Toch jeugdsoos in mortuarium PZC Provincie wil meer te zeggen hebben over ambulancezorg Giro 860 Sluiting dreigt voor Concertzaal Cultuuromslag nodig voor andere opzet wijk werk Goes Geen oorlogskerkhof Studenten zoeken vermaak in Zeeland 0 lé Raad Reimerswaal akkoord met plan voor activiteiten in Rilland Computer weg bij inbraak Voorwaardelijke werkstraf voor mishandeling agenda Pink Carpet speelt in Goes' Heartbreak Café Hersenstichting Nederland De Westerschelde vWftLV00RV0GBuS V woensdag 30 oktober 2002 door Rob Paardekam RILLAND - Er komt toch een jeugdsoos in het voormalige mortuarium aan de Cromvliet- straat in Rilland. Na veel wik ken en wegen stemde een meer derheid van de Reimerswaalse gemeenteraad gisteren in met het plan. De stichting Rilland Jeugd Ver maak (RJV) wil in het gebouwtje drie dagen per week - woens dag, vrijdag en zaterdag - enke le activiteiten voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar organise ren. Zo hoopt men te voorkomen dat deze jongeren op oudere leeftijd voor grote problemen gaan zorgen. Tijdens een commissievergade ring aan het begin van deze maand lieten Leefbaar Rei merswaal en de VVD weten te gen het plan te zijn. Ook de SGP had enkele bezwaren. VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen maandagavond zeven uur en gisterochtend ne gen uur ingebroken in een wo ning aan de Nijverheidstraat in Vlissingen. De bewoner mist een complete computer, enkele tientallen cd- roms en een mobiele telefoon. Het schadebedrag is onbekend. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stichting Stads schouwburg en Concertzalen Middel burg dreigt te stoppen met de exploita tie van de Concert- en Gehoorzaal. Volgens de stichting is het onmogelijk om de zaal verantwoord te exploiteren. Inmiddels worden voor het nieuwe the aterseizoen geen boekingen meer ge daan. Om de zaal goed te exploiteren, zijn in vesteringen nodig, vindt de stichting. Door strenge geluidsnormen is het bij voorbeeld niet mogelijk om de grote zaal rendabel te maken. ,,Het gebruik Alle ogen waren gisteren op die laatste partij gericht. De vraag was of de SGP overstag zou gaan en alsnog akkoord ging. E. Geelhoed van de RJV hield nog eens een vurig pleidooi voor de jeugdsoos. Ze probeerde de SGP tegemoet te komen door duide lijk te maken dat er op zondag geen activiteiten worden geor ganiseerd. Disco-avonden of andere groot schalige activiteiten zijn ook uit den boze. Geelhoed stelde voor het project na een half jaar te evalueren. ,,We zullen de jongeren duide lijk maken dat het gebouw bui ten de openingstijden geen hangplek is. We dulden niet dat omwonenden last van ze heb ben. Als de jongeren zich niet aan de regels houden gooien ze hun eigen glazen in en is het ein de verhaal." Vertrouwen De woorden van Geelhoed trok ken de SGP over de streep. „Wij wilden zekerheid over een aan tal zaken en die hebben we nu", liet V. Janszen weten. „We zijn blij dat aan onze voorwaarden is voldaan en hebben er vertrou wen in dat het goed gaat." Leef baar Reimerswaal liet bij mon de van R Weststrate weten dat vertrouwen niet te hebben en stemde tegen. Ook de WD bleek niet van standpunt te zijn ver anderd. De liberalen vinden het voormalige mortuarium niet de geschikte plaats voor een jeugd- BRESKENS-Vanaf een afstandje lijkt het wel een oorlogskerkhof, fruitkweker Frank Govaert gebruikt om kleine perenboomjes te dit opmerkelijk tafereel in de Buijzenpolder bij Breskens. Maar dat ondersteunen die er straks gaan groeien. is het niet. Het zijn zogenoemde v-palen, een nieuw systeem dat foto Peter Nicolai van de grote zaal is niet groot", zegt H. Kole, voorzitter van de Raad van Toe zicht. „We willen er graag andere acti viteiten houden, maar we zitten dan met die geluidsnormen." De gemeente moet, als eigenaar van het pand, inves