zo stelt het OM in een verkla ring. „Daarbij mag dwang worden uitgeoe fend, bijvoorbeeld door hem tegen de grond te houden. Onnodig geweld mag niet wor den gebruikt. Wapens mogen ook niet wor den gebruikt. Dit is in ons land voorbehou den aan opsporingsambtenaren. Uiteraard mag degene die tot een burgerarrest over gaat zich wel verdedigen als de verdachte geweld gebruikt. Deze verdediging moet wel in verhouding zijn met het door de ver dachte toegepaste geweld." Het Openbaar Ministerie geeft toe dat de beoordeling van de hoeveelheid toegepast geweld vaak in het voordeel van de persoon uitpakt die het initiatief heeft genomen om het burgerarrest te plegen. ANP zuinigingsplannen op Defensie van het (inmiddels gevallen) ka binet, bijna een miljard euro op een begroting van ongeveer ze ven miljard, deed hem de wenk brauwen fronsen. „Een giganti sche bezuiniging. Ik zit er ver vandaan, maar daar ben ik wel van geschrokken. Het zal effect hebben op de inzetbaarheid van ons leger." De groeiende inzet van de VN in Congo, het voormalig Zaïre, en vooral de Amerikaanse oorlogs dreiging richting Irak zullen de eerste 'kluiven' zijn die Cam maert te wachten staan. Hij gaat niet op deze gevoelige kwesties in. „Mijn eigen mening is px-ivé." Nederland heeft binnenkoxl een goed contact bij de VN, denkt hij. „Misschien kan ik de risico's van operaties wat meer en eer der toelichten. Ik blijf Neder lander; het 'old boys-network' met mijn vrienden blijft over eind. Bij de Mariniers vinden ze het natuurlijk mooi dat er op nieuw een rode bies (de streep op de broek van mariniers, red.) in New York zit. Ze kunnen me al tijd bellen." GPD Cammaert beschouwt zijn be noeming als zeer eervol. foto GPD FOKKER - De Braziliaanse minister van luchtvaait, ge- nei-aal Nero Moura, heeft aan het Braziliaanse blad A Nui- te meegedeeld, dat zijn rege ring een overeenkomst heeft getekend, volgens welke de Fokker-fabrieken vliegtui gen zouden gaan vervaardi gen in Brazilië. Van de zijde van de Fokkex*fabrieken ver klaarde men dat er nog geen definitief akkoord is gete kend. VLOERKLEED - Voor de raadzaal van het gerestau reerde gemeentehuis van Middelburg zal een vloer kleed worden aangeschaft. B en W. die daarvoor overleg met de architect pleegden, wensen een mechanisch ge knoopt kleed van ongeveer drie bij vijf meter in grijze kleuren. Zij achten het te vens noodzakelijk dat bij de entree van de zaal een loper- tje in dezelfde kleur wordt gelegd. GRATIS BAD - Vrijdag aan staande zal het gemeentelijk badhuis te Wolphaartsdijk voor het publiek worden ge opend. In verband hiermede zal op vrijdag en zaterdag aanstaande de gelegenheid bestaan tot het nemen van een gratis bad. Het badhuis heeft zes douchecellen en een kuipbad. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (ad|unct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail. redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc,nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail. redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulsl@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Oe door u j aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde I derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Behoort tot LUSQGHGr Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondagvan 16 00 tot 18 00 uur Tel (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar. 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag.7,10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel (0118) 484240 Fax-(0118) 470100 Voor kleintjes Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 .■-*» Irene Ahlers door Mick Salet Moet de Europese Unie in 2004 worden uitgebreid met tien nieuwe landen? Hoe denken in Nederland wonende mensen uit de kandidaat-lid staten daarover? Vandaag het woord aan Irene Ahlers uit Let land Voor Irene Ahlers (7 5is het sim pel: „Sommigen doen alsof we een nieuw lid van de familie worden, maar dat is niet zo. Een halve eeuw geleden is Letland versjacherd aan de Russen, maar in wezen hebben we altijd al bij Europa gehoord." Irene Ahlers woont sinds haar achttiende in Nederland. Ze is al ruim tien jaar met pensioen, maar vorige week werkte ze nog UITBREIDING EU even als tolk op het provincie huis in Zwolle, waar een delega tie uit Letland op bezoek was. „De houding in Letland is twee slachtig. Enerzijds vindt men het positief voor de economie als Letland lid wordt van de Unie. Anderzijds is men huiverig: zijn we net van de ene grootmacht, de Sovjet-Unie, verlost, staat er al weer een andere, de EU, voor de deur. Veel Letten vrezen dat ze zich straks aan de regels van Brussel moeten houden, zoals ze zich vroeger aan die van Mos kou moesten houden. Dadr zijn ze toch niet onafhankelijk voor geworden?" Irene kan zich die vrees voorstellen, maar het goe de gevoel overheerst: 'We ko men terug van eigenlijk nooit "•oappweest: in