Plan VVD tegen bolletjesslikkers PZC PvdA voor aftoppen aftrek hypotheek Enorm gat tussen prijzen inkoop en verkoop groenten Douane en marechaussee naar Antillen om oogje in het zeil te houden Strijd tegen de tand des tijds Warme lunch op basisscholen Digitale condoleance gesloten Proef combinatieloket in dorp Meer taken staatssecretaris Wijn Urilift wapen tegen wildplassers Personeel AH vervolgd om geweld tegen winkeldief Verdriet in Venlo Immigratie daalt sterk Nawijn ziet meldplicht scholen niet zitten 'Ik ga voor Edah!' woensdag 30 oktober 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland moet douaniers en marechaussee naar de Antillen sturen om de toestroom van bolletjesslik kers naar Nederland in te dammen. Bovendien moeten luchtvaartmaatschappijen hun reizigers beter in de gaten hou den. iAls deze maatregelen niet wer- i1 ken, moeten de landingsrechten j worden ingetrokken van vlieg- maatschappijen die regelmatig smokkelaars vervoeren. Dat stelt de WD in een gisteren jepresenteerd plan om de 'drugssmokkel aan te pakken, j „De problemen met bolletjes slikkers hebben nu lang genoeg geduurd", zegt WD-fractie- voorzitter Gerrit Zalm. „Het houdt ons af van de aanpak van andere urgente problemen. Daarom bieden we nu oplossin gen aan die hout snijden." Zalm vindt dat de controle op Antilliaanse bodem weinig zo den aan de dijk zet. De inzet van Nederlands materieel en Neder landse ambtenaren moet daar verandering in brengen. Mede omdat Antilliaanse ambtenaren soms worden bedreigd bij de uitvoering van hun taken, vaak via hun familie. Als de maatregelen niet helpen, ziet de WD zich genoodzaakt een drastische stap te nemen: intrekken van landingsrechten. Volgens Zalm zijn luchtvaart maatschappijen op basis van internationale verdragen zelf verantwoordelijk voor de vei ligheid en de gezondheid van hun passagiers aan boord van de vliegtuigen. Nemen ze die ver antwoordelijkheid niet, dan verliezen ze him landingsrech ten, stelt Zalm. Kostenpost De plannen van de WD bren gen op korte termijn een extra kostenpost van ongeveer dertig miljoen euro met zich mee. Maar J dat kan volgens de fractie uit 1 het potje van het inburgerings- budget worden gehaald. Zalm: „Op lange termijn besparen we i zelfs. We hebben dan minder geld nodig voor justitie en cel len." De WD blijft tegen het plan van demissionair minister Donner van Justitie om opge pakte bolletjesslikkers met een dagvaarding naar het land van herkomst terug te sturen en ze later te berechten. Donners voorstel is ingegeven door het cellentekort. Daarom wil de WD-fractie de celcapaciteit de komende tijd nog vergroten. De Koninklijke Marechaussee is niet enthousiast over de plan nen van Zalm. Woordvoerder J. de Bruyn heeft zijn twijfels. „Ook Nederlanders hebben fa milies", zegt hij. „De organisa ties die hier achter zitten, heb ben overal hun mensen, ook in Nederland." Verder vindt De Bruyn het 'een beetje snel gedacht' van de WD-leider. Volgens hem zijn die voorstellen niet niet zomaar geregeld. „De eilanden zijn im mers autonoom. Op gebied van defensie werken we wel samen, maar ieder heeft zijn eigen taak." GPD/ANP AMSTERDAM - Naast de ingang van het Centraal Station in Amsterdam worden steigers gebouwd. De beelden die het station sieren, zijn aangetast door de tand des tijds. De contouren ervan worden de komende dagen opnieuw aangebracht. De beelden krijgen ook een schoonmaakbeurt. foto Evert Elzinga/ANP ALMERE - Basisscholen kunnen binnenkort hun leerlingen een warme lunch aanbieden. