Helderheid nodig rond sportpark Geschiedenis maak je zelf 13 Tunnel krijgt oploop bij dorpel vluchtweg voor gehandicapten Kamer niet goed ingelicht over kosten W esterscheldetunnel Axel stemt alleen onder voorwaarden in met Koegorsplannen SOKKEN ACTIE! Kokkelschepen terug uit gesloten gebieden Geen oorlogskerkhof Terneuzen moet van buurgemeenten aanbesteding nog eens controleren mm 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Nieuwe papa PZC ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 30 oktober 2002 door Conny van Gremberqhe SAS VAN GENT - Burgemees- ter en wethouders van Terneu- zen moeten op korte termijn de dagelijkse besturen van Sas van Gent en Axel duidelijkheid ver- r schaffen over de gang van zaken rond de Europese aanbesteding voor de bouw van een mega- sportpark in Terneuzen. De Axelse en Sasse besturen ei sen in een brief aan de buren dat j de financiële consequenties van de bouw van het sportpark voor de nieuwe gemeente Terneuzen j> op een rijtje worden gezet, het jt verloop van de aanbesteding van het project in beeld wordt gebracht en tekst en uitleg ver schaft wordt over de uiteinde lijk gunning van het project aan Lafoma bv. De dagelijkse besturen van Sas van Gent en Axel hadden in eer ste instantie hun verzoek om duidelijkheid willen neerleggen in de vergadering van de stuur groep Herindeling Zeeuws- Vlaanderen. Die kans bleek hen niet gegund, omdat de vergade ring op het laatste moment door voorzitter R. Barbé van de stuurgroep werd afgelast. Burgemeester P. van den Baar van Sas van Gent: „Ik vind de samenloop van omstandighe den gewoon rot, maar kan er verder ook niets aan verhelpen. De gemeente Terneuzen wist dat wij tijdens het overleg nog maals om informatie over de grote Terneuzense projecten zouden vragen. Vorige weekwas dat al aangekondigd. De be richtgeving over mogelijke klachten van grote aannemers bij de Europese Commissie over de gang van zaken rond de aan besteding heeft het aantal vra gen alleen maar groter gemaakt. Axel en Sas van Gent willen nu eens en vooral duidelijkheid. Wij zouden het bijzonder jam mer vinden als de nieuwe ge meente Terneuzen in de toe komst geconfronteerd zou worden met miljoenenclaims, omdat er fouten gemaakt zijn bij de aanbesteding." Niet te laconiek Wethouder P. Hamelinck (sport) van Terneuzen trekt zich tot nu toe weinig aan van de dreige menten van de bedrijven Gront- mij en HBG. Hamelinck houdt vol dat Terneuzen geheel con form de Europese regels gehan deld heeft. Burgemeester J.F. Mulder van Axel vindt dat Ter neuzen niet te laconiek moet doen. „Wij willen dat Terneuzen alles nog eens goed bekijkt, des noods te rade gaat bij externe adviseurs. Die grote bedrijven gaan, zo denk ik althans, niet voor niets zo te keer", aldus Mulder. N. Boussen, directeur van Lafo ma bv, liet vanuit Turijn weten de consternatie rond de aanbe steding van het sportpark te be treuren. „Ik kan de reactie van de andere bedrijven wel een beetje begrijpen, maar de Euro pese regels zijn netjes gevolgd en de gemeente heeft ons uitge kozen. Dat dit voor de grote jon gens een bittere pil is kan ik be grijpen, maar dan hadden ze maar een betere prijs moeten neerleggen", aldus Boussen. ig door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Ka mer is onvoldoende ingelicht over de financiële afwikkeling en de voortgang van de bouw van de Westerscheldetunnel. De Algemene Rekenkamer con- stateert dit in een gisteren gepresenteerd rapport over in- formatievoorziening bij grote f projecten. Ministeries zijn verplicht de Tweede Kamer bij grote projec ten, zoals de Westerscheldetun- nel en Betuwelijn, regelmatig op de hoogte te houden. Bij de Wes- ■J) terscheldetunnel gebeurt dat met halfjaarlijkse voortgangs- De basisinformatie voor die rapportages wordt geleverd door de NV Westerscheldetun- nel, de opdrachtgever voor de bouw waarvan het Rijk en de provincie aandeelhouders zijn. Dat zorgt voor problemen, aldus de Algemene Rekenkamer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat