PZC uit Jammen tot in de late uurtjes Nederlands Philharmoniseh vrolijkt Vlissingse kerk op 23 Jong woensdag 30 oktober 2002 Iedereen kent de verhalen over jazzmuzikanten die elkaar in vroeger tijden tot in de kleine uurtjes muzikaal te lijf gingen tijdens opwin dende jamsessies. Kijk naar een film als Kansas City waarin saxofonisten verbe ten duels uitvechten, of lees de autobiografie van Miles Davis die als jonge trompet tist bij saxofonist Charlie 'Bird' Parker het podium op klauterde. Als er iemand is die de geest van dat tijdperk vandaag de dag letterlijk en figuurlijk nieuw leven in blaast, is het trompettist Roy Hargrove. De 33-jarige Hargrove is een muzikant in de traditie van trompettisten als Clifford Brown, Donald Byrd, Freddie Hubbard en Lee Morgan. Agres sieve blazers, met een hard en helder geluid, niet vies van een recht-toe-recht-aan solo, maar ook met voldoende muzikale bagage en gevoeligheid om him publiek met subtiele, lyrische passages in vervoering te bren gen. En vraag bij jazzclub Porgy Bess in Terneuzen maar eens na hoe het zit met die jamsessies tot in de late uurtjes. In de nacht voor of na een concert j amt Har- grove daar nog wel eens met zijn band voor een handjevol geluk kigen over de akkoorden van jazzklassiekers. Zoals Miles en Bird deden, of zoals de hardbop- pers in wier voetsporen hij is ge treden. Sinds 1994 treedt Hargrove één keer per jaar op in Terneuzen. Vaak is het het enige of één van de twee concerten die hij in zo'n geval in Nederland geeft. Ko mend weekeinde is het weer raak. Zaterdag begint de Ame rikaanse trompettist zijn Euro pese tournee in Porgy Bess. Een dag later speelt hij in Am- Roy Hargrove sterdam met het Jazz Orchestra of the Concertgebouw. Dan ver laat hij Nederland weer. De re latie tussen de Terneuzense jazzclub en de tweede jazztrom- pettist ter wereld (na zijn ont dekker, de virtuoze maar wel erg keurige Wynton Marsalis) mag gerust uniek worden ge noemd. De vraag is welke kant zaterdag de overhand zal heb ben: zijn tedere of zijn agressie ve. Hargrove komt met een nieuw kwintet. Alleen drummer Willie Jones III is overgebleven uit eerdere bezettingen. Zijn nieuwe maatjes zijn altsaxofo nist Justin Robinson, pianist Ronnie Matthews en bassist Dwayne Burno. Naar verluidt hebben zij de opnamen afge rond voor een nieuw album dat begin volgend jaar verschijnt. Funk voert daarop de boven toon. Dat voorspelt een concert waar de vonken vanaf vliegen. Of zal Hargrove toch leunen op zijn laatstverschenen plaat Mo ment by moment, die geheel ge vuld is met ballads, in elf van de twaalf gevallen zelfs ingekleurd met een zacht strijkersarrange ment? foto Cees Kuiper/GPD Een mix ligt voor de hand. Twee opzwepende sets met een aantal rustpunten om de toeschouwers de gelegenheid te geven even naar adem te happen. Anders blijven ze erin. Ernst Jan Rozendaal Roy Hargrove Quintet: zater dag, Porgy Bess Terneuzen, 21.00 uur Wedden dat u fluitend de zaal uitgaat?, vraagt de website van het Nederlands Philharmoniseh Orkest zich uitgelaten af. Volgens het or kest moet het publiek vanzelf vrolijk worden van het concert met daarin de Vierde Symfonie van Tchaikovsky en het Eerste Pianoconcert van Chopin, vrij dagavond te beluisteren in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Tchaikovsky zelf deed een stuk minder opgewekt over zijn vierde symfonie. 