Europa.' GPD „Je moet als eerste slaan en je moet zo hard slaan dat je tegenstander niet meer opstaat." Het zijn de woorden van president Poetin bij het begin van de tweede Tsjetsjeen se oorlog. Na driejaar 'hard slaan' zijn de tegenstanders uit Tsjetsje nië meedogenlozer en vastbeslote ner geworden. De oorlog is niet te winnen, maar Poetin lijkt niet in staat het roer om te gooien. „Zijn politiek zal alleen maar verhar den. door Frank Hendrickx Een voormalige gijzelaar uit het Doe- brovka-theater in Moskou deed in een Russische krant verslag van haar er varingen met enkele vrouwelijke terro risten. „Ze vertelden ons over de oorlog in Tsjetsjenië", aldus de jonge vrouw. „Ze vertelden hoe ze hun familie hadden ver loren. Hoe ze een moeder, een broer, een zoon voor hun ogen zagen sterven. Ze vertelden dat ze zo moe waren van alles. Dat ze gewend waren aan honger en kou, aan een leven zonder slaap en voedsel. En het vreemde was dat we hen niet haatten. We hadden medelijden met hen." Dergelijke gevoelens zijn niet besteed aan president Poetin. Hij noemde de gij zelnemers 'gewapend tuig' en handlan gers van Al-Qaeda. „De terroristen heb ben geen toekomst", aldus de Russische leider. Politieke waarnemers wisten ge noeg. De 'anti-teiToristische operatie' in Tsjetsjenië zal 'nog meedogenlozer' wor den, aldus analist Sergej Markov. „Onderhandelingen zijn van de baan", weet ook Andrej Piontkovski. De eerste berichten van het front kwamen maan dag alweer binnen. „Su-24 en Su-25 vliegtuigen bombarderen rebellen in Tsjetsjenië.Slag tussen rebellen en Rus sische troepen op komst in Ingoesjetië... 34 rebellen omgebracht." Zo gaat het nu al drie jaar in Poetins oor log. Het conflict in Tsjetsjenië wordt wel eens zijn 'blinde vlek' genoemd. Hij voert economische hervormingen door, pre senteert zich als een rationeel leider en zoekt toenadexing tot Europa en de Ver enigde Staten. En tegelijkertijd is er die brute oorlog die al aan tienduizenden mensen het leven heeft gekost. Het gaat moeilijk samen, maar Poetin zelf ziet de oorlog in de noordelijke Kaukasus als zijn 'historische missie'. Moslimfundamentalisten Poetin heeft de Tsjetsjeense rebellen nooit als vrijheidsstrijders gezien. Hij noemde ze vanaf het begin moslimfun damentalisten en terroristen. In 1999 liet hij in het boek Op het eerste gezicht zijn grootste angst optekenen: een tweede Joegoslavië. „Na de onafhankelijkheid van Tsjetsjenië zullen ze Dagestan op slokken", voorspelde Poetin. „Daarna zal de hele Kaukasus volgen -Dagestan, President Poetin tijdens de kabinetsvergadering, afgelopen maandag, toen hij zijn ministers meedeelde dat Rusland stevige maatregelen zal nemen tegen terroristen 'waar die zich ook maar mogen bevinden'. foto EPA Ingoesjetië, omhoog langs de Wolga ri vier richting Basjkortostan en Tatarstan, diep in het hart van Rusland. Een groot schalige oorlog zal het gevolg zijn Een kleine, preventieve oorlog moest al dus een grote oorlog voorkomen. Het Russische leger kreeg de vrije hand, al kende president Poetin de deplorabele staat van zijn strijdkrachten. Meerdere malen heeft hij aangedrongen op hervor mingen, maar in Tsjetsjenië was alleen het oude, onderbetaalde, ongediscipli neerde en slecht getrainde leger beschik baar. Poetin nam op de koop toe dat er met een dergelijk leger ook tienduizen den doden onder de burgerbevolking zouden vallen. „Als ik de potentiële tra gedie' vergelijk met wat we nu hebben, dan bestaat er geen twijfel over dat we het juiste doen", zei Poetin destijds. Drie jaar later is de vraag of er toch niet een veel te hoge prijs is betaald. De desin tegratie van de Russische staat is uitge bleven, maar wellicht was die dreiging minder groot dan Poetin dacht. Boven dien lijkt het conflict uitzichtloos. Nu het Kremlin de Tsjetsjeense president Asian Maschadov als brein achter de gijzeling in Moskou presenteert, is er niemand meer om mee te onderhandelenDe ande re rebellenleiders zijn jonger en meedo genlozer dan Maschadov. Er zijn nu weeskinderen van vijftien, zestien jaar die tegen de Russen vechten. De oorlog drijft hen in cle handen van extremisten die wraak zweren op Rusland, het land dat de Tsjetsjeense dorpen en steden heeft plat gebombardeerd. „Je moet als eerste slaan en je moet zo hard slaan dat je tegenstander niet meer opstaat", denkt president Poetin, maar die tactiek heeft gefaald. De oorlog heeft van Tsje- tsj enië juist een potentieel broeinest voor teirorisme en extremisme gemaakt. 'Harder slaan' maakt de weerzin onder veel Tsjetsjenen alleen maar groter. In zijn boek Op het eerste gezicht zei de president bovendien dat er uiteindelijk vrede en rust zou komen in Tsjetsjenië. „We zullen de economie opbouwen en we zullen de Tsjetsjenen laten zien dat er een normaal leven mogelijk is." Het wordt tijd dat Poetin die belofte waarmaakt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4