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs wil hierover op korte termijn afspraken maken met een Duits cateringbedrijf. Op twee basisscholen in Almere is een proef gehouden met het verstrekken van warme lunches om te kijken of er belangstel ling voor was. Daaruit bleek dat ouders blij zijn met de moge lijkheid en ook bereid zijn voor de maaltijden te betalen. De kinderen vonden het eten lekker. Ook vonden zij het gezellig samen met andere kinderen te eten. Het aanbieden van warme maaltijden op school is gebruik in omringende landen als Duitsland, België en Frankrijk. In Ne derland gebeurde het slechts sporadisch. ANP DEN HAAG - De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft het digitale condoleanceregister voor prins Claus gistermorgen gesloten, precies twee weken na de bijzetting. In totaal werd er 367 51 keer via de officiële herdenkingssite gecondoleerd De herdenkingssite is nog wel bereikbaar. Het is nog steeds onderdeel van de website van het Koninklijk Huis (www.ko- ninklijkhuis.nl). Deze werd in oktober 425.000 keer bezocht. Normaal zijn er maandelijks zo'n 90.000 bezoeker?. Er is ook veel gecondoleerd via particuliere sites. Per post zijn er tienduizenden condoleances binnengekomen. ANP LEEUWARDEN - De Stichting Behoud Lokaal Loket begint een proef met gecombineerde diensten aan een loket om de dienstverlening in dunbevolkte gebieden te garanderen. De zogenaamde buurtbalies moeten ervoor zorgen dat geldhan delingen, postpakken afgeven en het invullen van huursubsi dieformulieren ook in kleine dorpen en buitenwijken moge lijk blijven. Momenteel onderzoekt de stichting in samenwerking met de Rabobank en de ABN Amro hoeveel diensten er nodig zijn om een medewerker te kunnen betalen. De eerste proef start over enkele weken in het Limburgse Epen. Daarna volgen proeven in kleine dorpskernen in Groningen en Friesland. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Wijn van Economische Zaken krijgt gedurende de resterende zittingsduur van het kabinet meer te doen. Naast zijn huidige pakket, krijgt hij er taken bij op het terrein van het energiebeleid, telecommunicatie- en postbeleid en het ICT-beleid. Bovendien wordt de CDA'er belast met de rijksbrede coördinatie van deze beleidsterreinen, zo heeft het ministerie gisteren bekendgemaakt. ANP GRONINGEN - Groningen zet een nieuw wapen in bij de strijd tegen het wildplassen: de zogeheten urilift. Aan het be gin van een uitgaansavond komt de futuristisch ogende pias zuil als een lift uit de grond gerezen. Na een drukke uit gaansnacht verdwijnt de urilift weer onder de gele tegels. Het apparaat is eind jaren negentig in Finland ontwikkeld. De urilift staat op de hoek van de Grote Markt, midden in het uitgaanscentrum van Groningen. Gemiddeld worden hier op een uitgaansavond tien wildplassers op de bon geslingerd. Een wilde plas kost de dader 46 euro boete. De urilift is overi gens alleen bedoeld voor mannen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Twee mede werkers van een Albert Heijn- vestiging in Amsterdam worden vervolgd, omdat ze geweld heb ben gebruikt tegen een overval ler. Volgens een woordvoerster van het Openbaar Ministerie gebruikten de twee 'excessief geweld', nadat ze de man had den weten aan te houden. De winkeldief had het Albert Heijn-filiaal overvallen en maakte een cassière onder be dreiging met een wapen geld af handig. De twee personeelsle den zetten daarop buiten de achtervolging in en overmees terden de verdachte. „Het gaat erom dat de twee na die aanhouding geweld hebben gebruikt. Geweld dat dus niet nodig was om die man te over meesteren", verklaart de justi- tiewoordvoerster. Volgens het OM hebben de twee medewer kers van de supermarkt ook in aanwezigheid van de politie nog geprobeerd de man te schoppen. „Een verdachte die geboeid is, mag niet worden geschopt of ge slagen. Dit valt buiten het bur gerarrest en is derhalve in be ginsel strafbaar." Omdat de winkeldief door de mishandeling letsel opliep, kunnen de twee AH-personeels leden een maximumstraf van zes jaar cel krijgen. Hun slacht offer wordt verdacht van dief stal met geweld. Risicovol Een woordvoerster van Albert Heijn wil geen waardeoordeel geven over de handelwijze van de twee werknemers. „Dat is aan de rechter", zegt ze. „Wel zullen we deze twee mede werkers waar mogelijk bij staan." Volgens de zegsvrouw blijkt uit dit voorval maar weer eens hoe moeilijk en risicovol het voor winkelpersoneel is om crimine len aan te houden. „Dit dilemma is echt heel moeilijk, Daarom streven we naar nog meer samenwerking tussen de mede werkers van