M-Kids pakken Nederland in PZC Veronica, met de V van Viets Hobbitdorp in Oslo GEBOERT VOOR KOM FN HAODFN KI1NNFN Bassie en Adriaan stoppen woensdag 30 oktober 2002 illustraties Fiep Westendorp Is er ooit, ergens een raadsel achtiger telefoongesprek op geschreven, een met meer onbe grijpelijks dan dat ene dat zó begint: 'Hallo...! zei het schaap Veronica, ja, vijf vijf drie zes ze venU spreekt met 't schaap Veronica, ik zal het spellen, ja:/ De V van Viets, de E van Eend, de R van.wacht u even. Hallo! De R van Erfenis, de O van Onica...' Grote kans dat de beginregels hierboven van het gedicht dat veertig jaar geleden op de kin derpagina van een krant stond je vader en moeder, opa en oma of nog anderen van een zekere leeftijd vol geestdrift aan het kolderen zetten: 'Wie is het? vroeg de dominee, ontzettend opgewonden./ Hallo! zei 't schaap Veronica, 't is g'loof ik Ome Daan./ 't Is Ome Daan. Hij zegt, hij heeft een heel groot bed gevonden!/ Wel, zeiden toen de dames Groen, wat hebben wij daaraan? Wat of wij daaraan hebbenzei het schaap weer in de hoorn./ O, hebt u een pakket gezonden? O, voor 't Nieuwejaar??/ Ik had het eerst verkeerd verstaan. Er is iets met mijn oren!/Jawel, wij hebben kerst gevierd. Daar zijn we nou mee klaar! Wat zegt u, Ome Daan? Hallo! Wat zegt u? Hoe wij varen?/ Wij varen momenteel met erg! We zitten aan de luns./ Nou wijzei den de dames Groen, en streken langs hun haren./ Dag Ome Daan! Een postpakket? Wat lief vanu! Ach guns Nou ik.zo sprak de dominee. Halloooo!Veel heil en.Drom mel!/ 't Is zomaar afgebroken en het deed ineens ping ping../Ja, zeiden toen de dames Groen, dat heb je, met ZaltbommelWij hadden ook nog willen vragen, hoe het met hem ging. Maar 't is bijzonder aardig, dat hij aan ons heeft gedacht! We krijgen een PAKKET, zei 't schaap Veronica heel zacht. Wat moeten de lezers van Het Parool destijds teleurgesteld zijn geweest toen ze na een lange maand van wachten in het vol gende gedicht van Annie M.G. Schmidt over Veronica het schaap met zwarte voeten, de oude dames Groen en de keurige dominee wél iets vrolijks moch ten lezen over sterren en kome ten, maar niets over waar ze wekenlang naar hadden uitge keken: het antwoord op de vraag wat er in 's hemelsnaam toch in dat pakje van Ome Daan zou zitten. Over het spraakmakende gezel schap van een zevenjarig schaap met wild haar in de neus, twee snoeperige dametjes en een misschien weieens stumpe rende maar zeker niet sullige dominee schreef Annie M.G. Schmidt vanaf 14 januari 1950 tot in 1959 zesenzeventig ge dichten. Ze gaan over thee drin ken met een lekker Haags be schuitje erbij; over een dineetje met vermicellisoep en dopper tjes en sla en aardappelen en een tomaatje voor in de 'zjuu' en pannenkoeken; over een dagje naar het strand, reisjes naar de bollen en naar Parijs; over sinterklaas, kerst en de Boeken week; over ruzie met de bene denburen, een verjaardagsfees tje; over mazelen,waterpokken, over werkelijk van alles. Luxe uitgave De eerste zeventien werden in 1951 gebundeld tot 'Het schaap Veronica', de volgende negen entwintig in 1953 in 'Kom, zei het schaap Veronica' Nadat die twee bundels met nog dertig la tere gedichten ('Het schaap Ve ronica haar staart') in 1960 in de verzamelbundel 'Het hele schaap Veronica' waren opge nomen, verscheen in 1972 de derde druk met tekeningen van Fiep Westendorp. Na dat schat tig kleine boekje in een cassette en de vierde druk in een iets gro ter formaat is er nu een zoge naamde luxe-uitgave. Wat een verrassing: 128 royale bladzij den gebonden in een boek van 16,5 cm x 24,5 cm en met een kostbaar ogende halflinnen band. Het hele schaap Veronica zal bij oudere lezers dierbare herinne ringen wakker roepen aan een tijd die voor altijd voorbij is. Maar is wat in de jaren vijftig heel bijzonder was en nu toch