'Zij stelt het noodlot voor', zo schreef hij: 'de fatale macht die het geluk steeds weer verhindert zijn doel te bereiken, die er jaloers voor zorgt, dat welbehagen en rust niet de overhand hebben. Een macht die onophoudelijk de ziel vergiftigt. Er blijft daarom niets anders over dan moedeloos te klagen.' Maar goed, Tchaikovsky was ook niet bepaald een componist die fluitend naar zijn werk ging. En - het orkest heeft gelijk - de finale van de symfonie is on danks Tchaikovsky's zwaar moedige beschouwingen, een opbeurend muziekje. De dirigent van dit derde con cert in de Kruitvat-reeks is de Japanner Ken-Ichiro Kobayas- hi. Solist in het pianoconcert van Chopin is de in Buenos Ai res geboren en internationaal gelauwerde Ingrid Fliter. De Pool Frédéric Chopin is dé pianocomponist uit de muziek geschiedenis. Opera's, symfo nisch werk, kamer- of koormu ziek, het was allemaal niet aan hem besteed. Slechts bij zijn pianoconcerten gebruikte hij een orkest, en zelfs daarvan is het niet honderd procent zeker of hij de orkestpartijen zelf ge schreven heeft. De man wiens naam in het Pools als 'góppin' wordt uitgesproken, was dan ook helemaal vergroeid met de piano. Zijn manier van spelen werd omschreven als 'onverge lijkbaar poëtisch en levendig, vervuld van hemelse passie en hypnotische toverkunsten'. Chopin vergaloppeert zich nooit in bombastische gebaren, hoe virtuoos de pianopartij van zijn Eerste Pianoconcert ook is. Het orkest beperkt zich voornamelijk tot begeleiding van de piano, ook al duurt de orkestrale inleiding uitzonder lijk lang. Pas na een stuk of ze venhonderd maten mag pianis te Ingrid Fliter invallen, maar vanaf dat moment heeft zij on miskenbaar de hoofdrol. En ook in dit stuk bestaat de fina le uit louter vrolijke melodie- en. Douwe Eisenga Nederlands Philharmoniseh Orkest: vrijdag, Sint Jacobs kerk Vlissingen, 20.15 uur Ingrid Fliter, solist in het pianoconcert van Chopin. Simoenstrio Het trio geeft een CineConcert zondag Vlissingen Herman van Veen Try-out van de voorstelling Andere namen donderdag Rilland, vrijdag Kruiningen, zaterdag Renesse, maandag Middelburg 30 okt. t/m 5 nov. WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater voor volwassenen en kinderen vanaf vijf jaar. Hans van der Haar speelt de voorstelling Wat een schat, een be werking van het boek Vooruit we gaan schatgraven van Janosch Het stuk gaat over twee vrienden die iedere dag bloemkool eten uit eigen tuin. Op een dag willen ze wel eens iets anders, maar daar is geld voor nodig. Daarom gaan ze op zoek naar de grootste schat op aarde. Ambachtscentrum Goes, 15.00 uur Jeans Theatervoorstelling met liedjes en dans. Het repertoire bestaat uit vijftig uiteenlopende liedjes, van rock- 'n-roll tot ballads en van soul tot Hollandse meezingers. De voor stelling is uitverkocht. Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur Van Muiswinkel en Van Vleuten De cabaretiers brengen een reprise van de voorstelling Mannen met vaste lasten. Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten vertellen over mannen die vastzitten aan hypotheken, hangmappen, belasting heffingen enz.. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Van Muiswinkel en Van Vleuten De cabaretiers brengen een reprise van de voorstelling Mannen met vaste lasten. Zie woensdag. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Camerata Trajectina Het ensemble brengt liederen uit de VOC-tijd. Camerata Trajectina laat in liedjes vol drama en hartstocht een VOC-reis herleven. Concertzaal Middelburg, 20.00 uur De Maan De theatergroep speelt de voorstelling Monk, Lin Walker. Het stuk, gebaseerd op de film Point Black van John Boorman, gaat over drie gestrande criminelen die een nieuw leven willen beginnen. 