Reimerswaal pakt normbesef aan De Groene is strijd om zeggenschap Meer parkeerruimte voor klanten Ouderen in Borsele willen kansen om zelfstandig te blijven GS in actie tegen OU-besluit Dreigboete voor mishandeling Mannen gedragen zich verdacht Agent beticht van hypnose Brommer rijdt door na botsing Steun voor vloekverbod en maatregelen tegen drankmisbruik jeugd Vogelshow in Rilland Vogelexpositie Ruilbeurs Verkoopmiddag TAXATIEDAG door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De midden standsvereniging Smalstad in Sint- Maartensdijk, de gemeente Tholen en de Rabobank hebben gistermiddag een par- keerconvenant ondertekend. Het conve nant moet bewerkstelligen dat de parkeerdruk op de Markt in Sint-Maar tensdijk afneemt. In het convenant is opgenomen dat de drie partijen er bij hun personeel op aandrin gen dat zij elders dan op de Markt parke ren. De Haven zou het alternatief kunnen zijn. Het doel is dat er meer plaatsen voor kort parkeren en in het bijzonder voor be zoekers en klanten vrijkomen. Om het convenant op ludieke wijze kracht bij te zetten gingen burgemeester W. Nuis, de voorzitter van het Rabobankbestuur A. van Gurp en R. van Tilborg van de mid denstandsvereniging de Markt op om gele kaarten uit te delen. Op de kaart stond dat de plaatsen alleen voor kort parkeren zijn en dat niet iedereen zich aangesproken hoefde te voelen. De eerste gele kaart werd uitgedeeld aan de fotograaf van de Provinciale Zeeuwse Courant. Hij had zijn auto voor de deur van het gemeente huis geplaatst. Burgemeester Nuis van Tholen deelt gele kaarten uit aan bestuurders die hun auto te lang op de Markt in Sint-Maartensdijk hebben geparkeerd. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten gaan samen met col lega's uit andere provincies actie ondernemen tegen de voor genomen sluiting van het studiecentrum Zeeland van de Open Universiteit. De OU wil zes van de achttien studiecen tra, waaronder de Vlissingse, per januari sluiten om de overi ge centra beter uit te kunnen rusten. De Zeeuwse studenten zijn dan aangewezen op het centrum in Breda. In antwoord op vragen van de WD-fractie laat het college weten dat in eerste instantie geprobeerd wordt de Open Universiteit en het mi nisterie van Onderwijs te bewegen de voorgenomen sluiting niet door te voeren. Als die actie geen effect heeft, wordt de aandacht verlegd naar de Tweede Kamer. Het college stelt dat de Statenfracties die actie kunnen ondersteunen door de ei gen landelijke vertegenwoordigers te vragen zich sterk te ma ken voor het open houden van de bedreigde studiecentra. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 36-jarige inwoner van Wemeldinge wegens mishan deling een voorwaardelijke boete van 500 euro opgelegd. De verdachte had 2 februari dit jaar zijn buurman vastgepakt. Het slachtoffer zou daarbij ten val zijn gekomen en kneuzin gen hebben opgelopen. De mishandeling was het gevolg van een slepende burenruzie die al tien jaar speelt. De man had zich niet langer kunnen be heersen toen de buurman als een razende tekeer was gegaan tegen zijn vrouw. Zij zou de auto niet op de goede plaats heb ben geparkeerd. „Hij is een grote eikel. Het is een echte Duit ser met een grote mond", spuide de Wemeldingenaar zijn gal. „U moet met uw handen van hem afblijven. Of het nu een ei kei is, Duitser of Nederlander. U moet eerst eens naar uzelf kij ken", diende de politierechter de man van repliek. In de straf maat werd ook de rol van het slachtoffer meegenomen. KAPELLE - Een 42-jarige inwoner uit 's-Gravenpolder en een 46-jarige