teren, vindt Kole. „We hebben dit al een aantal keren aan de orde gesteld. We willen die zaal dolgraag exploiteren, maar dan moet dat wel mogelijk zijn." Begin dit jaar is het aantal stoelen in de grote zaal in verband met brandveilig heidseisen teruggebracht van 475 naar 360. Doordat er minder mensen in de zaal kunnen, zijn de inkomsten terug gelopen. De gemeente wil, voordat er investe ringen worden gedaan, een onderzoek uitvoeren naar de exploitatiemogelijk heden van de zaal. Kole vindt dat te lang duren. „De gemeente heeft al zo vaak onderzoeken aangekondigd", zegt hij. Volgens cultuurwethouder A. van 't Westeinde is het niet mogelijk het onderzoek voor het einde van het jaar klaar te hebben. „Ik wil dat niet in twee weken rondbreien. Ik geef toe dat het probleem wat is blijven liggen, maar we zitten met een afdeling die krap be menst is en het A-theater dat veel tijd kost." De mededeling van de stichting kwam als een verrassing, zegt Van 't Westein de. De gemeente en de stichting waren sinds begin dit jaar met elkaar in ge sprek over de problemen bij de Con cert- en Gehoorzaal. „Er ligt een pro bleem en we moeten praten over hoe we dat oplossen. Nu worden we door de stichting in een hoekje gedrukt." Of B en W bereid zijn een eventueel tekort op de exploitatie bij te passen, is nog niet duidelijk. „Dat is afhankelijk van de uitkomsten van dat onderzoek." De Raad van Toezicht heeft de gemeen te laten weten per 1 juli 2003 te willen stoppen met de exploitatie als er aan het eind van dit jaar geen overeenstem ming is. Na de zomer worden de zalen niet meer geboekt. Toch is Kole gerust op een goede afloop „Ik hoop en ver wacht dat we er met de gemeente uit komen." Van 't Westeinde is duidelijk niet gecharmeerd van de tactiek van de stichting. „Als de stichting niet wil, zoeken we wel een ander." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze noemen zich 'Erase' en zijn al maanden op zoek naar 'pret' in Nederland. Cees Mulder en Erik Leker. stu denten uit Utrecht bezoeken el ke maand een provincie. Ze zijn in januari in Drenthe begonnen en dinsdag 5 november doen ze Zeeland aan. „We vonden echt dat er te wei nig pret werd gemaakt in het da gelij ks leven en besloten daar om gedurende een jaar elke maand op zoek te gaan naar leu ke, culturele dingen. We hebben twaalf maanden en twaalf pro vincies, dus dat kwam goed uit", zegt Mulder. Hij en zijn vriend zouden aan vankelijk op zoek gaan naar 'heel foute dingen', oftewel volksuitjes waar ze zelf een heel vette knipoog bij maken. Daar zijn ze van teruggekomen. „We zijn er inmiddels achter dat Ne derland barst van leuke culture le wetenswaardigheden. Vooral jongeren denken vaak ten on rechte dat cultuur saai en ou bollig is. Wij willen nu via onze internetsite laten weten dat er veel meer is tussen kroeg en voordeur", zegt Mulder. Mulder en Leker willen wel de pret laten prevaleren. De uitjes die ze promoten behoeven wat hen betreft geen educatieve waarde te hebben. Ze menen met hun initiatief een hiaat op te vullen. „Volgens ons is in de Ne derlandse media maar weinig interessante cultuur te vinden. Behalve Kunst en Kitsch voor ouderen misschien, maar voor jongeren alleen zoiets als Sex op Ibiza en dat is toch jammer", vindt Mulder. Het duo Erase begint een tocht door de provincie meestal met een bezoek aan een groot VW- kantoor om zich te oriënteren. Hun ervaringen over de ont vangsten daar zijn zeer wisse lend. Op hun site voegden ze derhalve ook een VW-check toe. Over de VW in Zeewolde zijn ze zeer enthousiast. Ze ho noreerden de ontvangst daar met een negen. De ervaring bij de VW in Assen was minder, daar hadden ze niet meer dan een twee voor over. Mulder en Leker toeren dinsdag door Zeeland. Ze beginnen u Middelburg, bij de VW. Vervol, gens bezoeken ze het stadhuisij de