controleerde de ge gevens onvoldoende, heeft de Algemene Rekenkamer opge maakt uit de tiende voortgangs rapportage over het eerste half jaar van 2001. De Tweede Kamer is over een aantal risico's voor vertraging en meerkosten niet geïnfor meerd. De kritiek is door Verkeer en Waterstaat onderschreven en het departement heeft beter schap beloofd. Dat bleek uit de twaalfde voortgangsrapporta ge over het eerste halfjaar van 2002, waaruit duidelijk werd dat de NV Westerscheldetunnel 15 miljoen euro tekort komt op de post onvoorziene uitgaven. Aannemer KMW heeft boven dien voor 68 miljoen euro claims ingediend. Het ministerie con cludeerde daaruit dat 'geld de grootste risicofactor is gewor den'. Met de tunnel is tot nu toe ruim 830 miljoen euro ge moeid. door Wout Bareman TERNEUZEN - Gehandicapten zullen bij een calamiteit in de Westerscheldetunnel in de meeste gevallen afhankelijk zijn van hulp van medewegge bruikers. De organisaties van gehandicapten hebben daar vrede mee. Gisteren gingen ze akkoord met de verdere ontwik keling van een zogenoemde alu minium dorpeloploop, die hen zonder veel problemen toegang moet verschaffen tot de dwars verbindingen in de tunnel. De directie van de NV Wester scheldetunnel bereikte gisteren een akkoord over de verdere uit werking van de dorpeloploop met vertegenwoordigers van de stichting Het Klaverblad, de Al gemene Gehandicapten Orga nisatie (Ango) en de provinciale Vrouwen Advies Commissie (VAC). Twee jaar geleden al wees de VAC bij monde van bestuurslid V. van der Laan op het ontbre ken van faciliteiten voor de ge handicapten. Zij introduceerde toen het 'VAC-plankje', een simpel verplaatsbare oprij plank, die in de dwarsverbin dingen kon worden opgehangen en bij nood zou kunnen worden geplaatst. De tunnelexploitant reageerde aanvankelijk enigszins terug houdend, maar ging uiteinde lijk overstag. Woordvoerder I. de Moor: „Toen de VAC, ge steund door andere organisa ties, met dit idee kwam, hebben we dat in dank aanvaard. We hebben nu in goed overleg vast gesteld dat zo'n dorpeloploop de beste oplossing is. We laten dat plan nu verder uitwerken, maar in principe zijn we het eens." De Westerscheldetunnel is de eerste tunnel in Nederland die extra voorzieningen voor ge handicapten aanbrengt. In de 26 dwarsverbindingen komen per verbinding twee aluminium dorpeloplopen te hangen, die door medeweggebruikers moe ten worden aangebracht. Miscommunicatie VAC-vertegenwoordiger Van der Laan (die de zaak ook be pleitte als raadslid van Terneu zen) ergerde zich tijdens het overleg van gistermiddag overi gens groen en geel aan de opstel ling van de overkoepelende zor gorganisatie Het Klaverblad. Tijdens het overleg bleek dat Het Klaverblad de laatste tijd door de tunnelexploitant regel matig op de hoogte was gehou den over de verdere uitwerking van de plannen, maar die infor matie niet had doorgesluisd. Van der Laan: „Er is sprake ge weest van een geweldige mis communicatie, die wij als VAC hoog opnemen. Zij vertelden mij tijdens het overleg dat ze waren vergeten ons te informe ren. Ja, dank je de koekoek. Wij hebben de kwestie notabene aangekaart." De vertegenwoor digers van Het Klaverblad be treuren de gang van zaken en boden excuses aan. Advertentie STARTERSDAG 2 NOVEMBER 2002 HOTEL GOES BRESKENS - Vanaf een afstandje lijkt het wel een oorlogskerkhof, dit opmerkelijk tafereel in de Buijzenpolder bij Breskens. Maar dat is het niet. Het zijn zogenoemde v-palen, een nieuw systeem dat fruitkweker Frank Govaert gebruikt om kleine perenboomjes te ondersteu nen die er straks gaan groeien. foto Peter Nicolai 10.00-16.00 uur toegang GRATIS programma en aanmelden www.zeeland.kvk.nl door Conny van Gremberqhe AXEL - Het gemeentebestuur van Axel gaat onder voorwaar den akkoord met de voorgeno men herinrichting van de Koegorspolder, oostelijk van Sluiskil. Dit meldt het college van B en W van Axel in een brief aan het dagelijks bestuur van buurgemeente Terneuzen. In het schrijven stelt het Axelse bestuur