winkels, de ge meenten en de politie. Het vari eert namelijk heel erg hoe snel de politie na een melding aan wezig is. Dan duurt elke minuut heel lang, zeker als een crimi neel zich verzet tegen zijn aan houding." ANP pagina 4: regels burgerarrest door Ap van den Berg DEN HAAG - De PvdA wil de aftrek van hypotheekrente voor veelverdieners aftoppen: van 52 naar 42 procent. Lagere inko mens krijgen juist ruimere af trekmogelijkheden, waardoor ze makkelijker een huis kunnen kopen. Het PvdA-bestuur heeft dit plan van kandidaat-lijsttrekker Wouter Bos opgenomen in het verkiezingsmanifest. In het ver leden verzette het partijbestuur zich nog tegen plannen uit de ei gen PvdA-achterban om de hy potheekrente-aftrek te hervor men. Bij de presentatie van het mani fest hamerde partijvoorzitter Ruud Koole er gisteren op dat de beoogde beperking van de ren teaftrek 'uitsluitend geldt voor nieuwe gevallen'. „Wij willen niet tornen aan de langlopende verplichtingen die mensen in het verleden zijn aangegaan", aldus Koole. De PvdA is verder tegen de voorgenomen afschaffing van de onroerend zaakbelasting (OZB), zoals die in het regeerak koord van CDA, LPF en WD is opgenomen. „Vanwege het feit dat de sterkste schouders daar het meest van profiteren", licht te Koole toe. Hij erkende dat er op het gebied van het thema wo nen 'echt spanning' en 'grote af stand' bestaat tussen de opvat tingen van de PvdA enerzijds en CDA/WD anderzijds. Op het gebied van veiligheid, asielzaken en inburgering gooit de PvdA het over een volstrekt andere boeg. De toon van deze hoofdstukken is harder dan voordien. Wie met wil luisteren, moet maar voelen, luidt het cre do. De overeenkomsten met CDA en WD zijn op die thema's juist groot. „Met dien verstande dat wij er een progressief ant woord tegenover stellen", ver dedigde Koole zich. ..Wij willen naast repressie ook keihard pre ventie. En naast plichten, heb ben mensen ook rechten. Poli tieke gevangenen kunnen hier altijd aankloppen." Opvallend is de passage waarin de PvdA pleit voor 'een eenma lig specifiek pardon' voor circa 5000 illegale asielzoekers die hier zijn ingeburgerd, maar wier (tijdelijke) verblijfsver gunning niet meer geldig is, doordat hun land van herkomst weer veilig is. In april van dit jaar lanceerde Pim Fortuyn een soortgelijk voorstel. Dat werd uiteindelijk niet in het huidige regeerakkoord opgenomen. De PvdA wenst ook stevig in te zetten op het gebied van onder wijs. Jaarlijks verlaten duizen- VENLO - Vrienden van Rene Steegmans rou wen bij de kerk in Venlo waar gisteren de uit vaartdienst werd gehouden voor de 22-jarige student. Steegmans overleed donderdag aan de gevol gen van ernstige mishandeling, nadat hij het voor een 73-jarige, invalide vrouw had opge nomen die door twee jongens bijna omver was gereden. Steegmans is gisteren ter aarde be steld op de Algemene Begraafplaats in Venlo. Vandaag beslist de rechtbank in Roermond of de gevangenhouding van de twee 18-jarige verdachten wordt verlengd. foto J ua n Vri jdag/AN P den vmbo'ers de school zonder diploma. Velen raken werkloos en/of belanden in de criminali teit. „Door de vroegtijdige schooluitval gaat veel te veel ta lent verloren. De leerlingen moeten beter worden begeleid en er moeten meer mogelijkhe den komen voor werken naast leren", aldus Koole. De voorstellen van het bestuur moeten nog worden goedge keurd door het ledencongres op 16 november. GPD AMSTERDAM - Het aantal niet-westerse mensen dat naar Nederland komt, daalt sterk. Dit jaar komen ongeveer 59.000 immigranten, tegenover 65.000 vorig jaar. Ook westerse immigranten kie zen dit jaar minder voor Neder land. Hun aantal zal uitkomen op 41.000 tegenover 45.000 in 2001. Deze fikse daling komt voor een belangrijk deel, doordat er min der asielzoekers naar Neder land komen. In 2002 zullen volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) in totaal zo'n 20.000 mensen een asielverzoek indie nen in Nederland. In 2001 wa ren dat er nog 33.000. Globaal gezien liggen de zaken anders. Het aantal migranten is sinds 1975 wereldwijd