provinciehoofdstad. Verde hopen ze een demonstratie ring- rijden te kunnen bijwonen want ze hebben geen idee w? dat nou precies inhoudt. Overi gens weet Mulder niet of dg volksvermaak in november no; plaatsvindt. „We gaan in elk g«. val op zoek", zegt hij optimis tisch. Verder willen hij en zijt vriend even oog in oog staan mei Michiel de Ruyter in Vlissingen Ze verheugen zich ook op eet bezoek aan Veere, op het van een appartementencom plex in Goes waar ooit hout loodsen stonden en op de tock over de Zeelandbrug. In Zierik zee willen ze gaan kijken bij d Sint Lievensmonstertoren d>: ooit de grootste van Nederlaik had moeten worden. Tenslotti willen ze zelf ervaren of de grolt Multatuli gelijk had toen hij aai zijn Mimi schreef: 'Nooit wasil ergens aangenamer dan in Zie- rikzee'. MIDDELBURG - Een 48-jarig inwoner van Wemeldinge is gis teren in Middelburg voor mis handeling en bedreiging vai zijn ex-vrouw veroordeeld tol honderd uur taakstraf voor waardelijk. De politierechter liet in zijn be slissing de rol van het slachtof fer meewegen. De man verteld dat het huwelijk 28 jaar stam had gehouden. „We konden me met en zonder elkaar", zei hii Binnen de relatie waren er vol gens hem spanningen ontstaat die 24 november vorig jaar n Kapelle uit de hand liepen. Na dat hij zijn ex met de dood hat bedreigd („ik maak je af, il steek de boel in de fik") zou hi) haar een kopstoot hebben gege ven. Ook had hij zijn schoonva der bedreigd. De politierechter vond alles be wezen. Hij wilde van de straf een waarschuwing laten uit doorClaudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil betrokken worden bij de nieuwe landelijke sprei dingsplannen voor ambulance zorg. De provincie is boos dat de landelijke stuurgroep die de versterking van de ambulance zorg onderzoekt, de provincie besturen uitsluitend via het In terprovinciaal Overleg (IPO) informeert. Totdat een wetswijziging de aansturing van ambulancezorg in andere handen legt, is de provincie nog steeds de eerst verantwoordelijke, schrijven Gedeputeerde Staten aan de stuurgroep. Zo'n wetswijziging kan gezien de aankomende parlementsver kiezingen nog wel even duren, noteren GS. Het zou bovendien STREEKACTIVITEITEN: GOES - DeSpinne, 13.00-16.45 uur. Seni oren biljart competitie; 13.30-16.30 uur. Koersbal senioren; Hollandsche Hoeve, 13.00 uur Demonstratie oude ambach ten; De Pit, 13.30-16 30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14 00 uur: activiteiten voor WAO'ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; Kerkgebouw De Levensbron, Mansholtlaan 1, 14.00-16.00 uur, De Goed Nieuws Clubvoor kinderen van 5 t/m 9 jaar; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur: Clubavond Bridgeclub Kap-Biez, KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Verenigingsgebouw Gereformeerde Gemeente, 14.15-16.30 uur en 19.00-20 00 uur: Verkoping vrou wenvereniging Weest een zegen; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur. Koersbal voor 50- plussers; OUD-VOSSEMEER Vossenkuil. 14.00 uur: Koersballen ANBO; RILLAND - Kerkzaal aan de Swaanhil- straat, 14.00-15.30 uur: Verkoopmiddag en kledinginzameling van de vrouwen vereniging; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur Jeugdsoos; Oudelan destraat 11, 19.15 uur: Oecumenisch avondgebed; Meulvliet, 19,30 uur: On dernemersavond; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13 30 uur: rondvaart Oosterschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur. Volksdansen 50-plus sers; Gymnastiekzaal, 20 00-21.00 uur: Gymnastiekvereniging VZOS. sneller geweest zijn om de pro vincies te vragen hun eigen spreidingsplannen aan te pas sen aan de nieuwe richtlijn die een aanrijtijd van vijftien minu ten voorschrift. Het Zeeuws provinciebestuur spreekt zich voorshands uit voor het 'effici- entie-model' van