Goes in beeld voor rijkssubsidie PZC Brede school Goes stemt enthousiast 13 Ombudsman tikt Tholen op vingers Kokkelschepen terug uit gesloten gebieden SOKKEN ACTIE! O. Kamer niet goed ingelicht over kosten W esterscheldetunnel Provincie mikt op bijdrage voor woningbouw op havenindustrieterrein Meisje (17) mishandeld STARTERSDAG 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Nieuwe papa BEVELANDEN/THOLEN woensdag 30 oktober 2002 üdoor Harmen van der Werf YERSEKE - Kokkelschepen hebben zich gisteren terugge trokken uit gesloten gebieden in de Waddenzee. De vrij onbeken de actiegroep Wilde Kokkels heeft bezwaar aangetekend te gen de vergunning voor het vis sen in die gebieden. Tot de Raad van State over het bezwaar heeft beslist, mager niet worden gevist. De actie van Wilde Kokkels, een groep van biologen en weten schappers die zich tegen mecha nische kokkelvisserij verzet, is de kokkelsector rauw op het dak gevallen. De officiële natuuror ganisaties Waddenvereniging en Vogelbescherming hadden in overleg met staatssecretaris Odink van Visserij toegezegd geen bezwaar te maken. Zij de den dit, omdat veel jonge kok kels in andere delen van de Waddenzee zouden blijven lig gen en de productie zou worden beperkt tot 2200 ton kokkel vlees. „Wij houden ons aan die productie", laat secretaris J. Holstein van de producentenor ganisatie kokkel visserij weten, „maar wij hebben ons werkter rein nu weer verlegd naar diepe re delen van de Waddenzee. Ter wijl het voor de natuur juist gunstiger is de oudere, dus gro tere kokkels in de gesloten ge bieden te bevissen. Die gaan voor de winter toch dood." Woordvoerder J. Reneerkens van actiegroep Wilde Kokkels noemt het 'onbegrijpelijk' dat de Waddenvereniging en Vogel bescherming met Odink in zee zijn gegaan. „De kokkelvissers willen niet voorniets in gesloten gebieden vissen. Volgens Hol stein is dat 'onzin'. Uit onder- zoekis gebleken dat er een dikke 20.000 ton kokkelvlees in de Waddenzee ligt. Het ministerie heeft een visvergunning gege ven voor ruim 9000 ton. „En", zegt Holstein. „we vissen die bij lange na niet volWij wil len jonge kokkels voor volgend jaar sparen." Wanneer de zaak bij de Raad van State dient, was nog niet be kend. door Mieke van der Jagt GOES - Als het aan de provincie ligt, komt het havenindustrie- 'y terrein in Goes in aanmerking 'vooreen subsidie uit het Budget Investering Ruimtelijke Kwali- Iteit (BIRK). Dat is rijksgeld dat r.er aan de ene kant voor moet ■zorgen dat in stedelijke gebie den versterkend wordt ge bouwd en aan de andere kant dat het landelijk gebied de ruimtelijke kwaliteit behoudt die het nu nog heeft. De gemeente Goes heeft zelf al wat miljoenen voor het haven industrieterrein gereserveerd, maar het hele project staat of valt bij aanvullende subsidies van Rijk en provincie. In een prioriteitenlijstje van vier, dat Gedeputeerde Staten aan de minister hebben gestuurd, staat Goes op tweede plaats. De gemeente Goes wil het ha- venindustrieterrein, waar nu nog bedrijven zijn gevestigd, omvormen tot een woongebied. Dat kost een hoop centen, want een deel van de bedrijven wil he lemaal niet uit het gebied weg. De strook langs de oostkant van het havenkanaal, tussen de Ringbrug en de ingang van het f? Goese Meer, is echter bij uitstek '•geschikt voor stedelijke bebou wing, wat detailhandel en wa- 'r terrecreatie. Het kan een flink deel van het bouwvolume op vangen, dat anders in de dorpen, dus midden in het landelijk ge bied, moet worden neergezet. Volgens de provincie past het .SHMflHHIHHHBHHBH Onderzoek naar dood duikers MIDDELBURG - Justitie in Middelburg onderzoekt de om standigheden waaronder twee Belgische sportduikers zondag na een duik in de Oosterschelde