VVV eist klare taal over steun 13 Ganzenpoep op veld in Zonnemaire SOKKEN ACTIE! Voetbalvelden in Zierikzee nog steeds dicht vanwege emelt Organisaties pleiten voor doordachte bouw welzijnshuis Provincie versterkt ambulancezorg Schouwen-Duivelandse stichting kampt met tekort Onderzoek naar dood duikers Na zeven jaar duidelijkheid over gifstudies ZEEMANL-, ALLE BABY SOKKEN* O ALLE KINDER SOKKEN* O ALLE DAMES SOKKEN* O iOKKEN* zeeuwse almanak Nieuwe papa 0800 - 0231 231 (GRATIS) zc waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 30 oktober 2002 door Famke van Loon BURC.H-HAAMSTEDE - De Stichting VVV-Info Schouvven- Duiveland komt dit jaar geld te kort. Dat stelt voorzitter R. Ge- luk. Het gat is te overbruggen, maar de toeristenorganisatie moet wél de broekriem aanha len. Met een kleinere, vaste club i personeel moet efficiënter ge werkt worden volgens een win ter-en zomertijd programma. Geluk benadrukt dat het om een r klein tekort gaat waar de VW nu tegen aanloopt. Van een drei- gend faillissement is geen spra- i ke. Wel staat de Schouwen-Dui- p velandse organisatie nu op een ^kruispunt. Het stichtingsbe stuur wil de zaak op scherp zet- rten voor de komende partici- panten vergadering, volgende week maandag. De hamvraag die avond is of Schouwen-Dui- veland bereid is de eilandelijke VW te steunen of niet Het is voor het eerst sinds de omschakeling van een vereni ging naai* een stichting begin dit jaar, dat het bestuur een bijeen komst voor de participanten van de VW heeft belegd. In de eerste plaats volgens Geluk om zo toch 'verantwoording' aan de achterban af te leggen over het werk dat dit jaar is verzet. On der meer de verbouwingen en verhuizing in Burgh-Haamste- de en Zierikzee komen daarbij aan de orde en op welke manier het bestuur heeft geprobeerd zoveel mogelijk deelnemers aan de stichting binnen te halen. Maar daarnaast moet vooral vooruit gekeken worden op deze bijeenkomst: de koers voor het beleid tot 2006 moet worden uitgezet. Want de WV Schouwen-Dui- veland is nog niet uit de proble men, zo beseft de voorzitter. Het aantal participanten blijft ach ter bij de verwachtingen: had den er nu ongeveer 750 moeten zijn, in werkelijkheid zijn er vijfhonderd. „De omzetting heeft meer tijd nodig en we zul len hiervoor actiever moeten zijn." Minder participanten be tekent minder inkomsten, wat nu voor een tweede probleem zorgt. „Gebleken is dat we eind dit jaar financieel krap komen te zitten." Het kleine tekort hoeft wat de voorzitter betreft niet de nek slag te zijn voor de organisatie. Om dit probleem op te lossen moet de VW 'flexibel' worden: een kleine, vaste groep werkne mers, die de boel in de winter maanden beperkter draaiende houdt en in de drukke zomer maanden hulp krijgt van extra krachten. „We moeten nu ingrij pen, want we komen net niet uit." Ook het aantal participan ten moet omhoog om de VW een gezonde toekomst te geven. Ge luk gaat het daarbij in eerste in stantie niet eens zo zeer om de extra inkomsten als wel om de steun die uit deelname spreekt. Want daar hebben de financiers - de gemeente Schouwen-Dui- veland en de bank - om ge vraagd. „Beide partijen zien het niet somber in maar wensen wél draagvlak voor de VW", aldus de voorzitter. Zeker nu de be leidslijnen voor de komende ja ren worden uitgestippeld be vindt de toeristenorganisatie zich op een 'cruciaal moment'. Het stichtingsbestuur wil daar om volgende week een duidelij ke uitspraak van de participan ten. Geluk: „Wordt de VW gedragen door Schouwen-Dui- veland en willen we een VW in stand