inwoner uit de gemeente Comstrijen, zijn in de nacht van maandag op dinsdag in de Spaarlingstraat in Ka- pelle aangehouden. Bewoners meldden de politie dat het tweetal zich verdacht gedroeg en probeerden in te breken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een zestigjarige inwoner van Heinkenszand veroordeeld tot 150 euro boete. De man reed 9 februari dit jaar in zijn auto met een vals kenteken. De auto was niet APK-gekeurd en on verzekerd. Twee weken eerder, 26 januari, had verdachte een fiets weggenomen en in de kofferbak van zijn auto gelegd. De Bevelander had eerder bekentenissen afgelegd bij de politie. Gisteren zei hij door de verbalisant gehypnotiseerd te zijn ge weest, waardoor zijn verklaringen niet zouden kloppen. De politierechter hechtte meer waarde aan het proces-verbaai van de politie en vonniste de verdachte conform de eis. VLISSINGEN - Een bromfietser is er maandagavond van door gegaan nadat hij een fietser had aangereden. De 30-jari- ge fietser reed rond kwart over tien op het Westerzichtpad in Vlissingen. De bromfietser kwam hem tegemoet, sneed een stuk van de bocht af en kwam met hem in botsing. De fietser kwam ten val, maar bleef ongedeerd. Zijn fiets is totaal ver nield. woensdag 30 oktober 2002 door Rob Paardekam KRUININGEN - Het normen en waardendebat lijkt vanuit Den Haag te zijn overgeslagen naar Kruiningen. Twee SGP- voorstellen op dit gebied wer den gisteren door een meerder heid van de Reimerswaalse ge meenteraad aangenomen. De SGP constateerde in haar al gemene beschouwingen dat een groot deel van de jeugd zich in de weekeinden te buiten gaat aan overmatig alcoholgebruik. Volgens de partij moet de ge meente het initiatief nemen en er iets tegen doen. Voorgesteld werd een convenant te sluiten met horeca-uitbaters en be heerders van sportkantines. Onder het motto 'Wij durven nee te zeggen' zouden deze hun ver antwoordelijkheid meer moe ten nemen. Het voorstel oogstte veel bijval bij andere partijen. „Er zijn ho reca-uitbaters die omwille van de omzet wel eens te veel schen ken". constateerde P. Koeman (CDA). Net als veel anderen vond hij wel dat ook de ouders RILLAND - Vogelvereniging Zanglust uit Rilland-Bath houdt komende vrijdag en za terdag haar jaarlijkse vogelten toonstelling in dorpshuis Luc- tor et Emergo in Rilland. Het evenement vindt vrijdag plaats tussen 19.30 en 22.00 uur en za terdag van 14.00 tot 22.00 uur. 's-H HENDRIKSKINDEREN - De Vogelvrienden uit Goes hou den op vrijdag 1 en zaterdag 2 november hun jaarlijkse ten toonstelling in het Heer Hen drikhuis in 's-Heer Hendriks kinderen. Op vrijdag is de zaal open van 14.00 tot 22.00 uur en I op zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. ven zou zijn. Strandje De vier oppositiepartijen (PvdA, ChristenUnie, Leefbaar Reimerswaal en WD) deden sa men enkele voorstellen over de begroting. Ze wilden onder meer geld reserveren voor een strandje in Hansweert, een pla- teaulift in het dorpshuis van Kruiningen en renovatie van de kleedaccommodatie van de voetbalvereniging in Waarde. Ook willen ze dat het dividend van Delta tot 2006 voor de helft aan de bewoners wordt uitge keerd, terwijl het college dat stapsgewijs wil afbouwen. Alle ideeën werden door de hele coa litie (SGP, CDA en BBR) afge wezen. De coalitiepartijen kwamen zelf ook met enkele plannen. Zo vin den ze dat er geld bespaard kan worden op het gebied van sport. De burger zou voor deze vrije tijdsbesteding zelf een grotere duit in het zakje kunnen doen. Ook willen ze de uitgaven aan culturele activiteiten met twin