Thuiszorg zoekt vrijwilligers PZC PZC Fietsenstalling verdient aandacht Kokkelschepen terug uit gesloten gebieden Kamer niet goed ingelicht over kosten W esterscheldetunnel Loswal Bru nodig voor grote schepen Wethouder betreurt ontbreken dorpsraad Renesse en Zierikzee 15 Medewerkers meldpunt op pad om projecten meer bekendheid te geven Archiefbewaarplaats goedgekeurd Brommer rijdt door na botsing GS in actie tegen OU-besluit Computer gestolen bij inbraak Meisje (17) mishandeld Vlissinger (77) beroofd agenda TAXATIEDAG Informatie over nieuwe vertaling van de bijbel woensdag 30 oktober 2002 door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met de projecten 'Lankskomme' en 'Voor beiden tijd' heeft het Meldpunt Vrijwil lige Thuiszorg Schouwen-Dui- veland zijn activiteiten stevig uitgebreid. De organisatie pre senteert zich de komende weken in bibliotheken in de regio om vrijwilligers te trekken én om meer bekendheid te geven aan het meldpunt. Lankskomme 'levert' vrijwilli gers die gezelligheid en eventu eel een luisterend oor aan hulp vragers bieden. Ze drinken een kop koffie of maken een wande ling, afhankelijk van de behoef te. Het project Voor beiden tijd dient twee doelen. Door iets leuks te ondernemen met een dementerend persoon worden mantelzorgers even ontlast. Te gelijkertijd wacht de hulpvra ger gezellige momenten. Het streven is per onderdeel eind van dit jaar vijf vrijwilligers be schikbaar te hebben. Over twee jaar hoopt het meldpunt per on derdeel vijftien vrijwilligers aan het werk te hebben. Om po tentiële vrijwilligers bekend te maken met het werk van het Meldpunt Vrijwillige Thuiszorg door Harmen van der Werf YERSEKE - Kokkelschepen hebben zich gisteren terugge trokken uit gesloten gebieden in de Waddenzee. De vrij onbeken de actiegroep Wilde Kokkels heeft bezwaar aangetekend te gen de vergunning voor het vis sen in die gebieden. Tot de Raad van State over het bezwaar heeft beslist, mag er niet worden gevist. De actie van Wilde Kokkels, een groep van biologen en weten schappers die zich tegen mecha nische kokkelvisserij verzet, is de kokkelsector rauw op het dak gevallen. De officiële natuuror ganisaties Waddenvereniging en Vogelbescherming hadden in overleg met staatssecretaris Odink van Visserij toegezegd geen bezwaar te maken. Zij de den dit, omdat veel jonge kok kels in andere delen van de Waddenzee zouden blijven lig gen en de productie zou worden beperkt tot 2200 ton kokkel vlees. „Wij houden ons aan die pro ductie", laat secretaris J. Hol- stein van de producentenorga nisatie kokkelvisserij weten, „maar wij hebben ons werkter- Schouwen-Duiveland treden medewerkers de komende tijd naar buiten toe. Kraampjes Dat wordt gedaan via stands in de bibliotheken in Zierikzee, Bruinisse en Burgh-Haamstede. Tot 16 november staan er kraampjes op deze locaties op gesteld, waarin foldermateriaal is uitgestald. Van tijd tot tijd zijn er ook vrijwilligers aanwe zig die rechtstreeks informatie over het vrijwilligerswerk kun nen verstrekken. Naast de twee nieuwe projecten heeft het meldpunt nog andere activiteiten. Zo coördineert de organisatie vrijwilligers in de terminale zorg en vrijwilligers die korte praktische hulp aan huis bieden. Wat dat laatste be treft kan het gaan om het doen van een boodschapje of om ie mand naar het ziekenhuis te brengen. Ook voor mantelzor gers - mensen die zorg verlenen aan familieleden, buren of vrienden - probeert het meld punt een steun en toeverlaat te zijn. Dat laatste moet in de nabije toekomst verder worden uit