ei genlijk heel gewoon is, ook voor jou nog interessant? Wat dacht je? Er mag in de loop van de ja ren veel veranderd zijn (zo'n ou derwets woord als 'doddig' hoor je nooit meer, en Kees Broek man die in 1952 op de Olympi sche Winterspelen twee zilveren medailles won zegt je waar schijnlijk niets), er is ook veel hetzelfde gebleven. Daarvan een voorbeeld? In de dames Groen die het schaap Veronica op de trein naar Zaltbommel zetten met de waarschuwing 'En neem nooit van een vreemde heer een pepermuntje aan hoor je vast je moeder. Toch? Jan Smeekens Annie M.G. Schmidt: Het hele schaap Veronica - Uitgeverij Querido, €14,95. In Vlaanderen zijn ze feno menen, maar ook in Ne derland krijgen de drie Bel gische meiden van M-Kids al aardig voet aan de grond. Want hun single 'Halloween' is bezig aan een razendsnelle opmars in de Mega Top 100. Achter de naam M-Kids gaan de 15-jarige tweeling Ta mara en Davina Cambre en hun vriendinnetje Britt de Winter (13) schuil. Dit piepjonge drie tal heeft kort geleden met Vet Cool zelfs een heus album op z'n naam gezet en het is de bedoe ling dat daar ook in ons land ho ge ogen mee wordt gegooid. Want kennelijk is Nederland na het succes van K3 helemaal rijp voor Belgische meidengroepen. Vandaar dat de M-Kids niet al leen regelmatig te zien zijn op Fox Kids, maar het ook al tot de Nederlandse versie van Top Of The Pops hebben geschopt. Voor een van die optredens in dat programma werden Tamara, Davina en Britt zelfs per heli kopter overgevlogen. Als echte sterren. Binnenkort zijn de M- Kids ook in de bioscoop te zien, want de drie zangeresjes hebben de themasingle 'Over Out' van de jeugdfilm 'Spy Kids 2' opge nomen en de bijbehorende vi deoclip staat vanaf 18 novem ber in alle Nederlandse en Bel gische bioscopen op de rol. Maar in een zangcarrière loopt het natuurlijk niet altijd op rol letjes. Dat ervaren de M-Kids als ze hun album Vet Cool pre senteren in pretpark Six Flags, onder de rook van Biddinghui zen. Als ze het publiek in het Batman theater willen trakte ren op een miniconcert, blijkt de geluidsband plotseling defect en staan de meiden met hun mond vol tanden. Ze proberen het nog even a capella, maar hun manager besluit dat ze beter achter de coulissen kunnen ver dwijnen om pas weer het podi um op te komen als de band is gerepareerd. Tamara, Davina en Britt laten zich er niet door van de wijs brengen. ,,Ach", giechelen ze na afloop, „dat gebeurt andere ar tiesten ook wel eens. Maar wij hebben al een beetje geleerd hoe we daar mee om moeten gaan. Als het geluid niet goed is, dan zeggen we dat gewoon tegen de mensen en komen later terug." De dames zijn niettemin dik te vreden, want tussen het publiek bleken heel wat kinderen te zit- De M-Kids, de nieuwe Belgische meidengroep die na K3 in Nederland van zich doet spreken. ten die de liedjes van de M-Kids kenden en ze uit volle borst mee zongen. „En dat terwijl we in Nederland nog niet eens zo be kend zijn", zegt Britt trots. Huiswerk Tamara en Davina hebben bei den de middelbare school achter de rug en zijn net overgestapt naar het handelsonderwijs. Britt heeft wat dat betreft nog een paar jaartjes te gaan, want zij zit net in de eerste klas van de middelbare school. „We kunnen de groep heel goed combineren met onze school, hoor", roepen de meiden in koor. „We krijgen tussen de optredens door ge noeg tijd om ons huiswerk te maken." Ze zijn het er alle drie over eens dat hun studie niet on der hun avonturen op het muzi kale pad mag leiden. Britt: „Want we moeten toch slim worden. Als M-Kids niet meer bestaat, moeten we een baan ne men. En daar hebben we wel een diploma voor nodig", laten ze er met de nodige realiteitszin op volgen. Tamara, Davina en Britt ont hullen even later dat ze er eigen lijk al hun leven lang van ge droomd hebben om zangeres