houden op een goede ma nier. En als ze dat niet nodig vin den, dan moeten ze dat maar zeggen." MIDDELBURG - Justitie in Middelburg onderzoekt de om standigheden waaronder twee Belgische sportduikers zondag na een duik in de Oosterschelde tijdens de zware storm zijn overleden. Het openbaar ministerie zal op [.basis van de resultaten eventu eel besluiten strafrechtelijke vervolging in te stellen. „We willen meer van het voorval weten", verklaarde een woord voerster van het openbaar mi nisterie in Middelburg. „De officier van justitie zal ver volgens bekijken wat hij ermee ~doet." De woordvoerster erkende dat op het eerste gezicht geen spra ke lijkt van een activiteiten die I strafrechtelijke vervolging rechtvaardigen. Behalve ge zond verstand is er niets dat een sportduiker ervan kan weer houden bij zware storm te water te gaan. DREISCHOR - De inwoners van Dreischor zijn nooit fat soenlijk geïnformeerd over de uitkomst van de onderzoeken naar mogelijke verontreiniging rondom de kerk in hun dorp. Deze gifkwestie speelde in 1995. De provincie constateerde des tijds dat er mogelijk sprake was van vervuiling van de grond. Daarom werden nadere onder zoeken gedaan. Horen we daar nog eens van, in formeerde een dorpsbewoner Wethouder Geluk-Poortvliet dook daarop in de dossiers en ging te rade bij de provincie, „Onderzoeken hebben uitgewe zen dat de verontreiniging wei nig tot niets om het lijf had, of in elk geval dat het niet bedrei gend was voor de volksgezond heid". antwoordde zij gister avond tijdens het kernbezoek van B en W. Dat de inwoners nooit over de uitslag zijn inge licht is, schetste ze, een misver stand tussen provincie en ge meente geweest. Dat leidde tot verontwaardi ging van bewoner J. Slager. De gifberichten in 1995 hebben de mensen destijds de stuipen op het lijf gejaagd, zei hij. De pro vincie is bereid alsnog de rap porten toe te lichten. Wethouder Geluk zegde toe, het dossier toe te zenden, zodat bewoners het kunnen inzien en daarna kun nen aangeven of ze behoefte hebben aan nadere informatie. Samen met tientallen eenden bevolken de ganzen de vijver, die vlakbij het voetbalveld van Zonnemaire ligt. door Rudy Boogert ZONNEMAIRE - Er is stront aan de knikker in Zonnemaire. Letterlijk. Het voetbalveld van de plaatselijke vereniging wordt immers door een handvol ganzen als toilet gebruikt. Keepers die in de ganzenpoep duiken, spelers die ingooien met een bal waar de smurrie aan zit... Zonnemaire is het beu. Het bestuur van de Schouwse dorps club heeft de Nederlandse voetbalbond (KNVB) inmiddels ingeschakeld voor een schone oplossing, maar die liet gis teren bij monde van Gerrit Scheurwa ter (afdeling clubondersteuning) weten weinig te kunnen doen aan het pro bleem. „We kunnen alleen het advies uitbrengen om een afrastering neer te zetten. Maar ja, die beesten kunnen ook vliegen." De ganzen zijn het bezit van Jan Klomp, die vlak bij het voetbalveld van Zonnemaire woont. Het enige dat zijn huis en het veld scheidt, is een vijver, in de volksmond de ijsvijver genoemd. Laat dat nou net één van de favoriete stekken van de ganzen zijn. Samen met tientallen eenden bevolken ze de vijver, maar voor hun behoefte willen ze de overstap naar het voetbalveld nog wel 's maken. „En dat is hartstikke vies", vindt de voorzitter van Zonnemaire, Adrie Geelhoed. „Als je een sliding maakt, zit je er helemaal onder." Rien Waleboer, keeper van het tweede, die voor zijn hobby wekelijks in de ganzendrab mag duiken: „Gelukkig stinkt het niet zo erg als kattenstront, maar verdorie: er komen ook