tijdens de zware storm zijn overleden. Het Openbaar Ministerie zal op basis van de resultaten eventu eel besluiten strafrechtelijke vervolging in te stellen. „We willen meer van het voorval weten", verklaarde een woord voerster van het openbaar mi nisterie in Middelburg. „De of ficier van justitie zal vervolgens bekijken wat hij ermee doet," De woordvoerster erkende dat op het eerste gezicht geen spra ke lijkt van een activiteiten die strafrechtelijke vervolging rechtvaardigen. Behalve ge zond verstand is er niets dat een sportduiker ervan weerhoudt bij zware storm te water te gaan project precies in het streven van het Rijk, dat de nieuw- bouwbehoefte in de stedelijke gebieden wil opvangen om het platteland, in Zeeland helemaal aangewezen tot nationaal land schap, te sparen. De provincie prijst in een brief aan de minister Zeeland, met de steden Middelburg, Goes, Vlis- singen en Terneuzen middenin een nationaal landschap, aan als een uitgelezen gebied om het BIRK-geld in te stoppen. Erzijn zelfs vier projecten die zo voor een subsidie in aanmerking kunnen komen. Behalve het ha venindustriegebied in Goes zijn dat het Scheldeterrein in Vlis- singen, de Axelse Dam in Ter- neuzen en het Stationsgebied in Middelburg. Die veelheid van projecten is voor Goes tevens het probleem. De provincie zet het Scheldeterrein op de eerste plaats en Goes op de tweede. Terneuzen en Middelburg staan op drie en vier. Die prioritering heeft te maken met de stadia waarin de plannen zijn en met de hardheid van particulier geld. In Vlissingen is er veel goe de wil en ook wel veel geldmaar de situatie is heel complex. Vlis singen heeft ook te maken met risicocontouren vanuit de Wes- terschelde en vanuit het nabij gelegen industriegebied. In Goes is een raadsbesluit geno men, wat het streven naar om vorming tot woongebied vast legt. Ook heeft Goes afspraken met een projectontwikkelaar en is er geld opzij gezet om de ope ratie samen met het Rijk en de provincie in gelijke delen te be talen. Goes stelt zich voor het havenindustrieterrein met de nodige subsidies in tien jaar vrij te maken voor woningbouw. Als het aan de provincie ligt, krijgt Goes een bijdrage van het Rijk om het havenindustrieterrein met woningen te bebouwen. MIDDELBURG - Een 17-jarige meisje uit Middelburg is gister middag rond half een lastig ge vallen in de Merwedestraat, na bij het bruggetje. Het meisje liep daar met een vriendin toen ze werd uitge scholden en lastig gevallen door een onbekende. Ze werd in haar buik en op haar benen gestompt en in haar gezicht geslagen. Het meisje moest naar een dokter voor haar verwondingen. door Rolf Bosboom GOES - Terwijl er buiten nog volop werd gewerkt aan de weg en het schoolplein, gingen gis terochtend de leerlingen voor het eerst naar de nieuwe brede school in de Goese wijk Ouver ture. Het was even wennen en het kostte wat tijd om wegwijs te raken in het grote complex, maar de reacties van kinderen, ouders en leerkrachten waren eensluidend: een prachtig ge bouw. Het gebouw aan de Elvis Pres- leylaan is het nieuwe onderko men van de protestants-christe lijke Prinses Beatrixschool en de openbare basisschool De Zuidwesthoek. Ze zitten welis waar onder één dak, maar heb ben bijvoorbeeld wel allebei een eigen ingang. Daarnaast delen ze zaken zoals de gymzaal. Vanwege de verhuizing hadden de kinderen een extra lange herfstvakantie. De laatste da gen voor de vakantie werden gebruikt om in te pakken. Afge lopen maandag heeft het perso neel de lokalen ingericht en is er nog met man en macht gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. De leerlingen van de Zuidwest hoek hadden vóór de vakantie allemaal een sleutel ingeleverd. Gisterochtend