nadrukkelijk alleen on der voorwaarden te zullen in stemmen met de bouw van een slibdepot en -verwerkingsfa briek, de aanleg van een wind molenpark en een bedrijfszone voor recyclingbedrijven. Met de leden van de commissie volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu is de voorbije we ken uitvoerig over die voorwaarden van gedachten ge wisseld. Axel vindt namelijk dat de gemeente Terneuzen met de herinrichtingsplannen on voldoende tegemoet gekomen is aan de gevraagde compenseren de landschappelijke inpassing van de verschillende planon derdelen. Volgens het Axelse bestuur zijn er voldoende moge lijkheden om de planonderde len zodanig in te passen dat er nog steeds een landschappelijk aantrekkelijk geheel blijft be staan. In de optiek van het Axelse be stuur is de gemeente Terneuzen er in de planontwikkeling tot nu toe niet in geslaagd om een evenwicht te scheppen tussen de industriële ontwikkeling aan de ene kant en de omliggende woonbebouwing aan de andere kant. Axel vraagt de buren om dit lopende het herinrichtings proces bij te sturen. De omwo nenden dienen in de toekomst gevrijwaard te worden van ge- luid- en stankhinder. Mestfabriek Axel vindt bovendien dat de de finitieve besluitvorming over de herinrichting van het Midden- Zeeuws-Vlaamse poldergebied overgelaten moet worden aan de nieuwe raad van de nieuwe gemeente Terneuzen. Voor die tij d wil het Axelse bestuur dat er ook nog een planschaderisico- analyse wordt opgesteld. Eer der liet de Axelse wethouder A. van Waes (CDA) dat voor een mestfabriek van de Oostburgse ondernemer Kunst in de Koegorspolder geen plaats is. Vooralsnog is het plan van Kunst overigens nog niet gecon cretiseerd. Zowel in de mer- Koegorspolder als in de bestem mingsplanprocedure van de ge meente Terneuzen is dit element van de herinrichtingsplannen niet meegenomen. Advertentie) WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! Voorzitter van de Kring W. Gielen (rechts) en voorzitter van de jubileumcommissie J. Lockefeer met het schilderij van pastoor L.G. Camerman door Jan Haak. foto Camile Schelstraete Hulster Oudheidkundige Kring viert 75-jarig bestaan door Sheila van Doorsselaer HULST - De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten (OKVA) uit Hulst viert vol gend jaar zijn 75-jarig jubile um. Het jaar 2003 zal in het teken staan van allerlei feeste lijkheden in Hulst. Zo komen er een jubileumexpositie en -boek, een academische zit ting in de Willibrordusbasi- liek, een dubbeltentoonstel ling in het 'eigen' museum en een toneel- en muziekdag. De Oudheidkundige Kring werd Qpgericht in maart 1928 en heeft de doelstelling de ken nis van de folklore, geschiede nis en de taal uit de streek te documenteren en uit te dra gen. De eigen bibliotheek van de OKVA telt zo'n tweedui zend titels, kaarten, foto's en ander waardevol materiaal. Het eerste jaar na de oprich ting telde de kring 120 leden, de laatste twintig jaar schom melt het ledental zo rond de 515. De viering van het jubileum mag volgens voorzitter W. Gie len en J. Lockefeer, voorzitter van de jubileumcommissie, niet een intern feestje worden. Met de feestelijkheden wil de kring voornamelijk niet-leden interesseren en informeren voor en over de werkzaamhe den van de OKVA. Speerpunt van de viering wordt een uitgebreide exposi tie van werken van de Oost- Zeeuws-Vlaamse schilder Jan Haak in het 's Landshuis in Hulst. Deze expositie zal in augustus en september te zien zijn. Haak vervaardigde zijn meeste werken tussen 1860 en 1869. Hij was een populaire schilder, dat wil zeggen, hij maakte vooral (familie-)portretten en schilderde taferelen van alle dag, Het is juist daarom dat de OKVA voor hem koos Voorvaderen Lockefeer: „Bezoekers van de expositie zullen vrijwel zeker voorvaderen geportretteerd zien, of in ieder geval bekende dorpen, straten of kerken." Gielen geeft toe dat Haak niet bekend stond om zijn artistie ke kwaliteiten, maar daar is het niet om te doen. De werken moeten vooral herkenbaar zijn. Gielen