katten op de ganzen af en die gaan ook op het veld zitten schij- ten." Ziektekiemen De grootste vrees van voorzitter Geel hoed is niet zozeer dat wedstrijden af gelast zullen worden, maar meer het welzijn van de spelers. „Misschien kun je wel ziektes oplopen van de ganzen poep. Ik weet het niet, maar dan worden wij wél aansprakelijk gesteld." KNVB- official Scheurwater deelt die angst: „Wondjes zullen goed verzorgd moeten worden, want er zitten ziektekiemen in de poep." Geelhoed: „Een oplossing is om de ijs baan te asfalteren; dan hebben we me teen extra parkeerruimte. Maar dat stuit natuurlijk op protesten van de omwonenden. Afschieten? Nou, een be vriende boer uit Dreischor had ook 's last van ganzen. Om ze weg te jagen, schoot hij met een jachtgeweer in de lucht en hij kreeg prompt een bekeuring van de politie." Jan Klomp heeft al jaren ganzen als huisdieren, maar de laatste maanden is zijn kolonie behoorlijk uitgedijd. Kee per Waleboer: „Eerst waren het er maar twee of drie en toen hadden we er nau welijks last van. Ja, het pad vóór de kantine zat helemaal onder de stront. Maar nu zijn het er opeens een stuk of negen. De stront is meteen met meer dan honderd procent toegenomen." Smid Wat vindt meneer Klomp er eigenlijk zelf van? Dat de voormalig smid van het dorp de club een warm hart toedraagt, is alom bekend. Hij voetbalde vroeger foto Dirk-Jan Gjeltema (in de tijd dat de koeienvlaaien eerst nog van het veld verwijderd moest wor den) met voorzitter Geelhoed in één team bij Zonnemaire en tegenwoordig verleent hij hand- en spandiensten bij de vereniging en is zondags vaste sup porter. Meneer Klomp, is het echt zo erg met de ganzenpoep Jan Klomp: ..Dat weet ik niet. Ik heb nog geen klachten van de club gehad. Maar ja, de ganzen gaan toch weg." Pardon? Jan Klomp: „Ja, ik heb hier op 't dorp een koper gevonden. Die moet het nog even met zijn vrouw overleggen, maar dat komt wel goed. Het is een kwestie van weken en dan gaan ze weg." Dat was gisteren een onverwachte wen ding voor voorzitter Geelhoed. Onver wacht, maar niet ongewenst. Nog een paar wedstrijdjes moeten de spelers van Zonnemaire en hun tegenstanders nog met de wasknijper op de neus spe len, maar dan zijn ze - volgens Jan Klomp - verlost van de ganzenterreur. „Een pak van m'nhart", bekende Adrie Geelhoed opgelucht. (Advertentie) textielSipers JAAR I 69 Por paar 19 Per paar paar I Geldt niet voor Polar Thermo sokken en meerstuks verpakkingen. WWW.ZEEMAN.COM I WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! door Marcel Modde ZIERIKZEE - De larf van de langpootmug houdt de gemeen te Schomven-Duiveland in de greep. Ook na twee intensieve gifbehandelingen is de plaag op drie van de vijf voetbalvelden op het sportcomplex aan de Lange Blokweg in Zierikzee nog steeds niet helemaal bestreden. Twee velden zijn er dermate slecht aan toe, dat ze voorlopig tot verboden terrein zijn ver klaard. Het hoofdveld is, zoals het zich nu laat aanzien, zater dag wel weer bespeelbaar, aldus gemeentelijk beleidsmedewer ker sportzaken D. de Vos. Het probleem bij de velden twee en drie is de algehele staat van de grasmat. Niet alleen de zogehe ten emelten hebben de wortels van de zoden losgevreten, kraaien hebben de larven in middels ook ontdekt. De vogels graven met hun poten en snavel het veld nog verder stuk op zoek naar de lekkernij, zodat het on verantwoord is om daar wed- strijden op te spelen, aldus De Vos. Voetbalvereniging Zierikzee meldt op haar internetsite dat beide velden de rest van het sei zoen worden gesloten. Dat