gebouwd, meldt regiocoördina tor W. Jansen. Ook op provinci aal niveau wordt aan verster king van de positie van mantel zorgers gewerkt. In het kader van de landelijke Dag van de Mantelzorg besteedt de vrijwil lige thuiszorg zaterdag 9 no vember met een kraam Onder de Beuze in Zierikzee extra aan dacht aan deze groep verzor genden. Het Meldpunt Vrijwillige Thuiszorg Schouwen-Duive- land is een initiatief van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Schouwen-Duive- land. Bij deze stichting zijn ver schillende vrijwilligersorgani saties aangesloten, zoals bijvoorbeeld Rode Kruis, de Zonnebloem en UW. rein nu weer verlegd naar diepe re delen van de Waddenzee. Ter wijl het voor de natuur juist gunstiger is de oudere, dus gro tere kokkels in de gesloten ge bieden te bevissen. Die gaan voor de winter toch dood. Daar heeft straks niemand meer iets aan. De Waddenvereniging en Vogelbescherming konden dat tenminste begrijpen." Onbegrijpelijk Woordvoerder J. Reneerkens van actiegroep Wilde Kokkels noemt het 'onbegrijpelijk' dat de Waddenvereniging en Vogel bescherming met Odink in zee zijn gegaan. „De kokkelvissers willen niet voor niets in gesloten gebieden vissen. In andere delen van de Waddenzee valt nauwe lijks nog iets te halen." Volgens Holstein is dat 'onzin'. Uit onderzoek eerder dit jaar is gebleken dat er een dikke 20.000 ton kokkelvlees in de Waddenzee ligt. Het ministerie heeft een visvergunning gege ven voor ruim 9000 ton. „En", zegt Holstein, „we vissen die bij lange na niet volWij willen j on- ge kokkels voor volgend jaar sparen." Wanneer de zaak bij de Raad van State dient, was giste ren nog niet bekend. Het Meldpunt Vrijwillige Thuiszorg Schouwen met hulpbehoevenden. -Duiveland zoekt vrijwilligers om een kopje koffie te drinken of een wandeling te maken foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft de nieuwe archief bewaarplaats in het Schouwen-Duivelandse gemeentehuis in Zierikzee goedgekeurd. In de ruimte waar de archieven be waard worden is een installatie geplaatst die de temperatuur en de luchtvochtigheid op het gewenste peil houdt. Vanaf ja nuari dit jaar zijn de klimatologische omstandigheden in de kluis continu gemeten en in orde bevonden. VLISSINGEN - Een bromfietser is er maandagavond van door gegaan nadat hij een fietser had aangereden. De 30-jari- ge fietser reed rond kwart over tien op het Westerzichtpad in Vlissingen. De bromfietser kwam hem tegemoet, sneed een stuk van de bocht af en kwam met hem in botsing. De fietser kwam ten val, maar bleef ongedeerd. Zijn fiets is totaal ver nield. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten gaan samen met col lega's uit andere provincies actie ondernemen tegen de voor genomen sluiting van het studiecentrum Zeeland van de Open Universiteit. De OU wil zes van de achttien studiecen tra, waaronder de Vlissingse, per januari sluiten om de overi ge centra beter uit te kunnen rusten. De Zeeuwse studenten zijn dan aangewezen op het centrum in Breda. Daarmee ver dwijnt de mogelijkheid in Zeeland een academische studie te volgen. In antwoord op vragen van de WD-fractie laten GS weten dat in eerste instantie geprobeerd wordt de Open Universiteit en het ministerie van Onderwijs te bewegen de voorgenomen sluiting niet door te voeren. Als die actie geen effect heeft, wordt de aandacht verlegd naar de Tweede Kamer. VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen maandagavond zeven uur en gisterochtend negen uur ingebroken in een wo ning aan de Nijverheidstraat in