te wordenEen droom die voor hen razendsnel in vervulling is ge gaan, want M-Kids bestaat al weer twee jaar. In België hebben de M-Kids minstens zoveel fans als K3. „We krijgen een heleboel brie ven en e-mails van meisjes die wij niet kennen," vertelt Britt glunderend. „Wel vijfduizend per maand. En die beantwoor den we allemaal. We hebben ook een eigen website en die heeft al een half miljoen bezoekers ge had." Tamara: „Op straat wor den we altijd aangehouden door mensen die met ons willen pra ten en een handtekening vra gen. Heel leuk, want ik praat graag met iedereen. Mijn tater kan geen moment stilstaan." Harry de Jong M-Kids zijn te zien tijdens het Feest van Sinterklaas in de Rot terdamse Ahoy' op zaterdag 30 november en zondag 1 decem ber. In een park honderd meter van de Collosseumbioscoop in het centrum van Oslo komt elfenko ning Eirond zijn met kantelen versierde kasteeltent uit. De bu ren, die in een miniatuur wonen dat zo van de filmset lijkt ge plukt, liggen nog onder de wol len dekens. Afgelopen nacht was het in de tent rond het vries punt. Het zijn ontberingen die de echte Tolkienfan niet deren. Over een week wacht namelijk de beloning: kaarten voor de Noorse première van The Lord of the Rings: The Tivo Towers. De tot nu toe tachtig bewoners van het hobbitdorp vormen de officiële rij voor de voorverkoop van de op het boek van Tolkien gebaseerde film. Dit tweede deel gaat op 18 december we reldwijd in première. Iedereen die zich aanmeldt als bewoner van het hobbitdorp krijgt een T-shirt met een num mer er op. Hiermee kunnen ze de kaarten op 4 november om acht uur 's ochtends bij de bioscoop afhalen. Om het systeem zo veel mogelijk op een normale rij te laten lijken en vals spelen in de vorm van een plaatsvervanger te voorkomen, hebben de lief hebbers meldingsplicht. Elke twee uur moetenze de organisa tie laten zien dat ze nog in het dorp wonen en er geen leven als normale mensen op na houden. „Wij studeren, dus hebben tijd genoeg", stelt Ragnhild (19), die samen met drie vrienden in een vikingtent woont. De studente is lid van een Vikingvereniging en ziet in het voorverkoopdorp een mooie gelegenheid om haar kostuums uit de kast te halen. „Er zijn hier veel gelijkgestem den. In Tolkien komen toch ook veel oud-Noorse mythologische momenten voor." Dat het zo koud is maakt haar niet uit. Het is altijd beter dan vorig jaar. „Toen deel één om twaalf uur 's nachts in première ging, zat ik thuis te huilen. Zonder kaarten. Het Hobbithuis in Oslo. Dat wil ik niet nog eens meema ken." Het hobbitdorp is een oplossing voor de overlast die de filmfans rond de in een woonwijk gele foto Lena Anette Pedersen/GPD gen bioscoop zouden kunnen veroorzaken. Vorig jaar ston den, lagen en zaten er meer dan 500 mensen dagen in de rij voor kaarten voor het eerste deel van de Tolkientrilogie. De film werd in Noorwegen door bijna 1,1 miljoen mensen gezien. Windy Kester dE jon&E OndEREOEKER 'Ercvte. utvu HA. jjafeU, atmJajMrt- 1 WORD F KI ALS DE MOBIELE TELEFOON eerder WAS UITGEVONDEN... Na 27 jaar vinden Bassie en Adriaan het welletjes. De clown en acrobaat stoppen met hun optredens in het land en met het maken van tv-series. Dat maakten zij gisteren bekend. Het duo wil op het hoogtepunt van zijn carrière stoppen. De broers Bas (67) en Aad van Toor (60), die achter het duo schuilgaan, zitten in totaal 46 jaar in het vak. Dat vak willenze niet helemaal vaarwel zeggen, maar als duo gaan ze niet meer verder. Bassie: „Ik zal meer tijd kunnen besteden aan mijn an dere hobby, optreden als mond- harmonica-solist. Misschien blijf ik optreden als Bassie, maar dan solo." Ook Adriaan wil niet helemaal uit de spotlights verdwij nen. Hij denkt erover een boek te schrij ven, of een tv-jeugdserie te ma ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26