is een beetje 'te voorbarig', reageren De Vos en districtsopzichter openbare werken K. Koenraadt. De velden worden de komende weken intensief behandeld met rollers en extra bemesting. Wer ken ook de weersomstandighe den een beetje mee, dan gaat het herstel sneller en kan zeker nog dit jaar de competitie verder worden afgewerkt. „Maar als de toestand blijft zoals die nu is, dan zal het misschien wat lan ger duren", aldus Koenraadt. De wedstrijden worden voorlo pig verplaatst naar het trai nings- en jeugdveld. Aanvankelijk was de gemeente optimistisch over het succes van de bestrijding van de emelten. Na twee spuitbeurten leek de larf ter plaatse voor negentig procent te zijn uitgeroeid. Dat het resultaat achteraf toch nog tegenvalt, heeft volgens Koen raadt te maken met de diepte waarop de beestjes zich ver schuilen. Het gif heeft het mees te effect aan de oppervlakte. Maandag hebben het hoofdveld en de twee naastgelegen terrei nen een derde behandeling on dergaan. Bestuurders van de w Zierikzee en Mevo verwachten problemen met het afwerken van de competitieschema in- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Samenwerking tussen de welzijnsorganisaties op Schouwen-Duiveland moet worden gestimuleerd. Een cen trale huisvesting kan daar een belangrijke bijdrage aan leve ren, maar er moet voor worden gewaakt dat er één logge instan tie ontstaat waar de talrijke vrijwilligers zich niet meer thuis voelen. Het realiseren van een welzijnshuis dient dan ook doordacht en met wezenlijke in breng van de betrokken organi saties te gebeuren. Een onder zoek wordt daarvoor echter niet nodig geacht. Dat zijn de belangrijkste con clusies die getrokken kunnen worden uil het eerste overleg deze week over een hechtere samenwerking tussen de stich tingen Peuterspeelzalen, Kin deropvang, Jeugd, Welzijn Ou deren, Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei en de Werksaam. .Wat ons betreft komt er op kor te termijn één welzijnsstichting. Laten we de krachten maar bundelen. We zijn al zo klein. We hebben het over een gemeente met maar 34.000 inwoners", zegt coördinator J. Elenbaas van de Stichting Jeugd. Hij be seft dat zijn bestuur wat sneller van stapel loopt dan de andere organisaties. Minder haast De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) heeft veel minder haast met samenvoeging en vreest voor het verlies van eigen iden titeit. Ook signaleert SWO het gevaar van vertrek van vrijwil ligers en heeft dan ook voorkeur vooreen federatieve samenwer king, waarbinnen elke organi satie haar zelfstandigheid be houdt. „Natuurlijk wil ookmijn bestuur de specifieke aandacht voor het jeugd- en jongeren werk overeind houden, maar volgens ons kan dat ook best binnen één welzijnsstichting", vindt Elenbaas. Coördinator A. Klein van Soci aal Cultureel Werk De Licht boei weet uit ervaring dat cen trale huisvesting van meerdere organisaties de onderlinge sa menwerking stimuleert. Zij ver wijst naar de uitwisseling die De Lichtboei heeft met de Speel-o-theek en Emergis, het instituut voor geestelijke ge zondheidszorg. „Zo'n samenwerking komt vooral tot stand doordat we met elkaar in het Multifunctioneel Centrum (MFC) zitten", zegt Klein. Ook nu werkt zij al samen met de Stichting Jeugd (voor de politieke jongerendag) en met de SWO (het gildenproject). „Als je in één gebouw zit, werkt zoiets toch soepeler", zegt Klein. Mogelijkheden Volgens regiomanager R. Prager van het overkoepelend wel- zijnscentrum in Zuid-West-Ne derland, waaronder de Licht boei ressorteert, vormt het MFC in de