Vlissingen. De bewoner mist een computer, cd-roms en een mobiele telefoon. MIDDELBURG - Een 17-jarige meisje uit Middelburg is gis termiddag rond half een lastiggevallen in de Merwedestraat, nabij het bruggetje. Het meisje liep daar met een vriendin toen ze werd uitgescholden en lastiggevallend door een onbe kende. Ze werd door hem in haar buik en op haar benen ge stompt en in haar gezicht geslagen. Het meisje moest naar de dokter voor haar verwondingen. VLISSINGEN - Een 77-jarige bewoner van de Hogeweg in Vlissingen is gisterochtend in zijn woning beroofd. Rond ne gen uur belde een onbekende man aan. die zich voorstelde als een vertegenwoordiger van een stichting, waarvan de politie de naam niet wil noemen. De man vroeg de Vlissinger of hij mocht binnenkomen voor een praatje over de stichting. Eenmaal binnen vroeg de onbe- kende om geld. De bewoner ging daar niet op in, maar het luk te de onbekende man toch de portemonnee te stelen en vervol gens weg te rennen. De inhoud van de portemonnee bestaat uit meer dan tweehonderd euro. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Ka mer is onvoldoende ingelicht over de financiële afwikkeling en de voortgang van de bouw van de Westerscheldetunnel. De Algemene Rekenkamer con stateert dit in een gisteren gepresenteerd rapport over in formatievoorziening bij grote projecten. Ministeries zijn verplicht de Tweede Kamer bij grote projec ten, zoals de Westerscheldetun nel en Betuwelijn, regelmatig op de hoogte te houden. Bij de Wes terscheldetunnel gebeurt dat j met halfjaarlijkse voortgangs rapportages. De basisinformatie voor die rapportages wordt geleverd door de NV Westerscheldetun nel, de opdrachtgever voor de bouw waarvan het Rijk en de provincie aandeelhouders zijn. Dat de NV zelf de informatie aanlevert, zorgt voor proble- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl men, aldus de Algemene Reken kamer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat controleerde de ge gevens onvoldoende, heeft de Algemene Rekenkamer opge maakt uit de tiende voortgangs rapportage over het eerste half jaar van 2001. De Tweede Kamer is over een aantal risico's voor vertraging en meerkosten niet geïnfor meerd. De kritiek is door Verkeer en Waterstaat onderschreven en het departement heeft beter schap beloofd. Dat bleek uit de twaalfde voortgangsrapporta ge over het eerste halfjaar van 2002, waaruit duidelijk werd dat de NV Westerscheldetunnel 15 miljoen euro tekort komt op de post onvoorziene uitgaven. Aannemer KMW heeft boven dien voor 68 miljoen euro claims ingediend. Het ministerie con cludeerde daaruit dat 'geld de grootste risicofactor is gewor den'. Met de tunnel is tot nu toe ruim 830 miljoen euro gemoeid. Kunst Antiek Yerseke ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag a.s., 10-14 uur. Locatie: Paardenmarkt 19, Yerseke. Ook opgeviste zaken en boeken kunnen getaxeerd worden. Meubelen cvt. d.m.v. foto's. Tevens taxatie aan huis mogelijk. Voor meer info: 0118-650680. Fietsen bij de stalling achter het busstation in Zierikzee verdwijnen niet zelden over de hekken in de bosjes. foto Dirk-Jan Gjeltema STREEKACTIVITEITEN: BRUINISSE Kwekerij Elshout, 14.00 uur: Halloweenfeest; SCHARENDIJKE - Verenigingszaal Beth- lehemplein, 14.00 uur: Contactmiddag ANBO, met schaken, kaarten en koers- bal; ZIERIKZEE - Zaal De Harmonie hoek Ka- ersemakerstraat/Calandweg in Zierik zee, 9.30-11.30 uur: Cursus valpreventie In Balans; Advertentie door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Vervoersmaatschappij