de vijf scena rio's die het Rijkinstituut voor Volksgezondheid en Milieu ont wikkelde. Daarmee krijgt nage noeg iedere inwoner van Zee land ambulancezorg binnen vijftien minuten. Spreiding is niet het enige crite rium voor goede ambulance zorg, stellen GS. Met name de invulling van de paraatheid is bepalend. Omdat de huidige richtlijnen onvoldoende geld voor zelfs de meest noodzakelij ke ambulancezorg toekennen heeft de provincie de meeste er varing met de meest effectieve spreiding op sobere wijze, stel len GS. De provincie wil van de stuurgroep regionale uitwer kingen van de scenario's zien en daar overleg over hebben. door Rolf Bosboom GOES - De nieuwe opzet van het wijkgericht werken bij de gemeente Goes kan niet zonder een cultuuromslag binnen de organisatie. „Dat is een absolu te voorwaarde voor het welsla gen van deze doorstart", zei wethouder C. Linssen gister avond in de raadscommissie maatschappelijke ontwikke- ling. De gemeente kende tot nü toe de Goese Wijkaanpak, de naam waaronder werd geprobeerd de wijken en dorpen zoveel moge- lijkbij degemeentelijke besluit vorming te betrekken. Aange zien het project niet liep zoals dat zou moeten, heeft een on derzoeksbureau anderhalf jaar geleden al aanbevelingen voor verbetering gedaan. Die zijn nu uitgewerkt. In de nieuwe opzet worden on der meer betere afspraken met wijk- en dorpsorganisaties ge maakt, komt er een andere opzet voor de praatavonden en gaat de gemeente werken met com municatieconsulenten, zowel per vakgebied als per wijk of dorp. Inmiddels is het project bureau Goese Wijkaanpak sa mengevoegd met de afdeling voorlichting tot de nieuwe afde ling communicatie. L. Schaepkens, die interim- hoof d van die afdeling is ge weest en het plan voor het wijk gericht werken heeft opgesteld, benadrukte tegenover de com missie de noodzaak van veran deringen in de hele organisatie om de werkwijze te laten slagen Daarmee wijzigt, zo zei hijvan zelf ook de cultuur. Overigens is er volgens hem niets mis met de huidige cultuur binnen de ge meente, maar als de organisatie Wethouder C. Linssen. daadwerkelijk wijkgericht wil werken, vereist dat een wat an dere instelling. Wethouder Linssen gaf aan dat de wil er binnen het stadskan toor zeker is. „Het manage mentteam heeft al gezegd: hier staan we volledig achter. Dat is heel belangrijk, want als die be reidheid er niet zou zijn, hoef je er niet eens aan te beginnen." De diverse commissieleden toonden zich er verheugd over dat het wijkgericht werken weer serieus wordt opgepakt. G. de Kok (CDA) pleitte voor een geleidelijke groei. „Sommige zaken moeten zich gaan ont wikkelen. De Goese Wijkaan pak heeft toch tot teleurstellin gen geleid. Door nu stap voor stap te werken, moeten we er voor zorgen dat de mensen ook gemotiveerd blijven." De andere commissieleden de den diverse voorzetten voor de nadere invulling van het wijk gericht werken. Het gemeente foto Willem Mieras bestuur wil nu de meningen peilen van de wijkorganisaties. Daarna komen de plannen terug in de gemeenteraad om defini tief te worden goedgekeurd. GOES - In het Heartbreak Café in Goes treedt morgen Pink Car pet op. De band brengt rockcovers van actuele bands en klassiekers uit laatste decennia van de vorige eeuw. Pink Carpet begint om 21.00 uur. Op zondag 3 novem ber verzorgen in hetzelfde café Gino the Bulldoze Band een optreden. De huisband speelt deze middag vanaf 16.00 uur een set met rock en popcovers van bekende bands van eigen bodem. Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Telefoon 030-693 77 77 Vogelbescherming NEDER I. AND 'ogelbescher iing.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn: snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op- www.hartstichting.nl Nederlandse\L Hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34