verdub beld, zodat nu ongeveer 175 miljoen mensen niet langer wo nen in het land waarin zij gebo ren zijn. Dit blijkt uit een rap port van het Bevolkingsbureau van de VN .ANP/AP Advertentie Edah Prettig winkelen Compleet door Joke Licher en Henk van Lierop DEN HAAG - Minister Nawijn van Vreemdelingenzaken is te gen een plicht voor scholen om illegale kinderen aan te melden, zodat zij het land kunnen wor den uitgezet. De LPF-bewindsman sluit ech ter niet uit, dat door koppeling van gegevensbestanden van scholen en overheidsinstellin gen illegalen worden opge spoord. Afgelopen weekeinde stelde WD-Kamerlid Blok zo'n meld plicht voor en kreeg daarbij steun van CDA-Kamerlid Van Vroonhoven. CD A-minister Van der Hoeven van Onderwijs zei maandag al niets te zien in een plicht voor schoolhoofden om ouders van leerlingen zonder verblijfsstatus aan te melden bij de Vreemdelingendienst. Toen GroenLinks-Kamerlid Azough gisteren in de Tweede Kamer de kwestie aankaartte, nam Van Vroonhoven afstand van het voorstel van Blok. „De leerplicht staat voor het CDA voorop", aldus Van Vroonho ven. Wat hem betreft mag een meldplicht er niet toe leiden dat ouders hun kinderen thuishou den. Minister Nawijn zei dat de meldplicht in strijd zou zijn met internationale verdragen. Voorts meldde hij er zelf ook niet sympathiek tegenover te staan. Wel herinnerde hij eraan dat in het regeerakkoord wordt voor gesteld om illegaal verblijf strafbaar te stellen. Blok vroeg om een notitie over de manier waarop overheidsin stellingen hiermee moeten om gaan. Nawijn zei hier al aan te werken en denkt in november met zo'n stuk te komen. Moge lijk komt daarin te staan de da tabanken van onderwijsinstel lingen en de overheid aan elkaar te koppelen. ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Er gaapt een groot gat tussen wat groente- en fruittelers voor hun producten krijgen en de prijs in de super markt. Dat blijkt onderzoek van het Productschap Tuinbouw. In september kreeg de gemid delde teler bijvoorbeeld voor een kilo andijvie 44 cent, terwijl in de supermarkt dezelfde kilo andijvie bijna 1 euro duurder was: 1,41 euro. Dat is een verschil van 250 procent. Bij pa prika's was het verschil nog duidelijker. In mei tot oktober ontvingen de telers gemiddeld 1 euro voor een kilo groene papri ka's. De supermarkten verkoch ten de paprika's voor 4 euro. Bij een kilo losse tomaten was het gat meer dan 1 euro. Zoek LTO-Nederland ziet volgens een woordvoerder 'met lede ogen' het gat steeds groter wor den. „De verhouding tussen te ler- en schapprijs is al enkele ja ren zoek." Volgens hem kan een veiling als The Greenery steeds minder tegenwicht bieden aan de grote inkopende super marktketens. „De teler is niet in staat om zijn stijgende kostprijs helemaal door te berekenen." LTO ziet dat steeds meer telers in de financiële problemen ko men, al kan de tuindersorgani satie geen aantallen noemen. „Wij gaan ons beraden hoe we beter onze producten kunnen verkopen." Volgens directeur T. Roos van de brancheorganisatie voor de su permarkten Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) is het grote verschil tussen teler- en supermarktprijzen een be kend fenomeen. „De teler ver geet wat er allemaal tussen ligt. De prijs van de grondstof is maar een klein deel van de con sumentenprijs. Daarbij komen kosten voor transport, koeling, verpakking en winkelperso neel." Roos erkent dat supermarkten meer marge halen op verse waar. Volgens hem moeten de supermarkten ergens hun winst halen. Hij ontkent dat super markten gezamenlijk afspraken zouden maken over de inkoop prijzen. Directeur H. van Es van veiling The Greenery (met 3000 aange sloten telers) ziet evenmin dat supers inkoopafspraken ma ken. ANP i'1 Groenteprijzen Teler 0,44 0,72 0,25 0,33 0,23 0,34 0.88 1,26 Andijvie Bloemkool Ijsbergsla Komkommer Kropsla Prei Tomaten Witlof anp - bron: Productschap Tuinbouw Supermarkt- en telersprijzen sept. 2002, ongewogen gemiddelde in euro's per kilo/stuk Supermarkt 0,88

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3