tig procent terugbrengen. Ui teraard konden deze voorstellen wel op een meerderheid in de ge meenteraad rekenen. hun verantwoordelij kheid moe ten nemen. Het voorstel om een convenant te sluiten werd uit eindelijk unaniem aangeno men. Het tweede voorstel van de SGP betrof het aanpassen van de Al gemene Plaatselijke Verorde ning (APV) van de gemeente Reimerswaal. De gereformeer den willen dat die wordt uitge breid met een bepaling die zegt dat het verboden is in het open baar Gods naam te misbruiken of onwelvoeglijke taal te bezi gen. Overigens liet J. Sinke we ten niet aan de vrijheid van me ningsuiting te willen tornen. Veel partijen lieten weten het een sympathiek voorstel te vin den, maar het zou nauwelijks te handhaven zijn. Volgens de SGP moet het meer als een signaal worden gezien. Een meerder heid stemde in met het plan de APV aan te passen. WD, PvdA en BBR waren tegen, omdat het 'vloekverbod' niet te handha- Kunstvrienden spelen klucht KAPELLE - De Goese to neelvereniging De Kunst vrienden geeft zaterdag 23 november een voorstel ling in De Vroone in Ka- pelle. Onder regie van Anita Vink speelt De Kunst vrienden de klucht 'Geen Piet maar Pizza', geschre ven door Wilma Renes- Leertouwer. Het verhaal gaat over de uitbaters van een slechtlopende pizze ria, die een prijs winnen. Ze steken die in hun ne- rinkje, maar de schuldei sers staan even later op de stoep. De voorstelling be gint om 20.00 uur. Na af loop is er gelegenheid om een dansje te draaien op de muzie van Nice Try. LEWEDORP - In café De Goede Verwachting in Lewedorp vindt op vrijdag 1 november vanaf 19.15 uur een ruilbeurs voor verzamelaars van onder meer munten, oude ansichten en postzegels plaats. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De oude ren in de gemeente Borsele heb ben gesproken. In een serie debatten hebben ze kenbaar ge maakt wat hen bevalt en wat er beter kan. Zo blijken de meeste ouderen in Borsele graag in een van de vijftien dorpen te willen blijven wonen, maar maken ze zich zorgen of dat wel kan. Want aan de dingen die zelf standig wonen mogelijk moeten maken (aangepaste huisvesting, thuiszorg en openbaar vervoer bijvoorbeeld) valt nog wel wat te verbeteren. Het gemeentebe stuur van Borsele, dat de debat ten in samenwerking met de Seniorenraad en het Vrijwilli- gershuis organiseerde, weet nu waaraan het moet werken en heeft beloofd ook de andere maatschappelijke organisaties aan het jasje te zullen trekken. In het totale pakket voorzienin gen voor ouderen zijn ook de provincie, woningbouwcorpo raties, zorgsector en vervoers bedrijf Connexxion nauw be trokken. Veel van de gesignaleerde knel punten vallen direct terug te voeren op onduidelijkheid. In de zorgsector is het een hele toer om je weg te vinden. Voor een rolstoel moet je heel ergens an ders zijn dan voor een ochtend hulp in de week en dan is het nog heel schimmig wat er gebeurt tussen de hulpvraag en het mo ment dat er een oplossmg komt Ouderen worden daar erg onze ker van. Eén zorgloket zou de gang van zaken aanzienlijk een voudiger maken. Even onduidelijk is klaarblijke lijk de regeling Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW de taxi die je een uur van tevo ren moet bestellen. De ouderen die er gebruik van maken, blij ken heel tevreden, maar dat is maar een kleine groep. Het grootste deel maakt er geen ge bruik van, omdat niet helder is hoe het in zijn werk gaat en wat de tarieven zijn. Dat er fouten staan in de Connexxionfolder over de treintaxi, doet daar geen goed aan. Over het CW is al he lemaal weinig