Con- nexxion heeft plannen om de fietsenstalling bij het busstation aan de Grachtweg in Zie rikzee uit te breiden. Omdat er ruimtege brek is, zijn de 'rondslingerende fietsen' nu regelmatig het doelwit van vandalismeDit mag zo niet langer doorgaan, vindt R. Oos- ting van Connexxion. De populariteit van de fiets als 'tussenver- voersmiddel' neemt volgens Oosting toe. De fietsen stapelen zich op in de stallingen. Als er in het overdekte deel bij het centrale bus station in Zierikzee geen ruimte meer is, wordt de fiets buiten de hekken neergezet. De toegang tot de stalling wordt op die ma nier geblokkeerd. Steeds vaker vinden eige naren hun fiets in de bosjes. Daar moet vol gens Oosting snel iets aan worden gedaan. Uitbreiding van de stalling is een optie.,Wij willen onze voorzieningen op peil houden, daar hoort de stalling ook bij." De reden dat een op het oog zo eenvoudige maatregel lang op zich laat wachten heeft alles te maken met bezuinigingen binnen de vervoers maatschappijen. Investeren in het op peil houden van de busritten heeft momenteel prioriteit. „Voorzieningen als fietsenstallingen komen hierdoor in de verdrukking", aldus Oosting. Dezelfde problematiek speelt ook bij de fietsenstalling bij overstaphalte 't Sas in Zierikzee. Oosting vindt dat de wegbeheer- der aansprakelijk gesteld moet worden voor de kwaliteit van de voorziening. In dit geval ligt deze taak volgens hem bij de ge meente. door Theo Calkoen BRUINISSE - Hoe eerder de ge meentelijke loswal weer opera tioneel wordt, hoe beter. De zandschepen, die er voorheen afmeerden, veroorzaken nu ge vaarlijke situaties in de oude vissershaven van Bruinisse en in de haven van Zierikzee. Dat vertelde woordvoerder J. van Dalem namens het gemeen tebestuur van Schouwen-Dui- veland, gisteren bij de Raad van State in Den Haag. De gemeentelijke loswal mag alleen worden gebruikt als er een geldige milieuvergunning ligt. Daarin staan voorschriften ter voorkoming van overmatige hinder in de omgeving. Er was aanvankelijk zo'n vergunning omdat de gemeente zichzelf er één had verleend. Op aandrang van omwonenden, die vonden dat de vergunningsvoorschrif ten niet streng genoeg waren, veegde de Raad van State de vergunning enige tijd geleden van tafel. De gemeente besloot toen dat de loswal voorlopig niet meer ge bruikt kon worden. Zand- en puinschepen moesten hun leve ranties voor de plaatselijke bouwers in de oude vissersha ven in Bruinisse en in Zierikzee afzetten. Deze laatste haven kunnen de schepen van soms wel 1200 ton alleen achteruit in. De zware beroepsvaart bezorgt volgens ambtenaar Van Dalem de aanwezige plezierschippers regelmatig klamme handjes Volgens hem ontstaan er ook vaak gevaarlijke situaties. Inmiddels heeft de gemeente een nieuwe milieuvergunning opgesteld voor de loswal in Bruinisse. Opnieuw vroegen drie omwonenden maandag de Raad van State deze vergunning tegen het licht te houden. „Met name ten aanzien van de aspec ten geluid- en stofhinder achten zij de vergunning ontoerei kend", betoogde hun raadsman, mr J. Dijk, in Den Haag. Binnen enkele weken blijkt wat het Haagse rechtscollege er dit maal van vindt.. Ambtenaar Van Dalem zei te hopen dat de gewraakte ver gunning nu wel door de proce dure loopt, zodat de beroeps vaart weer naar de loswal kan en de gevaarlijke situaties in de havens van Bruinisse en Zierik zee tot het verleden behoren. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het wil maarniet lukken. Bijna elk dorp op Schouwen-Duiveland heeft een dorpsraad. Renesse en Zierik zee blijven wat dat betreft ech ter hardnekkige witte vlekken. Pogingen om daar een dorps- of stadsraad op te richten zijn tot dusverre steeds op niets uitgelo pen. Wethouder stads- en dorpsra den J. van Felius betreurt het dat Zierikzee het zonder stads raad en Renesse het zonder dorpsraad moet stellen. De veertien dorpsraden plus de Stadsraad Brouwershaven zijn - de één wat meer dan de ander - de voelsprieten van het gemeen tebestuur en hebben een be langrijke functie. Desalniettemin houdt de ge meente vast aan het uitgangs punt dat een dorps- of stadsraad vanuit de bevolking zelf moet komen. Vragen oprichters in spe hulp dan krijgen ze die, maar de gemeente gaat er niet zelf ach teraan. Van Felius: „Het moet uit de mensen zelf komen. Dat kun je vanuit het gemeentebe stuur niet opleggen." De wet houder voegt daar aan toe dat hij hoopt dat vroeg of laat in Zierikzee en Renesse alsnog een stads- of dorpsraad van de grond komt. Onenigheid In 2000 leek het erop dat in Zie rikzee een stadsraad opgericht zou worden. Oud-gemeente raadsleden P. de Rijke (CDA) en W. Sprengelmeijer (SGP) richt ten naar aanleiding van een dis cussie in een politiek café de initiatiefgroep Stadsraad Zie rikzee op. Aanvankelijk leek er voldoende draagvlak te zijn voor zo'n stadsraad, maar toen puntje bij paaltje kwam liep het plan stuk. Er bleek te veel onenigheid over welke doelgroepen er in de stadsraad vertegenwoordigd zouden moe ten zijn. Enkele maanden geleden leek het erop dat er zich weer een ini tiatiefnemer voor oprichting van een stadsraad aan zou die nen. „Maar het is bij een vraag om informatie gebleven. Sinds dien hebben we helemaal niets meer gehoord", zegt gemeente ambtenaar belast met ambtelij ke begeleiding van de dorpsra den E. Goossens. In Renesse ondernam G. van den Bosch een poging om een dorps raad op te richten. Hij deed tij dens een hoorzitting in Renesse een publiekelijke oproep tot op richting van een Dorpsraad Re nesse. Het leverde geen enkele reactie op. Van den Bosch liet het daarbij omdat hi] het toen inmiddels te druk had gekregen met zijn werk voor de Senioren raad Schouwen-Duiveland. Communicatieplan Elders op Schouwen-Duive land is het uiteindelijk wel gelukt dorpsraden van de grond te krijgen. De communicatie tussen de dorpsraden enerzijds en de gemeente anderzijds laat echter in een aantal gevallen nog behoorlijk te wensen over. Voor het dagelijks gemeente bestuur aanleiding voor het produceren van het on langs vastgestelde communica tieplan 'Dorpsraden brug of doolhof'. Wethouder Van Felius geeft vanavond uitleg over dat plan tijdens een bijeenkomst waar alle dorpsraden kunnen kennis maken met het college van bur gemeester en wethouders. De kennismakingsavond wordt ge houden in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Aanvang 19.30 ZIERIKZEE - De gereformeer de kerk in Zierikzee geeft op donderdag 7 november een in formatieavond over de Nieuwe Bijbel Vertaling. De nieuwe ver taling verschijnt in 2004 in Ne derland en België. De vertaling is een project van protestantse, katholieke en joodse kerkgenootschappen. Het vertalingsproject wordt uit gevoerd door een team van het Nederlands Bijbelgenootschap Spreker is dr. J. Bastiaens, die als coördinator optreedt in dit vertaalproject. Hi] zal een uitleg geven over het 'unieke karakter' van de vertaling. De avond begint om 19.45 uur en wordt gehouden in de gere formeerde kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. De toegang is vrij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37