't Beest Goes, 20.30 uur Herman van Veen Van Veen brengt op vier plaatsen in Zeeland een try-out van zijn nieuwe voorstelling Andere namen. Hij wordt daarbij begeleid door Edith Leerkes. Herman van Veen leest en zingt, als opmaat voor zijn aanstaande tournee door Vlaanderen. Hij doet daarbij volgend jaar ook het Schelde theater in Terneuzen aan 16 en 17 mei)De voorstelling is uitver kocht. Luctor et Emergo Rilland, 21.00 uur Pink Carpet De Bevelandse band geeft een concert. De groep speelt popcovers. Heartbreak café Goes, 21.00 uur VRIJDAG Heieen van Leerzem De pianiste geeft een concert. Van Leerzem (Middelburg, 1975) speelt het werk Reinaert van haar pianodocent en componist Govert Mingelen uit Middel burg. Tevens brengt zij werken van Bach, Beethoven en Fauré. De Osseberg Grijpskerke, 20.00 uur Nederlands Philharmoniseh Orkest Het orkest, onder leiding van Ken-lchiro Kobayashi, geeft een concert. Op het programma staan Pianoconcert nr. 1 van Chopin en Sym fonie nr. 4 van Tsjaikovsky. Solist is Ingrid Fliter (piano). Het concert van het Nederlands Philharmoniseh Orkest is het derde in de serie Kruidvatconcerten. Sint Jacobskerk Vlissingen, 20.15 uur Frank Sinatra Nederlandse sterren brengen de musical Sinatra, that's life. Muzikale biografie over The Voice met veel evergreens, drama, show en theatereffecten. Hein van der Heijden is Frank Sinatra. Stadsschouwburg De Maagd Bergen op Zoom, 20.15 uur Herman van Veen Van Veen brengt op vier plaatsen in Zeeland een try-out van zijn nieuwe voorstelling Andere namen. Zie donderdag. De voorstelling is uitverkocht. Ons Dorpshuis Kruiningen, 21.00 uur Champagne Charlie De Zeeuwse band geeft een concert. Champagne Charlie speel bluesmuziek. Café De Kroon Wissenkerke, 21.30 uur Bluesroute Vlissingen Zestien bluesbands treden op in diverse café's. Er zijn per locatie meerdere optredens van dezelfde groep. Loca tie, artiest en aanvangstijd eerste concert: French Quarter, Cleanhead Barefoot, 22.30 uur; Pare Centraal, Woody The Sideman, 21.30 uur;Bley, No Jacks, 21.30 uur; Soif, The Gadget Blues Band, 22.00 uur; De Meyerey, Joey's Boogie Woogie, 22.00 uur; Popeye, Guitar Ray The Rhythm Dukes, 22.00 uur; Frag- gles, Mark Marshall Band, 22.30 uur; 't Is elke dag anders, Too Mutz Blues Band, 22.15 uur; Michieltje, Mississippi John's Sons, 22.00 uur; Wicked, The Tubekings, 22.30 uur; Brutus, Jive for your Live, 23.00 uur; 2 x bellen, Kaz Lux, 22.30 uur; Concurrent, Blues Medicine, 22.00 uur; Hoppit, Stone Free, 22.30 uur; Groen Licht, AM5,22.00 uur; De Piek, Seatsniffers, 23.30 uur. Diverse café's Vlissingen, 22.00 uur Bo de Beer De Beer speelt akoestische blues. Bo de Beer verzorgt het voorprogramma van The Seatsniffers, die in het kader van de bluesroute een concert geven in De Piek. De Piek Vlissingen, 22.00 uur ZATERDAG Concertconcours Dertien harmoniën en fanfares uit Zuid-Nederland treden op tij dens het concours georganiseerd door de Koninklijke Neder landse Federatie van Muziekverenigingen. De deelnemende groepen zijn: Apollo (Brouwershaven), Euterpe ('s-Gravenmoer), Concordia (Ouddorp), Concordia (Tholen), Middelburgs Muziekkorps (Middelburg), Voorwaarts (Koude- kerke), Apollo (Goedereede), Onderling Genot (Strijensas), Sint Jan (Sint Jansteen), ONDA (Middelburg), Koninklijke Stedelij ke Harmonie (Hulst), Vlijt en Volharding (Oost-Souburg), Ko ninklijke Harmonie Sint Cecilia (Schijndel). Scheldetheater Terneuzen, 10.00 uur Jeugdtheater Theater van Santen brengt de voorstelling Peter en de wolf, een minimusical. Het is een vrije bewerking van het bekende muzikale sprookje van Serge Prokof jev. Dorpshuis Onder de toren Wissenkerke, 14.00 uur Jonatha Brooke De Amerikaanse singer/songwriter/gitarist treedt op. Jonatha Brooke is in Europa ter promotie van haar recentste cd Steady Pull. Kenmerken van haar muziek zijn op funk en rock geïnspireerde ritmes. De Drukkerij Middelburg, 15.30 uur~r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23