informatie ver spreid. Ouderenwoningen Moeilijker op te lossen is het probleem van de seniorenwo ningen. De woonstichting R&B, die in Borsele werkt, is zich al langer bewust van de vraag naar meer ouderenwoningen in de dorpen. Uit de Woonvisie is die behoefte al gebleken. Maat huizen bouwen gaat niet zo snel en inmiddels is de uitkomst van de Woonvisie alweer door de tijd ingehaald: niet alleen aan seni orenwoningen is een groot ge brek, ook huurwoningen voor alleenstaande jongeren zijn er veel te weinig. Op het gebied van veiligheid zingen de Borsele ouderen mee in het koor van meer blauw op straat, hondenpoep, hardrijders en ongelijke stoepen. Ze voelen zich in het algemeen best veilig en vinden in het verenigingsle ven redelijk wat vertier. Over het voorzieningenniveau ma ken ze zich wel zorgen. Het ver- d wij en van winkels, banken en postkantoren zou kunnen wor den opgelost door de rijdende winkels voor dergelijke dien sten in te huren. Ook het betrek ken van jongere ouderen bij de activiteiten in het dorp, door een uitgebreider soosaanbod, verdient vogens de Borselse se nioren aanbeveling. WILHELMINADORP - De her vormde vrouwengroep uit Wil- helminadorp houdt vandaag tussen 14.00 en 16.30 uur haar jaarlijkse verkoopmiddag in het Wilhelminahuis. Advertentie Kunst Antiek Yerseke -1 iVnYf l I 'MÉM. ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag a.s., 10-14 uur. Locatie: Paardenmarkt 19. Yerseke. Ook opgeviste zaken en boeken kunnen gelaxeerd worden. Meubelen evt. d.m.v, foto's. Tevens taxatie aan huis mogelijk. Voor meer info: 0118-650680. De kop van de Oostsingel, waar appartementen van maximaal'vier bouwlagen zouden moeten komen; de buurt en de gemeenteraad vinden dat te hoog. foto Willem M ieras Vier bouwlagen plus een kap is te hoog aan de Oost singel, zo vindt de gemeen teraad van Goes. Met die uitspraak wordt niet alleen het bouwplan op losse schroeven gezet, maar komt ook de relatie met het college van Ben W onder druk te staan. De kwestie kan verstrekkende gevol gen hebben. door Rolf Bosboom GOES - Zeker vier jaar wordt er nu al gedacht over een andere invulling van 'locatie-De Groe ne' Het gelijknamige garagebe drijf aan de Anjelierstraat verhuist begin 2003 naar bedrij venterrein De Poel en project ontwikkelaar M. de Groene, broer van de eigenaar, wil er ap partementen en huizen realise ren. Woningbouw in de stad: daar komt gedonder van, zo be vroedde men vooraf en dat is ook gebleken. De pogingen om de omwonen den vroegtijdig bij de plannen te betrekken, hebben averechts gewerkt. Na de reacties op de eerste opzet werden de plannen aangepast, waarna een 'grote mate van maatschappelijke ac ceptatie' werd verondersteld. De werkelijkheid bleek totaal anders. Afgelopen voorjaar gle den in totaal 82 bezwaarschrif ten tegen het bestemmingsplan in de brievenbus van het stads kantoor. Het college van B en W wil niet temin het bestemmingsplan slechts op enkele onderdelen aanvullen en verduidelijken. Het bouwplan op zich blijft overeind. De raadscommissie grondgebied, de afgelopen tijd intensief benaderd door de Pro testgroep Locatie-De Groene, kwam maandagavond echter tot de conclusie dat de apparte menten op de kop van de Oost singel te hoog worden. In plaats van vier bouwlagen (plus kap) werden drie hoog genoeg ge acht. De discussie in de commissie ging gepaard met blijken van onbegrip, boze blikken en ver wijten. De protestgroep toonde zich verbolgen over de opstel ling van de gemeente en scherm de nadrukkelijk met de rechter, de projectontwikkelaar zei niet verderte willen inbinden, de ge meenteraad dreigde desnoods een veto over het plan uit te spreken en wethouder M. 