werd, bij wijze van officieuze opening, uit de enorme bos de juiste sleutel ge zocht om binnen te komen. Daarna was er een kleine speur tocht in het gebouw, om er de weg te leren kennen. Bij de Prinses Beatrixschool gingen de kinderen luid toete rend naar binnen, waarna ook zij wegwijs werden gemaakt. „Het is een fantastisch gebouw geworden", zegt directeur M. van Ewijk van de Beatrix school. „In het begin heb je wel een beetje het gevoel van een doolhof, maar dat verdwijnt snel." Haar school heeft wel te kampen met een fors ruimtege brek. Aanvankelijk dreigden twee groepen in Goes-Zuid te moeten worden ondergebracht, maar inmiddels heeft de ge meente toegezegd mee te wer ken aan de plaatsing van nood- lokalen op het nieuwe school plein. Van Ewijk verwacht dat de barakken er binnen enkele weken staan. In afwachting daarvan zijn de beide groepen tijdelijk in de nieuwbouw ondergebracht, on der meer in de multifunctionele ruimte. „Dat betekent dat we even moeten improviseren." De onverwacht sterke leerlingen- groei baart de directeur zorgen. „De Zuidwesthoek heeft twaalf lokalen en wij maar tien, terwijl wij meer kinderen hebben. Ik wil het woord wrang niet in de mond nemen, maar het is toch wel een beetje vervelend. Minoes Het principe van een brede school gaat ervan uit dat basis scholen met andere, aanvullen de voorzieningen worden ge combineerd. In het geval van Ouverture gaat het om de kin deropvang. Stichting Kinder opvang De Bevelanden heeft er haar kantoor gevestigd. Daar naast is peuterspeelzaal De Ted dybeer erheen verhuisd en is er een nieuwe locatie voor buiten schoolse opvang geopend, Advertentie WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De Zeeuwse Ombudsman heeft de gemeente Tholen op de vingers getikt. De gemeente kreeg een brief van een klager omdat deze vond dat Tholen tekort was ge schoten in de afhandeling en be taling van rattenbestrijding. De ombudsman concludeerde dat de gemeente slecht had gecom municeerd en de zaak onzorg vuldig had afgehandeld. De klager, zelf niet op Tholen woonachtig, maakte de zaak aanhangig voor zijn vader. Op 10 september 2001 werd de va der door een verpleegkundige verzorgd, toen die constateerde dat er op het erf bij de woning ratten liepen. Ze nam contact op met de gemeente en deze advi seerde een rattenbestrijder te bellen. Bij een tweede bezoek van de rattenbestrijder deelde deze aan de inmiddels aanwezi ge zoon mee dat dit bezoek niet meer door de gemeente zou wor den betaald. De zoon vond dat de veroorzaker moest betalen voor de onkosten. Hij nodigde na het bezoek van de rattenbe strijder een medewerker van de gemeente uit om de situatie te komen bekijken. Deze adviseer de om maatregelen te nemen om te voorkomen dat de ratten in huis zouden komen. De rattenbestrijder kwam vier keer ter plaatse, voor inspectie en het plaatsen van lokaas. De betrokkene dacht dat hiermee de zaak was afgehandeld, totdat hij een rekening kreeg van de bestrijder. Hij schreef een brief aan de gemeente waarin hij dui delijk maakte dat hij, middels de verpleegster, had voldaan aan zijn plicht om de aanwezig heid van de ratten te melden en dat hij als dank hiervoor een re kening kreeg gepresenteerd. Hij vroeg daarom de gemeente de rekening te betalen. De gemeente stuurde een brief terug en maakte duidelijk niet te zullen betalen. Zij beschouw de zichzelf niet als veroorzaker. Dit zou zo zijn geweest als de ratten op het erf waren gekomen via de openbare riolering. Er was op het erf wel vastgesteld dat er een riolering was zonder putdeksels, maar dit betrof par ticuliere afvoerputjes. Volgens de rattenbestrijder was het ook aannemelijker dat de ratten er waren gekomen door de romme lige staat van het