is de laatste tijd bezig zoveel mogelijk werken van Haak te zoeken. Tot zover weet hij van het bestaan van negen tig werken en probeert hij de eigenaren over te halen ze voor de expositie aan de kring af te staan. Zelf heeft hij een originele Haak in zijn be zit. Niet alle werken worden geëx poseerd, maar ze worden wel allemaal opgenomen in het ju bileumboek, met zoveel moge lijk gegevens van de geportret- teerden. In het boek wordt ook de geschiedenis van Oost- Zeeuws-Vlaanderen verteld. Ook wordt in september een academische zitting gehouden in de basiliek. Hiervoor is pro fessor Groeneveld uit Leiden uitgenodigd, een historicus gespecialiseerd in de Tachtig jarige Oorlog. Hij zal een le zing geven over het leven van de Oost-Zeeuws-Vlamingen in deze periode. Muziek Datzelfde weekend wordt een toneel- en muziekdag gehou den waarbij op diverse podia in Hulst eenakters opgevoerd worden en worden de straten gevuld met muziekgezel schappen die muziek met een historisch tintje ten gehore brengen. Dit alles wordt geor ganiseerd met de hulp van on dernemersvereniging Hulst Reynaertstad. Gielen en Lockefeer hopen dat meer mensen op deze manier de werkzaamheden van de OKVA zullen leren waarderen. Gielen:„Vaak beginnen men sen pas over de geschiedenis te denken als ze zelf op leeftijd zijn. Wat ze zich niet realiseren is dat iedereen elke dag, elk uur, geschiedenis maakt. En dat maakt ons werk zo interes sant." door Harmen van der Werf YERSEKE - Kokkelschepen hebben zich gisteren terugge trokken uit gesloten gebieden in de Waddenzee. De vrij onbeken de actiegroep Wilde Kokkels heeft bezwaar aangetekend te gen de vergunning voor het vis sen in die gebieden. Tot de Raad van State over het bezwaar heeft beslist, mag er niet worden gevist. De actie van Wilde Kokkels, een groep van biologen en weten schappers die zich tegen mecha nische kokkelvisserij verzet, is de kokkelsector rauw op het dak gevallen. De officiële natuuror ganisaties Waddenvereniging en Vogelbescherming hadden in overleg met staatssecretaris Odink van Visserij toegezegd geen bezwaar te maken. Zij de den dit, omdat veel jonge kok kels in andere delen van de Waddenzee zouden blijven lig gen en de productie zou worden beperkt tot 2200 ton kokkel vlees. „Wij houden ons aan die pro ductie", laat secretaris J. Hol- stein van de producentenorga nisatie kokkelvisserij weten, „maar wij hebben ons werkter rein nu weer verlegd naar diepe re delen van de Waddenzee. Terwijl het voor de natuur juist gunstiger is de oudere, dus gro tere kokkels in de gesloten ge bieden te bevissen. Die gaan voor de winter toch dood. Daar heeft straks niemand meer iets aan. De Waddenvereni- ging en Vogelbescherming konden dat tenminste begrij pen." Onbegrijpelijk Woordvoerder J. Reneerkens van actiegroep Wilde Kokkels noemt het 'onbegrijpelijk' dat de Waddenvereniging en Vogel bescherming met Odink in zee zijn gegaan. „De kokkelvissers willen niet voor niets in geslo ten gebieden vissen. In ande re delen van de Waddenzee valt nauwelijks nog iets te ha len." Volgens Holstein is dat 'onzin'. Uit onderzoek eerder dit jaar is gebleken dat er een dikke 20.000 ton kokkelvlees in de Waddenzee ligt. Het ministerie heeft een visvergunning gege ven voor ruim 9000 ton. ..En", zegt Holstein, „we vissen die bij lange na niet vol. Wij willen jon ge kokkels voor volgend jaar sparen." Wanneer de zaak bij de Raad van State dient, was giste ren nog niet bekend. Advertentie B) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen „Ik heb een nieuwe papa", vertelt Luna van vier trots aan haar vriendjes in de kleu terklas, doelend op de nieu we vriend van haar moeder. „En hij komt me straks opha len na school!" Als het eenmaal zover is, spoeden Luna en haar klas genootjes zich naar buiten om de 'nieuwe papa' te gaan bewonderen. „Kijk! Daar is- ie, m'n nieuwe papa", zegt Luna. Waarop de vierjarige Tim en thousiast roept„Oh, die is keigaaf! Die hebben wij ook gehad!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41