't Hart, die zich tussen drie vuren wist, sloeg verbaal ook flink om zich heen. Het lijkt er vooral op dat er ver keerde verwachtingen zijn ge wekt. Door de buurt al vroeg bij de plannen te betrekken, ont stond in elk geval de suggestie dat de bewoners daar ook veel over te vertellen hadden. Dat dat naar hun mening onvol doende waar is gemaakt, heeft samen met de moeizame com municatie geleid tot hun frus tratie en onverzettelijke hou ding. In dergelijke planologische pro cedures neemt het college de be sluiten. 't Hart heeft, gezien de gevoeligheid van de discussie, eerder moeten toezeggen de ge meenteraad erbij te betrekken. Nu de meningen botsen, dreigen de raadsleden zelfs het heft in handen te nemen en het college analyse te dwingen tot de beslissing die zij voorstaan. Daarmee staat de wethouder met de rug tegen de muur en moet hij terug naar de ontwik kelaar met het verzoek de hoog ste appartementen te schrap pen, terwijl er langdurig is onderhandeld om overeenstem ming te krijgen over het plan. De Groene zal het 'verlies' onge twijfeld gecompenseerd willen zien, bijvoorbeeld door woning bouw elders. Of een stap verder: hij stelt dat het plan financieel niet meer rond te breien is en gooit de handdoek in de ring. De vraag is: wie heeft bij de ge meente de touwtjes in feite in handen? De discussie rond De Groene heeft de competentie strijd tussen raad en college op scherp gesteld. De strijd komt voor uit het 'dualisme', dat be gin dit jaar landelijk zijn intrede in het gemeentebestuur heeft gedaan. Daardoor hebben raad en college gescheiden taken en verantwoordelijkheden gekre gen. Op papier lijkt het allemaal te kloppen, in de praktijk is ver warring troef. Er heerst vooral onduidelijkheid over eikaars rol en bevoegdheden, waardoor conflicten op de loer liggen. In het dualisme heeft de raad vooral een 'kaderstellende' - hét modewoord in de Goese politiek - rol. De raadsleden vatten dat op dat zij kunnen voorschrijven wat er gebeurt; de wethouder verstaat eronder dat de raad de marges aangeeft waarbinnen de collegeleden kunnen opereren. Maar hoeveel en wat voor ka ders er ook gesteld worden, bei de partijen moeten wel weten waar ze aan toe zijn. Een raad die pas ingrijpt nadat er twee enhalfjaar lang op diverse fron ten is gediscussieerd over de in vulling van locatie-De Groene, drijft college en ontwikkelaar tot wanhoop. In dezelfde commissievergade ring werd ook gesproken over de uitbreiding van serviceflat De Horst. De belangrijkste vraag is of die in de breedte of in de hoogte moet plaatsvinden. Op nieuw eiste de raad daarbij de vinger aan de pols te kunnen houden. Op het verzoek van 't Hart om, nu de besprekingen met De Horst voor de deur staan, 'kaders te stellen' (bij voorbeeld: hoe hoog maximaal? bleef het echter opvallend stil Daarmee bestaat opnieuw het risico dat de raad in een laat sta dium plannen doorkruist. De kwestie-De Groene toont ook eens te meer aan hoe moei zaam en complex het is om loca ties binnen de bebouwde kom in te vullen met woningbouw. En dat terwijl de gemeenteraad daar veel waarde aan zegt te hechten, omdat daarmee zo min mogelijk buitengebied hoeft te worden opgeofferd voor wo ningbouw. De buurt is bij derge lijke projecten al haast een vanzelfsprekend struikelblok geworden. Als raad en college elkaar niet eens diep in de ogen kijken, lijkt er een tweede voor spelbare hindernis te ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33