erf. De gemeente betaalde, volgens de wettelijke onderzoeksver- plichtingen, het eerste bezoek van de rattenbestrijder. Volgens de gemeente bleek verder uit de brief dat de klager op de hoogte was van het feit dat verdere be strijding voor eigen rekening zou komen. De gemeente be schouwde de brief verder ook niet als klacht. De gemeente had volgens de ombudsman zorgvuldiger moe ten beoordelen of het om een klacht ging en dit volgens de klachtenprocedure moeten be handelen. Ook vindt de om budsman dat de gemeente slecht heeft gecommuniceerd. De klacht over de rekening ver klaarde hij ongegrond. Bij de gemeente was niemand voor commentaar bereikbaar. Advertentie 2 NOVEMBER 2002 HOTEL GOES 10.00-16.00 uur toegang GRATIS programma en aanmelden www.zeeland.kvk.nl luchtfoto Willem Mieras Minoes geheten. Eind deze week neemt ook kinderdagverblijf Jip en Janneke er zijn intrek. Het kinderdagverblijf wordt uitgebreid van één naar drie groepen, met elk twaalf kinde ren. „We zijn er ontzettend blij mee", zegt E. Platschorre, plaatsvervangend unitmana ger, over de nieuwbouw. „Het is een mooi gebouw geworden, met veel licht. Heel plezierig om te werken." De samenwerking met de scholen moet nog in gang worden gezet, onder leiding van M. Copper, coördinator brede scholen bij de gemeente Goes. Platschorre: „Wij staan er hele maal open voor." De nieuwe brede school wordt pas volgend voorjaar officieel geopend. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Kamer is onvoldoende inge licht over de financiële af wikkeling en de voortgang van de bouw van de Wester - scheldetunnel. De Algemene Rekenkamer constateert dit in een giste ren gepresenteerd rapport over informatievoorziening bij grote projecten. Ministeries zijn verplicht de Tweede Kamer bij grote pro jecten, zoals de Westerschel- detunnel en Betuwelijn, re gelmatig op de hoogte te hou den. Bij de Westerschelde- tunnel gebeurt dat met half jaarlijkse voortgangsrap portages. De basisinformatie voor die rapportages wordt geleverd door de NV Westerschelde- tunnel, de opdrachtgever voor de bouw waarvan het Rijk en de provincie aandeel houders zijn. Dat de NV zelf de informatie aanlevert, zorgt voor proble men, aldus de Algemene Re kenkamer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat controleerde de gegevens onvoldoende, heeft de Algemene Rekenka mer opgemaakt uit de tiende voortgangsrapportage over het eerste halfjaar van 2001 De Tweede Kamer is over een aantal risico's voor vertra ging en meerkosten niet ge- informeerd. De kritiek is door Verkeer en Waterstaat onderschreven en het departement heeft be terschap beloofd. Dat bleek uit de twaalfde voortgangs rapportage over het eerste halfjaar van 2002, waaruit duidelijk werd dat de NV Westerscheldetunnel 15 mil joen euro tekort komt op de post onvoorziene uitgaven. Aannemer KMW heeft bo vendien voor 68 miljoen euro claims ingediend Het minis terie concludeerde daaruit dat 'geld de grootste risico factor is geworden'. Met de tunnel is tot nu toe ruim 830 miljoen euro gemoeid. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Clowns vermaakten de leerlingen na de opening van de nieuwe brede school in de Goese wijk Ouverture. foto Willem Mieras „Ik heb een nieuwe papa", vertelt Luna van vier trots aan haar vriendjes in de kleu terklas, doelend op de nieu we vriend van haar moeder. En hij komt me straks opha len na school!" Als het eenmaal zover is, spoeden Luna en haar klas genootjes zich naar buiten om de 'nieuwe papa' te gaan bewonderen. „Kijk! Daar is ie, m'n nieuwe papa", zegt Luna. Waarop de vierjarige Tim en thousiast roept: „Oh die is keigaaf! Die hebben wij ook gehad!!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31