Huybertstraat in feite al een soort welzijnshuis. Hij ziet goede mogelijkheden dit ge bouw in die zin verder uit te breiden. „De Lichtboei zit er al. De toekomstige vrijwilligers- centrale van de stichting Werks aam krijgt er een plekje. In de toekomst zouden de functiona rissen van de andere stichtingen daar ook best hun kantoor kun nen krij gen". Directeur C. van Vliet van de Stichting Peuterspeelzalen en Elenbaas van de Stichting Jeugd zouden dat toejuichen. „We zitten nu op eenzame pos ten. In één welzijnshuis kom je elkaar regelmatig tegen", zegt de functionaris van de Stichting Jeugd. Volgens hem is nu de ge meente aan zet met een nader plan te komen tot vorming van een welzijnshuis. De Stichting Kinderopvang liet zonder kennisgeving verstek gaan tijdens het eerste overleg tussen alle welzijnsorganisa ties. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil betrokken worden bij de nieuwe landelijke sprei dingsplannen voor ambulance zorg. De provincie is boos dat de landelijke stuurgroep die de versterking van de ambulance zorg onderzoekt, de provincie besturen uitsluitend via het In terprovinciaal Overleg (IPO) informeert. Totdat een wetswijziging de aanstpring van ambulancezorg in andere handen legt, is de pro vincie de eerstverantwoordelij ke, schrijven GS aan de stuur- groep. Zo'n wetswijziging kan gezien de komende Kamerver kiezingen nog wel even duren. Het Zeeuws provinciebestuur Advertentie Advertentie dien de afsluiting van de bijvel- den lang gaat duren. Voor ko mend weekeinde kan de krapte nog worden opgevangen door het verschuiven van aanvangs tijden. „Maar verder zal het flink passen en meten worden", zegt Mevo-voorzitter M. Koop man. Temeer omdat het trai ningsveld, zo geeft Zierikzee- secretaris N. Timmerman aan, niet geschikt is voor senioren wedstrijden. Timmerman: „Het begint knap vervelend te wor den, maar we staan machteloos. Misschien waren we er nu wel afgeweest als ze het de eerste keer gelij k goed hadden gedaan Aan de andere kant is de ge meente ook beperkt in z'n moge lijkheden, omdat er vanwege het milieu geen agressievere middelen mogen worden ge bruikt." Koopman sluit niet uit dat het leed bekort had kunnen worden, indien de velden in eer ste instantie langer buiten ge bruik waren gehouden. Een zwaarder gif zou het milieu te veel schade opleveren „En is dat het dan wel waard?" „Ik heb een nieuwe papa", vertelt Luna van vier trots aan haar vriendjes in de kleu terklas; doelend op de nieu we vriend van haar moeder. „En hij komt me straks opha len na school!" Als het eenmaal zover is, spoeden Luna en haar klas genootjes zich naar buiten om de nieuwe papa' te gaan bewonderen. „Kijk! Daar is ie, m'n nieuwe papa", zegt Luna. Waarop de vierjarige Tim en thousiast roept: „Oh die is keigaaf! Die hebben wij ook gehad!!" spreekt zich voorshands uit voor het 'efficiëntie-model' van de vijf scenario's die het Rijkin stituut voor Volksgezondheid en Milieu ontwikkelde. Daar mee krijgt iedere inwoner van Zeeland ambulancezorg binnen vijftien minuten. Spreiding is echter niet het enige criterium 1 voor goede ambulancezorg, stellen GS. Met name de invul ling van de paraatheid is bepa lend. Omdat de huidige richtlij nen onvoldoende geld voor zelfs de meest noodzakelijke ambu lancezorg toekennen heeft de provincie de meeste ervaring met de meest effectieve sprei ding op sobere wijze, stellen GS De provincie wil van de stuur groep regionale uitwerkingen van de scenario's zien en daar overleg over hebben. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35